Pikantne curry z dynią

Zapach Domu

Pikantne curry z dynią

U Was też tak zimno? Podrzucam przepis na danie jesienno-zimowe, szybkie, rozgrzewające, dodające energii? Curry z dynią zaspokoi wszystkie te potrzeby. A dodatkowo ma jedną zaletę... danie przygotowuje się w jednym garnku :)InspiracjaSkładniki:3 cebule1 mała dynia500g ziemniaków1 mały seler korzeniowy500ml krojonych pomidorów z puszkikawałek imbiru5 łyżek oleju2 ząbki czosnku2 łyżeczki soli1 łyżeczka cynamonu1 łyżeczka kuminu1 łyżeczka mielonych goździków1/2 łyżeczki mielonego pieprzu1 łyżeczka żółtej pasty currySposób przygotowania:Cebule obierz, pokrój w piórka i zeszklij na rozgrzanym oleju. Dodaj starty imbir oraz przyprawy. Po kilku minutach smażenia dodaj pokrojone w dużą kostkę warzywa: seler, ziemniaki i dynię, rozgnieciony czosnek. Duś 25-30 minut. Gdy warzywa będą miękkie dodaj pomidory. Wszystko zagotuj.Podawaj z ryżem.

Zapach Domu

"Wiem, co jem. Przepisy z programu" Kasia Bosacka, Aleksandra Misztal

Program Kasi Bosackiej znamy chyba wszyscy. W przystępny sposób edukuje w nim, że warto czytać etykiety i zastanawiać się nad tym, co jemy. Książka "Wiem, co jem. Przepisy z programu" to zwieńczenie naszej kulinarnej edukacji. To zbiór przepisów dla każdego, kto dba, lub chce zadbać o własne zdrowie.Bosacka i Misztal proponują nam zdrową kulinarną podróż przez fast foody (pizza? frytki?), desery (szarlotka? smażone banany?), śniadania (owsianka? naleśniki?), obiady (a może kasza?)... Nie zapominają też o odczarowaniu tradycyjnych dań bożonarodzeniowych...Książkę polecam tym, którzy szukają inspiracji, jak zdrowiej jeść, by lepiej się czuć oraz tym, którzy lubią eksperymentować ze znanymi im przepisami.

Zapach Domu

Czekoladowe ciasto gryczane

Nowy Rok 2016... Zastanawiałam się, czym go rozpocząć... Wybór padł na ciasto. Ciasto zdrowe, bo z mąki gryczanej. Ciasto słodkie, choć bez cukru. Chciałabym Wam życzyć, by kolejny rok minął Wam właśnie w zdrowej słodyczy :) By wszystkiego było w nim w sam raz. Byście byli zdrowi i aby szczęście Was nie opuszczało.Składniki:2 szkl. mąki gryczanej1/2 szkl. ksylitolu2 łyżki kakao1 łyżeczka proszku do pieczenia6 łyżek oleju1 łyżeczka octu balsamicznego1 szkl. napoju ryżowego lub mleka2 jabłkaSposób przygotowania:Wymieszaj wszystkie suche składniki w jednym naczyniu, a w drugim mokre. Wlej mokre do suchych i dokładnie wymieszaj. Dodaj pokrojone w kostkę jabłko.Powstałą masę przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki i wstaw do nagrzanego do 180 st. piekarnika na 50 minut.

Zapach Domu

Kurczak w musztardzie i miodzie z ziemniakami

Szukacie inspiracji na dzisiejszy sylwestrowy wieczór? Proszę bardzo - podrzucam przepis na danie "jednogarnkowe". Ziemniaczki pieką się razem z udkami z kurczaka. Całość ma wspaniały musztardowo-miodowy smak. Mięso rozpływa się w ustach, ziemniaczki kuszą delikatnie przyrumienioną skórką... Cudo!Składniki:4 udka1 kg ziemniaków2 łyżki oleju2 łyżki musztardy francuskiej2 łyżki musztardy stołowej1 łyżka miodusólpieprzSposób przygotowania:Ziemniaki obierz, pokrój na ćwiartki, zalej wodą i zagotuj. Gotuj 5 minut, a następnie je odcedź.Mięso umyj i osusz. Każde udko przekrój na dwie części - pałkę i bioderko. Skórę kurczaka ponacinaj na skos. Z musztardy, miodu, soli, pieprzu i oleju przygotuj marynatę.Żaroodporne naczynie nasmaruj olejem. Następnie wyłóż do niego podgotowane ziemniaki. Oprósz je solą i pieprzem. Ułóż na nich udka i nasmaruj je marynatą. Postaraj się, aby wypełniła wszystkie nacięcia. Wstaw do nagrzanego do 160-170 st. piekarnika i piecz 60-70 minut. Następnie zwiększ temperaturę i włącz grill. Podpiekaj przez 8-10 minut.

Zapach Domu

Makowiec bez ciasta. Makowiec japoński.

Nasze poszukiwania zdrowszych alternatyw dobrze nam znanych dań trwają nadal. Tym razem "odczarowałam" makowca. Zamiast tradycyjnego ciasta przygotowałam makowiec japoński - bez ciasta! bez cukru! bez glutenu! Efekt? Błyskawicznie znikający ;)Składniki:600g maku3 jabłka1 pomarańcza1/2 szkl. miodu3 łyżki ksylitolu1 szkl. rodzynek1 szkl. żurawiny100g masła2/3 szkl. mąki gryczanej3 łyżki mąki ziemniaczanejzapach migdałowySposób przygotowania:Mak wypłucz pod zimną, bieżącą wodą na sicie. Następnie wrzuć go do garnka i zalej 2-3 szkl. wrzątku. Gotuj na małym ogniu, aż płyn odparuje. Pozostaw do ostygnięcia.Mak zmiel dwukrotnie.Pomarańczę umyj i sparz wrzątkiem. Obierz ze skórki, którą oczyść z białej części. Pomarańczową skórkę drobno pokrój.Miąższ pomarańczy i obrane jabłka zblenduj na gładką masę. Powstałą masę wymieszaj ze zmielonym makiem, miodem, ksylitolem i rozpuszczonym masłem. Dodaj rodzynki, żurawinę i skórkę pomarańczową oraz zapach migdałowy. Następnie dodaj oba rodzaje mąki i wymieszaj.Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Powstałą masą wypełnij blaszkę i wyrównaj. Na cieście możesz ułożyć cienko pokrojone plasterki jabłka.Piecz 60-70 minut w 180 st.

Wigilijna kapusta z grzybami

Zapach Domu

Wigilijna kapusta z grzybami

Dla miłośników leśnych grzybów to idealna propozycja. Kapusta z grzybami. Najlepiej gdyby były to prawdziwki. Wówczas smak i zapach będzie perfekcyjny. Jeśli nie macie borowików, wykorzystajcie inne grzyby leśne.Składniki:1,5 kg kapusty kiszonej2 garście suszonych grzybów10 dag śliwek suszonychliść laurowy3 ziarnka pieprzu czarnego3 ziarnka ziela angielskiego3 cebule1 łyżka masła1/3 szkl. olejusólpieprzSposób przygotowania:Grzyby wypłucz i zalej zimną wodą. Mocz co najmniej 4-5 godzin, a najlepiej całą noc. W tej samej wodzie je ugotuj. Odcedź, ale wody nie wylewaj.Cebulę obierz, posiekaj i podsmaż na niewielkiej ilości oleju.Kapustę wypłucz w zimnej wodzie, odciśnij i pokrój. Wrzuć do garnka z resztą oleju, dodaj podsmażoną cebulę i zalej wywarem z grzybów. Dodaj pieprz czarny, ziele angielskie i liść laurowy. Duś do miękkości na małym ogniu. Odcedzone grzyby pokrój i dodaj do kapusty. Dodaj pokrojone suszone śliwki i łyżkę masła. Dopraw solą i pieprzem. Jeśli chcesz, możesz zagęścić mąką.

Wigilijny sos grecki do ryby

Zapach Domu

Wigilijny sos grecki do ryby

Karp w sosie greckim pewnie mógłby się pojawiać częściej na naszym stole. Ale dzięki temu, że jemy go tylko w święta Bożego Narodzenia, smakuje wyjątkowo. Receptura powstała na bazie przepisu ze znanej i cenionej wśród polskich gospodyń książki "Kuchnia polska". Znacie? Składniki:1/2 kg cebuli1/2 kg białej części pora1 kg marchewki2 duże pietruszki1 średni seler1 liść laurowypieprz kolorowy świeżomielonykoncentrat pomidorowyketchup pikantnymusztarda stołowakwasek cytrynowysólpapryka słodka mielonacukierolejSposób przygotowania:Cebulę obierz i pokrój w pióra, a por w półplasterki. Marchew, pietruszkę i seler obierz, umyj i zetrzyj na grubej tarce. Cebulę i pora zeszklij na rozgrzanym oleju. Dodaj starte warzywa i podsmaż. Dodaj sól, pieprz, paprykę, liść laurowy, 1 szkl. wrzącej wody i przykryj. Duś do miękkości warzyw. Dodaj 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego, 3-4 łyżki ketchupu, 1-2 łyżki musztardy, 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego, 1 łyżkę cukru. Wymieszaj i koniecznie spróbuj. W zależności od pierwotnego smaku warzyw możliwe, że będzie trzeba dodać jeszcze przypraw. Sos powinien mieć smak słodko-kwaśny.Sos jest idealny do ryby. U nas w święta króluje karp. 

Wigilijna kapusta z grochem

Zapach Domu

Wigilijna kapusta z grochem

Kapusta z grochem. Groch z kapustą. Jedno z 12 wigilijnych dań. Kapusta postna. Dla niektórych za delikatna. U nas na wigilijnym stole gości, od kiedy pamiętam. Gotowała ją babcia. Dziś gotuje ją moja mama według tego samego przepisu. Kiedyś ugotuję ją ja :)Składniki:1/2 kg kapusty kiszonej1/2 kg kapusty słodkiejszklanka suszonego grochucebulasólpieprzcukierziele angielskieliść laurowy3 łyżki olejuSposób przygotowania:Kapustę kiszoną wypłucz w zimnej wodzie, odciśnij i pokrój. Wrzuć do garnka z niewielką ilością wody, 2-3 ziarnkami ziela angielskiego i liściem laurowym i ugotuj do miękkości.Kapustę słodką oczyść i posiekaj. Ugotuj do miękkości w niewielkiej ilości wody wraz z 2-3 ziarnkami ziela angielskiego i liściem laurowym. Groch namocz (najlepiej na noc) i ugotuj do miękkości w tej samej wodzie. Odcedź.Cebulkę obierz, posiekaj i podsmaż na oleju. Wymieszaj oba rodzaje kapusty z grochem i cebulą. Dopraw solą, pieprzem i cukrem.

Makiełki - wigilijne kluski z makiem

Zapach Domu

Makiełki - wigilijne kluski z makiem

Makiełki... Kolejne danie przygotowywane i jedzone w naszym domu tylko raz w roku. Wszyscy je uwielbiamy i traktujemy w kategorii deseru. Ich przygotowywanie jest mocno związane z pieczeniem makowca... dlaczego? wykorzystujemy bowiem tę samą masę :)Przepis na masę makową podawałam TU, ale przypomnę ją raz jeszcze.Składniki:10 dag maku1/4 szkl. mleka2 łyżki cukru4 dag margaryny1 łyżka miodu1 łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej1 łyżka kandyzowanej skórki cytrynowej2 łyżki rodzynek2 łyżki posiekanych orzechów włoskich2 łyżki płatków migdałowych1 jajko1/2 łyżki kakao1/2 łyżki tartej bułkiolejek migdałowy1 łyżka powidełulubiony makaron (może być domowy lub kupny, polecam wstążki)Sposób przygotowania:Mak zalej wrzącym mlekiem, doprowadź do wrzenia i gotuj aż mleko odparuje. Wystudź, odcedź i zmiel dwukrotnie. Wrzuć do rondla, dodaj cukier, margarynę, miód i bakalie. Wszystko razem przesmaż. Wystudź. Do wystudzonego maku dodaj ubite z kakao jajka, bułkę tartę, olejek i powidła. Dokładnie wymieszaj.Makaron ugotuj al dente. Odcedź i przelej krótko zimną wodą. Delikatnie wymieszaj ugotowany makaron z masą makową - pamiętaj, że ilość maku z tego przepisu jest spora. Dodaj tyle masy, by to makaron był nadal głównym składnikiem dania.

Wigilijna zupa rybna

Zapach Domu

Wigilijna zupa rybna

Są przepisy, które odkurzamy raz w roku. Są dania, które jemy tylko raz w roku. Są smaki, na które czeka się cały rok. Takim daniem jest wigilijna zupa rybna. Gotowana raz w roku. Idealna. Pachnąca świętami, choinką i cudowną wigilijną atmosferą. Nie jedliście jeszcze? Koniecznie spróbujcie :)Składniki:2 głowy karpia2 kręgosłupy karpia pozostałe po filetowaniu2 marchewki2 pietruszkimały selerbiała część poraziele angielskiepieprz czarny ziarnistysólśmietana 30%sok z cytrynySposób przygotowania:Głowy karpia dokładnie oczyść i wymyj. Razem z kręgosłupami, obranymi warzywami i przyprawami włóż do garnka i zalej zimną wodą. Gotuj pod przykryciem 40-50 minut. Po upływie tego czasu wyjmij warzywa i rybę i przelej zupę przez sito. Powstały bulion postaw ponownie na ogniu i zakwaś do smaku sokiem z cytryny - zupa musi być kwaskowa. Całość zabiel śmietaną 30%.W moim domu zupę rybną we wigilię podaje się z lanymi kluskami. Możesz ją również podać z ziemniakami lub makaronem gotowym.Smacznego :)

Budyń jaglany kakaowy

Zapach Domu

Budyń jaglany kakaowy

"Budyń jaglany" to zdrowa i naturalna alternatywa dla znanej nam wszystkim wersji mlecznej. Budyń z kaszy jaglanej nie zawiera glutenu, cukru ani laktozy. Jak opisać jego smak? Trochę budyń, trochę krem. Idealny na śniadanie czy podwieczorek... InspiracjaSkładniki:1 szkl. kaszy jaglanej2 szkl. wodyszczypta soli3 łyżki miodu2 łyżki kakao1 banan5 łyżek mleka roślinnego (u mnie mleko sojowe)garść rodzynekSposób przygotowania:Kaszę jaglaną wypłucz na sitku zimną wodą. Następnie zalej 2 szklankami wrzątku, dodaj szczyptę soli i gotuj 10 minut. Po tym czasie wyłącz ogień i pozostaw pod przykryciem na kolejne 10 minut. Dodaj banana, miód, kakao, mleko i sparzone rodzynki. Wszystko zblenduj mikserem na gładką masę. Przełóż do salaterek. Podawaj na ciepło lub zimno.

Zupa krem z batatów

Zapach Domu

Zupa krem z batatów

Jesień i zima to czas zup. Jednocześnie to sezon na bataty. Można je kupić w coraz większej ilości sklepów. Warto spóbować, jak smakują... warto po to, by je polubić :) Pod względem wartości odżywczych przewyższają znacząco ziemniaki: czerwone (a takie kupiłam) są źródłem likopenu, który może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów. Zawierają sporo wapnia, fosforu, potasu, sodu, magnezu, siarki, żelaza, jodu, a także niewielkie ilości manganu, miedzi, molibdenu i selenu. Znajdziemy w nich również witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy i witaminę E. Przekonałam Was?InspiracjaSkładniki:1 łyżka oliwy1 cebula1 ząbek czosnku500 g batatów3,5 szkl. bulionu1/2 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego1/2 łyżeczki mielonej kolendry1/2 łyżeczki ostrej paprykiSposób przygotowania:W garnku zeszklij oliwę, dodaj posiekaną cebulkę i czosnek. Zeskzlij. Dodaj obranego i pokrojonego w kostkę batata. Dopraw solą. Smaż co chwilę mieszając przez ok. 5-8 minut. Dodaj przyprawy i wymieszaj. Wlej gorący bulion i gotuj razem 15 minut - do miękkości batatów.Zmiksuj na krem. Podawaj z jogurtem i grzankami.

Szybka zupa dyniowa

Zapach Domu

Szybka zupa dyniowa

Kolejna wersja zupy dyniowej. Tym razem przepis z kubka :) Szybka, pyszna i bogata w składniki odżywcze, których dyni nie brakuje. Dynia bogata jest w B-karoten, potas, wapń, fosfor i witaminy z grupy B. Wzmacnia układ odpornościowy, co w okresie jesienno-zimowym jest niezwykle istotne. Składniki:1 kg dyni1 cebulka1 ząbek czosnku1/2 l bulionu warzywnego lub warzywno-mięsnego2 łyżki masłasólpieprzuprażone pestki dyni lub słonecznikakwaśna śmietanaSposób przygotowania:Dynię obierz ze skry i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozpuść masło i podsmaż posiekane cebulkę i czosnek. Do cebulki dodaj dynię i duś wszystko 10 minut. Warzywa zalej gorącym bulionem i gotuj przez 5 minut. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Zestaw z ognia i zmiksuj na gładką masę. Zupę podawaj z kleksem śmietany i posypaną pestkami.By zupa była bardziej treściwa, podałam ją z ugotowanym ryżem.

Bezglutenowa zapiekanka z batatów i pora

Zapach Domu

Bezglutenowa zapiekanka z batatów i pora

Por. Warzywo, którego wielu unika. Sama nie jestem jego wielbicielką... Z zupy wyławiam. W sałatce nawet mi smakuje. W żadnej innej postaci go nie przyrządzałam. Do dziś. Zapiekanka z batatów (kupionych z ciekawości) i pora (któy tak naprawdę gra w niej główną rolę) stała się pretekstem do "drugiej szansy". Odpowiednio przyrządzony por jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy.]: zawiera fosfor, wapń, witaminę C, B1, B2, karoten i kwas nikotynowy.InspiracjaSkładniki:600 g batatów4 pory (tylko białe części)600 ml napoju ryżowego40 ml oliwy40 g mąki ziemniaczanej2 łyżki kaparów3 łyżki soku z cytryny1,5 łyżeczki tymiankusólpieprzoliwa z oliwekSposób przygotowania:Bataty obierz, umyj i pokrój na cienkie plasterki, Zalej wodą, dodaj 1/2 łyżeczki soli i zagotuj. Gotuj 3 minuty i odcedź na sicie. Na rozgrzaną na patelni oliwę wrzuć pokrojone na plasterki pory. Duś pod przykryciem około 4-5 minut. Następnie dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj. Stopniowo dodawaj mleko, cały czas delikatnie mieszając. Gotuj bez przykrycia ok. 10 minut. Następnie dodaj kapary, tymianek i sok z cytryny oraz dopraw solą i pieprzem. Gotuj jeszcze minutkę.Całość patelni wylej do żaroodpornego naczyna wysmarowanego oliwą. Na wierzchu ułóż plastry batata - tak aby na siebie nachodziły. Całośćskrop oliwą z oliwy i posyp tymiankiem, solą i pieprzem.Włóż do piekarnika nagrzanego do 200 st. na 25 minut. Następnie włącz opcję grill i zrumień bataty (ok. 5-8 minut).

Bezglutenowe waniliowe placuszki ryżowe

Zapach Domu

Bezglutenowe waniliowe placuszki ryżowe

Placuszki pachnące wanilią do przygotowania których można użyć ryżu z wczorajszego obiadu :) Znów się kłaniają moje skłonności recyklingowe ;) Są idealne dla osób na diecie bezglutenowej, bezmlecznej i bezcukrowej :) Składniki:120 g ugotowanego ryżu2 jajka3/4 szkl. mąki ryżowej1/2 szkl. napoju ryżowego2 płaskie łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia1 łyżeczka ksylitoluodrobina esencji waniliowejolej do smażeniakonfitura lub owoce do podaniaSposób przygotowania:Mąkę wymieszaj z jajkami, napojem ryżowym, proszkiem do pieczenia, ksylitolem i wanilią. Dodaj ryż i wymieszaj. Na patelni rozgrzej sporą ilość oleju i łyżką kładź placuszki. Smaż na złoto, ostrożnie obracając na drugą stronę. Placuszki osącz na papierowym ręczniku. Podawaj tak, jak lubisz.

Domowy syrop na kaszel

Zapach Domu

Domowy syrop na kaszel

Smaczne, naturalne i skuteczne. Bogate w składniki odżywcze. Idealne! Domowe syropy na kaszel to jesienno-zimowe must-have w każdym domu. Niedawno sama zmądrzałam. Zamiast faszerować córkę syropami aptecznymi zaczęłyśmy stosować miód z pysznymi dodatkami. Miód koi ból gardła, łagodzi objawy przeziębienia, a przede wszystkim jest pyszny i dzieci same będą pamiętać o kolejnej dawce. Należy jednak pamiętać, by miód był naturalny, najlepiej z najbliższej pasieki. Składniki:miód naturalnylaska cynamonugoździkiświeży imbirpomarańczacytrynaSposób przygotowania:Ostateczny smak i skład możecie ustalić sobie sami. Ja dziś podrzucam pewną propozycję - naszą ulubioną!Pomarańczę i cytrynę wyszoruj i sparz. Po 2-3 plasterki cytryny i pomarańczy włóż do słoiczka. Dołóż kawałek laski cynamonu i 2-3 plasterki imbiru. Dodaj 2 goździki. Całość zalej miodem. Ja wykorzystuję słoiczek o pojemności 150-180 ml.Po 3-4 godzinach syrop jest już gotowy. W tym czasie miód przejmuje dobroczynne właściwości pozostałych składnikiów.Możliwe zestawienia:- miód, cytryna, imbir- miód, pomarańcza, kardamon- miód, pomarańćza, goździki- miód, świeży rozmaryn, cytryna- miód, świeży tymianek, cytrynaDawkowanie:3-4 razy dziennie po 1 łyżeczce

Racuchy z marchewki

Zapach Domu

Racuchy z marchewki

Wyciskarka do soków jest u nas systematycznie wykorzystywana. Soki wypijamy, a wytłoczyn żal nam wyrzucać. Staram się więc wymyślać, wyszukiwać przepisów na dania wykorzystujących te "resztki" czy też "odpady". Marchewka jest wdzięcznym produktem. Spróbujcie sami, jak się odnalazła w marchewkowych racuszkach :)Składniki:400 g wytłoczyn z marchwi (może być marchew starta na tarce)2 łyżki mąki gryczanej1 łyżka bułki tartej1/2 łyżeczki proszku do pieczenia2 jajkaszczypta soliolej do smażeniaSposób przygotowania:Marchewkę wymieszaj z mąką, bułką tartą, proszkiem do pieczenia i żółtkami. Z białek ze szczyptą soli ubij sztywną pianę i delikatnie wmieszaj ją w masę marchewkową. Nakładaj łyżką na patelnię i formuj placuszki. Smaż na złoty kolor z obu stron.Świetnie smakują i ciepłe, i zimne. I na słodko, i na słono.

Zapach Domu

"Nie...zwykła kuchnia" Kinga Paruzel

Od samego początku wiedziałąm, że ta książka musi wpaść w moje ręce. Wcale nie dlatego, że Kingę Paruzel miałam przyjemność poznać i polubić. To raczej moja ciekawość i chęć weryfikacji zapowiedzi mną kierowała. Często jest bowiem tak, że to, co się o ksiażce mówi przed jej ostatecznym wydaniem, ma się nijak do efektu końcowego. Tym razem jest inaczej.Książka "Nie...zwykła kuchnia" jest naprawdę niezwykła. Nie tylko prezentuje nam przepisy na smaczne dania, ale też podpowiada, jak możemy je "pod siebie" modyfikować. Wszystko wzbogacone pięknymi zdjęciami... Cieszy oko... A gdy zdecydujemy się przygotować którąś z propozycji, to ucieszy też nasze podniebienie!Kinga Paruzel twierdzi, że "każdy z nas jest inny". Ma rację. Ale też każdy z nas znajdzie w tej książce coś (jeśli nie coś więcej) dla siebie. Zarówno na śniadanie, obiad, kolację, jak i deser. Zarówno w gronie rodziny, jak i przyjaciół...Mogę Wam ją z pełnym przekonaniem polecić. Jestem pewna, że z takiego prezentu od Mikołaja ucieszyłby się niejeden miłośnik gotowania :)

Zapach Domu

"Gotuj z kuchcikiem"

Książka kucharska, która jest efektem ogólnopolskiego konkursu kulinarnego zorganizowanego przez... przedszkole! Niecodzienna inicjatywa przedszkola "Słoneczna Szóstka" w Śremie to książka pełna dziecięcych smaków i zapachów, pomysłów na zdrowe i kolorowe dania dla najmłodszych. W przygotowaniu każdego z dań udział mogą brać dzieciaki, co dla mnie jest wyjątkowo cenne. Lubię gotować ze starszą córką, a ona lubi spędzać czas ze mną w kuchni. To taka nasza wspólna zabawa. Zabawa w gotowanie. W książce znaleźć można np.:- zdrowe naleśniki z siemieniem w serniku- kakaowe ciasto z cieciorki- ciastka żytnie- burgery z cieciorkii wiele innych naprawdę inspirujących przepisów, które wykorzystują proste składniki na fantastyczne potrawy.Książkę poleca Kinga Paruzel. Ja również gorąco polecam ją każdemu, kto ma w domu kilkulatka, tadka-niejadka czy dziecko kochające gotowanie. Książka ta przyniesie Wam mnóstwo frajdy ze wspólnego odkrywania nowych smaków :)

Rybka w warzywach

Zapach Domu

Rybka w warzywach

Lubicie mieć w lodówce danie na czarną godzinę? Takie na niezapowiedzianych gości? Ja bardzo :) Rybka w warzywach świetnie sprawdza się w takich sytuacjach. Lekko słodka, lekko kwaśna, aromatyczna i przepyszna. Czego chcieć więcej?Składniki:1 kg filetów z  ryby2 czerwone cebule8 średnich ogórków konserwowych1 słoik czerwonej papryki konserwowejmąka do panierowania2 szkl. zimnej wody6 łyżek octu4 łyżki przecieru pomidorowego2 łyżki ketchupu2 łyżki cukru1/3 szkl. olejusól i pieprzSposób przygotowania:Rybę umyj i osusz. Pokrój na kawałki i dopraw solą i pieprzem. Każdy kawałek obtocz w mące i smaż na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Cebulę obierz i pokrój w piórka. Ogórki pokrój w talarki, a paprykę w paseczki. Wodę zagotuj z octem, przecierem, ketchupem, cukrem i olejem. Następnie przekładaj w szklanym naczyniu: ryba, cebula, ogórek, papryka, połowa gorącej zalewy, ryba, cebula, ogórek, papryka i reszta zalewy. Odstaw do lodówki na 48 godzin. 

Roladki duszone w kapuście

Zapach Domu

Roladki duszone w kapuście

Inspiracji obiadowych nigdy dość :) Zwłaszcza takich, na widok których ślinka cieknie i które wspomina się z przyjemnością. A jeśli dodatkowo przygotowanie nie jest bardzo praco- i czasochłonne, to na pewno warto się tym przepisem podzielić...Składniki:4 kotlety wieprzowe4 plasterki sera żółtego4 plasterki gotowanej szynkimała główka kapusty białej1/3 kostki masła3 łyżki oleju do smażeniacebula2/3 szkl. bulionukieliszek białego wytrawnego winasólpieprzSposób przygotowania:Kotlety rozbij cienko, starając się, by ich nie poprzerywać. Następnie oprósz je lekko pieprzem. Na każdym kotlecie połóż po plastrze sera i szynki i ciasno je zroluj. Możesz je spiąć wykałaczkami. Kapustę umyj i drobno poszatkuj.Cebulę obierz idrobno posiekaj. W dużym rondlu rozpuść łyżkę masła i zeszklij na nim cebulę. Dodaj bulion i wino. Zagotuj, ciągle mieszając. Następnie dodaj resztę masła i pokrojoną kapustę. Lekko dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj i duś kapustę do miękkości. Na patelni rozgrzej olej i smaż na nim roladki przez 6-8 minut cały czas je obracając, by obsmażyły sie równo ze wszystkich stron. Następnie zdejmij roladki z patelni i przełóż do kapusty. Duś wszystko razem na bardzo małym ogniu przez 10-15 minut. 

Sałatka toskańska

Zapach Domu

Sałatka toskańska

Odrobina wakacyjnego słońca jesienią? Dlaczego nie?! :) Sałatka o toskańskim rodowodzie przeniesie Was w cudownie letni czas. Mimo że lubię potrawy sezonowe, dobrze jest czasem powspominać... Tym razem słońce, wodę, ciepło... Wakacje!Składniki:4 pomidory3 kolorowe papryki100 g oliwek czarnych1 cukinia500g makaronu pennepęczek koperku6 łyżek oliwy z oliweksólpieprz2 łyżki octu balsamicznegoSposób przygotowania:Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie i wystudź. Warzywa oczyść. Cukinię i paprykę pokrój i podduś na 2 łyżkach oliwy przez około 5 minut. Pomidory pokrój w ósemki.Makaron połącz z warzywami, pokrojonymi w plasterki oliwkami i posiekanym koperkiem.Przygotuj sos: wymieszaj sól i pieprz z octem, a następnie powoli wlewaj oliwę cały czas mieszając. Sałatkę polej powstałym sosem.

Ciasto z pieczoną dynią

Zapach Domu

Ciasto z pieczoną dynią

Dynia, dynia, dynia... Stali bywalcy znają już moją miłość do niej... Są przepisy, do których często wracam, ale są też takie, które dopiero testuję :) W zależności do dostępnych składników oczywiście ;)Tym razem na warsztat trafiło ciasto z pieczoną dynią... Imbirowe, korzenne... Przepyszne... Rozgrzewające w długie jesienne wieczory...Składniki:2 szkl. mąki3/4 szkl. cukru2 łyżeczki proszku do pieczenia1 łyżeczka sody1 łyżeczka cynamonu1/2 łyżeczki gałki muszkatołowejszczypta kardamonu1 łyżeczka imbiru2 łyżki cukru waniliowego4 jajka450g puree z pieczonej dyni3/4 szkl. olejuodrobina oleju do wysmarowania blaszkikaszka manna do wysypania blaszkiSposób przygotowania:W jednej misce mieszamy składniki suche, a w drugiej mokre. Dokładnie tek, jak na muffiny. Do składników suchych wlewamy mieszankę młynną i mieszamy łyżką tylko do połączenia składników. Keksówkę smarujemy olejem i wysypujemy kaszką manną. Wylewamy ciasto i pieczemy w rozgrzanym do 180 st. piekarniku przez 35-45 minut - do suchego patyczka. Po wystygnięciu posypujemy cukrem pudrem.

Kotlety mielone po bawarsku

Zapach Domu

Kotlety mielone po bawarsku

Mielone, jakie jest, każdy widzi... Każdy też ma swój sposób. Jedni doprawiają solą i pieprzem. Inni próbują przemycać smaki orientalne. Proponuję Wam dzisiaj przepis, który w szufladzie swoje już odleżał. Kiedyś wycięty z gazety, zapomniany... Dziś przetestowany może zostać Wam polecany w wersji ulepszonej :) Smacznego!Składniki:1 kg mięsa mielonego wieprzowego4 łyżeczki tartego chrzanu1 czerstwa bułka4 łyżki bułki tartej2 jajka2 czerwone cebule2 łyżki ketchupu2 łyżeczki majerankusólpieprzolej do smażeniaSposób przygotowania:Mięso wymieszaj z chrzanem, ketchupem, namoczoną i odciśniętą bułką, bułką tartą, drobno posiekaną cebulką, jajkami i majerankiem. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj. Z powstałej masy zwilżonymi dłońmi formuj średniej wielkości kotlety. Są dwie wersje smażenia - na złoto ze wszystkich stron na mocno rozgrzanym na patelni oleju lub w głębokim tłuszczu ok. 5 minut. Osobiście polecam Wam głęboki olej. Są rewelacyjne :)

Dyniowe latte

Zapach Domu

Dyniowe latte

Kawa ... dobra o poranku, w południe i wieczorem... idealna w towarzystwie i w samotności... Każdy ma swoją ulubioną. Jedni eksperymentują, inni trzymają się klasyki. Wielokrotnie widziałam w sieci przepisy na dyniową latte... Jak to ja - początkowo sceptyczna, ale nie wytrzymałam i musiałam spróbować :) Werdykt? Smaczna, ale wolę klasykę :)Składniki:2 łyżki puree z pieczonej dyni200 ml mlekaespresso lub 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej rozpuszczonej w 50 ml gorącej wodycynamon mielonygoździki mielonegałka muszkatołowa mielonapieprz mielonySposób przygotowania:Puree z dyni podgrzej z przyprawami: każdej dodaj dosłownie odrobinę tak, aby w sumie wyszła szczypta :) Mleko podgrzej. Spień za pomocą elektrycznej trzepaczki lub ekspresu. Jeśli nie masz, to zrób to co jak - wlej do słoiczka, szczelnie zakręć i mocno potrząsaj. Mleko się spieni :) Do dyni dodaj połowę mleka i wymieszaj. Przełóż do szklanki, w której podasz latte. Następnie wlej resztę mleka, łącznie z pianką. Na wierzch powoli wlej kawę. Powinny powstać wyraźnie zaznaczone warstwy. 

Maliny pod koglem moglem

Zapach Domu

Maliny pod koglem moglem

Deser w pięć minut? Nie ma sprawy :) Nim piekarnik się nagrzeje, wszystkie składniki będą już na swoim miejscu. Potem jeszcze tylko moment cierpliwości, bo musi się zapiec i... gotowe :)Składniki:250g malin3 żółtka4 łyżeczki cukruSposób przygotowania:Maliny przebierz. Nie myj ich. Ułóż na dnie miseczek żaroodpornych lub silikonowych foremek do muffinek. Żółtka utrzyj z cukrem na kogel mogel. Zalej nim owoce i wstaw do nagrzanego do 180 st. piekarnika. Zapiekaj 5-8 minut, aż na jajkach pojawi się chrupiąca skorupka.

Naleśniki z dynią

Zapach Domu

Naleśniki z dynią

Uwielbiam słoneczny kolor dyni. Spodobał mi się pomysł na nadanie tego koloru naleśnikom. Wystarczy puree z dyni i odrobina wolnego czasu. Naleśniki sa nie tylko cudnie żółte, ale też wyjątkowo miękkie i wilgotne. Smakują rewelacyjnie z prażonymi jabłkami i cynamonem ;)Składniki:1 szkl. puree z dyni1 szkl. mąki350 ml mleka2 jajka2 łyżki oleju1 łyżka soliSposób przygotowania:Wymieszaj mleko z jajkami za pomocą trzepaczki. Stopniowo dodawaj mąkę i olej. Dodaj puree z dyni oraz cukier. Dokładnie wymieszaj. Smaż na złoty kolor z obu stron bez użycia oleju.

Pasta z pieczonej dyni

Zapach Domu

Pasta z pieczonej dyni

Masz dość pospolitych kanapek? Spróbuj past :) Nawet z tych samych bazowych składników otrzymasz zupełnie inny smak. Wszystko zależy od przypraw :)A że sezon na dynie w pełni - dziś przepis na pastę z pieczonej dyni. Składniki:2 szkl. pieczonej dyni3 łyżki oleju1/2 łyżeczki soli1 ząbek czosnkupieprzgarść prażonego sezamunatka pietruszkiSposób przygotowania:Upieczoną i wystudzoną dynię włóż do blendera, dodaj sezam, czosnek, olej i przyprawy. Zmiksuj na gładki krem. Na kanapkach posyp posiekaną natką pietruszki. Gotowe :)

Letnia sałatka makaronowa

Zapach Domu

Letnia sałatka makaronowa

Sałatki makaronowe są chyba najchętniej jadanymi w naszym domu. Często zastępują obiad ;) Ta sałatka jest bardzo lekka i prosta w przygotowaniu. Świetnie sprawdzi się i do grilla, i na pikniku, i w pracy... InspiracjaSkładniki:300 g makaronu w kształcie małych muszelek500 g pomidorków koktajlowych - pół na pół żółtych i czerwonychsłoiczek czarnych oliwek2 łyżki szczypiorkugarść świeżej bazylii1/2 długiego ogórka4 łyżki octu winnego białego7 łyżek oliwy z oliwek2 ząbki czosnkusólpieprzSposób przygotowania:Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie. Odcedź i przelej zimną wodą. Przełóż makaron do miski. Pomidorki koktajlowe przokrój na ćwiartki, oliwki pokrój w plasterki, ogórek - w kostkę, szczypiorek i bazylię posiekaj. Wszystkie składniki wymieszaj.Czosnek przeciśnij przez praskę, dodaj sól i pieprz oraz ocet i oliwę. Dokładnie wymieszaj. Sałatkę z sosem wymieszaj tuż przed podaniem.

Sałatka Konfetti

Zapach Domu

Sałatka Konfetti

Stara kartka zapisana z 10 lat temu... Zapominana... Przeleżała ten czas w czeluściach szuflady... Dziś odkurzona, przepis przetestowany, a sama receptura awansuje z szuflady na bloga ;)Uprzedzam, że sałatki wychodzi baaaardzo dużo ;)Składniki:20 dag ryżu3 czerwone papryki2 czerwone cebule2 pomidorydługi ogórekpuszka groszkupuszka kukurydzy20 dag żółtego seratuba pasty tuńczykowej100 ml soku pomidorowego2 łyżki natki2 łyżki oliwy2 ząbki czosnkusok z 1 cytrynykilka kropel tabascotymianeksólpieprzSposób przygotowania:Ryż ugotuj na sypko i ostudź. Cebulkę posiekaj, paprykę, pomidory i ogórka oczyść i pokrój w kostkę. Groszek i kukurydzę osącz. Żółty ser pokrój w drobną kostkę.Wszystkie rozdrobnione składniki wymieszaj.Z pasty tuńczykowej, soku pomidorowego i przypraw przygotuj sos. Polej nim sałatkę i wymieszaj. Odstaw na co najmniej 30 minut.