Chrupiące gofry jak nad morzem

Śniadanie u Basi

Chrupiące gofry jak nad morzem

Okazuje się, że książka "Retrowarzywa" Wydawnictwa Samo Sedno to nie tylko skarbnica wiedzy o warzywach, ale także doskonałe, sprawdzone, "zwykłe" przepisy! W poszukiwaniu drugiego śniadania dla dzieci natknęłam się na gofry z pesto jarmużowym... i choć pesto w tym wypadku odpada, to gofry okazały się być najlepszymi, jakie jadłam!225 g mąki pszennej1,5 łyżeczki proszku do pieczenia 3 łyżeczki cukru pudru (ja dałam 4)1 szczypta soli2 jajka340 ml mleka80 ml oleju (ja użyłam rzepakowego) + trochę do posmarowaniaMąkę mieszamy z proszkiem, cukrem i solą. W osobnej miseczce roztrzepujemy jajka, a następnie mieszamy z mlekiem i olejem. Mokre składniki przelewamy do suchych i dokładnie mieszamy. Rozgrzewamy gofrownicę. Za pomocą pędzelka rozprowadzamy oliwę na płytkach i wylewamy porcję ciasta. Pieczemy do zarumienienia.

Jajko pieczone w szynce parmeńskiej

Śniadanie u Basi

Jajko pieczone w szynce parmeńskiej

Bardzo prosty, pyszny i mega efektowny pomysł na śniadanie :-)1 duże jajko lub 2 małe1-2 plastry szynki parmeńskiej (w zależności od tego, jak duże są zagłębienia w Waszej formie do muffinek)1-2 suszone pomidory z olejukilka posiekanych orzechów włoskich Alesto z Lidl’aszczypta suszonej lub świeżej natkiZagłębienie formy do muffinek wykładamy szynką – ja użyłam 2 plastry i ułożyłam je „na krzyż”. Następnie do środka wkładamy suszone pomidory i wbijamy jajko. Pieczemy 10 minut w 200 stopniach (grzanie góra-dół, nie termoobieg).  Upieczone jajko przekładamy na talerz i posypujemy orzechami oraz pietruszką.

Rustykalne cebularze pszenno-żytnie

Śniadanie u Basi

Rustykalne cebularze pszenno-żytnie

Uwielbiam cebularze! A te domowe są jeszcze pyszniejsze niż kupne! I do tego bardzo łatwo się je robi :-)Ciasto:400 g mąki pszennej100 g mąki żytniej5 g drożdży instant1 łyżka soli300 ml ciepłej (ale nie gorącej!) wodyDodatki:2-3 duże cebule3 łyżki oleju do smażenia1 duża szczypta soli1 łyżka makuroztrzepane jajko do posmarowaniaSkładniki ciasta mieszamy ze sobą (ja użyłam robota kuchennego z plastikowymi ostrzami, ale można też ręką). Gdy ciasto jest gładkie, wkładamy je do miski, zakrywamy folią spożywczą i pozostawiamy na 2 godziny do wyrośnięcia. W tym czasie na oleju szklimy cebulę pokrojoną w grubą kostkę i posypaną szczyptą soli. Gotową cebulę mieszamy z makiem.Z wyrośniętego ciasta formujemy 6-8 placuszków. Zawijamy brzegi każdego do środka, żeby powstało zagłębienie, które wypełniamy cebulą. Tak przygotowane cebularze możemy jeszcze odstawić na 30 minut, żeby trochę wyrosły. Następnie brzegi smarujemy roztrzepanym jajkiem i pieczemy 10 minut w 240 stopniach (termoobieg).

Figi pieczone z mozzarellą w szynce parmeńskiej

Śniadanie u Basi

Figi pieczone z mozzarellą w szynce parmeńskiej

Dziś przyszła odwilż, zrobiło się przeszywająco zimno i jakoś tak nieprzyjemnie... Dlatego postanowiłam umilić sobie ten dzień i zrobiłam pyszne koreczki, które doskonale pasują do lampki wina ;-) Zarówno na ciepło, jak i na zimno rozpieszczą Wasze podniebienia!1 opakowanie fig Alesto z Lidla (250 g)1 opakowanie szynki parmeńskiej w plastrach (120 g)*100 g żółtej mozzarelli*Ser kroimy w słupki. Po kolei przekrawamy każdy plaster szynki parmeńskiej wzdłuż na pół i zawijamy w każdy pasek jedną figę ze słupkiem sera. Na koniec całość przekłuwamy wykałaczką. pieczemy 10 minut w 180 stopniach (termoobieg).*pozostałe składniki też kupiłam w Lidl'u

Naleśniki ostropestowe

Śniadanie u Basi

Naleśniki ostropestowe

Ostropest jest bardzo zdrowy, dlatego warto jest go włączyć do codziennej diety. A najfajniejsze jest to, że można go "przemycać" w różnych standardowych przepisach! Dlatego zyskujecie zdrowie, a nic nie tracicie ze smaku ;-)1 jajko ½ szklanki wody ½ szklanki mleka 1 szklanka niecała mąki 1 szczypta soli 5 łyżek oleju3 czubate łyżki mielonego ostropestuW misce mieszamy wszystkie składniki do uzyskania gładkiego ciasta (możemy użyć blendera lub rózgi). Pozostawiamy na 15 minut do odstania, po czym ponownie mieszamy. Na suchej patelni smażymy cienkie naleśniki. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Frytki z topinamburu i recenzja książki

Śniadanie u Basi

Frytki z topinamburu i recenzja książki "Retrowarzywa" Wydawnictwa Samo Sedno

"Retrowarzywa" to książka, która jest tak pięknie wydana, że aż chce się ją głaskać ;-) A jej tematyka jest bardzo inspirująca, bo pokazuje w jaki sposób wykorzystać warzywa, które "z hukiem" wracają do naszych kuchni...Poniżej zamieszczam Wam kilka przykładowych przepisów z książki. Zwróćcie uwagę, jak książka jest skomponowana - do każdego przepisu dołączone jest piękne zdjęcie, co daje nam gwarancję, że przepis jest sprawdzony, a nie tylko skądś spisany. Poza tym książka jest po prostu bardzo ładna! Chce się ją przeglądać, super prezentuje się na półce z książkami kucharskimi i na pewno sprawdzi się jako prezent!Poza tym przepisy są bardzo pomysłowe! Pokazują, jak wykorzystać znane nam warzywa np. rabarbar w niecodzienny sposób...Albo jak zaprzyjaźnić się z rzadszymi gośćmi w naszej kuchni ;-)Ja postanowiłam jako pierwszy wziąć "na tapetę" topinambur i przygotowałam z niego frytki wg przepisu z książki.kilka niedużych bulw topinamburuolej do smażeniasólposiekana pietruszkaBulwy topinamburu szorujemy (ja użyłam szorstkiej strony gąbki), a następnie kroimy wzdłuż na ćwiartki. Na patelni rozgrzewamy warstwę oleju, pokrywającą całą powierzchnie patelni. Następnie nakładamy topinambur. Ważne, aby układać frytki jedna obok drugiej, a nie na sobie (ta sama zasada sprawdza się przy smażeniu frytek – nie zlepiają się wtedy, a nie trzeba smażyć w głębokim tłuszczu). Doprawiamy solą. Smażymy na średnim ogniu do zezłocenia. Frytki dla dekoracji i smaku posypałam posiekaną pietruszką.Książkę kupicie na stronie Wydawnictwa Samo Sedno lub w Empiku. Polecam!

Jajecznica z kaparami

Śniadanie u Basi

Jajecznica z kaparami

Na Nowy Rok taki oto pomysł zawitał w mojej głowie i okazał się bardzo trafiony :-) Szybko, smacznie i nieco inaczej niż zwykle!2 jajkamasło klarowane do smażenia1 farankfurterka lub inna cienka kiełbasa1 łyżka kaparów Buleriassól i pieprz do smakuNa patelni rozpuszczamy masło i podsmażamy kiełbasę pokrojoną w plasterki. Dodajemy jajka i smażymy jajecznicę. Na sam koniec, tuż przed ścięciem dodajemy kapary i mieszamy. Jajecznicę można doprawić do smaku solą i pieprzem, ale najpierw polecam spróbować, bo kapary są słone i już dodają smaku jajecznicy :-) Podałam z świeżym pomidorem i opieczoną w tosterze bułką.

Tosty z jajecznicą

Śniadanie u Basi

Tosty z jajecznicą

Zajdziecie tu przepis na pyszną jajecznicą i pomysł na jej podanie, dzięki któremu oszczędzicie sobie mycia talerzy ;-)2 jajka1/2 niedużej cebuli cebula2 plastry szynki konserwowej2 kromki chleba tostowegołyżeczka masła + łyżka oleju rzepakowego do smażeniaposiekany szczypiorek do dekoracji Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na złoty kolor na maśle z olejem (żeby masło się nie paliło). Szynkę kroimy w drobną kosteczkę (0,5 cm) i dorzucamy do cebuli. Chwilę podsmażamy. Wbijamy jajka i smażymy do czasu uzyskania pożądanej konsystencji. Gotową jajecznicę układamy na opieczonych kromkach chleba tostowego i dekorujemy szczypiorkiem.

Koreczki z sera camembert w prosciutto

Śniadanie u Basi

Koreczki z sera camembert w prosciutto

Pomysł na sylwestrową przekąskę na ostatnią chwilę! Choć przyznam, że ja ostatnio się zajadam takimi koreczkami ;-) Idealne do lampki wina!ser camembertplastry szynki prosciuttozielone lub czarne oliwkiSer kroimy w plasterki, a następnie obwijamy je szynką. Każdy plaster sera dzielimy w poprzek na pół i przebijamy wykałaczką z oliwką.

Pieczone kulki z cukinii i mozzarelli

Śniadanie u Basi

Pieczone kulki z cukinii i mozzarelli

Takie kulki to bardzo fajny pomysł na przekąskę albo dodatek do innego dania. Doskonale smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można ponadziewać je na wykałaczki i maczać w sosach. 2 średnie cukinie łyżeczka soli 1/3 szklanki bułki tartej 1 jajko 1/3 szklanki startej mozzarelli (żółtej) pieprz i czosnek granulowany do smakusos arabski łagodny Fanex (do podania)Cukinię ścieramy na grubych oczkach tarki. Dodajemy sól, mieszamy i odstawiamy na kilkanaście minut, aby cukinia puściła sok. Następnie przekładamy na sitko i dociskamy, aby puściła sok. Dodajemy bułkę tartą, jajko, mozzarellę, czosnek i pieprz. Wszystko dokładnie mieszamy. Z powstałej masy lepimy w rękach kulki, które układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 15 minut w 180°C (termoobieg).

Najprostszy czekoladowy pudding chia

Śniadanie u Basi

Najprostszy czekoladowy pudding chia

Pyszny pomysł na lekkie i pożywne śniadanie, które bez problemu zabierzecie do pracy nawet w słoiku :-) A także jest to doskonała propozycja na imprezowe przekąski!1 jogurt naturalny2 łyżki nasion chiapolewa czekoladowa Fanexulubiona konfitura (u mnie wiśniowa)mięta do dekoracjiNasiona chia mieszamy z 2/3 jogurtu i pozostawiamy na 3-4 godziny do napęcznienia. Następnie dodajemy polewę czekoladową i mieszamy. Całość przekładamy do ozdobnego naczynia lub pucharka, w którym będziemy serwować pudding. Na wierzch warstwy czekoladowej wykładamy jogurt naturalny oraz konfiturę. Całość dekorujemy świeżą miętą.

Klasyczna sałatka jarzynowa z jabłkiem i kukurydzą

Śniadanie u Basi

Klasyczna sałatka jarzynowa z jabłkiem i kukurydzą

Pyszna klasyczna sałatka jarzynowa, która doskonale sprawdza się zarówno na świątecznym, jak i imprezowym stole!5 ziemniaków2 marchewki1 korzeń pietruszki4 ogórki konserwowe1/3 puszki kukurydzy2 jabłka200 ml majonezu sałatkowego Fanexsól pieprzZiemniaki, marchewki i pietruszkę dokładnie myjemy, a następnie gotujemy w dużym garnku z osoloną wodą do czasu, aż ziemniaki będą miękkie (sprawdzamy nakłuwając widelcem). Następnie odlewamy wodę i pozostawiamy warzywa do wystygnięcia.Jabłka obieramy i usuwamy gniazda nasienne. Ziemniaki, marchewkę i pietruszkę obieramy ze skórki. Wszystko kroimy w kostkę (łącznie z jabłkami i ogórkami konserwowymi). Przyprawiamy solą, pieprzem, dodajemy kukurydzę z puszki i dokładnie mieszamy z majonezem.

Pasztet z dzika

Śniadanie u Basi

Pasztet z dzika

W tym roku na świątecznym stole pojawił się pasztet z dziczyzną i od razu stał się hitem. Pomijając już, że jest pyszny, doskonale się rozsmarowuje. Z podanych składników uzyskacie 3 keksówki pasztetu. Ja mam taki zwyczaj, że co roku obdzielam rodzinę i przyjaciółkę pasztetem, więc zawsze robię ciut więcej ;-)1 kg łopatki500 g szynki z dzika300 g podgardla wieprzowego500 g wątróbki drobiowej100 g żurawiny3 duże marchewki2 cebule5 jajek2 czerstwe bułki3 liście laurowe5 ziaren ziela angielskiegosólpieprz gałka muszkatołowamasłobułka tartaŁopatkę, dzika i podgardle gotujemy z obranymi marchewkami, cebulą, liśćmi laurowymi i zielem angielskim do miękkości. Można dorzucić 1-2 kostki rosołowe. Pozostawiamy do przestygnięcia. Następnie mięso mielimy razem z warzywami i doprawiamy do smaku (zwłaszcza sprawdźcie, czy pasztet jest odpowiednio słony). Do mięsa dodajemy jajka oraz namoczone w wodzie (lub mleku) i odsączone bułki. Wątróbkę sparzamy gorącą wodą, mielimy i dodajemy do pasztetu. Wszystko dokładnie mieszamy z żurawiną. Foremki wysmarowujemy masłem i oprószamy bułką tartą. Nakładamy mięso i wyrównujemy powierzchnię. Pieczemy 60 minut w piekarniku nagrzanym do 180st (termoobieg). Gotowy pasztet pozostawiamy do ostygnięcia. Najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce.

Jajka faszerowane suszonymi pomidorami

Śniadanie u Basi

Jajka faszerowane suszonymi pomidorami

Prosto, pysznie i bardzo efektownie :-) Polecam na Święta, Sylwestra i inne okazje :-)10 jajek10 suszonych pomidorów z oleju2 łyżki majonezuposiekany szczypiorek do dekoracji           Jajka gotujemy na twardo, studzimy i obieramy ze skorupki. Następnie przekrawamy je na pół i wydłubujemy żółtko do miseczki. Do żółtka dodajemy 7 suszonych pomidorów w drobną kosteczkę oraz majonez. Mieszamy razem, a następnie nakładamy porcje nadzienia w miejsca po żółtku. Pozostałe pomidory kroimy w paski i dekorujemy nimi jajka. Całość posypujemy posiekanym szczypiorkiem.

Pieczony pasztet z pistacjami

Śniadanie u Basi

Pieczony pasztet z pistacjami

U mnie na Święta tradycją stał się domowy pasztet. Co roku staram się trochę zaskoczyć moją rodzinę, przygotowując nową wersję pasztetu :-) W tym roku będzie to pasztet z pistacjami oraz pasztet z dzika - o którym później ;-)1 kg łopatki500 g piersi z kurczaka200 g słoniny (lub podgardla)500 g wątróbki drobiowej200 g obranych pistacji3 duże marchewki2 cebule5 jajek2 czerstwe bułki3 liście laurowe5 ziaren ziela angielskiegosólpieprz gałka muszkatołowamasłobułka tartaŁopatkę, kurczaka i słoninę gotujemy z obranymi marchewkami, cebulą, liśćmi laurowymi i zielem angielskim do miękkości. Pozostawiamy do przestygnięcia. Następnie mięso mielimy razem z warzywami i doprawiamy do smaku. Do mięsa dodajemy żółtka oraz namoczone w wodzie (lub mleku) i odsączone bułki. Wątróbkę sparzamy gorącą wodą, mielimy i dodajemy do pasztetu. Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli i dodajemy do pasztetu. Wszystko dokładnie mieszamy z pistacjami (małą część zostawiamy do przyozdobienia góry pasztetu). Foremki wysmarowujemy masłem i oprószamy bułką tartą. Nakładamy mięso, wyrównujemy powierzchnię i układamy trochę orzechów. Pieczemy 60 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (termoobieg). Gotowy pasztet pozostawiamy do ostygnięcia.

Chałka z powidłami korzennymi i kruszonką

Śniadanie u Basi

Chałka z powidłami korzennymi i kruszonką

To dopiero jest pyszne słodkie śniadanie! Chałeczka doskonale komponuje się z kubkiem mleka czy kakao. Mikołaj na pewno też będzie zachwycony :-)ciasto:3 szklanki mąki 10 g drożdży suchych instant 1/2 szklanki ciepłego mleka 1 jajko 2 łyżki roztopionego masła 4 łyżki cukru 1 łyżeczka soli kruszonka: 2 łyżki mąki 1 łyżka cukru pudru 1 łyżka masła powidła korzenne Stovit1 rozkłócone jajko do posmarowaniaSkładniki ciasta łączymy ze sobą. Ręką lub mikserem ugniatamy ciasto. Następnie przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na 30 minut do wyrośnięcia. W tym czasie możemy przygotować kruszonkę: cukier łączymy z mąką, a następnie palcami ucieramy z masłem na „mokry piasek”. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 4 części. Każdą rozwałkowujemy na długi placek, smarujemy powidłami i zwijamy w długi rulonik. Wszystkie 4 rulony ciasta sklejamy razem i zaplatamy jak warkocz. Końce znów sklejamy i podkładamy pod chałkę. Zaplecioną chałkę układamy na papierze do pieczenia i pozostawiamy na 15-20 minut do wyrośnięcia. Następnie smarujemy rozkłóconym jajkiem i posypujemy kruszonką. Pieczemy 30 minut w 180 stopniach (termoobieg). 

Koktajl bananowy na mleku kokosowym i recenzja książki

Śniadanie u Basi

Koktajl bananowy na mleku kokosowym i recenzja książki "Zdrowe Słodkości" + KONKURS

Na Święta dostałam bardzo fajny prezent od Wydawnictwa Samo Sedno, a mianowicie pięknie wydaną książkę "Zdrowe Słodkości". Przygotowałam z niej pyszny koktajl! Jeśli chcecie na niego przepis, a także zajrzeć do środka książki, to czytajcie dalej :-)Na początku myślałam, że jest to książka o ciastach i deserach, ale ku mojemu zaskoczeniu i radości okazało się, że wcale nie! Znalazłam tu bardzo dużo przepisów śniadaniowych, a także propozycje obiadowe i kolacje! Oczywiście desery też są :-) Z reszta zajrzyjcie sami do spisu treści :-)Nieźle prawda? Coś słodkiego, ale i zdrowego, na każdą porę dnia :-) Książka zawiera bardzo fajne, całkiem proste przepisy, bez zbędnych udziwnień... Tak domowa kuchnia w wersji słodkiej. Bardzo mi się podoba wygląd książki, zdjęcia do przepisów i ich czytelność. U mnie książka dostała honorowe miejsce na kuchennej półce :-)Z książki przygotowałam koktajl bananowy na mleku kokosowym2 banany1 łyżeczka soku z cytryny250 ml mleka kokosowegoWszystko dokładnie zmiksowałam blenderem i ozdobiłam złotymi kuleczkami. Miałam się podzielić, ale był tak pyszny, że wypiłam sama ;-)Książka "Zdrowe Słodkości" to wspaniały prezent pod choinkę. Możecie kupić ją tu:https://www.samosedno.com.pl/diety-i-kulinaria/1539-zdrowe-slodkosci-na-kazda-pore-dnia-9788377887769.htmlMożecie też wygrać egzemplarz dla siebie w prostym konkursie na FanPage Śniadanie u Basi :-)

Koreczki ze śliwki pieczonej w boczku

Śniadanie u Basi

Koreczki ze śliwki pieczonej w boczku

Prosto, a przy tym jak wykwintnie i smacznie! Polecam te koreczki na świąteczny i sylwestrowy stół, a także inne okazje. I co najważniejsze - doskonale smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno :-)10-20 suszonych śliwek bez pestek (w zależności od wielkości)10 cienkich plasterków boczku2 łyżki konfitury z jarzębiny StovitŚliwki pojedynczo lub po dwie zawijamy w boczek i przekłuwamy wykałaczką. Układamy na papierze do pieczenia i wkładamy na 5 minut do piekarnika na opiekanie „grill”. Następnie przekładamy każdy koreczek na drugą stronę i zapiekamy kolejne 5 minut. Gotowe koreczki podajemy z konfiturą z jarzębiny do maczania.

Francuskie koperty z łosiem i szpinakiem

Śniadanie u Basi

Francuskie koperty z łosiem i szpinakiem

Bardzo fajna propozycja na podanie łososia! Pysznie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Doskonale sprawdzi się na Waszych świątecznych i noworocznych stołach :-)2 kawałki łososiamąka do oprószenia100 g mrożonego szpinaku1 ząbek czosnku2 łyżki masła klarowanegosól, pieprz do smaku20-30 g startego żółtego sera1 arkusz ciasta francuskiego1 małe jajkosos arabski łagodny Fanex - do podaniaZ łososia odcinamy skórę, solimy i oprószamy mąką. Smażymy na patelni chwilę z obu stron (do zezłocenia). Ściągamy rybę, a patelnię wycieramy ręcznikiem papierowym. Ciasto francuskie dzielimy na 2 części. Na połowie każdego kawałka układamy łososia, a drugą część nacinamy (jak na zdjęciu poniżej). Na patelni rozpuszczamy masło i podsmażamy czosnek przeciśnięty przez praskę. Następnie dodajemy szpinak. Solimy i pieprzymy do smaku. Podsmażony szpinak układamy na łososiu, a całość posypujemy startym żółtym serem. Ciasto francuskie smarujemy po brzegach roztrzepanym jajkiem. Rybę przykrywamy ponacinaną częścią ciasta francuskiego i lekko dociskamy. Całość smarujemy po wierzchu roztrzepanym jajkiem. Pieczemy 20 minut w 200 stopniach (termoobieg). Koperty podałam z sosem arabskim (czosnkowym).

Omlet z oscypkiem i borówką

Śniadanie u Basi

Omlet z oscypkiem i borówką

Ostatnio na jarmarku bożonarodzeniowym udało mi się kupić mojego ukochanego oscypka :-) Jako, że bardzo lubię oscypka na ciepło, to od razu pomyślałam, że fajnym pomysłem byłby z nim omlet. Dla przełamania smaku dodałam konfitury z borówki. Pycha!Składniki na 3 omlety:3 jajka2/3 szklanki mąki ½ szklanki mleka 1-2 czubate łyżki otrębów owsianych 2 szczypty soli do przybrania omletu:oscypek pokrojony w plasterki borówka Premium Stovitnatka pietruszkiRozdzielamy białka od żółtek do dwóch misek. Tam gdzie jest białko, dodajemy 2 szczypty soli i ubijamy mikserem na sztywną pianę. Do żółtek dodajemy mąkę, otręby owsiane i mleka. Mieszamy. Powinniśmy uzyskać lekko gęstą konsystencję ciasta naleśnikowego. Ciasto przelewamy do piany, a następnie delikatnym ruchem łączymy, tak aby piana nie opadła. Smażymy na rozgrzanym oleju. Omlet lubi „pić” olej, dlatego gdy go zabraknie na patelni należy trochę go podlać, bo inaczej omlet się przypali. Na gotowy omlet nakładamy dodatki – oscypka, borówkę i dekorujemy pietruszką.

Tarta Snickers

Śniadanie u Basi

Tarta Snickers

A może by tak na Święta zrobić jakieś mniej klasyczne ciasto? Jeśli taki pomysł chodzi Wam po głowie, to koniecznie sprawdźcie przepis na słodko-słoną tartę Snickers :-)ciasto:200 g mąki50 g cukru 100 g masła 1 duża szczypta soliKrem:200 ml śmietanki 30%250 g serka mascarpone1/2 puszki masy kajmakowejDo dekoracji:solone fistaszkirozpuszczona czekolada/polewa czekoladowaSuche składniki ciasta mieszamy ze sobą, następnie dodajemy posiekane zimne masło i palcami ugniatamy ciasto tak długo, aż wszystko ładnie się połączy. Jeśli mamy chwilę to możemy ciasto zawinąć w folię spożywcą i schłodzić 30 minut w lodówce. Następnie ciasto rozwałkowujemy na placek (w razie gdyby się kleiło do wałka, to podsypujemy mąką) i wykładamy nim formę do tarty z papierem do pieczenia. Następnie widelcem nakłuwamy ciasto na dnie i bokach. Na cieście układamy kolejną warstwę papieru do pieczenia i wysypujemy na wierzch fasolę, aby ciasto na spodzie nie rosło. Pieczemy 30 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 160 stopni (termoobieg). Po tym czasie ciasto wyciągamy, zsypujemy fasolę oraz papier i pozostawiamy do wystygnięcia.Śmietankę ubijamy na sztywno i wmiksowujemy mascarpone, a następnie masę kajmakową. Gotowy krem wykładamy na spód do tarty. Wierzch ciasta posypujemy fistaszkami i polewamy czekoladą.

Sałatka ziemniaczano-śledziowa z jajkiem

Śniadanie u Basi

Sałatka ziemniaczano-śledziowa z jajkiem

Idzie Boże Narodzenie, więc czas na pyszne i szybkie świąteczne propozycje :-) Dziś sałatka śledziowa o bardzo delikatnym smaku. Idealna na świąteczne śniadanie!500 g ziemniaków sałatkowych3 jajka ugotowane na twardo4 ogórki konserwowe1 mała czerwona cebula200 g filetów śledziowych4 łyżki majonezu dekoracyjnego Fanex1 łyżeczka musztardypieprzsól do gotowania ziemniakówZiemniaki gotujemy w mundurkach do miękkości. Odcedzamy, pozostawiamy do ostygnięcia i obieramy. Ziemniaki, jajka, śledzie, ogórki i cebulę kroimy w kostkę (cebulę w najmniejszą). Wszystko razem mieszamy. Doprawiamy pieprzem. Na koniec dodajemy majonez i musztardę, i wszystko razem mieszamy.

Pomidorowa pasta jajeczna

Śniadanie u Basi

Pomidorowa pasta jajeczna

Dziś pomysł na czerwoną pastę jajeczną :-) Bardzo aromatyczna i pomidorowa. Miła odmiana, gdy już mamy dosyć smaku jajek z majonezem ;-)3 jajka ugotowane na twardo2 łyżki przetartych pomidorów Cosi Com’e ze sklepu Smaki Południa1 łyżka majonezuszczypta soli, pieprzu, cukru i czosnku granulowanegoJajka obieramy i ugniatamy widelcem na papkę. Dodajemy pomidory, majonez oraz przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy. Kanapki z pastą dekorujemy posiekaną natką pietruszki.

Śniadanie u Basi

Camembert z borówką pieczony w cieście francuskim

Pieczony camembert to świetna propozycja jeśli chcecie zrobić sobie coś ekstra i trochę rozpieścić kubki smakowe, jednocześnie nie spędzając zbyt długiego czasu w kuchni. Polecam serdecznie - na wieczór z lampką wina ;-)1 ser camembert1/2 arkusza ciasta francuskiego2 czubate łyżeczki borówki premium Stovit1 rozkłócone jajkoCiasto francuskie dzielimy na paski i zaplatamy „jak koszyczek” (jak na zdjęciu poniżej). Na środku układamy ser camembert i nakładamy borówkę. Następnie co drugi pasek łączymy ze sobą na górze, a pozostałe paski układamy skośnie na bokach, lekko dociskając końce, żeby się przylepiło. Całość smarujemy rozkłóconym jajkiem. Pieczemy 20 minut w temperaturze 190 stopni (termoobieg). Jemy od razu po przygotowaniu.

Puszysty omlet z otrębami i mielonym ostropestem (bez proszku do pieczenia)

Śniadanie u Basi

Puszysty omlet z otrębami i mielonym ostropestem (bez proszku do pieczenia)

Od dzieciństwa uwielbiam omlety! Nie dość, że są pyszne i sycące, to można w nich bez problemu "przemycić" jakieś zdrowe dodatki ;-) Tym razem były to otręby i mielony ostropest, który zaczęłam dodawać niemal do wszystkiego :-D½ szklanki mąki 2 szczypty soli ½ szklanki mleka 2 jajka2 łyżki otrębów2 łyżki mielonego ostropestuolej do smażeniaśliwka smażona z czekoladą Stovit do podaniaRozdzielamy białka od żółtek do dwóch miseczek. Tam gdzie jest białko, dodajemy 2 szczypty soli i ubijamy mikserem na sztywną pianę. Do żółtek dodajemy mąkę, otręby, ostropest i mleko. Mieszamy mikserem na niewielkich obrotach. Powinniśmy uzyskać lekko gęstą konsystencję ciasta naleśnikowego. Otrzymaną mieszaninę przelewamy do piany, a następnie delikatnym ruchem łączymy, tak aby piana nie opadła. Smażymy na rozgrzanym oleju. Omlet lubi „pić” olej, dlatego gdy go zabraknie na patelni należy trochę go podlać, bo inaczej omlet się przypali. Gotowy omlet przekładamy na talerz i smarujemy powidłami.

Pizza makaronowa

Śniadanie u Basi

Pizza makaronowa

Bardzo fajny pomysł na szybka pizzę albo wykorzystanie nadmiaru makaronu. Idealna na obiad ze znajomymi, bo takie uniwersalne włoskie smaki zawsze się podobają :-)1,5 szklanki ugotowanego makaronusos pomidorowy (u mnie fix napoli knorr’a)4 plastry szynki konserwowej2/3  szklanki startej mozzarelli1/2 puszki kukurydzy1/2 papryki4-6 pieczarek1 cebulasól i pieprz do smakuPieczarki kroimy w plasterki i podsmażamy na patelni razem z posiekaną cebulą. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Formę do tarty wykładamy papierem do pieczenia i nakładamy makaron. Na makaron równomiernie nakładamy sos, a następnie podsmażone pieczarki, pokrojoną szynkę i paprykę oraz kukurydzą. Całość posypujemy startą mozzarellą. Zapiekamy około 15 minut (do rozpuszczenia i zarumienienia sera).

Błyskawiczna sałatka makaronowa z jajkiem i słonecznikiem

Śniadanie u Basi

Błyskawiczna sałatka makaronowa z jajkiem i słonecznikiem

Kiedy chcecie zrobić na szybko sałatkę, bo na przykład odwiedzają Was niespodziewani goście, to koniecznie wypróbujcie ten prosty i pyszny przepis! Smak jest na tyle "uniwersalny", że na pewno przypadnie wszystkim do gustu. Ja np. podałam ją jako dodatek do kotletów (zamiast ziemniaków).1 szklanka drobnego makaronu (u mnie kolorowy)4 jajka ugotowane na twardo1 mała puszka kukurydzy (170 g)5 łyżek łuskanego słonecznika1 ząbek czosnku1/2 łyżeczki soli (u mnie ziołowa)świeżo mielony pieprz do smaku2 łyżki majonezu sałatkowego Fanex2 łyżki jogurtu naturalnegoMakaron gotujemy wg przepisu na opakowaniu, odcedzamy i przelewamy zimną wodą, żeby się nie kleił. Dodajemy odsączoną kukurydzę, słonecznik, jajka pokrojone w kostkę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Doprawiamy solą i pieprzem. Dokładnie mieszamy z majonezem i jogurtem.

Domowe chlebki Nan z otrębami i czarnuszką

Śniadanie u Basi

Domowe chlebki Nan z otrębami i czarnuszką

Dziś na śniadanie były pyszne chlebki z patelni :-) Uwielbiam takie świeżutkie, ciepłe pieczywo! Miały być tylko dodatkiem, ale po posmarowaniu masełkiem czosnkowym okazały się być tak pyszne, że zjadłam same :-)300 gramów mąki pszennej (plus trochę do oprószenia)2 czubate łyżki otrębów (u mnie orkiszowe)½ łyżeczki proszku do pieczenia1 łyżeczka soli1,5 łyżeczki cukru½ łyżeczki sody oczyszczonej15 g roztopionego masła2 łyżki mleka 1,5%4 łyżki jogurtu naturalnego80 ml wody dodatki:czarnuszka1 czubata łyżka masła1 ząbek czosnkuposiekany szczypiorek (lub pietruszka/kolendra)W misce mieszamy mąkę, otręby, proszek do pieczenia, sól, cukier i sodę oczyszczoną. Następnie robimy w środku zagłębienie i wlewamy roztopione masło, mleko, jogurt i wodę. Zagniatamy ciasto i w razie potrzeby dodajemy więcej wody. Stolnicę oprószamy mąką. Wykładamy ciasto i dzielimy nożem na 4 części. Każdy kawałek ciasta rozwałkowujemy na kształt łezki i posypujemy czarnuszką, którą delikatnie dociskamy. Chlebki Nan smażymy na patelni posmarowanej odrobiną oleju do zarumienienia z obu stron. Gotowe placuszki smarujemy roztopionym masłem wymieszanym z przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku oraz posypujemy posiekanymi ziołami.

Pieczone łódeczki ziemniaczane z boczkiem i sosem czosnkowym

Śniadanie u Basi

Pieczone łódeczki ziemniaczane z boczkiem i sosem czosnkowym

Takie łódeczki to fajny pomysł na dodatek do sadzonego jajka, a także super imprezowa przekąska. A co najważniejsze - doskonale smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno :-)6-7 niedużych ziemniaków1 opakowanie boczku w plasterkachsos czosnkowy Fanexposiekana natka pietruszkiZiemniaki myjemy i gotujemy w całości w osolonej wodzie. Gdy już będą dość miękkie, odcedzamy i pozostawiamy na przestygnięcia. Następnie każdy ziemniak kroimy na pół i wydrążamy łyżką wnętrze. Do środka nakładamy drobno pokrojony boczek. Pieczemy 10-15 minut w piekarniku z opcją „grill” (do zarumienienia). Do upieczonych ziemniaków nakładamy po porcji sosu czosnkowego i posypujemy natką pietruszki.

Łatwa tarta z mascarpone i owocami

Śniadanie u Basi

Łatwa tarta z mascarpone i owocami

Wczoraj miałam gości, więc postanowiłam zrobić jakieś fajne ciasto. Postawiłam na tartę, ponieważ robi się ją bardzo szybko i zawsze cieszy się dużym "wzięciem". Dzięki zastosowaniu (jako wykończenia) owoców w żelu, nie muszę się martwić o świeże owoce i zawsze jestem przygotowana nawet na niespodziewanych gości ;-)ciasto:200 g mąki50 g cukru 100 g masła 1 duża szczypta soliKrem:200 ml śmietanki 30%250 g serka mascarpone1 słoiczek Naturalnie Owocowe Stovit – Cztery owoceSuche składniki ciasta mieszamy ze sobą, następnie dodajemy posiekane zimne masło i palcami ugniatamy ciasto tak długo, aż wszystko ładnie się połączy. Jeśli mamy chwilę to możemy ciasto zawinąć w folię spożywcą i schłodzić 30 minut w lodówce. Następnie ciasto rozwałkowujemy na placek (w razie gdyby się kleiło do wałka, to podsypujemy mąką) i wykładamy nim formę do tarty z papierem do pieczenia. Następnie widelcem nakłuwamy ciasto na dnie i bokach. Na cieście układamy kolejną warstwę papieru do pieczenia i wysypujemy na wierzch fasolę, Abu ciasto na spodzie nie rosło. Pieczemy 30 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 160 stopni (termoobieg). Po tym czasie ciasto wyciągamy, zsypujemy fasolę i pozostawiamy do wystygnięcia.Śmietankę ubijamy na sztywno i wmiksowujemy mascarpone. Gotową masę wykładamy na zimny spód. Całość wykańczamy owocami w żelu.