Frollino

Polędwiczka wieprzowa

Kiedy za oknem pada śnieg i wszystko robi się białe kolorystyczną równowagę przywracam kolorami dobrego, domowego obiadu. Składniki: 1 polędwiczka wieprzowa 1 łyżka oliwy 1 duża cebula świeży rozmaryn 4 łyżki octu balsamicznego 1 mała cukinia 1 mały bakłażan 4 ziemniaki 3 łyżki miodu 2 łyżki masła sól/ pieprz Przygotowanie: W porze zimowej ziemniaki zawsze obieramy ze skórki, kiedy to zrobimy gotujemy je aż staną się miękkie, ale będziemy mogli je pokroić w plastry. Ziemniaki wylądują w piekarniku jeszcze na jakiś czas, więc nie muszą być idealnie ugotowane. Polędwiczkę wieprzową oczyszczamy i kroimy w 3 cm plastry. Delikatnie doprawiamy ją solą i pieprzem. Rozgrzewamy patelnię z łyżką oliwy i obsmażamy mięso z każdej strony, wystarczy chwila, aby białko się ścięło. Polędwiczki przekładamy do naczynia żaroodpornego doprawiamy solą, grubo mielonym pieprzem, posypujemy świeżym rozmarynem. Dużą cebulę obieramy i kroimy w księżyce i układamy ją pomiędzy kawałkami mięsa. Naczynie przykrywamy szczelnie folią aluminiową i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni C na 45 minut. Bakłażana kroimy w plastry, obsypujemy warstwą soli i odkładamy na chwilę aż puści sok. W tym czasie kroimy ziemniaki i cukinię również w plastry. Płuczemy bakłażana i osuszamy papierowym ręcznikiem. W naczyniu żaroodpornym układamy naprzemiennie ziemniaki, cukinię i bakłażana. Wszystkie warzywa posypujemy delikatnie solą, pieprzem i przykrywamy naczynie folią aluminiową i wkładamy do piekarnika obok mięsa na 35 minut. 10 minut przed końcem pieczenia otwieramy piekarnik i zdejmujemy folię z mięsa i warzyw. Mięso polewamy czterema łyżkami octu balsamicznego, a warzywa polewamy miodem i masłem. Zamykamy piekarnik i szykujemy stół. Smacznego!  

Frollino

Dżem z jabłek i dyni

Zamykanie owoców i warzyw w słoiki to coś więcej niż przygotowania do zimy. Kiedy w domu w wielkim garnku smaży się dżem dookoła czuć rodzinną atmosferę i każdemu przypominają się czasy dzieciństwa. Nie wiem jak Wy, ale ja lubię tam wracać. Jeżeli lubicie bardzo słodkie dżemy polecam dodać więcej cukru. Składniki na około 2,5 litra dżemu. 1,5 kg dyni 1,5 kg jabłek 0,5 kg cukru   Przygotowanie: Dynię obieramy ze skórki i oczyszczamy z pestek. Kroimy w duże kawałki i układamy na blaszce wyłożonej papierem. Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni C i pieczemy dynię przez pół godziny. W tym czasie obieramy jabłka ze skórki i kroimy w ćwiartki. Wyciągamy dynię z piekarnika, kroimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do wielkiego garnka razem z jabłkami i ustawiamy garnek na średnim ogniu. Kiedy jabłka puszczą pierwszy sok dodajemy cukier i smażymy dżem przez kolejne 60 minut mieszając co jakiś czas łyżką. Kiedy  zdejmiemy garnek z ognia, możemy zmielić blenderem dżem, jeżeli chcemy uzyskać idealnie gładką konsystencję. Do dżemu przygotowujemy małe słoiczki, które należy wyparzyć i wysuszyć. Kiedy dżem jest gotowy przekładamy go do czystych słoiczków. Przed ich zamknięciem upewniamy się, że góra słoika jest czysta i szczelnie zakręcamy. Kiedy mamy już gotowe wszystkie słoiki przekładamy je do dużego garnka i zalewamy do ¾ wysokości ciepłą wodą. Od momentu zagotowania się wody w garnku pasteryzujemy je przez około 15 minut. Możemy pominąć ten etap, jeżeli po nałożeniu dżemu do słoika, odwrócimy słoik do góry dnem i po ostygnięciu upewnimy się, że wieczko się zapadło. Tak przygotowany dżem możemy używać do kanapek, naleśników lub jako wsad do tarty.

Frollino

Tort tiramisu

Zamiast klasycznego tiramisu w pucharkach polecam tort z domowym biszkoptem.   Biszkopt: 6 jajek 1 szklanka cukru 1 szklanka mąki pszennej 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej   Krem: 500 g serka mascarpone 200 ml śmietanki 36 % (gęstej) 2 łyżki miodu   Dodatkowo: 2 szklanki mocnej kawy do nasączenia biszkoptu 4 łyżki kakao do dekoracji 100 ml likieru miodowej whisky   Przygotowanie: Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C i przygotowujemy tortownicę wykładając ją papierem do pieczenia i brzegi smarując masłem. W misie miksera ubijamy białka z połową cukru aż piana stanie się sztywna i lśniąca. W drugiej misie ubijamy żółtka z drugą połową cukru. Kiedy żółtka staną się jasne i puszyste dosypujemy powoli mąkę i miksujemy. Aby masa na biszkopt nie zrobiła się zbyt sztywna możemy dodać łyżkę piany z białek. Kiedy mąka i żółtka będą już dokładnie wymieszane dodajemy białka i łączymy wszystko delikatnie dużą łyżką. Mieszamy powoli, aby piana nie opadła i biszkopt był puszysty. Gotowe ciasto przelewamy do blaszki i pieczemy przez 25 minut. Po tym czasie wyjmujemy biszkopt z piekarnika i zostawiamy do ostygnięcia. Mikserem ubijamy śmietanę kremówkę a następnie dodajemy serek mascarpone i miód i miksujemy jeszcze przez minutę. Krem trzymamy w lodówce. Kiedy biszkopt ostygnie przekrajamy go na trzy równe części. Każdą z nich mocno nasączamy kawą wymieszaną z alkoholem. Na talerzu, na którym podajemy tort, układamy pierwszy blat nasączonego ciasta i przekładamy go 1/3 kremu, na to kładziemy kolejny blat, 1/3 kremu i kolejny blat. Górę i boki ciasta smarujemy ostatnią porcją kremu i całość posypujemy kakao.

Frollino

Cynamonowe herbatniki z pieprzem

Przepisy z cyklu idą święta… Kiedy upieczecie te ciastka od razu poczujecie, że święta już tuż, tuż. Zapach otartej skórki pomarańczy i cytryny wymieszany z cynamonem będzie czuć w całym domu. Możemy je upiec nawet do dwóch tygodni przed świętami i trzymać zamknięte w puszce, lub udekorować cytrynowym lukrem i zjeść od razu ubierając choinkę. Składniki na 30 sztuk: 250 g mąki pszennej 90 g cukru pudru 3 łyżki płynnego miodu 125 g masła zimnego 1 jajko 4 łyżki cynamonu starta skórka z cytryny i pomarańcza pół łyżeczki pieprzu   Przygotowanie: Wszystkie składniki musimy ze sobą dobrze wymieszać. Możemy zrobić to za pomocą maszyny z końcówką do kruchego ciasta lub ręcznie na stolnicy usypując stożek z mąki i dodając wszystkie składniki do środka. Skórka z pomarańczy i cytryny powinna być dobrze sparzona przed otarciem i dodaniem do ciasta. Zamiast cynamonu można dodać przyprawę korzenną. Ciasto należy dobrze wyrobić i włożyć do lodówki na około godzinę. Po tym czasie ciasto wałkujemy na grubość ok. 0,5 cm, następnie wycinamy ulubione kształty i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni C przez około 12 minut. Kiedy ciastka ostygną możemy wsadzić je do puszki i przechowywać je nawet do 2 tygodni. Przed podaniem polecam zamoczyć ciasteczka w cytrynowym lukrze. Smacznego!    

Frollino

Zupa gulaszowa

Zupa gulaszowa to bardzo sycący obiad. Moja zupa jest dobrze doprawiona i pikantna, idealna na zimowe popołudnie.  Aby mięso gulaszowe było soczyste najpierw musimy je obsmażyć, w celu zamknięcia porów. Zupę solimy na samym końcu, aby wołowina nie była twarda. Gotujemy na małym ogniu i czekamy aż uwolnią się wszystkie smaki z mięsa, warzyw, przypraw. Całe danie w jednym garnku. Składniki na 8 misek zupy: 2 cebule 3 łyżki oliwy 1,5 łyżki papryki słodkiej 1,5 łyżki papryki ostrej 1,5 l zimnej wody 0,4 kg wołowiny 1 mała czerwona papryka 1 żółta papryka 1 marchew 6 pieczarek pół puszki kukurydzy Pieprz/sól/majeranek 2 liście laurowe 3 kulki ziela angielskiego 1,5 łyżeczki kminku świeży rozmaryn 1 puszka pomidorów 2 ząbki czosnku Przygotowanie: W dużym garnku rozgrzewamy 3 łyżki oliwy + papryka słodka + papryka ostra. Mięso kroimy w drobną kostkę i wrzucamy na gorącą oliwę z papryką. Chwilę podsmażamy z każdej strony i dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulkę. Smażymy mięso z cebulą jeszcze przez chwilę, aż zobaczymy wyraźnie, że mięso zmieniło kolor, a cebula zrobi się przeźroczysta. Wlewamy 1,5 litr wody i zostawiamy na średnim ogniu. Do wody wrzucamy liście laurowe i ziele angielskie. Kiedy woda zaczyna lekko wrzeć zmniejszamy ogień i przygotowujemy wszystkie warzywa. Papryki, marchew kroimy w kostkę, pieczarki w talarki. Po około 45 minutach mięso powinno być miękkie, możemy to sprawdzić wyciągając kawałek z zupy. Wtedy wrzucamy marchew, paprykę, pieczarki oraz puszkę krojonych pomidorów. Doprawiamy pieprzem, dwiema łyżkami majeranku, 1,5 łyżeczki kminku. Czosnek kroimy i również dorzucamy do garnka razem z dwiema gałązkami świeżego rozmarynu. Zupę gotujemy na małym ogniu jeszcze przez około 25 minut, aż wszystkie warzywa będą miękkie i zupa zmieni kolor na ciemno brunatny. Na samym końcu, kiedy zupa jest już prawie gotowa dodajemy połowę opłukanej kukurydzy z puszki oraz doprawiamy zupę solą. Zupę możemy podawać z ryżem, lub dodać dwa pokrojone w kostkę ziemniaki razem z innymi warzywami. Smacznego!  

Frollino

Rolada czekoladowa

Zrobienie rolady wbrew pozorom nie jest trudne. Cały sekret tkwi w dobrym miękkim i cienkim biszkopcie, który należy zwinąć zaraz po upieczeniu w rulon. Krem do rolady to duet idealny!  Biszkopt: 4 jajka 120 g cukru 4 łyżki mąki tortowej cukier waniliowy 1 łyżka orzechówki 3 łyżki kakao  Krem: 250 s serka mascarpone 7 łyżeczek nutelli  Dodatkowo: cukier puder do posypania dżem wiśniowy z całymi wiśniami  Przygotowanie: Ubijamy białka z 1/3 cukru na sztywną pianę. W osobnej misce ubijamy żółtka z 1/3 cukru i cukrem waniliowym do momentu aż zrobią się prawie białe. Dodajemy alkohol, a potem przesianą mąkę wymieszkaną z kakao. Na końcu dodajemy ubite białka, ale mieszamy już łyżką, aby piana nie opadła. Ciasto przelewamy na dużą blachę do pieczenia wyłożoną papierem. Pieczemy przez 20 minut w 200 stopniach C. Ważne, aby masa na biszkopt przypominała piankę, wtedy ciasto będzie bardzo delikatne. Dlatego jajka należy dobrze ubić, a mąkę  i kakao mieszać delikatnie. Kiedy biszkopt jest gotowy należy go wyjąć z piekarnika i przełożyć na ręcznik papierowy i zwinąć go w rulon tak, aby pomiędzy jednym kawałkiem ciasta, a drugim był ręcznik. Ciasto związujemy sznurkiem i czekamy aż ostygnie. Serek mascarpone mieszamy z nutellą i mamy gotowy krem. Kiedy biszkopt jest zimny, rozwiązujemy sznurek, delikatnie rozwijamy ciasto, wyrzucamy papierowy ręcznik, nakładamy krem na całą powierzchnię ciasta i zwijamy szczelnie. Gotową roladę możemy zawinąć w papier i przechowywać w lodówce zanim przyjdą goście. Przed podaniem posypujemy roladę cukrem pudrem i nakładamy łyżeczkę wiśniowego dżemu.  

Frollino

Tarta z cukinią i bakłażanem

Przepisów na kruche ciasto do tarty jest bardzo wiele, ale większość z nich jest nudna i nie ma smaku. Ten przepis na ciasto doskonale łączy się z farszem i gwarantuję, że nie zostaje po nim nawet okruszek. Kruche ciasto: 210 g mąki pszennej 30 g zmielonych orzechów włoskich 20 g zmielonego sezamu 1 jajko 100 g zimnego masła szczypta soli morskiej Farsz: 1 średniej wielkości cukinia 1 bakłażan 2 średnie pomidory 1 cebula 2 ząbki czosnku sól/pieprz 4 łyżki oliwy (może być oliwa czosnkowa) świeży tymianek 100 g sera grana padano   Przygotowanie: Przesiewamy 210 g mąki na stolnicę robiąc stożek. Mielimy orzechy z sezamem jak najdrobniej dodajemy do mąki. Robimy dziurkę w stożku i wbijamy jajko oraz dodajemy pokrojone w kostkę masło i szczyptę doli. Zagniatamy ciasto energicznie aż do uzyskania jednolitej masy. Kiedy skończymy powinno być nadal chłodne od masła. Zawijamy w folię i chowamy do lodówki na czas przygotowania pozostałych składników. Bakłażana kroimy w niezbyt cienkie plastry, solimy z dwóch stron i chwilę czekamy. Kiedy już puści soki płuczemy obficie wodą i suszymy ręcznikiem papierowym. Kroimy cukinię w podobnej grubości plasterki i razem z bakłażanem układamy na dużej blaszce do pieczenia i doprawiamy niewielką ilością soli i pieprzu. Wkładamy na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C. Na rozgrzaną patelnie wlewamy 2 łyżki oliwy, pokrojoną bardzo drobno cebulę i czosnek. Smażymy na małym ogniu przez chwilę i dodajemy dwa obrane i pokrojone pomidory bez skórki lub połowę puszki pomidorów.  Mieszając co chwilę trzymamy pomidory na ogniu przez 4 minuty aż zrobi się gęsty sok. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni C. Wyjmujemy ciasto z lodówki i wałkujemy na papierze do pieczenia. Formę do tarty smarujemy delikatnie masłem i przekładamy ciasto, które nakłuwamy delikatnie widelcem.  Spód do tarty ląduje w piekarniku na około 15-20 minut. Pieczemy do momentu aż ciasto nie będzie surowe, następnie wyjmujemy i smarujemy całą tarte sosem pomidorowym. Na sosie układamy plasterki bakłażana, cukinii i szynki. Całość możemy delikatnie skropić oliwą czosnkową i posypujemy połową sera startego na cienkich oczkach. Wkładamy do piekarnika jeszcze na 7 minut aż wszystkie składniki się połączą, a ser delikatnie zacznie się topić. Gotową tarę podajemy posypaną odrobiną tartego sera.  

Frollino

Tarta z gruszkami

Kruche ciasto: 200 g mąki pszennej tortowej 50 g cukru 100 g masła 2 żółtka Farsz: 10 dojrzałych gruszek 150 gram migdałów Przygotowanie:  Na stolnicy usypujemy stożek z mąki i wsypujemy do środka cukier, wbijamy żółtka i pokrojone w kostki zimne masło. Energicznie wyrabiamy cisto na jednolitą kulkę. Owijamy ciasto folią i wkładamy do lodówki. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni C. Obieramy gruszki i kroimy je w cienkie plasterki. Ja używam do tego obieraczki, prosty sposób na równe plasterki. Wyjmujemy cisto z lodówki i wałkujemy najlepiej na papierze do pieczenia, ułatwi nam to przełożenie ciasta do naczynia. Foremkę do tarty smarujemy masłem i wykładamy rozwałkowane ciasto. Ciasto lekko nakłuwamy widelcem, aby nie podnosiło się w trakcie pieczenia. Wkładamy do piekarnika na 15 minut. Po tym czasie wyjmujemy ciasto i układamy gruszki. Plasterki są cienkie, więc nie trzeba się specjalnie starać przy układaniu, a po upieczeniu będzie się łatwo kroić na talerzu. Tarę wkładamy jeszcze na 10 minut do piekarnika. Na patelni prażymy przez chwilę migdały i posypujemy nimi tarte po wyjęciu z pieca. A dla prawdziwych łasuchów polecam do tarty gruszkowej mus z ciemnej czekolady.

Frollino

Koktajl ananas + granat

Jak dobrze zacząć dzień? Koktajl to świetna alternatywa kanapek i kawy. Przygotowanie zajmuje 5 minut, jedzenie 3 ewentualnie, 4 jeżeli w trakcie się malujesz, albo prasujesz koszulę do pracy. Lista składników na koktajle nie ma końca. Warzywa, owoce, soki, miód, mleko, jogurty. Na dwie szklanki koktajlu wystarczy jeden świeży ananas, sok i pestki z jednego granatu. Wszystko wrzucamy do blendera i po chwili mamy gotowe śniadanie. Latem możemy dorzucić parę kostek lodu, aby otrzymać orzeźwiający smoothie.

Frollino

Chleb żytni na zakwasie

Pieczenie własnego chleba wydaje się dużym wyzwaniem, chociaż to całkiem prosta sprawa. Wystarczy stworzyć zakwas, który trzymamy w lodówce i wyjmujemy, kiedy chcemy piec chleb. Wsypujemy składniki, mieszamy i czekamy, czekamy, czekamy. Ciasto rośnie, nabiera powietrza, a kiedy już znajdzie się w piekarniku zamienia się w pyszny pełnowartościowy chleb z chrupiącą skórką. Domowy chleb jest zdrowy, zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego i dłużej zachowuje świeżość.   Składniki: 50 g zakwasu żytniego* 0,5 kg mąki żytniej razowej 1 łyżeczki soli 2 szklanka zmieszanych ze sobą słonecznika, siemienia lnianego, płatków owsianych, pestek dyni 2 łyżki oliwy 2 szklanki letniej wody *Przepis na zakwas znajdziecie w zakładce PIEKARNIA. Przygotowanie: Zakwas + mąka + woda + pozostałe składniki mieszamy w dużej misce. Blachę wykładamy papierem i wkładamy ciasto. Następnie odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin do wyrośnięcia. Po tym czasie pieczemy chleb przez 70 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Przez pierwszą godzinę chleb przykrawamy folią aluminiową. 10 minut przed wyjęciem zdejmujemy folię, aby nasz chleb się zarumienił. Po upieczeniu wyjmujemy go z blachy i studzimy.  

Frollino

Żytni zakwas chlebowy

Nasz pierwszy zakwas robimy minimum 4 dni przed upieczeniem chleba. Wystarczy tylko mąka, woda i trochę czasu. Chleb upieczony na zakwasie dłużej zachowuje świeżość, lepiej rośnie i jest zdrowszy! Dzień 1. Pół szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej (typ 2000) + pół szklanki przegotowanej i ostudzonej wody mieszamy i wlewamy do słoja, który przykrywamy ściereczką. Do fermentacji jest potrzebne powietrze, więc nie zakręcamy słoja. Mieszankę zostawiamy w ciepłym miejscu. Po około 12 godzinach zakwas należy wymieszać jeżeli jest bardzo aktywny. Dzień 2. Czas dokarmić zakwas. Dodajemy tyle samo mąki i wody, co pierwszego dnia. Mieszamy i odstawiamy w spokoju. Po 12 godzinach mieszamy zakwas. Jeżeli mikstura intensywnie pracuje to można wymieszać wcześniej, aby nie uciekła ze słoika. Dzień 3. Ponownie dokarmiamy zakwas. Mąka + woda i mieszamy. Odkładamy w ciepłe miejsce w spokoju. Dzień 4. Tego dnia po raz kolejny dokarmiany zakwas taką samą ilością mąki i wody. Odstawiamy tylko na 3 godziny i zakwas gotowy. Jeżeli od razu pieczemy chleb to odkładamy odpowiednią ilość zakwasu, a pozostałą część schowamy do lodówki. Przed kolejnym pieczeniem należy nasz zakwas wyjąc na 3 godziny przed, w ciepłe miejsce, tak, aby bakterie się obudziły. Po tym czasie należy podkarmić zakwas mąką i wodą i cierpliwe poczekać aż pojawią się małe bąbelki, które świadczą o jego aktywności. Po wydzieleniu porcji na kolejny chleb, zakwas trafia do lodówki. I tym sposobem zaczyna się produkcja domowego chleba .