,,Sałatka ze szpinakiem, chrupiącym boczkiem i suszonymi pomidorami”

Podróż w kulinaria

,,Sałatka ze szpinakiem, chrupiącym boczkiem i suszonymi pomidorami”

Szukasz Pomysłu na pyszną sałatkę? Pyszna sałatka ze świeżym szpinakiem i chrupiącym boczkiem. Błyskawiczna w przygotowaniu. Doskonale sprawdzi się zarówno na pyszną kolację jak i na imprezowym stole. Sałtkę przygotowałam dzięki życzliwości marki Garneczki, marki Master Cook Handel, marko Ole, Helio oraz marki Stovit. Składniki: 1 mała główka sałaty lodowej 1 podwójna pierś z kurczaka 100 g boczku w plastrach 150 g świeżych liści szpinaku 100 g suszonych pomidorów z pestkami dyni w oleju z ziołami Ole 2 łyżki czarnych oliwek krojonych Ole kulka sera mozzarella 1 placek tortilli 4 łyżki nasion słonecznika 1 łyżkę pestek dyni Helio łyżeczka Oliwy z Oliwek Stovit sól, pieprz Wykonanie: Boczek kroimy w paseczki, wrzucamy na rozgrzaną patelnie i smażymy kilka minut, aż będzie chrupiący, następnie zdejmujemy go z patelni i przekładamy na papierowy ręcznik, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Kurczaka kroimy w kostkę, przyprawiamy i smażymy na patelni, na której smażyliśmy boczek, wrzucamy kurczaka i smażymy aż nabierze złotawego koloru. Ser mozzarella kroimy w paski. Ziarna słonecznika podprażamy na suchej patelni bez tłuszczu do zrumienienia. Do miski przekładamy pokrojoną sałatę, umyte liście szpinaku i pokrojone w paski pomidory suszone, oraz resztę składników. Całość delikatnie mieszamy i doprawiamy solą, pieprzem. Płat tortilli wkładamy do formy i zapiekamy w nagrzanym piekarniku do 200 C, do momentu jak nabiorą złocistego koloru. Do gotowej miseczki przekładamy naszą sałatkę polewamy oliwą z suszonych pomidorów i posypujemy prażonym słonecznikiem. Smacznego! Lubisz eksperymentować w kuchni i przygotowywać ciekawe dania? Co powiesz na miseczki z tortilli, w których możesz podać  sałatkę, kebab, dipy czy desery? Przygotowanie takich „tortilla bowls” zajmie chwilę, a efekt będzie niesamowity! Wystarczy wyłożyć tortillą metalową, karbowaną foremkę i włożyć do piekarnika do piekarnika. Pod wpływem ciepła tortilla stwardnieje tworząc efektowne, jadalne miseczki.Do kupienia w sklepie Garneczki.  

,,Świąteczna ryba zapiekana w cieście’’

Podróż w kulinaria

,,Świąteczna ryba zapiekana w cieście’’

Coraz bliżej święta! Na Wigilię nie musisz podawać tradycyjnego, smażonego karpia! Przed Wami wspaniałe danie na świąteczny stół, które nie tylko ładnie wygląda, ale i świetnie smakuje. To nic innego jak pyszne chrupiące ciasto drożdżowe pieczone na kształt ryby z nadzieniem pieczarkowo- kapuścianym z filetem rybnym. Jest to wspaniała i ciekawa alternatywa dla między innymi ościstego karpia. Składniki na farsz: 1 filet białej ryby 10 dkg kiszonej kapusty 20 dkg pieczarek lub grzybów 2 cebule 3 szt. ząbku czosnku masło sól, pieprz, zioła prowansalskie, przyprawa do ryb Składniki na ciasto: 1 szkl. mąki pszennej 1/3 szkl. mleka 1 łyżeczka cukru 1/2 łyżeczki soli 1 łyżka oleju 1 łyżka świeżych drożdży 1 jajko do posmarowania Wykonanie: W głębokiej misce mieszamy drożdże z solą i cukrem aż staną się płynne. Dodajemy olej i ciepłe mleko, mieszamy, na koniec wsypujemy mąkę i wyrabiamy ciasto. Posypujemy mąką, przykrywamy i odstawiamy na ok 30 minut aż podwoi swoją objętość. W tym czasie pieczarki myjemy, kroimy w plasterki, dusimy na łyżce masła, doprawiamy do smaku solą  i pieprzem. Cebulę kroimy w kosteczkę i smażymy na rozgrzanej, natłuszczonej patelni. Następnie wrzucamy posiekaną kapustę i dusimy pod przykryciem do momentu aż kapusta będzie miękka, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek Wszystkie składniki mieszamy, doprawiamy do smaku, studzimy całość mieszamy. Umyty i osuszony filet ryby obtaczamy w mące oprószamy solą, pieprzem, przyprawą do ryb i ziołami. Wyrośnięte ciasto dzielimy na pół. Jedną część wałkujemy od razu na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wycinamy na kształt ryby. Nakładamy na środku całe filety ryby  a na to farsz pieczarkowo-kapuśniakowy, przykrywamy drugi płat rozwałkowanego ciasta. Przy pomocy małego, ostrego noża odcinamy nadmiar ciasta wokół ryby. Lekko dociskając uszczelniamy ciasto ze wszystkich stron. Z odciętych fragmentów ciasta dorabiamy płetwy i doklejamy je po bokach, używając do tego jajka. Z pozostałego ciasta wycinamy małe kółeczka w postaci łusek i układamy na wierzch, smarując poszczególne kółka rozmąconym jajkiem. Zaczynamy od ogona, a następnie nakładamy łuski jedna na drugą. Z resztek ciasta formujemy ogon i głowę ryby. Całość smarujemy jajkiem.Pieczemy przez 10 min w 220 stopniach po tym czasie obniżamy temp. do 180° i pieczemy dalej ok. 50 min, aż ryba pięknie się zarumieni. Smacznego!

,,Jesienny deser tiramisu dyniowe”

Podróż w kulinaria

,,Jesienny deser tiramisu dyniowe”

Czy można nie lubić Tiramisu? Tym razem w wersji jesienno – dyniowej. Delikatne, o pięknym, słonecznym kolorze. Połączenie kremu z serkiem mascarpone i dyniowego puree, małe kawałeczki biszkoptów nasączone espresso, posypane kawą. Puree z dyni oraz cynamon nadają tiramisu jesiennego charakteru i cudownego aromatu.    Składniki: 500 g serka mascarpone 200 ml śmietany kremówki 30% lub 36% 400 g puree z dyni 5 łyżek cukru pudru 2 łyżeczki cynamonu 100 g podłużnych biszkoptów 1/3 szklanki świeżo zaparzonej kawy 1-2 łyżki likieru Amaretto Wykonanie: Mascarpone łączymy z kremówką, cukrem i ubijamy do chwili powstania gęstego kremu. Następnie dodajemy puree z dyni, przyprawy i miksujemy do połączenia się składników. Ostudzoną kawę łączymy z Amaretto, maczamy w niej biszkopty i układamy po kilka kawałków na dnie każdego pucharka. Przykrywamy je 3 łyżkami kremu dyniowego. Układamy kolejną warstwę biszkoptów i znów przykrywamy kremem. Tak samo napełniamy kolejne pucharki do wyczerpania biszkoptów i kremu. Na koniec ubijamy na sztywno dodatkową śmietanę wraz z cukrem. Wykładamy ją na wierzch każdego napełnionego pucharka. Wierzch dekorujemy ubitą z cukrem śmietaną i oprószamy cynamonem i kawą. Deser schładzamy przez kilka godzin w lodówce. „odszkodowania„

,,Makaron czarny z atramentem z kałamarnicy”

Podróż w kulinaria

,,Makaron czarny z atramentem z kałamarnicy”

Idealne danie dla entuzjastów wyrafinowanej kuchni! Inspiracją do  powstania dania była życzliwość marki Ole oraz firmy Master Cook Handel Składniki: Opakowanie makaronu czarnego z atramentem z kałamarnicy 0,5 kg mięsa mielonego drobiowego 1 cebula 2 ząbki czosnku 5 łyżek kukurydzy 20 dkg pieczarek 6 pomidorków suszonych w zalewie olejowej 3 łyżki pasty z suszonych pomidorów z czosnkiem 100 g pokrojonych pomidorów z puszki olej sól himalajska, pieprz, ostra papryka, oregano, bazylia, zioła prowansalskie Wykonanie: Na rozgrzanym oleju wrzucamy pokrojoną cebulę. Następnie dorzucamy posiekany czosnek, pomidory z puszki, kukurydzę, pomidory suszone z zalewą, pastę. Dodajemy mięso mielone, doprawiamy do smaku i dusimy. Makaron gotujemy al dente w lekko osolonej wodzie. Gotowy makaron układamy na talerzu i polewamy sosem mięsnym! Smacznego!

,, Pierogi z dynią’’

Podróż w kulinaria

,, Pierogi z dynią’’

Jeśli jesteście miłośnikami dyni z pewnością mam coś dla Was. Pierogi z dynią to ciekawa alternatywa dla znanych i lubianych pierogów z kapustą czy ruskich. Wypróbujcie pierogi z dynią i zakochajcie się w ich delikatnym, lekko słodkawym smaku i pięknym aromacie. Nadzienie: 30 dag dyni 4 cebule 30 dag wędzonego boczku, sól, pieprz, suszony majeranek Boczek kroimy w małą kostkę i podsmażamy. Dodajemy posiekaną cebulę i szklimy ją na boczku. Dynię kroimy w drobną kostkę i przekładamy do garnka. Podsmażamy na maśle, aż dynia będzie miękka. Mieszamy ostudzoną dynię z cebulą i boczkiem. Dobrze doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Ciasto: 3 szklanki mąki poznańskiej 1 jajko 2 łyżki oleju płaska łyżeczka soli około 1 szklanka bardzo ciepłej wody Przygotowujemy ciasto. W mące robimy dołek, dodajemy jajko i dolewamy porcjami wodę, mieszając. Na końcu dodajemy olej i wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Ciasto dzielimy na 2 porcje, każdą rozwałkowujemy na grubość około 3 milimetrów. Wykrawamy szklanką lub foremką koła o średnicy 6-7 cm, nakładamy po łyżeczce farszu i zlepiamy brzegi. Gotujemy do miękkości w osolonym wrzątku z łyżką oleju na małym ogniu. Podajemy okraszone z boczkiem usmażonym na łyżeczce klarowanego masła.

,,Faszerowane pomidory z kuskusem’’

Podróż w kulinaria

,,Faszerowane pomidory z kuskusem’’

Faszerowane pomidory to doskonały sposób na oryginalną przystawkę lub kolację. Możecie zaserwować je zarówno w wersji wegetariańskiej jak i mięsnej. Składniki: 6 średniej wielkości okrągłych pomidorów 15 dag mielonego mięsa drobiowego 15 dag pieczarek 1 cebula Pół papryki Połowę średniej wielkości pora Szklanka gorącego bulionu łyżka oleju 4 łyżki kaszy kuskus łyżka oliwy z oliwek sól, pieprz Przygotowanie: Pomidory dokładnie myjemy, odkrawamy czapeczki, wydrążamy miąższ z nasionkami. Drobno posiekaną cebulę podsmażamy na rozgrzanym oleju. Dodajemy do niej zmiażdżony czosnek i kolejno pokrojone w drobną kostkę warzywa: paprykę, pieczarki i pomidory, drobno posiekany por. Doprawiamy tymiankiem, solą i pieprzem. Mięso przesmażamy na oleju, podlewamy odrobiną wrzątku, dusimy pod przykryciem, przyprawiamy. Kuskus zalewamy bulionem , przykrywamy, odstawiamy na 5 min, mieszamy, ostudzamy. Mięso i warzywa mieszamy z kuskusem. Tak przygotowanym farszem nadziewamy ułożone w naczyniu żaroodpornym pomidorki. Zapiekamy przez ok. 30-40 minut w temperaturze 180 stopni.

,,Tarta z pastą z suszonych pomidorów i szynką Parmeńską’’

Podróż w kulinaria

,,Tarta z pastą z suszonych pomidorów i szynką Parmeńską’’

Tarta z szynką parmeńską i pastą z suszonych pomidorów to przepyszne danie, które świetnie nadaje się na różne okazje, gdyż zawsze zachwyca gości swoim smakiem. Jest wykwintna, smaczna i bardzo prosta. Składniki: Ok pół opakowania ciasta francuskiego pasty z skuszonych pomidorów (200 g) 1 kula sera mozarella 1 opakowanie szynki parmeńskiej (70 g) 2 małe pomidory sól, pieprz czarny, suszone oregano, świeża bazylia 1 łyżeczka oliwy Sposób wykonania: Formę lekko natłuszczamy, wykładamy papierem do pieczenia i umieszczamy płat ciasta. wyłożone ciasto nakłuwamy widelcem, wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok.15 minut w temp. 200C. Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika. Rozsmarowujemy na nim pastę. Układamy pomidory pokrojone w plastry, różyczki szynki parmeńskiej. Mozarellę pokrojoną w plastry. Całość solimy, oprószamy pieprzem i oregano oraz skrapiamy oliwą. Tarte ponownie wstawiamy do piekarnika. Pieczemy około 5 minut, tylko by ser się rozpuścił. Przed podaniem dekorujemy bazylią. Smacznego

,,Makaroniki malinowe”

Podróż w kulinaria

,,Makaroniki malinowe”

Prezentuję dziś słodkie, lekkie, aromatyczne malinowe ciasteczka, które zaspokoją nie jedno podniebienie. Inspiracją do ich powstania była życzliwość marki Garneczki.pl oraz marki Bogutynmlyn.pl . 125 g mąki migdałowej (kupiona tutaj) 3 białka 200 g cukru pudru 30 g cukru jedna łyżeczka nalewki malinowej barwnik spożywczy różowy 100 g serka mascarpone 2 łyżki cukru pudru ½ szklanki musu z malin 2 łyżeczki nalewki malinowej Przygotowanie: Mąkę migdałową mieszamy z cukrem pudrem. Białka ubijamy. Gdy masa zacznie osiągać sztywność stopniowo dodajemy cukier i ubijamy na większych obrotach na gładką, sztywną masę. Pod koniec ubijania dodajemy barwnik spożywczy i nalewkę. Do masy z białek dodajemy stopniowo mieszankę z mąki migdałowej oraz cukru pudru i delikatnie mieszamy do uzyskania  jednolitej konsystencji. Za pomocą rękawa cukierniczego wyciskamy krążki ok 2cm. na silikonową matę. Gdy ciasto zostanie wyciśnięte, matę z ciasteczkami odkładamy na 30 min. Piekarnik nagrzewamy do 140 C pieczemy 16 min. W tym czasie robimy krem różany. Mascarpone miksujemy z cukrem pudrem. Dodajemy mus malinowy, nalewkę  i ponownie miksujemy do osiągnięcia idealnej konsystencji. Upieczone ciasteczka odkładamy, a gdy się wystudzą, przekładamy kremem. Wkładamy do lodówki na 2 godz. Do wykonania ciasteczek wykorzystałam silikonowej maty marki Pavoni. Mata będzie niezastąpiona dla każdego miłośnika wypieków. Idealna do pieczenia smacznych ciasteczek lub czekoladek. Wszystkie akcesoria do pieczenia i inne produkty w tym sklepie wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Każdy, kto lubi piec i gotować na pewno zainteresuje się i znajdzie coś dla siebie. Silikonowa mata marki Pavoni to kulinarny pomysł na wyjątkową uroczystość. Została wykonana z wysokiej jakości silikonu, który wytrzymuje temperaturę o -40 do 230 stopni. Można ją zatem przechowywać w lodówce, wypiekać w piekarniku, a także myć w zmywarce. Silikonowa mata marki Pavoni możecie znaleźć na stronie garneczki.pl Zresztą nie tylko Silikonowa mata marki Pavoni są także inne świetne rzeczy, które musicie zobaczyć, zajrzyjcie sami!!! Do kupienia oczywiście na http://www.garneczki.pl/   

,,Spring Rolls czyli warzywne sajgonki’’

Podróż w kulinaria

,,Spring Rolls czyli warzywne sajgonki’’

Po co biegać po sajgonki do chińskiego baru, skoro można je zrobić samemu? Przepis na sajgonki jest prosty, a ich smak… po prostu pyszny! Sajgonki to typowo wietnamska potrawa. Rodzajów sajgonek jest bardzo wiele, są mięsne, wegetariańskie oraz z makaronem sojowym lub ryżowym.  Przepis na delikatną i pyszną przekąskę powstał dzięki firmie…. Składniki: 10 arkuszy papieru ryżowego 1 pierś z kurczaka Kilka liści sałaty pekińskiej 10 dag pieczarek 3 łyżki kukurydzy 1/2 opakowania makaronu ryżowego, Około 20 g makaronu ryżowego 2 marchewki pokrojone w cienkie paseczki Przyprawa do kurczaka 2 łyżki sosu sojowego 1 łyżka sosu sweet chilli Wykonanie: Kurczaka myjemy oczyszczamy, kroimy w paseczki, przyprawiamy i obsmażamy na patelni, aż będzie złocisty. Pieczarki kroimy w paski i smażmy na patelni. Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Marchewkę i kapustę kroimy w cienkie paseczki. Wszystkie składniki przekładamy do miski mieszamy doprawiamy solą, pieprzem i sosem sojowym. Papier ryżowy moczymy w przegotowanej wodzie na 2 sekundy i na każdy nakładamy łyżkę nadzienia, zawijamy tradycyjne sajgonki. Podajemy z sosem sweet chilli.

,,Pieczone ziemniaki w koszulce z szynką parmeńską z chrupiącą skórką’’

Podróż w kulinaria

,,Pieczone ziemniaki w koszulce z szynką parmeńską z chrupiącą skórką’’

Aromatyczne i chrupiące ziemniaki pieczone z szynką parmeńską i ziołami smakują doskonale solo lub jako dodatek do dań obiadowych oraz mięs z grilla!    Składniki: 4 małe ziemniaczki 4 plastry szynki parmeńskiej zioła: rozmaryn, oregano sól, pieprz, łyżka przyprawy ziołowej do grilla oliwa z oliwek Przygotowanie: Ziemniaki dobrze szorujemy i podgotowujemy – ok. 10 minut w osolonej wodzie. Następnie ziemniaki dokładnie odcedzamy i ostudzamy. Przygotowujemy zioła – rozmaryn, oregano. Na plastrach szynki układamy zioła i tak przygotowaną szynką owijamy każdego ziemniaczka. Ziemniaki układamy w naczyniu żaroodpornym, posypujemy solą, pieprzem, skrapiamy oliwą z oliwek i zapiekamy ok 30 minut w temperaturze 180°C aż szynka się zarumieni, będzie chrupiąca, a ziemniaczki miękkie.  

,,Roladki ze szparagami otulone boczkiem’’

Podróż w kulinaria

,,Roladki ze szparagami otulone boczkiem’’

Lubicie szparagi? Jeśli tak to prezentuję Wam dziś owinięte w sznycle szparagi- proste, pyszne i zarazem wykwintne danie. Polecam przygotowanie tego niezwykle smacznego i lekkiego dania. Składniki: 4 sznycle wieprzowe po 15 dag pęczek białych szparagów 4 plastry boczku 4 plastry sera żółtego 4 łyżki oliwy 2 łyżki musztardy sól, pieprz Wykonanie: Sznycle myjemy i osuszamy.  Rozbijamy  na płaty grubości około 1 cm. Sznycle oprószamy solą i pieprzem a następnie smarujemy cienko musztardą i układamy na nich po 5 szparagów. Zwijamy w rulon i spinamy z boku wykałaczką. Na głębokiej patelni rozgrzewamy oliwę, wkładamy roladki i obsmażamy na rumiano ze wszystkich stron,  Układamy w żaroodpornym naczyniu, które wcześniej smarujemy masłem. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 45 min.

Orzeźwiające ciasto jagodowo- morelowe

Podróż w kulinaria

Orzeźwiające ciasto jagodowo- morelowe

Przedstawiam dziś letnie ciasto jagodowo- morelowe, które jest lekkie, delikatne i orzeźwiające w sam raz  na upalne dni . Polecam w szczególności miłośnikom jagód ! Składniki: 5 jajek 15 dag cukru 2 łyżki cukru waniliowego 15 dag mąki pszennej łyżeczka proszku do pieczenia Oraz: szklanka kremówki 30 proc. 40 dag serka waniliowego 4 łyżeczki żelatyny galaretka brzoskwiniowa galaretka jagodowa 4 pokrojone połówki moreli 30 dag jagód pół szklanki dżemu morelowego 8 łyżek wiórków kokosowych 100 ml herbaty Sposób wykonania: Brytfankę wykładamy pergaminem. Białka ubijamy z cukrami. Dodajemy żółtka, mąkę z proszkiem. Pieczemy 40 min 180 st.  Wyjmujemy, smarujemy dżemem i posypujemy wiórkami kokosowymi. Ostudzamy. Przekrawamy na 3 placki. Kremówkę ubijamy, mieszamy z serkiem i żelatyną rozpuszczoną w 50 ml wrzątku. Galaretki przygotowujemy, biorąc 100 ml wody mniej niż w przepisie. Dolny placek wykładamy do tortownicy. Nasączamy i  posypujemy jagodami, zalewamy tężejącą galaretką jagodową. Gdy zastygnie, smarujemy ją 1/2 kremówki. Przykrywamy 2 plackiem i nasączamy. Wykładamy brzoskwiniami, polewamy galaretką brzoskwiniową. Gdy zastygnie, smarujemy ją resztą śmietany. Na wierzchu układamy 3 placek, dociskamy i chłodzimy najlepiej na całą noc w lodówce.

,,Orzeźwiający deser truskawkowy’’

Podróż w kulinaria

,,Orzeźwiający deser truskawkowy’’

,, Koreczki- przekąska kibica’’

Podróż w kulinaria

,, Koreczki- przekąska kibica’’

Oglądasz Euro 2016 ? Bo jeśli tak to musisz spróbować rewelacyjnych koreczków !! Każdy kibic piłkarski w tym czasie przed  telewizorem oprócz napoi chłodzących  ma pod ręką zawsze coś do przekąszenia , proponuję Wam dziś szaszłyki  które rewelacyjnie prezentują się wśród pozostałych przekąsek a przygotowanie ich zajmuje  mniej czasu niż przerwa w meczu . Pozostałe składniki przepisu Około 50 g kabanosów ok 20 oliwek 1 słoiczek Party Mix 1 większa pomarańcza Sposób przygotowania: Pomarańczę dokładnie myjemy, lekko ścinamy spód, żeby stała stabilnie.  Kabanosy kroimy na mniejsze kawałki. Na patyczki nabijamy kabanosa, oliwki i warzywka wedle upodobań. Tak przygotowane koreczki wbijamy w pomarańczę.

,,Lasagne z chleba tostowego’’

Podróż w kulinaria

,,Lasagne z chleba tostowego’’

Dziś coś dla miłośników szybkich dań. Taka zapiekanka to świetny pomysł na kolację lub szybki obiad. Inspiracją do  powstania dania była życzliwość marki Ole! Składniki: 1 opakowanie chleba tostowego około 20 plasterków szynki pół papryki czerwonej pokrojonej w plasterki 1 kule mozzareli 30 dkg starego żółtego sera 2 jajka 1 szklanka śmietany 18 Sól, bazylia  oliwki czarne lub zielone  pomidor szczypiorek 1 cebula łyża oleju Wykonanie: Piekarnik nagrzewamy do 260*C.  Jajka mieszamy  ze śmietaną, doprawiamy solą i bazylią. Naczynie żaroodporne wykładamy papierem do pieczenia a następnie układamy  warstwę chleba na to wylewamy troszkę sosu śmietanowego. Układamy  szynkę i żółty ser. Przykrywamy kolejną warstwą chleba i wykładamy wszystko aż powstaną 3 warstwy. Na wierzch ostatniej układamy oliwki, plasterki pomidora, paprykę, plastry cebulki i plastry mozzarelli. Posypujemy  bazylią i szczypiorkiem. Pieczemy kilka minut, aż ser się zarumieni. Podajemy z ketchupem lub sosem czosnkowym.    

Makaron faszerowany pastą z prażonego słonecznika z suszonymi pomidorami’’

Podróż w kulinaria

Makaron faszerowany pastą z prażonego słonecznika z suszonymi pomidorami’’

Przedstawiam dziś przepis na faszerowany makaron ze smaczną pastą z suszonymi pomidorami z dodatkiem chrupiącego słonecznika. To pomysł na szybki i bardzo smaczny obiad. Inspiracją do  powstania dania była życzliwość marki Ole! Składniki: 200 g uprażonego na patelni słonecznika 15 suszonych pomidorów w zalewie ząbek czosnku ostra papryka, pieprz, sól, oliwa 5 łyżek pasty z suszonymi pomidorami z czosnkiem makaron duże rurki Baronia ok 25 dag mięsa mielonego puszka pomidorów krojonych 1 cebula Wykonanie: Uprażony na patelni słonecznik zalewamy wodą i zostawiamy na noc. Następnego dnia słonecznik dokładnie odsączamy z wody. Blendujemy z suszonymi pomidorami, czosnkiem, pastą, oliwą oraz przyprawami na gładką masę. Makaron gotujemy al dente w lekko osolonej wodzie z dodatkiem oliwy. Farszem nadziewamy rurki makaronu. Cebulę kroimy w drobną kostkę, szklimy na oleju. Dodajemy mięso mielone, puszkę pomidorów i przyprawy. Smażymy aż mięso będzie gotowe. Gotowy sos mięsny wykładamy na faszerowany makaron. Smacznego!

,,Tarta z Malteserów’’

Podróż w kulinaria

,,Tarta z Malteserów’’

Dziś coś dla fanów Maltesesów. Maltesers to nic innego jak przepyszne kulki czekoladowe, z chrupiącym wnętrzem o smaku toffe oblane mleczną czekoladą. Składniki na ciasto kruche: 100 g schłodzonego masła 30 g cukru pudru 200 g mąki 1 jajko szczypta soli Śmietana 30% – 250ml 3 łyżki cukru pudru 3 łyżki serka mascarpone 1 łyżka gorzkiego kakao opakowanie Malteserów Wykonanie: Masło siekamy z cukrami, miodem solą i mąką a następnie dodajemy jajko. Wyrabiamy do uzyskania jednolitej konsystencji, formujemy placek, zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na min. 30 minut. Zimne ciasto wałkujemy na grubość 3 mm podsypując lekko mąką. Przygotowujemy foremkę do smarujemy je masłem, oprószamy mąką. Ciastem wykładamy foremkę. Pieczemy około 15 minut w temperaturze 200ºC na złoty kolor. Wyjmujemy i wystudzamy. W tym czasie schłodzoną śmietanę z cukrem i serkiem mascarpone ubijamy do osiągnięcia dość gęstej, puszystej konsystencji kremu. Ubitą kremówkę delikatnie mieszamy z kakao i wykładamy na upieczone kruche ciasto.

,,Pieczarki w cieście naleśnikowym”

Podróż w kulinaria

,,Pieczarki w cieście naleśnikowym”

Błyskawiczna przystawka, najlepiej smakuje podana na gorąco ,świetnie nadaje się na różnego rodzaju startery imprezowe . Danie smaczne, proste i tanie. Potrawa sprawdza się zarówno jako samodzielna przystawka lub jako dodatek do dania głównego. Składniki: 50 dag małych pieczarek 1 szklanka mąki pół szklanki mleka 1 jajko sól, pieprz, chilli olej do smażenia Wykonanie: Do miseczki wsypujemy mąkę, mleko, jajko, proszek do pieczenia, doprawiamy solą, pieprzem i chilli. Wszystko razem mieszamy, do konsystencji gęstego ciasta naleśnikowego. Pieczarki oczyszczamy, obtaczamy w mące a następnie zanurzamy w ciście, delikatnie wkładamy do garnka z rozgrzanym olejem. Smażymy z dwóch stron na złoty kolor. Gotowe układamy na papierowym ręczniku aby ociekły z tłuszczu. Podajemy z sosem słodko- ostrym. Smacznego!  

,,Szparagi otulone boczkiem zatopione w serku rikotta’’

Podróż w kulinaria

,,Szparagi otulone boczkiem zatopione w serku rikotta’’

Jeśli nie jesteście jeszcze fanami szparagów, spróbujcie ich w formie tarty z ciastem filo. Ciasto filo i boczek podkreślają ich kruchość i delikatny smak. Składniki: 1 opakowanie ciasto filo 9 szparagów zielonych z odciętymi końcówkami 3 plastry boczku 3 plastry sera żółtego 20 dag ricotty 10 dag mascarpone 2 jajka gałka muszkatołowa 100 ml gęstej śmietany 12% sól, pieprz, liście bazylie Wykonanie: Szparagi myjemy, odrywamy zdrewniałe końce a następnie blanszujemy około 5 minut w osolonej, gotującej się wodzie. Blanszowanie to inaczej podgotowywanie, aby zachować niepowtarzalny smak i kolor. Jest to sposób na to, by nie jeść surowych warzyw, a równocześnie nie tracić ich chrupkości i świeżego smaku. Zblanszowane szparagi owijamy plastrem sera a następnie plastrem boczku i podsmażamy na patelni. W tym czasie sery mieszamy z jajkami, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Każdy arkusz ciasta filo smarujemy roztopionym masłem przy pomocy pędzla, żeby ciasto nie wyschło podczas  pieczenia. Formę do pieczenia tarty smarujemy również roztopionym masłem. Arkusze z ciasta układamy w naczyniu kolejno, każdy nieco przesuwając w stosunku do poprzedniego. Tak przygotowaną formę wypełniamy nadzieniem serowym oraz owiniętymi szparagami. Nadzienie przykrywamy płatami ciasta fillo. Pieczemy w piekarniku nagrzanym w 180-200 stopni na termoobiegu około 30 minut aż zmiękną i delikatnie się przyrumienią.

,,Krokiety brokułowe’’

Podróż w kulinaria

,,Krokiety brokułowe’’

Takie krokiety świetnie nadają się na przystawkę lub imprezę Składniki:  25 dkg ugotowanych ziemniaków Około 30 dkg brokuła 1 jajko 20 dkg startego sera żółtego Sól, pieprz 1 rozmącone jajko mąka bułka tarta olej do smażenia Sposób wykonania: Ziemniaki obieramy, kroimy na mniejsze części i gotujemy w osolonej wodzie, aż zmiękną, odcedzamy i ostudzamy. Brokuł tniemy na małe różyczki i gotujemy na parze. Następnie ziemniaki przepuszczamy przez praskę, dodajemy rozdrobiony widelcem brokuł, starty ser, czosnek i jajko. Wszystko dobrze zagniatamy na jednolitą masę i doprawiamy do smaku. Ciasto formujemy na małe podłużne krokiety, otaczamy w mące, jajku i bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju na złocisty kolor. Odsączamy na papierowym ręczniku.

,,Koszyczki makaronu szpinakowego’’

Podróż w kulinaria

,,Koszyczki makaronu szpinakowego’’

Makaron ze szpinakiem to znakomity pomysł na szybki i lekki obiad, który można przygotować nawet w mniej niż pół godziny Koszyczki makaronowe świetnie sprawdzą się także na każdej imprezie jako przekąska! ok 200 g makaronu nitki 10 dkg sera żółtego 1 jajko olej do smarowania foremek 200 g szpinaku 0,5 kg startego sera mozzarella 8 łyżek kukurydzy 3 cebule 4 ząbki czosnku Chili, zioła prowansalskie, sól, pieprz, Wykonanie: Makaron gotujemy w osolonym wrzątku. Studzimy, do wystudzonego makaronu dodajemy jajko. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą ze sobą. Foremki półkule smarujemy olejem. Wkładamy makaron  i formujemy gniazda. Zapiekamy w temp 150 stopni do zrumienienia makaronu ok 25 minut. Cebulkę kroimy w kosteczkę i smażymy razem na patelni. Masło rozpuszczamy na patelni, dodajemy do niego wyciśnięty czosnek, a potem szpinak, kukurydzę i chwilę podsmażamy. Mięso podsmażamy na patelni przyprawiamy chili i ziołami prowansalskimi. Do gotowych koszyczków wkładamy po 2 łyżki mięsa, farszu i posypujemy każde startym serem. Wkładamy na 20 minut do nagrzanego piekarnika w 180.

,,Truskawkowa Panna Cotta’’

Podróż w kulinaria

,,Truskawkowa Panna Cotta’’

Zabieram Was do słonecznej Italii! Przygotuj deser włoski, który pokochał cały świat! Jest to deser na bazie śmietanki, cukru i wanilii. Panna Cotta przygotowałam dzięki życzliwości marki Garneczki.pl i marki Master Cook Handel Składniki: 400 ml śmietanki kremówki 36% 100 ml mleka 50 g cukru pudru 1 laska wanilii 2 łyżeczki żelatyny 1/4 szklanki wody 250g truskawek 1 galaretka truskawkowa 1 łyżka cukru Sos truskawkowy: 200 g truskawek 1 łyżka cukru Wykonanie: Mus: Galaretkę rozpuszczamy w 200 ml gorącej wody. Truskawki kroimy na ćwiartki, posypujemy 1 łyżką cukru i odstawiamy na 30 minut aż puszczą sok. Po tym czasie owoce łączymy z galaretką i miksujemy blenderem. Mus przelewamy do naszych foremek posmarowanych olejem schładzamy w lodówce. Mleko, śmietankę i cukier podgrzewamy na bardzo małym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia. Laskę wanilii przekrawamy i zdejmujemy nasionka. Nasionka laski wanilii dodajemy do podgrzanego mleka i śmietanki. Żelatynę moczymy w ciepłej wodzie wg. instrukcji na opakowaniu. Gdy żelatyna napęcznieje, dodajemy ją do gorącego mleka i śmietanki. Mieszamy bardzo dokładnie. Całość studzimy i przelewamy do foremek delikatnie posmarowanych olejem. Wstawiamy do lodówki do zastygnięcia na około 2 godziny. Maliny wsypujemy do garnuszka, dodajemy cukier i kilka minut podgrzewamy. Owoce przecieramy przez sitko aby pozbyć się ziarenek. Przygotowanym sosem malinowym polewamy nasz deserek.

,,Zapiekanka z zupek chińskich’’

Podróż w kulinaria

,,Zapiekanka z zupek chińskich’’

Prezentuję Wam dziś smaczny i prosty do przygotowania obiad. Przyrządzony z makaronem z zupek chińskich i drobno pokrojoną piersią z kurczaka, z dodatkiem aromatycznego czosnku. Szybkie w przygotowaniu i naprawdę bardzo smaczne. Składniki: 3 zupki chińskie rosół podwójna pierś z kurczaka 3 łyżki przyprawy „gyros” Pół czerwonej papryki Pół żółtej papryki puszka kukurydzy 40 dag sera żółtego Sposób wykonania: Makaron z zupek zaparzamy wrzątkiem tak by był tylko przykryty, pozostawiamy do napęcznienia na 20 minut. Po tym czasie przekładamy na durszlak do odsączenia. Pierś z kurczaka kroimy w kostkę i smażymy na patelni. Ser ścieramy na tarce o grubych oczkach. Odsączamy na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu. Paprykę kroimy w kostkę. Kukurydzę odsączamy z zalewy. Naczynie do zapiekania smarujemy masłem. Wszystkie składniki  umieszczamy w dużym naczyniu i dokładnie mieszamy, dodajemy trzy przyprawy z zupek. Układamy w naczyniu, posypujemy żółtym serem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku w 180 stopniach przez 20 minut.

,,Śnieżne kule zatopione w cieście’’

Podróż w kulinaria

,,Śnieżne kule zatopione w cieście’’

Zapraszam na smaczne ucierane ciasto z niespodzianką w środku! Cały urok ciasta dają kulki serowe z nutą kokosową, które skryły się w trzykolorowym wilgotnym cieście pokryte lekką pierzynką z dodatkiem mascarpone. Ciasto: 6 jaj 2 szkl. mąki 1 margaryna 6 łyżek oleju 1 1/2 szkl. cukru 2 łyżki kakao 1 kisiel czerwony lub barwnik czerwony 1 szkl. maku Masa serowa: 1 żółtko 200 g zmielonego sera białego 3 łyżki cukru pudru 10 łyżek wiórków kokosowych 1 łyżka skrobi ziemniaczanej 3 łyżki kaszy manny 1 łyżeczka cukru waniliowego 1 łyżka masła Masa mascarpone: 200 ml słodkiej śmietanki 30% 200 ml sera mascarpone 3 łyżki cukru pudru Kuliki serowe: Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy, gdyby była zbyt rzadka dodajemy więcej kaszy. Następnie odstawiamy do chłodzenia na ok. 10 minut. Po tym czasie  formujemy kulki i wstawiamy do lodówki. Ciasto: Margarynę ucieramy z cukrem na puszystą masę, następnie dodajemy po 1 żółtku. Do dobrze utartej masy dodajemy olej i mąkę z proszkiem do pieczenia. Na koniec dodajemy ubitą pianę z białek. Wszystko dokładnie mieszamy. Ciasto dzielimy na 3 części. Do jednej części dodajemy 2 łyżki kakao, do drugiej 1 kisiel lub barwnik różowy, do trzeciej szkl. maku. Do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia wylewamy najpierw ciasto z makiem, następnie równomiernie rozprowadzamy ciasto różowe i na koniec wylewamy ciasto kakaowe. Na wierzchu układamy w rzędach schłodzone kulki serowe, lekko je wciskając. Ciasto pieczemy  w 180 st. C, około 45-50 minut. Masa: Kremówkę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem i serkiem mascarpone, wykładamy na wystudzone ciasto i wyrównujemy.

,,Mazurek kajmakowy z bakaliami’’

Podróż w kulinaria

,,Mazurek kajmakowy z bakaliami’’

Nie byłoby prawdziwej świątecznej atmosfery bez pysznego domowego ciasta, jakim jest wielkanocny mazurek. To szczególna i symboliczna potrawa, której nie może zabraknąć na polskim wielkanocnym stole. Rodzinne spotkania przy Wielkanocnym stole to czas kiedy potrawy nabierają wyjątkowego znaczenia. Smak i zapach domowych specjałów potrafi pozostać w pamięci na całe życie. Składniki na ciasto kruche: 200 g mąki pszennej, tortowej 50 g cukru pudru 50 g mąki migdałowej 1 żółtko jajka, 100 g masła szczypta soli     Kajmak 200 ml śmietanki 30% 100 g cukru 30 g cukru z wanilią 50 g masła Do dekoracji: płatki migdałów, rodzynki, gotowa masa kajmakowa, posypki, Wykonanie: Mąkę, mąkę migdałową i cukier puder przesiewamy do miski. Dodajemy żółtko, masło, sól i siekamy składniki nożem. Delikatnie zagniatamy ciasto, zawijamy je w folię i chłodzimy w lodówce około godzinę. Ciasto rozwałkowujemy na grubość 5 mm i wycinamy z niego formę jaja. Z pozostałego ciasta pleciemy warkocz. Przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, nakłuwamy widelcem w kilku miejscach i wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C na 10 minut. Ciasto po upieczeniu powinno być blade. Kajmak: Masło siekamy na mniejsze kawałki. Do rondelka przekładamy śmietankę oraz cukier. Masę podgrzewamy na małym ogniu około 30 min co jakiś czas mieszając do czasu aż zacznie gęstnieć. Gotową masę zdejmujemy z palnika, dodajemy kawałki masła, energicznie mieszamy aż masło się rozpuści i połączy z masą. Gotowy kajmak wykładamy na ciasto i dekorujemy według uznania.

,,Jajka w cieście chlebowym’’

Podróż w kulinaria

,,Jajka w cieście chlebowym’’

Święta wielkanocne bez jajek? Chyba nikt z nas sobie tego nie może wyobrazić, jednak zamiast klasycznie podanych jaj – zaszalej w tym roku i zaskocz rodzinę czymś, czego dotąd nie robiłaś! Jajka to prawdziwy symbol świąt wielkanocnych. Jest doskonałym i obowiązkowym daniem na świątecznym stole.  Składniki: 200 ml letniej wody 15 g drożdży 350 g mąkipszennej 30 g otrębów pszennych 1 płaska łyżeczki soli 1 płaska łyżeczka cukru 1 łyżka oliwy 8 jajekugotowanych na twardo Wykonanie: Drożdże rozpuszczamy w wodzie. Dodajemy mąkę, sól, cukier i otręby, mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Wyrabiamy około 10 minut, aż ciasto będzie sprężyste. Ciasto przekładamy do miski i przykrywamy folią spożywczą. Odstawiamy 60 minut do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. W tym czasie jajko gotujemy na twardo, studzimy i obieramy. Wyrośnięte ciasto krótko wyrabiamy, dzielimy na osiem części, lekko rozwałkowujemy. Na każdym kawałku układamy jajko. Zlepiamy ciasto, formujemy kulę i zlepiamy brzegi. Jajka w cieście umieszczamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia zlepieniem do dołu. Bułeczki smarujemy roztrzepanym jajkiem. Odstawiamy na 15 minut do wyrośnięcia. Następnie pieczemy w 200 st. C około 25 minut do zarumienienia. Wyjmujemy z piekarnika i pozostawiamy do przestygnięcia. Jajka podajemy najlepiej przekrojone na pół, z majonezem lub keczupem. Smacznego! 

,,Tęczowe jajka wielkanocne”

Podróż w kulinaria

,,Tęczowe jajka wielkanocne”

Odsłon pisanek i jajek wielkanocnych może być wiele. Nie spodziewałaś się pewnie jednak, że można zrobić pisankę z galaretki? Nie jest to skomplikowane, choć wymaga odrobiny cierpliwości. Dla efektu warto się jednak poświęcić. Prosty przepis na deser przyjemne dla oka i podniebienia słodkości. To również pomysł na ciekawy deser na Wielkanoc albo na niebanalny prezent. Składniki: Galaretki owocowe różne smaki i kolory Wydmuszki z jajek z dziurką z jednej strony Robimy wydmuszkę robiąc otwór z tej szerszej strony jajka. Skorupki dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, sparzamy wrzątkiem, wypłukujemy. Opakowanie każdej galaretki rozpuszczamy w jednej szklance przegotowanej, gorącej wody. Następnie układamy puste skorupki w wytłaczance po jajach. Przez dziurkę nalewamy ostrożnie pierwszą warstwę galaretki. Jajka wkładamy do lodówki do stężenia a następnie napełniamy pozostałe skorupki. Po około 30 minutach napełniamy jajka kolejną warstwą galaretki innego koloru. I tak do wyczerpania jajek i galaretek. Napełnione jajka kolejnymi warstwami wkładamy do lodówki do stężenia. Przed podaniem wyjmujemy z lodówki i delikatnie obieramy skorupki.

,,Bakaliowo waniliowy blok z mlekiem w proszku’’

Podróż w kulinaria

,,Bakaliowo waniliowy blok z mlekiem w proszku’’

Zapraszam na słodki biały blok mleczny z kolorowymi bakaliami. Blok czekoladowy zawsze kojarzył mi się z dzieciństwem, chwilami pełnymi szczęścia i beztroski. Jeśli lubicie obłędnie słodką białą czekoladę z waniliową nutą, z mnóstwem dodatków musicie go wypróbować. Nie łatwo mu się oprzeć. Składniki: • 250 g mleka w proszku (2 niepełne szklanki) • 125 g masła • 50 g cukru (1/4 szklanki) • 2 łyżeczki cukru waniliowego • 100 ml wody (mniej niż pół szklanki) • 300g Mieszanki bakaliowej (orzechów, pistacje, migdały) suszone kolorowe owoce (ananas, papaja, żurawina, rodzynki) • 20 g białej połamanej czekolady • 220 g herbatników Wykonanie: W rondelku rozpuszczamy masło wraz z wodą i cukrem. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do lekkiego przestudzenia. W dużym naczyniu mieszamy mleko w proszku i wszystkie pokrojone bakalie rozkruszone herbatniki, czekoladę i powoli, mieszając wlewamy do tego lekko ciepłą zawartość garnka. Całość bardzo starannie mieszamy i od razu przekładamy do keksówki wyłożonej przezroczystą folią spożywczą. Szczelnie owijamy folią i schładzamy najlepiej dobę. Smacznego!

,,Kruche babeczki z orzechami w karmelu’’

Podróż w kulinaria

,,Kruche babeczki z orzechami w karmelu’’

Kruche babeczki z cukrem trzcinowym i orzechową masą. Chrupiące połówki włoskich orzechów polane słodką polewą z karmelu rozpływają się w ustach. Takie babeczki to kwintesencja najlepszego smaku słodyczy… Składniki na ciasto kruche: 100 g schłodzonego masła 30 g cukru pudru łyżka miodu łyżka cukru trzcinowego 200 g mąki 1 jajko szczypta soli Polewa karmelowa: 150 g orzechów włoskich Pół szkl cukru trzcinowego 2 łyżeczki miodu 150 g śmietanki 30% Wykonanie: Masło siekamy z cukrami, miodem solą i mąką a następnie dodajemy jajko. Wyrabiamy do uzyskania jednolitej konsystencji, formujemy placek, zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na min. 30 minut. Zimne ciasto wałkujemy na grubość 3 mm podsypując lekko mąką. Przygotowujemy foremki do babeczek, smarujemy je masłem, oprószamy mąką. Ciastem wykładamy foremki na babeczki. Pieczemy około 15 minut w temperaturze 200ºC na złoty kolor. Wyjmujemy i wystudzamy. W tym czasie cukier wsypujemy do garnuszka i rozpuszczamy do uzyskania bursztynowego koloru. Do powstałego karmelu powoli dolewamy śmietanę dodajemy miód i mieszamy aż całość będzie jednolita i gładka. Do masy dodajemy orzechy łączymy by wszystkie pokryły się karmelem.  i wykładamy na upieczone babeczki  

,, Zielona kostka z rukolą i jagodami’’

Podróż w kulinaria

,, Zielona kostka z rukolą i jagodami’’

Ciasta z dodatkiem warzyw stały się ostatnio bardzo popularne. Są o wiele mniej kaloryczne a do tego bardziej wartościowe od tradycyjnych wypieków. Dziś prezentuję smaczne, wilgotne ciasto o wspaniałej zielonej barwie, którą nadaje mu dodatek rukoli. Składniki: Ciasto: 300 g sałatki Rukoli szklanka cukru 4  jaja 1/2 szklanki oleju 1 szklanka mąki krupczatki 1 szklanka mąki pszennej 3 łyżeczki proszku do pieczenia Masa śmietanowa: 250 ml śmietany kremowej 30% 2 opakowania śmietan-fixu 3 łyżki cukru pudru   Dodatkowo: 1 kg jagód 2 opakowania galaretki jagodowej   Wykonanie: Rukolę myjemy, odsączamy z  wody i blenderujemy bardzo drobno.. Białka ubijamy z odrobiną soli na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy porcjami cukier. Kiedy będą dobrze ubite dodajemy po jednym żółtku i miksujemy do uzyskania puszystej masy. Wlewamy cienkim strumyczkiem powoli olej dalej mieszając. Wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia. Po połączeniu całej masy dodajemy rukolę i mieszamy łyżką. Wlewamy do brytwany wyłożonej papierem do pieczenia pieczemy ok. 50 minut do „suchego patyczka” w temp. 180 °C. Po wystudzeniu przekrawamy na dwie części, obcinamy nożem wierzch ciasta i  kruszymy je na talerzyku. W tym czasie galaretki rozpuszczamy w 3 szklankach gorącej wody. Odstawiamy do ostygnięcia. Gdy galaretka zgęstnieje,  wylewamy ją na dolnej warstwie biszkoptu. Ciasto wstawiamy do lodówki, aby całkiem stężało. Następnie ubijamy śmietanę dodając pod koniec śmietan-fixy z  odrobiną cukru pudru. Większą połowę ubitej śmietany wykładamy na stężałą galaretkę, po czym przykrywamy górną warstwę, wykładamy resztę śmietanowej masy i posypujemy wycięte okruszki. Ciasto schładzamy najlepiej całą noc w lodówce. Smacznego!