Dżem z białych brzoskwiń

AGA W KUCHNI

Dżem z białych brzoskwiń

Pewnie zastanawiacie się co dodałam do tych brzoskwiń, że dżem wyszedł w kolorze czerwonym... otóż oprócz cukru i żelfixu nic więcej, a czerwony kolor powstał z czerwonego barwnika brzoskwini wokół pestki. Możecie zobaczyć na zdjęciu, że po przekrojeniu jej wokół pestki owoc jest czerwony :) W tym roku robiłam już konfiturę z brzoskwiń i dżem brzoskwiniowo-dyniowy Składniki:1 kg białych brzoskwiń,1 żelfix 2:1 Dr Oetker,350 g cukru.Przygotowanie:Z brzoskwiń  zdejmujemy skórkę i wyjmujemy pestki. Miąższ kroimy w kosteczkę i zasypujemy cukrem na 10 minut. Jeśli lubicie bardziej słodkiej dżemy to możecie zwiększyć ilość cukru. Podsmażamy na patelni na małym ogniu, ok. 30 minut. Po tym czasie dodajemy żel fix i zwiększamy gaz, gotujemy ok. 5 minut. Przekładamy do wyparzonych słoiczków i zakręcamy na gorąco. Odwracamy do góry dnem.

Rogaliki z 3 składników

AGA W KUCHNI

Rogaliki z 3 składników

Jakiś czas temu robiłam sernik z 3 składników, dzisiaj zrobiłam rogaliki z 3 składników- tylko z mąki, śmietany i masła. Ciasto idealnie sprawdza się do nadzienia wytrawnego czy słodkiego. Moje rogaliki nadziałam słodkimi powidłami i polałam lukrem jabłkowym. Jeśli macie mniej słodkie nadzienie to możecie dodać troszkę cukru do ciasta.Składniki:3 szklanki mąki,330 g śmietany 12%,200 g masła,lukier: cukier puder + sok jabłkowy Ogrody Sabinu,posypka- Wiosenna łąka Dr Oetker.Przygotowanie: W misce zagniatamy składniki na ciasto: mąka, masło i śmietana. Po zagnieceniu ciasto wkładamy do woreczka foliowego i schładzamy ok. 20 minut. Ciasto dzielimy na 4 części, lekko podsypując mąką jak się klei. Każdą część rozwałkowujemy na kształt koła i dzielimy na 6 trójkątów. Nakładamy na każdy trójkąt łyżeczkę powideł i zwijamy od szerszej części do węższej,  formujemy końce na kształt rogalika. Rogaliki pieczemy ok. 20-25 minut do zarumienienia w 180 stopniach.Po ostudzeniu polewamy lukrem: cukier puder ucieramy z podgrzanym sokiem. Na lukier posypujemy posypkę.

Eklerki

AGA W KUCHNI

Eklerki

W sobotę miałam urodziny i tak się zastanawiałam jakie by tu ciacho przygotować dla najbliższych i wpadłam na eklerki :)  więc wzięłam się do roboty :) Miały być polane czekoladą, ale okazało się że nie mam czekolady, więc zostały obsypane cukrem pudrem :) ale wyszły przepyszne... niedługo będą ponownie  na moim stole :)Składniki:ciasto:4 jajka,125 g masła,250 ml zimnej wody,200 g mąki pszennej,szczypta soli,krem: 2 budynie waniliowe Dr Oetker,500 ml mleka,200 g masła.Przygotowanie:ciasto: W garnku gotujemy wodę i dodajemy masło, żeby się w niej roztopiło. Dodajemy szczyptę soli i szybkim ruchem wsypujemy mąkę. Ciasto mieszamy energicznie łyżką na małym ogniu, aż powstanie kulka. Wbijamy po jednym jajku i miksujemy. Ciasto przekładamy do szprycy i wyciskamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 20 minut w 200 stopniach (grzanie od dołu bez termoobiegu) i kolejne 15 minut w 160 stopniach. Po ostudzeniu przekrawamy na wzdłuż.krem: Budynie gotujemy (tak jak na opakowaniu) na mleku. Zostawiamy gotowy budyń do ostudzenia i miksujemy go z miękkim masłem. Taki krem przekładamy do szprycy i schładzamy w lodówce przez 15-20 minut.Krem wyciskamy na połówki ciastek i przykrywamy drugimi połówkami. Posypujemy cukrem pudrem.krem:

Kotlety zapiekane z serem, oliwkami i suszonymi pomidorami

AGA W KUCHNI

Kotlety zapiekane z serem, oliwkami i suszonymi pomidorami

Gdy brakuje mi pomysłu na obiad idę w te najprostsze rozwiązania jak kotlety schabowe, mielone czy schab w sosie. Jednak zawsze chce się coś urozmaicić w daniu, dlatego postanowiłam zapiec kotlety z piersi z kurczaka z kilkoma dodatkami :)Składniki:1 podwójna pierś kurczaka,1 jajko,kilka plasterków cienkiego sera żółtego,4 oliwki czarne,2 suszone pomidory w oliwie,sól,pieprz,bułka tarta,olej rzepakowy do smażenia OlandiaPrzygotowanie:Pierś z kurczaka myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Następnie kroimy i lekko rozbijamy na kotlety. Przyprawiamy solą i pieprzem. Obtaczamy w rozbełtanym jajku i bułce tartej. Smażymy na oleju z każdej strony po 2 minutki. Na każdy kawałek kotleta układamy plasterek sera, kilka plasterków oliwki i kawałki suszonego pomidora. Zapiekamy w piekarniku ok. 10 minut w 180 stopniach. Podajemy z makaronem polanym masełkiem i posypanym świeżą natką pietruszki.

Pizza z kiełbaską i cebulką pieczona na kamieniu

AGA W KUCHNI

Pizza z kiełbaską i cebulką pieczona na kamieniu

Znacie pyszne wędliny, kiełbasy, pasztety Tradycyjne Jadło? Jak nie to żałujcie :) Produkty te to 100 % jakości, samo mięso + przyprawy. Ostatnio miałam okazje spróbować kilka wyrobów tej firmy i jestem nimi oczarowana. W smaku przypominają wyroby domowe, bez żadnych sztucznych dodatków. W weekend gościła u mnie pizza z kiełbaską wołową ze śliwką- mmmm pychota, szkoda, że miałam jej tak mało :)Składniki: ciasto:ok. 2 szklanki mąki,10 g świeżych drożdży, 1 łyżka oleju,60 ml mleka,60 ml wody,dwie szczypty cukru,szczypta soli.   dodatki:1/2 puszki pomidorów z bazylią,50 g sera gouda,80 g kiełbasy wołowej ze śliwką Tradycyjne Jadło,1 cebula,1/2 czerwonej papryki,kilka listków świeżej bazylii,suszone oregano. Przygotowanie:     Ciasto: W rondelku podgrzewamy mleko, tak by było letnie. Dodajemy pokruszone drożdże i cukier. Mieszamy do rozpuszczenia się składników. Do miski wsypujemy najpierw 1,5 szklanki mąki, dolewamy mleko z drożdżami, letnią wodę, olej i dodajemy szczyptę soli. Zagniatamy ciasto w misce, dosypujemy mąki jeśli za bardzo się klei. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Następnie podsypujemy stolnicę mąką i rozwałkowujemy ciasto. Ciasto układamy na kamieniu podsypanym mąką. Pomidory miksujemy blenderem i polewamy nimi ciasto. Układamy pokrojoną w piórka cebulkę, plasterki kiełbaski i kostkę czerwonej papryki. Przykrywamy startym serem i posypujemy oregano. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku 15 minut w 190 stopniach. Po wyciągnięciu dekorujemy listkami świeżej bazylii.

Ciasto marchewkowe z orzechami

AGA W KUCHNI

Ciasto marchewkowe z orzechami

Ostatnio na dworze szaro, buro i ponuro... chyba idzie jesień ;) A wraz z nią naszła mnie ochota na ciasto marchewkowe, które kojarzy mi się z jesienią :) Lubię takie ciasta do kubka gorącej herbaty na rozgrzanie ;)Składniki:2 szklanki startej marchewki,3 jajka,1 i 1/4 szklanki mąki,1/2 szklanki oleju,3/4 szklanki cukru brzozowego (ksylitol), 1/2 szklanki startych orzechów włoskich,1 łyżeczka proszku do pieczenia.Przygotowanie: Jajka ucieramy z cukrem. Wlewamy wolnym strumieniem olej, cały czas ucierając. Następnie dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Na koniec wsypujemy starte orzechy i marchewkę, mieszamy łyżka do połączenia się składników. Tortownice o średnicy 20 cm wykładamy papierem do pieczenia, a boki smarujemy tłuszczem i obsypujemy bułką tartą. Ciasto przelewamy do tortownicy i pieczemy ok. 60 minut w 180 stopniach do tzw. suchego patyczka. Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Papryki faszerowane kaszą jaglaną

AGA W KUCHNI

Papryki faszerowane kaszą jaglaną

Tak mnie ostatnio naszło na faszerowane papryki, a że uwielbiam kaszę jaglaną to postanowiłam nią napełnić papryczki :) W lodówce znalazłam serek feta, który dodał fajnego słonego smaku, a słodyczy dodała brzoskwinia :)Składniki:2 czerwone papryki,1/2 szklanki kaszy jaglanej,1/5 sera feta,1 brzoskwinia,4 plasterki żółtego sera,szczypta soli,1 łyżka oleju rzepakowego uniwersalnego Olandia.Przygotowanie: Papryki myjemy i osuszamy. Przecinamy je wzdłuż, tak by powstały dwie połówki. Usuwamy ogonki i gniazda nasienne. Kaszę jaglaną gotujemy w 1 szklance wody (osolonej). Do ugotowanej ciepłej kaszy dodajemy rozgniecioną fetę i brzoskwinię pokrojoną w kosteczkę. Takim farszem napełniamy papryki. Przykrywamy je plasterkiem sera lub startym serem i zapiekamy 15-20 minut w 180 stopniach.

Tarte ogórki do ogórkowej. Na zimę.

AGA W KUCHNI

Tarte ogórki do ogórkowej. Na zimę.

W tym roku postanowiłam sobie ułatwić zadanie i zamiast trzeć zimą kiszone ogórki do ogórkowej to postanowiłam zakisić starte ogórki i powiem Wam, że wyszły pyszne. Ogórki te zrobiłam jakieś 2 tygodnie temu, dzisiaj wstawiam przepis, bo musiałam spróbować zanim Wam podam przepis :) Dzisiaj zrobiłam z nich ogórkową i wyszła pyszna :) Z podanego przepisu wyszło mi 7 słoiczków po ok. 400 ml. Jutro biegnę na rynek po kolejną porcję ogórków i będę uzupełniać puste słoiczki startymi ogórkami :)Składniki:2,5 kg ogórków,główka czosnku,kawałek chrzanu,koper,2 łyżki soli kamiennej niejodowanej. Przygotowanie: Ogórki umyłam i odkroiłam końcówki. Starłam je na tarce i wymieszałam z solą. Odstawiłam na godzinę. Po godzinie dodałam do nich obrane ząbki czosnku, kilka baldachimów kopru i kilka 2cm kawałków chrzanu. Ponownie odstawiłam na kilka godzin (ok. 8). Do wyparzonych słoiczków nakładałam ogórki wraz z solanką, która powstała- starałam się umieścić w każdym słoiczku ząbek czosnku, chrzanu i koper. Słoiczki napełniamy do 3/4 wysokości i zamykamy - pasteryzowanie nie jest konieczne, gdyż ogórki będą pracować i słoiczki "same" się zamkną :) Jednak nie wolno ich otwierać podczas kiszenia, gdyż mogą już się nie pozamykać. Z słoików przez pierwsze kilka dni może wyciekać solanka, dlatego warto je ustawić w takim miejscu by solanka mogła wyciekać. U mnie stały 4 dni na zlewie, a po 4 dniach schowałam je do ciemnej szafki.

Kruche ciasto z pianką i borówkami

AGA W KUCHNI

Kruche ciasto z pianką i borówkami

Lubicie kruche ciasta z owocami? Moim zdaniem, gdy na rynku mamy dostępne świeże, sezonowe owoce to nie ma nic lepszego od kruchego ciasta z owocami i pyszną pianką i do tego ta kruszonka... Teraz postanowiłam zrobić taki placek z borówkami, a na blogu znajdziecie przepis na podobny placek ze śliwkamiSkładniki: ciasto:2,5 szklanki mąki pszennej,5 łyżek cukru,1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,200 g miękkiego masła,5 żółtek,2 łyżki śmietany 12%. piana:5 białek,szczypta soli,2 budynie waniliowe bez cukru,1 szklanka cukru,1/2 szklanki oleju. 150 g borówek amerykańskich.Przygotowanie:      Na stolnicy zagniatamy ciasto z podanych składników. Ciasto dzielimy na 3 części, owijamy folią spożywczą i zamrażamy na 20 minut. Blaszkę (20x25cm) wykładamy papierem do pieczenia i wyklejamy ciastem (2 części). Wyklejamy też boki blachy. Wkładamy spód ciasta do piekarnika i pieczemy 15 minut w 180 stopniach. W tym czasie ubijamy białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie dodajemy cukier i budynie. Na końcu wolnym strumieniem wlewamy olej. Na spód ciasta wylewamy pianę i układamy borówki. Pozostałe ciasto (trzecia część) ścieramy na tarce. Ciasto pieczemy ok. 30-40 minut w 180 stopniach. Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Pasztet z czerwonej soczewicy

AGA W KUCHNI

Pasztet z czerwonej soczewicy

Pasztet? Ja osobiście bardzo go lubię, pod warunkiem, że jest domowy, bo wtedy wiem z czego się składa i nie znajdę w nim różnych niespodzianek :) Naprawdę nie jest trudno zrobić taki pasztet i do tego jest dość tani, a smak i jakość od tego sklepowego na pewno pozostawiają wiele do życzenia:) Dzisiaj u mnie wegetariański pasztet z czerwonej soczewicy,a na blogu możecie również znaleźć klopsa z papryką idealnego do kanapek ;)Składniki:500 g czerwonej soczewicy,1 szklanka płatków ryżowych,2 łyżki siemienia lnianego,1 cebula, 2 marchewki,1 pietruszka,kawałek selera,kawałek pory,1/2 szklanki mąki ziemniaczanej,2 łyżeczki suszonej natki pietruszki, 1 łyżeczka curry indyjskiego,pieprz,sól.Przygotowanie: Cebulę kroimy w małą kostkę, a włoszczyznę ścieramy na tarce (można cebulę też zetrzeć). Warzywa podsmażamy na oliwie z oliwek. W rondelku gotujemy soczewicę w osolonej wodzie- woda musi sięgać ok. 2 cm nad soczewicą. Często mieszamy. Następnie do ostudzonej soczewicy dodajemy podsmażone warzywa, płatki ryżowe, mąką ziemniaczaną, natkę pietruszki, curry, pieprz i sól. Mieszamy. Masę przekładamy do keksówki (ja używam silikonową, jeśli macie blaszaną to należy wysmarować ją lub wyłożyć papierem do pieczenia). Łyżką wyrównujemy i dociskamy pasztet. Wierzch pasztetu posypujemy siemieniem lnianym, lekko dociskając go. Pieczemy 60-70 minut w 180 stopniach.

Tort z jagodami i galaretką

AGA W KUCHNI

Tort z jagodami i galaretką

Jakoś tak ostatnio naszło mnie na torciki, że dzisiaj kolejny torcik tym razem z jagodami :) Do ubitej śmietany dodałam galaretkę, dzięki temu masa nie 'rozlewała się' i torcik ładnie się kroi, nawet w takie upały :)Składniki:biszkopt: 3 jajka,60 g mąki pszennej,30 g mąki ziemniaczanej,90 g cukru,1 łyżeczka proszku do pieczenia,szczypta soli,dodatkowo:500 ml śmietanki 30%,2 garście jagód,1 galaretka fioletowa,posypka czekoladowa Dr Oetker,prymulki z opłatka Dr Oetker.Przygotowanie:Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodajemy stopniowo cukier podczas ubijania. Następnie dodajemy pojedynczo żółtka i na końcu wymieszane mąki z proszkiem do pieczenia. Spód tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, a boki smarujemy masłem. Ciasto wylewamy do tortownicy o średnicy 16 cm. Wkładamy do zimnego piekarnika i pieczemy ok 25 minut w temperaturze 180 stopni do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu biszkopt zostawiamy jeszcze na 15 minut w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Po tym czasie wyjmujemy biszkopt i rzucamy nim o stół.Galaretkę rozpuszczamy w 400 ml wrzątku. Śmietankę ubijamy na sztywną pianę i pod koniec ubijania. Dodajemy połowę ostudzonej galaretki do ubitej śmietanki i mieszamy.Przekrojony biszkopt przekładamy 1/2 masy śmietanowej i posypujemy jagodami. Cały torcik obkładamy pozostałą masą śmietanową. Na górę wylewamy połowę stężałej galaretki i odstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia.  Następnie posypujemy boki tortu posypką czekoladową. Górę tortu dekorujemy prymulkami z opłatka.  

Sernik z 3 składników

AGA W KUCHNI

Sernik z 3 składników

Ostatnio w sieci króluje przepis na sernik z 3 składników. Taki przepis rzucił mi się w oczy na stronie kobieta.fakt.pl Mimo, że zwiększyłam ilość składników i zrobiłam go w tortownicy o średnicy 15 cm to nie urósł mi tak bardzo jak na zdjęciu z danej strony. Mimo to wyszedł bardzo smaczny i w smaku przypomina sernik :) Przepis jest bardzo prosty i nie może się nie udać :)Składniki:4 jajka,150 g białej czekolady,150 g serka śmietankowego (taki do smarowania kanapek).Przygotowanie: Czekoladę rozpuszczamy na małym ogniu w rondelku, cały czas mieszamy by się nie przypaliła. Gdy ostygnie mieszamy ją z serkiem śmietanowym. Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy w osobnej misce na sztywną pianę, a żółtka dodajemy do czekolady i miksujemy. Na końcu przekładamy pianę z białek do masy z czekolady i delikatnie mieszamy. Spód tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, a boki natłuszczamy. Ciasto pieczemy 15 minut w 170 stopniach, następnie 15 minut w 160 stopniach i zostawiamy na kolejne 15 minut w wyłączonym piekarniku.Po ostudzeniu posypałam cukrem pudrem i posypką cukrową.

Torcik - owoce leśne

AGA W KUCHNI

Torcik - owoce leśne

Ostatnio naszło mnie by zrobić na weekend do kawy torcik, ale taki mały... na tortownice o średnicy 16 cm, nie spodziewaliśmy się żadnych gości, więc większego byśmy nie przejedli :) Przepis na biszkopt mam sprawdzony i niezawodny, więc upiekłam biszkopt, a potem już mi tylko została do zrobienia bita śmietana o smaku owoców leśnych.Składniki:biszkopt: 3 jajka,60 g mąki pszennej,30 g mąki ziemniaczanej,90 g cukru,1 łyżeczka proszku do pieczenia,szczypta soli,dodatkowo:500 ml śmietanki 30%,1 garść borówek,1 masa śmietanowa owoce leśne,posypka czekoladowa,czekoladowe róże z opłatka.Przygotowanie:Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodajemy stopniowo cukier podczas ubijania. Następnie dodajemy pojedynczo żółtka i na końcu wymieszane mąki z proszkiem do pieczenia. Spód tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, a boki smarujemy masłem. Ciasto wylewamy do tortownicy o średnicy 16 cm. Wkładamy do zimnego piekarnika i pieczemy ok 25 minut w temperaturze 180 stopni do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu biszkopt zostawiamy jeszcze na 15 minut w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Po tym czasie wyjmujemy biszkopt i rzucamy nim o stół.Śmietankę ubijamy na sztywną pianę i pod koniec ubijania dodajemy masę śmietanową owoce leśne.Przekrojony biszkopt przekładamy 1/2 masy śmietanowej i posypujemy borówkami. Cały torcik obkładamy pozostałą masą śmietanową i posypujemy posypką czekoladową. Dekorujemy różami z opłatka. Torcik chłodzimy w lodówce.

Tort lodowy z wiśniami

AGA W KUCHNI

Tort lodowy z wiśniami

 Pogoda na dworze taka, że ciężko jest wytrzymać... na termometrze w domu 30 stopni, więc trzeba dużo pić i chłodzić się :) Wieczorkiem chłodzimy się przy szklaneczce ziemnego piwka, ale w ciągu dnia to jemy lody lub pijemy zimne napoje (bezalkoholowe) :) Niektórzy w upał piją ciepłą herbatę, ale ja do tych osób nie należę... choć nie ukrywam, że kawę piję :) Polecam Wam do zrobienia szybki torcik lodowy i banalnie prosty, na taką pogodę idealny :) Przepis dostałam od mojej koleżanki Magdy, która lubi czasem poeksperymentować w kuchni tak jak ja :)Składniki:300 ml śmietanki 30 %,1 mały słoiczek frużeliny wiśniowej,150 g bezy truskawkowej,1,5 łyżeczki cukru pudru.Przygotowanie: Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Bezę kruszymy i połowę wysypujemy na spód tortownicy (o średnicy 16 cm). Ubijamy śmietankę z cukrem pudrem i połowę wykładamy na bezę. Następnie wykładamy wiśnie ze słoiczka i przykrywamy drugą połową ubitej śmietanki. Na górę wysypujemy resztę pokruszonej bezy. Torcik wkładamy na zamrażarki- najlepiej na całą noc. Po wyciągnięciu boki tortownicy polewamy ciepłą wodą, wtedy ładnie torcik na odejdzie.

Frużelina wiśniowa - wiśnie w żelu

AGA W KUCHNI

Frużelina wiśniowa - wiśnie w żelu

Co roku robiłam konfiturę wiśniową, w tym roku postanowiłam zrobić frużelinę. Frużelina wyszła tak dobra, że przerobiłam na nią 8 kg wiśni, kilka słoiczków już zjedliśmy, kilka rozdaliśmy i chyba będę musiała jeszcze dorobić póki są wiśnie na rynku ;) Najlepsza jest polania lodów, gofrów i naleśników :)Składniki:4 kg wiśnie,1 kg cukru,10 łyżeczek mąki ziemniaczanej,2 galaretki wiśniowe.Przygotowanie: Wiśnie umyłam i wydrylowałam (choć sprawdzałam każdą wiśnie to i tak podczas gotowania wypłynęło mi kilka pestek). W dużym garnku wiśnie zasypałam cukrem i wymieszałam. Odstawiłam je na kilka godzin by puściły sok. Następnie gotowałam je ok. 30 minut. Odlałam trochę soku i wymieszałam w nim mąkę ziemniaczaną i dodałam ponownie do wiśni. Gotowałam ok. 10 minut, po czym dodałam galaretki, wymieszałam i pogotowałam jeszcze ok. 5 minut. Po tym czasie wiśnie przełożyłam do wyparzonych słoiczków, zamknęłam i odwróciłam do góry dnem.

Naleśniki z kaszy gryczanej

AGA W KUCHNI

Naleśniki z kaszy gryczanej

Naleśniki z kaszy gryczanej - robiliście kiedyś? Jak nie to koniecznie musicie spróbować, dodałam tylko wodę, szczyptę soli i cukru do smaku. Ważne jest by była to kasza niepalona. Przepis znalazłam na stronie: smakoterapia.Składniki:300 g mąki gryczanej niepalonej,ok. 1 szklanki wody,1 łyżecza cukru,szczypta soli,olej do smażenia,frużelina wiśniowa.posypka beza z truskawką.  Przygotowanie: Kaszę gryczaną niepaloną zalewamy wodą na kilka godzin lub na całą noc. Następnie odlewamy wodę i miksujemy kaszę blenderem. Dolewamy świeżą wodę, tak by była konsystencja rzadkiego ciasta naleśnikowego. Dodajemy cukier i sól. Na rozgrzany olej wylewamy łyżką ciasto i smażymy naleśniki. Ja moje podałam z frużeliną wiśniową i posypałam posypką beza z truskawką.

Pieczone żeberka w marynacie z ketchupu i sosu sojowego

AGA W KUCHNI

Pieczone żeberka w marynacie z ketchupu i sosu sojowego

Soczyste, kruche żeberka - marynowane kilka godzin, pieczone przez 2 godziny w rękawie do pieczenia (to jest ich sekret) :)Składniki:1,5 kg żeberek wieprzowych,2 cebule, 4 łyżki ketchupu,2 łyżki sosu sojowego,2 łyżki majeranku,1 łyżka słodkiej papryki,1/2 łyżeczki pieprzu czarnegokluski śląskie:1 kg ziemniaków,mąka ziemniaczana (ilość podana w opisie),sól.Przygotowanie: Żeberka myjemy i kroimy co drugą kość. Dodajemy do nich przyprawy: majeranek, słodką paprykę, pieprz oraz sos sojowy, ketchup i pokrojoną w piórka cebulę, Mieszamy i odstawiamy na kilka godzin w chłodne miejsce. Po tym czasie przekładamy żeberka z marynatą do rękawa do pieczenia. Umieszczamy je w naczyniu żaroodpornym (bez pokrywki) i pieczemy 2 godziny- przez 15 minut w 200 stopniach, później w 180 stopniach.Kluski śląskie: Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę.Układamy je w misce i nożem kroimy na 4 części. Jedną część ziemniaków wyjmujemy i wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Dodajemy wyciągniętą część ziemniaków i zagniatamy. Odrywamy kawałku i formujemy w kulki, robiąc palcem dziurkę. Wrzucamy na wrzątek (do osolonej wody) i gotujemy je 2-3 minuty od momentu wypłynięcia na wierzch.Żeberka podałam na Porcelana Bogucice

Kotlety mielone z soczewicą pieczone w piekarniku

AGA W KUCHNI

Kotlety mielone z soczewicą pieczone w piekarniku

Aby kotlety były mniej kaloryczne postanowiłam upiec je w piekarniku. W miskę wlałam trochę wody i postawiłam w piekarniku pod kotletami, dzięki temu nie wyszły suche:) Składniki:500 g mielonego mięsa z łopatki wieprzowej,1/2 szklanki zielonej soczewicy,1 cebula, 3 łyżki płatków jaglanych,1 jajko, płatki kukurydziane do obtoczenia, sól,pieprz. Przygotowanie:Soczewicę gotujemy ok. 20 minut w lekko osolonej wodzie. Cebulkę kroimy w drobną kosteczkę i podsmażamy. Do mięsa wbijamy jajko, dodajemy ostudzoną soczewicę, cebulkę i przyprawy: sól, pieprz. Formujemy kotleciki, które obtaczamy w rozgniecionych płatkach kukurydzianych. Kotleciki układamy na kratce  (z wyposażenia piekarnika). Pod spodem umieszczamy miskę  lub blaszkę (metalową lub żaroodporną) z wodą. Pieczemy kotleciki ok. 15 minut w 180 stopniach.

Orzechy w czekoladzie

AGA W KUCHNI

Orzechy w czekoladzie

Gdy nachodzi mnie ochota na coś słodkiego, a w szafce ze słodyczami jest pustka... wtedy robię w 3 minuty takie orzechy w czekoladzie :) Dla cierpliwych- schładzamy w lodówce, by czekolada zastygła, dla mało cierpliwych- jemy od razu ;)Składniki:100 g orzechów laskowych,100 g migdałów,50 g suszonych moreli,200 g gorzkiej czekolady,2 łyżki mleka, do dekoracji: kropelki czekoladowe, cukier marcepanowy.Przygotowanie: Suszone morele kroimy na mniejsze kawałki i mieszamy z orzechami. Jeśli mamy czas to moczymy orzechy przez 5 minut w gorącej wodzie i ściągamy z nich skórki - ja pominęłam ten etap :) W rondelku rozpuszczamy na małym ogniu czekoladę. Dodajemy mleko i mieszamy. Gdy czekolada się rozpuści dodajemy orzechy i morele, mieszamy tak by bakalie były obtoczone czekoladą. Na papier do pieczenia nakładamy łyżką orzechy w czekoladzie. Posypujemy kropelkami czekoladowymi i cukrem marcepanowym. Najlepiej jak schłodzimy je w lodówce przez kilka godzin, wtedy czekolada ładnie zastygnie.

Ciasto na maślance z jagodami i kruszonką

AGA W KUCHNI

Ciasto na maślance z jagodami i kruszonką

Jest to chyba najprostsze ciasto z piekarnika jakie może być - wystarczy wsypać i wlać wszystkie składniki do miski, zamieszać i wylać na blaszkę. Potem tylko ułożyć owoce, posypać kruszonką i upiec :) Można je zrobić z połowy porcji, ale wtedy będzie o połowę niższe :)Składniki:5 szklanek mąki,2 szklanki ksylitolu Naturalnie Zdrowe (lub zwykłego cukru),3/4 szklanki oleju,4 jajka, 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,2 szklanki maślanki,2 garście jagód, kruszonka: masło+cukier+mąka. Przygotowanie: Do miski wsypujemy suche składniki: mąkę, cukier i proszek do pieczenia- mieszamy. Wlewamy mokre składniki: maślankę, jajka i olej. Mieszamy ok. 5 minut drewnianą łyżką, tak by wszystkie składniki się połączyły. Ciasto przelewamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (u mnie kwadratowa tortownica 24cmx24cm). Jagody mieszamy z 1 łyżeczką mąki i wysypałam na ciasto. Z masła, cukru i mąki robimy kruszonkę (składniki brałam na oko). Odrywamy kawałki kruszonki i rzucamy na ciasto. Pieczemy ok. 80-90 minut w 180 stopniach. Ciasto sprawdzamy patyczkiem, pieczemy do tzw. suchego patyczka.Ciasto podałam na Porcelana Bogucice

AGA W KUCHNI

Placek z brzoskwiniami

Bardzo prosty przepis na puszysty placek z brzoskwiniami :)Składniki:4 jajka,100 ml oleju,1 szklanka ksylitolu (cukier brzozowy),3 szklanki mąki,200 g jogurtu greckiego, 2 łyżeczki proszku do pieczenia,16 g cukru waniliowego,2 brzoskwinie. Przygotowanie: Jajka ubijamy z cukrami na białą, puszystą masę. Dodajemy olej i jogurt grecki (w temperaturze pokojowej). Następnie dodajemy stopniowo mąkę z proszkiem do pieczenia. Gdy składniki się połączą przelewamy ciasto na blaszkę (20cmx20cm) wyłożoną papierem do pieczenia. Brzoskwinie kroimy w plasterki i układamy na cieście. Pieczemy ok. 45 minut w 180 stopniach.

Ciasto grysikowe z truskawkami - ciasto bez pieczenia

AGA W KUCHNI

Ciasto grysikowe z truskawkami - ciasto bez pieczenia

Lubicie kaszę mannę? Jeśli tak to ciasto na pewno przypadnie Wam do gustu :) Dobrze jak ciasto całą noc będzie się chłodzić w lodówce, ja już nie mogłam czekać i ukroiłam kawałeczek ;) Ciasto nie było jeszcze dobrze zbite i troszkę mi się zaczęło rozjeżdżać :) Składniki:15 herbatników,1 litr mleka,1 szklanka ksylitolu Naturalnie Zdrowe,1 szklanka kaszy manny,200 g masła,truskawki,1 galaretka truskawkowa.Przygotowanie: Mleko gotujemy z cukrem. Rozpuszczamy w nim masło. Następnie dodajmy kaszę mannę, cały czas mieszamy i gotujemy do zgęstnienia. Blaszkę 20x25 cm wykładamy papierem do pieczenia, układamy herbatniki i wylewamy gorącą masę z kaszy manny. W masę wtykamy truskawki. Odstawiamy do całkowitego ostudzenia. Galaretkę rozpuszczamy wg. przepisu na opakowaniu. Gdy galaretka zacznie tężeć wylewamy ją na ciasto i schładzamy w lodówce- najlepiej całą noc.Ciasto podałam na Porcelana Bogucice

Ciasto - biszkopt, bita śmietana i truskawki

AGA W KUCHNI

Ciasto - biszkopt, bita śmietana i truskawki

Jest to ciasto, które robię co roku obowiązkowo... przepis nie jest skomplikowany, wystarczy tylko upiec biszkopt, ubić kremówkę z mascarpone, położyć truskawki i zalać galaretką :)Składniki:biszkopt:3 jajka,50 g mąki pszennej,50 g mąki ziemniaczanej,100 g cukru,1/2 łyżeczki proszku do pieczenia.krem:300 ml śmietanki 30%,1 łyżka cukru pudru,120 g mascarpone,galaretka:  2 galaretki truskawkowe,ok. 400 g truskawek.Przygotowanie: biszkopt: Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier. Następnie dodajemy pojedynczo żółtka i wymieszane mąki z proszkiem do pieczenia. Ciasto przelewamy do blaszkę (ok. 25x20cm) wyłożoną papierem do pieczenia  i wkładamy do rozgrzanego piekarnika (góra-dół). pieczemy 20 minut w 180 stopniach.krem: Schłodzoną kremówkę ubijamy z cukrem pudrem na sztywną pianę. Dodajemy do niej pod koniec ubijania serek mascarpone. Przekładamy krem na biszkopt i schładzamy w lodówce.Na kremie układamy truskawki i wylewamy tężejącą galaretkę (2 galaretki rozpuściłam w 700 ml wody).Ciasto chłodzimy w lodówce całą noc.Ciasto podałam na Porcelana Bogucice

Surówka z młodej kapusty, marchewki, jabłka i śmietany

AGA W KUCHNI

Surówka z młodej kapusty, marchewki, jabłka i śmietany

Pyszna surówka, idealna do letnich obiadów. Ostatnio taką sałatkę zrobił mój teść do obiadu, więc postanowiłam odtworzyć jego przepis ;)Składniki:1/2 główki młodej kapusty,2 marchewki,1 jabłko,2 łyżki śmietany 12 %, 1 łyżeczka chrzanu,sól,pieprz.Przygotowanie: Kapustę myjemy i szatkujemy. Posypujemy solą i odstawiamy, aż trochę zmięknie. Następnie dodajemy starte na tarce jabłko i marchewkę. Dodajemy śmietanę i chrzan. Mieszamy, aż wszystkie składniki na końcu się połączą. Przyprawiamy pieprzem do smaku.Surówkę podałam na Porcelana Bogucice.

Zapiekany łosoś ze szpinakiem w cieście francuskiem

AGA W KUCHNI

Zapiekany łosoś ze szpinakiem w cieście francuskiem

Jako, że dostałam ostatnio filet z łososia od Pan Łosoś to dzisiaj do piekarnika wjechał łosoś ze szpinakiem, zapieczony w cieście francuskim i posypany płatkami migdałowymiSkładniki:600 g filetu z łososia Suempol, 1 ciasto francuskie,500 g mrożonego szpinaku,1 ząbek czosnku, 1 łyżka masła, 50 g płatków migdałowych,1 żółtko,pieprz czarny mielony,sól.Przygotowanie: Filet z łososia myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Przyprawiamy pieprzem i solą. Na patelnie rozpuszczamy masło i dodajemy szpinak. Podgrzewamy, aż się rozmrozi. Dodajemy wyciśnięty ząbek czosnku, sól i pieprz. Podgrzewamy tak długo, aż większość wody z niego wyparuje.  Łososia układamy na cieście francuskim. Boki ciasta nacinamy pod ukosem- tak jak na zdjęciu.Na rybce układamy szpinak.Następnie zawijamy ciasto- na zmianę składamy do środka boki ciasta.Smarujemy ciasto żółtkiem i posypujemy płatkami migdałowymi.Zapiekamy ok. 30-40 minut w 180 stopniach.

Kluchy z soczewicą

AGA W KUCHNI

Kluchy z soczewicą

Zdziwicie się w jaki prosty sposób można zrobić ciasto na takie kluchy, wystarczy tylko mąka i mleko. Z takiego ciasta można również zrobić pierogi. Składniki: 1 kg mąki pszennej,1 litr mleka,150 g zielonej soczewicy Symbio,10 suszonych pomidorów w oliwie,1/2 sera feta,2 cebule, sól,pieprz.Przygotowanie: Ciasto:  Do mąki dodajemy dwie szczypty soli i zalewamy ją gorącym mlekiem. Mieszamy łyżką, tak by mąka z mlekiem się połączyła i przekładamy gorące ciasto do foliowego woreczka. Zamykamy i odstawiamy. Ciasto musi się zaparzyć, najlepiej zostawić je na około godzinę.Farsz: Soczewicę moczymy kilka godzin i gotujemy w osolonej wodzie ok. 10 minut (bez moczenia czas gotowania będzie dłuższy). Na oleju podsmażamy cebulkę (1) pokrojoną w kostkę- z drugą cebulkę będziemy później podsmażać.. Do ostudzonej soczewicy dodajemy, pokrojone pomidory, ser feta, podsmażoną cebulkę, sól i pieprz. Farsz trochę miksujemy blenderem, ale nie całkowicie.Odrywamy kawałki ciasta (jak się klei do podsypujemy mąką), rozklepujemy sobie na dłoni placuszki, nakładamy farsz i formujemy kulki. Wrzucamy kluchy do osolonej gotującej się wody i czekamy aż wypłyną. Drugą cebulkę podsmażamy i polewamy nią kluchy.

Koktajl z truskawkami, kefirem i siemieniem lnianym

AGA W KUCHNI

Koktajl z truskawkami, kefirem i siemieniem lnianym

Odkąd są nasze polskie truskawki to piję codziennie taki koktajl na śniadanie ;) Niedługo truskawki już się skończą, więc zamroziłam sobie kilka woreczków na kolejne śniadania ;)Składniki:1 szklanka truskawek,1/2 szklanki kefiru 1,5%,1 łyżeczka miodu,1 łyżka siemienia lnianego.Przygotowanie: Z truskawek obrywamy szypułki i myję je dokładnie. Następnie dolewamy do nich schłodzony kefir, dodajemy miód (jeśli wolicie bardziej słodkie to możecie zwiększyć jego ilość) i miksujemy blenderem. Na koniec wsypujemy siemię lniane i mieszam łyżką. Przelewamy do szklanki (u mnie słoik z rączką) i pijemy :)

Ciasto adwokat- ciasto bez pieczenia

AGA W KUCHNI

Ciasto adwokat- ciasto bez pieczenia

Pyszne ciasto adwokat, szybkie do zrobienia, a co najważniejsze nie wymaga pieczenia :)Składniki:700 ml mleka,2 budynie waniliowe bez cukru,6 łyżek cukru trzcinowego Symbio,200 g masła,100-150 ml likieru Adwokat, ok. 45 herbatników kakaowych. Przygotowanie: Mleko (650 ml) gotujemy. W pozostałym mleku (150 ml) rozpuszczamy budynie i 2 łyżki cukru- jeśli mamy budynie z cukrem to już go nie dodajemy. Do gotującego się mleka wlewamy rozpuszczone budynie i mieszamy do zgęstnienia. Następnie budyń przekładamy do miseczki i odstawiamy do ostudzenia, co jakiś czas mieszamy. Gdy budyń będzie zimny to dodajemy 200 g miękkiego masła i miksujemy. Dodajemy adwokat ( ilość w zależności od tego jak mocno lubimy alkoholowe ciasta) i miksujemy do połączenia się składników. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia, układamy na niej herbatniki- u mnie jedna warstwa wyszła z 15 herbatników. Wylewamy 1/2 kremu, na to herbatniki, ponownie 1/2 kremu i herbatniki. Ciasto schładzamy w lodówce- najlepiej całą noc. Pozostały cukier trzcinowy mielimy lub rozbijamy trochę tłuczkiem i posypujemy ciasto przed podaniem.Ciasto podałam na Porcelana Bogucice

Orzechy laskowe w karmelu

AGA W KUCHNI

Orzechy laskowe w karmelu

Lubicie orzeszki w karmelu? Bo ja bardzo;) Dzisiaj zrobiłam sobie taką małą porcję, którą zjadłam jeszcze na ciepło :)  Pyszne, słodkie, chrupiące...Składniki:100 g orzechów laskowych Symbio,100 g cukru,30 ml wody.Przygotowanie:Na patelni o grubym dnie podgrzewamy wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Cały czas podgrzewamy i mieszamy, najpierw będzie powstawać nam taka biała pianka, później cukier zacznie się krystalizować, a później roztapiać i przybierać będzie powoli barwę karmelu. Dodajemy wtedy orzeszki, obtaczamy je w karmelu, jeszcze trochę podgrzewamy i przekładamy na papier do pieczenia. Delikatnie rozsuwamy je na papierze, by nie były posklejane i odstawiamy do ostudzenia. Można je rozdrobnić w rozdrabniaczu, wtedy będziemy mieć pyszną posypkę do deserów i ciast :)

Jajko sadzone z młodymi ziemniaczkami i sałatką

AGA W KUCHNI

Jajko sadzone z młodymi ziemniaczkami i sałatką

Gdy na dworze jest gorąco, że aż nie ma czym oddychać to nawet nie mam ochoty wchodzić do kuchni i gotować:) dlatego najszybszym rozwiązaniem i chyba najlepszym jest lekka sałatka z warzyw, ziemniaczki z koperkiem i jajko sadzone... a do tego zimny kefir :)Składniki:2 jajka,1 łyżka masła, kilka młodych ziemniaków,świeży koperek,2 pomidory,1 zielony ogórek,2 łyżki posiekanego szczypiorku,1 łyżka oleju z pestek winogron Oleofarm, sól,pieprz.Przygotowanie: Młode ziemniaczki trochę obskrobałam (nie obieram ich)- najlepiej małym ostrym nożem lub nowym zmywakiem z szorstką stroną. Następnie ugotowałam w lekko osolonej wodzie. Sałatkę zrobiłam z pokrojonych w kostkę pomidorków, ogórka, posiekanego szczypiorku  koperku. Dodałam do niej olej z pestek winogron, sól i pieprz. Na patelni Ambition rozpuściłam masełko i wybiłam 2 jajka. Przyprawiłam solą i pieprzem. Przykryłam na chwilę pokrywką Ambition- ta pokrywka pasuje do 3 rozmiarów garnków/ patelni. To jest jej wielki plus, gdyż 1 pokrywka zastępuje 3;) a jej silikonowe brzegi sprawiają, że idealnie przylega. Gdy białko się ścięło to zdjęłam pokrywkę i zsunęłam jajko na talerz. Do patelni nic nie przywarło, a jajko praktycznie samo  mi z niej uciekło na talerz:) Jestem bardzo zadowolona z produktów firmy Ambition.Moje jajko przypomina mi twarz, dlatego nosek zrobiłam mu z kawałka pomidorka, usta ze szczypiorku, a czuprynę z sałatki :)