Konfitura z malin

Zapach Domu

Konfitura z malin

Sezon na maliny powoli zbliża się do końca... Zdążycie jednak jeszcze przygotować przepyszną konfiturę z malin... Przepis należy do kategorii mało pracochłonnych ;) A smak... rewelacja ;)Składniki:3 kg malin4 szkl. cukruSposób przygotowania:Do suchego garnka (najlepiej metalowego o grubym dnie) wsyp cukier, a na niego maliny. Nie mieszaj! Wstaw na mały ogień i gotuj ok. 2-3 godzin. Po tym czasie zamieszaj. Gorące przełóż w przygotowane wcześniej słoiczki. Zakręć i postaw do góry dnem. Pozostaw do ostygnięcia. 

Malinowa chmurka

Zapach Domu

Malinowa chmurka

Dziś będę Was wodzić na pokuszenie... Ciastem, które warte jest każdej poświęconej mu minucie... Ciastem, które łączy w sobie wszysto, co najlepsze - soczyste i aromatyczne maliny, masę serowo-śmietankową oraz chrupiącą bezę... Przepis podkradłam stąd :)Składniki:3 jajka30 g + 3  łyżki cukru pudru150 g drobnego cukru 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej50 g płatków migdałowych1/2 łyżeczki proszku do pieczenia2 łyżki cukru waniliowego150 g mąki pszennej100 g masła600 g malin3 malinowe galaretki na 500 ml wody każda3 szkl. wrzącej wody500 ml śmietany 30%250g serka mascarponeSposób przygotowania:Mąkę, pokrojone w kostkę masło, proszek do pieczenia, 30 g cukru waniliowego i 1 łyżkę cukru wanioliowego zagnieć szybko z 3 żółtkami na kruchy spód. Uformuj kulę, owiń w folię i schłódź w lodówce przez 60 minut. Blachę wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Schłodzone ciasto rozwałkuj i ułóż w formie. Możesz też odrywać po kawałku i wylepiać dno formy. Wyrównaj i ponownie schłódź przez 30 minut. Przed samym pieczeniem ponakłuwaj widelcem. Piecz w 190 st. przez 15 minut. Wyjmij i wystudź.Galaretki rozpuść we wrzącej wodzie. Przestudź i wymieszaj z malinami. Odłóż do lodówki do lekkiego zgęstnienia galaretki. Tężejącą galaretkę wyłóż na kruche ciasto i schłódź w lodówce przez noc.Najlepiej wieczorem upiecz bezę:Białka ubij na sztywną pianę. Stopniowo dodawaj 150 g cukru - łyżka po łyżce. Pod sam koniec ubijania dodaj mąkę ziemniaczaną. Blachę odwróć do góry dnem i wysmaruj ją masłem. Wyłóż papierem do pieczenia. Rozsmaruj na nim masę bezową na wielkość blachy. Oprósz płatkami migdałowymi. Piecz w 140 st. przez godzinę. Pozostaw do wystygnięcia w piekarniku.Śmietanę ubij z 1 łyżką cukru waniliowego i 3 łyżkami cukru pudru na puszysty krem. Dodaj mascarpone i dokładnie wymieszaj. Wyłóż na galaretkę z malinami. Na masę śmietanową delikatnie połóż bezę.  Schłódź przez minimum 2 godziny w lodówce.Dobra rada: ciasto jest najsmaczniejsze przez pierwsze 12-18 godzin. Później beza wilgotnieje.

Koktajl jeżynowy z chia

Zapach Domu

Koktajl jeżynowy z chia

Od zeszłego roku jestem szczęśliwą posiadaczką krzaczka jeżyn w ogrodzie... Cudownie jest wyjść rano po kilka garści owoców i móc przygotować świeży koktajl owocowy na śniadanie... Ten smakuje mi ostatnio wyjątkowo... Zresztą - przetestujcie sami ;)Składniki:szklanka kefiruszklanka jeżynszklanka soku z ananasa (może być z puszki)1 łyżka nasion chiaSposób przygotownaia:Wszytskie składniki wrzuć do kielicha miksera i dokładnie zmiksuj. Ciesz się smakiem! 

Tarta z malinami i jeżynami z kremem z kwaśnej śmietany

Zapach Domu

Tarta z malinami i jeżynami z kremem z kwaśnej śmietany

Czasem zostanie trochę malin i jeżyn, gdzieś zawieruszy się kwaśna śmietana, kawałek masła... W taki sposób zrodziła się ta tarta... Z braku innych składników... Początkowo byłam sceptyczna, ale z każdą chwilą wierzyłam w powodzenie tego ekperymentu... Zdradzę Wam w sekrecie, że to najlepsze ciasto na słodką tartę, jaki znam :) - przepis stąd :)Składniki:250g mąki pszennej100g masła pokrojonego w kostkę100g cukru pudrumała szczypta soli2+2 średnie jajka250ml kwaśnej śmietany1 łyżka cukru waniliowego100g cukru1 łyżka mąki pszennejszczypta solimalinyjeżynySposób przygotowania:Do miski wsyp mąkę, dodaj masło, cukier puder i sól. Wymieszaj je palcami, dodaj 2 jajka i dokładnie wymieszaj. Kiedy składniki dobrze się połączą, zagnieć szybko ciasto. Owiń folią i włóż do lodówki na 2 godziny.Po upływie 2 godzin rozwałkuj ciasto na grubość 3 mm i wyłóż nim formę na tartę o średnicy 20-23 cm. Wstaw do lodówki na kolejne 20 minut. Po wyjęciu nakłuj widelcem i piecz bez kremy w piekarniku nagrzanym do 190 st. przez 20 minut.W tym czasie przygotuj krem: 2 jajka, kwaśną śmietanę, cukier i cukier waniliowy, 1 łyżkę mąki i sól zmiksuj mikserem na głądką masę. Wylej na podpieczony spód, ułóż w nim owoce i wstaw ponownie do piekarnika na 20-30 minut - musisz obserwować, żeby krem równo się ściął.Wyjmij z piekarnika i wystudź. Najlepsza drugiego dnia po wyjęciu z lodówki. 

Karkówka z czosnkiem

Zapach Domu

Karkówka z czosnkiem

Są przepisy, które są tak klasyczne, że czasem wierzyć się nie chce, jak ktoś ich jeszcze nie próbował. Karkówka z czosnkiem jest takim klasykiem u mnie w domu. Przepis sprzed lat. Wielokrotnie serwowany na świąteczne obiady. Karkówka, która jest aromatyczna, soczysta i idealnie się komponuje z uwielbianymi przez nas kluskami śląskimi. Karkówka, której musisz spróbować :)Składniki:1-1,5 kg karkówkisólpieprzpapryka słodkamajeranekgłówka czosnkuSposób przygotowania:Karkówkę umyj i osusz. Czosnek podziel na ząbki i obierz je. Następnie w karkówce nożem z ostrym końcem rób nakłucia i wciśnij w nie ząbki czosnku. Z soli, pieprzu i papryki - w proporcji 1 łyżka soli: 1 łyżeczka pieprzu : 1 łyżka papryki przygotuj mieszankę, do której dodaj (w zależności od upodobań) 1-2 łyżki majeranku. Powstałą przyprawą natrzyj mięso. Przygotowaną karkówkę włóż do rękawa do pieczenia i zostaw na noc w lodówce.Wyjmij mięso z lodówki co najmniej godzinę przed pieczeniem. Wstaw do nagrzanego do 200 st. piekarnika i piecz - w zależności od wagi - 1-1,5 h.

Zapach Domu

Suszone ananasy

Często zaglądam na bloga Chillibite - jest niezwykle inspirujący... Tym razem nie oparłam się pokusie przetestowania metody suszenia ananasów... Prawdą jest, że kupno dobrego produktu gotowego w przystępnej cenie to nie lada wyzwanie. Samodzielne jego wysuszenie, jeśli posiada się suszarkę do owoców i warzyw, to tak naprawdę łatwizna :)Do suszarki - takiej jak na zdjęciu - zmieściły mi się 2 sporej wielkości owoce. Po obraniu z zewnętrznej skórki i wykrojeniu niejadalnego środka pokroiłam anaansy w cząstki, ułozyłam na tacach i ... resztę wykonała suszarka :)Suszenie trwa ok. 10 godzin - w tym czasie, co 2-3 godziny dobrze byłoby zmienić tace - te z dołu na górę :)Wysuszony domowym sposobem ananas jest aromatyczny, giętki i przepysznie słodki. Idealny jako przekąska, jako dodatek do musli czy granoli...Spróbujcie :)

Delikatna pierś z kurczaka w pomarańczach

Zapach Domu

Delikatna pierś z kurczaka w pomarańczach

Zdrowo i lekko wcale nie znaczy niesmacznie. Wręcz przeciwnie! Zdrowo i lekko może być przepysznie! A ten przepis tylko to potwierdza :)Składniki:1 pojedyncza pierś z kurczaka1 pomarańczasólpieprzSposób przygotowania:Pierś z kurczaka umyj i przetnij na dwa kawałki. Każdy oprósz solą i pieprzem. Przygotuj kwadrat folii aluminiowej. Ułóż na środku kurczaka. Pomarańcze umyj i obierz nożem ze skórki - łącznie z białą częścią. Następnie wyfiletuj miąższ. Na każdy kawałek kurczaka włóż filety z połowy pomarańczy. Zawiń folię aluminiową pod górę i stwórz paczuszkę. Wstaw do nagrzanego do 200 st. piekarnika i piecz ok. 25-30 minut.

Drobiowe medaliony

Zapach Domu

Drobiowe medaliony

Smak tych kotletów pamiętam z dzieciństwa. Mama często je robiła i za każdym razem dodawała inne przyprawy. Przedstawiam Wam wersję podstawową, która już sama z siebie smakuje dobrze. Możecie dodać ulubione zioła, pokrojoną czerwoną paprykę, kapary... Co tylko Wam przyjdzie do głowy :)Składniki:40 dag piersi z kurczaka2 łyżki sosu sojowego2 łyżki oleju2 jajka2 łyżki mąki ziemniaczanejSposób przygotowania:Pierś z kurczaka pokrój w kosteczkę. Dodaj roztrzepane jajka, sos sojowy, olej i mąkę. Dokładnie wymieszaj. Zostaw na noc w lodówce. Na rozgrzany olej kładź łyżką porcje masy. Smaż na złoto z obu stron.

Domowy kisiel jabłkowy

Zapach Domu

Domowy kisiel jabłkowy

Każdego z nas od czasu do czasu dopada jakaś przypadłość żołądkowo-jelitowa. Pójściem na łatwiznę jest zaaplikowanie sobie leku z apteki... Ale nie zawsze możemy ją przyjąć... Dzieciom, kobietom w ciąży, kobietom karmiącym polecam domowy sposób na takie dolegliwości. Łączący w sobie dobroczynne działanie zarówno gotowanych jabłek, jak i mąki ziemniaczanej. Kisiel jabłkowy osłodzony staje się pysznym deserem :)Składniki:2 jabłka2 szklanki wody1 łyżka mąki ziemniaczanejSposób przygotowania:Jabłka umyj, obierz i zetrzyj na tarce. Starte owoce wrzuć do wrzącej wody. Gotuj 3-5 minut. Następnie w 1/3 szklanki zimnej wody rozmieszaj mąkę ziemniaczaną. Wlej do gotujących się jabłek. Gotuj 2-3 minuty.Wylej do salaterek i przestudź.

Bananowiec - ciasto bananowe bez pieczenia

Zapach Domu

Bananowiec - ciasto bananowe bez pieczenia

Serce mi się kroi, gdy widzę sterty dojrzałych bananów w sklepach. Sterty, po które mało kto sięga, a w których jest najwięcej słodyczy i które mają najniższą cenę... Moim ulubionym sposobem na takie przejrzałe banany jest ciasto, które przygotowuje się chwilę, które może być alternatywą dla lodów... Ciasto o wdzięcznej nazwie... Bananowiec...Składniki:5 dojrzałych bananów1/2 kostki masła1/2 szkl. cukru3 galaretki 1 paczka biszkoptówSposób przygotowania:Przygotuj galaretki - na 1 galaretkę weź 1 szklankę wrzątku.Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Ułóż na nim biszkopty i zalej niewielką ilością wystudzonej galaretki. Wstaw do lodówki.Masło utrzyj z cukrem. Dodaj pokrojone w grube plastry banany. Zmiksuj razem z masłem. Dodaj jedną wystudzoną galaretkę. Powstałą masę wyłóż na schłodzone biszkopty i wstaw do lodówki. Po upływie około 30-40 minut wylej na stężałą masę resztę galaretki.Schłódź.

Pianka Babci Wiesi

Zapach Domu

Pianka Babci Wiesi

Kilka tygodni temu gościłyśmy siostrę mojej mamy - wspominaną już kilkakrotnie ciocię Irenkę. Wiele z naszych rozmów schodziło mimowolnie na kuchnię, gotowanie i przepisy. Za każdym razem "sprzedaje" mi kilka trików,  które poprawiają smak potraw lub ułatwiają kuchenne życie. Podczas jednej z rozmów przywołała wspomnienie pianki, którą poczęstowała ją teściowa jej syna - babcia Wiesia właśnie. Niestety nie posiadałyśmy przepisu... Uruchomiłyśmy "kontakty" i cioci synowa podesłała nam recepturę. Koniecznie spróbujcie :)Kasi i babci Wiesi bardzo dziękuję :)Składniki:250g mascarpone300 ml kremówki5 łyżek cukru pudrulaska wanilii2 łyżki żelatyny1/2 szkl. wodySposób przygotowania:Żelatynę namocz w wodzie. Serek i połowę śmietany razem z cukrem i ziarenkami wanilii podgrzewaj na małym ogniu. Mieszaj, aż do rozpuszczenia się składników. Dodaj namoczoną żelatynę. Podgrzewaj do jej rozpuszczenia - nie wolno zagotować! Wystudź.Ubij pozostałą śmietanę. Dodawaj do niej powoli wystudzoną masę. Delikatnie wymieszaj. Przelej do wysmarowanej masłem foremki. Wstaw do lodówki.W zależności od upodobań możesz podać ją z galaretką jako torcik, możesz pokroić na kostki i obtoczyć w rozpuszczonej czekoladzie, możesz pokroić na kawałki jak ciasto i polać musem owocowym... Co, kto lubi ;)

Placki z płatków owsianych

Zapach Domu

Placki z płatków owsianych

Ja i moja córka jesteśmy miłośniczkami owsianki. Nie każdy jednak musi być jej fanem. Alternatywą - przyznam że rewelacyjną - są placki śniadaniowe z dodatkiem płatków owsianych. Proste i szybkie w przygotowaniu i przepyszne w smaku :) InspiracjaSkładniki:1 szkl. płatków owsianych1 łyżka siemienia lnianego1 szkl. mąki5 łyżek cukru1 łyżka domwoego cukru waniliowego1 jajko1/2 szkl. mlekaolej do smażeniaSposób przygotowania:Płatki owsiane i siemię wsyp do miski i zalej wrzątkiem - tak, by płatki były przykryte. Pozostaw na minimum 20 minut. Po upływie tego czasu dodaj resztę skłądników i wymieszaj za pomocą łyżki. Na patelni rozgrzej niewielką ilość oleju i łyżką wylewaj porcje ciasta.Placki smaż na złoto z obu stron.

Najlepszy sierpniowy obiad

Zapach Domu

Najlepszy sierpniowy obiad

Ciepło, cieplej, gorąco? Potrzebny szybki obiad? Już jakiś czas temu pokochałam prezentowane dziś zestawienie. Nie wymaga dużego wysiłku, a smakuje... bombowo :)Moja propozycja to gotowana fasolka z sadzonym jajkiem :) Fasolkę obieram, płuczę i wrzucam na dużą ilość osolonego wrzątku. Gotuję około 15 minut. Po odczedzeniu polewam rozpuszczonym masłem ze zrumienioną na nim bułką tartą.Pod koniec gotowania fasoli zaczynam przygotowywać jajka. Na mała patelnię (taką na jedno jajko) wlewam sporo oleju. Gdy się rozgrzeje, wbijam jajko. Cały proces smażenia przebiega podczas polewania jajka gorącym olejem za pomocą łyżki. Gdy z wierzchu jajko jest ścięte, wykładam na talerz. Usmażone jajko solę i pieprzę :)Proste?

Lemoniada ogórkowa

Zapach Domu

Lemoniada ogórkowa

Na panujące ostatnio upały zaczęłam poszukiwać alternatyw dla dostępnych w sklepach napojów i soków. Często sięgam po domowe kompoty i oczywiście wodę mineralną. Ale moim najnowszym odkryciem są lemoniady. Dziś podzielę sięz Wami recepturą na lemoniadę ogórkową...Składniki:2-3 ogórki1,5 litra wody (filtrowanej, przegotowanej lub mineralnej)1 łyżka mioduSposób przygotowania:Ogórki umyj, obierz i niezbyt dokładnie pokrój w grube plastry. Wrzuć do pojemnika, dodaj miód i około szklanki wody. Wszystko razem zmiksuj za pomocą blendera. Przelej przez sitko i schłódź w lodówce.Gotowe :)

Sernik jeżynowy bez pieczenia

Zapach Domu

Sernik jeżynowy bez pieczenia

Tegoroczne upały dokuczają mi mocniej, niż wiele innych poprzednich. Winą za to obarczam mój ciążowy stan... Mam jednak olbrzymie wyrzuty sumienia względem Was, moich drogich blogowych Czytelników, które mimo gorszego samopoczucia pchają mnie do kuchni :) Ostatnio szukam dań bez pieczenia, by nie musieć uruchamiać piekarnika. Inspiracji na smaki szukam za to w ogrodzie... na przykład na krzaczku z jeżynami ;)Składniki:150 g ciasteczek owsianych z ziarnami100 g masła250 g sera mascarpone300 g jogurtu naturalnego300 + 50 g jeżyn5 + 1 łyżek cukru pudru5 + 2 łyżeczek żelatynySposób przygotowania:Przygotuj tortownicę o średnicy 19-20 cm: spód wyłóż papierem do pieczenia, a boki delikatnie posmaruj oliwą z oliwek.Ciasteczka zmiksuj blenderem, dodaj rozpuszczone masło i dokładnie wymieszaj. Powstałą masę wyłóż na przygotowaną tortownicę, dociśnij i wyrównaj. Wstaw tortownicę do zamrażarki na 10-15 minut.5 łyżeczek zelatyny zalej ok. 50-80 ml zimnej wody i pozostaw do napęcznienia. Ser wymieszaj dokładnie z jogurtem i 5 łyżkami cukru pudru. 300 g jeżyn zmiksuj za pomocą blendera i podgrzewaj na małym ogniu razem z napęczniałą żelatyną. Mieszaj do rozpuszczenia składników. Gotową masę jeżynową wlewaj powoli do masy serowej cały czas mieszając. Po uzyskaniu jednolitej masy przełóż jąna schłodzony spód ciasteczkowy. Wstaw do lodówki na około godzinę.Pozostałe 2 łyżeczki żelatyny zalej kilkoma łyżkami zimnej wody i pozostaw do napęcznienia. 50 g jeżyn zmiksuj na gładki mus. Na małym ogniu podgrzewaj jeżyny z żelatyną, aż składniki dokładnie się połączą. Powstałą masę wylej ostyrożnie na schłodzony sernik. Schłódź w lodówce.Gotowe ciasto ostrożnie wyjmij z tortownicy - dzięki posmarowaniu brzegów oliwą z oliwek pięknie wyjdzie.

Makaron z truskawkami...pożegnanie sezonu truskawkowego...

Zapach Domu

Makaron z truskawkami...pożegnanie sezonu truskawkowego...

W zeszłym roku częstowałam Was ryżem z truskawkami... W tym roku prezentuję wersję makaronową... Danie przygotowane na zamknięcie truskawkowego sezonu. Danie znikające błyskawicznie, pachnące latem. Do jego przygotowania wykorzystałam makaron z Lidla - olbrzymie świderki. Prawda, że ładnie się prezentują? :)Składniki:makaron (najlepiej świderki, muszelki...)truskawkicukier puderSposób przygotowania:Makaron ugotuj al dente. Przelej zimną wodą. Truskawki umyj, odszypułkuj i zmiksuj z cukrem pudrem. Ilość musisz dobrać do słasnych preferencji smakowych.Makaron wyłóż na talerz, polej musem truskawkowym i ... zajadaj z apetytem :)

Ayran - turecki sposób na upały

Zapach Domu

Ayran - turecki sposób na upały

Szukacie sposobów na upały? Turecką metodą jest ayran - napój na bazie jogurtu, wody i soli. Czasem dodaje się do niego miętę czy bazylię. Nie twierdzę, że każdemu będzie smakować, bo jest dość specyficzny. Ale podczas zbliżającej się fali upałów, warto spróbować :)Składniki:1 filiżanka jogurtu naturalnego2 filiżanki wody mineralnejszczypta solimożna garść mięty lub bazyliiSposób przygotowania:W wysokim naczyniu wymieszaj za pomocą blendera jogurt i wodę. Dodaj sól i, jeśli lubisz,  zioła. Zblenduj dokładnie. Schłódź w lodówce.

Zielone szapragi z wody z jajkiem sadzonym

Zapach Domu

Zielone szapragi z wody z jajkiem sadzonym

Wiem, już po sezonie. Ale jakoś wcześniej nie mogłam znaleźć czasu, by podzielić się z Wami moją nową miłością. Miłością do zielonych szparagów... W tym roku jadłam je po raz pierwszy. Zachwycił mnie banalny sposób przygotowania - wystarczy umyć, odłamać końcówkę i już! Bez obierania. Szybciutko się gotują. A jak smakują... Podane z jajkiem sadzonym skradły moje serce. Polecam je Waszej uwadze w kolejnym szparagowym sezonie :)Składniki:zielone szparagisólpieprzmasłocukierjajkaolejSposób przygotowania:Szparagi umyj, odłam zdrewniałą końcówkę. W garnku - najlepiej wysokim a wąskim - zagotuj wodę. Lekko ją osól i ocukrz. Szparagi wstaw pionowo do garnka - najlepiej by było, gdyby "łepki" wystawały ponad wodę. Gotuj do miękkości - ok. 10 minut. Po wyjęciu z wody i ułożeniu na talerzu polej roztopionym masłem. Jeśli chcesz podać z sadzonym jajkiem... Przyda się mała patelnia - taka na jedno jajko. Rozgrzej na niej sporą ilość oleju. Wybij jajko i przechylając lekko patelnię, wybieraj z niej rozgrzany olej i polewaj jako z góry. Gdy białko się zetnie, ułóż jajko na szparagach, lekko posól i posyp świeżo zmielonym pieprzem.Smacznego :)

Wątróbka w warzywach

Zapach Domu

Wątróbka w warzywach

Wątróbkę albo się kocha, albo nienawidzi... Ja sezonowo darzę ją cieplejszym lub chłodniejszym uczuciem, ale zawsze z apetytem zjadam. Proponowana dziś przeze mnie wersja kiedyś pojawiała się częściej na naszym stole. Teraz jest od czasu do czasu odkurzana, ale smakuje tak, tak 10 lat temu... Spróbujcie :)Składniki:50 dag wątróbki wieprzowejmąka2 słoiki marchewki z groszkiem3 cebule4 łyżki ketchupu1 łyżka domowej vegetyolej do smażeniaSposób przygotowania:Cebulę obierz i pokrój w talarki. Obsmaż na oleju. Dodaj do niej osączone z zalewy warzywa i podduś. Podlej filiżanką wody, przypraw vegetą i ketchupem. Wymieszaj i chwilę podduś.Wątróbkę umyj, osusz, pokrój na kawałki i oprósz mąką. Obsmaż na rozgrzanym oleju i włóż na podduszonych warzyw. Duś razem kilka minut.Podawaj z ryżem lub ziemniakami.

Jabłecznik z budyniem

Zapach Domu

Jabłecznik z budyniem

Nie znam nikogo, kto nie lubi ciasta z jabłkami. Nieważne, czy będzie się nazywać szarlotką czy jabłecznikiem. Przepis na wersję z budyniem odkopałam ze starych internetowych wydruków, stąd jego źródło jest mi bliżej nieznane. Ale efekt jest tak cudowny, że po prostu warto go spróbować :)Składniki:375g margaryny 6 jajek1 1/4 szkl. cukru2 łyżki cukru wnailiowego1,5 szkl. mąki pszennej1 szkl. mąki ziemniaczanej2 łyżeczki proszku do pieczenia2 budynie waniliowelitr mleka8 jabłeksok z cytrynySposób przygotowania:Jabłka umyj, obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w plastry. Możesz skropić sokiem z cytryny, by nie ściemniały.Budynie ugotuj wg przepisu na opakowaniu. Nie odstawiaj w chłodne miejsce. Potrzebny będzie gorący.Margarynę utrzyj z żółtkami i cukrem. Stopniowo dodawaj obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia. Ubij pianę z białek i wmieszaj do ciasta.Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wyłóż cienką warstwę ciasta - tak ok. 1/3. Ułóż na nim pokrojone w plastry jabłka. Zalej gorącym budyniem. Na budyń wyłóż resztę ciasta i wyrównaj. Piecz 50-60 minut w 180  st.

Naturalne sposoby na przeziębienie - pasta z czosnku i bazylii

Zapach Domu

Naturalne sposoby na przeziębienie - pasta z czosnku i bazylii

Od pewnego czasu poszukuję naturalnych metod leczenia. Wcześniej mobilizowała mnie do tego chęć zmniejszenia ilości medykamentów z apteki przyjmowanych przez członków mojej rodziny. Teraz motywację mam podwójną, gdyż w ciąży nie można przyjmować właściwie żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, a i po konsultacji - jak najmniej.Gdy w maju chwyciło mnie przeziębienie, takie że głos odmówił posłuszeństwa, szybciutko przewertowałam internet w poszukiwaniu "złotych rad". Nie wszystkie były skuteczne. W kilku kolejnych postach chcę się z Wami podzielić tymi, które w moim przypadku okazały się i jadalne i skuteczne :)Pierwsza będzie pasta z czosnku i bazylii.Składniki:1 ząbek czosnku8-10 liści bazylii3 łyżki oliwy z oliwekSposób przygotowania:Ząbek czosnku obierz i drobniutko posiekaj. Dodaj umyte, osuszone i posiekane liście bazylii. Zalej w miseczce oliwą z oliwek. Powstałą pastę wyłóż na chleb i rozsmaruj.Jedz 2 razy dziennie.

Kwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym

Zapach Domu

Kwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym

Tak, jak wczoraj wspominałam, mam w zanadrzu kilka przepisów, które warto schomikować na przyszły rok... Z racji krótkiego sezonu na surowiec... Ponownie na warsztacie są kwiaty czarnego bzu... Wczoraj krótko opisałam ich zalety, więc dziś przejdę prosto do przepisu na pyszne placuszki ;)Składniki:kilka kwiatostanów czarnego bzucukier puderolej do smażenia1/2 szkl. mąki pszennej1 jajko1/4 szkl. wody gazowanej1/4 szkl. mlekaszczypta soliszczypta cukruSposób przygotowania:Mleko i wodę wymieszaj z jajkiem. Dodaj sól, cukier i wymieszaj trzepaczką. Następnie dodaj mąkę i mieszaj do utworzenia gładkiego ciasta. Odstaw je na 30 minut.Na patelni rozgrzej olej. Nieopłukane kwiaty łap za łodyżki i obtaczaj w cieście. Połóż na rozgrzanej patelni. W czasie smażenia z pierwszej strony obetnij łodyżki nożyczkami. Gdy się zezłocą, obróć na drugą stronę. Osącz na serwetce. Posyp cukrem pudrem.

Syrop z kwiatów czarnego bzu...

Zapach Domu

Syrop z kwiatów czarnego bzu...

Troszkę ostatnio zaniedbałam blog, co nie znaczy, że nic się w mojej kuchni nie działo... Działo się sporo, ale nie wszystko zasłużyło na uwiecznienie na zdjęciu, czy wspomnienie na blogu. Ponadto na systematyczne "wklepywanie" postów brakowało mi po prostu czasu i sił...Dziś jeden z zaległych przepisów - syrop z kwiatów z czarnego bzu... Wiem, że już po sezonie, ale na pewno przyda się w przyszłym roku :)Czarny bez zakwita na przełomie maja i czerwca. Najlepiej zbierać kwiaty z krzewów rosnących z dala od drogi, ale też poza okresem oprysków na polach...Kwiaty czarnego bzu mają działanie przeciwwirusowe i wzmacniające. Są bogate w witaminy (A, B1, B2, B3, B6 i C) oraz mikroelementy (potas, wapń, magnez, sód, fosfor, miedź, żelazo, cynk).Składniki:40 kwiatostanów dobrze rozwiniętych2 litry wody1 kg cukrusok z 5 cytrynSposób przygotowania:Kwiaty dokładnie oddziel od łodyżek i zalej je wrzątkiem. Odstaw w chłodne miejsce na co najmniej 12 godzin. Następnie przecedź, dodaj cukier i sok z cytryny. Wymieszaj i zagotuj. Przelej do przygotowanych wcześniej słoiczków lub butelek. Zakręć i postaw je do góry dnem. Pozostaw do ostygnięcia.

Sałatka z pora i czerwonej fasoli

Zapach Domu

Sałatka z pora i czerwonej fasoli

Sałatki są zawsze dobrą alternatywą. I do pracy, i na kolację, i do grilla, i dla tych odchudzających się... Dla tych w ciąży też ;) Sałatka z czerwonej fasoli, pora i pieczarek urzekła mnie. Przepis pochodzi ze strony Ewy Wachowicz i wart jest dalszego rozpowszechniania :)Składniki:1/2 kg pieczarek1 łyżka masła1 por1 puszka czerwonej fasoli3 łyżki majonezunatka pietruszkisólpieprzSposób przygotowania:Pieczarki umyj, obierz i pokrój w plasterki. Usmaż je na mocno rozgrzanej patelni na maśle. Przełóż do miski. Dodaj drobno pokrojony por, który zmięknie w kontakcie z ciepłą pieczarką.Wymieszaj z osączoną fasolą, majonezem i posiekaną natką. Dopraw solą i pieprzem.

Kotlety z boczniaków

Zapach Domu

Kotlety z boczniaków

Okres wiosenno-letni co roku skłania mnie ku daniom wegetariańskim. Szaleję ze szparagami, młodą kapustą, rzodkiewkami, kalarepą... A w tym roku także z boczniakami :)Najprostszą - przynajmniej dla mnie - metodą ich szybkiego przygotowania jest usmażenie w formie kotletów. Smakują wybornie... Aż ślinka mi znów leci...Składniki:opakowanie boczniaków1 litr mlekasólpieprz2 jajkamąkabułka tartaolej do smażeniaSposób przygotowania:Boczniaki włóż do miski i zalej mlekiem. Pozostaw na 2 godziny. Po tym czasie osącz je na sicie, rozłóż na deseczce, posól i popieprz. Oprósz każdy z nich z obu stron mąką.Następnie obtaczaj w roztrzepanym jajku i w bułce tartej i kładź na rozgrzany na patelni tłuszcz. Smaż z obu stron na złoty kolor.

Ciasto do przedszkola - tęczowa babka

Zapach Domu

Ciasto do przedszkola - tęczowa babka

Każda mama przedszkolaka choć raz staje przed dylematem, jakie ciasto upiec do przedszkola... Mnie to pytanie chwyciło w przededniu dnia mamy... Nie chciałam z kremem, bo się ubrudzą. Z czekoladą też nie, bo się może rozpuszczać, jak będzie za ciepło... Myślałam o serniku i jabłeczniku, ale przecież inne mamy tez mogły wpaść na ten pomysł (oczywiście sernik się pojawił ;) ).Poszperałam w moih ulubionych zakładkach i znalazłam inspirację. Z dwóch przepisów zrobiłam jeden i powstało idealne ciasto do przedszkola. Tęczowa babka... Oceńcie sami :)Składniki:5 jaj3/4 szkl. cukru3 łyżki cukru waniliowego2,5 szkl. mąki pszennej2 łyżeczki proszku do pieczenia1/2 szkl. olejuszczypta solibarwniki spozywcze w żelu (u mnie Wilton kupione tu): żółty, czerwony, niebieskiSposób przygotowania:Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawaj stopniowo cukier i cukier waniliowy. Następnie - nie przerywając ubijania - dodaj po jednym żółtku i ubijaj, aż do połączenia skłandików. Potem na przemian dodawaj po trochu mąki i oleju. Gotowe ciasto podziel na sześć części. Dodaj do nich barwniki:- żółty - żółty i czerwony- żółty i niebieski- czerwony- czerwony i niebieski- niebieskiPowstaną kolory:- czerwony- pomarańczowy- żółty- zielony- niebieski- fioletowyKeksówkę wysmaruj masłem i oprósz tartą bułką. Kolejno wykładaj warstwami kolorowe ciasto - w kolejności jak powyżej. Powstanie piękna tęcza.Piecz w piekanriku nagrzanym do 180 st. przez 50-60 minut do "suchego patyczka".

Placuszki owsiane z jabłkami

Zapach Domu

Placuszki owsiane z jabłkami

Wspominałam Wam kiedyś o książce "Dzieciaki do kuchni". Pamiętacie? Ta książka nie przestaje być dla mnie źródłem inspiracji do wspólnego gotowania z córką. Tym razem na śniadanie przygotowałyśmy placuszki inspirowane przepisem właśnie z tej książki. Były pyszne :)Składniki:3/4 szkl. płatków owsianych1 jabłkokilka daktyli3 jajka2 łyżki mąki1 szkl. jogurtu naturalnego lub kefiru1 łyżeczka proszku do pieczeniaolej do smażeniaSposób przygotowania:Jabłko zetrzyj na tarce. Wymieszaj z jajkami, płatkami owsianymi, mąką, jogurtem i proszkiem do pieczenia i pokrojonymi drobno daktylami. Porcje ciasta kładź łyżką na rozgrzany olej i smaż na złoto z obu stron. Przed podaniem posyp cukrem pudrem lub polej syropem klonowym. Jedz tak, jak lubisz najbardziej :)

Chłodnik z botwinki

Zapach Domu

Chłodnik z botwinki

Zawsze późną wiosną czy też wczesnym latem, gdy temperatura powietrza zaczyna rosnąć przypominam sobie o chłodnikach. Szczególnie lubię ten z botwinki. Jest lekki, orzeźwiający i ma w sobie smaki bezsprzecznie kojarzące się z przełomem maja i czerwca...Jedliście? Nie? To koniecznie spróbujcie :)Składniki:2 litry bulionu warzywno-drobiowego1 pęczek botwinki z kilkoma dużymi buraczkami2 łyżeczki soku z cytryny1 łyżeczka octu ryżowego lub winnegosólpieprz1 l kefiru10 rzodkiewekpęczek posiekanego koperkuawokadougotowane na twardo jajkaSposób przygotowania:Botwinkę opłucz, osusz i drobniutko posiekaj razem z buraczkami. Bulion zagotuj i dodaj posiekane warzywa. Posól i gotuj, aż botwinka zmięknie - ok. 15-20 minut. Dodaj sok z cytryny i ocet, dopraw solą i pieprzem. Wywar ostudź.Do ostudzonego wywaru dodaj kefir, pokrojone w kostkę rzodkiewki, posiekany koperek. Wymieszaj.Przed podaniem dodaj pokrojone w kostkę awokado i przekrojone na pół jajko na twardo.

Konfitura truskawkowa z cynamonem i imbirem

Zapach Domu

Konfitura truskawkowa z cynamonem i imbirem

Pasztet drobiowy z wiśniami

Zapach Domu

Pasztet drobiowy z wiśniami

Też przygotowujecie większe ilości świątecznych potraw i mrozicie, by w chwilach, gdy po prostu nie macie czasu stać przy garnkach, cieszyć się ich smakiem? Lubię gotować i jeść "na świeżo", ale są dania, które zawsze robię w większych ilościach. Należą do nich pasztety. W okresie przedwielkanocnym przygotowuję ich duuuuużo, potem mrożę, i np. pod koniec maja cieszę się ich fenomenalnym smakiem :) W tym roku przetestowałam pasztet drobiowy z wiśniami. Wielkanocą smakował. W maju - też :)Składniki:5 udek z kurczaka400 g wątróbki drobiowej2 czerstwe bułki kajzerki1 cebula2 ząbki czosnkusól1/2 łyżeczki pieprzu ziarnistego2 ziarna ziela angielskiego2 listki laurowe2 łyżki majeranku1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej2 jajka100 g wiśni suszonejSposób przygotowania:Bułkę namocz w wodzie i mocno odciśnij. Z udek usuń kość i podsmaż 4 z nich na patelni. Gdy będą rumiane, dodaj wątróbkę, posiekaną w kostkę cebulę i pokrojony czosnek. Dodaj również zmiażdżone w moździerzu przyprawy. Wszystko smaż razem przez chwilę. Następnie zmiel dwukrotnie wraz z kajzerkami i jednym surowym udkiem z kurczaka. Dodaj jajka i dopraw do smaku. Dodaj też wiśnie. Dokładnie wyrób masę, a następnie przełóż ją do keksówki. Wstaw do nagrzanego do 160 st. piekanrika na 80 minut.Po przestudzeniu wstaw do lodówki lub zamróź :)