Sernik krakowski   (Magdy Gessler)

Smakujmy

Sernik krakowski (Magdy Gessler)

Takie serniki to ja lubię – ciężki, nie „kremowy” jak masa… I do tego na bardzo dobrym cieście kruchym, fajnie słodkim. Jest to przepis Magdy Gessler z książki Smaczna Polska (w tym przypadku Małopolska:)). Ciasto: 20 dag masła  /  30 dag mąki  /  10 dag cukru pudru  /  2 żółtka  /  szczypta soli Masa serowa:  80 dag wiejskiego twarogu  /  4 jajka  /  20 dag cukru pudru  /  10 dag masła  /  1/2 szkl śmietany  /  2 łyżki budyniu wanil. lub mąki ziemn.  /  5 dag rodzynków  /  5 dag smażonej skórki pomarańczowej  /  sok z 1/2 cytryny Nożem posiekać zimne masło z mąką, cukrem i solą. Dodać żółtka i zagnieść ciasto. Uformować kulę, owinąć folią i dać do lodówki na min. pół godziny. Potem odjąć 2/3 ciasta i wyłożyć spód blaszki. Nakłuć widelcem i piec 10 min w piekarniku nagrzanym do 200 st. C. Wyjąć, lekko ostudzić. Ser przepuścić 3 razy przez maszynkę. Oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem, stopniowo dodając po trochu ser i masło. Na końcu dodać śmietanę wymieszaną z budyniem i sokiem z cytryny. Utrzeć dobrze. Gdy masa jest gładziutka, ubijamy białka na pianę i stopniowo, delikatnie mieszając dodajemy ją do masy serowej. Na końcu dodać rodzynki i skórkę pomarańczową. Wylać masę na podpieczony spód. Resztę ciasta rozwałkować i pokroić w paseczki o szer. 1 cm. Ułożyć je na masie serowej w ozdobną kratkę. Kratkę posmarować roztrzepanym żółtkiem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i piec dobrą godzinkę (bez termoobiegu). Po tym czasie wyłączamy piekarnik i czekamy, aż ciasto ostygnie w nim (nie wyjmujemy go!).

Razowe ciasteczka cynamonowe

Smakujmy

Razowe ciasteczka cynamonowe

Makowiec zawijany

Smakujmy

Makowiec zawijany

  Biszkopt: 4 jajka   /  200 g cukru  /  2 łyżki wody  /  120 g mąki   /  1 łyżeczka proszku do pieczenia  /  szczypta soli Dodatkowo:  200 g mielonego maku  /  50 g cukru  /  1 łyżka masła  /  1-2 łyżki miodu  /  2 białka  /  2 łyżki orzechów włoskich  /  2 łyżki skórki pomarańczowej  Zmielony mak zalać szklanką wrzątku, poczekać, aż napęcznieje. Dodać do maku miód, bakalie, cukier, roztopione masło oraz pianę ubitą z białek. Wymieszać i ew. dosłodzić miodem. Żółtka oddzielić od białek, utrzeć z cukrem, dodać 2 łyżki wody. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, stopniowo dodawać do ciasta (ciągle miksując). Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę i delikatnie połączyć łyżką z resztą ciasta. Ciasto przelać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piec ok 12-15 minut w 180*C. Po tym czasie wyłączyć grzanie, uchylić drzwiczki i zostawić tak na ok 5 minut. Ciasto delikatnie oderwać od papieru do pieczenia, posmarować masą makową i zwinąć w rulon, a następnie owinąć papierem lub folią spożywczą i odstawić do lodówki do wystudzenia i stężenia. Przygotować lukier: do cukru pudru (200 g)  wlać tyle soku z cytryny by otrzymać gęsty lukier, polać nim gotową roladę.  

Kapuśniaczki w cieście francuskim

Smakujmy

Kapuśniaczki w cieście francuskim

Szpinakowe kluski śląskie

Smakujmy

Szpinakowe kluski śląskie

Kluski śląskie zrobione z dodatkiem szpinaku. Zamiast mrożonego można użyć też świeżego, posiekanego i podduszonego na maśle. Bardzo dobre! I zawsze to jakaś zdrowsza odmiana tradycyjnych klusek śląskich:)   ok. 60 dag ugotowanych ziemniaków  /  45 dag mrożonego szpinaku  /  1 jajko  /  1 ząbek czosnku  /  ok. 3/4 szkl mąki ziemniaczanej  /  ok. 1 łyżeczka soli   Szpinak rozmrozić i odcisnąć z nadmiaru wody. Ugotowane, utłuczone (przeciśnięte przez praskę) ziemniaki przełożyć do miski, dodać szpinak, jajko, przeciśnięty czosnek, sól i mąkę. Wyrobić ciasto. Urywać po kawałku i na omączonej dłoni rolować kulki. Na środku zrobić dzirukę (dołeczek) palcem. Uformowane kluski gotować w osolonym wrzątku ok. 2 min od wypłynięcia. Podajemy gorące np. ze skwarkami lub z masełkiem i cebulką.

Pierniczki 2015 :)

Smakujmy

Pierniczki 2015 :)

Przedstawiam moje tegoroczne pierniczenie:) Troszkę się pobawiłam i z kształtami, i z landrynkami (!), i z aparatem. Na co mi landrynki? A no zrobiłam z nich witraże w pierniczkach! Zobaczcie sami i napiszcie jak Wam się podobają moje dzieła:)   35-40 dag mąki (użyłam orkiszowej)  /  50 g masła  /  0,5 szkl miodu  /  1/4 szkl cukru pudru  /  1 jajko  /  2 łyżki przyprawy do piernika  /  1 łyżeczka sody  /  ew. landrynki Masło roztopić, dodać miód i cukier, lekko podgrzać. Wystudzoną masę połączyć stopniowo z przesianą mąką. Wbić jajko, dodać sodę i przyprawę korzenną, zagnieść ciasto. Podzielić je na 2-3 części, cienko rozwałkować, wykroić foremkami różne kształty. Jeśli chcemy zrobić witraże to: landrynki podzielić kolorami, potłuc na mniejsze kawałki. Pierniczki ułożyć na natłuszczonej blasze, albo wyłożonej papierem do pieczenia. W ciastkach pośrodku wyciąć  niewielkie „okienko” (np. kieliszkiem, zakrętką) i wypełnić otwór pokruszonymi landrynkami jednego koloru. Jeśli robimy bez landrynek do oczywiście nie robimy tego:) Ale przy obu wersjach robimy dziurki blisko brzegu, żeby powiesić je potem na choince. Ciastka pieczemy w temp. 160 st. C ok. 10-12 min. Ściągamy z blaszki jak już trochę przestygną. Dekorujemy lukrem.

Smakujmy

Makaron z wędzonym łososiem

Pyszne danie makaronowe z łososiem w sosie pomidorowo-śmietankowym. Nie wiem jak w innych miejscowościach i sklepach, ale u mnie bywają takie warkocze z łososia i z nich to zrobiłam.   20 dag makaronu  /  1 mała cebula  / ok. 20 dag wędzonego łososia (u mnie „warkocze” z łososia)  /  100-150 ml soku pomidorowego  /  100-150 ml śmietanki kremówki  /  1 ząbek czosnku   /  łyżka masła Makaron ugotować w osolonej wodzie. W tym czasie posiekaną cebulę i czosnek podsmażyć na maśle. Dodać rozdrobnionego łososia, a następnie wlać sok pomidorowy wymieszany ze śmietaną. Sos chwilę gotować go zgęstnienia. Do gorącego sosu włożyć makaron i wymieszać.

Naleśniki z szynką i serem

Smakujmy

Naleśniki z szynką i serem

Tort makowy z masą orzechową

Smakujmy

Tort makowy z masą orzechową

Piernik staropolski – etap I

Smakujmy

Piernik staropolski – etap I

Piernik staropolski to piernik długo dojrzewający. Ciasto na nie trzeba zrobić 3-4 tygodnie przed świętami. Przepis na ten piernik jest dość prosty i raczej wszędzie taki sam. Typowy klasyk. Część druga ukaże się parę dni przed świętami. 1/2 kg miodu  /  2 szklanki cukru  /  250 g masła  /  1 kg mąki pszennej  /  3 jajka  /  3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej  /  1/2 szklanki zimnego mleka  /  1/2 łyżeczki soli  /  20-30 g przyprawy do piernika Miód, cukier i masło powoli podgrzewaj. Gdy się zagotuje, zdejmij z ognia i odstaw do ostygnięcia. Do kamionkowego garnka lub ceramicznej lub szklanej miski wsyp mąkę, przyprawę do piernika i sól. Wymieszaj i stopniowo dodawaj jajka, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku i ostudzoną masę miodowo-cukrową. Starannie wyrabiając ciasto łyżką. Masa będzie rzadka, ale w czasie dojrzewania ściemnieje i zrobi się bardziej zwarta. Ciasto, w tym samym naczyniu, przykryj ściereczką i odstaw na 3-4 tygodnie w chłodne miejsce (np. na dolną półkę w lodówce), by dojrzało.

Kuchnia antyrakowa – recenzja

Smakujmy

Kuchnia antyrakowa – recenzja

Keks czekoladowy z orzechami i suszonymi śliwkami

Smakujmy

Keks czekoladowy z orzechami i suszonymi śliwkami

Pyszny, mocno czekoladowy keks z dodatkiem suszonych śliwek i orzechów włoskich. Ciasto przypomina brownie, jest tak czekoladowe. Zaletą jest to, że jest szybkie do wykonania. Można go wykorzystać jako repertuar na świąteczny stół czy po prostu jako szybkie ciasto zaspokajające „słodką zachciankę”.   180 g mąki pszennej  /  3 łyżki kakao  /  1 łyżeczka proszku do pieczenia  /  180 g masła  /  2/3 szklanki cukru  /  4 jajka  /  100 g czekolady gorzkiej (70% kakao), roztopionej w kąpieli wodnej  /  150 g suszonej śliwki  /  150 g orzechów włoskich, posiekanych  /  30 g kandyzowanej skórki pomarańczowej  /  ew. 70 g czekolady, roztopionej w kąpieli wodnej – do dekoracji wierzchu Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Bakalie – śliwkę, orzechy, skórkę pomarańczową wymieszać z pół łyżki mąki Miękkie masło umieścić w misce i utrzeć razem z cukrem na lekką, puszystą masę. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując po każdym dodaniu, do gładkości.  Dodać roztopioną, lekko przestudzoną czekoladę i zmiksować. Dodać mąkę wymieszaną z suchymi składnikami. Wymieszać łyżką  do połączenia się składników. Dodać bakalie i wymieszać. Ciasto przełożyć do formy keksówki (uprzednio wysmarowanej masłem i oprószonej mąką) o dolnych wymiarach 22 x 8 cm. Piec około 40 minut w temperaturze 160ºC, i ok. 15-20 w 170ºC. Piec do tzw. suchego patyczka. Lekko przestudzić w formie, następnie wyjąć, i ew. udekorować wierzch roztopioną czekoladą (ja pominęłam).

Wieprzowina z warzywami po chińsku

Smakujmy

Wieprzowina z warzywami po chińsku

Szybkie i proste danie w „chińskim stylu”. W czasie gdy gotuje się ryż (u mnie brązowy, więc dłużej) całe danie jest już gotowe. Warzywa są w takim gęstym, trochę kleistym sosie, do tego cienko pokrojony i przysmażony schab, i ryż.   Na 2 porcje: 30 dag schabu  /  1 cebula  /  1 papryka  /  2 ząbki czosnku  /  ok. 10 małych pieczarek  /  pół pęczka szczypiorku  /  2 łyżki mąki ziemniaczanej  /  6 łyżek sosu sojowego  /  ok. 3 łyżki octu ryżowego  /  1 łyżeczka cukru pudru  /  ryż do podania Na patelni rozgrzewamy nieco tłuszczu i podsmażamy cebulę pokrojoną w piórka, czosnek pokrojony w plasterki i paprykę pokrojoną w większą kostkę. Po chwili dodajemy pieczarki pokrojone w plasterki. Smażymy, aż pieczarki zmiękną. Doprawiamy solą i pieprzem. Łyżkę mąki ziemniaczanej mieszamy z ok. 0,5 szkl zimnej wody, sosem sojowym i cukrem pudrem. Tą mieszaniną zalewamy warzywa i podgrzewamy, aż utworzy się gęsty sos. Doprawiamy do smaku octem ryżowym. Mięso kroimy jak frytki, przyprawiamy solą i pieprzem i zasypujemy resztą mąki ziemniaczanej, dokładnie mieszając. Smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu, aż mięso się zezłoci. Podajemy z ugotowanym ryżem i warzywami w sosie.

Ciasto Ukrainka

Smakujmy

Ciasto Ukrainka

Pierogi z mięsem

Smakujmy

Pierogi z mięsem

Oboje z mężem bardzo lubimy pierogi. Najbardziej ruskie i ruskie po grecku. Więc pomimo, że mieliśmy na tamte ochotę zrobiłam z mięsem, bo też dobre a i przepisem warto się podzielić. A Wy jakie najbardziej lubicie? Napiszcie w komentarzu:) Składniki na 2-3 osoby Ciasto:  2 pełne szklanki mąki  /  ok. 3/4 bardzo ciepłej wody  /  1 jajko  /  sól Farsz: 50 dag ugotowanego  mięsa  / ew. 1 ugotowana marchewka  /  1 duża cebula  /  1 łyżka tłuszczu  /  sól, pieprz  /  słonina lub boczek na skwarki Przygotować tradycyjne ciasto na pierogi, stopniowo dolewając wodę, aż ciasto będzie miękkie i elastyczne. Ugotowane  mięso zemleć l(ub zblendować) wraz z marchewką. Cebulę obrać, drobno pokroić, podsmażyć na maśle. Do mięsa dodać cebule, dokładnie wymieszać i doprawić. Nadziewać pierogi, gotować w osolonej wodzie – od momentu aż wypłyną około 1 minuty. . Podawać polane  skwarkami.

Pide ze szpinakiem i fetą

Smakujmy

Pide ze szpinakiem i fetą

Pide to odmiana tureckiej pizzy. Ciasto jest drożdżowe, takie jak na pizzę, tylko kształt jest inny, takiej łódeczki i bez sosu pomidorowego. Bardzo fajne. Ja zrobiłam większe tj. dł. ok 20 cm, ale fajnie sprawdziłyby się mniejsze w formie przekąski na jakąś imprezę.   ciasto: 1 łyżeczka drożdży instant  /  450 g mąki  /  1 łyżeczka soli    nadzienie: 1 cebula  /  450 g mrożonego szpinaku  /  200 g sera feta  /  sól, pieprz, gałka muszkatołowa Ze składników na ciasto zagniatamy drożdżowe ciasto dodając ok. 1 szkl. ciepłej wody. Możemy odstawić na ok 40 min w ciepłe miejsce, ale przy drożdżach w proszku nie jest to konieczne. Cebulę drobno siekamy, podsmażamy na tłuszczu, dodajemy szpinak (rozmrożony lub nie), podgrzewamy do odparowania nadmiaru wody, doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Na koniec dodajemy rozdrobniony ser. Nim zaczniemy formować ciasto należy nagrzać piekarnik i blache do 250 stopni. Kawałek ciasta, wielkości mandarynki dokładnie obsypujemy mąką, następnie na stolnicy wałkujemy je, żeby miało owalny kształt.  Nakładamy ok. łyżkę farszu  i zlepiamy dwa końce tworząc łódeczkę. Przenosimy na rozgrzaną blachę. Pieczemy około 10 minut. Pide jest gotowe gdy ciasto lekko się zarumieni.  Jeśli będziecie piec za długo pide będzie twarde i suche.

Pieczone ziemniaki po indyjsku

Smakujmy

Pieczone ziemniaki po indyjsku

Afrykańskie pałki

Smakujmy

Afrykańskie pałki

Przepis na afrykańskie pałki z kurczaka pochodzi z książki Nigelli Przepisy z serca domu. Dla mnie „mogą być”, ale mężowi bardzo posmakowały, więc zasługują chyba na publikację:) ok. 8 pałek z kurczaka (tzw. podudzi) – można mniej  /  sos: 80 ml sosu Worcestershire (np. taki)  /  4 łyżki ketchupu  /  2 łyżeczki musztardy  /  1 łyżeczka imbiru w proszku  /  1 łyżka dżemu morelowego  /  1 cebula drobno posiekana  Wszystkie składniki sosu dokładnie wymieszać (ja zrobiłam to już w naczyniu, w którym je piekłam). Zanurzyć w tej marynacie podudzia, tak by pokryła je w całości. Najlepiej zostawić do marynowania na noc, a przynajmniej na kilka godzin, w lodówce. Następnie kurczaka wraz z marynatą piec ok. 45 min w temp. 200 st. C, podlewając od czasu do czasu mięso powstałym sosem.

Zupa porowa z serem pleśniowym

Smakujmy

Zupa porowa z serem pleśniowym

Pyszniutka zupa krem z porów, z dodatkiem sera pleśniowego i z dodatkiem grzanek… Mniamuśne to było:)   2 cebule  /  0,5 kg pora  /  2 łyżki masła  /  3 łyżki mąki  /  10-15 dag sera pleśniowego ( Lazur błękitny)  /  sól, pieprz  /  chleb na grzanki  /  1 łyżka masła Cebulę i por obrać (por odkładnie umyć). Pokroić na półplasterki (białą i zieloną część) i podsmażyć na maśle. Następnie posypać je mąką, zamieszać i po chwili zalać ok. 1 l wody lub wywaru. Gotować na małym ogniu ok. 10 min. Zupę zblendować na gładko, dodać pokruszony ser (2/3) i podgrzewać do rozpuszczenia, mieszając. Doprawić solą i pieprzem. Zupę podawać z pokruszonym serem (1/3) i grzankami. Grzanki: chleb pokroić w kosteczkę i podsmażyć na maśle (można dodać od tego jeszcze  czosnek).

Muffinki dyniowe

Smakujmy

Muffinki dyniowe

Kolejne moje wariacje na temat dyni. Tym razem muffinki z dodatkiem dyniowego puree. Nie wiem czy już wspominałam, ale jestem zakochana w dyni, ten jej kolor – no cudo! Dlatego mam mały zapasik jej i stopniowo zużywam – na obiad lub na słodko. 35 dag mąki  /  15 dag cukru  /  35 dag puree z dyni  /  70 g stopionego masła  /  70 ml maślanki  /  2 jajka  /  garść orzechów włoskich  /  2 łyżeczki proszku do pieczenia  /  cynamon  Przesianą mąkę wymieszać z cukrem, proszkiem do pieczenia i cynamonem. Puree z dyni wymieszać z jajkami, maślanką i masłem. Suche składniki wymieszać z mokrymi. Dodać posiekane orzechy. Ciasto nakładać do foremek na babeczki i piec w temp. 190 st. C ok 20 min. Udekorować lukrem polewą taką jak tutaj lub po prostu cukrem pudrem. Przepis pochodzi z książki Pyszne 25

Klopsiki w sosie pomidorowym

Smakujmy

Klopsiki w sosie pomidorowym

Przyznam, że nie pamiętam czy jadłam kiedy takie klopsiki, czy też pulpeciki w sosie pomidorowym. Ale taki obiad nam spasował. Można je podać z ziemniakami, ryżem, czy też tak jak ja – z makaronem np.ze spaghetti.   Klopsiki: 60 dag mielonej wieprzowiny  /   1 jajko  /  100 ml mleka  /  75 g bułki tartej  /  1/2 łyżeczki zmielonego ziela angielskiego  /  2 łyżki zieleniny (koperek, natka, szczypiorek)  /  sól, pieprz  Sos pomidorowy: 1 cebula  /  1-2 ząbki czosnku  /  kartonik przecieru pomidorowego  /  sól, pieprz  /   oregano, bazylia Wszystkie składniki na klopsiki dać du większej miski, wymieszać czystymi rękami, doprawić. Z masy formować małe kuleczki (najlepiej rękami zwilżonymi w zimnej wodzie). Na dużej patelni rozgrzej nieco oleju i podsmażaj klopsiki. Wystarczą zaledwie 2-3 minuty z jednej i drugiej strony – mięso powinno się ściąć, leciuteńko zrumienić, ale nie musi być mocno wysmażone. Sos pomidorowy: posiekaj cebulę i czosnek. W garnku rozgrzej nieco oliwy i podsmaż na niej cebulę oraz czosnek, aż lekko się zeszklą, ale nie zbrązowieją. Wlej przecier pomidorowy, dodaj liść laurowy i 2 ziarenka ziela angielskiego, po szczypcie ziół, przypraw solą, pieprzem, słodką i ostrą papryką, posłódź lekko do smaku, żeby zredukować kwaśność pomidorów i zagotuj. Teraz przełóż klopsiki do gotującego się sosu pomidorowego i gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez kilka minut, żeby mięso w środku doszło, a smaki się połączyły.

Ciasteczka dyniowe

Smakujmy

Ciasteczka dyniowe

Croquetas

Smakujmy

Croquetas

Croquetas to hiszpańsku kuzyn polskiego krokieta. Tylko taki dalszy, bo zdecydowanie inny:) ten hiszpański jest napełniony masą beszamelową, która rozpływa się w ustach. Do masy beszamelowej można dodać różne dodatki typu szynka, grzyby czy sery. Są dość pożywne, idealnie nadają się jako przekąska. 50 g masła  /  2 łyżki oliwy  /  75 + 50 g mąki  /  300 ml mleka  /  sól, pieprz  /  szczypta gałki muszkatołowej  /  50 g twardego sera  /  2-3 plasterki szynki  /  1 jajko  /  100 g bułki tartej  /  tłuszcz go głębokiego smażenia Rozpuścić masło z oliwą w garnku. Następnie wmieszać do niego 75 g mąki dokładnie mieszając, aż całość dobrze się połączy. Zmniejszyć ogień i zacząć powoli dolewać mleko bardzo energicznie mieszając rózgą, żeby nie było grudek (można ściągnąć z ognia i je „roztrzepać”:)), podgrzewać, aż masa zacznie gęstnieć. Doprawić do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową oraz startym serem. Dodać drobno pokrojoną szynkę, wymieszać i zostawić do wystudzenia, następnie wstawić do lodówki na ok 1 godz, żeby masa stężała. Przygotować trzy talerze; na jeden wysypać mąkę (50 g), na drugi bułkę tartą i na trzeci wbić jajko i rozbełtać je widelcem. Ręce oprószyć mąką i nakładać łyżką schłodzoną masę beszamelową i rękami formować ją w kształt krokieta czy kiełbaski. Obtaczać każdą kolejno w mące, jajku i bułce tartej. Smażyć w mocno rozgrzanym tłuszczu, aż się zarumieni z obu stron (ok. 2-3 min). Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie to formowanie, ale trochę cierpliwości i się da:) Przepis Jamiego Olivera z książki Kulinarne wyprawy Jamiego.

Smakujmy

Ciasto sezamowe z chałwą

Oboje z mężem lubimy bardzo sezam, jemy sezamki a chałwę uwielbiamy. To ciasto już chyba ze 2 lata temu wycięłam z jakiejś gazety i czekało na swoją kolej. I doczekało się. Bardzo smaczne, ujęłam trochę cukru, więc nie za słodkie, idealne. Trochę z nim przygód miałam, chyba to nie był dzień na pieczenie, bo najpierw przypaliłam masę i trzeba było szybko do klepu biec po składniki, a potem rozwaliłam górną warstwę ciasta z sezamem:) Aż nie wierzę, że jednak wyszło i takie pyszne jest:) Bardzo lubię ciasta przekładane, ale kruche – jak to. Sezamowiec z chałwą to strzał w dziesiątkę! Ciasto: 2 jajka  /  3 szkl mąki  /  3/4 szkl cukru  /  kostka masła  /  1 łyżeczka sody  /  2-3 łyżki śmietany Warstwa sezamowa: 30 dag sezamu  /  2 łyżki miodu  /  1/2 szkl cukru  /  1/2 kostki masła Masa chałwowa: 1/2 szkl mleka  /  1 kostka masła  /  30 dag chałwy  /  1/2 szkl cukru Ciasto; zagnieść wszystkie składniki. Ciasto podzielić na 2 części. Jedną rozwałkować i wyłożyć formę 25×20 i upiec w temp. 180 st. C (ok 20 min). Warstwa sezamowa: wszystkie składniki włożyć do garnka i mieszając, rozpuścić (rzecz jasna masło i miód:)). Drugie ciasto kruche tak samo rozwałkować, ułożyć w formie, wylać na nie warstwę sezamową, wyrównać i tak samo upiec jak to pierwsze. Jeśli mamy 2 takie samy blaszki to można to oczywiście na raz zrobić. Masa: wszystkie składniki mieszając zagotować, tak, żeby chałwa się rozpuściła. Lekko przestudzić. Masą chałwową posmarować pierwszy kruchy placek, przykryć plackiem z warstwą sezamową. Trzymać w lodówce. Będzie mi miło jeśli zostawisz komentarz

Meksykańska lazania

Smakujmy

Meksykańska lazania

Zupa dyniowa z batatami

Smakujmy

Zupa dyniowa z batatami

Chlebek bananowy z kokosem wg Nigelli

Smakujmy

Chlebek bananowy z kokosem wg Nigelli

Muszle z nadzieniem szpinakowo-dyniowym

Smakujmy

Muszle z nadzieniem szpinakowo-dyniowym

Muszle nadziewane szpinakiem i puree dyniowym to pomysł na jesienną zapiekankę. Danie trzeba dość dobrze doprawić, ponieważ szpinak i dynia jako tako smaku nie mają, więc trzeba nadrobić przyprawami (polecam czosnek).   ok. 30 szt dużych muszli (makaronu)  /  40 dag mrożonego szpinaku  /  40 dag puree dyniowego  /  2-3 ząbki czosnku  /  100 ml mleka  /  25 dag mozzarelli  /  sól, pieprz, gałka muszkatołowa Makaron muszle ugotować na półtwardo (ok. 15 min) w osolonej wodzie. Ser zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Szpinak rozmrozić, przełożyć na patelnię, podsmażać, dodając przeciśnięty czosnek, sól, pieprz, gałkę muszkatołową. Podlać mlekiem (nie jest to konieczne), dodać dyniowe puree i wymieszać. Jeśli jest za rzadkie gotować do odparowania płynu. Doprawić do smaku dość dobrze. Dodać 1/3 startego sera, wymieszać. Muszle napełnić przestudzonym farszem (u mnie poszła 1 łyżka na 1 muszlę) i ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Wierzch posypać pozostałym serem. Zapiekać do stopnienia sera (15-20 min) w temp. 200 st.C.

Sernik dyniowy

Smakujmy

Sernik dyniowy

Mój pierwszy tegoroczny wypiek dyniowy. Pyszny sernik z dodatkiem dyniowego puree. Wierzch polany polewą z białej czekolady i dyni. Jeśli użyjecie dyni Hokkaido sernik będzie bardziej pomarańczowy. Ja użyłam zwykłej dyni i mało soczysty jest kolor sernika w przekroju. spód: ok. 15 dag herbatników  /  1/4 szkl cukru  /  50 g masła  /  1/2 łyżeczki cynamonu masa serowa: 80 dag białego sera  /  1  szkl. cukru  /  450 g purée dyniowego (przepis tutaj)  /  4 jajka  /  3 łyżki mąki pszennej  /  1/2 łyżeczki cynamonu polewa: 50 g białej czekolady   /  125 g musu z upieczonej dyni Ciasteczka  zmiksuj w blenderze razem z  cukrem, cynamonem i masłem. Tortownicę o średnicy 23 cm wyłóż papierem do pieczenia. Ciasteczkową masą wylep dno tortownicy. Wstaw do lodówki. Ser przeciśnij przez praskę lub zmiel w maszynce. Mikserem ubij ser  z cukrem na puszystą masę, dodaj purée dyniowe i nie przerywając ubijania, dodawaj po 1 jajku. Potem w kolejności: mąkę i cynamon. Masę serową przełóż na spód i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C na mniej więcej 1 godzinę 20 minut – środek sernika będzie ścięty, a brzegi zaczną pękać. Wyjmij i odstaw ciasto do wystygnięcia na jakąś godzinę, a następnie poluzuj tortownicę i płaskim nożem ostrożnie oddziel sernik od brzegu tortownicy. Białą czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, dodać puree dyniowe, wymieszać i polać nią sernik. Wstawić całość do lodówki. Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:)

Gulasz węgierski

Smakujmy

Gulasz węgierski