Tarta z pomidorkami koktajlowymi

Rogalik Blog

Tarta z pomidorkami koktajlowymi

Chlebek bananowy

Rogalik Blog

Chlebek bananowy

Rogalik Blog

Jajeczne wrapy śniadaniowe

Jajeczne wrapy śniadaniowe Pamiętacie o jedzeniu śniadań? Weekend to dobry czas, aby trochę poeksperymentować i przygotować śniadanie, które zrobi wrażenie na domownikach Wbrew pozorom, wrapy które Wam dziś proponuję, są proste do przygotowania. Możecie dodać dodatki jakie lubicie. Smacznego! Składniki: 4 jajka 4 łyżki zimnej wody szczypta soli i pieprzu posiekany szczypiorek posiekany drobno koperek odrobina oleju Dodatki: dowolne warzywa: na przykład papryka, pomidor, sałata, ogórek szynka, salami lub grillowany filet z kurczaka ser żółty w plastrach listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='4 jajka4 łyżki zimnej wodyszczypta soli i pieprzuposiekany szczypiorekposiekany drobno koperekodrobina olejudowolne warzywa: na przykład papryka, pomidor, sałata, ogórekszynka, salami lub grillowany filet z kurczakaser żółty w plastrach'; document.write(" "); Jajka dokładnie roztrzepujemy z wodą, przyprawami i posiekanymi ziołami. Patelnię lekko natłuszczamy. Wlewamy porcję masy jajecznej i smażymy na średnim ogniu pod przykryciem. Gdy masa się zetnie delikatnie obracamy na drugą stronę i smażymy jeszcze przez chwilkę. Odkładamy na talerz i smażymy kolejne porcje. Z podanych składników powinny wyjść 4 wrapy. Na każdym wrapie jajecznym układamy liść sałaty, plasterek pomidora, żółtego sera, wędlinę lub pokrojonego na paski kurczaka. Delikatnie zawijamy i podajemy. The post Jajeczne wrapy śniadaniowe appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Domowy sok porzeczkowy z owocami

Domowy sok porzeczkowy. Smak lata zamknięty w słoiczku. Świetnie sprawdzi się zimą jako dodatek do herbaty lub porannej owsianki. Składniki: czarna porzeczka cukier listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='czarna porzeczkacukier'; document.write(" "); Potrzebne będą słoiczki o pojemności 250 mililitrów. Słoiczki myjemy i wyparzamy. Czarną porzeczkę obieramy, dokładnie płuczemy i odsączamy na sicie. Napełniamy całe słoiczki porzeczkami i dosypujemy 2 łyżki cukru. Zakręcamy, wkładamy słoiki do garnka, dolewamy wodę, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 15 minut. Wyciągamy i stawiamy obracając zakrętkami do dołu. Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw   The post Domowy sok porzeczkowy z owocami appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Grillowany arbuz

Grillowany arbuz Jedliście już? Jeśli nie, to warto spróbować Składniki: arbuz limonka oliwa sól kilka gałązek kolendry listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='arbuzlimonkaoliwasólkilka gałązek kolendry'; document.write(" "); Arbuza kroimy w plastry o grubości 2 centymetrów. Każdy plaster kroimy na ćwiartki, smarujemy oliwą, delikatnie solimy i skrapiamy sokiem z limonki. Grillujemy około 3-5 minut z każdej strony. Podajemy posypany posiekanymi listkami kolendry. The post Grillowany arbuz appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Porzeczkowy krem z kaszą jaglaną

Porzeczkowy krem z kaszą jaglaną Czy wiecie że spośród wszystkich warzyw i owoców, czarna porzeczka zawiera najwięcej witaminy C? Dlatego też uznawana jest za naturalny środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i zapobiegający przeziębieniom. Oprócz tego witamina C jest silnym antyoksydantem, który opóźnia procesy starzenia się organizmu. Czarna porzeczka zawiera również dwukrotnie więcej potasu niż słynące z duże zawartości tego minerału banany. Spożywanie soku z czarnej porzeczki zalecane jest w okresie zachorowań na grypę oraz innych infekcji wirusowych. A czarna porzeczka w połączeniu z kaszą jaglaną może stać się super zdrowym i pożywnym deserem. Polecam! Składniki: 2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej szklanka czarnych porzeczek dojrzały banan pół szklanki mleka kokosowego lub słodkiej śmietanki łyżka miodu lub cukru trzcinowego listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanejszklanka czarnych porzeczekdojrzały bananpół szklanki mleka kokosowego lub słodkiej śmietankiłyżka miodu lub cukru trzcinowego'; document.write(" "); Porzeczki myjemy i usuwamy ogonki. Banan dzielimy na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki przekładamy do miski i blendujemy, aż powstanie gładki krem. Gotowe Smacznego! Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw   The post Porzeczkowy krem z kaszą jaglaną appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Ciasto z zarodków pszennych z borówkami

Ciasto z zarodków pszennych z borówkami Czy wiecie, że borówka należy do tzw. superfoods czyli produktów spożywczych, które wyróżniają się bogactwem witamin, składników mineralnych, antyoksydantów, białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika pokarmowego? Sezon na borówki w pełni, dlatego polecam Wam to wartościowe, pełne zdrowia ciasto z zarodkami pszennymi i borówkami. Zarodki pszenne to źródło cennych wartości odżywczych, dlatego warto czasem wykorzystać je jako dodatek do twarożku, koktajlu owocowego czy panierki. Można też upiec z nich smaczne i banalnie proste ciasto. Przepis, który podaję poniżej znalazłam na opakowaniu zarodków pszennych Sante. Zmodyfikowałam ilość (i rodzaj) cukru, ponieważ szklanka to jak dla mnie zdecydowanie za dużo. Ciasto piekłam już kilka razy, za każdym razem wychodzi bez zarzutu. Składniki: szklanka mąki pszennej łyżeczka proszku do pieczenia opakowanie (150g) zarodków pszennych stabilizowanych 4 jajka pół szklanki cukru trzcinowego dowolne owoce (truskawki, śliwki, borówki) listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='szklanka mąki pszennejłyżeczka proszku do pieczeniaopakowanie (150g) zarodków pszennych stabilizowanych4 jajkapół szklanki cukru trzcinowegodowolne owoce (truskawki, śliwki, borówki)'; document.write(" "); Oddzielamy żółtka od białek. W metalowej misce ubijamy na sztywno białka, dodając pod koniec ubijania cukier. Dodajemy żółtka, mieszamy. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i mieszamy z masą jajeczną. Dosypujemy zarodki i ponownie krótko mieszamy. Przekładamy do foremki (u mnie keksówka) wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównujemy wierzch. Wysypujemy owoce i lekko wciskamy w ciasto. Wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy przez 40 minut. Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw  The post Ciasto z zarodków pszennych z borówkami appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Sernik na zimno z białą czekoladą i borówkami

Sernik na zimno idealnie sprawdzi się podczas letnich spotkań i przyjęć. Możemy go modyfikować dodając za każdym razem inne owoce lub zmieniając ciasteczka na przykład na czekoladowe. U mnie dziś wersja z borówkami amerykańskimi, które bardzo cenię nie tylko ze względu na ich smak, ale również składniki odżywcze. Borówki są niezastąpionym elementem zbilansowanej i zdrowej diety. Bogate są zwłaszcza w mikro- i makroelementy, a w szczególności w wapń fosfor i potas. Zawierają również znaczne ilości związków antyoksydacyjnych, czyli substancji, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie oraz działają regeneracyjnie na wzrok. A co najważniejsze są takie pyszne Składniki podane poniżej wystarczą na małą tortownicę o średnicy około 20 centymetrów. Ja zazwyczaj robię w dwóch małych foremkach do tart, wtedy każdy ma swoją spód: 180 gram kruchych ciastek (np. digestive) 50 gram masła masa serowa: 250 gram serka typu Philadelphia 150 gram (1,5 tabliczki) dobrej białej czekolady szklanka (250ml) słodkiej śmietanki min. 30% dodatkowo: szklanka borówek amerykańskich listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='180 gram kruchych ciastek (np. digestive)50 gram masła250 gram serka typu Philadelphia150 gram (1,5 tabliczki) dobrej białej czekoladyszklanka (250ml) słodkiej śmietanki min. 30%szklanka borówek amerykańskich'; document.write(" "); Tortownicę lub foremki wykładamy papierem do pieczenia. Ciasteczka bardzo drobno kruszymy najlepiej za pomocą robota kuchennego. Rozpuszczamy masło i dokładnie mieszamy z okruszkami ciastek. Wykładamy masą spód foremek, dobrze dociskając. Wkładamy do lodówki. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Śmietankę ubijamy i delikatnie mieszamy z serkiem (możemy zrobić to mikserem na wolnych obrotach). Dodajemy rozpuszczoną czekoladę i jeszcze raz miksujemy, aż do połączenia się składników. Przekładamy masę serową na przygotowany wcześniej spód. Umyte i osuszone borówki układamy jedną przy drugiej na naszym serniczku. Wkładamy do lodówki, najlepiej na całą noc. Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw   The post Sernik na zimno z białą czekoladą i borówkami appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Koktajl truskawkowy na zsiadłym mleku

Koktajl truskawkowy na zsiadłym mleku. Smak dzieciństwa. Upalne lato, słodkie, soczyste truskawki i zimne zsiadłe mleko. Uwierzycie że mam sąsiada, który sprzedaje mleko od własnej krowy? Świeże, jeszcze ciepłe, przelewam do dzbanka i odstawiam na 2-3 dni. Z zsiadłego mleka przygotowuję twarożek albo robię koktajl z sezonowymi owocami. Dodaję do niego garść młodych listków szpinaku z ogródka i dosładzam łyżeczką miodu. Mmm… Składniki: około pół kilograma truskawek, pozbawionych szypułek i pokrojonych na połówki szklanka zimnego zsiadłego mleka (razem ze śmietanką) garść młodych liści szpinaku, umytych i osuszonych ewentualnie łyżeczka miodu listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='około pół kilograma truskawek, pozbawionych szypułek i pokrojonych na połówkiszklanka zimnego zsiadłego mleka (razem ze śmietanką)garść młodych liści szpinaku, umytych i osuszonychewentualnie łyżeczka miodu'; document.write(" "); Koktajl przygotowuję w blenderze z dzbankiem. Napełniam cały dzbanek truskawkami, dodaję szklankę zsiadłego mleka i garść liści młodego szpinaku. Blenduję. Próbuję i jeśli truskawki były mało słodkie, dodaję miodu do smaku. Smacznego! Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw      The post Koktajl truskawkowy na zsiadłym mleku appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Pieczone pomidory z tuńczykiem

W końcu pojawiły się aromatyczne, pyszne pomidory. Staram się więc wykorzystywać je na wiele sposobów. Ostatnio stawiam na kuchnię lekką i bezglutenową i taki właśnie jest też ten przepis. Pomidory, których używamy do faszerowania muszą być twarde i mało soczyste. Składniki: 8 średniej wielkości pomidorów puszka tuńczyka w sosie własnym pół szklanki pokrojonego w półplasterki pora sól i pieprz łyżka oliwy kulka mozzarelli listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='8 średniej wielkości pomidorówpuszka tuńczyka w sosie własnympół szklanki pokrojonego w półplasterki porasól i pieprzłyżka oliwykulka mozzarelli'; document.write(" "); Pomidory myjemy. Odcinamy góry i odkładamy. Łyżeczką lub łyżką wydrążamy środek każdego pomidora. Siekamy i przekładamy do miseczki. Tuńczyka odsączamy z wody. Dodajemy do miseczki razem z pokrojonym porem i łyżką oliwy. Doprawiamy solą i pieprzem i dokładnie mieszamy. Na spód każdego pomidora kładziemy plasterek mozzarelli. Nakładamy farsz. Na wierzch kładziemy kolejny plasterek mozzarelli i przykrywamy pomidory odciętą górą. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 195 stopni i zapiekamy przez 20 minut. Pieczone pomidory możemy podać na przykład z sałatą. Smacznego! The post Pieczone pomidory z tuńczykiem appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Ciasto drożdżowe z truskawkami i czereśniami

Ciasto drożdżowe z truskawkami i czereśniami. Truskawki to moje ulubione owoce. Czekam na nie przez cały rok i bardzo żałuję, że sezon na nie trwa tak krótko. Dlatego też staram się wykorzystać go jak najlepiej! Truskawki zawierają dużo witamin i minerałów oraz pektyny – rozpuszczalny w wodzie błonnik, obniżający poziom cholesterolu i neutralizujący substancje toksyczne. Posiadają, podobnie jak czosnek lub cebula bakteriobójcze substancje, fitocyny. Ich zasadotwórcze i moczopędne właściwości decydują o zalecaniu ich spożywania w dietach dla reumatyków, artretyków, cukrzyków oraz osób z niewydolnością nerek i wątroby. Dziś mam dla Was przepis na ciasto drożdżowe z truskawkami i czereśniami. Posypane płatkami migdałowymi. Do tego szklanka zimnego mleka. Po prostu pycha! Składniki: 5 dag suchych drożdży 50 dag mąki 1/3 szklanki cukru szczypta soli 150 ml mleka 100 g masła lub margaryny roztopionej i przestudzonej 2 jajka ok. 15 sztuk dużych truskawek 2 garści czereśni 3-4 łyżki płatków migdałowych listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='5 dag suchych drożdży50 dag mąki1/3 szklanki cukruszczypta soli150 ml mleka100 g masła lub margaryny roztopionej i przestudzonej2 jajkaok. 15 sztuk dużych truskawek2 garści czereśni3-4 łyżki płatków migdałowych'; document.write(" "); Mąkę mieszamy z suchymi drożdżami, cukrem i szczyptą soli. Dodajemy lekko podgrzane mleko, masło oraz jajka i wyrabiamy ręką aż powstanie gładkie, dość klejące ciasto. Przekładamy ciasto do oprószonej mąką miski, przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 godziny). Po tym czasie ciasto ponownie krótko wyrabiamy i przekładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. W miarę możliwości wyrównujemy. Na wierzchu układamy truskawki i wydrylowane czereśnie. Posypujemy płatkami migdałowymi. Wkładamy ciasto do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczemy około 40 minut, aż wierzch ładnie się przyrumieni. Smacznego!       The post Ciasto drożdżowe z truskawkami i czereśniami appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Wytrawne muffinki z fetą i suszonymi pomidorami

Wytrawne muffinki  z serem feta, suszonymi pomidorami i czarnymi oliwkami. Idealne na śniadanie. Pyszne na ciepło prosto z piekarnika a także na zimno. Po upieczeniu pełnej porcji (czyli 12 sztuk) mamy gotowe śniadanie na następny dzień do szkoły czy pracy. Muffinki są dość wilgotne, więc konieczne jest użycie papilotek. Składniki: pół szklanki pokrojonego w plasterki pora ząbek czosnku 6 suszonych pomidorów z oliwy 12 czarnych oliwek 80 g sera feta 3 jajka pół szklanki kwaśnej śmietany 1/3 łyżeczki soli szczypta czarnego pieprzu listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='pół szklanki pokrojonego w plasterki poraząbek czosnku6 suszonych pomidorów z oliwy12 czarnych oliwek80 g sera feta3 jajkapół szklanki kwaśnej śmietany1/3 łyżeczki soliszczypta czarnego pieprzu'; document.write(" "); Mieszamy por z odsączonymi z oliwy i pokrojonymi w paseczki pomidorami oraz drobno posiekanym ząbkiem czosnku. Jajka roztrzepujemy ze śmietaną, dodajemy sól, szczyptę pieprzu oraz rozkruszony drobno ser feta. Mieszamy wszystkie składniki z wyjątkiem oliwek. Foremki do muffinek wykładamy papilotkami i nakładamy porcje ciasta. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy, aż masa się zetnie a wierzch przyrumieni, około 20 – 25 minut. The post Wytrawne muffinki z fetą i suszonymi pomidorami appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Muffinki z borówkami idealne dla dzieci

Smaczne muffinki z borówkami, idealne dla małych, dziecięcych rączek Składniki: szklanka mąki orkiszowej razowej szklanka mąki orkiszowej jasnej 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia pół szklanki cukru trzcinowego jajko 100 ml oleju szklanka maślanki 200 g borówek listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='szklanka mąki orkiszowej razowejszklanka mąki orkiszowej jasnej2 płaskie łyżeczki proszku do pieczeniapół szklanki cukru trzcinowegojajko100 ml olejuszklanka maślanki200 g borówek'; document.write(" "); W jednej misce mieszamy mąki z proszkiem do pieczenia i cukrem. W osobnej misce roztrzepujemy jajko z maślanką i olejem. Do mokrych składników wsypujemy suche i krótko mieszamy (tylko do połączenia się składników). Dodajemy umyte borówki. Ponownie krótko mieszamy. Foremki do muffinek (12 sztuk) napełniamy ciastem do 3/4 wysokości. Pieczemy 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Studzimy na kratce. The post Muffinki z borówkami idealne dla dzieci appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Makaron z wątróbką i kremowym sosem

Makaron z wątróbką to naprawdę fajny i bardzo smaczny pomysł na sycący posiłek. To danie przekona nawet tych, którzy za wątróbką nie przepadają. Polecam! Składniki: makaron parpadelle, porcja dla 3 osób 500 g wątróbki drobiowej 2 łyżki oliwy 1 cebula 1 ząbek czosnku szczypta suszonego rozmarynu pół szklanki śmietanki kremówki łyżeczka musztardy francuskiej świeżo starty parmezan sól i czarny pieprz do smaku listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='makaron parpadelle, porcja dla 3 osób500 g wątróbki drobiowej2 łyżki oliwy1 cebula1 ząbek czosnkuszczypta suszonego rozmarynupół szklanki śmietanki kremówkiłyżeczka musztardy francuskiejświeżo starty parmezansól i czarny pieprz do smaku'; document.write(" "); Makaron gotujemy al dente, odsączamy i odstawiamy. Umyte i oczyszczone wątróbki kroimy w plasterki. Cebulę obieramy i drobno kroimy. Czosnek przeciskamy przez praskę. Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę i wrzucamy cebulę i czosnek. Smażymy mieszając, aż cebula się zeszkli. Dodajemy pokrojone wątróbki drobiowe. Smażymy przez kilka minut, aż się zetną. Dodajemy szczyptę rozmarynu, musztardę i śmietanę. Mieszamy jeszcze przez chwilę i zdejmujemy z ognia. Jeśli to konieczne doprawiamy do smaku solą i czarnym pieprzem. Mieszamy gorący sos z makaronem i od razu podajemy danie posypane startym parmezanem. Smacznego! The post Makaron z wątróbką i kremowym sosem appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Frytki z batatów i selera

Rogalik Blog

Frytki z batatów i selera

Rogalik Blog

Orkiszowe muffinki z rabarbarem

Orkiszowe muffinki z rabarbarem. Smaczne, zdrowe z dodatkiem kwaśnego rabarbaru. Polecam! Składniki: szklanka mąki orkiszowej razowej szklanka mąki orkiszowej jasnej 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia pół szklanki cukru trzcinowego jajko 100 ml oleju szklanka maślanki 5 średniej wielkości łodyg rabarbaru dodatkowo cukier trzcinowy do posypania listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='szklanka mąki orkiszowej razowejszklanka mąki orkiszowej jasnej2 płaskie łyżeczki proszku do pieczeniapół szklanki cukru trzcinowegojajko100 ml olejuszklanka maślanki5 średniej wielkości łodyg rabarbarudodatkowo cukier trzcinowy do posypania'; document.write(" "); Łodygi rabarbaru myjemy i kroimy w centymetrowe plasterki. W jednej misce mieszamy mąki z proszkiem do pieczenia i cukrem. W osobnej misce roztrzepujemy jajko z maślanką i olejem. Do mokrych składników wsypujemy suche i krótko mieszamy (tylko do połączenia się składników). Dodajemy pokrojony rabarbar. Ponownie krótko mieszamy. Foremki do muffinek napełniamy ciastem do 3/4 wysokości. Wierzch każdej muffinki posypujemy cukrem trzcinowym (około pół łyżeczki, nie więcej). Pieczemy 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Studzimy na kratce. Smacznego! The post Orkiszowe muffinki z rabarbarem appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Makaron po tajsku z kurczakiem i kiełkami

Makaron po tajsku przygotujemy w 20 minut. Szybkie, sycące danie z kurczakiem i makaronem ryżowym. Składniki: 200 g makaronu ryżowego cebula 3 ząbki czosnku zielona papryczka chili 3 filety z piersi kurczaka kiełki fasoli mung (garść) 2 łyżki sosu sojowego 2 łyżki sosu rybnego sok z połówki limonki płatki chili pęczek szczypiorku czarny, mielony pieprz filiżanka prażonych orzeszków ziemnych (nie solonych) 2 łyżki oleju do smażenia listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='200 g makaronu ryżowegocebula3 ząbki czosnkuzielona papryczka chili3 filety z piersi kurczakakiełki fasoli mung (garść)2 łyżki sosu sojowego2 łyżki sosu rybnegosok z połówki limonkipłatki chilipęczek szczypiorkuczarny, mielony pieprzfiliżanka prażonych orzeszków ziemnych (nie solonych)2 łyżki oleju do smażenia'; document.write(" "); Makaron gotujemy według opisu na opakowaniu. Zazwyczaj moczy się go przez trzy minuty w świeżo zagotowanej wodzie i odcedza. Mięso kroimy w paseczki. Na dużej, głębokiej patelni lub w woku rozgrzewamy olej. Na gorący olej wrzucamy przeciśnięty czosnek, drobno posiekaną cebulę i drobno pokrojoną papryczkę chili. Smażymy przez kilka minut. Dodajemy mięso. Smażymy kolejne kilka minut. Dodajemy kiełki fasoli mung, sos sojowy, rybny, odrobinę płatków chili oraz sok wyciśnięty z połówki limonki. Wrzucamy odcedzony makaron, mieszamy dokładnie i zdejmujemy z ognia. Doprawiamy mielonym pieprzem. Szczypiorek kroimy. Podajemy makaron posypany szczypiorkiem i orzeszkami ziemnymi. Smacznego!     The post Makaron po tajsku z kurczakiem i kiełkami appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Roladki z bakłażana z mięsem mielonym

Roladki z bakłażana z mięsem mielonym, serem i pomidorami. Jest przy nich trochę pracy, ale efekt wynagradza wszelkie trudy. Bakłażana możemy zastąpić cukinią a zamiast bazyliowego pesto użyć pesto calabrese. Danie pasuje do zaleceń diety low carb. Taką dietę to ja rozumiem Polecam nie tylko na diecie! Składniki: 2 średniej wielkości bakłażany pół kilograma mięsa mielonego ser mozzarella 1/3 szklanki startego parmezanu mały słoiczek pesto genovese 2 duże, soczyste pomidory garść czarnych oliwek sól, pieprz do smaku oliwa listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='2 średniej wielkości bakłażanypół kilograma mięsa mielonegoser mozzarella1/3 szklanki startego parmezanumały słoiczek pesto genovese2 duże, soczyste pomidorygarść czarnych oliweksól, pieprz do smakuoliwa'; document.write(" "); Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni. Bakłażany myjemy i ostrym nożem kroimy wzdłuż na plastry o grubości pół centymetra (nie grubsze, ponieważ nie damy rady ich potem zwinąć). Na patelni grillowej rozgrzewamy trochę oliwy i grillujemy plastry bakłażana z obydwu stron. Posypujemy delikatnie solą i pieprzem. Odkładamy na talerz. Na osobnej patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy lub oleju i przesmażamy mięso mielone. Pod koniec smażenia doprawiamy solą i pieprzem. Foremkę żaroodporną natłuszczamy. Każdy plaster bakłażana smarujemy cienką warstwą pesto i nakładamy mięso oraz kawałek mozzarelli. Zawijamy jak roladę i wkładamy do foremki. To samo robimy z pozostałymi plastrami. Pomidory kroimy w kostkę. Układamy je razem z oliwkami na naszych roladkach. Całość posypujemy parmezanem. Zapiekamy przez pół godziny. Roladki z bakłażana podajemy z sałatą. Smacznego!     The post Roladki z bakłażana z mięsem mielonym appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Sałatka z kaszy gryczanej z kiełbasą i warzywami

Sałatka z kaszy gryczanej? Dlaczego nie. Świetny pomysł na szybki, sobotni obiad. Kilka składników, prosty przepis. Polecam. Kaszę gotujemy w lekko osolonej wodzie. Cebulę obieramy i drobno siekamy. Boczek kroimy w cienkie paseczki. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojoną cebulę oraz paseczki boczku. Smażymy na średnim ogniu, mieszając, aż cebula się zeszkli. Pieczarki oczyszczamy i kroimy na plasterki. Dodajemy na patelnię. Przykrywamy pokrywką i dusimy, aż pieczarki będą miękkie. Kiełbasy myśliwskiego podsuszane kroimy w cienkie plasterki. Ogórki kiszone kroimy w kosteczkę (nie obieramy ze skórki). Natkę pietruszki siekamy. Mieszamy ugotowaną kaszę gryczaną z podsmażoną cebulą, boczkiem i pieczarkami. Dodajemy kiełbasę i ogórki i ponownie mieszamy. Podajemy posypane posiekaną natką pietruszki. Smacznego! Składniki: 2 szklanki kaszy gryczanej pół łyżeczki soli kawałek wędzonego boczku 2 kiełbasy myśliwskie podsuszane 4 ogórki kiszone 20 dag pieczarek cebula ząbek czosnku 3 łyżki oleju do smażenia sól, pieprz do smaku natka pietruszki listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='2 szklanki kaszy gryczanejpół łyżeczki solikawałek wędzonego boczku2 kiełbasy myśliwskie podsuszane4 ogórki kiszone20 dag pieczarekcebulaząbek czosnku3 łyżki oleju do smażeniasól, pieprz do smakunatka pietruszki'; document.write(" "); = The post Sałatka z kaszy gryczanej z kiełbasą i warzywami appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Chleb low carb z jagodami Goji

Od jakiegoś czasu korzystam z przepisów diety low carb. Podczas diety zazwyczaj najbardziej brakuje mi pieczywa. Dobrym jego zamiennikiem może być chleb low carb -dietetyczny chlebek z ziaren, otrębów, jajek i serka wiejskiego. Chlebek ten zawiera bardzo mało węglowodanów i jest bardzo sycący. Można go bez problemu zamrozić i potem włożyć do opiekacza. Dodatkowo zawiera „zastrzyk” witaminy C, która znajduje się w jagodach Goji. Polecam wszystkim, którzy przestrzegają zaleceń diety LC. Przepis jest bardzo prosty, znalazłam go w książce Ulriki Davidson „Dieta niskowęglowodanowa w Twojej kuchni”. Zrobiłam z połowy porcji i taką ilość składników podaję poniżej. Składniki: 25 g masła 25 g orzechów laskowych 25 g migdałów szklanka siemienia lnianego (używam złocistego siemienia budwigowego) 2 łyżki sezamu 2 łyżki ziaren słonecznika 3 łyżki suszonych jagód Goji 25 g otrębów pszennych łyżeczka proszku do pieczenia pół łyżeczki soli serek wiejski opakowanie 200 g (całość razem ze śmietanką) 3 jajka listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='25 g masła25 g orzechów laskowych25 g migdałówszklanka siemienia lnianego (używam złocistego siemienia budwigowego)2 łyżki sezamu2 łyżki ziaren słonecznika3 łyżki suszonych jagód Goji25 g otrębów pszennychłyżeczka proszku do pieczeniapół łyżeczki soliserek wiejski opakowanie 200 g (całość razem ze śmietanką)3 jajka'; document.write(" "); Nagrzewamy piekarnik do 175 stopni. Masło rozpuszczamy i odstawiamy do przestudzenia. Orzechy włoskie i migdały grubo siekamy. Mieszamy wszystkie suche składniki. Dodajemy roztrzepane jajka, serek i rozpuszczone masło. Dokładnie mieszamy. Przekładamy masło do natłuszczonej foremki (używam małej keksówki). Wkładamy do piekarnika na 60 minut. Studzimy w foremce. chleb low carb The post Chleb low carb z jagodami Goji appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Jajka z łososiem w cieście francuskim

Jajka jem codziennie i nie wyobrażam sobie bez nich moich posiłków. Robię omlety, frittaty, kogel mogel, jajecznice, a od dziś mam na nie jeszcze jeden sposób. Jajka z łososiem w cieście francuskim sprawdzą się zarówno na śniadanie jak i obiad. Są sycące i naprawdę smaczne. Gotowe ciasto francuskie lubię za to, że w ciągu kilku minut (plus oczywiście czas pieczenia) można z niego przygotować sycącą przekąskę lub małe słodkie co nieco. Polecam! Składniki: 4 jajka + żółtko opakowanie ciasta francuskiego 100 g wędzonego łososia w plastrach łyżeczka mleka pomidorki koktajlowe i szczypiorek do podania listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='4 jajka + żółtkoopakowanie ciasta francuskiego100 g wędzonego łososia w plastrachłyżeczka mlekapomidorki koktajlowe i szczypiorek do podania'; document.write(" "); Jajka gotujemy na pół miękko. Ja wkładam jajka do zimnej wody i gdy się zagotuje nastawiam minutnik na 5 minut. Następnie przelewam jajka zimną wodą. Obieramy jajka ze skorupek. Ciasto francuskie kroimy w poprzek na 4 kawałki.  Na każdym kawałku układamy plastry wędzonego łososia i jedno jajko. Zwijamy ciasto. Palcami dociskamy otwarte brzegi. Układamy jajka w cieście na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Żółtko roztrzepujemy z mlekiem. Smarujemy wierzch ciasta. Wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na 20 minut. Jajka z łososiem w cieście francuskim możemy podać na przykład z pomidorkami albo sałatką. Smacznego! The post Jajka z łososiem w cieście francuskim appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Mazurek cytrynowy

Mazurek cytrynowy. Jeden z moich ulubionych mazurków. Mocno cytrynowy, mocno aromatyczny. Przepis jest bardzo prosty. Mazurek możemy udekorować według własnych upodobań np. posypując płatkami migdałowymi lub podając z bitą śmietaną. Ja po upieczeniu ułożyłam na masie plastry cytryn z syropu. Zachęcam do wypróbowania. Składniki kruche ciasto: 300 ml mąki pszennej luksusowej 150 g schłodzonej margaryny 3 łyżki wody 2 łyżki cukru pudru Margarynę kroimy na mniejsze kawałki. Mąkę mieszamy z cukrem, dodajemy margarynę, wodę i szybko zagniatamy. Owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na godzinę. Formę do tarty natłuszczamy. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Ciasto wałkujemy, przekładamy do formy na tartę. Nakłuwamy gęsto widelcem i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy przez około 10-12 minut, aż lekko się przyrumieni. Wyciągamy i odstawiamy w formie do wystygnięcia. masa: 3 duże jajka 150 g cukru 60 g soku wyciśniętego z cytryn 1,5 łyżki mąki pszennej 1 łyżeczka skórki cytrynowej listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='300 ml mąki pszennej luksusowej150 g schłodzonej margaryny3 łyżki wody2 łyżki cukru pudru3 duże jajka150 g cukru60 g soku wyciśniętego z cytryn1,5 łyżki mąki pszennej1 łyżeczka skórki cytrynowej'; document.write(" "); Jajka ubijamy mikserem, dodajemy cukier. Gdy masa będzie jasna, nie przerywając miksowania wlewamy powoli sok z cytryny, dodajemy otartą skórkę i mąkę. Miksujemy do połączenia się składników. Masa będzie rzadka, ale zetnie się podczas pieczenia. Wylewamy masę na upieczony i wystudzony spód. Wkładamy do piekarnika jeszcze na 20 minut. Mazurek cytrynowy studzimy przed pokrojeniem.   Masa cytrynowa według przepisu z White Plate. The post Mazurek cytrynowy appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Mazurek bezowy z migdałami i powidłami

Chrupiący… Lekki jak chmurka… Słodko-kwaśny… Mazurek bezowy z migdałami i powidłami na kruchym spodzie. Po prostu mazurek idealny. Praktycznie za każdym razem, gdy piekę ciasto na kruchym spodzie, mam dylemat z jakiego przepisu skorzystać. Ostatnio po prostu robię wszystko na oko i chyba w końcu znalazłam wersję, która odpowiada mi w stu procentach. Ciasto daje się bardzo cienko wałkować, nie odkształca się podczas pieczenia i jest idealnie kruche. Nadaje się na spody do ciast słodkich i wytrawnych tart (wtedy zamiast cukru dodaję odrobinę soli). Polecam! Składniki: 2 białka 2 kopiaste łyżki cukru pudru 4  łyżki powideł śliwkowych (lub innych mało słodkich) 4 łyżki płatków migdałowych kruche ciasto: 300 ml mąki pszennej luksusowej 150 g schłodzonej margaryny 3 łyżki wody 2 łyżki cukru pudru listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='2 białka2 kopiaste łyżki cukru pudru4 łyżki powideł śliwkowych (lub innych mało słodkich)4 łyżki płatków migdałowych300 ml mąki pszennej luksusowej150 g schłodzonej margaryny3 łyżki wody2 łyżki cukru pudru'; document.write(" "); Margarynę kroimy na mniejsze kawałki. Mąkę mieszamy z cukrem, dodajemy margarynę, wodę i szybko zagniatamy. Owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na godzinę. Formę do tarty natłuszczamy. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Ciasto wałkujemy, przekładamy do formy na tartę. Nakłuwamy gęsto widelcem i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy przez około 10-12 minut, aż lekko się przyrumieni. Wyciągamy i odstawiamy w formie do wystygnięcia. Zmieniamy temperaturę piekarnika na 140 stopni. Wystudzony, kruchy spód smarujemy powidłami śliwkowymi. Na powidłach rozsypujemy 3 łyżki płatków migdałowych. Białka ubijamy na sztywno, dodając pod koniec ubijania cukier (białka muszą być zimne, możemy również dodać do nich szczyptę soli). Smarujemy wierzch mazurka ubitymi białkami i posypujemy pozostałymi płatkami migdałowymi. Wkładamy do piekarnika jeszcze na 20 minut. Wyciągamy i studzimy. The post Mazurek bezowy z migdałami i powidłami appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Jajka faszerowane pieczarkami

Rogalik Blog

Jajka faszerowane pieczarkami

Ciastka cytrynowe z kaszką kukurydzianą

Rogalik Blog

Ciastka cytrynowe z kaszką kukurydzianą

Rogalik Blog

Makaron z wędzonym pstrągiem, suszonymi pomidorami i rukolą.

Co dziś na obiad? Makaron z wędzonym pstrągiem. Tak, tak… znowu makaron. Bo makaron jest dobry na wszystko Szczególnie w zdrowej wersji z rukolą, wędzonym pstrągiem, suszonymi pomidorami i oliwą. Uwielbiam Składniki: 1 mały wędzony pstrąg porcja makaronu dla dwóch osób 2 ząbki czosnku mała cebula łyżka suszonej bazylii pół słoiczka suszonych pomidorów rukola oliwa listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='1 mały wędzony pstrągporcja makaronu dla dwóch osób2 ząbki czosnkumała cebulałyżka suszonej bazyliipół słoiczka suszonych pomidorówrukolaoliwa'; document.write(" "); Makaron gotujemy al dente w lekko osolonej wodzie. Odcedzamy, przelewamy zimną wodą i zostawiamy na sitku do odcieknięcia. Z pstrąga usuwamy skórę i ości i dzielimy go na małe kawałki. Suszone pomidory odsączamy z oliwy i kroimy w paseczki. Cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy. Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy suszoną bazylię, cebulę i czosnek i smażymy, uważając aby czosnek się mocno nie przyrumienił.  Dodajemy makaron, pokrojone suszone pomidory, mieszamy i zdejmujemy z ognia. Przekładamy makaron na talerze, posypujemy rukolą i kawałkami wędzonego pstrąga. Smacznego! The post Makaron z wędzonym pstrągiem, suszonymi pomidorami i rukolą. appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Pizzetki na polencie

Zdrowe, pyszne mini „pizze”. Polecam pizzetki na polencie z pomidorkami koktajlowymi, pieczarkami, mozzarellą, parmezanem i świeżym szczypiorkiem! Składniki: szklanka kaszy kukurydzianej pół szklanki tartego parmezanu 6 kulek mini mozzarelli lub jedna duża kilka małych pieczarek szczypior sól, pieprz pomidorki koktajlowe, 10-12 sztuk listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='szklanka kaszy kukurydzianejpół szklanki tartego parmezanu6 kulek mini mozzarelli lub jedna dużakilka małych pieczarekszczypiorsól, pieprzpomidorki koktajlowe, 10-12 sztuk'; document.write(" "); Zaczynamy od wyłożenia dowolnej foremki (metalowej, ceramicznej) papierem do pieczenia . Im mniejsza foremka, tym grubszy będzie spód naszych pizzetek. Ja używam zazwyczaj foremki 20 x 30 centymetrów. Do garnka wlewamy 2 i pół szklanki wody. Dodajemy odrobinę soli i stawiamy na dużym ogniu. Gdy woda się zagotuje, wsypujemy kaszę, mieszamy i zostawiamy na małym ogniu często mieszając, aż kasza wchłonie całą wodę (potrwa to kilka minut). Zdejmujemy z pieca. Dodajemy starty parmezan, mieszamy. Przekładamy kaszę do foremki i wygładzamy wierzch. Odstawiamy w chłodne miejsce na co najmniej godzinę. Następnie szklanką lub dużą okrągłą foremką wycinamy z polenty kółka. To będą nasze spody do pizzetek. Układamy je na natłuszczonej lub przykrytej papierem do pieczenia blaszce z piekarnika. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni i w międzyczasie przygotowujemy resztę składników. Pieczarki oczyszczamy i kroimy w plasterki. Pomidorki myjemy i kroimy na połówki. Mozzarellę kroimy w plastry lub trzemy na tarce. Układamy wszystkie składniki na spodach z polenty, kolejno plastry pieczarek, mozzarellę, pomidorki. Doprawiamy delikatnie solą i pieprzem i posypujemy szczypiorkiem. Wkładamy pizzetki na polencie do piekarnika na około 10-15 minut, aż mozzarella się rozpuści i lekko przyrumieni. Podajemy gorące. Smacznego! The post Pizzetki na polencie appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Prosta sałatka czyli dietetyczne tagliatelle z cukinii

Prosta i szybka do przygotowania sałatka z cukinii sprawdzi się zarówno jako dodatek do obiadu, jak i na śniadanie lub kolację. Jeśli jesteście na diecie, proponuję dietetyczne tagliatelle z cukinii do tego grillowane piersi z kurczaka i obiad gotowy. Składniki: 2 cukinie 6 łyżek oliwy z oliwek 2 łyżki białego octu winnego pęczek natki pietruszki sól, pieprz do smaku listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='2 cukinie6 łyżek oliwy z oliwek2 łyżki białego octu winnegopęczek natki pietruszkisól, pieprz do smaku'; document.write(" "); Cukinie myjemy, odcinamy końcówki i obieraczką do warzyw kroimy wzdłuż na cienkie paski. Natkę pietruszki siekamy. W miseczce mieszamy oliwę z oliwek, ocet winny i posiekaną natkę pietruszki. Doprawiamy solą i pieprzem. Tagliatelle z cukinii może zastępować makaron tagliatelle także w innych potrawach. Polecam The post Prosta sałatka czyli dietetyczne tagliatelle z cukinii appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Zapiekanka ziemniaczana z camembertem

W zimne dni świetnie sprawdzają się sycące zapiekanki. Zapiekanka ziemniaczana to dobry pomysł na szybki obiad. Kilka składników, niewiele pracy i pyszny obiad gotowy. Polecam! Składniki: 8 ziemniaków kilka plastrów wędzonego boczku 3 cebulki dymki razem ze szczypiorem ser camembert łyżka oleju sól pieprz czarny listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='8 ziemniakówkilka plastrów wędzonego boczku3 cebulki dymki razem ze szczypioremser camembertłyżka olejusólpieprz czarny'; document.write(" "); Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie. Odcedzamy i odstawiamy do wystudzenia. Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni. Cebulki myjemy i odcinamy szczypior. Odkładamy go na później Boczek kroimy w cienkie słupki. Wrzucamy na suchą patelnię i podsmażamy. Cebulki kroimy w krążki i dodajemy na patelnię do podsmażonego już boczku (bez szczypiorku). Smażymy jeszcze przez chwilę, aż cebula lekko się zeszkli. Formę żaroodporną smarujemy olejem. Ziemniaki kroimy w grube plastry i układamy w naczyniu. Posypujemy usmażonym boczkiem z cebulką oraz pokrojonym szczypiorem. Doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Ser camembert kroimy na pół i nacinamy wierzch skórki, aby równo się upiekł. Układamy ser na naszej zapiekance skórką do góry. Wkładamy formę do rozgrzanego piekarnika i zapiekamy przez 15 minut, aż wierzch zapiekanki przyrumieni się, a ser zacznie bulgotać. Po 15 minutach zapiekanka ziemniaczana jest gotowa. Podajemy gorącą! Smacznego! The post Zapiekanka ziemniaczana z camembertem appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Zupa krem z marchwi

Zupa krem w intensywnym, pomarańczowym kolorze. Na poprawę humoru w pochmurny dzień. Ciekawe połączenie smaków – słodka marchew, słodko – kwaśny sok pomarańczowy i lekko słony ser feta. Do tego aromatyczny estragon. Warto spróbować, polecam! Składniki: 5 marchewek mała pomarańcz łyżka suszonego estragonu litr bulionu warzywnego lub drobiowego mała cebula ząbek czosnku 2 łyżki oleju do smażenia sól do smaku ser feta lub inny typu greckiego listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='5 marchewekmała pomarańczłyżka suszonego estragonulitr bulionu warzywnego lub drobiowegomała cebulaząbek czosnku2 łyżki oleju do smażeniasól do smakuser feta lub inny typu greckiego'; document.write(" "); Marchew obieramy i trzemy na dużych oczkach tarki. Cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy. W głębokim rondlu rozgrzewamy olej. Wrzucamy posiekaną cebulę i czosnek i przesmażamy przez chwilę, uważając aby się nie zrumieniły. Dodajemy marchew, zmniejszamy ogień i smażymy przez kilka minut często mieszając. Do warzyw wlewamy bulion i dodajemy suszony estragon (można oczywiście użyć świeżego). Przykrywamy rondel pokrywką i gotujemy na małym ogniu  około 10 minut, aż marchew zmięknie. Wyciskamy sok z pomarańczy i dolewamy do gotującego się bulionu. Zdejmujemy garnek z ognia i blendujemy na gładki krem. Doprawiamy solą do smaku. Nalewamy zupę do miseczek i posypujemy pokruszoną fetą. Podajemy od razu, ta zupa krem jest najlepsza na gorąco. Smacznego! The post Zupa krem z marchwi appeared first on Rogalik blog kulinarny.