Ciastka z płatkami owsianymi i bananem

AGA W KUCHNI

Ciastka z płatkami owsianymi i bananem

Lubicie zdrowo się odżywiać? Mam dla Was pyszne, zdrowe ciastka z 3 składników- płatki owsiane, banan i suszone owoce. Są tak proste do zrobienia, że zrobią je nawet dzieci. Ciastka bez mąki, cukru, proszku do pieczenia i innych zbędnych dodatków- słodycz tym ciastkom dodaje banan-im dojrzalszy, tym słodsze ciastka :) Poniżej podaję przepis na ok. 20 ciasteczek.Składniki:2 banany,100 g płatków owsianych,50 g suszonych owoców (śliwki, jabłka, gruszki,morele i orzechy włoskie) BeclaPrzygotowanie: W misce rozgniatamy widelcem banany. Suszone owoce siekamy na mniejsze kawałki i dodajemy je wraz z płatkami owsianymi do banana. Mieszamy. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia nakładamy łyżką ciastka. Pieczemy ok. 10 minut w temp 180 stopni do lekkiego przyrumienienia. Odstawiamy do ostudzenia po upieczeniu , gdy ostygną zrobią się twardsze.

Sernik królewski

AGA W KUCHNI

Sernik królewski

Robiłam już wiele serników, próbowałam różnych rozwiązań, testowałam różne sery w wiaderkach- by ułatwić sobie życie:) i muszę stwierdzić, że nie ma to jak prawdziwy biały ser zmielony- jednak nie trzeba go mielić przez maszynkę do mięsa, a wystarczy, że przeciśniemy go dwa razy przez praskę do ziemniaków - 3 minuty to zajmuje, a sernik naprawdę smakuje jak prawdziwy sernik :)Składniki:ciasto:1,5 szklanki mąki pszennej,125 g masła,3/4 szklanki cukru, 2 żółtka,1 łyżka gęstej śmietany,2 łyżki kakao, 1 łyżeczka proszku do pieczeniamasa serowa:500 g białego sera półtustego,3 jajka,3/4 szklanki cukru,1 budyń waniliowy, 75 g masła,1 łyżka cukru waniliowego.Przygotowanie: Ciasto: Wszystkie składniki na ciasto przekładamy do miski i zagniatamy. Tortownicę o średnicy 24 cm smarujemy tłuszczem i obsypujemy mąką. Z 3/4 ciasta wyklejamy spód tortownicy i 1 cm boków. Pozostałą część ciasta wkładamy do lodówki.Masa serowa: Ser przeciskam dwa razy przez praskę do ziemniaków. Białka ubijamy na sztywną pianę. Masło roztapiamy i studzimy. Żółtka ubijamy z cukrem. Dodajemy do nich budyń i ser. Na koniec dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy łyżką do połączenia. Masę wylewamy do tortownicy na ciasto. Pozostałe ciasto z lodówki kruszymy na masę serową. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy ok. 60 minut w 180 stopniach bez termoobiegu.

Zupa cebulowo-porowa z grzanką serową

AGA W KUCHNI

Zupa cebulowo-porowa z grzanką serową

Dzisiaj zagościła u Nas pyszna cebulowo-porowa zupka z nutką słodyczy wydobytej z cebuli. Podana z grzanką zrobioną z bagietki  i sera cheddar. Po prostu musicie spróbować to połączenie - u mnie niebawem powtórka tej zupki :)Składniki:500 g cebuli,300 g pora,500 g mięsa mielonego z łopatki wieprzowej,2 łyżki masła, 2 łyżki oleju rzepakowego, 1 litr bulionu warzywnego lub drobiowego,1 łyżeczka słodkiej papryki,sól,pieprz czarny,kilka kromek bagietki,50 g startego ser cheddar,1/2 łyżeczki suszonego oregano. Przygotowanie: Na rozpuszczonym maśle podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulkę i por. Na drugiej patelni podsmażamy na rozgrzanym oleju mięso mielone. Do garnka przekładamy podsmażoną cebulkę z porem i mięso mielone. Zalewamy gorącym bulionem i gotujemy na małym ogniu ok. 20 minut. Przyprawiamy słodką papryką, solą i pieprzem i gotujemy jeszcze 10 minut. Jeśli wolicie bardziej kremowe zupy to można bulion z cebulką i porem zmiksować, a później dodać mięso mielone- nam jednak smakowała bez miksowania. Bagietkę kroimy na kromki, posypujemy startym serem i oregano. Pieczemy w piekarniku ok. 7 minut w 180 stopniach. Po wyciągnięciu z piekarnika podajemy od razu z zupką.

Zakręcona pizza - pizza z ciasta francuskiego

AGA W KUCHNI

Zakręcona pizza - pizza z ciasta francuskiego

Za chwilę macie gości, a nie macie co im podać? Polecam szybką i efektowną do zrobienia pizzę Margaritę  z ciasta francuskiego, potrzebne Wam tylko będzie: ciasto francuskie, puszka pomidorów, żółty ser oraz ewentualnie dodatki: oregano i czosnek.Składniki:2 ciasta francuskie,1/2 puszki pomidorów,100 g startego żółtego sera,2 ząbki czosnku, 2 łyżeczki suszonego oregano.Przygotowanie: Z dwóch ciast musimy wyciąć kwadraty, więc mierzymy wysokość ciasta i taki sam bok zaznaczamy na długości ciasta i odcinamy pozostały kawałek. Tak samo robimy z drugim ciastem. Pomidory z puszki miksujemy blenderem z czosnkiem i oregano. Jedno ciasto smarujemy sosem pomidorowym i posypujemy żółtym serem. Przykrywamy drugim ciastem. Odcinamy rogi, tak by nadać ciasto kształt koła. Na środek ciasta kładziemy szklankę, lekko dociskając ją. Wycinamy 2 cm paski z ciasta- od szklanki do końca ciasta, które skręcamy wokół własnej osi . Zdejmujemy szklankę. Ciasto wkładamy do rozgrzanego piekarnika na 200 stopni ok. 20 minut. Pieczemy bez termoobiegu.

Dietetyczna roladka ze schabu ze szpinakiem, kiełbaską i kozim serem

AGA W KUCHNI

Dietetyczna roladka ze schabu ze szpinakiem, kiełbaską i kozim serem

Dzisiaj na obiad coś dietetycznego, lekkiego, a zarazem coś czym można się najeść i może być bardzo smaczne :) Mój przepis bierze udział w akcji "Sokołów - dla zdrowia seniora" Dania dla osób starszych powinny być proste w przygotowaniu, nie za drogie oraz pozbawione zbędnych tłuszczy nasyconych. W takich daniach powinno się "przemycić" zdrowe warzywa czy owoce. Dlatego od razu na myśl przyszedł mi schab gotowany na parze, który bardzo lubię, żeby danie trochę urozmaicić zrobiłam roladkę ze szpinakiem, kiełbasą i kozim serem. Mięso podałam z mini marcheweczkami i kaszą jaglaną. Więcej przepisów możecie znaleźć na stronie smakidobregożyciaSkładniki:500 g schabu bez kości Sokołów,kawałek kiełbasy z babcinej spiżarni Sokołów,300 g szpinaku,4 plasterki sera koziego,2 ząbki czosnku,1 łyżka oleju kokosowego,sól morska,pieprz biały,1 szklanka kaszy jaglanej,300 g mini marchewek.Przygotowanie: Schab dokładnie myjemy pod zimną wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym. Nacinamy go wzdłuż, zostawiając ok. 2 cm połączenia. Rozkładamy i rozbijamy na jeden, duży kawałek. Oprószamy solą i pieprzem. Na patelni rozpuszczamy olej kokosowy i podsmażamy szpinak z rozgniecionym czosnkiem. Schab układamy na folii aluminiowej. Układamy na nich plasterki sera koziego, szpinak i kiełbaskę pokrojoną w kostkę. Mięso zwijamy w roladki i owijamy folią aluminiową. Gotujemy ok. 30 minut w parowarze. Piętro wyżej wysypujemy marchewki, które też gotujemy na parze. Kaszę jaglaną przesypujemy do rondelka i dolewamy 2 szklanki wody- gotujemy na małym ogniu. Kaszę można delikatnie osolić.

Bezglutenowe ciastka z kaszy jaglanej z jabłkami i figami

AGA W KUCHNI

Bezglutenowe ciastka z kaszy jaglanej z jabłkami i figami

Bardzo proste i szybkie bezglutenowe ciastka z ugotowanej kaszy jaglanej z suszonymi jabłkami, osłodzone miodem z dodatkiem suszonych fig i mąki ryżowej. Z zewnątrz twardsze, a w środku mięciutkie- takie właśnie są te ciastka ;)Składniki:150 g kaszy jaglanej z jabłkami EcoBlik,5 suszonych fig,2 łyżki miodu,3 łyżki mąki ryżowej.Przygotowanie: Kaszę jaglaną gotujemy z wodą w stosunku 1:2, czyli dwa razy więcej wody niż kaszy.Do ciepłej, ugotowanej  kaszy dodajemy miód, kawałki figi i mąkę ryżową.  Mieszamy i odstawiamy na 10 minut. Lepimy kulki i układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenie. Rozpłaszczamy dłonią. Pieczemy ok. 25-30 minut w 180 stopniach.

Churros

AGA W KUCHNI

Churros

Churros, czyli tradycyjny, hiszpański wypiek wyciskany ze szprycy wprost na rozgrzany olej. W Hiszpanii można je dostać na ulicach, często są podawane z płynną czekoladą.Składniki:200 g mąki pszennej,250 ml wody,100 g masła,4 jajka, szczypta soli,1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,olej rzepakowy do smażenia.Przygotowanie: W rondelku podgrzewamy masło z wodą. Do zagotowanej wody dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i solą. Ogień zmniejszamy i energicznie mieszamy, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek garnka. Ciasto powinno przybrać formę kulki. Do ostudzonego ciasta wbijamy pojedynczo jajka i miksujemy. Ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego. Wyciskamy ok. 7 cm kawałki ciasta na rozgrzany olej. Po usmażeniu przekładamy na ręcznikowy papier i smażymy kolejną partię churros. Można maczać je w płynnej czekoladzie lub posypać cukrem pudrem.

Zupa meksykańska z mięsem mielonym

AGA W KUCHNI

Zupa meksykańska z mięsem mielonym

Z czystym sumieniem mogę Wam powiedzieć, że jest to Nasza ulubiona zupa ;) Mąż zjadł od razu 3 talerze tej zupy i powiedział, że takie zupy to mogę robić mu codziennie :)Składniki:500 g mięsa mielonego (u mnie z łopatki wieprzowej),2 szklanki bulionu drobiowego lub warzywnego, 2 cebule,2 czerwone papryki,3/4 puszki kukurydzy,3/4 puszki czerwonej fasoli,3 łyżki koncentratu pomidorowego,1/2 łyżeczki chilli,1/2 łyżeczki pieprzu,1 łyżeczka słodkiej papryki.Przygotowanie: Na 2 łyżkach oleju podsmażamy cebulkę pokrojoną w kostkę. Dodajemy mięso i dusimy pod przykryciem. Po usmażeniu przekładamy mięso z cebulką do garnka i zalewamy gorącym bulionem. Na patelni na której smażyliśmy mięso (dolewamy odrobinę oleju) podsmażamy paprykę pokrojoną w kostkę, tak żeby była miękka. Po podsmażeniu przekładamy do zupy. Gotujemy ok. 20 minut. Po tym czasie dodajemy koncentrat i przyprawy. Na samym końcu wlewamy kukurydzę i fasolę (wraz z zalewą). Jeśli chcemy by kukurydza i fasola były chrupkie to ściągamy z ognia, jak wolimy miękkie to gotujemy jeszcze ok. 5 minut.

Gniazdka czyli pączki wiedeńskie

AGA W KUCHNI

Gniazdka czyli pączki wiedeńskie

W cukierni można je znaleźć pod różnymi nazwami: pączki hiszpańskie, pączki wiedeńskie czy po prostu gniazdka. Przepis na nie jest bardzo prosty, są wykonane z ciasta parzonego. Choć w smaku są bardzo słodkie, to w samym cieście nie ma cukru, całą słodycz dodaje im lukier. A takie gniazdka są pyszne :)Składniki:200 g mąki pszennej,250 ml wody,100 g masła,4 jajka, szczypta soli,1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,olej rzepakowy do smażenia,lukier.Przygotowanie: W rondelku podgrzewamy masło z wodą. Do zagotowanej wody dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i solą. Ogień zmniejszamy i energicznie mieszamy, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek garnka. Ciasto powinno przybrać formę kulki. Do ostudzonego ciasta wbijamy pojedynczo jajka i miksujemy. Ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego. Na wycięte kwadraty (10x10cm) z papieru do pieczenia wyciskamy ciasto w formie kółka. Ja zrobiłam podwójne kółka, czyli jedno na drugim (zdjęcie niżej)- tak by gniazdka były wyższe. Na rozgrzany olej w garnku kładziemy papier z gniazdkami (ciastem do oleju) i wyjmujemy papier, który łatwo odchodzi od ciasta jak dostanie temperaturę. Gniazdka przewracamy na drugą stronę po zarumienieniu. Usmażone przekładamy na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Po ostudzeniu lukrujemy.Gniazdka podałam na desce z GraciarniZ przygotowania:

Piernik staropolski

AGA W KUCHNI

Piernik staropolski

Choć ciasto na piernik staropolski musi leżakować od 2 do 6 tygodni to naprawdę warto go zrobić na święta. Piernik piecze się 3-4 dni prze świętami, więc w święta nie zajmie Nam dużo czasu, by go zrobić... zostaje jedynie polanie czekoladą i posypanie posypką :) Przepis znalazłam tutaj Składniki:250g  miodu (u mnie z cynamonem),1 szklanka cukru,0,5 kg mąki pszennej,2 jajka,125 g masła,2 płaskie łyżeczki sody,1/4 szklanka mleka,1 torebka przyprawy do piernika Dr Oetker, 1/2 łyżeczki soli,70 g marcepanu,200 g powideł śliwkowych, 100 g gorzkiej czekolady,posypka kolorowa Dr Oetker.Przygotowanie: 2-6 tygodni prze świętamiDo rondelka wlewamy miód, wsypujemy cukier, przyprawę do piernika i dodajemy masło. Podgrzewamy, aż do rozpuszczenia się składników. Odstawiamy do ostudzenia. Sodę rozpuszczamy w mleku i odstawiamy na 2 minuty. Do miodu dodajemy mąkę, jajka, sól i mleko z sodą. Wyrabiamy ciasto- ciasto powinno być kleiste. Przekładamy do pojemnika, przykrywamy i odstawiamy na kilka tygodni.4 dni przed świętamiCiasto powinniśmy podzielić na 3 części i piec po kolei każdy blat. Z racji tego, że lubię sobie wszystko upraszczać to ciasto przelałam na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Upiekłam jedn blat, który później podzieliłam na 3 części. Blat pieczemy na na blaszce ok. 40x28cm. Pieczemy ok. 20 minut w 170 stopniach.Blaty ciasta przekładamy powidłami śliwkowymi, a na środku powideł układamy rulon z marcepanu. Ciasto obciążamy deską i odstawiamy na 4 dni. Przed samymi świętami piernik polewamy roztopioną czekoladą i obsypujemy posypką.

Zupa węgierska

AGA W KUCHNI

Zupa węgierska

Na dworze mróz, więc najlepiej rozgrzać się pyszną zupą węgierską. Zupą lekko ostro i delikatnie słodko-kwaśną z dodatkiem mięciutkiej wołowinki i pieczarek :)Składniki:500 g wołowiny,2 czerwone papryki,2 szklanki bulionu, 2 cebule,300 g pieczarek,200 g marynowanych pieczarek,50 g koncentratu pomidorowego,2 łyżki smalcu, 2 łyżki słodkiej papryki,1 łyżeczka pieprzu,0,5 łyżeczki chilli.Przygotowanie: Na patelni rozpuszczamy smalec i wsypujemy słodką paprykę. Podgrzewamy, aż zacznie się lekko przypalać. Dodajemy pokrojoną drobno w kostkę wołowinę. Podsmażamy, aż do zarumienienia się. Następnie dodajemy pokrojone pieczarki i cebulkę w drobną kostkę. Dusimy pod przykryciem. Całość przekładamy do garnka i zalewamy gorącym bulionem. Na patelni podsmażamy pokrojoną paprykę do miękkości i przekładamy do zupy. Na końcu przyprawiamy pieprzem i chilli oraz dodajemy pieczarki marynowane wraz z zalewą oraz koncentrat pomidorowy.Zupkę podałam z pieczywem chrupkim Piekarnia Galicyjska

Ciasto francuskie z pieczarkami i suszonymi pomidorami

AGA W KUCHNI

Ciasto francuskie z pieczarkami i suszonymi pomidorami

Szybka i smaczna przekąska do zrobienia. Idealna na sylwestra, karnawał czy małe, domowe przyjęcie :) Można sobie wcześniej przygotować, a przy gościach tylko włożyć do piekarnika na 20 minut :)Składniki:1 opakowanie ciasta francuskiego,4 plasterki polędwicy sopockiej Tradycyjne Jadło,4 plasterki żółtego sera,150 g pieczarek, 1/2 małej cebuli,4-5 suszonych pomidorów w oliwie,suszone oregano. Przygotowanie: Ciasto francuskie kroimy na 12 kwadratów (3x4). Pieczarki i cebulkę drobno kroimy, podsmażamy z cebulką na małej ilości oleju.Przyprawiamy odrobiną pieprzu i soli. Układamy pieczarki na kawałkach ciasta, kawałki szynki, a na nich kawałki suszonych pomidorów. Każde ciasto posypujemy żółtym serem pokrojonym drobno i suszonym oregano. Boki ciastek po przekątnej lekko zaginamy do środka. Zapiekamy do zarumienienia się ciasta ok. 20 minut w 180 stopniach.

Domek z piernika

AGA W KUCHNI

Domek z piernika

  W tym roku pierwszy raz upiekłam chatkę z piernika. Uprościłam sobie troszkę robotę, gdyż użyłam specjalnych foremek silikonowych do zrobienia takiego domku. Jeśli nie macie takich foremek to w internecie znajdziecie również gotowe szablony, które trzeba wydrukować, wyciąć i takie kształty wycinać z rozwałkowanego ciasta na pierniczki. Takie ciasto jednak musicie wcześniej schłodzić.Składniki:3 szklanki mąki,100 g masła,15 łyżek cukru,3/4 szklanki miodu Miody Wileńskich,1/2 opakowania przyprawy do piernika,1 jajko,1 łyżeczka proszku do pieczenia,lukier,posypki: perełki, śnieżynki, choinki, gwiazdki, serduszka,czerwona i biała masa plastyczna.Przygotowanie: Masło rozpuszczamy w małym rondelku, dodajemy do niej miód i przyprawę do piernika. Podgrzewamy na małym ogniu. W dużej misce przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia, dodajemy cukier i jajko oraz przestudzony miód. Wyrabiamy ciasto. Ciastem wypełniamy foremki silikonowe do zrobienia domku z piernika. Foremki wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy ok. 10 minut w 170 stopniach. Odstawiamy do ostudzenia, jednocześnie ciasto piernikowe nam stwardnieje i łatwiej będzie wyjąć. Dach i boki domku ozdobiłam różnym posypkami i lukrem. Posypki również przyklejałam na lukier. Następnie boki ścian posmarowałam lukrem i skleiłam ściany. Gdy lukier dobrze wyschnął, przykleiłam dach domku i ponownie odstawiłam. Na końcu na szczycie dachu wycisnęłam lukier, by skleiłam dach od góry i przykleiłam komin.

Pierniczki alpejskie

AGA W KUCHNI

Pierniczki alpejskie

Pyszne, mięciutkie, pachnące... takie właśnie są pierniczki alpejskie ;) Robi je się bardzo szybko i są bardzo proste w wykonaniu, dobrze jednak jak ciasto odpocznie 24 godziny i wtedy można już je piec :) Składniki:0,5 kg mąki pszennej,4 żółtka,2 białka jaja,170 g miodu,3/4 szklanki cukru,120 g masła,2 łyżki kakao,100 ml gęstej kwaśnej śmietany,1,5 łyżeczki sody,2 łyżeczki przyprawy do piernika.Przygotowanie: W jednej misce mieszamy mąkę z kakao. Miód podgrzewamy z przyprawą i miodem, aż do rozpuszczenia się masła. W kubeczku mieszamy sodę ze śmietaną i odstawiamy, aż zwiększy objętość. W drugiej misce ubijamy białka jaja z cukrem (stopniowo dodajemy). Gdy białka są ubite na sztywną pianę to dodajemy pojedynczo żółtka. Wlewamy jajka do mąki. Dodajemy ostudzony miód- może być letni, ale nie gorący. Na końcu dodajemy śmietanę z sodą. Ciasto zagniatamy i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie formujemy kulki zwilżonymi rękoma, gdyż ciasto będzie klejące. Układamy na blaszce i pieczemy ok. 10 minut w 180 stopniach. Po ostudzeniu polewamy roztopioną gorzką czekoladą.

Sernik ze złotą rosą

AGA W KUCHNI

Sernik ze złotą rosą

Nic tak nie dodaje sernikowi urody jak złota rosa :) U mnie gdy rosa zaczęła się pojawiać (a pojawia się mniej więcej ok. godziny po upieczeniu) ciasto już kroiłam i podawałam gościom :) Niestety, ale nie zdążyłam sfotografować efektu końcowego:) Zakupy na ten sernik zrobiłam w sklepie internetowym frisco.pl, wszystkie produkty na drugi dzień miałam już w domu, bez zbędnych kolejek w sklepie, marnowania czasu i wyrywania sobie produktów z rąk :) W tym supermarkecie znajdziecie szeroki wybór asortymentu od alkoholu po nabiał, a ceny zbliżone do tych w supermarketach, a nawet niższe niektórych produktów.Składniki: Masa serowa:1 kg twarogu z wiaderka,1 szklanka cukru, 3/4 szklanki oleju,1,5 szklanki mleka,2 budynie waniliowe, 1 jajko,5 żółtek.Beza5 białek,0,5 szkl cukru,ciasto kruche:225 g mąki, 100 g cukru,100 g margaryny,1 jajko. Przygotowanie:1. Przygotuj kruche ciasto: 100 gram   margaryny posiekaj, wymieszaj z mąką i cukrem pudrem, dodaj jako, zagnieć jednolite ciasto i włóż je do lodówki na 25 - 30 minut. Rozwałkuj je cienko i wylep formę wyłożoną papierem do pieczenia. Nakłuj ciasto widelcem i podpiecz przez 10 minut w temperaturze 200 stopni.2. Wszystkie składniki na masę serową zmiksuj mikserem. Masa powinna być płynna. Taką masę wylej na upieczone ciasto kruche i piecz ok. 40 minut w 180 stopniach.3. Białka zmiksuj z cukrem na błyszczącą pianę. Pianę można przeczesać specjalnym grzebieniem lub nożem z ząbkami, tak by powstały rowki- wtedy rosą będzie łatwiej się zbierać w rowkach. Wyłóż masę na gorący sernik i piecz ok. 12 minut w 160 stopniach. 

Lebkuchen - niemieckie pierniczki

AGA W KUCHNI

Lebkuchen - niemieckie pierniczki

Pyszne, najlepsze jakie jadłam. Choć trzeba je zrobić 2-3 dni wcześniej, bo bezpośrednio po upieczeniu są twarde to naprawdę warto. Po upieczeniu wkładamy je do pojemniczka ze świeżą skórką jabłka (codziennie wymieniamy) i po 2-3 dniach są już mięciutkie, gotowe do lukrowania. Przepis na nie znalazłam na stronie Moje Wypieki.Składniki:250 g mąki,85 g zmielonych migdałów,3 łyżeczki przyprawy do piernika Dr Oetker,200 ml miodu (u mnie z cynamonem),1/2 łyżeczki sody,1 łyżeczka proszku do pieczenia,85 g masła,1/2 szklanki kandyzowanej skórki pomarańczy,lukier. Przygotowanie: Masło i miód przekładamy do rondelka i podgrzewamy na małym ogniu do rozpuszczenia (nie doprowadzamy do wrzenia). Pamiętajcie, że miodu ma być 200 ml, a nie gram :) Pozostałe składniki mieszamy w misce: mąka, proszek do pieczenia, soda, przyprawa do piernika, migdały i skórkę pomarańczy. Zalewamy letnim miodem, mieszamy łyżką i odstawiamy do ostudzenia. Ciasto będzie trochę klejące, ale takie ma być- nie podsypujcie mąką. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia układamy uformowane kulki wielkości orzecha włoskiego. Lekko spłaszczamy. Pieczemy 15 minut w 170 stopniach. Po ostudzeniu przekładamy do pojemnika, wkładamy skórkę jabłka i zamykamy. Na drugi i trzeci dzień zmieniamy skórkę na świeżą. U mnie wystarczyło 2 dni i pierniczki były mięciutkie. Lukrujemy i już możemy je jeść :)

Pierniczki choinki

AGA W KUCHNI

Pierniczki choinki

Pierniczki piekę co roku na święta, uwielbiam je jeść, a także robić ;) W tym roku upiekłam pierniczki w kształcie choinek, które nie doczekają Świąt, bo już zostały zjedzone :) Także czeka mnie jeszcze jedno ich pieczenie :) Na blogu znajdziecie również przepisy na ciasteczka rudolfy, mikołaje i czerwone serca.A tutaj możecie poczytać o dekoracji pierniczków i tutaj zobaczyć moje pierniczki z poprzednich lat.Składniki:3 szklanki mąki,100 g masła,15 łyżek cukru,3/4 szklanki miodu,1/2 opakowania przyprawy do piernika,1 jajko,1 łyżeczka proszku do pieczenia.lukier:1 białko, 1 szklanka cukru pudru, żółty barwnik w żelu,różne posypki, perełki.Przygotowanie:  Masło rozpuszczamy w małym rondelku, dodajemy do niej miód i przyprawę do pierniczków. Podgrzewamy na małym ogniu. W dużej misce przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia, dodajemy cukier i jajko oraz przestudzony miód. Wyrabiamy ciasto. Następnie ciasto wkładamy do woreczka foliowego i schładzamy ok. 30 minut. Po wyciągnięciu wałkujemy na grubość ok. 3-4 mm, podsypując mąką i wycinamy pierniczki w kształcie choinek. Pieczemy w piekarniku na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia ok. 10 minut w 170 stopniach.Lukier: Białko ucieramy z cukrem pudrem na gęstą, błyszczącą masę, Dodajemy po kropelce żółtego barwnika, aż do uzyskania odpowiedniego koloru. Lukier przekładamy do specjalnego pisaka do dekorowania ciasteczek i wyciskamy go na pierniczki. Możemy także użyć woreczka foliowego, odcinając minimalnie róg woreczka. Od razu przyklejamy na lukier różne posypki, tak by się przykleiły. Lukier szybko zastyga, więc trzeba to robić od razu.

Rurki z kremem karpatkowym

AGA W KUCHNI

Rurki z kremem karpatkowym

Z racji tego, że lubimy wszystko co jest z kremem- eklerki, ptysie itp... Tak dzisiaj proponuję Wam rurki z kremem karpatkowym, na blogu znajdziecie już przepis na rurki z bitą śmietaną Składniki: rurki:2 szklanki mąki,1 żółtko,75 g cukru,75 g masła,1/2 szklanki kwaśnej śmietany,szczypta soli,krem karpatkowy1 opakowanie krem karpatka 3 minuty Dr Oetker,400 ml mleka,do posmarowania:  białko,do posypania: cukier,do foremek :  masło i bułka tarta. Przygotowanie:     Z podanych składników (mąka, cukier, śmietana, żółtko, masło, sól) na rurki zagniatamy ciasto. Najlepiej, aby składniki były w temperaturze pokojowej. Gdy ciasto się klei do rąk, podsypujemy mąką. Tak wyrobione ciasto wkładamy w foliowy woreczek i wkładamy na 20 minut do lodówki. Następnie wałkujemy ciasto i wycinamy dwucentymetrowe paski, którymi owijamy foremki do rurek (wcześniej posmarowane tłuszczem i obsypane bułką tartą). Rurki smarujemy białkiem i posypujemy cukrem. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika na 180 stopni i pieczemy ok 20 minut. Po upieczeniu, jeszcze ciepłe ściągamy rurki z foremek. Odstawiamy do ostygnięcia. W tym czasie krem karpatka z zimnym mlekiem. Nadziewamy rurki kremem karpatkowym przy użyciu szprycy.    

Gulasz z wołowiny podlewany winem

AGA W KUCHNI

Gulasz z wołowiny podlewany winem

U nas ostatnio na obiad był gulasz wołowy podlewany czerwonym winem, a do tego bardzo zdrowa kasza jaglana. Bardzo lubię takie obiady, które praktycznie same się robią, od czasu do czasu trzeba tylko zamieszać. Jedynym minusem jest czas, takie mięsko musi ok. 2 godzin się dusić, żeby było mięciutkie.Składniki: 1 kg wołowiny,2 cebule,2 ząbki czosnku,2-3 szklanki bulionu wołowego,1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina,kilka łyżek oleju rzepakowego, 3 ziela angielskie,2 liście laurowe, pieprz, 1 łyżka sosu sojowego,1 szklanka kaszy jaglanej Naturalnie Zdrowe.Przygotowanie: Wołowinę myjemy i osuszamy. Kroimy w kostkę, ok. 1,5 cm. W garnku o grubym dnie lub wysokiej patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy czosnek pokrojony w plasterki i cebulkę pokrojoną w piórka. Zdejmujemy warzywa i podsmażamy wołowinę- przyprawioną pieprzem. Gdy wołowina będzie zarumieniona dodajemy warzywa, liście laurowe i ziele angielskie. Podlewamy winem. Gdy wino odparuje zalewamy gorącym bulionem i dusimy pod przykryciem na małym ogniu do miękkości, co najmniej 2 godziny. Na końcu dodajemy sos sojowy. Podajemy z kaszą jaglaną.

Domowe wino z fioletowych winogron

AGA W KUCHNI

Domowe wino z fioletowych winogron

We wrześniu pokazywałam Wam zbiór winogron i co z nich zrobię :) Dzisiaj już delektujemy się pysznym, domowym winem z owoców z własnego zbioru... wino ma piękną barwę, jest półwytrawne i bardzo smaczne ;) Koszt takiego wina to ok. 15 zł - przy założeniu, że mamy swoje owoce, a za tą kwotę mamy 25 litrów wina.Składniki:ok. 13 kg fioletowego winogrona,ok. 2 kg zielonego winogrona,4 kg cukru,200 ml soku jabłkowego,1 opakowanie pożywki,1 opakowaniu drożdży winnych w płynie.Przygotowanie:Zaczynamy od przygotowania tzw. matki drożdżowej. Wlewamy sok jabłkowy do litrowego słoika i dodajemy pożywkę. Przykrywamy gazą słoik i pasteryzujemy go ok. 40 minut. Do ostudzonego soku wlewamy drożdże i odstawiamy na 48 h w ciepłe miejsce (słoik przykryty gazą). Po tym czasie winogrona myjemy i obieramy z łodyżek. Miażdżymy owoce i wlewamy do balonu (nie może być więcej niż 1/2 wysokości, będziemy dolewać jeszcze syrop cukrowy, a wino musi mieć miejsce do pracowania, inaczej będzie wypychać owoce do góry). Wlewamy matkę drożdżową i ostudzony syrop cukrowy (1 kg cukru + 1,5 lody). Na balonie umieszczamy rurkę z wodą. Po tygodniu wlewamy kolejny syrop cukrowy (takie same proporcje co wcześniej) i tak jeszcze dwa razy co tydzień. Wino za każdym razem po wlaniu syropu cukrowego będzie pracować. Jeśli jest dla Was zbyt wytrawne możecie dodać więcej cukru i wody. Gdy wino przestanie pracować to odcedzamy je i rozlewamy do butelek.

Murzynek z nutą korzenną przełożony kremem tiramisu

AGA W KUCHNI

Murzynek z nutą korzenną przełożony kremem tiramisu

U mnie dzisiaj murzynek z nutą korzenną, nasączony sokiem jabłkowym i przełożony kremem tiramisu. Sami  musicie koniecznie spróbować, aby się przekonać jak te smaki do siebie pasują :)Składniki:1 szklanka mąki,200 g masła,4 jajka,2 czubate łyżki kakao,1 łyżeczka przyprawy do piernika, 1 i 1/3 szklanki cukru,2 łyżeczki sody oczyszczonej,3 łyżki wody,1/4 szklanki soku jabłkowego Ogrody Sabinu, 400 ml zimnego mleka,1 krem tiramisu Dr Oetker.  Przygotowanie:  W rondelku rozpuszczamy masło z cukrem, mieszamy by cukier całkowicie się rozpuścił. Następnie dodajemy wodę, przyprawę do piernika i kakao- mieszamy. Żółtka oddzielamy od białek. Gdy masa ostygnie dodajmy pojedynczo żółtka i miksujemy na wolnych obrotach. Po połączeniu się składników dodajemy mąkę przesianą z sodą oczyszczoną. Na koniec dodajemy ubite na sztywno białka i mieszamy delikatnie łyżką. Przekładamy masę do keksówki wysmarowanej tłuszczem i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika do 180 stopni na 40 minut. Po wyciągnięciu ciasta odstawiamy do ostudzenia. Miksujemy krem tiramisu z mlekiem. Ciasto przekrawamy na pół i każdą połowę nasączamy sokiem jabłkowym. Ciasto przekładamy kremem i składamy. Na koniec posypujemy cukrem pudrem.

Sałatka z porem, groszkiem i czerwoną fasolą.

AGA W KUCHNI

Sałatka z porem, groszkiem i czerwoną fasolą.

Sałatka - prosta, szybka i smaczna z produktów, które często mamy w domu. Wystarczy puszka czerwonej fasoli, groszku, por, jajka i majonez.Składniki:5 jajek,3/4 puszki fasoli czerwonej,3/4 puszki groszku,ok. 6-7 cm kawałek pora,2-3 łyżki majonezu,sól,pieprz,pieczywo Tovago. Przygotowanie: Odsączamy groszek i fasolę. Jajka gotujemy na twardo, obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy pokrojony drobno por. Na końcu dodajemy majonez i przyprawiamy solą i pieprzem. Sałatkę mieszamy i schładzamy w lodówce. Najlepsza jest na drugi dzień. Sałatkę podajemy na chrupkim pieczywie.

Cytrynki w miodzie

AGA W KUCHNI

Cytrynki w miodzie

Do herbaty, do drinków, do wody... pyszne cytrynki w miodzie z dodatkiem imbiru. Na blogu znajdziecie podobne przepisy na cytrynki w syropie z miodem i imbirem, na syrop z pigwy i pigwę w syropie z imbiremCytrynki można przechowywać do 2 tygodni w lodówce, jeśli chcecie dłużej przechowywać to polecam skorzystać z w/w przepisy na cytrynki w syropie. Składniki:3 cytryny,5 cm korzeń imbiru,200 ml miodu Miód Wileńskich.Przygotowanie: Cytryny dobrze umyłam i sparzyłam. Pokroiłam w plasterki wraz z korzeniem imbiru. Na zmianę układałam w wyparzonych słoiczkach plasterki cytryny i imbiru. Miód podgrzałam z odrobiną wody, tak by był płynny i zalałam nim cytrynki. Takie słoiczki przechowuję do 2 tygodni w lodówce, przy dłuższym przygotowaniu cytryny mogą wydzielać gorzki posmak. Dlatego jeśli chcemy dłużej przechowywać warto zasypać cytryny cukrem, a miód dodać do smaku - przepis wyżej.

Sałatka z groszkiem, porem i kiełbaskami

AGA W KUCHNI

Sałatka z groszkiem, porem i kiełbaskami

Dawno nie robiłam żadnej sałatki, a ostatnio u teściów jedliśmy sałatkę z groszkiem i porem i bardzo nam zasmakowała. Spróbowałam ją otworzyć, zmieniając co nieco i muszę Wam powiedzieć, że sałatka wyszła bardzo dobra :) Składniki:3/4 puszki groszku,ok. 7 cm kawałek pora,6 szt patyczków szynkowych Tradycyjne Jadło,5 jajek,1 łyżeczka musztady,2 łyżki majonezu,sól,pieprz, 2 łyżki pestek dyni Naturalnie Zdrowe,kilka ziarnek czerwonego pieprzu.Przygotowanie:Jajka gotujemy na twardo. Studzimy, obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy odsączony groszek z puszki. Por kroimy na 4 części wzdłuż i siekamy. Patyczki szynkowe kroimy w plasterki. Dodajemy majonez, musztardę, sól i pieprz. Mieszamy. Na suchej patelni podprażamy pestki dyni i posypujemy nimi sałatkę.  Wykańczamy dekorację kuleczkami czerwonego pieprzu.

Pigwa w syropie z imbirem

AGA W KUCHNI

Pigwa w syropie z imbirem

Kolejną moją propozycją z serii "coś do herbatki" jest syrop z pigwy z imbirem. Pigwy są z mojego ogródka dlatego mam pewność, że nie były pryskane i są bez żadnej chemii. Na blogu możecie już znaleźć syrop z pigwy, cytrynki z miodem i imbirem oraz wkrótce pojawią się cytrynki w miodzie.Składniki:1 kg pigwy,ok. 700 g cukru,ok. 7 cm korzenia imbiru.Przygotowanie:Pigwy myjemy i osuszamy.  Pigwę kroimy w plasterki (większość pestek starałam się usunąć, ale i tak niektóre zostały:)) i układamy warstwami w wyparzonych słoiczkach, każdą warstwę przesypujemy cukrem. Na każdej warstwie układamy plasterek imbiru. Słoiczki zakręcamy na 24-48 godzin. Co kilka godzin potrząsamy. Po tym czasie przełożyłam pigwę wraz z syrop do miski i dokładnie zamieszałam i ponownie rozłożyłam owoce z syrop do słoiczków. Słoiczki pasteryzowałam 15 minut od momentu zagotowania wody. Po kilku miesiącach pigwa wraz z syrop zmieni swój kolor na brunatny.

Ptysie z kremem karpatkowym

AGA W KUCHNI

Ptysie z kremem karpatkowym

Ostatnio jestem trochę leniwa i mało piekę :) Mąż chciał coś słodkiego na weekend, chodziły mu po głowie eklerki :) Z racji tego, że nie chciało mi się nic robić to zrobiłam ptysie z pudełka, a dokładniej z Krem i Ciasto do karpatki Dr OetkeraNie będę tutaj pisać przepisy, bo przepis dokładnie jest napisany na opakowaniu na karpatkę i eklerki, dodam tylko, żeby zrobić ptysie szprycą wyciskałam mało ciasta na blaszkę wyłożoną do pieczenia. Na jednej blaszce upiekłam 12 ptyśków, ciasto bardzo rośnie dlatego musi mieć duże odstępy między sobą. Zrobiłam dwie takie blaszki, każdą piekłam osobno po 20 minut, pierwsze 10 minut w 200 stopniach, a kolejne w 180 stopniach. Ostudzone ptysie przekroiłam i nadziałam kremem. Gotowe posypałam cukrem pudrem.

Cytrynki w syropie z miodem i imbirem

AGA W KUCHNI

Cytrynki w syropie z miodem i imbirem

Bardzo lubię zimą otworzyć sobie taki słoiczek z pigwą lub cytrynkami. Dodaję takie cytrynki do herbatki lub do wody. Często nie ma się pomysłu na prezent dla znajomych na mikołajki czy święta, a można podarować im właśnie takie słoiczki :) Wystarczy, że zapakujemy cytrynki w ładne słoiczki, obwiążemy wstążeczką i jaki ładny i pożyteczny prezent mamy :)Składniki:6 cytryn,korzeń imbiru,cukier,6 łyżek miodu Miody Wileńskich.Przygotowanie: W wyparzonych słoiczkach układałam warstwy z plasterka cytryny, imbiru przesypane cukrem i tak aż do 3/4 wysokości. Na boki słoiczków także powkładałam plasterki cytryny dla ładnego wyglądu. Słoiczki zakręciłam i odstawiłam na kilka godzin, by puściły sok. Miód podgrzałam z wodą, tak by zrobił się płynny i zalałam nim do końca słoiczki. Słoiczki zakręciłam i pasteryzowałam 15 minut od momentu zagotowania wody. Poustawiałam do góry dnem. Na dole może zostać trochę nierozpuszczonego cukru, ale po pasteryzacji, gdy się pozamykają można troszkę potrząsnąć nimi, a cukier powinien się rozpuścić.

Owoce zapiekane pod koglem moglem

AGA W KUCHNI

Owoce zapiekane pod koglem moglem

Lubicie kogiel mogiel? Bo ja bardzo ;)  miałam ochotę na coś słodkiego i zrobiłam maliny zapiekane pod koglem moglem... pycha :)Składniki:2 garście malin,3 żółtka,7 łyżeczek cukru brzozowego- ksylitolu.Przygotowanie: Maliny myjemy i osuszamy. Mieszamy je z 2 łyżeczkami cukru brzozowego i rozkładamy do dwóch kokilek. Żółtka ucieramy z pozostałym cukrem na puszystą jasną masę. Owoce zalewamy koglem moglem. Pieczemy w 180 stopniach ok. 20 minut.

Domowa nutella

AGA W KUCHNI

Domowa nutella

Domowa nutella? To nic trudnego. Przepis znalazłam tutaj i od razu postanowiłam spróbować ją zrobić :) Choć moja nutella nie jest taka gładka jak ta sklepowa, mój blender ostatnio troszkę szwankuje i nie chciał mi bardziej zmielić orzeszków, a w młynku do kawy mielę cukier i nie chciało mi się go myć :D to smak wyszedł bardzo dobry :)Jednak to było moje drugie podejście do nutelli, za pierwszym razem spróbowałam ją zrobić z gotowych już tartych orzechów laskowych i poszła do kosza... w smaku wyczuwalna była goryczka ze skórek orzeszków... więc rada taka : nie upraszczajcie sobie :)Składniki:100 g orzechów laskowych,1/4 szklanki mleka,25 ml oleju,2 łyżki płynnego miodu - Miód Wileńskich,2-3 łyżki kakao. Przygotowanie: Orzeszki prażymy na suchej patelni. Po czym gorące przekładamy na ściereczkę, pocierając je o siebie tak by pozbyć się skórki. Następnie zmielić orzechy jak najdrobniej. Dodać olej, kakao, miód i blendujemy. Na samym końcu dodajemy stopniowo mleko, tak by osiągnąć odpowiednią konsystencję.Gdy wolicie bardziej słodką to możecie dodać więcej miodu, jeśli Wasz miód nie jest płynny to musicie wcześniej go rozpuścić.Nutella najlepiej smakuje z ciasteczkami francuskimi Brześć

Cukinia jak ananas

AGA W KUCHNI

Cukinia jak ananas

Cukinia, która smakuje jak ananas? Tak, tak to możliwe... choć przyjął się tak ten przepis, że cukinia jest porównywana do ananasa to mimo wszystko dla mnie bardziej przypomina w smaku gruszkę ;) Jest jędrna, pyszna, słodka... na pewno jak ktoś nie wie z czego jest to zrobione to na myśl nie przyjdzie mu cukinia :)Składniki:1,5 kg cukinii 300g cukru 0,7 l  wody 16g cukru waniliowego 2-3 goździki 1 łyżeczka kwasku cytrynowego.Przygotowanie: Cukinię obieramy i kroimy w kostkę (bez pestek). Wodę z kwaskiem gotujemy i zalewamy nią cukinię. Odstawiamy na 24 godziny. Odcedzamy cukinię, nie wylewamy zalewy. Do zalewy dodajemy cukry i goździki. Ponownie zagotowujemy. Cukinię przekładamy do wyparzonych słoiczków i zalewamy zalewą. Zakręcamy. Słoiczki pasteryzujemy ok. 15 minut.