Frollino

Ciasto z jagodami

W tym przepisie najważniejsze są dwie rzeczy: temperatura produktów i długość ucierania. Dodając do ciasta masło, lub inny tłuszcz łatwo wyhodować prawdziwego zakalca, dlatego ważne, aby ucierać masę tak długo aż będzie bardzo puszysta, a sukces gwarantowany. Owoce są właściwie dowolne, najlepiej sezonowe.   Składniki:   500 g umytych i wysuszonych jagód 200 g miękkiego masła 180 g drobnego cukru 4 jajka w temperaturze pokojowej 250 g mąki 1 łyżeczka proszku do pieczenia   Cukier puder do posypania .   Przygotowanie: Zaczynamy od piekarnika – 180 stopni C i okrągłej formy o średnicy 24 cm nasmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia. Składniki powinny mieć temperaturę pokojową, aby zacząć całą zabawę z ucieraniem, inaczej może wyjść zakalec.   W dużej misce ucieramy mikserem masło z drobnym cukrem przez około 10 minut na puszystą masę. Cały czas ucierając dodajemy jajka, po kolei robiąc 3 minutowe przerwy między każdym z nich. Cały czas mieszając, ale już delikatniej, jedynie do połączenia się składników, dodajemy powoli przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Masa powinna być jasna i puszysta. Ciasto przekładamy do wcześniej przygotowanej formy, a na wierzchu rozkładamy owoce. Blachę wkładamy do piekarnika i pieczemy około 55-60 minut. Kiedy ciasto ostygnie możemy posypać je cukrem pudrem.

Frollino

Placki z cukinii z łososiem

Lubicie placki z cukinii? Ja jestem ich fanką, szybko, prosto i na 1000 sposobów. Poniżej przepis tylko dla prawdziwych śmiałków, którzy nie boją się śmietany 18%!!! Ja niestety do nich nie należę i na co dzień zamieniam śmietany na jogurty, mąki pszenne typu 450 na pełnoziarniste, zamiast smażenia uruchamiam piekarnik itd. Jednak czasami wypowiadam wojnę ciągłej diecie i ograniczeniom i robię na obiad prawdziwe, pyszne placki ze śmietaną, łososiem i koperkiem. Pamiętajcie, że placki należy smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu w odpowiedniej ilości. Wtedy placki szybko się smażą i nie piją tłuszczu, dolewanie zimnego oleju podczas smażenia sprawa, że nasze potrawy zaczynają chłonąć tłuszcz jak gąbka.   Porcja dla dwóch osób:   1 duża cukinia, ewentualnie dwie mniejsze 2 jajka zerówki sól i pieprz ząbek czosnku filiżanka mąki pszennej śmietana 18% łosoś wędzony lub pieczony gałązka koperku sezam tłuszcz do smażenia     Umytą cukinię tarkujemy na grubych oczkach razem ze skórką. Dodajemy dwa całe jajka, sól, pieprz i wyciśnięty ząbek czosnku do smaku. Wszystko dokładnie mieszamy i powoli dodajemy mąkę, około 1 filiżankę od kawy. Im więcej dodamy mąki tym placki będą bardziej zwarte i łatwiej będzie je przewracać na patelni, ale nie można przesadzić, aby placki nie były zbyt twarde. Ja staram się dawać tylko tyle, aby się nie rozpadały.   Na dużej patelni rozgrzewamy tłuszcz do smażenia i smażymy placki przez chwilę z każdej strony aż się zarumienią i będą chrupiące. Gorące placki wykładamy na kawałek ręcznika papierowego, aby pozbyć się nadmiernej ilości tłuszczu. Gorące i chrupiące placki układamy na talerzu, nakładamy śmietanę, kawałek łososia, koperek i posypujemy sezamem. Nie ma nic lepszego …  

Frollino

Tort z truskawkami i czekoladą

Czasami trudno jest pogodzić życie prywatne, zawodowe i prowadzenie bloga, zwłaszcza jak pierwsze, lub drugie wymyka się spod kontroli. W ten sposób straciłam szparagowy zawrót głowy, na szczęście zdążyłam na końcówkę truskawkowego szaleństwa i zrobiłam parę musów, dżemów i soków do zimowej herbaty. Część truskawek mrozi się już w zamrażarce na letnie shaki i ciasta. Zaraz skończy się sezon na bób i czereśnie. W tym całym szaleństwie ogarnęła mnie niemoc gotowania i pieczenia, ale udało mi się zrobić tort na wyjątkową okazję z truskawkami, bitą śmietaną i czekoladą.  I chociaż bardzo cierpiałam z powodu mojej chwilowej niedyspozycji cieszę się, że wszystko wraca do normy, a sezon dalej w pełni. W końcu pojawiły się kurki, agrest, jagody, prawdziwe pachnące pomidory .    

Frollino

Wiosenna sałatka ze szparagami i rzodkiewką

Sezon na szparagi można oficjalnie uznać za otwarty! Zaczynamy od tych zielonych, chrupiących, ale tym razem trochę mniej tradycyjnie. Od teraz codziennie zielone nóżki szparagów będą nas kusić w warzywniakach. Spróbuj zanim skończy się sezon! Porcja dla jednej osoby na lunch. Sos: około 25 g masła 1 łyżka soku z cytryny pół łyżeczki miodu sól/ grubo mielony pieprz Warzywa: 10 zielonych szparag 5 rzodkiewek 1 łyżka czarnego sezamu niełuskanego 1 łyżka jasnego sezamu niełuskanego Umyte szparagi łamiemy na małe kawałki (około 2 cm), wyrzucając suche końcówki, a pozostałe części lądują w gotującej się wodzie na około 10 minut. Szparagi powinny być al dente, delikatnie chrupiące, zbyt miękkie będą się rozpadać w sałatce. Ugotowane szparagi hartujemy w zimnej wodzie z lodem i przekładamy do płaskiego naczynia. Rzodkiewkę myjemy i kroimy na cienkie plasterki. W małym garnku rozpuszczamy masło, dodajemy sok z cytryny, sól, pieprz i miód. Wszystko mieszamy, tak aby sól i miód się rozpuściły. Sezam prażymy przez chwilę na suchej patelni. Rzodkiewkę i szparagi posypujemy nasionami i polewamy słodko- cytrynowo- maślanym dressingiem. Pyszota !

Frollino

Świeży sok z selera naciowego i jabłka

Znacie już niezwykłą moc selera naciowego? W soczystych łodygach znajdziecie mnóstwo witamin i minerałów, przeciwutleniacze i beta-karoten. Co to dla nas znaczy? Łodygi selera mają super moc i pozytywnie wpływają na odchudzanie. Ten gatunek selera możemy jeść na surowo, dzięki czemu nie tracimy cennych witamin. Doskonale nadaje się do sałatek, zup i surówek i jako świeży sok. Podobno szklanka wypitego eliksiru – sok jabłkowy połączony z selerem na czczo daje cudowne efekty: oczyszcza organizm, likwiduje obrzęki, nawilża skórę, wzmacnia włosy, nadaje aksamitną gładkość cerze, chroni skórę przed nowotworami. Na dwie szklanki soku wystarczą cztery łodygi selera i dwa jabłka średniej wielkości. Sok wyciskamy i pijemy zaraz po wstaniu z łóżka!

Frollino

Pudding i twarożek z wędzonym pstrągiem

Puddingi w tej formie to rodzaj babeczki, którą możemy podawać z różnymi dodatkami zarówno na słono jak i słodko. Na słono pieczemy, krócej, aby babeczki były miękkie u góry, a do słodkich kremów, dżemów i owoców możemy piec je dłużej, używając termo obiegu, aby były całe chrupiące. Przepis jest bardzo prosty, a każda próba jest udana J. Składniki na 12 sporych puddingów: 4 całe jajka wbijamy do szklanki mleko o pojemności 4 jajek mąka pszenna o pojemności 4 jajek szczypta soli Twarożek z wędzonym pstrągiem: 200g twarogu 200g jogurtu naturalnego płat wędzonego pstrąga pęczek szczypioru sól/ pieprz prażony słonecznik do posypania   Przygotowanie: Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni C i wkładamy do niego blaszkę na muffiny.  Umyte jajka wbijamy do szklanki, do drugiej szklanki nalewamy mleka na wysokość jajek, a do trzeciej mąki. Wszystkie składniki miksujemy na gładką masę. Na końcu dodajemy szczyptę soli. Z piekarnika wyjmujemy gorącą blaszkę, do każdej dziurki nalewamy masę, mniej więcej do ¾ wysokości. Blaszkę wkładamy do piekarnika i czekamy na wyrośnięte i zarumienione puddingi J, które pieczemy około 25 minut. Do klasycznego twarożku ze szczypiorkiem dodajemy kawałki wędzonego pstrąga i prażony słonecznik. Wszystko mieszamy i gotowe. Puddingi są w środku puste, możemy rozerwać je i nałożyć twarożek do środka.  

Frollino

Pomidorowa zupa z ciecierzycą na ostro

Przepis na zupę ma wiele wariantów, a wszystko zależy czy lubicie bardzo ostre czy średnio ostre smaki, mleczko kokosowe i krewetki. Jedno jest pewne wersja na ostro jest idealna na zimową porę, rozgrzewa i pobudza nasz organizm do pracy, idealna dla tych podziębionych. Składniki na taką zupę zawsze mam w domu, a wy? Jeżeli nie to koniecznie powinniście uzupełnić swoje spiżarnie. Produkty w puszkach można długo przechowywać na spiżarniowych regałach, a krewetki i chili w zamrażarce. Kiedy kupujecie pęczek świeżych papryczek, zamroźcie część z nich, a na pewno przydadzą się wam w codziennym gotowaniu.  Składniki na cztery miski: 2 puszki pomidorów dobrej jakości 1 puszka ciecierzycy 0,5 puszki mleka kokosowego (później powiem wam, co zrobić z 2 połową) 1 liść laurowy sól/pieprz 12 krewetek 1 czerwona cebula 2 ząbki czosnku 4 łyżki oliwy 4 łyżeczki prażonego sezamu (jest wysoko energetyczny) 4 pomidorki koktajlowe do ozdoby   Do garnka wlewamy pomidory w puszce, dodajemy liść laurowy i stawiamy na małym ogniu, gotujemy przez 10 minut zanim dodamy ciecierzycę. Do miski wsypujemy ciecierzycę i dokładnie ją płuczemy, najlepiej parę razy i dodajemy do pomidorów. Wszystko miksujemy prawie gładką masę, a przed tym wyjmujemy z pomidorów liść laurowy. Średnią cebulę, ząbki czosnku i papryczkę chili razem z pestkami kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oliwie. Oczywiście, jeżeli nie lubicie bardzo ostrych potraw proponuję zmniejszyć ilość papryczki o połowę. Podsmażone aromatyczne dodatki wrzucamy do gotującej się zupy, a na tej samej patelni smażymy krewetki i doprawiamy je delikatnie solą i pieprzem. Cztery pomidory koktajlowe myjemy i nacinamy od dołu, smażymy je obok krewetek, aby później ozdobić każdą miskę. Jeżeli mamy szare krewetki wcześniej niegotowane to wrzucamy je na gorącą oliwę i smażymy chwilę z każdej strony aż zrobią się pomarańczowo różowe i zwiną w krążek. Natomiast krewetki różowe, które były już wcześniej gotowane wystarczy wrzucić na parę sekund, aby nabrały temperatury i przeszły smakiem chili i czosnku. Do gotującej się zupy dolewamy 0,5 puszki mleczka kokosowego i doprawiamy solą i pieprzem. Zupę nalewamy do miseczek posypując uprażonym sezamem, nakładamy do każdej 3 krewetki i pomidor koktajlowy. Smacznego! P.S. Co zrobić z drugą połową mleczka kokosowego? Będą wam potrzebne wiórki kokosowe 100 g, duża łyżka miodu, amarantus lub dmuchana kasza jaglana, ewentualnie mielone migdały. Musicie wszystko razem wymieszać i w stawić do lodówki na pół godziny. Z powstałej masy możecie zrobić kulki kokosowe, albo zjeść wszystko prosto z miski;).

Frollino

Świeży sok pomarańcze, gruszki, seler nacowy

Świeże soki można komponować ze wszystkich owoców i warzyw, które lubimy. Najlepiej wybierać sezonowe od lokalnych dostawców. Zimą świeże soki możemy robić z soczystych pomarańczy, słodkich gruszek, jabłek. Dodatki typu imbir, miód wzmocnią naszą odporność, a świeży sok zamiast kawy z samego rana da nam dużo energii. Do wyciśnięcia soku niezbędna jest wyciskarka lub sokowirówka. Składniki na dwie szklanki: 2 pomarańcze bez skóry 2 dojrzałe gruszki (nie musimy ich obierać) 3 nogi selera naciowego, który jest bardzo soczysty Sok najlepiej wypić od razu po wyciśnięciu, wtedy ma najwięcej wartości i nie traci swojego pięknego koloru. Na zdrowie!

Frollino

Marynowany kurczak

Co robicie z kurczakiem z niedzielnego rosołu? Jeżeli nie lubicie smaku gotowanego mięsa to możecie go zamarynować w swoich ulubionych ziołach i użyć go do kanapek, lub do sałatki na lunch, którą zabieramy do pracy. Zimą marynujemy kurczaka w bazylii, rozmarynie, tymianku, czosnku, ale jesienią musicie spróbować kurczaka zamarynowanego w szałwii. Składniki: 3 podudzia z kurczaka z rosołu pęczek bazylii (zioła mogą być dowolne, jeżeli nie mamy świeżych możemy użyć suszonych) 4 ząbki czosnku oliwa z oliwek Kurczaka wyciągamy z rosołu i czekamy chwilę, aż ostygnie rozdzielamy go na mniejsze kawałki. Czosnek kroimy na malutkie plasterki. W słoiku lub miseczce na dnie układamy parę plasterków czosnku i parę listków bazylii, układamy warstwę kurczaka i znowu czosnek i bazylia i kurczak i tak do wyczerpania materiału . Na koniec zalewamy kurczaka oliwą z oliwek, tak, aby każdy kawałek mięsa był przykryty. Słoik zamykamy i wsadzamy go do lodówki, następnego dnia kurczak jest gotowy. Kurczaka dodajemy do kanapek, sałatek lub tortilli. Smacznego!

Frollino

Świąteczny sernik

Składniki na okrągłą blaszkę: Spód: 70 g ciemnej czekolady  70 g miękkiego masła  4 łyżki cukru  1 jajko  40 g mąki  1/2 łyżeczki sody  0,5 szklanki posiekanych drobno włoskich orzechów Ser:  750 g tłustego twarogu  250 g sera mascarpone  3 łyżki mąki ziemniaczanej  ¾ szklanki cukru  5 jajek + 2 żółtka  1/3 szklanki śmietanki kremowej 30%  otarta skórka z 1 pomarańczy 100 g rodzynek 100 g żurawiny  Beza:  2 białka ¾ drobnego cukru 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej Przygotowanie: Zaczynamy od blachy, której dno wykładamy papierem do pieczenia a brzegi smarujemy masłem.  Zapinamy obręcz, a papier wypuszczamy na zewnątrz. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C i zaczynamy robić spód. W garnuszku na małym ogniu roztapiamy masło z czekoladą, dodajemy cukier i delikatnie mieszamy, aż wszystkie składniki się połączą w jedną masę. Garnek zdejmujemy z ognia, wbijamy całe jajko i energicznie mieszamy rózgą. Dodajemy przesianą mąkę z sodą i nadal mieszamy. Na koniec wrzucamy posiekane orzechy włosie. Masę przekładamy do tortownicy i wkładamy do piekarnika na 10 minut. Wyciągamy lekko podpieczony spód i zaczynamy przygotowywać masę serową. Piekarnik nadal zostaw włączony. Do misy miksera dodajemy utarty lub zmielony na gładko twaróg i serek mascarpone, cukier i mąkę.  Wszystkie składniki miksujemy przez parę minut, aż masa będzie gładka, a twaróg nie będzie miał grudek. Cały czas miksując na wolnych obrotach, wbijamy powoli jajka, jedno po drugim, robiąc krótkie odstępny. Dodajemy żółtka i śmietanę, cały czas miksując.  Masę serową jeszcze chwilę mieszamy, aż będzie idealnie gładka i dość lejąca. Masę wlewamy na czekoladowy spód. Wyparzamy dwa duże pomarańcze i ostrym nożem odcinamy pomarańczową skórkę, którą kroimy na małe kawałeczki. Pomarańczową skórkę mieszamy z rodzynkami i żurawiną i delikatnie posypujemy sernik. Całość wkładamy do piekarnika i przez pierwsze 15 minut pieczemy w temperaturze 180 stopni, a następnie zmniejszamy do 120 stopni i pieczemy przez kolejne 60 minut. 20 minut przed końcem pieczenia ubijamy dwa białka na bezę. Dodajemy cukier i łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Smarujemy sernik pianą z białek i ustawiamy 150 stopni. Zostawiamy w tej temperaturze sernik z bezą na 15 minut, po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 120 stopni i suszymy jeszcze przez godzinę. Upieczony sernik jest dość sztywny na brzegach i lekko miękki w środku. Możemy od razu wyjąć go z piekarnika i odstawić do wystygnięcia, nie musimy się bać, że opadnie.    

Frollino

Jesienna tarta z musem z jabłek i dyni

Tarta to ciasto, które nie może się nie udać.  Kruche ciasto i najlepsze nadzienie, na które mamy ochotę i gotowe. Tarta z musem z jabłek i dyni to znak, że liście zrobiły się żółto rude i spadają z drzew. Jabłka, dynia, orzechy i miód to typowy jesienny zestaw. Jeżeli zastąpicie mąkę tortową mąką o większej zawartości błonnika pomieszanej z mielonymi migdałami i orzechami możecie pozbyć się jakichkolwiek wyrzutów sumienia. Samo zdrowie!  Składniki na kruche ciasto: 200g mąki pszennej 100g zimnego masła 30g cukru szczypta soli 1 żółtko jaja filiżanka posiekanych orzechów włoskich  Pozostałe składniki:  1l musu z jabłek i dyni (tu znajdziesz przepis http://frollino.com/mus-jablkowo-dyniowy/) 4 łyżki przegotowanej wody 2 łyżki mąki ziemniaczanej 300 g posiekanych orzechów włoskich 4 łyżki miodu (mój ulubiony wrzosowy)  Przygotowanie: Na stolnicy usypujemy stożek z przesianej mąki, cukru, soli, posiekanych orzechów. Kroimy masło w kostkę, wbijamy żółtko i zaczynamy wyrabiać kruche ciasto. Wyrobione ciasto formujemy w kulkę, zawijamy w folię, aby nie wyschło i wkładamy do lodówki na minimum pół godziny. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C. i przygotowujemy formę do tarty, którą smarujemy masłem. Możemy również użyć formy do tortownicy, którą należy wyłożyć papierem do pieczenia. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na papierze do pieczenia i przekładamy do formy. Kiedy wałkujemy ciasto na papierze z łatwością możemy je przenieś do formy, układamy ciasto, dociskając przy brzegach i powoli odklejamy papier. Widelcem robimy dziurki w cieście, aby się nie podnosiło podczas pieczenia. Formę z ciastem wkładamy do piekarnia i pieczemy przez 25 minut. Litr wcześniej przygotowanego musu przelewamy do garnka i podgrzewamy na małym ogniu. W filiżance rozpuszczamy w 4 łyżkach wody mąkę ziemniaczaną, którą wlewamy do musu i szybko mieszamy rózgą. Po chwili mieszania mus powinien zgęstnieć, odkładamy go na bok, aby ostygł. Nie musimy czekać, aż spód do tarty wystygnie, możemy od razu wylać na ciasto mus z dyni i jabłek. Posiekane orzechy włoskie prażymy przez chwilę na suchej patelni i posypujemy nimi mus. Miód nabieramy na łyżkę i polewamy nim delikatnie orzechy. Miód się ciągnie, więc będziecie mieć wrażenie, że zostawiacie złote, słodkie nitki na orzechach, które otoczone miodem zaczynają pięknie błyszczeć. 

Frollino

Mus jabłkowo dyniowy

Z cyklu zamykamy jesień w słoiku… Najważniejsze w tym przepisie są zakupy. Pyszną dojrzałą dynię i jabłka kupujemy od zaprzyjaźnionego rolnika lub na targu. Omijamy supermarkety i pryskane jabłka. Gotowe musy możemy zabrać do pracy na drugie śniadanie, podać na ciepło do naleśników lub wykorzystać, jako mus do tarty z orzechami. Składniki na 12 półlitrowych słoików: Dynia około 5 kg (nieobrana) Jabłka około 5 kg (nieobrane) ¾ szklanki cukru (opcjonalnie) Przygotowanie: Dynia jest twarda, trudno ją pokroić i obrać, dlatego zaczynamy od upieczenia jej w piekarniku. Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni Celsjusza, dużą blaszkę wykładamy papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Dynię kroimy na pół, wybieramy środkową część z pestkami. Połówki oczyszczonej dyni kroimy jeszcze na 2 lub 3 części układamy na blaszce i pieczemy ją przez pół godziny do 45 minut aż będzie miękka i będziemy mogli wbić w nią swobodnie widelec. W tym czasie myjemy i obieramy jabłka. Kroimy je na ćwiartki bez pestek i wrzucamy do dużego garnka. Kiedy dynia się upiecze i przestygnie na tyle, że będziemy mogli ją dotknąć, obieramy ją dokładanie ze skóry i kroimy na mniejsze kawałeczki. Wszystko wrzucamy do jednego garnka, który stawiamy na średnim ogniu. Kiedy jabłka zaczną puszczać soki zmniejszamy temperaturę i smażymy wszystko przez parę godzin od 3 do 4 co jakiś czas mieszając. Dynia i jabłka powinny zamienić się w mus. Przed końcem smażenia możemy dodać ewentualnie ¾ szklanki cukru, jeżeli jabłka były mało słodkie. Cukier jest konserwantem, więc będziemy mieć pewność, że przetwory dłużej postoją w słoikach, jednak nie jest to konieczne. Przed przełożeniem musu do słoika całość możemy zblendować, aby mus był gładki. Powoli przelewamy gorący mus do czystych, wyparzonych słoików. Zakręcamy szczelnie słoik i wkładamy do garnka z gotującą się wodą. Słoiki gotujemy przez 15 minut i wykładamy na ścierkę pokrywką do dołu.

Frollino

Bezy z serkiem mascarpone i sezonowymi owocami

Składniki na 10 dużych bez: 4 białka jajek 280 g cukru pudru 1 łyżka mąki ziemniaczanej 1 łyżka białego octu winnego Składniki na krem: 200 ml śmietany kremówki 30 lub 36% 250 g serka mascarpone 2 łyżki miodu Owoce: Sezonowe owoce, truskawki, maliny, porzeczki, borówki. Przygotowanie: Białka, które wcześniej wyjmujemy z lodówki, aby miały temperaturę pokojową, ubijamy na sztywną masę. Nadal miksując, powoli dodajemy cukier (białka powinny być lśniące), a na sam koniec ubijania dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej i łyżkę octu winnego. Blachy do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia, następnie za pomocą rękawa cukierniczego wyciskamy na papier pergaminowy koła z ubitego białka. Bezy pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temp. 120°C (funkcja góra-dół i termoobieg), po 40 minutach zmniejszamy temperaturę do 110°C i tak suszymy bezy przez 2-2,5 godziny). Bezy przechowujemy w suchym miejscu, przed podaniem przygotowujemy krem. Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy mascarpone i miód. Dobrze wymieszane składniki wykładamy na bezy i dekorujemy owocami.

Frollino

Sernik z figami

Pyszny i delikatny sernik z figami na czekoladowo orzechowym spodzie, połączenie klasycznego twarogu i mascarpone. Po wyjęciu z piekarnika sernik nie odpada i jest wilgotny. Składniki na okrągłą blaszkę: Spód: 70 g ciemnej czekolady  70 g miękkiego masła  4 łyżki cukru  1 jajko  40 g mąki  1/2 łyżeczki sody  0,5 szklanki posiekanych drobno włoskich orzechów Ser:  750 g tłustego twarogu  250 g sera mascarpone  3 łyżki mąki ziemniaczanej  ¾ szklanki cukru  5 jajek + 2 żółtka  1/3 szklanki śmietanki kremowej 30%  otarta skórka z 1 pomarańczy Owoce: 8 dojrzałych fig Przygotowanie: Zaczynamy od blachy, której dno wykładamy papierem do pieczenia a brzegi smarujemy masłem.  Zapinamy obręcz, a papier wypuszczamy na zewnątrz. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C i zaczynamy robić spód. W garnuszku na małym ogniu roztapiamy masło z czekoladą, dodajemy cukier i delikatnie mieszamy, aż wszystkie składniki się połączą w jedną masę. Garnek zdejmujemy z ognia, wbijamy całe jajko i energicznie mieszamy rózgą. Dodajemy przesianą mąkę z sodą i nadal mieszamy. Na koniec wrzucamy posiekane orzechy włosie. Masę przekładamy do tortownicy i wkładamy do piekarnika na 10 minut. Wyciągamy lekko podpieczony spód i zaczynamy przygotowywać masę serową. Piekarnik nadal zostaw włączony. Do misy miksera dodajemy utarty lub zmielony na gładko twaróg i serek mascarpone, cukier i mąkę.  Wszystkie składniki miksujemy przez parę minut, aż masa będzie gładka. Cały czas miksując na wolnych obrotach, wbijamy powoli jajka, jedno po drugim, robiąc krótkie odstępny. Dodajemy żółtka i śmietanę, a na końcu skórkę otartą z wyparzonej pomarańczy. Masę serową jeszcze chwilę mieszamy, aż będzie idealnie gładka i dość lejąca. Masę wlewamy na czekoladowy spód i powoli wkładamy do piekarnika. Przez pierwsze 15 minut pieczemy w temperaturze 180 stopni, a następnie zmniejszamy do 120 stopni i pieczemy przez kolejne 60 minut. 10 minut przed wyjęciem sennika z piekarnika układamy na nim pokrojone figi. Upieczony sernik jest dość sztywny na brzegach i lekko miękki w środku. Możemy od razu wyjąć go z piekarnika i odstawić do wystygnięcia, nie musimy się bać, że opadnie. 

Frollino

Omlet z malinami i borówkami

Nie wszystkie omlety są piękne i puszyste, czasami wyrośnie na patelni lub w piekarniku, a po przełożeniu na talerz całkiem opada. Po usmażeniu ze stu omletów mam już na to swoje sposoby. Jednak w tym przepisie omlet powinien być zupełnie płaski jak naleśnik, dzięki temu łatwo można go zwinąć i schować do środka świeże owoce i włoski serek mascarpone. Składniki na 1 omlet: 1 jajko 100 ml śmietanki kremówki 2 łyżki mąki szczypta soli masło Nadzienie: maliny borówki 1 łyżeczka cukru pudru 3 łyżeczki serka mascarpone Przygotowanie: Całe jajko dokładnie mieszamy z solą, śmietanką i mąką. Na odrobinie masła smażymy omlet z dwóch stron i przekładamy na talerz. Do środka wkładamy umyte i osuszone z wody owoce, serek mascarpone i posypujemy delikatnie cukrem pudrem. Najlepsze na dzień dobry!

Frollino

Mini tarty ze śliwkami

Śliwki to jedne z moich ulubionych owoców, na które czekam cały rok. Surowe, pieczone, w konfiturach i ciastach, na kompoty i do mięs… nadają się do wszystkiego. Kiedy kupicie na targu słodkie i miękkie śliwki zróbcie pieczone mini tarty z orzechami. Ten zdrowy deser jest PYSZNY, a najlepiej smakuje świeżo po wyjęciu z piekarnika. W upalne dni możemy dodać do nich gałkę lodów waniliowych… hyyyy Składniki na 4 porcje: 1 kg śliwek słodkich i miękkich duży kubek orzechów i nasion (4/5 orzechy i 1/5 nasiona) orzechy włoskie orzechy nerkowca migdały sezam siemię lniane 2 łyżki płynnego miodu Przygotowanie: Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni C. Orzechy i nasiona mielimy, a następnie przekładamy do form na mini tarty lub do miseczek żaroodpornych, zakrywając dno i część brzegów. Śliwki dokładnie myjemy, przecinamy na pół i wyciągamy pestki. Połówki owoców układamy na spodzie z orzechów i nasion skórką do dołu, jedna obok drugiej. Śliwki polewamy delikatnie miodem. Mini tarty wkładamy do piekarnika na 30 minut. Po tym czasie śliwki są idealnie miękkie, a orzechy uprażone. Nie zostaje nam nic innego jak poczekać chwilę, aż ostygnie i możemy jeść. Jeżeli kupimy twardsze śliwki czas pieczenia będzie dłuższy.  

Frollino

truskawkowy shake

Domowy, owocowy shake to niskokaloryczny i orzeźwiający sposób na nadchodzące lato. Jeżeli dodamy trochę świeżej mięty i limonki będzie bardziej orzeźwiający. Część mleka możemy zastąpić mlekiem kokosowym. Egzotyczny efekt gwarantowany J.  Świeże truskawki należy umyć, oderwać szypułki i zamrozić w plastikowym zamykanym pojemniku. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się smakiem truskawek przez całe lato.   Składniki na dwie szklanki: 250 ml mleka 2 duże łyżki miodu 250 ml zamrożonych truskawek Przygotowanie: Do zrobienia mrożonych truskawkowych koktajli niezbędny będzie „ciężki sprzęt”, który będzie w stanie zmielić lód. Do blendera wlewamy mleko, dodajemy miód i truskawki i mielimy na gładką masę. Długość mielenia zależy od wielkości i mocy blendera.  

Frollino

Szparagi w szynce dojrzewającej z serem blue.

Czekamy na nie cały rok, najpierw pojawiają się zielone, a po chwile białe. Możemy przyrządzać je na wiele sposobów i podawać, jako przystawka, danie główne lub zrobić z nich krem. Dobrze przyrządzone szparagi są wyśmienite. Wybierając szparagi musimy zwrócić uwagę na końcówki. Nie powinny być suche, to oznacza, że nie są świeże. Przed przygotowaniem odłamujemy końcówki. Zielone szparagi nie wymagają obierania. Szparagi w szynce dojrzewającej z serem blue. Szparagi gotujemy na parze przez 5, 10 minut, w zależności od grubości. Do wody dodajemy odrobinę masła, łyżeczkę cukru i szczyptę soli. Gotowe szparagi owijamy w szynkę dojrzewającą dodając do środka kawałek sera blue i układamy na blaszce. Owinięte szparagi wkładamy na 5 minut do rozgrzanego piekarnika.

Frollino

Tort z bitą śmietaną i świeżymi truskawkami

Dla fanów czekolady polecam użyć białej czekolady do obsypania boków J Biszkopt: 6 jajek 1 szklanka cukru 1 szklanka mąki tortowej 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej Masa: 600 ml śmietanki kremówki 0,5 szklanki cukru 3 łyżki żelatyny (woda do jej rozpuszczenia Dodatkowo: 1,5 kg truskawek 150 ml wody Kilka borówek   Przygotowanie: Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C i przygotowujemy tortownicę wykładając ją papierem do pieczenia i brzegi smarując masłem. W misie miksera ubijamy białka z połową cukru aż piana stanie się sztywna i lśniąca. W drugiej misie ubijamy żółtka z drugą połową cukru. Kiedy żółtka staną się jasne i puszyste dosypujemy powoli mąkę i miksujemy. Aby masa na biszkopt nie zrobiła się zbyt sztywna możemy dodać łyżkę piany z białek. Kiedy mąka i żółtka będą już dokładnie wymieszane dodajemy białka i łączymy wszystko delikatnie mieszając dużą łyżką. Mieszamy powoli, aby piana nie opadła i biszkopt był puszysty. Gotowe ciasto przelewamy do blaszki i pieczemy przez 25 minut. Po tym czasie wyjmujemy biszkopt z piekarnika i zostawiamy do ostygnięcia.   Rozpuszczamy 3 łyżki żelatyny w odrobinie gorącej wody. Mieszamy tak długo aż żelatyna się całkowicie rozpuści. Śmietankę kremówkę ubijamy, pod koniec dodajemy cukier i rozpuszczoną żelatynę. Mieszkamy dokładnie i odkładamy masę do lodówki na minimum pół godziny. W małym garnku rozgrzewamy 150 ml wody. 1 szklankę umytych truskawek wrzucamy do garnka. Truskawki gotujemy na małym ogniu, aby uzyskać syrop do nasączenia biszkoptów. Pozostałe truskawki kroimy na pół. Zimny biszkopt kroimy poziomo na trzy równe części. Każdą z nich nasączamy syropem z truskawek. Na samym dole układamy pierwszy biszkopt nasączony syropem. Układamy na nim 1/3 pozostałych truskawek. Na owoce nakładamy 1/3 masy. Następnie przykrywamy całość kolejnym biszkoptem, 1/3 truskawek i 1/3/ masy. Ostatni biszkopt nasączony syropem kładziemy na górę. Pozostałą częścią masy smarujemy tort z góry i po bokach. Najlepiej używać do tego długiego i płaskiego noża. Na samej górze układamy truskawki i borówki. Ważne, aby nakładając kolejne warstwy i biszkopty dociskać je do siebie, aby tort nie rozpadał się przy krojeniu. Tort trzymamy w lodówce i czekamy na gości.

Frollino

Kompot z rabarbaru i jabłek

  Składniki na kompot to przede wszystkim rabarbar i jabłka. Ilość zależy od tego jaki chcemy osiągnąć efekt. Im więcej rabarbaru tym kompot będzie mniej słodki. Rabarbar + jabłka + cukier + wodę gotujemy w dużym garnku aż owoce będą miękkie. Kiedy kompot jest gotowy przecedzamy go przez sito. Na ciepłe popołudnia idealnie pasuje z lodem i miętą.

Frollino

filet z pstrąga w miodowej marynacie

Świeży, oczyszczony filet z pstrąga ze skórą dzielimy na mniejsze kawałki. Do miski wyciskamy sok z połowy cytryny, dodajemy małą łyżeczkę miodu, małą łyżeczkę octu jabłkowego. Filety z pstrąga moczymy w miodowo cytrynowej marynacie. Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki oliwy, na której smażymy filety. Zaczynamy smażyć od strony skórki i smażymy około 2 minuty z każdej strony. Usmażonego pstrąga układamy na talerzu i posypujemy grubo mielonym pieprzem oraz solą morską. Możemy podać z pieczonymi ziemniakami i świeżymi warzywami.  

Frollino

Strudel z jabłkami

Składniki na dwa strudle: Ciasto: 300 ml ciepłej wody 150 ml oleju rzepakowego 90g cukru 120 g mąki ziemniaczanej 500 g mąki pszennej tortowej typu 450 szczypta soli roztopione masło Nadzienie: 1,5 kg jabłek (najlepiej kwaśnych) 1 opakowanie biszkoptów 70 g suszonej żurawiny sok z jednej cytryny cukier trzcinowy cynamon   Przygotowanie: Do misy miksera wlewamy ciepłą wodę, olej, szczyptę soli i cukier. Całość mieszamy przez chwilę aż cukier się rozpuści. Następnie dodajemy przesianą mąkę ziemniaczaną i część mąki pszennej. Ciągle mieszamy i dosypujemy powoli resztę mąki. Ciasto powinno się całkowicie połączyć i odkleić od miski. Wyrobione ciasto przekładamy do wysmarowanej olejem miski, ciasto również smarujemy delikatnie olejem i owijamy w folię. Pozostawiamy na ponad godzinę w lodówce. W tym czasie myjemy jabłka, obieramy i kroimy w cienkie plastry. Dodajemy żurawinę oraz pokruszone biszkopty. Dodajemy cukier trzcinowy, mniej więcej 3 łyżki, sok z cytryny i cynamon. Całość mieszamy. Wyciągamy ciasto z lodówki, na blacie rozkładamy obrus i oprószamy go mąką. Kładziemy ciasto na obrusie i delikatnie je rozwałkowujemy na grubość 1 cm. Następnie delikatnie rozciągamy ciasto z każdej strony, maksymalnie jak się da. Ciasto powinno być bardzo cienkie, jak papier J. Całość kropimy roztopionym masłem. Na brzeg ciasta nakładamy nadzienie z jabłek robiąc na środku mały odstęp. Zwijamy ciasto za pomocą obrusu. Gotowy zwinięty strudel smarujemy obficie masłem i dzielimy na pół. W ten sposób powstaną dwa strudle. Przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 220 stopni C przez około 10 minut, aż ciasto nabierze złotego koloru, a jabłka nie zaczną puszczać soku. Strudel możemy podawać z sosem waniliowym lub lodami.

Frollino

Zapiekanka warzywna z cukinii i ziemniaków

Składniki na 2 porcje: 4 ziemniaki 1 cukinia 1 mała cebula połowa czerwonej papryki 5 pieczarek ser parmezan sól/pieprz słodka papryka Przygotowanie: Ziemniaki dokładnie myjemy i razem ze skórką gotujemy przez chwilę, aż staną się miękkie, ale nie będą się rozpadały przy krojeniu. Możemy kupić ziemniaki sałatkowe, które łatwo można pokroić. Ugotowane ziemniaki kroimy w plasterki o grubości 0,5 cm. Myjemy cukinię i kroimy ją również w podobnej grubości plasterki. W naczyniu żaroodpornym układamy naprzemiennie plasterki ziemniaków z plasterkami cukinii. Tak ułożone warzywa posypujemy mieloną słodką papryką. Pieczarki i paprykę kroimy w dość grubą kostkę, cebulę w piórka i układamy wszystko na ziemniakach i cukinii. Wszystkie warzywa posypujemy solą i pieprzem, a na samym końcu cienką warstwą parmezanu. Zapiekankę wkładamy do rozgrzanego do 200 stopni C piekarnika na 20 minut.

Frollino

Czekoladowe bezy i pieczone gruszki

Co myślicie o połączeniu czekolady i gruszek? Jak dla mnie to duet doskonały, niezależnie, w jakiej postaci. Przygotowane bezy możemy przechowywać w suchym miejscu przez parę dni, a gruszki najlepiej zjeść świeżo po upieczeniu, kiedy są jeszcze ciepłe. Jeżeli wytniemy z gruszki wszystkie nasiona, możemy położyć na ciepłą gruszkę czekoladową bezę, która zrobi się lekko miękka. Składniki na czekoladowe bezy (20 sztuk): 3 białka ¾ szklanki cukru pudru 50 g (½ tabliczki) gorzkiej czekolady (startej na małych oczkach) 3 łyżki gorzkiego kakao 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej szczypta soli  Przygotowanie: W czystej, wytartej do sucha misce, ubijamy białka o temperaturze pokojowej ze szczyptą soli, na sztywną pianę. Stopniowo dodajemy cukier, ubijając cały czas, do uzyskania lśniącej i ciągnącej się piany. Dodajemy do piany mąkę, kakao i czekoladę i delikatnie mieszamy całość za pomocą łyżki. Nakładamy masę za pomocą łyżki lub szprycy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy bezy przez 40 minut w piekarniku nagrzanym do 140 °C. Po upieczeniu możemy zostawić bezy jeszcze przez jakiś czas w wyłączonym piekarniku.   Ilość gruszek jest dowolna, jak również ich forma przyrządzenia. Długość pieczenia zależy od rodzaju gruszek, moje małe, słodkie gruszki wystarczy piec przez 25 minut w 180 stopniach C. Gruszki najlepiej obrać i wyciąć z nich część z nasionami, a następnie piec w piekarniku w naczyniu żaroodpornym, aż będą miękkie.

Frollino

Hummus

Domowy hummus to doskonały dodatek do pieczywa. Najlepiej smakuje posypany świeżo mielonym pieprzem i prażonym sezamem. Jeżeli używamy ciecierzycy suchej należy ją namoczyć przez noc i ugotować, ciecierzycę z puszki możemy użyć od razu. Pastę tahini możemy przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy na gorącej patelni uprażyć parę łyżek jasnego sezamu, zmielić go i połączyć z oliwą. Składniki: 200 g ciecierzycy z puszki 100 g pasty tahini 2 ząbki czosnku  łyżki soku z cytryny sól morska woda przegotowana Przygotowanie: Jeśli nie mamy gotowej pasty tahini prażymy sezam na suchej patelni aż zacznie ładnie pachnieć i ucieramy go w moździerzu (lub miksujemy) wraz z oliwą na pastę. Do blendera wkładamy ugotowaną ciecierzycę, dodajemy tahini, dwa ząbki czosnku, sól, oliwę, sok wyciśnięty z cytryny i miksujemy na gładką masę. W czasie miksowania dodajemy kilka łyżek wywaru z gotowania ciecierzycy lub przegotowanej wody by uzyskać ulubioną gęstość humusu. Gotowy humus przekładamy do miseczki i skrapiamy oliwą, lub zamykamy w słoiku i przechowujemy w lodówce.        

Frollino

Oponki z serem

Tłusty czwartek już tuż tuż… Składniki na 20 sztuk: 300 g mąki tortowej 1 i ½ łyżeczki sody oczyszczonej 250 g twarogu 1/3 szklanki cukru duża łyżka cukru waniliowego 2 całe jajka  600 g Plant do smażenia   Przygotowanie: W misie miksera mieszamy ser i jajka, aż uzyskamy jednolitą konsystencję. Sera nie trzeba wcześniej mielić, ale powinniśmy go dobrze rozdrobnić widelcem lub dłużej miksować.  Dodajemy cukier oraz cukier waniliowy i nadal miksujemy. Na końcu dodajemy 270 g przesianej mąki razem z sodą i mieszamy, ciasto nie powinno się kleić do rąk. Pozostałą część mąki wykorzystamy do posypania stolnicy, na której wykładamy ciasto. Należy rozwałkować je na grubość około 1 cm i wycinać szklanką o średnicy 6 cm kółka. W środku małym kieliszkiem wycinamy dziurki. Małe kółeczka, które otrzymamy możemy skleić i wyciąć nowe oponki lub usmażyć mini pączki. W dużym garnku rozgrzewamy tłuszcz na średnim ogniu. Kiedy planty się rozpuszczą, a tłuszcz będzie wystarczająco gorący zaczynamy smażyć oponki po 1,5 minuty z jednej strony. Pamiętaj, aby ogień nie był zbyt wysoki, ponieważ oponki się szybko zarumienią, ale w środku będą surowe. Usmażone oponki odkładamy na ręcznik papierowy. Po chwili będą gotowe do jedzenia, wystarczy polać je lukrem, posypać cukrem pudrem i suszonymi owocami, lub przygotować krem i mus z leśnych owoców. Powodzenia!

Frollino

Domowe pesto z rukoli

Czy wiesz, że… Rukola jest bogata w wiele składników mineralnych, witaminy C, A i z grupy B, olejki eteryczne, błonnik, chlorofil, sole mineralne. Jest źródłem kwasu foliowego i alfa-linolenowego, który daje roślinie posmak lekko orzechowy. Składniki: 100 g rukoli 2 ząbki czosnku 10 obranych orzechów włoskich 3 łyżki sera grana padano sól/ pieprz ¼ szklanki oliwy extra virgin Do blendera wrzucamy umytą rukolę, orzechy, ser, czosnek, doprawiamy odrobiną soli i pieprzu i wlewamy oliwę. Za pomocą blendera mielimy wszystko aż pesto uzyska prawie gładką konsystencję. Tak przygotowane pesto możemy wykorzystać na wiele sposobów np., jako dodatek do makaronu, risotto, jako uzupełnienie kanapki czy dressing do sałaty.

Frollino

Tort Orzechowo- kokosowy

Składniki: Biszkopt: 6 jaj 1 szklanka mąki tortowej 1 szklanka cukru 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej 100 g zmielonych orzechów włoskich Krem: 400 ml śmietanki kremówki 100 ml mleka kokosowego 250 g serka mascarpone 4 łyżki cukru 2 łyżeczki żelatyny Mus ananasowy: 1 cały świeży ananas 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej Do posypania: 100 g wiórek kokosowych 100 g mielonych orzechów włoskich, 100 g całych migdałów Do nasączenia biszkopta: 100 ml mleka kokosowego Przygotowanie: Zaczynamy od przygotowania biszkoptu. Dno tortownicy o średnicy około 24 cm wykładamy papierem do pieczenia, boki możemy lekko nasmarować masłem. Mąkę pszenną przesiewamy razem z mąką ziemniaczaną i mieszamy. Oddzielamy żółta od białek; białka ubijamy przez chwilę, aż zaczną się pienić. Dosypujemy powoli połowę cukru i ubijamy jeszcze przez 3 minuty aż piana będzie sztywna i lśniąca. Ubite białka odkładamy na bok i ucieramy mikserem żółtka z pozostałą połową cukru. Miksujemy tak długo aż intensywny żółty kolor zmieni się w jasno żółty krem. Tak wymieszane żółtka delikatnie mieszamy łyżką z pianą z białek i przesianą mąką. Na samym końcu dodajemy zmielone orzechy. Masę przekładamy do tortownicy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 35 minut. Przed wyjęciem możemy sprawdzić patyczkiem czy biszkopt jest upieczony, a kiedy już całkowicie ostygnie przekrajamy go na 3 blaty.   Świeży ananas obieramy ze skóry i wykrajamy twardy środek. Jadalną część kroimy w kostkę i mielimy na gładką masę. W garnku podgrzewamy mus na małym ogniu, aby wyparowało część wody i dodajemy małą łyżeczkę mąki ziemniaczanej cały czas mieszając. Po chwili mus powinien zgęstnieć. Odkładamy na bok i czekamy aż wystygnie.   400 ml śmietanki ubić na sztywno, dodać mleko kokosowe, serek mascarpone, cukier. Na końcu dodajemy rozpuszczoną i przestudzoną żelatynę. Najlepiej przelać ją przez sitko w ten sposób będziemy mieli pewność, że w kremie nie będzie grudek. Tak przygotowany krem chowamy do lodówki na minimum pół godziny. Pierwszy dolny blat biszkoptu skropić 4 łyżkami mleka kokosowego, delikatnie rozsmarować mus z ananasa, położyć drugi blat, również skropić mlekiem kokosowym i przykryć połową kremu. Położyć ostatni blat, skropić mlekiem i przykryć resztą kremu. Częścią kremu posmarować boki tortu, aby wiórki kokosowe łatwo się przykleiły. Na patelni uprażyć wiórki kokosowe, mielone orzechy i całe migdały, a kiedy ostygną posypać boki i górę tortu. Tort przechowywać w lodówce.

Frollino

Naleśniki z zielonym farszem

Naleśniki z zielonym farszem to bardzo prosty przepis, ale ma w sobie coś wyjątkowego. Magicznym dodatkiem jest gałka muszkatołowa, która całkowicie zmienia smak zwykłych naleśników ze szpinakiem. Dobre na obiad, kolację i drugie śniadanie do pracy, o ile coś zostanie. Składniki na 8 małych naleśników: 2 duże jajka 2 łyżki rozpuszczonego masła 6 łyżek mąki 200 ml mleka sól/pieprz Składniki na farsz: 2 średnie cebule 90 g wędzonego boczku 1 łyżka oliwy 8 dużych pieczarek 250 g świeżego szpinaku 1 łyżka masła 2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej 4 łyżki mleka sól/pieprz Przygotowanie: Ciasta na 8 naleśników nie jest dużo, więc wszystko mieszam ręcznie rózgą. Do miski wbijam dwa jaja i dokładnie je mieszam. Do jajek dodaję mleko i rozpuszczone masło, a kiedy składniki są już dobrze połączone dodaję po łyżce mąki cały czas mieszając. Jeszcze tylko odrobina soli i pieprzu i czas rozgrzewać patelnię. Naleśniki smażę na małej teflonowej patelni bez tłuszczu, nie powinny być zbyt grube, aby można było je bez problemu składać. Przygotowanie farszu zaczynam od szpinaku, który należy dobrze wypłukać w wodzie. W garnku rozpuszczam łyżkę masła i wrzucam świeży szpinak na średni ogień. Co chwilę mieszam, aż z całej torby szpinaku zrobi się niewielka ilość i wyparuje większość wody. Obieram dwie cebule i drobno kroję. Wrzucam je na rozgrzaną patelnię z łyżką oliwy, dodaję pokrojony cienko boczek. Kiedy cebula się zeszkli, a z boczku wytopi się tłuszcz, dodaję pokrojone w cienkie plasterki pieczarki. Całość smażę przez około 5 minut i dodaję szpinak. Przyprawiam i dokładnie mieszam. Chwilę przed wyłączeniem ognia dodaję cztery łyżki mleka. Na połowę naleśnika nakładam 2 duże łyżki farszu, składam na pół i jeszcze raz na pół, aby wyszedł trójkąt. Tak złożone naleśniki posypuję serem i wkładam na chwilę do piekarnika.  

Frollino

Tarta tatin

  Francuska tarta tatin z karmelizowanymi jabłkami pieczona do góry nogami. Świetny sposób, aby upiec idealne kruche ciasto. Ja używam do tarty kwaśnych twardych jabłek.   Składniki: Ciasto kruche: 200g mąki pszennej 100g masła 30g cukru szczypta soli 1 jajko Dodatkowo: 1 kg jabłek 50ml wody 100g cukru 40g masła   Przygotowanie: Na stolnicy usypujemy stożek z przesianej mąki, dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto. Kiedy uzyskamy jednolitą kulkę zawijamy ją w folię i wkładamy do lodówki na pół godziny. Jabłka myjemy, obieramy ze skórki i kroimy na półksiężyce. Plasterki nie powinny być zbyt cienkie, aby się nie rozpadły podczas smażenia i pieczenia. Na dużą patelnię wlewamy 50 ml wody i wsypujemy cukier.  Najlepiej to robić łyżką, aby równomiernie go rozprowadzić, ponieważ przez cały proces karmelizowania cukru nie będziemy mogli go mieszać. Patelnię kładziemy na średni ogień. Cukier powoli zacznie się rozpuszczać, a następnie karmelizować i zmieniać kolor z białego na brązowy. Kiedy tak się stanie wrzucamy na patelnię wszystkie jabłka i masło. Smażymy jabłka aż sok wyparuje, owoce będą pół miękkie i otoczone karmelem. Gotowe jabłka przesypujemy na formę do tarty. Wyciągamy ciasto z lodówki i wałkujemy na okrąg, ciut większy od naszej formy. Kiedy jabłka są już prawie zimne przykrywamy je warstwą kruchego ciasta, oddzielając również ciastem brzegi formy od jabłek. Ciasto nakłuwamy widelcem, aby pozostały sok mógł wyparować. Nastawiamy piekarnik na 200 stopni C i pieczemy przez pół godziny. Kiedy tarta jest gotowa wyciągamy ją z piekarnika. Gdy lekko przestygnie możemy przełożyć ją na talerz lub inną formę, przykładając talerz do formy i zdecydowanym ruchem obracając ciasto. Idealna zarówno na ciepło jak i na zimno.