Kulinarny blog

Sałatka z roszponką i grillowanym kurczakiem

Jak wróciłem do domu po całym dniu pracy to czekała na mnie przemiła niespodzianka w postaci romantycznej kolacji przygotowanej przez Madzię-  sałatka z roszponką i grillowanym kurczakiem i do tego pyszne portugalskie półwytrawne białe winko :) Sałatka jest delikatna i bardzo pożywna dlatego idealnie pasuje na kolację, bo z całą pewnością oprócz tego, że będziecie najedzeni, to będziecie się lekko czuli :) Sałatka z roszponką i grillowanym kurczakiem - składniki (na dwie porcje): 200g filety z kurczaka 2 garście roszponki 50 kiełek z rzodkiewki 10 suszonych pomidorów czerwona cebula szczypta soli szczypta pieprzu Sałatka z roszponką i grillowanym kurczakiem 0 przygotowanie: Kurczaka kroimy w kostkę, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i smażymy na patelni teflonowej na złocisty kolor. Następnie odstawiamy go do ostygnięcia. Na talerzu układamy roszponkę, następnie dodajemy pokrojone w paseczki suszone pomidory, cebulę pokrojoną w piórka, kiełki rzodkiewki, a na wierzchu układamy usmażonego kurczaka.   Post Sałatka z roszponką i grillowanym kurczakiem pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Sałatka z wędzonym łososiem

Kulinarny blog

Sałatka z wędzonym łososiem

Przygotowanie tej sałatki zajmuje niecałe 20 minut. Jest ona zdrowa i zawiera sporo kwasów omeg 3, bardzo potrzebnych naszemu organizmowi. Sałatka z wędzonym łososiem doskonale sprawdzi się jako drugie śniadanie, albo jako sałatka na spotkanie w gronie znajomych. Składniki na sałatkę z wędzonym łososiem: miks sałat 1 kulka mozzarelli 2 opakowania łososia sałatkowego (200g) 1 mała szalotka 3 pomidory 5 jajek Przepis na sałatkę z wędzonym łososiem: Miks sałat wsypujemy do miski. Ja użyłem miksu z sałatą lodową. 3 pomidory kroimy w grubszą kostkę i dodajemy do sałaty. 5 jajek gotujemy na twardo, obieramy ze skorupki, kroimy w półplasterki i dodajemy do sałaty. Małą szalotkę kroimy w półplasterki i dodajemy do sałaty. Kulkę mozzarelli kroimy w kosteczkę i dodajemy do pozostałych składników. Łososia dzielimy na mniejsze kawałki i również dodajemy do naszej sałatki. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Do sałatki nie dodaję, żadnego dressingu, bowiem pomidory i mozzarella puszczą odrobinę swoich soków i powstanie nam naturalny dressing. A może Wy macie jakiś pomysł na fajny dressing do tej sałatki, dajcie proszę znać w komentarzach, chętnie go wykorzystam następnym razem. Post Sałatka z wędzonym łososiem pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Gofry z bitą śmietaną i owocami

Kulinarny blog

Gofry z bitą śmietaną i owocami

Kto z nas nie pamięta wyjazdów nad polskie morze i tych pysznych chrupiących gofrów z bitą śmietaną i owocami. Obecnie już nawet nie musimy jechać nad Bałtyk, coraz częściej możemy zaobserwować otwierające się nowe lokale w dużych miastach sprzedające świeże chrupiące gofry. Jednak trzeba przyznać, że żadne z nich nie będą tak dobre jak te domowe, te zrobione przez Madzię :) Składniki: 2 szklanki mąki 1 szklanka mleka 1/4 szklanki cukru 1/3 kostki masła 2 łyżeczki cukru waniliowego 1/5 kostki drożczy (20g) 1/4 łyżeczki soli duży kubeczek śmietany (400g) 1 1/2 łyżki cukru pudru dodatki: świeże owoce (banany, maliny, jagody), polewa Przygotowanie gofrów: Do małej miseczki dodajemy pokruszone drożdże, łyżkę mąki, 1/4 szklanki ciepłego (nie gorącego) mleka i łyżeczkę cukru. Odstawiamy na ok. 15 minut aż drożdże zaczną pracować. W między czasie roztrzepujemy jajka. W dużej misce łączymy wszystkie składniki - mąkę, roztrzepane jajka, masło, cukier, cukier waniliowy, drożdże, ciepłe mleko, sól. Całość dokładnie mieszamy/miksujemy. Na gorącej gofrownicy pieczemy gofry po ok. 5-6 minut aż będą rumiane.   Przygotowanie bitej śmietany: Miksujemy śmietanę z cukrem pudrem, aż będzie sztywna.   Post Gofry z bitą śmietaną i owocami pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Sałatka z paluszkami krabowymi

Kulinarny blog

Sałatka z paluszkami krabowymi

Bardzo fajny pomysł na lekką, dietetyczną sałatkę z paluszkami krabowymi. Jej przygotowanie jest bardzo szybkie i nie zajmie nam dużo czasu. Doskonale nadaje się na upalne dni. Sałatka z surimi - składniki 1 opakowanie paluszków krabowych (surimi) 1/2 małego opakowania makaronu sojowego 1 ogórek wąż 1/2 puszki kukurydzy 1 łyżka majonezu 1/2 pęczku koperku Sposób przygotowania sałatki z surimi: Makaron sojowy zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 2-3 minutki. Następnie odcedzamy i pozostawiamy do ostygnięcia. Ogórka myjemy, obieramy i kroimy w drobną kosteczkę. Paluszki krabowe kroimy w kostkę. Bardzo ważne jest aby były one cały czas zamrożone. Ostudzony makaron sojowy kroimy w drobniejsze kawałki. Koperek drobno siekamy. Wszystkie składniki (razem z kukurydzą) mieszamy ze sobą i dodajemy łyżkę majonezu, tak aby związała nam wszystko razem. Smacznego! Post Sałatka z paluszkami krabowymi pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Karkówka zapiekana z pieczarkami i serem

Karkówka zapiekana z pieczarkami i serem to idealna propozycja na wspólny, rodzinny obiad. Sprawdzi się również znakomicie na przyjęcie czy spotkanie w większym gronie. Jej przygotowanie jest bardzo proste, ale wymaga trochę czasu zanim się karkówka upiecze. Tak przygotowane danie, możemy podać zarówno z ryżem, kaszą, pęczakiem (zobacz jak przygotować pęczak) czy ziemniakami. Karkówka zapiekana z pieczarkami i serem - składniki: ok. 1,5 kg karkówki 400g sera żółtego 2 cebule 500g pieczarek majonez sól pieprz majeranek słodka papryka Karkówka zapiekana z pieczarkami i serem - przygotowanie: Karkówkę kroimy w 1 cm plastry, lekko rozbijamy. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem, majerankiem i słodką papryką. Układamy w naczyniu żaroodpornym. Karkówkę smarujemy majonezem, układamy cienko pokrojoną w piórka cebulę, posypujemy pokrojonymi w plasterki pieczarkami. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 st. C na ok. 2 godziny. 25 minut przed końcem pieczenia na każdym plastrze karkówki układamy plasterek sera żółtego i wkładamy do piekarnika. Danie to jest idealne na każdą okazję, a najlepsze w wykonaniu Madzi :) Polecam spróbować :) Post Karkówka zapiekana z pieczarkami i serem pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Gyros sałatka

Jedna z najsmaczniejszych sałatek jakie można przygotować. Gyros sałatka to warstwowa sałatka z kurczakiem doprawionym przyprawą "gyros". Składniki w tej sałatce układamy warstwami i trzeba pamiętać, aby nakładać porcję biorą sałatkę od samego dna naczynia. Gyros sałatka - składniki: 2 piersi z kurczaka 2 łyżki przyprawy gyros olej do smażenia 3 ogórki konserwowe kukurydza 100g sera żółtego 4 jajka ketchup majonez 1 cebula Gyros sałatka - przepis: Wszystkie składniki układamy warstwami (zaczynając od dołu). Pokrojone w kosteczkę, doprawione przyprawą gyros i usmażone kawałki piersi z kurczaka. Drobno posiekana cebulka. Ketchup Pokrojone w kostkę ogórki konserwowe Majonez Kukurydza Pokrojone w kostkę jajka na twardo Majonez Ketchup Ser żółty Szczypiorek (do dekoracji) Smacznego! Post Gyros sałatka pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Sałatka z zielonego groszku

Bardzo prosty przepis na kolorową i zdrową sałatkę z zielonego groszku. Nie wymaga ona zbyt dużo czasu, a ma bardzo interesujący smak. Jeśli chcecie wersję light to zamiast majonezu użyjcie jogurtu naturalnego :) Odrobinę pikanterii w sałatce dodaje por, który podkreśli smak pozostałych składników :) Chyba nie pozostaje Wam nic innego, jak jej spróbować :) Sałatka z zielonego groszku - składniki: 1 puszka zielonego groszku 1/2 papryki 1/2 pora 150g sera żółtego (w kostce) 2 jajka 1-2 łyżki majonezu sól np. sól z trawą cytrynową pieprz Sałatka z zielonego groszku - przepis: Jajka gotujemy na twardo i odstawiamy do ostygnięcia. Następnie kroimy w kostkę. Zielony groszek odsączamy z zalewy. Pora kroimy w półplasterki. Ser kroimy w paseczki o długości 1-2 cm. Paprykę kroimy w paseczki o długości 1-2 cm. Wszystkie składniki łączymy w misce z majonezem i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Sałatka gotowa, smacznego! Inne przepisy na SZYBKIE SAŁATKI: Sałatka makaronowa z wędzonym kurczakiem Sałatka pieczarkowa Post Sałatka z zielonego groszku pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Sałatka z brokułem i fetą

Szybka i bardzo zdrowa sałatka z brokułem i fetą doskonale zda egzamin jako pożywny posiłek na lunch, albo jako dodatek do "przysłowiowej" kanapki na śniadanie. Sałatkę przygotujemy w kilka chwil i z całą pewnością nam posmakuje... ale zamiast się tutaj rozpisywać, poniżej znajdziecie przepis... sprawdźcie i napiszcie w komentarzach czy Wam smakowało :) Sałatka z brokułem i fetą - składniki: 1 brokuł 1 szklanka makaronu świderki (najlepiej kolorowego) 1/2 kostki sera feta 3 łyżki pestek dyni 10 pomidorków koktajlowych 100g jogurtu naturalnego zioła prowansalskie sól (może być np. z trawą cytrynową) pieprz 1 puszka czerwonej fasoli Sałatka z brokułem i fetą - przepis: Brokuła gotujemy al dente. Po ugotowaniu odstawiamy do ostygnięcia, a najlepiej zahartować go zimną wodą. Makaron gotujemy wg. przepisu na opakowaniu. Do miseczki dodajemy różyczki brokuła, makaron, odsączoną czerwoną fasolę, pokrojone na połówki pomidorki koktajlowe, pokrojoną w kostkę fetę i całość mieszamy z sosem przygotowanym z jogurtu naturalnego i ziół prowansalskich. Wierzch sałatki posypujemy uprażonymi pestkami dyni. Przepisy na sałatki z brokułem: Sałatka z tortellini i brokułem Sałatka makaronowa z brokułem Sałatka brokułowa z kurczakiem Post Sałatka z brokułem i fetą pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Jajka w kokilkach

Jajka w kokilkach to propozycja Madzi na pyszne i romantyczne śniadanie we dwoje :) Przepis jest niezwykle prosty i szybki w przygotowaniu... najwięcej czasu zajmie nam samo upieczenie jajek :) Jajka w kokilkach - przepis: 200g kiełbasy 100g sera żółtego 2 jajka szczypiorek sól pieprz Jajka w kokilkach - przepis: Kiełbasę kroimy w plasterki. Ser żółty ścieramy na tarce. Szczypiorek drobno siekamy. Do każdej kokilki na dno układamy plasterki kiełbasy, następnie wbijamy jajka i całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Posypujemy serem żółtym i na wierzchu układamy kiełbaskę. Jajka zapiekamy przez ok. 14-15 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st. C. Po upieczeniu dekorujemy je posiekanym szczypiorkiem. Post Jajka w kokilkach pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Makaron z kurczakiem i szpinakiem

Niedawno wróciliśmy z Włoch i zasmakowaliśmy w tamtejszej kuchni. W związku z tym dzisiejszy przepis będzie inspirowany tradycyjnymi daniami kuchni włoskiej. Poniżej znajdziecie ciekawy przepis na pyszny makaron z kurczakiem i szpinakiem. Najlepiej jest go jeść zaraz po przygotowaniu, niestety odgrzewany nie smakuje już tak dobrze. Makaron z kurczakiem i szpinakiem - składniki: 250g świeżego szpinaku 1 podwójna pierś z kurczaka 3 łyżki śmietany 3 ząbki czosnku sól pieprz oregano łyżka masła makaron do spaghetti 30g parmezanu Makaron z kurczakiem i szpinakiem - przepis: Kurczaka kroimy w kostkę, przyprawiamy solą pieprzem, odrobiną oregano i podsmażamy na patelni. Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Szpinak dokładnie myjemy, odsączamy i dusimy z czosnkiem na odrobinie masełka. W międzyczasie doprawiamy go do smaku solą i pieprzem. Jak ze szpinaku odparuje woda, dodajemy śmietanę, kurczaka i całość dusimy dosłownie 3 minuty razem. Makaron dodajemy do sosu i całość mieszamy. Danie wyśmienicie smakuje posypane odrobiną parmezanu. Smacznego! Post Makaron z kurczakiem i szpinakiem pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Kurczak pieczony w pomidorach

Internet to jedna wielka skarbnica przepisów kulinarnych. Po raz kolejny przyszedł nam z pomocą i ukazał idealny przepis na szybki, zdrowy, dietetyczny obiad - kurczak pieczony w pomidorach. Danie to możecie podać zarówno z makaronem jak i ryżem... u nas zostało podane jako osobna potrawa. Kurczak pieczony w pomidorach - składniki (na 2 porcje) ok. 300g filety z kurczaka (1 podwójna pierś) łyżeczka suszonego rozmarynu 1 puszka krojonych pomidorów w puszce szklanka passaty pomidorowej cebula czosnek sól pieprz olej 50g parmezanu szczypta cukry Kurczak pieczony w pomidorach - przepis Na patelni szklimy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy posiekany czosnek, pomidory, rozmaryn, cukier i całość dusimy przez ok. 15 minut. Kurczaka pokrojonego w dużą kostkę doprawiamy do smaku solą i pieprzem (my daliśmy go więcej, aby był ostrzejszy) podsmażamy na patelni na odrobinie oleju. Usmażonego i odsączonego z nadmiaru tłuszczu kurczaka przekładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy sosem pomidorowym, posypujemy startym parmezanem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 st. C na ok. 15 minut. Smacznego! Post Kurczak pieczony w pomidorach pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Kurczak w pomidorach

Dzisiejsza nasz propozycja to delikatne danie fit - kurczak w pomidorach, w sam raz dla wszystkich osób dbających o linię i przestrzegających diety :) Danie jest szybkie do przygotowania i możemy je podać razem z kaszą, albo brązowym ryżem. Kurczak w pomidorach - składniki: 1 filet z kurczaka 1 puszka krojonych pomidorów 2 ząbki czosnku odrobina suszonej bazylii sól pieprz Kurczak w pomidorach - przepis: Filet z kurczaka myje i kroimy w średniej grubości paseczki (ok. 2 cm). Doprawiamy solą i pieprzem i układamy w naczyniu żaroodpornym. Na kurczaka wykładamy pomidory, dodajemy pokrojony w cienkie plasterki czosnek i doprawiamy całość odrobiną bazylii. Pieczemy całość przez ok. 25 minut w temperaturze 180 st. C. Smacznego! Post Kurczak w pomidorach pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Patelnie tytanowe w kuchni

Urządzając kuchnię często zastanawiamy się nad tym, jakiego typu wyposażenie powinno się tam znaleźć i szukamy produktów, które nie tylko zadowolą nas jakością, ale także nie urwą kieszeni. Przy wyborze mebli kierujemy się praktycznością, wyglądem i bierzemy pod uwagę także to, jakiej wielkości jest sama kuchnia, by czuć się w niej dobrze i funkcjonalnie. Wyposażenie kuchennych szafek spędza niejednemu sen z powiek. Skompletowanie odpowiednich naczyń, garnków czy gadżetów nie jest łatwe, zwłaszcza, że niektóre z nich muszą (a przynajmniej tak chcielibyśmy) posłużyć nam na dłużej. Za przykład posłużyć nam może patelnia- nieodzowny element każdej kuchni, nie tylko tradycyjnej ale także i ultranowoczesnej. To właśnie patelnia jest naczyniem bardzo często wykorzystywanym podczas codziennych czynności i zupełnie nie ma znaczenia, czy jesteśmy zwolennikami kuchni fit. Dobra patelnia pozwala przecież przyrządzać potrawy z minimalną ilością tłuszczu, choć smażenie na tłuszczu wraca nieco do łask- przy użyciu ostatnio bardzo modnego oleju kokosowego. Patelnia nie służy jednak tylko do smażenia- można w niej potrawy dusić a także zapiekać w piekarniku- oczywiście nie każdy model jest do tego dostosowany. Warto jednak zainwestować w takie naczynie, które będzie jak najbardziej uniwersalne. Dostępne na rynku patelnie często nie nadają się do takich kulinarnych eksperymentów. Na szczęście są też takie, które mają rączkę wykonana z odpowiedniego materiału tak, by można było ja w całości włożyć do piekarnika. Oczywiście warto wybrać takie, które mają rączkę przymocowaną na stałe- te ze składana rączka najzwyczajniej w świecie mogą po jakimś czasie się zepsuć- postawny jednak na trwałość produktu. Skoro mowa o trwałości produktu nie bez znaczenia jest materia z którego wykonany jest odlew. Aluminiowe choć lekkie są nietrwałe i trujące, ceramiczne mogą się zarysować i zdarza się, że ich dno nie sprawdza się przy długotrwałym użytkowaniu. Warte uwagi są patelnie tytanowe, niektóre z nich mają nawet gwarancję na dno- oznacza to, że możemy spokojnie z niej korzystać w różnych warunkach, bez obaw o wykrzywienia i zniekształcenia. Co więcej, specjalna konstrukcja dna gwarantuje odpowiednie szybkie rozłożenie temperatury i utrzymanie jej. Z pewnością przekłada się to na pewne oszczędności- potrawy przygotowuje się szybciej więc potencjalnie strata witamin i minerałów w produkcie jest minimalizowana. Tutaj warto polecić firmowe patelnie tytanowe: www.egustus.pl/7-garnki-i-patelnie Każda pani domu zgodzi się ze stwierdzeniem, że dobra patelnia powinna się dobrze zmywać- i to prawda. Opatentowany tytanowy odlew jest łatwy do zmycia, pozwala zminimalizować ilość środków myjących co świetnie wpisuje się we współczesne eko-trendy. A wygląd- no ma i pewnie będzie miał znaczenie. Miły dla oka design już jakiś czas stał się wyznacznikiem we współczesnej kuchni . Ładna patelnia nie jest więc chowana po kątach w szafce tylko po prostu efektownie wyeksponowana- tak by cieszyć oko i wyrazić styl właściciela mieszkania. Ładne i praktyczne patelnie zawsze będą w cenie i zdecydowanie nie warto interesować się tanimi, lekkimi patelniami, które posłużyć mogą bardzo krótko- szkoda i zdrowia i pieniędzy. Dobra patelnia tytanowa nie kosztuje aż tyle, by nie mogła być w zasięgu portfela przeciętnego użytkownika. Jest to też doskonały i gustowny pomysł na prezent – okazja praktycznie nie ma znaczenia. Post Patelnie tytanowe w kuchni pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Makaron razowy z sosem bolońskim

Dziś pora na kolejny przepis z cyklu zdrowych posiłków :) Tym razem pokażę Wam przepis na makaron razowy z sosem bolońskim :) Do przygotowania tego przepisu zainspirował nas przepis znaleziony w książce "Dieta Fit Kuchnia według Natalii Gackiej" (nasz opinia i recenzja książki, już niedługo na blogu). Jednak w kuchni nie ma nigdy nic tak samo... więc delikatnie zmodyfikowaliśmy ten przepis. Makaron razowy z sosem bolońskim - składniki: 200g makaronu razowego do spaghetti 1 puszka pomidorów w puszce 500g mięsa mielonego 1 duża cebula 2 ząbki czosnku 1 czerwona papryka sól pieprz bazylia oregano olej Makaron razowy z sosem bolońskim - przepis: Cebulę kroimy w kosteczkę i szklimy na odrobinie oleju. Jak cebula będzie szklista dodajemy posiekany czosnek. Na patelnię dodajemy mięso mielone i podsmażamy. W między czasie mięso rozdrabniamy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dodajemy pomidory w puszce, koncentrat pomidorowy, paprykę pokrojoną w kosteczkę i całość dusimy przez kolejne 10 minut. Doprawiamy sos do smaku bazylią, oregano, szczyptą cukru i jeśli jest potrzeba odrobiną soli. Makaron razowy gotujemy al dente. Makaron wykładamy na talerzu i polewamy przygotowanym sosem bolońskim. Smacznego!   Inne przepisy na makarony: Makaron z tuńczykiem i pomidorkami koktajlowymi Makaron z suszonymi pomidorami i kurczakiem Post Makaron razowy z sosem bolońskim pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Bananowa rozkosz…

Szybki i pożywny bananowy koktajl. Bardzo szybko doda Wam energii na dalszą część dnia. Doskonały dla osób uprawiających sport... sprawdzi się przed, jak i po treningu. Jego przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę. Bananowy koktajl - przepis: banan (1 sztuka) mleko (1/2 szklanki) jogurt naturalny (ok. 150g) Bananowy koktajl - przepis: Banana obieramy ze skórki, dzielimy na mniejsze kawałki i wkładamy do blendera. Dodajemy jogurt naturalny i odrobinę mleka... aby nasz koktajl nie był zbyt gęsty. Całość miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Smacznego! Post Bananowa rozkosz… pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Makaron z pomidorami i tuńczykiem

Różnego rodzaju makarony to dania, które bardzo lubimy. Ten powstał całkowicie spontanicznie i muszę przyznać, że wyszedł wyśmienity. Wbrew pozorom na jego przygotowanie nie musimy przeznaczyć zbyt wiele czasu. Jednak makaron z pomidorami i tuńczykiem zapewne nie posmakuje osobom, które po prostu nie przepadają za tą rybą :( Ale może... jednak się skuszą i chociaż spróbują :) Makaron z pomidorami i tuńczykiem - składniki: puszka pomidorów (najlepiej krojonych) puszka tuńczyka w sosie własnym 1 cebula makaron tagliatelle sól cukier pieprz oregano olej kokosowy ser żółty Makaron z pomidorami i tuńczykiem - przepis: Cebulę drobno kroimy i podsmażamy na odrobinie oleju. Jak będzie szklista dodajemy pomidory z puszki. Całość dusimy aż sok z pomidorów odrobinę odparuje. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, cukrem i odrobiną oregano. W międzyczasie gotujemy makaron wg. przepisu na opakowaniu. Jak odparuje częściowo sok z pomidorów, dodajemy tuńczyka (razem z zalewą) i całość dusimy razem jeszcze przez ok. 2-3 minuty. Na patelnię dodajemy makaron i całość mieszamy, aby wszystkie składniki się połączyły. Makaron podajemy posypany odrobiną startego żółtego sera. Smacznego! Post Makaron z pomidorami i tuńczykiem pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Szybkie pieczone żeberka

Pieczone żeberka to jedno z moich ulubionych dań :) Wbrew pozorom nie potrzebujemy zbyt wiele czasu na ich przygotowanie, aczkolwiek 1,5 godzinki muszą siedzieć w piekarniku. W sklepie możemy kupić zarówno żeberka paski jak i żeberka mostki. Wybierzcie te, które będą mniej tłuste, jednak w przypadku pasków będzie Wam znacznie łatwiej je podzielić na mniejsze kawałki. Pieczone żeberka - składniki: żeberka (1,5 kg) oliwa (4-5 łyżek) zioła prowansalskie czosnek (może być granulowany) sól pieprz słodka papryka woda (1/2 szklanki) Pieczone żeberka - przepis: Żeberka myjemy, dzielimy na mniejsze kawałki, a następnie przyprawiamy je solą, pieprzem, papryką, czosnkiem, ziołami prowansalskimi i całość delikatnie skraplamy oliwą z oliwek. Żeberka marynujemy ok. 1 godziny. Żeberka układamy w naczyniu żaroodpornym, podlewamy odrobiną wody i wstawiamy do piekarnika na 1,5 godziny nagrzanego do 160 st.C. Na 10 minut przed końcem pieczenia zdejmujemy przykrycie naczynia żaroodpornego i pozwalamy im się delikatnie przypiec. Tak przygotowane żeberka możemy podać z ziemniakami, kaszą pęczak i surówką z sałaty i rzodkiewek. Post Szybkie pieczone żeberka pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Bruschetty z guacamole i łososiem

Przepisów na guacamole znajdziemy bez liku, jednak kluczowym jego składnikiem jest awokado. Tajemnicą dobrze przygotowanego guacamole jest wybór dobrego awokado - powinno być naprawdę dojrzałe. Guacamole to danie kuchni meksykańskiej. Z wykorzystaniem guacamole postanowiliśmy zrobić pyszne bruschetty z guacamole i łososiem. Składniki na bruschetty z guacamole i łososiem dojrzałe awokado sól bagietka wędzony łosoś kiełki rzodkiewki oliwa Przepis na  bruschetty z guacamole i łososiem Bagietkę kroimy w cienkie kromeczki, skraplamy je oliwą, a następnie zapiekamy w piekarniku przez ok. 7 minut w temperaturze 170 st. C. Do miseczki przekładamy awokado (aby wydrążyć miąższ z awokado przecinamy je na pół, wyjmujemy pestkę i miąższ wyciągamy łyżką). Awokado rozgniatamy widelcem, doprawiamy do smaku solą. Na upieczone kromki bagietki nakładamy odrobinę guacamole, łososia i kiełki rzodkiewki. Smacznego! Sprawdź inne przepisy na PRZEKĄSKI   Post Bruschetty z guacamole i łososiem pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Kuskus z warzywami z patelni

Kuskus przez wielu uważany jest za kaszę, pozyskiwany jest z pszenicy durum. Obecnie coraz częściej gości na stołach Polaków jako dodatek do dań obiadowych. Z powodzeniem może nam zastąpić kaszę gryczaną, ryż czy chociażby ziemniaki. Przygotowanie kuskus jest bardzo szybkie - wystarczy zalać go gorącą wodą i odczekać chwilę. W tym wpisie chciałbym Wam pokazać w jaki sposób przygotować kuskus z warzywami z patelni. Przepis jest inspirowany książką Dieta Fit (opisywaną już na blogu). Kuskus z warzywami z patelni- składniki: piersi z kurczaka warzywa na patelnię (600g) kuskus (200g) sól pieprz przyprawa curry zioła prowansalskie olej Przepis na kuskus z warzywami z patelni Filety z kurczaka myjemy i kroimy w kostkę. Przyprawiamy go ulubionymi przyprawami, w naszym wypadku to była sól, pieprz i curry. Podsmażamy go na patelni z niewielką ilością oleju. Jak kurczak będzie usmażony przekładamy go do miseczki, a następnie na patelni przesmażamy "warzywa na patelnię". W międzyczasie wrzącą wodą zalewamy kaszę kuskus ok. 1-2 cm ponad powierzchnię kaszy. Kaszę, kurczaka dodajemy do podsmażonych warzyw i całość smażymy jeszcze przez chwilę. Podajemy z sałatką z roszponki i kiełek rzodkiewki. Smacznego! Post Kuskus z warzywami z patelni pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Pieczona kasza jaglana z warzywami

Kasza jaglana to najstarsza i chyba jedna z najbardziej zdrowych kasz. Niestety dziś nie cieszy się tak dużą popularnością jak kasza gryczana czy jęczmienna, a trochę szkoda ... dlatego dziś pokażę Wam jak można przygotować z niej pyszny obiad. Będzie to pieczona kasza jaglana z warzywami. Kaszę jaglaną otrzymuje się z nasion prosa. Posiada w sobie bardzo dużo białka, żelaza i witamin z grupy B. Pozytywnie wpływa na nasze włosy (ze względu na sporą zawartość krzemionki). Pieczona kasza jaglana z warzywami - składniki: kasza jaglana (3 torebki -300g) czerwona papryka (2 sztuki) cukinia (2 średnie- ok. 600g) cebula (1 sztuka) olej passata pomidorowa (300 ml) czosnek (2 ząbki) sól pieprz zioła prowansalskie świeża bazylia Pieczona kasza jaglana z warzywami - jak przygotować: Kaszę jaglaną wkładamy na ok. 3 minuty do wrzącej wody, następnie odcedzamy. Paprykę myjemy, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w paseczki. Cebulę, czosnek drobno kroimy, podsmażamy do odrobinie oleju. Dodajemy paprykę i pokrojoną w półplasterki cukinię. Całość dusimy aż warzywa zmiękną, dodajemy passatę pomidorową, przyprawy, kaszę jaglaną i całość razem dusimy przez chwilę. Kaszę z warzywami przekładamy do naczynia żaroodpornego i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na ok. 25 minut. Smacznego! Post Pieczona kasza jaglana z warzywami pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Zrazy z boczkiem i cebulką – pyszny przepis

Kulinarny blog

Zrazy z boczkiem i cebulką – pyszny przepis

Po raz w kolejny w kuchni pierwsze skrzypce odegrała Madzia. No dobrze, nieskromnie dodam, że troszkę pomagałem :) Bądź co bądź dania w wykonaniu Madzi są pyszne i smaczne. Już od jakiegoś czasu mieliśmy ogromną ochotę na zrazy, więc postanowiliśmy już dłużej nie zwlekać i przejść do czynów :) Czasem pierwsze pomysły są najlepsze i nie warto ich odkładać na zbyt długo, bo później rodzą się kolejne i kolejne :) Wbrew pozorom zrazy z boczkiem i cebulką nie są trudne do przygotowania i nie zajmą nam zbyt dużo czasu. Przepis ten postanowiliśmy urozmaicić dodając do niego odrobinę musztardy francuskiej, która wzbogaci smak mięsa, a poza tym musztarda jest bardzo zdrowa więc nie należy jej unikać :) Dla części osób może się wydawać, że będzie to bardzo ciężkie danie i nasza wątroba może mieć problemy, a później będziemy biegli do apteki po tabletki na niestrawność - chciałbym od razu temu zaprzeczyć :) Zrazy z boczkiem i cebulką to doskonała propozycja na niedzielny obiad dla całej rodziny. Możemy je podać nie koniecznie z ziemniakami, ale np. z kaszą pęczak albo kaszą jęczmienną. Jako surówkę polecam np. buraczki z cebulką, lub surówkę z czerwonej kapusty. Zrazy z boczkiem i cebulką - składniki: 10 plastrów karkówki 4 ogórki konserwowe/kiszone boczek wędzony (10 plastrów) 3 cebule musztarda francuska sól, pieprz Zrazy z boczkiem i cebulką - przepis: Zaczynamy od rozbicia karkówki. Musi być dość cienka, aby łatwo było zawijać zrazy. Kroimy ogórki w plasterki, podobnie postępujemy z cebulą. Każdy kawałek karkówki posypujemy solą, pieprzem, na środku kładziemy plasterek boczku, plaster ogórka i plaster cebuli, na to dajemy jedną łyżeczkę musztardy i zawijamy w roladkę, albo sakiewkę (jak nam będzie łatwiej). Aby nasz zraz się nie rozpadł i dobrze się trzymał możemy użyć wykałaczek. Zrazy smażymy na rozgrzanym oleju na patelni, aż ładnie się zarumienią, a następnie przekładamy je do garnka. Następnie w bulionie warzywnym gotujemy zrazy do miękkości (ok. 40 minut) A czy Wy macie jakieś pomysły na zrazy, napiszcie z czym je najczęściej robicie :) Chętnie skorzystam z propozycji i przetestuję Wasze kulinarne pomysły :) Post Zrazy z boczkiem i cebulką – pyszny przepis pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Najdziwniejsze potrawy świata

Kto z nas nie był za granicą na wakacjach lub w pracy? Każdy, kto znalazł się z dala od Polski miał okazję spróbować kuchni innych państw. Przyzwyczailiśmy się już zatem do owoców morza, różnego rodzaju chlebków i serów – z pleśniowymi włącznie. Czy jednak zastanawialiśmy się nad tym, co zrobimy, gdy w dalekim kraju ktoś zaserwuje nam coś naprawdę niezwykłego. Poniżej kilka takich potraw. Spróbujecie? Zupa z nietoperza – przygotowywana i spożywana w Guam – cieszy się tam ogromnym powodzeniem. Składniki to gotowane nietoperze, posiekane warzywa i mleczko kokosowe. Nietoperze jedzone są w całości – z futrem, skrzydłami i oczami. Smakosze takiej zupki narażają się jednak na ryzyko wystąpienia poważnych chorób neurologicznych – choroby Parkinsona czy Alzhaimera. Pulsujące gonady jeżowca – ten przysmak podawany jest w Japonii. Wnętrze tego kłującego zwierzęcia wypełniają pyszne, mięsiste kawałki, które w większości są gonadami. Skorupę rozłupuje się w imadle i wyjada resztę. Warto wiedzieć, że jeżowiec nie posiada mózgu ani systemu nerwowego, co sprawia, że nie czuje bólu podczas wyjadania jego wnętrzności. Aborygeńskie zwyczaje kulinarne również utorowały sobie drogę do renomowanych restauracji. W znanej Cafetiere w Alice Springs, w samym centrum Australii, można spróbować zupy, w której pływa dwunastocentymetrowa larwa motyla. Choć przełknięcie żywej larwy dla wielu jest nie do przejścia, to jednak śmiałkowie, którzy spróbowali tego przysmaku twierdzą, że smakuje on jak… ruszająca się jajecznica. Takich przysmaków na świecie jest bardzo wiele. Żywe robaki, owoce morza, gady, a nawet ptaki przyrządzone na  przeróżne sposoby mogą wprawić w osłupienie niejednego turystę. A Wy, co najdziwniejszego jedliście w życiu? Post Najdziwniejsze potrawy świata pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Risotto z kurczakiem i pieczarkami

Risotto to bardzo popularna potrawa kuchni włoskiej. Jest to ryż z dodatkami gotowany na bulionie do uzyskania idealnie gładkiej konsystencji. Sprawdzony przepis na risotto to tylko połowa sukcesu, musimy jeszcze odpowiednio przygotować to danie. Niestety wymaga od nas odrobinę nakładu pracy, bo powinniśmy cały czas mieszać nasze risotto aby nie przywarło do dna patelni. Risotto z kurczakiem i pieczarkami - składniki 500g filetu z kurczaka 300g ryżu 500g pieczarek 1 cebula 3 łyżki oleju sól pieprz łyżka masła 50g parmezanu 600 ml bulionu Risotto z kurczakiem i pieczarkami - przygotowanie Pieczarki, cebulę, kurczaka kroimy w kostkę. Na odrobinie oleju podsmażamy pieczarki, aż odparuje z nich woda, dodajemy cebulę i podsmażamy aż zrobi się szklista. Dodajemy ryż i podlewamy odrobiną bulionu. Dodajemy kurczaka. Cały czas mieszając risotto podlewamy partiami bulion do momentu kiedy ryż stanie się miękki. Następnie dodajemy masło i czekamy aż się roztopi. Dodajemy parmezan i możemy wykładać na talerze nasze pyszne domowe risotto z kurczakiem i pieczarkami. Post Risotto z kurczakiem i pieczarkami pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Sałatka w 15 minut – sałatka z porów

Czy można przygotować sałatkę w 15 minut? Tak :) Poniżej przepis na szybką i niezwykle smaczną sałatkę z porów i jajek. Muszę Was uprzedzić abyście od razu zrobili większą porcję, bo znika ze stołu błyskawicznie. Ile składników wykorzystamy do jej przygotowania - TYLKO 4 (nie licząc przypraw). Sałatka z porów - składniki: 1 por 4 jajka puszka zielonego groszku 3-4 łyżki majonezu sól, pieprz Sałatka z porów - przepis: Pora myjemy, kroimy w cienkie półplasterki. Jajka gotujemy na twardo, po ugotowaniu przelewamy zimną wodą aby ostygły, obieramy i kroimy w kostkę. Groszek odcedzamy z zalewy. Wszystkie składniki mieszamy z majonezem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Smacznego! Post Sałatka w 15 minut – sałatka z porów pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Sernik z ciasteczkami Oreo

Tym razem będzie pyszny przepis na sernik z ciasteczkami Oreo. Przygotowując ten deser wzorowaliśmy się na przepisie Sylwii Ładygi ("Ostra na Słodko") - uczestniczki 5 edycji programu Masterchef. Ciasto jest przygotowane przez Madzię i wyszło bajecznie pyszne. W tej wersji ilości w składnikach są na przygotowanie ciasta w tortownicy o średnicy 24 cm. Składniki: ciasteczka Oreo - ok. 12 sztuk herbatniki - ok. 20 sztuk ser biały (mielony) - 1 kg 4 jajka masło - 200g budyń śmietankowy - 100g mleko - 1 szklanka cukier - 1 szklanka Sernik z ciasteczkami Oreo - przepis W garnku roztapiamy masło razem z cukrem, następnie dodajemy ser, jajka i całość dokładnie mieszamy gotując na małym ogniu, musimy uważać aby temperatura nie była zbyt wysoka, bo jajka mogą nam się ściąć. Budyń rozpuszczamy w mleku, a następnie dodajemy do gotującej się masy serowej. Dół tortownicy wykładamy herbatnikami, następnie wylewamy 1/3 masy, znów układamy herbatniki, masę, herbatniki i na końcu masa serowa. Mają być 3 warstwy herbatników i 3 warstwy masy serowej. Ciasteczka Oreo kroimy w mniejsze kawałki i dekorujemy nimi wierzch ciasta. Czekamy aż masa ostygnie i wkładamy ciasto do lodówki na kilka godzin - to oczekiwanie aż będzie można spróbować ciasto jest chyba najgorszą rzeczą w całym przepisie. Post Sernik z ciasteczkami Oreo pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Kluski leniwe – szybki przepis

Kto z nas nie pamięta smaku tego dnia ze szkolnej stołówki? Mam na myśli kluski leniwe z masełkiem i bułka tartą na słodko. Wbrew pozorom przygotowanie jest niezwykle proste i zajmie razem z ugotowanie nie więcej niż 15 minut. Sprawdźcie... przepis poniżej. Składniki: 250g sera białego, 1 jajko, 6 łyżek mąki, 2 łyżki masła, bułka tarta, 2 łyżki cukru. Kluski leniwe - przepis: W misce rozdrabniamy widelcem biały ser, dodajemy jajko, mąkę i całość mieszamy. Po wymieszaniu ciasta formujemy z niego wałeczki, a następnie kroimy kluseczki (najlepiej kroić je pod skosem). Przygotowane kluseczki wrzucamy do wrzątku i gotujemy do momentu aż wypłyną na powierzchnię. W międzyczasie na patelni rozpuszczamy masło, dodajmy bułkę tartą i cukier. Kluski leniwe podajemy okraszone masełkiem z bułką tartą. Post Kluski leniwe – szybki przepis pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Gulasz warzywny z ziemniakami na parze

Kolejna propozycja na zdrowy obiad, który możemy zabrać ze sobą do pracy. Tym razem będzie to gulasz warzywny z ziemniakami na parze, do jego przygotowania wykorzystamy urządzenie wielofunkcyjne - multicooker. Korzystając z niego oszczędzamy czas potrzebny na przygotowanie obiadu, nie musimy stać przy kuchni i mieszać potrawy. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że danie wyjdzie tak smaczne i faktycznie w jednym urządzeniu można przygotować tak smaczny obiad :) Przepis jest na 4 porcje. Składniki: 500g filetu z kurczaka, 2 małe papryki, 1 cukinia, 2 cebule, 100g fasolki szparagowej, sól, pieprz, szczypta tymianku (suszony), 250g ziemniaków, 500 ml wody Przepis na gulasz warzywny z ziemniakami na parze: Filet z kurczaka kroimy w dużą kostkę. Cebulę, paprykę, cukinię również kroimy w kostkę, a fasolkę w mniejsze kawałki. Kurczaka doprawiamy do smaku solą, pieprzem, tymiankiem i oprószamy mąką. W multicookerze ustawiamy program FRY na 15 minut, dodajemy odrobinę oleju, a następnie kurczaka.  Smażymy go na złoto i dodajemy pozostałe warzywa. Po zakończeniu programu FRY ustawiamy program STEW na 40 minut, dodajemy wodę, a na tacce do gotowania na parze układamy obrane i pokrojone w połówki ziemniaki. Po zakończeniu programu, multicooker przejdzie w stan podtrzymywania ciepła. Smacznego! Post Gulasz warzywny z ziemniakami na parze pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Małe co nieco dla amatorów pizzy

Włoski przysmak, jakim jest pizza, na dobre wpisał się w naszą kulturę. Pizza robiona w Polsce znacznie różni się zarówno smakiem, jak i grubością ciasta od tej robionej we Włoszech, jednak jest to danie, które bardzo często gości na naszych stołach. Ile ludzi, tyle gustów i opinii. Jedni uwielbiają pizzę w spolszczonej wersji, z dużą ilością składników, na grubym drożdżowym cieście, oblaną dużą ilością sosu czosnkowego i pomidorowego. Inni smakują się w typowo włoskiej pizzy, na bardzo cienkim cieście, z dodatkiem oliwy i uważają sosy serwowane jako dodatek za profanację tego dania. Bez względu na to, czy lubimy pizzę na grubym, czy cienkim cieście, z dużą lub małą ilością dodatków oraz z dodatkiem sosów lub bez, podstawą każdej z nich jest ciasto, dzięki któremu pizza jest smaczna i chrupiąca. Domowa pizza Kiedy najdzie nas ochota na pizzę możemy udać się do ulubionej pizzerii. Kiedy czas nam nie pozwala lub zwyczajnie nie mamy ochoty wychodzić z domu, mamy możliwość zamówić pizzę z dowozem. Dostawa pizzy, to popularna forma szybkiego dania, podczas wizyty niespodziewanych gości. Chyba żadna forma gastronomii nie opanowała opcji dostawy do domu, tak jak pizzerie. Wystarczy wykonać jeden telefon, by zakupić pizzę z dostawą. Wiadomo jednak, że nic tak nie smakuje, jak świeża pizza prosto z pieca. Czy nie byłoby miło zaskoczyć znajomych wyśmienitą pizzą własnej roboty? Poniżej prezentuję przepis, którego każdy powinien spróbować. Przepis na pizzę Do przygotowania ciasta potrzebujemy 3 szklanki mąki, około 50 gram drożdży, 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek, szklankę letniej wody oraz po jednej łyżeczce soli oraz cukru. Mąkę należy przesiać oraz wlać do niej 2/3 szklanki wody. Następnie należy wkruszyć drożdże i dokładnie wymieszać. Kolejną czynnością będzie dolanie pozostałej ilości wody, oliwy z oliwek oraz przypraw. Składniki należy ugniatać ręką przez około 10 minut. Czym dłużej wyrabiamy ciasto tym lepiej. Jeśli ciasto będzie się zbyt mocno przyklejać do rąk, należy podsypywać mąką. Odpowiednio wyrobione ciasto nie przykleja się i z łatwością odchodzi od miski. Jednolitą kulkę ciasta należy przykryć ściereczką i odstawić na około 20 minut. Zbyt długie odstawienie ciasta do wyrośnięcia spowoduje, że będzie ono pękać. Piekarnik ustawiamy na około 220 stopni, bez termoobiegu, aby nie wysuszyć pizzy. Po 20 minutach rozwałkowujemy ciasto na blacie posypanym mąką. Jeśli lubimy pizzę na grubym cieście, to placek po rozwałkowaniu powinien mieć grubość około 5 cm. Brzegi należy mocno zwinąć i posmarować oliwą z oliwek. Wierzch pizzy smarujemy wcześniej przygotowanym sosem, posypujemy żółtym serem i ulubionymi dodatkami, a następnie wkładamy do piekarnika. Sos pomidorowy Wspomniany wyżej sos, którym smarujemy surowe ciasto, to nic innego jak sos pomidorowy, który może posłużyć nam również jako dodatek do już upieczonego placka. Do przygotowania sosu potrzebujemy koncentrat pomidorowy, dwa ząbki czosnku, do smaku sól oraz cukier, oregano, bazylię oraz 1/3 szklanki letniej wody. Sos musi mieć taką konsystencję, aby łatwo dało się go rozprowadzić po cieście. Sos czosnkowy Dla smakoszy pizzy oblanej sosem czosnkowym proponuję szybki i łatwy przepis. Do przygotowania aromatycznego sosu czosnkowego potrzebujemy 3 łyżki stołowe jogurtu naturalnego lub śmietany, 3 łyżki stołowe majonezu, dwa rozgniecione ząbki czosnku, oregano oraz bazylię. I gotowe! Baza na pizzę już jest: puszyste ciasto, sos pomidorowy, sos czosnkowy. Teraz tylko wybór ulubionych dodatków i smakowita, domowa pizza będzie gotowa. Jak sami widzicie przygotowanie domowej pizzy to nic trudnego, także życzę smacznego! Post Małe co nieco dla amatorów pizzy pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Jak wybrać gofrownicę idealną?

Gofry to smakołyk, który uwielbiają wszyscy amatorzy pysznych słodkości. Ciepłe, chrupiące wafle z charakterystycznym kratkowanym wzorem dla wielu są synonimem lata, smakiem dzieciństwa oraz pyszną przyjemnością, której nie sposób się oprzeć. Smakują doskonale solo, bądź z najróżniejszymi dodatkami. Bita śmietana, konfitury, owoce, słodkie polewy w różnych smakach, cukier puder oraz kolorowe posypki to tylko niektóre z nich. Jednak uzyskanie wyjątkowego smaku oraz charakterystycznej chrupiącej skórki nie jest możliwe bez wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Jak wybrać gofrownicę idealną? I jakimi parametrami powinna charakteryzować się dobra gofrownica? Gofrownica jest urządzeniem termicznym, nagrzewającym się do bardzo wysokich temperatur, dlatego bardzo istotną kwestią, związaną z wyborem idealnego urządzenia jest bezpieczeństwo. Wysoki poziom zabezpieczeń ma niebagatelne znaczenie nie tylko w warunkach użytku domowego, ale również w przypadku używania gofrownicy w dużych, przemysłowych kuchniach. Przede wszystkim nigdy nie należy pozostawiać rozgrzanej gofrownicy bez nadzoru. Może to grozić nie tylko spowodowaniem zagrożenia pożarowego, ale również uszkodzeniem przewodu instalacji elektrycznej i porażeniem prądem. Warto także stosować środki ochrony osobistej, jak na przykład rękawice oraz fartuch ochronny i w żadnym przypadku nie pozostawiać włączonego urządzenia w zasięgu dzieci. Jakość i smak gofrów w dużej mierze zależy od użytej receptury i proporcji poszczególnych produktów, jednak nawet najlepszy przepis nie będzie w stanie zagwarantować odpowiedniej konsystencji ciasta po upieczeniu, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią jakość płyt grzewczych gofrownicy. Każda gofrownica posiada płytki pokryte specjalną powłoką, która zapobiega przywieraniu ciasta gofrowego do powierzchni płyt. Najważniejszą kwestią jest dokładne sprawdzenie, czy płyty grzewcze, jakie posiada gofrownica mają idealnie równą i gładką powierzchnię, bez oznak uszkodzeń. Wszelkie zgrubienia, pęknięcia oraz zacieki od razu dyskwalifikują dane urządzenie, gdyż nie tylko ciasto będzie przywierać do powierzchni, ale w niedługim czasie gofrownica będzie wymagać wymiany. Sprawą z pozoru drugorzędną jest kształt płyt grzewczych gofrownicy, jednak warto ją przeanalizować pod kątem praktyczności danego kształtu i ilości gofrów, które mogą zostać upieczone za jednym razem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lokali gastronomicznych bądź dużych rodzin. Warto także zwrócić uwagę na kwestie dodatkowe. Niektóre gofrownicę umożliwiają wykonanie jednoczesnej większej ilości gofrów w różnych fantazyjnych kształtach, np. gofrów okrągłych, trójkątnych lub w kształcie serc. Warto także sprawdzić, czy gofrownica posiada płynną regulację temperatury, co pomoże w upieczeniu idealnych chrupiących i równomiernie zrumienionych wafli. Bardzo pomocny może okazać się także system obrotowy, znacznie ułatwiający równe opiekanie gofrów. Jeżeli marzysz o zakupie gofrownicy, która pozwoli na uzyskane idealnych gofrów, zachęcamy do zapoznania się z wyjątkową ofertą naszego sklepu XXL Gastro, oferujemy duży wybór gofrownic w tym wysokowydajną pojedynczą gofrownicę Waring! Post Jak wybrać gofrownicę idealną? pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Jak ugotować kaszę jaglaną

Wiele osób uważa, że nie smakuje im kasza jaglana, gdyż ma gorzki smak. Ten nieprzyjemny efekt jest jednak możliwy do prostego wyeliminowania. Wystarczy jedynie właściwie ugotować kaszę. Warto ją jeść, gdyż jest zdrowa i lekkostrawna. Jak ugotować kaszę jaglaną googletag.cmd.push(function() { googletag.display("div-gpt-ad-1438249643431-0"); }); Kaszę jaglaną należy dobrze przepłukać wodą na sitku, a następnie przelać wrzątkiem. Właśnie dzięki temu nie będzie gorzka. Kaszę wrzucamy do gotującej się wody, a następnie dodajemy sól i olej. Mieszamy delikatnie, by kasza nie przykleiła się do dna garnka. Po nakryciu pokrywką gotujemy na bardzo małym gazie około 15-18 minut od zagotowania. Nie mieszamy podczas gotowania, bo powstanie nieapetyczna papka. Po zdjęciu pokrywki poczekajmy chwilę, by nadmiar wody wyparował. Post Jak ugotować kaszę jaglaną pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.