Steki wołowe z zapiekaną fasolką po cajuńsku według Jamiego Oliviera

Grace w kuchni

Steki wołowe z zapiekaną fasolką po cajuńsku według Jamiego Oliviera

Conchiglie nadziewane grillowanym kurczakiem, cukinią, suszonymi pomidorami i  serkiem na dwa sposoby

Grace w kuchni

Conchiglie nadziewane grillowanym kurczakiem, cukinią, suszonymi pomidorami i serkiem na dwa sposoby

Zbliżają się goście – co im podać? Zwłaszcza, jeśli zależy nam, żeby przystawka była łatwa, ale jednocześnie robiąca wrażenie na najbliższych. Może duże muszle makaronowe z nadzieniem? Na ciepło czy na zimno? Te, które dziś proponuję sprawdzą się w obu wydaniach: na zimno – np. podczas luźnego spotkania, w formie fingerfood, na jeden kęs; lub na ciepło – jako lekka przystawka lub letnia kolacja. Połączenie składników nadzienia z pewnością trafi w gusta naszych gości, ponieważ jest dość tradycyjne: grillowany kurczak, suszone pomidory i cukinia. A do tego kremowy serek Tartare Pesto di Basilico, intensywnie pachnący bazylią, który w wersji ciepłej rozpływa się i zapieka muszlę.Conchiglie nadziewane grillowanym kurczakiem, cukinią, suszonymi pomidorami i serkiem Tartare Pesto di BasilicoSkładniki – zarówno w wersji ciepłej, jak i zimnej – dla 4 osóbOpakowanie makaronu muszle – 250 g1 opakowanie serka Tartare Pesto di Basilico1 średnia cukinia400 g piersi z kurczaka2 garście suszonych pomidorów z oliwySól, pieprzSos pomidorowy – do wersji na ciepłoPuszka pomidorów pelati2 ząbki czosnkuSól, pieprzPrzygotowanie: Makaron muszle gotujemy al dente zgodnie z przepisem na opakowaniu – u mnie to było 11 minut, potem należy wstawić je pod zimną wodę, aby zahartować i odstawić na bok – muszle można przemieszać, żeby się nie posklejały. Kurczaka grillujemyć na złoto, tak samo cukinię pokrojoną w grube krążki (można też upiec w piekarniku – ok. 25 minut w temperaturze 180 stopni).Suszone pomidory, kurczaka i cukinię (gdy trochę przestygną) kroimy w małe kawałki.Jeśli wybieramy wersję na ciepło, robimy sos – rozdrabniamy pomidory pelati, dodajemy posiekany czosnek i chwilę gotujemy. Sos wykładamy na dno naczynia żaroodpornego. Rozgrzewamy piekarnik (góra-dół, 180 stopni).Do każdej muszelki nakładamy farsz – odrobinę kurczaka, pomidory suszone, cukinię, tak aby farsz wypełnił muszlę. Na wierzch delikatnie rozsmarowujemy warstwę serka Tartate pesto – powinna być dość gruba.Jeśli danie ma być zimną przystawką, układamy je na pólmisku, do dekoracji warto wykorzystać świeżą bazylię.Jeśli chcemy podać conchilie na ciepło, układamy je na warstwie sosu pomidorowego i zapiekamy w piekarniku, aż serek zacznie się topić – ok. 15- 20 minut.P.S. Dziś na FB Tartare rusza konkurs - może zajrzycie w wolnej chwili?

Domowa mrożona herbata

Grace w kuchni

Domowa mrożona herbata

Lody owocowe bez mleka i jajek

Grace w kuchni

Lody owocowe bez mleka i jajek

Stir fy z wołowiną i brokułami - lekko, zdrowo i kolorowo

Grace w kuchni

Stir fy z wołowiną i brokułami - lekko, zdrowo i kolorowo

Tarta mocno czekoladowa z kaktusem

Grace w kuchni

Tarta mocno czekoladowa z kaktusem

Krem z cukinii z kozim serem

Grace w kuchni

Krem z cukinii z kozim serem

Chleb ze śliwką

Grace w kuchni

Chleb ze śliwką

Puree z batatów

Grace w kuchni

Puree z batatów

Dietetyczne miniserniczki z musem ananasowym

Grace w kuchni

Dietetyczne miniserniczki z musem ananasowym

Pomarańczowy sernik

Grace w kuchni

Pomarańczowy sernik

Chleb Tatterowiec

Grace w kuchni

Chleb Tatterowiec

Łosoś marynowany w soku z cytryny i zielonym pieprzu

Grace w kuchni

Łosoś marynowany w soku z cytryny i zielonym pieprzu

Bananowe brownie z kaszą jaglaną

Grace w kuchni

Bananowe brownie z kaszą jaglaną

Bagietki na zaczynie poolish wg J. Hamelmana

Grace w kuchni

Bagietki na zaczynie poolish wg J. Hamelmana

Grace w kuchni

Domowy twaróg - z mleka pasteryzowanego

Na dzisiejsze śniadanie przygotowałam twaróg - to było drugie podejście po pysznym i kremowym twarożku z maślanki. Ten jest równie pyszny, idealny z jogurtem i świeżymi warzywami - i równie łatwo go przygotować. Największym problemem może być dostanie odpowiedniego mleka - najlepsze byłoby prosto od krowy, albo tzw. świeże lub pasteryzowane (do dostania np. w mlekomacie); na pewno nie nadaje się do tego mleko UHT.Domowy twaróg z mleka niepasteryzowanegoSkładniki (wyszło ok. 325 g twarogu):2 litry świeżego, pasteryzowanego mlekaew. pół szklanki maślanki lub kefiru do przyspieszenia zsiadaniaPrzygotowanie:Mleko (ewentualnie z dodatkiem kefiru lub maślanki) odstawić w ciepłe miejsce w dużym garnku przykrytym ściereczką do zsiądnięcia - może to trwać ok. 24 godzin ale także i 48 godz.Po tym czasie podgrzewać mleko na małym ogniu,aż zacznie się oddzielać twaróg od serwatki. U mnie trwało to ok.15 minut - można od czasu do czasu delikatnie zamieszać, należy uważać, żeby mleka nie zagotować. Wyłączyć ogień i wystudzić.Łyżką cedzakową przełożyć powstały twaróg na sitko wyłożone gazą lub pieluszką tetrową. Serwatki nie wylewać, można z niej przygotować np. ricottę - ale o tym innym razem :)Z gazy zrobić kokonik,sitko z pakunkiem przygnieść lekko talerzykiem i np.słoikiem i odstawić na kilka godzin do odcieknięcia w chłodne miejsce - ja odstawiam do lodówki na noc. Następnego dnia pyszny twaróg gotowy!

Grace w kuchni

Sweet Martini na piątek

Pierwszy piątek nowego roku warto uczcić piątkowym kolorowym drinkiem - ten jest autorstwa W. - Martini Sweet.Kuzyn chętnie pijanego przez Bonda Vodka Martini - tylko słodszy i różowy. Będzie idealny jako aperitif.Sweet MartiniSkładniki:lódplasterek limonki50 ml wódki40 ml martini rossoPrzygotowanie:Wszystkie składniki oprócz limonki przelać do shakera z dużą ilością lodu. Wstrząsnąć energicznie. Przelać do kieliszka do martini - trójkąta na długiej nóżce. (bez lodu). Dodać limonkę. Pić.Udanego weekendu!

Grace w kuchni

Aromatyczne i rozgrzewające curry z soczewicy

Moja wariacja na temat indyjskiego dhal - niezwykle aromatyczne i rozgrzewające curry z soczewicy.Pachnie naprawdę cudownie, jest sycące i zdrowe, a do tego łatwe do przygotowania, mimo mnogości składników - klasyczne danie jednogarnkowe.Curry z ciecierzycy Składniki - dla 6-8 osób350 g surowej soczewicy0,5 szklanki wody 2 puszki pomidorów3-4- łyżki ostrej pasty curry (np. Pataks)2 łyżeczki garam masala2 cm świeżego imbiru3 ząbki czosnku2 duże białe cebulemała puszka mleka kokosowego - ja wykorzystałam Blue Dragon 165 ml2 łyżki klarowanego masła lub olejusok z połówki cytryny świeża kolendra do dekoracji Przygotowanie:Cebulę pokroić w piórka i zeszklić z drobno pokrojonym czosnkiem i imbirem na maśle klarowanym lub oleju. Dodać pomidory, garam masala i ostrą pastę. Mieszać, aż składniki się połączą. Następnie dodać mleko kokosowe. Gdy powstanie gładki sos wsypać soczewicę i dodać pół szklanki wody. Gotować na małym ogniu ok. 30 minut, aż soczewica zmięknie, mieszając od czasu do czasu. W trakcie gotowania soczewica zacznie pęcznieć i wchłaniać płyn - można ewentualnie dodać więcej wody.Podawać z ryżem lub indyjskim chlebkiem.

Grace w kuchni

Domowy twaróg z maślanki

Oj, ciężko po Świętach :) Żeby poczuć się trochę lepiej, przyda się wysiłek fizyczny (choćby spacery) i lżejsza dieta, pełna białka. Jego dobrym źródłem będzie domowy twaróg z maślanki - kremowy, ale jednocześnie lekki i nietłusty, w sam raz! Przygotowany bez żadnych substancji dodatkowych. Taki serek przygotowywała mi w dzieciństwie Mama, potem często kupowaliśmy go od zaprzyjaźnionej gospodyni na działce - a od teraz będzie on stałym punktem mojej domowej jedzeniowej fabryczki :) 

Grace w kuchni

Łatwe ciasto drożdżowe z kruszonką

Moje Święta nie mogą obyć się bez pachnącego, puszystego ciasta drożdżowego z kruszonką. Świetnie smakuje z masłem i szklanką mleka. Na dodatek jest bardzo proste w przygotowaniu - wyrabia się je krótko, a rośnie niesamowicie!

Grace w kuchni

Wątróbka drobiowa z jabłkiem i cebulką

Wątróbka z podsmażaną cebulką i duszonym jabłkiem "chodzi" za mną szczególnie w chłodne dni. Być może organizm się domaga, chociaż nigdy wcześniej, nawet w dzieciństwie nie mogłam jej przełknąć. A jeść ją warto - zawiera dużo żelaza, jest też źródłem kwasu foliowego, co powinna mieć na uwadze każda kobieta myśląca kiedykolwiek o prokreacji. Jednak w mięsie tym jest zawarta także duża ilość witaminy A - więc kobiety już ciężarne nie powinny po nią sięgać.Osoby zdrowe mogą ją jeść, jednak nie częściej niż raz na 2 tygodnie, ze względu na zawarty w niej cholesterol. Ja wybrałam wątróbkę drobiową, moim zdaniem jest lżejsza niż wieprzowa czy wołowa - dobrze też się łączy z cebulką i jabłkiem. Do mięsa dodaję także odrobinę octu jabłkowego - podkreśla smak potrawy, jednak nie jest to element konieczny.Składniki - na 2 porcje:300 g wątróbki drobiowej - umytej, osuszonej i pozbawionej błonek 2 szklanki mleka2 duże cebule2 duże, kwaśne jabłka2 łyżki octu balsamicznego (opcjonalnie)2 duże łyżki masłasól, pieprzPrzygotowanie:Wątróbkę wymoczyć w mleku - minimum przez 1 godzinę, najlepiej przez całą noc. Cebulę pokroić w cienkie piórka i podsmażyć na maśle, aż zacznie brązowieć. Do cebuli dodać wątróbkę i przez krótki czas obsmażyć na dużym ogniu - ważne, aby obsmażyć ją ze wszystkich stron, ale nie przesmażyć - wtedy będzie twardawa w środku. Doprawić solą, pieprzem i octem balsamicznym. Gdy ocet wyparuje, zmniejszyć ogień, dodać obrane, pozbawione gniazd nasiennych i pokrojone w kostkę jabłka. Dusić na małym ogniu przez max. 10 minut. Podawać z ziemniakami lub pieczywem.

Grace w kuchni

Łosoś z sosem porowo - selerowym

Łosoś to zdecydowanie moja ulubiona ryba, szczególnie ta na parze. Często więc go przygotowuję w ten sposób. Aby nadać mu lekko odświętny charakter, można podać do niego sos - np. łagodny francuski porowy, który na blogu pojawił się już wcześniej.

Potrawka z kurczaka

Grace w kuchni

Potrawka z kurczaka

W chłodne dni marzę o czymś rozgrzewającym, typowym comfort food. Jednym z nich jest potrawka z kurczaka - tradycyjna potrawa kuchni polskiej według przepisu mojej Mamy. Nie jest prawdą, że podaje się ją tylko rekonwalescentom, jej aksamitny smak spodoba się całej rodzinie, która po obfitym posiłku nadal będzie czuła się lekko. Zazwyczaj podawana z białym ryżem, u mnie z zdrowszym brązowym.   Potrawka z kurczakaSkładniki - na 4 porcje:500 g piersi z kurczakawłoszczyznapęczek pietruszki1 cytrynawoda1-2 łyżki mąki1 łyżeczka cukru 1 łyżeczka masła1 łyżka gęstego jogurtusól, pieprzPrzygotowanie:Piersi z kurczaka umyć, przekroić wzdłuż na cieńsze plastry. Przełożyć do garnka wraz z obraną i umytą włoszczyzną- marchew można pokroić w plastry. Zalać zimną wodą i zagotować. Zebrać szumowiny, zmniejszyć ogień i gotować przez ok. 25 minut, aż mięso i warzywa będą miękkie i powstanie lekki bulion. Wyjąć wszystkie warzywa oprócz marchewki.Z bulionu odlać 3/4 szklanki płynu i rozmieszać w nim 1 łyżkę mąki, łyżkę jogurtu, łyżeczkę cukru i sok z całej cytryny. Przelać do garnka i wymieszać. Dodać posiekany pęczek pietruszki oraz łyżeczkę masła i gotować na wolnym ogniu, aż sos zacznie gęstnieć - ok.10 minut. Powinien być dość zawiesisty - jeśli będzie za rzadki, można dodać jeszcze jedną łyżkę mąki rozmieszaną wcześniej z płynem. Jeśli będzie za gęsty-dolać odrobinę wody. Doprawić do smaku solą i pieprzem - smak powinien być łagodny, z nutką cytryny.Podawać z ryżem.

Grace w kuchni

Ciasteczka cynamonowe z otrębami

Mimo, że nie ma jeszcze śniegu, to Święta za pasem - coraz więcej światełek na domach, coraz gęstszy tłum w centrach handlowych. A razem z tym pierwsze pierniki, próby dań na Wigilię...Ja dziś przygotowałam aromatyczne, rozgrzewające ciasteczka cynamonowe z otrębami, pełne przypraw. Można się nimi delektować bez obaw - otręby to samo dobro, a do tego miód zamiast cukru. Można je zamknąć w pudełku i częstować nimi gości, będą także pysznym dodatkiem do kawy, a nawet do powieszenia na choince na Boże Narodzenie!Owsiane ciasteczka cynamonoweSkładniki - na ok. 30 ciasteczek:1 szklanka mąki pszennej1 szklanka otrębów pszennych lub każdych innych2 łyżki miodu2 lyżki cynamonuszczypta imbiru w proszkuszczypta chilli w proszku1 jajko50 g zimnego masła Przygotowanie:Suche składniki wymieszać - mąkę, otręby, cynamon, imbir, chilli wymieszać w misce. Dodać masło pokrojone w drobną kostkę, miód i wyrobić ciasto. Uformować kulę i odstawić na 30 minut do lodówki. Po tym czasie rozwałkować na ok. 4 mm i wyciąć kształty-ja zrobiłam serduszka. Piec przez ok.25-30 minut w temperaturze 160 stopni,aż zbrązowieją.

Grace w kuchni

Hummus z kaparami i pomidorami

Kto mnie zna, ten wie, że nie przepadam za hummusem. Lubię tylko ten, który sama przygotuję - zarówno klasyczny, jak i z suszonymi pomidorami czy pietruszką. A można zrobić to łatwo i szybko! Ten, który proponuję dziś - hummus z kaparami i pomidorami sprawdzi się zawsze - zarówno na imprezie, jako zdrowa białkowa przekąska w ciągu dnia do słupków warzyw, ale też do wina.A dzięki wykorzystaniu ciecierzycy z puszki (tej na parze!), nie trzeba pamiętać o namoczeniu strączków dzień wcześniej.Słowem: przekąska idealna!Hummus z kaparami i pomidoramiSkładniki:puszka ciecierzycy gotowanej na parze - ja wykorzystałam Bonduelle2 łyżki pasty sezamowej tahinysok  z 1/4 cytryny2 łyżki kaparów1 pomidor - sparzony i obrany ze skórkisól, pieprz, oliwa z oliwek - 3-4 łyżkiPrzygotowanie:Ciecierzycę odlać z zalewy, przełożyć do miski. Dodać tahinę, kapary i pomidora pokrojonego w kostkę. Zmiksować blenderem na gładką masę. Powoli dolewać oliwę i sok z cytryny i nadal miksować. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z pieczywem lub warzywami (marchewka, papryka, ogórek) pokrojonymi w słupki. 

Grace w kuchni

Czekoladowo-bananowa kasza jaglana

Zdrowa kasza jaglana raz w tygodniu ląduje na moim talerzu - szukam coraz to nowych sposobów, żeby przygotować ją w smaczny sposób. Tę wersję - czekoladowo-bananową przygotowałam jako śniadanie dla W. a dla mnie jako posiłek przed siłownią - daje zastrzyk energii  i wartości odżywczej.Czekoladowo-bananowa kasza jaglana - 2 porcjeSkładniki:1 szklanka kaszy jaglanej1 szklanka wody1 szklanka soku jabłkowego1 banan2 kostki gorzkiej czekoladyPrzygotowanie:Kaszę opłukać, przelać wrzątkiem, a następnie ugotować w wodzie wymieszanej z sokiem - przez ok. 20 minut,aż kasza wchłonie płyn i zmięknie. Pod koniec do ciepłej kaszy dodać 2 kostki gorzkiej czekolady i dokładnie rozmieszać, żeby czekolada się rozpuściła. Dodać pokrojonego w kostkę banana. Doskonała na ciepło i na zimno.:)

Grace w kuchni

Domowy rosół

Taki rosół będzie idealny na każdą pogodę i porę roku - tym razem na coraz szybciej zbliżającą się zimę :) - rozgrzewający i bardzo domowy. RosółSkładniki - na ok. 6 porcji:szponder wołowy - ok .750 gskrzydełka z kurczaka - 250-300 g 3 litry zimnej wodywłoszczyzna - 2 marchewki, korzeń pietruszki, korzeń selera1 cebulasól, pieprzpietruszkamakaron rosołowy - np. BabuniPrzygotowanie:Mięso umyć, włożyć do garnka, zalać zimną wodą. Warzywa (oprócz pietruszki) obrać, umyć, i dołożyć do garnka. Gotować na wolnym ogniu przez ok. 1,5 godziny bez przykrycia - rosół powinien tylko "mrygać". Po około 30 minutach można usunąć szumowiny oraz dodać cebulę opaloną na palniku lub w piekarniku, dla pięknego koloru. Gdy warzywa zmiękną, usunąć je razem z mięsem. Podawać z makaronem, posypane pietruszką, ewentualnie z marchewką.Mięso z rosołu można wykorzystać, np. na farsz do ravioli.Udanego tygodnia!

Grace w kuchni

Udka z kaczki z jabłkami

Kaczka z jabłkami to absolutna klasyka. Wykwintne, pełne smaku danie, a do tego łatwe do przygotowania.Najlepszą robi moja Mama, ja dziś na niedzielny obiad postanowiłam sama się z nią zmierzyć.Przygotowanie jest dość czasochłonne - uda pieką się około 1 godziny 40 minut, jednak w tym czasie można zająć się czymś innym - kaczka robi się samaZapraszam!Udka z kaczki z jabłkamiSkładniki - na 2 porcje:2 udka z kaczki o wadze ok.300-400 g każde2 dużę jabłka - najlepiej kwaśnemajeraneksól, pieprzPrzygotowanie:Udka z kaczki umyć i osuszyć. Osolić, opieprzyć i dokładnie natrzeć majerankiem. Ułożyć na blasze lub w naczyniu żaroodpornym i odłożyć na około godzinę. Jabłka pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temperaturze 180 stopni. Po ok. 20 minutach dołożyć do kaczki jabłka. Piec jeszcze około 1 - 1,5 godziny, aż jabłka staną się miękkie, a skórka na kaczce chrupiąca. Od czasu do czasu można podlać udka kaczki wytopionym tłuszczem, jednak nie jest to konieczne. Po tym czasie mięso z łatwością powinno odchodzić od kości. Podawać z ziemniakami, idealnie pasują także buraczki.Zapraszam też do wypróbowania innego mojego przepisu na kaczkę - Pierś z kaczki w pomarańczach

Grace w kuchni

Sałatka z kurczakiem, brzoskwinią i kukrydzą

Dziś na blogu jedna z moich ulubionych sałatek - Sałatka z kurczakiem, brzoskwinią i kukurydzą.Od jakiegoś czasu, żeby było zdrowiej, do przygotowania sosu używam jogurtu naturalnego, który mieszam z majonezem, żeby było trochę zdrowiej.Tę sałatkę przygotowuje się bardzo szybko, jest sycąca, a słodycz brzoskwini w połączeniu z kurczakiem doskonale się sprawdza. Jest to dobry pomysł zarówno na lunch, jak i na imprezę.Sałatka z kurczakiem, brzoskwinią i kukurydząSkładniki:1 pierś z kurczaka - ok. 200g4 połówki brzoskwiń z puszki1 puszka kukurydzy80 g żółtego sera w kawałku50 g sera typu lazur1 ząbek czosnkukilkanaście kropel tabascopieprzSos:pół opakowania małego jogurtu naturalnego1 duża łyżka majonezu1 łyżka syropu z brzoskwiń z puszkiPrzygotowanie:Kurczaka upiec w piekarniku na złoty kolor. Gdy przestygnie, pokroić w kostkę. Do miski wrzucić kukurydzę, sery starte na tarce, kurczaka oraz pokrojoną w kostkę brzoskwinię. Doprawić czosnkiem, pieprzem i tabasco. Przygotować sos - jogurt wymieszać z majonezem i sokiem z brzoskwiń. Polać sałatkę sosem i wstawić do lodówki, aby smaki się połączyły.

Grace w kuchni

Zdrowe gołąbki - na parze, z mięsem z indyka

Po powrocie z krótkich wakacji zachciało mi się czegoś polskiego, smacznego, ale jednocześnie lekkiego.Stanęło na gołąbkach - cały gar przygotowuje się relatywnie szybko, a część można zmrozić :)a dzięki przygotowaniu w parowarze, podane z sosem pomidorowym z domowej passaty zamkniętnej w słoiku na zimę...lub z pomidorów z pusze, mogą być odpowiednie dla osób ma diecie.A więc do dzieła!Gołąbki z mięsem z indyka gotowane na parzeSkładniki - na ok. 12 gołąbków12 liści kapusty włoskiej800 g mięsa mielonego z indyka1 duża cebula1 duże jajo 2 puszki pomidorów lub 500 g passaty pomidorowej1 łyżeczka cukru 1 łyżka mąkisólpieprzewentualnie zioła: oregano, zioła prowansalskiePrzygotowanie:Liście umyć, usunąć twardą część, włożyć do gotującej się wody na ok 3 minuty. Odcedzić, rozłożyć na blacie. Przygotować farsz: mięso wymieszać z jajkiem, solą, pieprzem (ok. 1 łyżeczki) i posiekaną cebulą - można dodać odrobinę wody.Na liściu ułożyć łyżkę farszu, zwijać jak krokiety - najpierw dwa przeciwległe boki zwinąć do środka, a następnie wzdłuż, ciasno, jak naleśnika.. Układać ciasno w naczyniu do parowania.Parować przez około 40 minut.W tym czasie przygotować sos: passatę przelać do garnka, doprawić solą, pieprzem i cukrem. Pogotować przez chwilę. Uparowane gołąbki przełożyć do garnka z sosem, ewentualnie dolać wody, żeby sos je przykrył. Mąkę rozrobić w odrobinie sosu, przelać do garnka. Całość gotować na wolnym ogniu jeszcze przez około 15 minut, aż sos lekko zgęstnieje, a kapusta zmięknie.Podawać z ziemniakami lub pieczywem.