Mini torcik dla Julki

Magiczna Kuchnia

Mini torcik dla Julki

Julka dziś kończy 9 lat i z tego powodu zrobiłam jej małego torcika z biszkoptami, przełożonego masą ala ptasie mleczko, a wierzch oblałam czekoladą i posypałam cukiereczkami.   Mini torcik dla Julki. Składniki na mini torcik dla Julki: 1 duże opakowanie okrągłych biszkoptów 1 galaretka u mnie smak jagodowy 1 opakowanie delicji u mnie o smaku jagodowym 400 ml śmietany kremówki 1/4 szklanki cukru pudru 1 mleczna czekolada cukierki na posypkę   Przygotowanie mini torciku dla Julki. Galaretkę rozpuszczamy w 1 szklance wrzącej wody i odstawiamy do wystygnięcia, ale pilnujemy momentu w którym zaczyna tężeć. Małą tortownicę wykładamy folią aluminiową. Na dnie tortownicy układamy okrągłe biszkopty. Kiedy galaretka zacznie dobrze tężeć wówczas ubijamy śmietanę kremówkę z cukrem pudrem do momentu, aż zacznie gęstnięć. Do gęstniejącej, ubijanej śmietany dodajemy tężejącą galaretkę i jeszcze ubijamy mikserem jakąś 1 minutę. 1/3 masy wylewamy na biszkopty, wyrównujemy, na masę układamy delicje i 1/3 masy. Wyrównujemy i układamy na masie okrągłe biszkopty i ostatnią część masy. Wyrównujemy i schładzamy około 1 godziny. Po godzinie rozpuszczamy czekoladę w kąpieli wodnej z dwiema łyżkami mleka. Kiedy rozpuszczona czekolada zacznie gęstnieć a już będzie przestudzona oblewamy nią wierzch tortu i posypujemy cukiereczkami. Kiedy oblewacie tort czekoladą możecie go nie wyjmować z rantu, ja wyjęłam bo chciałam żeby mi troszkę boki oblała czekolada, ale jak jest oblana sama góra też wygląda pięknie.Smacznego !!!      

Ciasto drożdżowe dla leniucha

Magiczna Kuchnia

Ciasto drożdżowe dla leniucha

Prosto, szybko i bez ugniatania, które jest charakterystyczne przy cieście drożdżowym. Dla mnie jest to ciasto pomiędzy ciastem ucieranym, a drożdżowym. Mięciutkie i pulchne, bardzo słodkie, ale pyszne.   Ciasto drożdżowe dla leniucha. Składniki na cisto drożdżowe dla leniucha: Ciasto: 5 dag drożdży 1 szklanka cukru 2 jajka 15 dag masła lub margaryny 1/2 szklanki mleka 35 dag mąki pszennej Kruszonka: 10 dag mąki 5 dag masła 5 dag cukru   Przygotowanie ciasta drożdżowego dla leniucha: Drożdże kruszymy do miski, zasypujemy cukrem, dodajemy roztrzepane jajka i masło starte na tarce o grubych oczkach. Składniki w misce zalewamy gorącym mlekiem, nie mieszamy, odstawiamy w ciepłe miejsce na około godzinę. Po tym czasie dodajemy mąkę. Wszystko dokładnie mieszamy. Ja użyłam miksera z odpowiednimi końcówkami. Wymieszane ciasto przekładamy do foremki (o wymiarach 20cm-20cm lub o zbliżonych) wyłożonej papierem do pieczenia. Z podanych składników zagniatamy kruszonkę. Kruszonką posypujemy ciasto. Ciasto drożdżowe pieczemy w nagrzanym piekarniku do temp. 180'C przez około 50 minut. Ja sprawdzałam patyczkiem, kiedy był suchy wyjęłam upieczone ciasto.  Upieczone ciasto studzimy na kratce. Smacznego !!!    

Kasznik jak 3 Bit

Magiczna Kuchnia

Kasznik jak 3 Bit

Robiłam kasznika tego orginalnego z galaretką przed świętami i moja córcia zapytała mnie, czy nie mogłabym zrobić takiego podobnego na święta, tylko dać coś innego zamiast galaretki, której nie lubi. Ja po chwili zastanowienia stwierdziłam, że jej zrobię 3 bita na podstawie kasznika i tak też zrobiłyśmy. Ciasto wyszło super, mniej roboty niż przy 3 bicie, a o wiele lepsze w smaku, a i konsystencja bardziej stabilna.   Kasznik jak 3 Bit Składniki na Kasznika jak 3 Bit: Masa grysikowa: 14 łyżek kaszy manny 5 szklanek mleka 1 opakowanie cukru waniliowego 1 szklanka cukru 1 kostka margaryny Bita  śmietana: 3-4 kubeczki ze śmietaną 36% 3-4 opakowania fixa do śmietany kremówki 2-3 łyżki cukru pudru Ponadto: 1 puszka masy kajmakowej 12-13 paczek herbatników szkolnych 2-3 kostki czekolady na posypkę   Mleko razem z cukrem i margaryną doprowadzamy do wrzenia co jakiś czas mieszając. Kiedy mleko się ugotuje wsypujemy do niego kasę manną i cały czas mieszając gotujemy do zgęstnienia. Gotową kasza manną zalewamy dużą blaszkę wyłożoną folią aluminiową i herbatnikami. Na gorącą masę grysikową układamy drugą warstwę herbatników. Przykrywamy blaszkę folią spożywczą na 15 minut i odstawiamy do ostygnięcia.  Na wystudzone herbatniki nakładamy masę kajmakową. Na masę kajmakową kolejną warstwę herbatników. Śmietanę kremówkę ubijamy z fixem i cukrem pudem. Ubitą śmietanę wykładamy na warstwę herbatników. Wyrównujemy i obsypujemy starta czekoladą. Ciasto wkładamy do lodówki na kilka godzin do schłodzenia. Smacznego !!!    

Kapuśniaczki

Magiczna Kuchnia

Kapuśniaczki

  Kapuśniaczki piekłam w ostatniej chwili przed świętami i nie zdążyłam zrobić wtedy wpisu, ale nic straconego bo na noc sylwestrową nadają się idealnie, taka przekąska na raz. W smaku przepyszne, a i nieźle się prezentują.   Kapuśniaczki Składniki na kapuśniaczki: Ciasto: 1kg mąki pszennej 1 kostka margaryny 1/2 szklanki śmietany 0,25 dag drożdży 1 szklanka mleka 3 jajka 1 łyżka cukru 1 łyżeczka soli Farsz: 1  kapusty kiszonej 1 woreczek mrożonych grzybów leśnych 1 por sól pieprz oliwa  Ponadto: czarnuszka jako posypka 2 jajka do smarowania   Przygotowanie kapuśniaczków. Grzyby gotujemy około 15 minut od momentu wrzenia. Odcedzamy. Kapustę gotujemy do miękkości. Odcedzamy.  Na oliwie podsmażamy odcedzone grzyby z porem pokrojonym w pół paseczki. Do lekko podsmażonych grzybów dodajemy odcedzoną kapustę. Wszystko podsmażamy razem około 10 minut doprawiając solą i pieprzem. Tak podsmażoną kapustę z grzybami studzimy. Ostudzoną kapustę z grzybami wrzucamy do robota z nożem i siekamy na wolnych obrotach.  Drożdże namaczamy w ciepłym mleku, a następnie mieszamy z 4 łyżkami mąki, cukru i soli. Kiedy lekko podrosną dodajemy je  do reszty mąki razem z jajkami, śmietaną i roztopioną margaryną. Wyrabiamy ciasto. Wyrobione ciasto po kawałku wałkujemy na cienki prostokąt. Wzdłuż dłuższego boku ciasta nakładamy wałeczek farszu, zawijamy ciasto i odcinamy od reszty ciasta i tak do końca ciasta. Rulon lekko ugniatamy i kroimy na mniejsze prostokąty. Takie kapuśniaczki odkładamy na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę na 15 minut, żeby podrosły. Smarujemy rozbełtanym jajkiem i obsypujemy czarnuszką. Kapuśniaczki pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 200'C przez około 15 minut. Podajemy gorące z czerwonym barszczem. Smacznego !!!                  

Piernik staropolski z czekoladą

Magiczna Kuchnia

Piernik staropolski z czekoladą

Piernika piekłyśmy i przekładałyśmy z Julką w sobotę, ale dopiero dziś znalazłam chwilkę na umieszczenie wpisu. To taki eksperyment, bo ja swojego standardowo przełożyłam powidłem przepis znajdziecie tutaj, ale że Julcia nie lubi to swojego w mniejszej wersji przełożyła nutellą. Zobaczymy w Boże narodzenie jak będę kiedy go rozkroimy, bo mój piernik ładnie mięknie, a jej z czekolada troszkę wolniej.   Piernik staropolski z czekoladą Składniki na piernik staropolski z czekoladą: Trochę ciasta na piernik staropolski, który trzeba było nastawić kilka tygodni wcześniej, a przepis na niego znajdziecie tutaj Mały słoiczek czekolady   Przygotowanie piernika staropolskiego z czekoladą Ciasto wałkujemy na trzy mniej więcej takiej samej wielkości prostokąty. Rozwałkowane ciasto pieczemy na jednej bardzo dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pierniki pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 200"C przez około 15 minut. Tak aby nam się ładnie zarumieniły. Upieczone odstawiamy na kratkę do wystudzenia. Pierniki przekładamy czekoladą i szczelnie owijamy folią spożywczą i odstawiamy na kilka dni, aby namiękł. Smacznego !!!          

Przekąski Helio

Magiczna Kuchnia

Przekąski Helio

W atmosferze przedświątecznych przygotowań nie zapominajmy o zdrowych przekąskach, które doskonale wzbogacą i uzupełnią nasz świąteczny stół. Ja dziś proponuję wam bakalie i pocorn do mikrofalówki firmy Helio. Kto z nas nie lubi sobie pochrupać pysznych bakali lub delikatnego popcornu, kiedy spotykamy się z rodziną lub znajomymi. Przynajmniej tak jest u mnie w domu, pomimo tego że stół ugina się od świątecznych smakołyków, to każdy z chęcią sięga po chrupiące przekąski, nie może ich u nas zabraknąć. U mnie w tym roku będą to bakali i popcorn firmy Helio.     Helio dla zdrowia i urody dla Ciebie i Twoich bliskich.     Jagody goji firmy Helio  to małe, czerwone, suszone jak rodzynki jagody o lekkim słodkim smaku, które pozostawiają w ustach specyficzny posmak, zachęcający do ponownego sięgnięcia po jeszcze jedną.  Doskonałe na zdrową przekąskę.   Bananowe chipsy z firmy Helio to idealna przekąska, a także wspaniały dodatek do wielu wypieków, deserów. Ja najchętniej widziałabym je w czekoladowych muffinach. Bardzo chrupiące, nie można się im oprzeć. Mieszanka studencka firmy Helio to mieszanka rodzynek z przeróżnymi orzechami takimi jak: migdały, orzeszki ziemne, orzechy nerkowca i orzechy laskowe. Migdały firmy Helio   najszlachetniejsze spośród orzechów. Bardzo chrupiące, posiadające wiele wartości odżywczych. Jeśli chcesz być zdrowy i zachować urodę na dłużej spożywaj codziennie garść migdałów. Popcorn do mikrofalówki firmy Helio to doskonała i zdrowa przekąska zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, nie tylko do chrupania podczas seansów filmowych.     Zapraszam również na stronę internetową firmy Helio do zapoznania się z ich szeroką gamą różnych produktów: http://www.helio.pl/  

Pierogi z kapustą i grzbami II

Magiczna Kuchnia

Pierogi z kapustą i grzbami II

Tym razem zrobiłam pierogi z mrożonymi leśnymi grzybami, zamiast suszonych czy pieczarek. Są  o wiele lepsze w smaku niż te z suszonych grzybów. Pierogi te nadają się również do podania z barszczem. Pierogi oczywiście mrożę, będą jak znalazł na wigilię.   Pierogi z kapustą i grzybami II Składniki na pierogi z kapustą i grzybami II: Farsz: Woreczek mrożonych leśnych grzybów 1 mały por 2 garście kiszonej kapusty sól pieprz masło do polania pierogów Ciasto na pierogi z przepisu który znajdziecie tutaj   Przygotowanie pierogów z kapustą i grzybami. Grzyby gotujemy w osolonej wodzie około 15 minut. Odcedzamy. Pora kroimy w paski i podsmażamy na oliwie. Do pora dodajemy ugotowane grzyby. Mieszamy i dodajemy poszatkowana kapustę. Wszystko mieszamy i dusimy na małym ogniu do momentu, aż kapusta zmięknie i wyparuje nadmiar wody. Przestudzone grzyby z kapustą wrzucamy do robota i siekamy na impulsywnych obrotach. Tak przygotowany farsz doprawiamy solą i pieprze. Ciasto na pierogi wałkujemy na cienkie placki, wykrawamy szklanką koła, nakładamy farsz i zlepiamy brzegi. Pierogi gotujemy w osolonej wodzie około 2-3 minuty od zagotowania. Odcedzamy i polewamy roztopionym masłem. Smacznego !!!     

Wigilia - moje propozycje

Magiczna Kuchnia

Wigilia - moje propozycje

A oto kilka moich propozycji na wigilijny stół jakie przez lata udało mi się zebrać. Każda z tych potraw przynajmniej raz gościła u nas w domu na wigilii. Do mojej wigilii brakuje mi tu tylko grochu z kapustą, wigilijnego kompotu oraz sosu grzybowego, ale jeszcze do wigilii trochę czasu, może uda mi się jeszcze coś dodać.    1. Uszka z grzybami    Barszcz czerwony.   2. Pierogi z grzybami i kapustą.   3. Pierogi z suszonymi śliwkami.   4. Pierogi ze śliwkami II.     5. Ryba po grecku.   6. Śledź po japońsku.     7. Śledź pod pierzynką.     8. Śledź w sosie curry.   9. Sałatka śledziowa. 10. Smażony pstrąg. 11. Dorsz zapiekany w natce pietruszki. 12. Ryba pieczona z czosnkiem w sosie pomidorowym. 13. Sznycelki rybne. 14. Krokiety z farszem z pieczarek i pasztetu. 15. Bliny z mąką gryczaną.  

Sałatka z buraczkami II

Magiczna Kuchnia

Sałatka z buraczkami II

Mój faworyt wśród sałatek warzywnych, ostatnio moja ulubiona sałatka, bo prosta i szybka. Robię ją z warzyw, które mam zamknięte w słoikach w spiżarce lub zamrożonych. Idealna jak się ma niespodziewanych gości.   Sałatka z buraczkami II Składniki na sałatkę z buraczkami II: Słoik o pojemności 400 ml sałatki z buraczków z czosnkiem i cebulą ( mogą być ugotowane buraki i starte na tarce o grubych oczkach, ale do sałatki osobno dodajemy ząbek czosnku i pokrojoną w kostkę cebulę) słoik o pojemności 400 ml konserwowej marchewki ( jeśli nie macie takiej w swojej spiżarce to wówczas gotujecie kilka marchewek i kroicie je w kostkę) słoik o pojemności 400 ml konserwowej fasoli szparagowej 2 szklanki mrożonego zielonego groszku (może być z puszki) 1 puszka czerwonej fasoli 5-6 ogórków kiszonych 6 jajek ugotowanych na twardo kilka łyżek majonezu zależy czy lubicie jak jest go dużo czy nie pieprz opcjonalnie sól   Przygotowanie sałatki z buraczkami II Groszek cukrowy gotujemy w wodzie z łyżeczką soli i cukru. Odcedzamy i studzimy. Sałatkę z buraczków odcedzamy, wrzucamy do miski i dodajemy do niej odcedzoną marchewkę, odcedzona czerwona fasolę, zielony groszek, odcedzoną fasolę szparagową, pokrojone w kostkę ogórki i jajka, majonez, pieprz. Wszystko dokładnie mieszamy i w razie czego doprawiamy solą. Sałatkę schładzamy. Podajemy z wędliną. Smacznego !!!    

Bliny z mąką gryczaną

Magiczna Kuchnia

Bliny z mąką gryczaną

Bliny z mąką gryczaną to zdrowa przekąska o lekko winnym smaku nadająca się na przystawkę serwowane z gęsta kwaśną śmietaną lub jako pyszny deser z dodatkiem dżemu. Mnie smakuje  zarówno na słodko jak i na słono, a moja córka zajadała się blinami posmarowanymi czekoladą.   Bliny z mąką gryczaną. Składniki na bliny z mąką gryczaną: 1 szklanka mąki gryczanej 1 szklanka mąki pszennej 5 dag świeżych drożdży 1 szklanka ciepłego mleka 1/2 szklanki ciepłej wody 2 żółtka 2 łyżki stopionego masła 1 łyżeczka soli 1/2 łyżeczki cukru masło i oliwa pół na pół do smażenia   Przygotowanie blinów z mąką gryczaną. Do miseczki wkładamy drożdże, cukier, ciepłe mleko. Mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Gdy masa podwoi swoją objętość, dodajemy do niej żółtka, obydwa rodzaje mąki, ciepłą wodę i dokładnie łączymy ze sobą składniki najlepiej robotem. Pod koniec mieszania dodajemy letnie roztopione masło i sól. Dokładnie mieszamy i odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz pół na pół masło z oliwą. Na tłuszcz nakładamy ciasto i pieczemy z jednej i z drugiej strony na złoty, rumiany kolor.  Usmażone bliny podajemy na ciepło  gęstą kwaśną śmietaną lub dżemem. Smacznego !!!    

Pierogi z kiszoną kapustą i kaszą

Magiczna Kuchnia

Pierogi z kiszoną kapustą i kaszą

Pomysł na te pierogi powstał spontanicznie, po przeglądzie lodówki. Zostało mi trochę surówki z kiszonej kapusty i pół woreczka ugotowanej kaszy gryczanej. Postanowiłam połączyć oba te smaki i zawinęłam je w cisto pierogowe. Wyszły przepysznie, mój mąż się ze mnie śmieje że pierogi zawsze zrobię z niczego.   Pierogi z koszoną kapustą i kaszą. Składniki na pierogi z kiszona kapustą i kaszą: Surówka z kiszonej kapusty z przepisu który znajdziecie tutaj 1/2 ugotowane torebki kaszy gryczanej 4 łyżki oliwy ciasto na pierogi z przepisu który znajdziecie tutaj sól pieprz   Przygotowanie pierogów z kiszoną kapusta i kaszą.    Na dwóch łyżkach oliwy podsmażamy sałatkę z kiszonej kapusty. Lekko podsmażoną kapustę przekładamy do miski. Na tej samej patelni, na dwóch łyżkach oliwy prażymy kaszę gryczaną, doprawiając ją solą i pieprzem. Uprażoną kaszę mieszamy z podsmażona kapustą. Jeśli trzeba to doprawiamy solą i pieprzem. Ciasto na pierogi wałkujemy na cienki placek. Z ciasta wykrawamy krążki, na które nakładamy farsz i zlepiamy brzegi. Pierogi gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie około 3 minut od wypłynięcia. Odcedzamy. Przelewamy wodą i podajemy okraszone masłem. Ja podałam je również z czerwonym barszczem. Smacznego !!!  

Kruche z marmoladą z jabłek

Magiczna Kuchnia

Kruche z marmoladą z jabłek

Przepisów na kruche ciasto jest masa. Każda gospodyni ma swoje ulubione, ja znam już chyba z 10 i każde kruche ma coś w sobie. Tym razem proponuję wam kruche ciasto z tego przepisu, tylko że zamiast tartych jabłek ja użyłam marmolady domowej z jabłek.   Kruche z marmoladą z jabłek. Składniki na kruche z marmoladą z jabłek: Ciasto: 3 szklanki mąki pszennej 1 kostka margaryny 1 szklanka cukru 2 jajka 2 łyżeczki proszku do pieczenia 1 opakowanie cukru waniliowego Ponadto: 1litrowy słoik marmolady domowej z jabłek (mogą być jabłka prażone ze sklepu) 1 łyżka kaszy manny cukier puder na wierzch   Przygotowanie kruchego z marmoladą z jabłek. Do domowej marmolady z jabłek dodajemy kaszę mannę i dokładnie mieszamy. Składniki na ciasto wrzucamy do miski i zagniatamy. Wyrobione kruche ciasto dzielimy na pół. Jedną część kruchego ciasta wałkujemy na szerokość dużej blaszki. Na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę, przekładamy rozwałkowane ciasto. Na kruche ciasto wykładamy przygotowaną marmoladę z jabłek. Na marmoladę z jabłek nakładamy rozwałkowaną drugą część kruchego ciast. Ciasto nakłuwamy widelcem na całej blaszce. Tak przygotowane ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180'C przez około 50-60 minut. Po upieczeniu kruche ciasto z marmoladą z jabłek obsypujemy cukrem pudrem. Smacznego !!!

Pierogi z soczewicą

Magiczna Kuchnia

Pierogi z soczewicą

Od kilka dni  zajadam się pierogami z soczewicy. To miła dla mnie odmiana, nie spodziewałam się, że mogą tak dobrze smakować. Pierogi z soczewicą  mogą być alternatywa dla tak popularnych pierogów z mięsem.   Pierogi z soczewicy. Składniki na pierogi z soczewicy: Na ciasto: 2 szklanka mąki pszennej 2 szklanka mąki razowej 2 łyżka rozmrożonych i rozdrobnionych liści szpinaku 1 i 1/2 szklanka ciepłej wody szczypta soli   Na farsz: 1 szklanka zielonej soczewicy 2 cebule oliwa sól pieprz   Przygotowanie pierogów z soczewicy. Soczewicę gotujemy do miękkości w około 3 szklankach osolone wody. Ugotowaną soczewicę odcedzamy. Cebulę kroimy w drobną kostkę i szklimy na oliwie. Miękką soczewicę rozgniatamy, dodajemy cebulę, mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem.  Do miski wsypujemy obydwa rodzaje mąki, dodajemy szpinak, sól oraz wlewamy wodę. Ugniatamy ciasto. Ciasto kroimy na mniejsze kawałki i cienko wałkujemy. Z ciasta wykrawamy krążki. Na każdy krążek nakładamy porcje farszu i zlepiamy brzegi. Pierogi wrzucamy na wrzącą, osoloną wodę i gotujemy 3-5 minut od wypłynięcia. Ugotowane pierogi odcedzamy, przelewamy wodą i podajmy gorące okraszone masłem lub dowolnym sosem. Smacznego !!!    

Murzynek

Magiczna Kuchnia

Murzynek

Ciasto murzynek wszyscy znają, uwielbiają, aż się sama sobie dziwę, że w takiej klasycznej wersji jeszcze nie było go na moim blogu. Ale nic jeszcze straconego, bo właśnie wczoraj razem z Julką zrobiłyśmy murzynka w wersji klasycznej. Delikatny, miękki, wilgotny oblany polewą, pycha.   Murzynek Składniki na murzynka: 5 łyżek dobrego kakao 1 kostka margaryny 1 i 1/2 szklanki cukru 1/2 szklanki mleka (może być też woda) 2 szklanki mąki 4 jajka 2 łyżeczki proszku do pieczenia   Przygotowanie murzynka. Do garnka wlewamy mleko, wsypujemy cukier, kakao oraz dodajemy margarynę. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i doprowadzamy do wrzenia.  Po zagotowaniu i rozpuszczeniu się wszystkich składników odlewamy szklankę polewy, będzie nam potrzebna do dekoracji murzynka. Resztę polewy schładzamy.  Do przestudzonej polewy dodajemy żółtka, mieszamy. Następnie dodajemy mąkę przesiana z proszkiem do pieczenia, również mieszamy. Na końcu dodajemy ubitą na sztywno pianę z białek. Delikatnie łączymy wszystkie składniki ze sobą. Gotowe ciasto na murzynka wylewamy na  blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia ( u mnie blaszka 3/4 wielkości dużej, ale może też być duża blaszka). Murzynka pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180'C przez około 45-50 minut. Upieczenie ciasta sprawdzamy patyczkiem, jak jest suchy patyczek cisto jest gotowe. Murzynka po upieczeniu studzimy na kratce. Po ostudzeniu ciasto oblewamy po wierzchu odłożoną polewą. Smacznego !!!

Makaron domowy rosołowy

Magiczna Kuchnia

Makaron domowy rosołowy

Jeszcze nie tak dawno, każda gospodyni sama robiła makaron do rosołu. Ja dobrze pamiętam jak się to odbywało u mojej babci, (przeważnie w niedziele rano) robiło się taki makaron do rosołu. Jak podrosłam sama robiłam taki, a potem nadeszła era makaronu nitki w gotowych paczkach i większość z nas zapomniała jak smakował taki makaron domowy rosołowy. Niedawno zrobiłam taki makaron dla Julci, żeby wiedziała że można taki  makaron zrobić w domu, a nie tylko kupować. I od tego czasu zostałam zmuszona robić taki makaron domowy, bo moje ukochane dzieciątko nie chce już innego do rosołu.   Makaron domowy rosołowy. Składniki na makaron domowy rosołowy: 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej 2 jajka 1/4 szklanki ciepłej wody szczypta soli   Przygotowanie makaronu domowego. Do miski wsypujemy mąkę, wbijamy jajka, dodajemy wodę i sól. Ugniatamy ciasto, za mnie zrobił to robot, ale można ręcznie jak ktoś woli. Ciasto po wyrobieniu powinno być, twarde, sprężyste, jednolite. Wyrobione ciasto dzielimy na mniejsze kawałki i bardzo cienko wałkujemy, w razie konieczności lekko podsypując mąką. Płaty ciasta odkładamy na czysta, suchą ścierkę, by lekko przeschło, na około 1 godzinę. Przesuszone płaty ciasta obsypujemy obficie mąką, kroimy na mniejsze plastry, układając jeden na drugim mąką do góry, żeby się nam nie posklejały i kroimy ostrym nożem na nitki. Po ukrojeniu roztrzepujemy. Makaron domowy gotujemy w dużej ilości wody z dodatkiem soli przez około 5 minut po zagotowaniu.  Makaron cedzimy na sicie, przelewamy ciepłą zimną, dokładnie odsączamy.  Smacznego !!!        

Smalec z fasoli z kaszą gryczaną

Magiczna Kuchnia

Smalec z fasoli z kaszą gryczaną

  Smalec z fasoli? Myślę, niemożliwe, a do tego jeszcze kasza gryczana, która imituje skwarki boczku. Na pewno nie nadaje się do jedzenia, a już na pewno nie smakuje jak smalec, a jednak zostałam mile zaskoczona. Od kilku dni zajadam smalec z fasoli z kaszą gryczaną, bez obawy o kalorie i nie mogę się nim najeść. Na śniadanie i kolację kanapeczka ze smalcem i kiszonym ogórkiem, pycha.   Smalec z fasoli z kaszą gryczaną. Składniki na smalec z fasoli z kaszą gryczaną: 2 szklanki świeżo mrożonej fasoli "Jaś", (suchej szklanka) 2 małe jabłka 1 duża cebula 2 ząbki czosnku 1 woreczek kaszy gryczanej (użyłam tylko połowy ugotowanego woreczka) sól pieprz majeranek papryka ostra oliwa do smażenia   Przygotowanie Smalcu z fasoli z kaszą gryczaną. Fasolę gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Woreczek z kaszą gryczaną również gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Na patelnie wlewamy 2 łyżki oliwy i szklimy na niej pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Do szklącej się cebuli dodajemy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. 15 sekund podsmażamy i dodajemy  obrane, starte na tarce o dużych oczkach jabłka.Całość mieszamy i lekko podsmażamy, aż odparuje woda, doprawiając solą, pieprzem, majerankiem. Na tej samej patelni co smażyliśmy jabłka z cebulą prażymy kaszę gryczaną, czyli rozgrzewamy na patelni 2 łyżki oliwy i prażymy na niej kaszę gryczaną (ja uprażyłam 1/2 woreczka kaszy gryczanej), mieszając co jakiś czas, żeby się nam kasza nie przypaliła. Kaszę podczas prażenia doprawiamy solą, pieprzem i ostrą papryką. Do ugotowanej fasoli dodajemy podsmażone jabłka z cebulą i całość przepuszczamy przez maszynkę do mielenia lub blendujemy. Do masy fasolowej dodajemy uprażoną kaszę gryczaną. Całość mieszamy, w razie konieczności doprawiamy do smaku. Gotowy smalec z fasoli z kaszą gryczaną przekładamy do miseczki i chłodzimy. Chociaż mnie osobiście na ciepło również smakuje. Smalec z fasoli podajemy najlepiej na domowym chlebie z dodatkiem ogórka kiszonego. Smacznego !!!          

Domowy chleb z płatkami owsianymi

Magiczna Kuchnia

Domowy chleb z płatkami owsianymi

    Nie ma to jak pyszny domowy chleb wypiekany własnoręcznie. Pyszny, miękki, z chrupiącą skórką. Taki otóż chleb domowy z płatkami owsianymi piekę już od kilku tygodni i cały czas nie możemy się nim najeść. Znika w większości jeszcze ciepły. Julcia zajada się samym zaraz po upieczeniu, kiedy jest najbardziej chrupki. A wszystko zaczęło się od wizyty u mojej siostry, kiedy to akurat trafiłyśmy jak wypiekała domowy chleb. Julci tak posmakował, że od tamtej pory sama zaczęłam go piec. Moja siostra wynalazła ten pyszny domowy chleb na stronie skuteczni.tv.   Domowy chleb z płatkami owsianymi. Składniki na domowy chleb z płatkami owsianymi: 1 kg mąki pszennej 1 litr ciepłej wody 3 garście płatków owsianych 5 dag świeżych drożdży 2 łyżeczki octu 1 łyżka soli 1 łyżeczka cukru 1 łyżeczka płatków owsianych do obsypania wierzchu olej do smarowania foremek bułka tarta do obsypania foremek   Przygotowanie domowego chleba z płatkami owsianymi. W 1/2 litra wody rozpuszczamy drożdże. Do drugiej połowy ciepłej wody dolewamy ocet. W misce mieszamy razem mąkę, sól, cukier i płatki owsiane. Do miski z mąką wlewamy wodę z drożdżami. Lekko mieszamy i dolewamy wodę z octem. Wszystko mieszamy łyżką tylko do połączenia składników. Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 20 minut do wyrośnięcia. Kiedy ciasto ładnie wyrośnie wówczas odgazowujemy je za pomocą namoczonej w wodzie łyżki. Polega to na tym aby mokrą łyżkę wbijać w ciasto, żeby uszło z niego powietrze. Dwie prostokątne foremki smarujemy olejem i obsypujemy bułką tartą. Do tak przygotowanych foremek wylewamy ciasto dzieląc je proporcjonalnie do wielkości foremek (tak jak u mnie gdzie jedna jest ciut większa daję ciut więcej ciasta, jeżeli macie dwie takie same foremki to ciasto dzielicie na pół). Ciasto we foremkach wyrównujemy z pomocą mokrej łyżki. Tak wyłożone ciastem foremki przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 20 minut do wyrośnięcia. Kiedy ciasto we foremkach ładnie wyrośnie, zdejmujemy folię(ja zawsze pomagam sobie nożem). Wierzch ciasta kropimy wodą i obsypujemy płatkami owsianymi. Piekarnik nagrzewamy do 250'C. Foremki z chlebem wkładamy do nagrzanego piekarnika, po czym zmniejszamy temperaturę do 230'C i w tej temperaturze pieczemy domowy chleb przez około 50 minut. Upieczone bochenki naszego domowego chleba studzimy na kratce. Smacznego !!!    

Julcia robi piernik staropolski do leżakowania.

Magiczna Kuchnia

Julcia robi piernik staropolski do leżakowania.

Jak zrobić piernik staropolski do leżakowania?...

Magiczna Kuchnia

Jak zrobić piernik staropolski do leżakowania?...

      Do Bożego narodzenia zostało nam tylko niecałe 7 tygodni, to już naprawdę ostatnie dzwonki do nastawienia Piernika Staropolskiego aby mógł swoje odleżeć. Ja swój zamierzam nastawić jutro skoro świt, ale dla Was wstawiam link do przepisu, który zamieszczałam przed dwoma laty ;-)     http://magicznakuchnia.blox.pl/2014/11/Piernik-staropolski-faza-I-lezakowanie.html      

Mocno czekoladowy tort z mascarpone i bitą śmietaną

Magiczna Kuchnia

Mocno czekoladowy tort z mascarpone i bitą śmietaną

Ciasto to można określić jako nieziemsko pyszne, a sprawia to delikatny, mocno czekoladowe, wilgotne ciasto i aksamitny krem. Połączenie tego wszystkiego sprawia niewyobrażaną przyjemność z każdym kęsem. Polecam wypróbować wszystkim czekoholikom, torcik bardzo prosty, a zarazem wytrawny. Składniki na ciasto: 1 kostka masła (200g) 2 mleczne czekolady po 100g 1 szklanka mleka (250ml) 3 jajka 1 szklanka cukru 15 dag mąki tortowej 65g dobrego kakao 1 łyżeczka sosy oczyszczonej 1 łyżeczka proszku do pieczenia 3 łyżki likieru bananowego (można użyć jaki się ma w domu, ja mam akurat bananowy)   Ponadto: 2 kubeczki śmietany kremówki (200ml) 1 opakowanie serka mascarpone (250g) 2 łyżki cukru pudru 2 fixy do śmietany 2 łyżki likieru bananowego 2 łyżki nutelli   Mleko z masłem podgrzewamy do momentu roztopienia się masła, a następnie dodajemy czekoladę i mieszamy, aż się całkowicie roztopi. Odstawiamy do ostygnięcia.  Mąkę, kakao, sodę, cukier oraz proszek do pieczenia wrzucamy do miski i mieszamy. Do czekoladowej, przestudzonej polewy dodajemy jajka i lekko roztrzepujemy trzepaczką. Do polewy dodajemy suche składniki oraz likier bananowy. Wszystko dokładnie, ale delikatnie mieszamy. Ciasto wylewamy na wyłożoną papierem do pieczenia małą tortownicę i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 160'C Przez około 45-50 minut, Ciasto po upieczeniu sprawdzamy patyczkiem, jeśli jest suchy, to ciasto jest gotowe.  Upieczone ciasto studzimy na kratce. Po przestudzeniu przekrawamy je na trzy blaty. Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem i fixami. Serek mascarpone wrzucamy do miski i lekko ubijamy, do serka dodajemy ubitą śmietanę i lekko ubijamy. Na końcu do masy dodajemy likier bananowy i mieszamy. Masę dzielimy na trzy części. Do jednej części dodajemy nutellę i mieszamy. Na jeden blat ciasta nakładamy biały krem, na to blat ciasta, na to kolejną warstwę białego kremu, na krem ostatni blat. Wierzch i boki smarujemy kremem z nutellą. Torcik wkładamy do lodówki na kilka godzin, ja zawsze trzymam go całą noc.      Smacznego !!!      

Orzechowe ciasto z cukinią

Magiczna Kuchnia

Orzechowe ciasto z cukinią

  Przepyszne, bardzo szybkie i banalnie proste. Bardzo aromatyczne, wilgotne i  chrupiące,( bo sama  miele orzechy). Ciasto zachwyca prostotą, a jednocześnie wygląda bardzo wytwornie. Przepis zaczerpnęłam ze strony mojewypieki.com,troszkę go przerobiłam pod siebie.   Składniki: 25 dag mąki tortowej 20 dag zmielonych orzechów włoskich 1 łyżeczka cynamonu 2 łyżeczki proszku do pieczenia 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej szczypta soli 3 jajka 150 ml oleju 18 dag cukru 25 dag startej ze skórką na dużych oczkach cukinii   Składniki na wierzch: 1 czekolada mleczna (u mnie z nadzieniem z toffi) 2-3 łyżki mleka garść posiekanych orzechów włoskich   Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, cynamonem, sodą, solą oraz orzechami. W drugim naczyniu roztrzepujemy jajka z cukrem i olejem. Do suchych składników dodajemy masę jajeczną. Mieszamy i dodajemy cukinię. Wszystko ze sobą łączymy. Ciasto wylewamy na średnią blaszkę (u mnie kwadratowa) wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 170'C przez około 35-40 minut. Ciasto sprawdzamy patyczkiem, jeżeli jest suchy to wówczas ciasto jest upieczone. Po upieczeniu ciasto studzimy na kratce.  Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej razem z mlekiem. Roztopioną czekoladą oblewamy ciasto, a na wierzch sypiemy posiekane orzechy. Ja czasem obsypuję ciasto samym cukrem pudrem bez polewy i też jest pyszne. Smacznego !!!  

Sałatka na zimę z kapustą i ogórkami - wielowarzywna

Magiczna Kuchnia

Sałatka na zimę z kapustą i ogórkami - wielowarzywna

  Wyśmienity przepis na sałatkę zimową z użyciem bardzo wielu warzyw. W smaku przepyszna, delikatna, lekko octowa. Przepis na tę sałatkę wynalazła  moja siostra Magda. Składniki (na 12-13 słoików 700ml): 4kg ogórków 2 kg kapusty 1 kg cebuli 2-3 papryki 1-2 cukinie 6-7 marchewek pęczek koperku 4-5 ząbków czosnku zalewa: 1-1,5 szklanki cukru 1 1/3 szklanki octu (10%) 1,5 szklanki oleju/oliwy 4-5 łyżek soli 1 płaska łyżka pieprzu czarnego   Ogórki myjemy i szatkujemy w plasterki.Cukinię kroimy w cienkie półplasterki. Kapustę szatkujemy. Cebulę kroimy w piórka. Marchew trzemy na tarce o grubych oczkach. Paprykę kroimy w paski. Czosnek i koperek drobno siekamy. Wszystkie warzywa dokładnie mieszamy. Składniki zalewy dokładnie mieszamy, zalewamy nimi warzywa i całość odstawiamy na pół godziny. Sałatkę przekładamy do słoików i zakręcamy.  Pasteryzujemy po 20 minut. Po ugotowaniu słoiki obracamy do góry dnem do wystygnięcia. Smacznego !!!        

Ogórki małosolne na zime - Kiszone

Magiczna Kuchnia

Ogórki małosolne na zime - Kiszone

  Najpopularniejsze i najprostsze w zrobieniu, to chyba ogórki kiszone na zimę. Ja robię małosolne, są wtedy idealne, nie za kwaśne i nie za słone , takie w sam raz. W tym roku moje ogóreczki rosną bardzo wolno, dopiero się u mnie zaczynają, jak większość moich warzyw, ale to tak jest jak się późno sadzi.   Składniki: Ogórki gruntowe (im mniejsze tym lepsze) koper (dwie mniejsze lub jedna duża gałązka do słoika czasem może być więcej ja lubię dużo kopru) ząbki czosnku (ja daję jeden duży, albo dwa małe do każdego słoika) chrzan (u mnie kawałek 2cm do każdego słoika)   Zalewa: Na każdy liter wody 1 i 1/4 łyżki soli.   Do wymytych litrowych słoików wkładamy koper, czosnek i chrzan. W wyłożonych przyprawami słoikach układamy ściśle ogórki. Wodę ze solą gotujemy. Wrzącą wodą zalewamy ogórki. Zakręcamy nakrętką i obracamy do góry dnem słoik, najlepiej na całą noc. Następnego dnia słoiki obracam i trzymam je jeszcze dwa dni na świetle zanim wyniosę je do spiżarki, podobno lepiej się wtedy kiszą. Smacznego !!!      

Sałatka ogórkowo-cukiniowa z papryką na zimę

Magiczna Kuchnia

Sałatka ogórkowo-cukiniowa z papryką na zimę

  Sałatkę tę robiłam już  zeszłym roku, była pyszna i wszystkim smakowała, a i w tym roku postanowiłam ją zrobić. Przepis na tę sałatkę  pochodzi on od Martyna1991  ze strony prześlij przepis. Składniki: 3kg ogórków gruntowych 1 duża cukinia 1 papryka czerwona 1 papryka żółta 2 cebule 3 marchewki 1 główka czosnku 1 łyżka soli Zalewa: 4 szklanki wody 1 szklanka octu 200 ml. koncentratu pomidorowego 1/2 szklanki cukru 1 łyżka chili Ogórki pokroić w plasterki , duże w pół plasterki , zasypać solą , odstawić na ok 2 godziny do puszczenia soku. W między czasie cukinię kroimy w pół plasterki, które kroimy jeszcze na pół. Z papryk wydrążamy gniazda nasienne  i kroimy je w kostkę. Marchewki obieramy i trzemy je na  tarce o dużych oczkach. Cebulę drobno siekamy , czosnek przeciskamy przez praskę. Ogórki odciskamy z nadmiaru soku , dodajemy resztę warzyw. Wszystko dokładnie razem mieszamy. W wysokim garnku gotujemy składniki zalewy. Do  gotującej się zalewy dodajemy sałatkę, dokładnie mieszamy do ponownego zagotowania. Słoiki wyparzyć , nakładać do nich gorące warzywa. Pasteryzować 15 min.( objętość wody do 1/3 wysokości słoika) Gotowe sałatki odstawić do góry dnem w ciemne miejsce do wystudzenia. Przetwory nadają się do spożycia po upływie minimum tygodnia. Smacznego !!!                                                                                                                                                                                                           

Fasola szparagowa z jajkiem i majonezem

Magiczna Kuchnia

Fasola szparagowa z jajkiem i majonezem

  Banalnie prosta, szybka i tylko z trzech składników. Znajomi maja wpaść, a wy nie wiecie co podać, ja polecam wypróbować tę sałatkę. Sama miałam taka sytuację chciałam podać coś innego, więc przypomniał mi się przepis jak dzień wcześniej przeglądałam internet, nie pamiętam strony, ale zapamiętałam sałatkę bo banalnie prosta, a efektowna.   Składniki: 40- 50 dag fasolki szparagowej (u mnie dalmatyńczyk, mrożona, ale z mojego ogródka i tegoroczna) 5 jajek ugotowanych na twardo 3-4 łyżki majonezu sól i pieprz Natka pietruszki dla ozdoby (nie koniecznie)   Fasolkę oczyszczamy z końcówek, kroimy na pół i gotujemy w lekko osolonej wodzie z łyżeczką cukru do miękkości. Po ugotowaniu odcedzamy i schładzamy. Ja zalałam ją lodowatą wodą na 2 minutki żeby szybciej wystygła, następnie odcedziłam i odstawiłam do odcieknięcia. Jajka obieramy i kroimy na ćwiartki. Do odsączonej fasoli dodajemy jajka oraz majonez. Wszystko dokładnie mieszamy, doprawiamy sola i pieprzem. Ja przed podaniem posypałam dodatkowo sałatkę natką pietruszki. Smacznego !!!      

Groszek cukrowy - jak zamrażać

Magiczna Kuchnia

Groszek cukrowy - jak zamrażać

                                              Uwielbiam groszek cukrowy jeść prosto z krzaczka na surowo, jest wtedy dla mnie najlepszy, delikatny, chrupiący i słodki. W tym roku jednak zielony groszek wyjątkowo dorodnie obrodził, postanowiłam więc większość zamrozić. Składniki: dużo strąków zielonego groszku cukrowego duży garnek wrzącej wody duży garnek lodowatej wody litrowe woreczki do mrożenia   Groszek łuskamy ze strąków. Strąki wyrzucamy, a ziarenka groszku zalewamy na dwie minuty wrzącą wodą. Po dwóch minutach odcedzamy groszek i wrzucamy go na trzy minuty do lodowatej wody. Po trzech minutach odcedzamy groszek i odstawiamy do odcieknięcia. Groszek po odcieknięciu wkładałam do lirowych grubych woreczków, szczelnie zawiązujemy i od razu mrozimy. Smacznego !!!          

„Jesteś tym, co jesz”- Kurczak ekologiczny

Magiczna Kuchnia

„Jesteś tym, co jesz”- Kurczak ekologiczny

Pizza z tuńczykiem i mozzarellą

Magiczna Kuchnia

Pizza z tuńczykiem i mozzarellą

  Pyszna, chrupiąca pizza z dużą ilością pysznych składników. Połączenie chrupiącego ciasta, tuńczyka, pomidorów, mozzarelli i świeżego oregano jest nie do odparcia.   Składniki na ciasto: 40 dag mąki pszennej 25g świeżych drożdży 1 szklanka ciepłej wody 2 łyżki oliwy sól i pieprz   Pozostałe składniki: 2 puszki tuńczyka we własnym sosie 1 puszka krojonych pomidorów kilka gałązek świeżego oregano 2 opakowania sera mozzarella   Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie. Do miski wrzucamy mąkę, a do niej dodajemy rozpuszczone drożdże, oliwę, szczyptę soli i pieprzu.  Ciasto dokładnie wyrabiamy i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.  Tuńczyka, pomidory i mozzarellę odcedzamy.  Wyrośnięte ciasto wałkujemy na wielkość dużej blaszki. Cisto kładziemy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce.  Na ciasto wykładamy odcedzone pomidory. Na pomidory układamy odcedzonego tuńczyka. Na tuńczyku układamy pokrojoną w plastry mozzarellę. Na wierzchu układamy gdzieniegdzie listki oregano.  Pizzę pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 200'C przez około 30 minut. Pizza po upieczeniu powinna być chrupiąca i mięć piękny złoty kolor. Smacznego !!!          

Murzynek z truskawkami

Magiczna Kuchnia

Murzynek z truskawkami

  Murzynek to ciasto na jakim stawiałam swoje pierwsze kroki w pieczeniu. Ile razy mi nie wyszedł to Bóg jeden wie. Ale nie tym razem, ten murzynek wyszedł wyśmienity. Delikatny, mięciutki i smakował jak czekolada z truskawkami.   Składniki: 1 kostka margaryny 1 1/2 szklanki cukru 5 łyżek  kakao 1/2 szklanki wody 4 jajka 2 szklanki mąki 2 łyżeczki proszku do pieczenia 2 szklanki drobnych truskawek   Do rondla wrzucamy margarynę, kakao, cukier, wodę. Cały czas mieszając  doprowadzamy do wrzenia.  Z polewy odlewamy 1/2 szklanki do ozdoby, resztę odstawiamy do wystygnięcia.  Do zimnej polewy dokładamy żółtka i dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Dokładnie mieszamy. Na końcu dodajemy ubitą pianę z białek i delikatnie łączymy ją z resztą masy. Ciasto wylewamy na wyłożą  papierem do pieczenia dużą blaszkę. Na wierzch wysypujemy truskawki. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180'C przez 50 minut. Po upieczeniu ciasto studzimy. Przestudzone ciasto oblewamy pozostałą polewą. Smacznego !!!  

Błotniak z borówkami

Magiczna Kuchnia

Błotniak z borówkami

Błotniak to moje ulubione ciasto, jest dla mnie bazą pod bardzo wiele wypieków. Wystarczy coś do niego dodać, innym razem posypać i już mamy idealne ciasto. Dziś u mnie z borówkami. Składniki: 1 kostka margaryny 1 szklanka cukru 1 szklanka mleka 1 słoiczek dżemu( u mnie porzeczkowo - jabłkowy) 3 szklanki mąki 1 łyżka cynamonu 1 łyżka sody oczyszczonej 2 łyżki kaszy manny 1 jajko 2 szklanki mrożonych borówek cukier puder do dekoracji     Margarynę roztapiamy. Do roztopionej margaryny dodajemy mleko, cukier, dżem, jajko, cynamon i sodę. Wszystko dokładnie mieszamy. Do ciasta dodajemy mąkę i kaszę mannę. Mieszamy  i wylewamy ciasto na dużą blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.  Wierzch posypujemy rozmrożonymi borówkami. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180'C przez około 60 minut. Ciasto po upieczeniu obsypujemy cukrem pudrem i odstawiamy do wystygnięcia. Smacznego !!!