Rogalik Blog

Pasta jajeczna z awokado i twarożkiem

Pomysł na zdrowe śniadanie lub kolację. Pyszna pasta jajeczna do pieczywa. Z dodatkiem awokado i twarożku. Idealna do kanapeczek z pełnoziarnistego chleba z dodatkiem pomidorków koktajlowych. Macie ochotę na jedną? Składniki: 2 jajka na twardo pół małej czerwonej cebulki lub szalotka ząbek czosnku 1 awokado 20 dag twarożku półtłustego lub chudego sól i pieprz do smaku pomidorki koktajlowe listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='2 jajka na twardopół małej czerwonej cebulki lub szalotkaząbek czosnku1 awokado20 dag twarożku półtłustego lub chudegosól i pieprz do smakupomidorki koktajlowe'; document.write(" "); Awokado kroimy na pół. Usuwamy pestkę i za pomocą łyżki wyciągamy miąższ. Przekładamy go do miseczki i rozgniatamy widelcem. Jajka obieramy i drobno siekamy. Dodajemy do awokado. Cebulę i czosnek również kroimy jak najdrobniej i również dodajemy do miseczki. Mieszamy wszystkie składniki, dodając pokruszony twaróg. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem i pasta jajeczna jest gotowa. The post Pasta jajeczna z awokado i twarożkiem appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Ekspresowy obiad – makaron z pesto

Są takie dni, gdy naprawdę nie mam czasu na gotowanie. Sięgam wtedy po najprostsze rozwiązania, ale nie są to wcale gotowce z torebki. Ugotowanie makaronu zajmuje kilka minut. Do tego aromatyczne, bazyliowe pesto i gotowe.  Taki ekspresowy obiad Składniki: makaron tagliatelle dobrej jakości pesto w słoiczku bazylia do dekoracji listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='makaron tagliatelledobrej jakości pesto w słoiczkubazylia do dekoracji'; document.write(" "); Makaron gotujemy al dente. Odcedzamy. Do gorącego makaronu dodajemy pesto i dokładnie mieszamy. Podajemy udekorowane listami bazylii. Smacznego! Podczas fotografowania jedzenia, zazwyczaj mam towarzystwo w postaci jednego lub drugiego kota (lub obydwu naraz). Chętnie wchodzą w kadr… zresztą sami zobaczcie Przepis dołączam do akcji Zielono Mi, organizowanej przez Małgosię z Trochę innej cukierni.   The post Ekspresowy obiad – makaron z pesto appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Placek z maślanką i owocami

Rogalik Blog

Placek z maślanką i owocami

Rogalik Blog

Jajka faszerowane z bazylią

Wiosnę czuć już w powietrzu. Wszystko powoli, nieśmiało się zieleni, więc i u mnie na blogu zielono. Dziś na śniadanie przygotowałam jajka faszerowane aromatycznym, bazyliowym kremem. Składniki: 4 jajka 4 płaskie łyżki majonezu pęczek bazylii sól, pieprz do smaku listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='4 jajka4 płaskie łyżki majonezupęczek bazyliisól, pieprz do smaku'; document.write(" "); Jajka gotujemy na twardo i odstawiamy do wystudzenia. Najlepiej ugotować je dzień wcześniej i schować do lodówki. Bazylię płuczemy, osuszamy i odrywamy listki. Jajka obieramy i kroimy na połówki. Małą łyżeczką delikatnie wyciągamy żółtka i przekładamy je do miseczki. Dodajemy 4 łyżki majonezu i listki bazylii. Blendujemy wszystko, aż powstanie gładka masa. Próbujemy i jeśli to konieczne doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Jeśli majonez ma wyrazisty smak, doprawianie jest niepotrzebne. Przekładamy masę do szprycy i do każdej połówki jajka nakładamy porcję farszu. Ważne jest także, aby używany przez nas majonez był gęsty. Jeśli przygotowana masa jest za rzadka, po przełożeniu jej do szprycy, wkładamy szprycę na 15-20 minut do lodówki i dopiero po upływie tego czasu, gdy masa pod wpływem niskiej temperatury trochę stężeje, nakładamy farsz na jajka.  Na blogu znajdziecie również wiele innych przepisów na jajka faszerowane. Polecam jajka z mascarpone i cytryną, kiełkami lucerny, z anchois, musztardą lub wędzoną papryką. Do Świąt Wielkanocnych już blisko, a jajka faszerowane mogą urozmaicić Wasze świąteczne menu. Przepis bierze udział w akcji organizowanej przez Małgosię z Trochę innej cukierni. The post Jajka faszerowane z bazylią appeared first on Rogalik blog kulinarny.

Rogalik Blog

Spaghetti z boczkiem i groszkiem

Kolejna propozycja na szybki obiad z makaronem w roli głównej. Najlepszy z dodatkiem świeżego groszku, ale zimą możemy użyć mrożonego. Składniki: spaghetti porcja dla 2 osób szklanka świeżego (lub mrożonego) zielonego groszku kawałeczek wędzonego boczku 6 cebulek dymek parmezan 3-4 łyżki oliwy sól, pieprz listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='spaghetti porcja dla 2 osóbszklanka świeżego (lub mrożonego) zielonego groszkukawałeczek wędzonego boczku6 cebulek dymekparmezan3-4 łyżki oliwysól, pieprz'; document.write(" "); Makaron gotujemy al dente. Boczek kroimy na małe, cienkie paseczki. W dużym rondlu rozgrzewamy oliwę. Dodajemy boczek i smażymy przez chwilę. Dodajemy obrane i przekrojone na pół cebulki (szczypior odcinamy). Wsypujemy groszek, mieszamy i smażymy na małym ogniu, aż cebulki się zeszklą.  Dodajemy makaron, doprawiamy solą i pieprzem, dokładnie mieszamy. Podajemy danie od razu, posypane tartym parmezanem.

Rogalik Blog

Spaghetti z mozzarellą i oliwkami

Kilka składników. Prosty przepis na szybki obiad. Składniki: makaron spaghetti – porcja dla 2 osób kulka sera mozzarella kilka oliwek cebula 2 ząbki czosnku 4 łyżki oliwy sól pieprz pęczek świeżej bazylii listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='makaron spaghetti - porcja dla 2 osóbkulka sera mozzarellakilka oliwekcebula2 ząbki czosnku4 łyżki oliwysólpieprzpęczek świeżej bazylii'; document.write(" "); Makaron gotujemy al dente. Cebulę i czosnek drobno siekamy. Przesmażamy na oliwie. Dodajemy makaron, mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem oraz posiekanymi oliwkami i listkami bazylii. Przekładamy na talerz żaroodporny. Obkładamy pokrojoną na plastry mozzarellą. Wkładamy do rozgrzanego do 190 stopni piekarnika. Zapiekamy, aż ser rozpuści się i lekko zrumieni. Podajemy udekorowane listkami bazylii.

Rogalik Blog

Gołąbki na lewą stronę. Wersja dietetyczna.

Niskowęglowodanowa wersja gołąbków na lewą stronę. Bez dodatku ryżu i bułki tartej. Składniki: 0,5 kg mieszanego mięsa mielonego 0,5 kg włoskiej kapusty cebula jajko 3 łyżki koncentratu pomidorowego olej do smażenia sól pieprz cukier łyżeczka suszonego majeranku listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='0,5 kg mieszanego mięsa mielonego0,5 kg włoskiej kapustycebulajajko3 łyżki koncentratu pomidorowegoolej do smażeniasólpieprzcukierłyżeczka suszonego majeranku'; document.write(" "); Kapustę szatkujemy. Cebulę obieramy i drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy olej. Wrzucamy cebulę, przesmażamy przez chwilę. Dodajemy poszatkowaną kapustę i dolewamy 1/3 szklanki wody. Przykrywamy pokrywką i dusimy kilka minut na małym ogniu, aż kapusta lekko zmięknie. Odstawiamy do wystudzenia. Mięso dokładnie mieszamy z kapustą i jajkiem. Doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Formujemy małe kotleciki. Obsmażamy na patelni na rozgrzanym oleju. Przekładamy kotleciki do natłuszczonej foremki żaroodpornej. Szklankę wody mieszamy z koncentratem pomidorowym, doprawiamy solą, pieprzem i szczyptą cukru. Wlewamy do foremki i wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na 40 minut. Dekorujemy świeżą bazylią i podajemy. Smacznego!

Rogalik Blog

Czekoladowo-bananowa tarta tatin

Po miesiącu diety, w końcu coś obłędnie słodkiego. Delikatne, chrupiące ciasto, rozpływające się w ustach banany i czekoladowy karmel… A do tego robi się ją ekspresowo. 

Rogalik Blog

Omlet z brie i awokado

Takie śniadanie z pewnością zaspokoi nasz głód aż do obiadu. Składniki: 2 jajka 2 łyżki wody pół łyżki masła 4 plastry sera brie ćwiartka awokado rukola lub kiełki np. lucerny sól i pieprz do smaku listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='2 jajka2 łyżki wodypół łyżki masła4 plastry sera briećwiartka awokadorukola lub kiełki np. lucernysól i pieprz do smaku'; document.write(" "); Jajka ubijamy w misce. Dodajemy wodę, sól i pieprz. Na patelni roztapiamy masło i wlewamy jajka. Przykrywamy pokrywką i zostawiamy na średnim ogniu. Gdy omlet zacznie się lekko ścinać układamy na wierzchu plasterki sera i awokado. Smażymy jeszcze przez kilka minut, aż jajka się zetną. Przekładamy na talerz i dekorujemy rukolą lub kiełkami.

Rogalik Blog

Łosoś z brokułami i smardzami

Pieczony łosoś na pysznych warzywach. Do tego śmietanowy sos z nutką cytryny. Polecam. Składniki: 40 dag filetu z łososia (ze skórą) nieduży brokuł 10 smardzów lub innych grzybów łyżka soku z cytryny 4 łyżki słodkiej śmietanki 2 szalotki 2 łyżki oliwy pół łyżeczki suszonego tymianku szczypior sól i pieprz listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='40 dag filetu z łososia (ze skórą)nieduży brokuł10 smardzów lub innych grzybówłyżka soku z cytryny4 łyżki słodkiej śmietanki2 szalotki2 łyżki oliwypół łyżeczki suszonego tymiankuszczypiorsól i pieprz'; document.write(" "); Filet kroimy na dwa kawałki. Na patelni rozgrzewamy oliwę. Posypujemy łososia solą i pieprzem i obsmażamy z obydwu stron po około 30 sekund. Przekładamy łososia na talerz żaroodporny lub na natłuszczoną blaszkę do pieczenia i wkładamy do nagrzanego do 230 stopni piekarnika na 8 minut. Szalotki obieramy i drobno siekamy. Na tej samej patelni smażymy szalotki i tymianek. Gdy cebula się zezłoci wrzucamy grzyby i pokrojone na różyczki brokuły. Mieszamy, smażąc jeszcze chwilkę i dolewamy 1/3 szklanki wody oraz sok z cytryny. Przykrywamy pokrywką i dusimy 15 minut. Dodajemy śmietankę. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy pokrojony szczypior. Na talerzu układamy brokuły ze smardzami, dodajemy trochę sosu. Na wierzch kładziemy łososia. Smacznego!

Rogalik Blog

Sałatka z pieczonych buraków. Dieta niskowęglowodanowa.

Sałatka na śniadanie lub kolację. Składniki: 2 średnie buraki garść rukoli 80g sera feta łyżka oliwy z oliwek lub oleju lnianego łyżka ciemnego octu balsamicznego łyżka ziaren słonecznika ewentualnie sól i pieprz do smaku listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='2 średnie burakigarść rukoli80g sera fetałyżka oliwy z oliwek lub oleju lnianegołyżka ciemnego octu balsamicznegołyżka ziaren słonecznikaewentualnie sól i pieprz do smaku'; document.write(" "); Buraki myjemy, owijamy pojedynczo folią aluminiową. Pieczemy w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez około 1,5 godziny. Możemy sprawdzić miękkość buraków, nakłuwając je widelcem. Wystudzone buraki obieramy ze skórki i kroimy w cienkie plasterki. Na talerzu układamy rukolę, na niej plasterki buraków. Następnie kruszymy ser i posypujemy ziarnami słonecznika. Oliwę mieszamy z octem i skrapiamy naszą sałatkę.  Jeśli to konieczne, doprawiamy solą i pieprzem.    

Rogalik Blog

Dietetyczny pieczony pasztet drobiowy

Propozycja śniadania lub kolacji podczas diety niskowęglowodanowej. Składniki: o,5 kg wątróbek drobiowych 0,5 kg filetów z piersi indyka lub kurczaka duża cebula 2 jajka sól, pieprz łyżeczka majeranku spora szczypta mielonej gałki muszkatołowej łyżka oliwy lub oleju lnianego listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='o,5 kg wątróbek drobiowych0,5 kg filetów z piersi indyka lub kurczakaduża cebula2 jajkasól, pieprzłyżeczka majerankuspora szczypta mielonej gałki muszkatołowejłyżka oliwy lub oleju lnianego'; document.write(" "); Filety kroimy w kostkę, wątróbkę na mniejsze kawałki. Cebulę siekamy. Na głębokiej patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy cebulę. Dodajemy mięso, smażymy przez chwilę, mieszając. Dodajemy trochę wody, przykrywamy pokrywką i dusimy na małym ogniu, pod przykryciem 15 minut. Przekładamy do robota kuchennego z założonym mieszadłem i nożem i miksujemy (zamiast tego możemy podduszone mięso zemleć w maszynce do mięsa). Dodajemy jajka i przyprawy i dokładnie mieszamy. Przekładamy masę do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 50 minut.

Rogalik Blog

Dieta low carb, jadłospis tygodniowy

Jak pewnie wielu z Was, w nowym roku postanowiłam zdrowiej się odżywiać i zrzucić co najmniej kilka kilogramów, których po urodzeniu dzidziusia sporo mi przybyło. Jednak diety, podczas których trzeba sobie wielu rzeczy odmawiać lub diety z monotonnym jadłospisem szybko mnie zniechęcają. Lubię kolorowe, smaczne posiłki i dlatego zdecydowałam się po raz drugi na dietę niskowęglowodanową. Podczas pierwszej diety, na którą musiałam przejść ze względów zdrowotnych, bardzo dobrze się czułam i waga szybko zaczęła spadać. Dlatego teraz postanowiłam się rzetelnie przygotować i zaplanować wszystkie posiłki, aby nie kupować niepotrzebnych rzeczy, które potem kuszą w lodówce Poniżej mój jadłospis na cały tydzień. Przygotowałam go przede wszystkim w oparciu o książki doradcy żywieniowego i dietetyka – Ulriki Davidsson, dostosowując trochę przepisy do produktów łatwo dostępnych w sklepach. Zapraszam do korzystania, w najbliższych dniach będę zamieszczać przepisy na poszczególne dania. Śniadania: pasta jajeczna z tuńczykiem i papryką omlet z brie i awokado fritatta z czerwonej cebuli omlet z pieca z pieczarkami pieczony pasztet drobiowy tuńczyk w liściach sałaty sałatka z zielonej soczewicy i koziego sera Obiady: pałki kurczaka z brukselką pieczony łosoś z brokułami i grzybami zapiekanka rybna ze szpinakiem ryba w sosie szafranowym steki z kaparami i burakami kurczak po azjatycku kurczak z pieca z cukinią Kolacje: sałatka z pomidorów i cykorii serek wiejski z jagodami carpaccio z buraków sałatka z makrelą kisz z kurczakiem w curry sałatka z brokułów fritatta z grzybami listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='pasta jajeczna z tuńczykiem i paprykąomlet z brie i awokadofritatta z czerwonej cebuliomlet z pieca z pieczarkamipieczony pasztet drobiowytuńczyk w liściach sałatysałatka z zielonej soczewicy i koziego serapałki kurczaka z brukselkąpieczony łosoś z brokułami i grzybamizapiekanka rybna ze szpinakiemryba w sosie szafranowymsteki z kaparami i burakamikurczak po azjatyckukurczak z pieca z cukiniąsałatka z pomidorów i cykoriiserek wiejski z jagodamicarpaccio z burakówsałatka z makreląkisz z kurczakiem w currysałatka z brokułówfritatta z grzybami'; document.write(" "); Ja przygotowałam sobie listę zakupów na cały tydzień i zaczynam. Trzymajcie kciuki    

Rogalik Blog

Zupa krem z zielonego groszku

Bardzo prosta do przygotowania zupa krem.Składniki: opakowanie mrożonego zielonego groszku średnia cebula ząbek czosnku łyżka masła 2 ziemniaki 4 szklanki bulionu drobiowego sól, pieprz, szczypta cukru do smaku jogurt naturalny lub śmietana 18% listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='opakowanie mrożonego zielonego groszkuśrednia cebulaząbek czosnku łyżka masła 2 ziemniaki 4 szklanki bulionu drobiowegosól, pieprz, szczypta cukru do smakujogurt naturalny lub śmietana 18%'; document.write(" "); Cebulę i czosnek obieramy i siekamy. W dużym rondlu rozpuszczamy masło i szklimy cebulę i czosnek. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Cebulę i czosnek zalewamy bulionem (może być z kostki), dodajemy resztę warzyw. Gotujemy 25 minut pod przykryciem, na małym ogniu. Blendujemy na gładki krem. Doprawiamy solą i pieprzem. Zabielamy śmietaną lub już na talerzu dodajemy po łyżce jogurtu naturalnego.

Rogalik Blog

Pieczeń z indyka

Składniki: filet z piersi indyka wielkości około 1 kilograma 2 łyżki sosu sojowego 2 łyżki płynnego miodu łyżka powideł śliwkowych łyżeczka ciemnego octu balsamicznego listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='filet z piersi indyka wielkości około 1 kilograma2 łyżki sosu sojowego2 łyżki płynnego miodułyżka powideł śliwkowychłyżeczka ciemnego octu balsamicznego'; document.write(" "); Mięso myjemy i osuszamy. Przygotowujemy marynatę mieszając dokładnie sos sojowy z miodem, octem i powidłami. Wkładamy mięso do miski, oblewamy marynatą, przykrywamy folią spożywczą i wkładamy, najlepiej na noc, do lodówki. Następnego dnia nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Filet układamy na blaszce lub talerzu żaroodpornym. Polewamy marynatą i wkładamy do piekarnika. Pieczemy przez godzinę. Po wyjęciu z piekarnika, naszą pieczeń przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 15 minut. Następnie kroimy w plastry. Powstały po pieczeniu sos zlewamy do sosjerki i polewamy nim pokrojone mięso. Ja najczęściej piekę przy pomocy rękawa do pieczenia. Zamarynowane mięso wkładam do rękawa, wlewam trochę marynaty, zawiązuję rękaw i robię w nim kilka małych otworków. Pod koniec pieczenia rozcinam rękaw od góry, aby pieczeń ładnie się przyrumieniła.   Składniki:

Rogalik Blog

Piernik dojrzewający

Ten przepis jest u nas wykorzystywany od wielu lat. Piernik pięknie pachnie przyprawami korzennymi, nie kruszy się, można go kroić na cienkie plastry. Trzeba jedynie pamiętać o jego wcześniejszym upieczeniu, najlepiej na początku grudnia. Ciasto po upieczeniu jest twarde i  konieczne jest przechowywanie go w chłodnym miejscu przez około 3 tygodnie, aż zmięknie. Składniki: 0,5 kg mąki pszennej 0,25 kg naturalnego miodu 10 dag cukru + opakowanie cukru waniliowego jajko pół szklanki mleka łyżka naturalnego kakao płaska łyżka przyprawy do piernika 2 łyżeczki proszku do pieczenia szklanka drobno pokrojonych bakalii ( u mnie skórka pomarańczowa oraz owoce kandyzowane) listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='0,5 kg mąki pszennej0,25 kg naturalnego miodu10 dag cukru + opakowanie cukru waniliowegojajkopół szklanki mlekałyżka naturalnego kakaopłaska łyżka przyprawy do piernika2 łyżeczki proszku do pieczeniaszklanka drobno pokrojonych bakalii ( u mnie skórka pomarańczowa oraz owoce kandyzowane)'; document.write(" "); Mleko lekko podgrzewamy z miodem, dodajemy cukier i mieszamy aż cukier się rozpuści i wszystko połączy. Jajko dokładnie roztrzepujemy i mieszając, powoli wlewamy do mleka. Odstawiamy do wystudzenia. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i kakao. Dodajemy przyprawę do piernika, mieszamy. Wlewamy mleko z miodem i mieszamy, aż składniki się połączą (masa jest bardzo gęsta). Dodajemy bakalie i ponownie mieszamy. Ciasto przekładamy do natłuszczonej keksówki i wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Pieczemy przez 60 minut, następnie wyłączamy piekarnik i zostawiamy w nim piernik jeszcze na 10 minut. Gotowe ciasto możemy polukrować lub oblać rozpuszczoną czekoladą.

Rogalik Blog

Kruche ciasteczka ze słonecznikiem

Efektownie wyglądające ciasteczka. Przepis ze strony mojeciasto.pl z moimi modyfikacjami. Składniki: 200 g masła lub margaryny 250 g mąki pszennej 1 jajko 1 łyżka cukru pudru polewa: 150 g ziaren słonecznika 100 g miodu 2 łyżki słodkiej śmietanki 25 g margaryny listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='200 g masła lub margaryny250 g mąki pszennej1 jajko1 łyżka cukru pudru150 g ziaren słonecznika100 g miodu2 łyżki słodkiej śmietanki25 g margaryny'; document.write(" "); Składniki na ciasteczka zagniatamy. Ciasto owijamy folią spożywczą i wkładamy na pół godziny do lodówki. W międzyczasie przygotowujemy polewę. Słonecznik przez chwilę prażymy na suchej patelni. Dodajemy śmietankę, miód i margarynę i podgrzewamy, aż masa zabulgocze. Odstawiamy do wystudzenia. Ciasto wałkujemy na oprószonej mąką stolnicy na grubość 4 milimetrów i foremką wykrawamy ciasteczka. Ciastka układamy na pokrytej papierem do pieczenia blaszce i na każde nakładamy łyżeczkę masy ze słonecznikiem. Pieczemy w 180 stopniach przez 15 minut.  

Rogalik Blog

Ciasteczka cynamonowe

Kruche, cynamonowe ciasteczka. Nie odkształcają się podczas pieczenia i długo zachowują świeżość. Składniki: 170 g mąki pszennej 20 g cukru pudru trzcinowego 60 g masła lub margaryny łyżka cynamonu 1 jajko (osobno żółtko i białko) gruboziarnisty cukier listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='170 g mąki pszennej20 g cukru pudru trzcinowego60 g masła lub margarynyłyżka cynamonu1 jajko (osobno żółtko i białko)gruboziarnisty cukier'; document.write(" "); Mąkę mieszamy z cukrem i cynamonem. Dodajemy żółtko i posiekaną margarynę. Zagniatamy ciasto, owijamy folią spożywczą i wkładamy na godzinę do lodówki. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Ciasto wałkujemy na oprószonej mąką stolnicy na grubość 3 milimetrów. Foremką lub szklanką wycinamy kółka. Układamy na blasze pokrytej papierem do pieczenia. Każde ciastko smarujemy cienko białkiem i posypujemy cukrem. Wkładamy do piekarnika. Pieczemy około 13 minut, aż się przyrumienią.  

Rogalik Blog

Ciasto pomarańczowo-czekoladowe

Rewelacyjne! Wilgotne, aromatyczne pomarańczowe ciasto połączone z czekoladowym i oblane pomarańczowym lukrem. Świetny pomysł na święta i nie tylko. Polecam! Podaję składniki na małą foremkę, np. tortownicę o średnicy 20 centymetrów. Składniki: 175g cukru pudru 175g mąki pszennej przesianej z 1 łyżeczką proszku do pieczenia 175g miękkiej margaryny lub masła 3 jajka do masy pomarańczowej: skórka starta z 1 pomarańczy 3 łyżki soku wyciśniętego z pomarańczy do masy czekoladowej: 2 łyżki kakao 2 łyżki whisky lukier: filiżanka cukru pudru sok wyciśnięty z pomarańczy listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='175g cukru pudru175g mąki pszennej przesianej z 1 łyżeczką proszku do pieczenia175g miękkiej margaryny lub masła3 jajkaskórka starta z 1 pomarańczy3 łyżki soku wyciśniętego z pomarańczy2 łyżki kakao2 łyżki whiskyfiliżanka cukru pudrusok wyciśnięty z pomarańczy'; document.write(" "); Foremkę natłuszczamy. Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni. Pomarańczę dokładnie myjemy i ścieramy z niej skórkę. Wyciskamy z pomarańczy 3 łyżki soku, mieszamy ze startą skórką i odstawiamy. Miksujemy cukier i masło lub margarynę, aż uzyskamy puszystą masę. Nie przerywając miksowania dodajemy po jednym jajku. Wsypujemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i dokładnie mieszamy. Przekładamy połowę masy do osobnej miski. Do jednej połowy ciasta dodajemy sok pomarańczowy ze skórką. Do drugiej połowy kakao i alkohol. Dokładnie mieszamy. Ciasto nakładamy do foremki łyżką – na przemian oba rodzaje. Możemy lekko zamieszać, żeby powstał efekt marmurku. Pieczemy 25 minut, zostawiamy w foremce na kilka minut, a następnie przekładamy na metalową kratkę aby całkowicie ostygło. Przygotowujemy lukier dodając do cukru pudru tyle soku, aby otrzymać gęstą, półpłynną masę. Dokładnie ucieramy, aby nie było grudek. Smarujemy wierzch ciasta. Ciasto jest bardzo smaczne również na drugi i trzeci dzień po upieczeniu. Polecam!

Rogalik Blog

Grzaniec z pomarańczą

Na chłodne, zimowe wieczory przyda się czasem szklaneczka grzanego wina. Ta wersja jest dla lubiących słodkie smaki, ponieważ oprócz miodu zawiera jeszcze słodki syrop z owoców czarnego bzu. Jeśli lubicie mniej słodko, możecie zmniejszyć ilość miodu i syropu o połowę. Składniki: czerwone wytrawne wino - 3 szklanki 2 łyżki miodu 3 łyżki syropu z owoców czarnego bzu (u mnie domowej roboty) sok z 1 pomarańczy 1/4 łyżeczki cynamonu lub kawałek kory cynamonu listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='czerwone wytrawne wino - 3 szklanki2 łyżki miodu3 łyżki syropu z owoców czarnego bzu (u mnie domowej roboty)sok z 1 pomarańczy1/4 łyżeczki cynamonu lub kawałek kory cynamonu'; document.write(" "); Wszystkie składniki podgrzewamy na małym ogniu, aż wino będzie gorące. Nie gotujemy. Rozlewamy do szklanek i ozdabiamy plasterkami pomarańczy. Pijemy, póki gorące

Świąteczne muffinki korzenne z suszonymi śliwkami

Rogalik Blog

Świąteczne muffinki korzenne z suszonymi śliwkami

Rogalik Blog

Orzechowe gwiazdki

Przed świętami zaczyna się prawdziwe szaleństwo. Prawie codziennie piekę jakieś ciasteczka: tradycyjne, długo dojrzewające pierniczki w rozmaitych kształtach, kruche, maślane, dekorowane migdałem, ciasteczka anyżowe, cynamonowe… Szkoda tylko, że wszystkie tak szybko znikają Dziś jedne z moich ulubionych świątecznych ciasteczek – kruche gwiazdki pełne orzechów. Z rumowym lukrem na wierzchu. Polecam! Składniki: 250g mąki pszennej 100g cukru 150g masła lub margaryny 2 żółtka 120g drobno zmielonych orzechów włoskich 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1 łyżeczka cynamonu lukier: cukier puder rum dodatkowo: posypka w kształcie gwiazdek lub inna listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='250g mąki pszennej100g cukru150g masła lub margaryny2 żółtka120g drobno zmielonych orzechów włoskich1 łyżeczka proszku do pieczenia1 łyżeczka cynamonucukier puderrumposypka w kształcie gwiazdek lub inna'; document.write(" "); W misce mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia, cukrem, cynamonem i orzechami. Dodajemy pokrojoną na kawałki margarynę i żółtka. Szybko zagniatamy. Jeśli ciasto jest zbyt gęste dodajemy jeszcze 1 łyżkę zimnej wody. Z ciasta formujemy kulę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na godzinę. Stolicę oprószamy mąką i wałkujemy ciasto na grubość 3-4 milimetrów. Foremką wycinamy gwiazdki. Ciasteczka układamy na przykrytej papierem do pieczenia blaszce i wkładamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika na 15 minut. Ucieramy lukier z cukru pudru i rumu. Upieczone ciasteczka smarujemy lukrem i posypujemy cukrową posypką. Przechowujemy w puszce, wtedy na dłużej zachowają kruchość.

Rogalik Blog

Tradycyjna sałatka jarzynowa z majonezem

Sałatka z drobno pokrojonych, gotowanych warzyw z majonezem gości u mnie w domu od kiedy pamiętam. Czasem trochę modyfikuję skład dodając groszek, jabłko, natkę pietruszki, kiełbasę lub filety ze śledzia (matiasy). Składniki: 6 ziemniaków 4 marchewki 3 pietruszki mały seler 4 jajka 3 ogórki kiszone mały słoiczek majonezu 2 łyżki musztardy sól świeżo zmielony czarny pieprz listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='6 ziemniaków4 marchewki3 pietruszkimały seler4 jajka3 ogórki kiszonemały słoiczek majonezu2 łyżki musztardysólświeżo zmielony czarny pieprz'; document.write(" "); Ziemniaki, marchew, seler i korzeń pietruszki dokładnie myjemy. Nie obieramy. Warzywa gotujemy w lekko osolonej wodzie do miękkości. Pozostawiamy do całkowitego wystudzenia, a następnie wkładamy do lodówki, żeby się schłodziły (wtedy łatwiej je pokroić). Jajka gotujemy na twardo. Warzywa i jajka kroimy w niewielką kosteczkę. Mieszamy w dużej misce. Dodajemy majonez, musztardę i świeżo zmielony czarny pieprz. Delikatnie mieszamy, aby nie zgnieść warzyw. Gotowe Składniki:

Rogalik Blog

Palmiery piernikowe

Przepis z kuchni Lidla na szybkie ciastka z półproduktów. Świetnie sprawdzają się w przypadku niespodziewanych gości. Orzechy macadamia zastąpiłam łatwiej dostępną skórką pomarańczową. W ubiegłym roku robiłam podobne, tylko zamiast kremu piernikowego użyłam gotowej masy makowej. Przepis znajdziecie tu: zawijańce z makiem. Polecam jedną i drugą wersję. Składniki: opakowanie ciasto francuskiego około 150g kremu piernikowego garść skórki pomarańczowej (w oryginalnym przepisie orzechy macadamia) jajko listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToListonic1';listonic_content='opakowanie ciasto francuskiegookoło 150g kremu piernikowegogarść skórki pomarańczowej (w oryginalnym przepisie orzechy macadamia)jajko'; document.write(" "); Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Ciasto francuskie rozwijamy i smarujemy kremem piernikowym. Posypujemy skórką pomarańczową. Ciasto rolujemy wzdłuż dłuższego boku z obu stron w taki sposób, by oba końce zawinięte były do środka a następnie kroimy na plastry grubości 1-1,5cm i układamy na przykrytej papierem do pieczenia blaszce. Każde ciastko smarujemy z wierzchu rozkłóconym jajkiem. Pieczemy, aż ładnie się przyrumienią (około 10 minut).

Rogalik Blog

Wytrawne muffinki z parmezanem

Z dodatkiem tymianku i skórki z cytryny. Z chrupiącą skorupką. Składniki: 180 g mąki pszennej 3 średniej wielkości jajka 100 ml mleka 100 ml oliwy z oliwek 50 g parmezanu opakowanie proszku do pieczenia (15g) cytryna płaska łyżeczka suszonego tymianku spora szczypta soli i pieprzu Parmezan trzemy na małych oczkach tarki. Cytrynę myjemy i z połówki ścieramy skórkę. Jajka, mleko i oliwę ubijamy trzepaczką na lekką pianę. Wsypujemy parmezan. Mieszamy. Dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, skórką z cytryny, tymiankiem, solą i pieprzem. Ponownie krótko mieszamy. Przekładamy ciasto do foremek na muffinki (12 sztuk). Pieczemy przez 20 minut w 180 stopniach. Studzimy na kratce.

Rogalik Blog

Piernik z powidłami

Dodatek gęstych powideł śliwkowych sprawia, że w cieście są ich wyczuwalne kawałki.

Rogalik Blog

Placuszki z cukini z łososiem i cheddarem

Dziś wersja z wędzonym łososiem i cheddarem.

Rogalik Blog

Kruche ciasteczka z nutką cytryny

Idealne do porannej kawy.

Rogalik Blog

Mini tarty z jabłkami

Kruche spody i nadzienie z jabłek ugotowanych z cukrem trzcinowym, winogronami i orzechami.

Rogalik Blog

Babka drożdżowa z dynią

Delikatna, wilgotna, drożdżowa baba o pięknym kolorze.