Kanapka pasterska

Magiczna Kuchnia

Kanapka pasterska

Nie ma to jak zacząć dzień od porządnego śniadania. U mnie dziś kanapka pasterska czyli pyszny chlebek z dwoma rodzajami sera i chrupiące warzywa.   Składniki: 1 duża kromka chleba bawarskiego 1 mały serek wiejski ziarnisty 3 plastry sera maasdamer 1 dojrzały pomidor 4 liście zielonej sałaty 3 rzodkiewki kilka pędów szczypioru od cebuli sól i pieprz   Kromkę umieszczamy na środku talerza. Na kromkę wykładamy połowę serka wiejskiego, rozsmarowujemy. Na ser sypiemy poszatkowany szczypior. Na szczypiorze układamy sałatę. Na sałacie układamy ser maasdamer. Na serze układamy pokrojonego w grube plastry pomidora. Na pomidor kładziemy pokrojone w plasterki rzodkiewki. Całość obsypujemy solą i pieprzem. Smacznego !!!        

Młoda kapusta z kminkiem

Magiczna Kuchnia

Młoda kapusta z kminkiem

Banalnie prosta, bardzo szybka i przepyszna młoda kapusta z dodatkiem kminku. Ten kto lubi tę przyprawę to wie, że kapusta smakuje nieziemsko.   Składniki: 1 główka młodej kapusty 1 łyżeczka kminku 1 kostka mięsna 1 kostka rosołowa kilka ziaren ziela angielskiego  2-3 liście laurowe pieprz i sól sok z cytryny (opcjonalnie)   Kapustę szatkujemy, zalewamy niewielką ilością wody, tak żeby tylko przykryła kapustę. Do kapusty dodajemy kostki mięsną, rosołową, kminek, ziele angielski i liść laurowy. Wszystko mieszamy i gotujemy na średnim ogniu  do miękkości kapusty. Kiedy kapusta zmięknie doprawiamy ją pieprzem, solą i opcjonalnie sokiem z cytryny. Smacznego !!!

Sałatka z awokado z pomidorem i jabłkiem

Magiczna Kuchnia

Sałatka z awokado z pomidorem i jabłkiem

Bardzo atrakcyjnie podana sałatka ze świeżych warzyw idealna jako przystawka, osobne danie lub jako dodatek do dań z grila.   Składniki: 2 duże pomidory 1 duże jabłko 1 awokado 3 młode cebulki ze szczypiorem pęczek szczypiorku 1 łyżeczka soku z cytryny 1/3 szklanki oliwy 1 łyżeczka musztardy 1 łyżeczka miodu 1 łyżeczka sosu balsamicznego sól i pieprz   Oliwę przelewamy do małego słoiczka i dodajemy do niej, sos balsamiczny, miód, musztardę oraz szczyptę soli i pieprzu. Zakręcamy słoik i porządnie nim wstrząsamy. Awokado obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Cebulę ze szczypiorem drobno siekamy i dodajemy do awokado razem z sokiem z cytryny i połową dresingu. Wszystko dokładnie mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Pomidora kroimy w plasterki i układamy w koło  na dużym okrągłym talerzu. Na pomidorze układamy w koło pocięte w pół plasterki jabłko. Na środek wykładamy sałatkę z awokado. Cały talerz oblewamy resztą dresingu, posypujemy poszatkowanym szczypiorkiem i obsypujemy świeżo zmielonym pieprzem. Smacznego !!!  

Błotniak z zasmażanymi owocami i orzechami

Magiczna Kuchnia

Błotniak z zasmażanymi owocami i orzechami

Nowy sezon owocowy się zaczął, czas więc najwyższy oczyścić zamrażarkę z jesiennych owoców. U mnie w zamrażarce pozostały jeszcze gruszki i śliwki, dlatego też dziś proponuje wam jedno z moich ulubionych ciast czyli błotniak z zasmażanymi owocami i orzechami. Ciasto delikatne, mięciutkie, mokre, a zarazem chrupiące.   Składniki: 1 woreczek mrożonych gruszek 1 woreczek mrożonych śliwek 1 kostka margaryny 1 szklanka cukru 1 szklanka mleka 1 słoiczek dżemu( u mnie porzeczkowo - jabłkowy) 3 szklanki mąki 1 łyżka cynamonu 1 łyżka sody oczyszczonej 2 łyżki kaszy manny 1 jajko 1 szklanka orzechów włoskich cukier puder do dekoracji   Śliwki i gruszki wrzucamy na głęboką patelnie i smażymy. Jeśli jest za dużo wody wówczas ją odlewamy. Owoce smażymy do prawie całkowitego wyparowania płynów.  Margarynę roztapiamy. Do roztopionej margaryny dodajemy mleko, cukier, dżem, jajko, cynamon i sodę. Wszystko dokładnie mieszamy. Do ciasta dodajemy mąkę i kaszę mannę. Mieszamy. Na końcu dodajemy usmażone owoce i orzechy. Delikatnie mieszamy i wylewamy ciasto na dużą blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180'C przez około 60 minut. Ciasto po upieczeniu obsypujemy cukrem pudrem i odstawiamy do wystygnięcia. Smacznego !!!    

Placek z szynką i warzywami

Magiczna Kuchnia

Placek z szynką i warzywami

    Placki wypełnione mięsem, rybami, warzywami są popularne w całej Ameryce, każda rodzina ma swój ulubiony przepis. Moja wersja placka jest wypełniona pyszną wędzona szynką, warzywami i topionym serem.   Składniki na ciasto: 40 dag mąki tortowej 150 g masła 2 duże jajka sól i pieprz   Składniki na nadzienie: 1 główka brokuła 4 średnie marchewki 1 długi por 270g  wędzonej szynki (u mnie szynka z wędzonej piersi z indyka) 200g sera żółtego gouda sól i pieprz   Do miski wrzucamy mąkę, jajka, pokrojone masło, 1 łyżeczkę soli i szczyptę pieprzu. Wyrabiamy ciasto. Wyrobione ciasto owijamy folią spożywczą  i odstawiamy na 30 minut. Marchewki obieramy, kroimy w plasterki, wrzucamy do wrzącej osolonej wody na 2 minuty, następnie wrzucamy marchewkę do lodowatej wody na 30 sekund. Odcedzamy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Brokuła dzielimy na różyczki, wrzucamy do wrzącej osolonej wody na 3 minuty, następnie wrzucamy jego do lodowatej wody na 30 sekund, odcedzamy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Pora kroimy w pół paseczki, wrzucamy go do wrzącej osolonej wody na 3 minuty, następnie wrzucamy go do lodowatej wody na 30 sekund. Odcedzamy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Szynkę kroimy w grubą kostkę Ser trzemy na tarce o grubych oczkach. Do miski wrzucamy ugotowane i osuszone warzywa, szynkę oraz ser. Wszystko mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Ciasto dzielimy na pół. Jedną połowę ciasta wałkujemy na placek o wielkości naszej dużej formy na tartę. Foremkę na tartę smarujemy masłem, a następnie przekładamy rozwałkowany placek na formę tak aby ciasto wypełniło też brzegi. Nadmiar ciasta ucinamy za pomocą wałka. Foremkę z ciastem wypełniamy farszem. Drugą część ciasta wałkujemy na placek o średnicy naszej foremki. Placek nakładamy na wierzch ciasta i dociskamy po bokach. Placek nakłuwamy z wierzchu. Z reszty ciasta wycinamy różne małe kształty, które układamy na wierchu. Placek pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180'C przez około 45 minut. Po upieczeniu ciasto odstawiamy na 10-15 minut aby odpoczęło, będzie się lepiej kroić.  Smacznego !!!      

Piwo somersby z lodem na ochłodę letnich dni

Magiczna Kuchnia

Piwo somersby z lodem na ochłodę letnich dni

    Jako ambasador marki Somersby zapraszam wszystkich do delektowania się tym złocistym płynem o smaku jabłkowym. Tego lata gaście swoje pragnienia właśnie z Somersby dobrze schłodzonym z dużą ilością lodu   Składniki: szklanka kostek lodu piwo Somersby   Somersby smakuje najlepiej schłodzone i w doborowym towarzystwie. Szklankę wypełnij kostkami lodu, następnie nalej do niej schłodzone piwo  Somersby, a wtedy poczujesz prawdziwą przyjemność z picia. Somersby z soczystych jabłek w połączeniu ze złocistym piwem i musującymi bąbelkami smakuje o każdej porze roku, a najlepiej wtedy, gdy na niebie świeci słońce, a do koła są najbliższe osoby.        

Bułki z kukurydzą i boczkiem

Magiczna Kuchnia

Bułki z kukurydzą i boczkiem

Łuszczące się cisto drożdżowe owinięte wokół ziołowego nadzienia ze słodkiej kukurydzy i plastrów boczku, tworzy nowy ładnie wyglądający rodzaj bułek. Bułeczki te świetnie smakują same, z sałatą,warzywami lub jako dodatek do zup lub gulaszu. Kukurydza to ulubione ziarno południowych stanów. Osadnicy nauczyli się przyrządzać kukurydzę od rodzimych Indian i od tej pory ziarna te stały się ich pożywieniem. Składniki: 40 dag mąki tortowej 25 g świeżych drożdży 20 dag masła 1 jajko 225 ml ciepłego mleka sól   Składniki na nadzienie: 3 cebulki ze szczypiorem 1 puszka kukurydzy 1 łyżka posiekanego koperku 1 łyżka posiekanej natki pietruszki 150ml śmietany 18% 20 dag wędzonego boczku w plastrach sól i pieprz    Drożdże rozpuszczamy w mleku. Do miski wrzucamy mąkę, 1 łyżeczkę soli, jajko, 50 g masła oraz mleko z drożdżami. Wszystko dokładnie wyrabiamy. Wyrobione ciasto odkładamy do wyrośnięcia na około 60 minut w ciepłe miejsce. Pozostałą część masła kroimy w kostkę. Ciasto po wyrośnięciu rozwałkowujemy. Na rozwałkowane ciasto wykładamy połowę pokrojonego masła. ciasto zwijamy w kopertę i wałkujemy. I tak cały czas zwijamy w kopertę do momentu wchłonięcia przez ciasto masła. Gotowe ciasto zawijamy w folię i odstawiamy na 20 minut. Po upływie 20 minut znowu wałkujemy ciasto, na środek dajemy resztę masła i znowu zwijamy ciasto w kopertę i wałkujemy, i tak cały czas, aż się wchłonie całe masło. Ciasto owijamy folią i odstawiamy na 20 minut. W między czasie przygotowujemy nadzienie. Cebulę w raz ze szczypiorem siekamy. Kukurydzę odsączamy, wrzucamy do miski i dodajemy do niej posiekaną cebulę, śmietanę, koperek, pietruszkę. Wszystko dokładnie mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Ciasto wałkujemy na dość duży placek. Na środek ciasta wykładamy nadzienie, rozprowadzamy. Na nadzieniu układamy plastry boczku. Ciasto zwijamy ciasno jak roladę. Zwinięte ciasto kroimy na równe części. Bułeczki układamy na dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, ciasno jedna przy drugiej. Bułki pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180' C przez około 45 minut.  Bułeczki po upieczeniu odrywamy i jemy na gorąco lub zimno. Smacznego !!!                    

Lazania bolonese

Magiczna Kuchnia

Lazania bolonese

Klasyczna wersja lazanii czyli Lazania bolonese z mięsem w pomidorach, sosem beszamelowym oraz parmezanem. Z wierzchu chrupiąca, a w środku delikatna i miękka, każdy kolejny kęs to rozkosz dla podniebienia.   Składniki na sos bolonese: 50 dag mięsa mielonego wieprzowego (u mnie mielone z karkówki) 3 ząbki czosnku 2 małe cebule 1 puszka pomidorów 1 łyżka świeżego tymianku 1 łyżka świeżej bazylii 1 łyżka świeżego oregano sol i pieprz oliwa   Składniki na sos beszamelowy: 1/2 kostki dobrego masła 3 łyżki mąki tortowej 2 szklanki mleka gałka muszkatołowa sól Ponadto: płaty makaronu do lazanii 10 dag sera parmezan 10 dag sera gouda   Na oliwie podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę. Do zeszklonej cebuli dodajemy posiekany czosnek. Wszystko smażymy około 30 sekund i dodajemy mięso mielone, posiekany tymianek, posiekaną bazylię oraz posiekane oregano. Dokładnie mieszamy i dusimy około 7 minut. Do podsmażonego mięsa dodajemy pomidory z puszki i dusimy przez około 4 minuty. Wszystko doprawiamy solą i pieprzem. W małym garnku roztapiamy masło. Do roztopionego masła dodajemy mąkę cały czas mieszając najlepiej trzepaczką. Po około 40 sekundach do mąki z masłem dolewamy połowę mleka, szybko i dokładnie mieszamy, żeby się nie porobiły grudki. Dolewamy resztę mleka, cały czas mieszając. Gotujemy do momentu pojawienia się pęcherzyków powietrznych nie przerywając mieszania. Na końcu doprawiamy sola i gałką muszkatołową. Na tarce o drobnych oczkach trzemy obydwa rodzaje sera. Po starciu sery łączymy ze sobą. Na dno naczynia żaroodpornego wylewamy 2-3 łyżki sosu bolonese. Na to układamy płaty makaronu. Na płaty makaronu wylewamy 1/3 sosu beszamelowego dokładnie pokrywając makaron. na sos nakładamy 1/3 sosu bolonese. Wszystko obsypujemy 1/3 startego sera. Na ser układamy warstwę makaronu , na makaron kolejna porcję  sosu beszamelowy, na beszamel kolejna porcja sosu bolonese, a na bolonese kolejna porcja sera. Na ser płaty makaronu. Na makaron reszta sosu beszamelowego. Na to reszta sosu bolonese. A na wierzch reszta sera. Lazanie  pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180'C przez około 30-40 minut.  Lazanie po upieczeniu odstawiamy na 15 minut aby odpoczęła, wtedy będzie się lepiej kroić. Smacznego !!!                                                                                                                                        

Makaronowa sałatka ze świeżymi warzywami i szynką

Magiczna Kuchnia

Makaronowa sałatka ze świeżymi warzywami i szynką

Pyszna, delikatna, świeża, bardzo chrupiąca sałatka z makaronem, świeżym ogórkiem , rzodkiewką i szynka konserwową. Moja Julcia w tym roku miała komunię, więc trzy tygodnie wyjęte z życia, na nic czasu nie było, ale za to zostało dużo fajnych przepisów, ta sałatka jest jednym z nich.   Składniki: 50 dag szynki konserwowej wieprzowej 1 opakowanie 250g ugotowanego al dente  drobnego makaronu (u mnie kolanka) 2-3 zielone ogórki 2 pęczki rzodkiewki 1 pęczek szczypiorku ( u mnie szczypior z cebuli z mojego ogródka) 1 puszka kukurydzy 1 słoiczek majonezu sól i pieprz    Ogórki, rzodkiewkę oraz szynkę kroimy w grubą kostkę, wrzucamy do miski i dodajemy odcedzona kukurydzę. Do Warzyw z szynką dodajemy poszatkowany szczypior, ugotowany makaron oraz majonez. Wszystko doprawiamy solą i dużą ilością pieprzu. Gotową sałatkę schładzamy przez około 1 godzinę. Smacznego !!!                                                                                                                               

Nadziewane papryki

Magiczna Kuchnia

Nadziewane papryki

  Fantastycznie wyglądające, a do tego jeszcze smaczne nadziewane czerwone papryki. Papryki te nadziane są pysznym ryżowo-grzybowym farszem z delikatnym posmakiem imbiru i sosu sojowego.  Rozkosz dla podniebienia.   Składniki: 4 duże lub 6 małych czerwonych papryk 1 cebula 2 cm kawałek świeżego imbiru 25 g masła 1 ząbek czosnku 125 g długoziarnistego ryżu 450 ml bulionu warzywnego 1 łyżka przecieru pomidorowego 2 łyżeczki sosu sojowego 2 łyżki oliwy sól i pieprz do smaku   Przy każdej papryce odkrawamy wieczka jak na pierwszym zdjęciu poniżej. Z każdej uciętej papryki wykrawamy gniazda nasienne. Puste papryki wraz z wieczkami wkładamy do wysokiej miski i zalewamy wrzątkiem na 2 minuty, następnie osuszamy i odstawiamy do wystygnięcia. W garnku roztapiamy masło, do niego wrzucamy obraną i pokrojoną w drobną kostkę cebulę, obrany i starty imbir oraz rozgnieciony ząbek czosnku. Wszystko podsmażamy cały czas mieszając do momentu lekkiego zeszklenia się cebuli. Do zeszklonej cebuli dodajemy ryż i wszystko razem smażymy jakieś 2 minuty. Następnie do garnka dodajemy bulion, pokrojone w plasterki pieczarki oraz przecier pomidorowy. Mieszamy i gotujemy na średnim ogniu jakieś 13-15 minut cały czas mieszając lub do momentu aż ryż zmięknie. Na końcu gotowania dodajemy sos sojowy oraz całość doprawiamy solą i pieprzem. Tak przygotowanym ryżem z pieczarkami nadziewamy papryki. Nadziane papryki układamy w żaroodpornym naczyniu. Każdą paprykę przykrywamy wieczkiem, które smarujemy oliwą. Papryki pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp.190-200'C przez około 30 minut lub do momentu aż papryki będą miękkie. Tak upieczone papryki wykładamy na talerz i podajemy najlepiej ze świeżym chrypiącym pieczywem.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Grilowana pierś z kurczaka w jogurtowej skorupce

Magiczna Kuchnia

Grilowana pierś z kurczaka w jogurtowej skorupce

  Jogurt stanowi znakomitą  bazę marynaty, a wymieszane z nim przyprawy nie znikają podczas grilowania. Zamiast tego tworzą delikatną i miękką skorupkę, a smaki wydobywają się z mięsa z każdym ugryzieniem.   Składniki: 2 piersi z kurczaka 1/2 łyżki mielonej kolendry 1/2 łyżeczki mielonego kminu 1/2 łyżki curry 1 ząbek czosnku 250 ml jogurtu greckiego sól i pieprz do smaku    Jogurt grecki wlewamy  do płaskiego naczynia i dodajemy do niego kolendrę, kmin, curry, rozgnieciony czosnek oraz sól i pieprz według uznania. Wszystko dokładnie mieszamy. Piersi z kurczaka kroimy wzdłuż na pół i dodajmy je do jogurtu z przyprawami. Mięso dokładnie obtaczamy w jogurcie i pozostawiamy je w nim przykryte folią spożywczą przez 30 minut najlepiej w lodówce. Po tym czasie mięso kładziemy na ruszcie i grilujemy je jakieś 20-30 minut. Czas  grilowania zależy od grila jakiego macie, ja grliowałam mięso w mojej mikrofalówce  przez 35 minut. Ugrilowane mięso powinno mieć ładą lekko miejscami przypaloną skórkę.  Smacznego !!!                              

Zupa Minestrone

Magiczna Kuchnia

Zupa Minestrone

Typowa włoska zupa; zachwycająca, sycąca z mnóstwem ciekawych tekstur. Uwielbiana przez większość dzieci, chociaż moja Julcia spojrzała na nią i jak  zobaczyła marchewkę z zieleniną to od razu zapowiedziała że nie będzie tego jeść.   Składniki na 6-8 porcji: 1 puszka białego grochu ( może być też ugotowany) 2 cebule 2 marchewki 2 strąki selera naciowego 4 średnie ziemniaki (u mnie czerwone) 1 szklanka  zielonego groszku (u mnie mrożony) 1 szklanka fasoli szparagowej (u mnie mrożona) 1/2 małej główki młodej kapusty 1 małe opakowanie śmietany 18% 3-4 ząbki czosnku 40 dag pokrojonych pomidorów (mogą być z puszki) 3 kostki mięsne lub 3 litry bulionu 1 szklanka drobnego makaronu najlepiej takiego jak na zdjęciach 5 łyżek posiekanej natki pietruszki (może być mrożona) 4 łyżki posiekanego koperku ( może być mrożony) 3 łyżki przecieru pomidorowego sól i pieprz do smaku    Marchewkę obieramy i kroimy w grubą kostkę. Strąki selera kroimy w grubą kostkę. Ziemniaki dokładani płuczemy i ze skórką kroimy w gruba kostkę. Kapustę szatkujemy. Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Wszystkie warzywa wrzucamy do wysokiego garnka i dodajemy do nich jeszcze fasolę szparagową oraz zielony groszek. Wszystko zalewamy woda i gotujemy przez około 20 minut. Do gotujących się warzyw dodajemy kostki mięsne, czosnek, groch oraz pokrojone w kostkę pomidory ( u mnie mieszanka zwykłych z koktajlowymi). Wszystko dokładnie mieszamy i gotujemy około 10 minut.  Po tym czasie dodajemy przecier, mieszamy i gotujemy jakieś 5 minut. Na końcu dodajemy natkę pietruszki i koperek. Do śmietany dodajemy kilka łyżek zupy, dokładnie mieszamy i wlewamy do garnka z zupą. Zupę doprawiamy solą i pieprzem Smacznego !!!                    

Ciasto z musem z czernic

Magiczna Kuchnia

Ciasto z musem z czernic

  Za oknami słońce, w koło ptaszki ćwierkają, a ja dziś wam proponuje pyszne i bardzo delikatne, lekko kwaskowate ciasto z musem z czernic. Czernice można zastąpić malinami, jagodami, borówkami, truskawkami kto co lubi. Ja akurat miałam zamrożone czernice z tamtego roku.   Składniki na biszkopt: 4 jajka 4 łyżki mąki tortowej 4 łyżki cukru 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia   Składniki na mus z czernic: około 50 dag czernic (można więcej lub mniej) 2 łyżki żelatyny spożywczej 3 łyżki drobnego cukru z prawdziwa wanilią (ja robiłam sama)   Składniki na krem: 500 ml śmietany kremówki 1 łyżka żelatyny spożywczej 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią   Ponadto : 2 galaretki o smaku pomarańczowym     Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę. Do ubitych białek dodajemy po łyżce cukru i po jednym żółtku cały czas ubijając, aż wyczerpią się składniki. Na końcu dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszamy. Ciasto wylewamy na dużą blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Biszkopt pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180' C przez około 25-30 minut. Po upieczeniu biszkopt wyjmujemy z blaszki i studzimy na kratce. 1/2 szklanki gorącej wody rozpuszczamy 3 łyżki żelatyny. Czernice wkładamy do robota i miksujemy.  Do zmiksowanych czernic dodajemy cukier z wanilią i dalej miksujemy. Do musu dolewamy  rozpuszczoną, przestudzoną żelatynę i miksujemy wszystko razem przez około 30 sekund.  Dużą blaszkę wykładamy folią aluminiową, na to kładziemy przestudzony biszkopt. Na biszkopt wylewamy mus z czernic. Rozprowadzamy równomiernie i wkładamy do lodówki, żeby mus stężał ( ja wkładałam na około godzinę). Kiedy mus z czernic jest już gotowy wówczas rozpuszczamy w niewielkiej ilości gorącej wody 2 łyżki żelatyny.  Ubijamy śmietanę kremówkę z cukrem waniliowym. Do ubitej śmietany dolewamy przestudzoną żelatynę i wszystko razem chwilkę miksujemy. Tak ubitą śmietanę wylewamy na mus z czernic, wyrównujemy i wkładamy do lodówki do zastygnięcia. W tym czasie rozpuszczamy galaretki w trochę mniejszej ilości wody niż pisze na opakowaniu.  Kiedy galaretka zacznie tężeć, wówczas wylewamy ją na ciasto, wyrównujemy i wkładamy do lodówki, aby stężała. Smacznego !!!                                                  

Winogrona, camembert i orzechy czyli idealna przekąska do wina.

Magiczna Kuchnia

Winogrona, camembert i orzechy czyli idealna przekąska do wina.

  Kiedy zapowiada mi się wieczór z kieliszkiem wina, uwielbiam wtedy robić bardzo łatwe i szybkie przekąski. A nie ma nic prostszego od podania winogron z serem camembert i orzechami. Ręka sama sięga do talerza.   Składniki: 1 duża kiść czerwonych winogron 2 kiście białych  winogron 1 ser camembert garść orzechów włoskich   Winogrona płuczemy, osuszamy i układamy z jednej strony podłużnego talerza. Ser camembert dzielimy na osiem równych kawałków i układamy z drugiej strony talerza. Ser posypujemy orzechami włoskimi. Smacznego !!!  

Jajecznica na boczku

Magiczna Kuchnia

Jajecznica na boczku

  Nie ma to jak rozpocząć dzień od dobrego  śniadania, u mnie dziś jajecznica na plasterkach boczku. Pycha!!!   Składniki: 2 jajka najlepiej wiejskie 5 plasterków wędzonego boczku, grubość zależy od was sól szczypta szczypiorku   Plasterki boczku kroimy na pół i podsmażamy na suchej, gorącej patelni z obu stron. Tłuszcz wytopi się z boczku. Do podsmażonego boczku wbijamy dwa jajka. Mieszamy i dodajemy szczyptę soli. Jajecznicę smażymy dosłownie chwilkę. Ja lubię taką nie za bardzo wysmażoną, ale też nie taką rzadką.  Jajecznicę przekładamy na talerz i posypujemy szczypiorkiem. Smacznego !!!  

Sernik z kokosem

Magiczna Kuchnia

Sernik z kokosem

Zupa z młodą kapustą

Magiczna Kuchnia

Zupa z młodą kapustą

Za oknami przepiękna deszczowa aura, która się utrzymuje już od kilku dni tak więc ja postanowiłam nadrobić zaległości blogowe i wstawić  przepis na  przepyszna i bardzo aromatyczna zupa z dodatkiem białej młodej kapusty, pomidorów oraz dużej ilości koperku. Zupa idealna na te pochmurne i deszczowe dni.   Składniki: 1 mała główka młodej kapusty 3-4 średnie ziemniaki 2 kostki mięsne kilka liści laurowych kilka ziaren ziela angielskiego kilka drobiowych cienkich kiełbasek puszka pomidorów duża garść posiekanego koperku mały kubeczek śmietany 18% sól i pieprz do smaku 1 łyżka cukru   Kapustę drobno siekamy i wrzucamy ją do garnka. Do kapusty dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz  kostki mięsne.  Do garnka dodajemy również pokrojone w plasterki kiełbaski drobiowe. Wszystko zalewamy wodą dokładnie mieszamy i dodajemy liście laurowe oraz ziele angielskie, a następnie gotujemy. Po około 20 minutach do gotującej się zupy dodajemy pomidory z puszki oraz cukier. Zupę gotujemy do miękkości warzyw. Kiedy warzywa w zupie będą miękkie, wówczas zdejmujemy zupę z ognia i dodajemy do niej koperek oraz śmietanę. Wszystko dokładnie mieszamy, doprawiamy sol oraz pieprzem i nakładamy na talerz. Smacznego !!!        

Babka z masą makową i mini babeczki do koszyczka

Magiczna Kuchnia

Babka z masą makową i mini babeczki do koszyczka

  W pierwszym wpisie po świętach chciałabym wam zaprezentować moje babki, czyli jedną dużą babę z masą makową oraz kilka mini bez niczego do koszyczka.  Babkę piekłam z przepisu na zebrę tylko nie dodałam kakao. Wyszły super, a z makiem to mój faworyt.   Składniki: 5 jajek 1 szklanka cukru 3 szklanki mąki 2 łyżeczki proszku do pieczenia 1 szklanka oleju 1 szklanka pepsi 1/2 puszki masy makowej 1 łyżeczka octu   Do dekoracji: cukier puder lukier z żółtym barwnikiem kandyzowana skórka pomarańczowa kandyzowana skórka limetki Białka ubijamy z cukrem. Żółtka mieszamy z proszkiem do pieczenia i octem. Do ubitych białek dodajemy masę żółtkowa i dokładnie miksujemy. Mąkę mieszamy z olejem i pepsi. Tak przygotowana mieszankę dodajemy do reszty składników. Wszystko dokładnie miksujemy. Formy  na babki dokładnie smarujemy masłem u mnie jedna duża  z kominem na babkę i 4 małe na mini babeczki. Do dużej formy nakładamy ciasta na 1/2 wysokości foremki.  A na ciasto wykładamy masę makową . Do małych foremek nałożyłam ciasta do 3/4 ich wysokości.  Z podanego ciasta wyszło mi 8 mini  babeczek i jedna duża z masa makową, ale to pewnie zależy od wielkości foremek. Babki pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180'C małe babeczki pieczemy przez 30 minut, a dużą babkę z masą makową piekłam przez 65 minut. Po upieczeniu babki studzimy na kratce. Ja 6 małych babeczek obsypałam cukrem pudrem, a dwie małe i tą dużą z masą makowa oblałam lukrem i posypałam kandyzowanymi owocami. Smacznego !!!              

Pstrąg w warzywach z patelni

Magiczna Kuchnia

Pstrąg w warzywach z patelni

  Trochę zdrowej kuchni u mnie dzisiaj, a dlaczego nie, teraz jest idealny czas na podawanie ryb. Jak nie którzy wiedza za rybami nie przepadam, ale czasem je zjadam. Więc tym razem proponuję go w troszkę zdrowszej wersji czyli pieczonego we foli z pysznymi duszonymi warzywami.  Warzywa możecie dobierać według gustu, ja akurat takie miałam w domu. Składniki: 1 świeży pstrąg łososiowy 2 małe cukinie 2  marchewki 2  korzenie pietruszki 1 zielona papryka 1 duży por 1 łyżeczka suszonego tymianku oliwa sól i pieprz   Rybę dokładnie płuczemy, wysuszamy najlepiej za pomocą ręcznika kuchennego. Rybę kroimy wzdłuż na pół i dokładnie oczyszczamy z ości. Tak oczyszczoną rybę posypujemy tymiankiem, składamy na pół i zawijamy w folię aluminiową. Rybę pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180'C przez około 30-40 minut. W międzyczasie przygotowujemy warzywa z patelni czyli; Obieramy marchewkę i pietruszkę, a następnie kroimy je w słupki i podpiekamy na oliwie. Do lekko podpieczonych warzyw dodajemy oczyszczoną i pokrojoną w kostkę paprykę oraz poszatkowany w pół paseczki por. Na końcu dodajemy pokrojone w plasterki cukinie. Warzywa przykrywamy i dusimy na wolnym ogniu do momentu częściowego wyparowania wody. Kiedy warzywa zmiękną i będą lekko podsmażone wówczas doprawiamy je solą i pieprzem.  W między czasie powinien upiec się pstrąg. Kiedy pstrąg będzie już upieczony wówczas wyjmujemy go z foli i odkładamy na 2-3 minuty, następnie kroimy go na porcje. Na talerz nakładamy duszone warzywa, a na nich układamy kawałki pieczonego pstrąga. Smacznego !!!    

Lody waniliowe

Magiczna Kuchnia

Lody waniliowe

Przepyszne o waniliowym smaku, bardzo słodkie. Ja następnym razem spróbuje je zrobić z niesłodzonego mleka i zobaczę jak wyjdą, bo w takiej wersji dużo ich nie najemy. A przecież takie własnej roboty są najlepsze.   Składniki 1 puszka mleka słodzonego skondensowanego 2 kubeczki śmietany kremówki 36% 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego   Mleko skondensowane wlewamy do śmietany kremówki. Do kremówki dodajemy ekstrakt waniliowy i ubijamy przez kilka minut. Tak przygotowana mieszankę wlewamy do maszyny do lodów i  kręcimy lody. Ja robiłam je przez około 45-50 minut. Powstałe lody mają konsystencję lodów  włoskich z maszyny. Lody przechowujemy w zamrażalniku jeśli wam coś zostanie do zamrożenia, a przed spożyciem wyjmujemy je na około 15 minut . Smacznego !!!    

Prosta jak barszcz sałatka z ziemniaków

Magiczna Kuchnia

Prosta jak barszcz sałatka z ziemniaków

Idealna sałatka, prosta i szybka i nie wymagająca dużej ilości składników. Przyda się jak znalazł na wiosenno-letnie grilowanie jako dodatek do naszych wspaniałych mięs.   Składniki: 50 dag ziemniaków sałatkowych pęczek szczypiorku 2 łyżki majonezu 2 łyżki śmietany 18% sól i pieprz   Ziemniaki zalewamy wodą, lekko solimy i gotujemy do miękkości, pamiętając aby ich za bardzo nie rozgotować. Po ugotowaniu ziemniaki odcedzamy i studzimy. Ostudzone ziemniaki kroimy na ćwiartki. Do ziemniaków dodajemy posiekany szczypiorek. Do majonezu dodajemy śmietanę, sól i pieprz. Wszystko dokładnie łączymy i dodajemy sos do ziemniaków ze szczypiorkiem. Wszystko dokładnie mieszamy i schładzamy przez godzinkę w lodówce. Smacznego !!!  

Chrupiąca sałatka

Magiczna Kuchnia

Chrupiąca sałatka

Fajna, prosta, szybka i chrupiąca sałatka. Powstała z tego co akurat miałam pod ręką.  Idealna do pieczonego mięsa, ale również świetnie smakuje sama. Polecam Wam ja do wypróbowania, bo warto.   Składniki: 10 dag boczku 1 ogórek zielony 1 czerwona cebula mała główka sałaty (u mnie rzymska) kilka oliwek czarnych kilka oliwek zielonych sól i pieprz 1 łyżka oliwy   Boczek kroimy w plasterki, a potem w paseczki i rumienimy na patelni bez tłuszczu na złoty kolor.  Ogórka kroimy w grube pół plasterki. Cebulę szatkujemy w piórka. Sałatę rwiemy na dość spore kawałki. Oliwki kroimy w plasterki. Wszystkie przygotowane składniki wrzucamy po kolei do miski, dodajemy sól, pieprz i oliwę. Wszystko dokładnie mieszamy. Smacznego !!!        

Sałatka z bakłażanem

Magiczna Kuchnia

Sałatka z bakłażanem

  Sałatka wprost idealna na nadchodzące święta. Coś innego, bo z bakłażanem, coś starego, bo z jajkiem, coś wiosennego, bo ze świeżymi warzywami. Cóż mogę dodać, róbcie i próbujcie.   Składniki: 2 bakłażany 3 średnie pomidory 1 zielony ogórek 2 małe czerwona cebula 1 czerwona papryka  6 jajek ugotowanych na twardo mały słoiczek ulubionego majonezu sól i pieprz   Bakłażany dokładnie myjemy osuszamy, kroimy w plastry, posypujemy je z każdej strony solą i odstawiamy na 15 minut. Po 15 minutach osuszamy plastry bakłażana i grilujemy je na patelni grilowej.  Grilowane bakłażany odstawiamy do ostygnięcia. Pomidory kroimy w kostkę i wyciskamy z nich sok. Ogórek kroimy w grubą kostkę. Cebulę zaś kroimy w drobną kostkę. Paprykę oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy w kostkę. Ostygnięte bakłażany kroimy w kostkę. Wszystkie pokrojone warzywa wrzucamy do miski i dodajemy pokrojone w grubą kostkę jajka. Na końcu dodajemy majonez i  doprawiamy solą oraz pieprzem.  Sałatkę wkładamy do lodówki na godzinkę. Smacznego !!!  

Królik w śmietanie  bo nie ma jak klasyka

Magiczna Kuchnia

Królik w śmietanie bo nie ma jak klasyka

 Taki jaki pamiętam z dzieciństwa, w śmietanie, z dużą ilości czosnku, podpieczony i uduszony, bardzo aromatyczny.Składniki:1 Cały królik nie wiem jaką miał wagę, ale na pewno grubo ponad kilo kilka ząbków czosnku1 łyżeczka suszonego oregano1 łyżeczka suszonego tymianku3-4 łyżki oliwykilka ziaren ziela angielskiegokilka liści laurowych2 kostki drobiowe1 marchew1 korzeń pietruszki1 kubeczek śmietany2 łyżki mąki tortowej2 łyżki  siekanego koperkupieprz i sól Królika dokładnie płuczemy, osuszamy i porcjujemy na kawałki. Czosnek obieramy i kroimy w słupki. Tak przygotowanym czosnkiem nadziewamy mięso królika, robiąc delikatne dziurki spiczastą końcówką noża i umieszczając w niej słupki czosnku. Nadziane czosnkiem mięso dokładnie obsypujemy oregano i tymiankiem. Mięso wrzucamy na rozgrzaną oliwę i podpiekamy z każdej strony na złoty kolor. Podpieczone mięso podlewamy woda tak aby je przykryło, dodajemy ziele angielskie, liście laurowe, startą na dużych oczkach marchew i pietruszkę oraz kostki rosołowe. Wszystko dusimy na wolnym ogniu do miękkości mięsa. Kiedy mięso zmięknie wyjmujemy je na talerz, a do gotującego się rosołu wlewamy mąkę roztrzepaną w wodzie  i gotujemy aż powstanie średniej gęstości sos. Do sosu dodajemy śmietanę i koperek. Na końcu dodajemy mięso z królika i podgrzewamy je w sosie.  Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zjadamy zaraz po przygotowaniu. Smacznego !!!