Placki z kaszy manny

AGA W KUCHNI

Placki z kaszy manny

Proste i szybkie do zrobienia placki z kaszy manny, bez dodatku mąki - pyszne :) Dla niektórych te placki to smak dzieciństwa, a dla innych super pomysł dla małych niejadków w domu :) Mojej duletniej córce bardzo zasmakowały te placuszki :)Składniki:0,5 szklanki kaszy manny,0,5 szklanki mleka,1 jajko,1 łyżeczka cukru,1 łyżka roztopionego masła.Przygotowanie: Kaszę mannę zalewamy zimnym mlekiem i odstawiamy na 20 minut do napęcznienia. Dodajemy roztopione masło, jajko i cukier. Mieszamy składniki. Na rozgrzaną patelnię wylewamy placuszki i smażymy z obu stron do zarumienienia się. Podajemy z cukrem pudrem lub ulubionym dżemem (u mnie cukier puder i jagody z kompotu :))

Sernik zebra (na zimno)

AGA W KUCHNI

Sernik zebra (na zimno)

Ostatnio był Dzień Czekolady, więc zajadaliśmy się czekoladowym sernikiem bez pieczenia, a dokładniej sernikiem z efektem zebry na zimno. Sernik wyszedł pyszny, bo został zrobiony z mojego ulubionego serka ;)Składniki:400 g serka "Mój ulubiony",300 ml śmietanki 30%,70 g gorzkiej czekolady,4-5 łyżek cukru pudru,3 garście biszkoptów okrągłych,2-3 łyżki masła, 1,5 opakowania żelatyny fix deserowej Dr. Oetker,posypka czekoladowa Dr. Oetker.Przygotowanie: Serek i śmietankę przekładamy do miski i miksujemy razem. Dodajemy cukier puder. Żelatynę przygotowujemy wg. przepisu na opakowaniu, czyli na 1,5 opakowania potrzebujemy 150 ml wrzątku i 100 ml zimnej wody. Żelatynę miksujemy z wodą, dodajemy łyżkę serka. Powoli wlewamy da masy serowej i ponownie miksujemy.  W rondelku na małym ogniu rozpuszczamy czekoladę. Masę dzielimy na części- 1/4 i 3/4 masy. Gdy ostygnie, przekładamy ją do 3/4 masy i mieszamy łopatką.  Biszkopty łamiemy i mieszamy z rozpuszczonym masłem. Do tortownicy o średnicy 18 cm wkładamy biszkopty i ugniatamy je ręką. Na środek wylewamy 3 łyżki masy czekoladowej, następnie na środek poprzedniej masy 2 łyżka masy śmietanowej, znowu 3 czekoladowej i 2 śmietanowej, itd. Na końcu zostało mi trochę masy czekoladowej, więc wylałam ją całą. Blaszką uderzyłam o blat, bo ładnie masa się rozłożyła. Sernik chłodzimy w lodówce przez kilka godzin. Po słodzeniu posypujemy posypką czekoladową.

Kotlety z ryżu, brokuła i suszonych pomidorów

AGA W KUCHNI

Kotlety z ryżu, brokuła i suszonych pomidorów

Bezmięsne kotlety ryżowe z dodatkiem ryżu dzikiego, pokrojonych różyczek brokuła, suszonych pomidorów i startego żółtego sera.Składniki:1 woreczek ryżu białego,1 woreczek ryżu dzikiego,1 brokuł (500g),5-6 suszonych pomidorów z oliwy,1 jajko,1 łyżka mąki ziemniaczanej,30 g startego żółtego sera,sól,pieprz,bułka tarta do obtoczenia. Przygotowanie: Ryż gotujemy w osolonej wodzie (ryż dziki gotujemy trochę dłużej- gotowałam w jednym rondelku, a ryż biały wcześniej wyjęłam z wody). Różyczki brokuła gotujemy ok. 15 minut w osobnym rondelku. Pomidory odsączamy z oliwy i wycieramy ręcznikiem papierowym, siekamy w mniejsze kawałki. Do ostudzonego ryżu dodajemy pokrojone różyczki brokuła, suszone pomidory, żółty ser, mąkę ziemniaczaną i jajko. Przyprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy. Formujemy kotlety, jeśli nie chcą się lepić dosypujemy trochę mąki ziemniaczanej. Obtaczamy w bułce tartej i smażymy.

Ryż z brokułem i kurczakiem w 5 smakach

AGA W KUCHNI

Ryż z brokułem i kurczakiem w 5 smakach

Czasem, gdy brak pomysłu na obiad wyciągam to co mam i robię tzw. obiad z niczego ;) I tak właśnie powstało to danie z ryżu, brokuła i piersi z kurczaka w orientalnych przyprawach. Danie wyszło bardzo dobre i na pewno je powtórzę. Ryż i brokuł gotowałam w soli o obniżonej zawartości sodu firmy e-condimentaSkładniki:2 woreczki ryżu,1 brokuł,2 piersi z kurczaka,3 łyżeczki przyprawy w 5 smakach,2 łyżeczki kurkumy,1 łyżeczka przyprawy chińskiej, pieprz,sól o niskiej zawartości sodu e-condimenta Przygotowanie: Ryż gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem kurkumy. Różyczki brokuła gotujemy w osobnym garnku także w osolonej wodzie. Na patelnie podsmażamy pokrojoną pierś kurczaka wymieszaną z przyprawą w 5 smakach. Do podsmażonej piersi dodajemy ryż i różyczki brokuła. Mieszamy. Przyprawiamy pieprzem i przyprawą chińską.

AGA W KUCHNI

Sernik na zimno z musem ananasowym (z serka mój ulubiony)

Pyszny, kremowy, rozpływający się sernik na zimno, którego bazą jest serek 'Mój ulubiony'. W połączeniu ze zmiksowanymi ananasami z puszki smakuje idealnie. Dodanie galaretki brzoskwiniowej do musu ananasowego sprawia, że mus zyskuje ładny, pomarańczowy kolor. Przepis bardzo prosty i szybki, a smak przepyszny :)Składniki:500 g serka 'Mój ulubiony',300 g śmietanki 30%,1 opakowanie żelatyny fix do deserów, 1 łyżeczka cukru waniliowego,5 łyżek cukru pudru,1 puszka ananasów (ok. 350 g),1 galaretka brzoskwiniowa,okrągłe biszkopty. Przygotowanie: Serek miksujemy z śmietanką. Dodajemy cukier waniliowy i cukier puder. Żelatynę do deserów przygotowujemy wg przepisu na opakowaniu, czyli miksujemy ją z 50 ml zimnej wody i 100 ml gorącej wody. Następnie dodajemy do niej 1 łyżkę masy śmietanowej i całość wlewamy do masy i krótko miksujemy. Dno tortownicy o średnicy 24 cm wykładamy okrągłymi biszkoptami. Wylewamy masę śmietanową i odstawiamy ciasto do lodówki.Ananasy z puszki wraz z sokiem miksujemy blenderem. Następnie podgrzewamy na małym ogniu, ale nie gotujemy. Wsypujemy galaretkę brzoskwiniową i odstawiamy do ostudzenia. Gdy masa śmietanowa stężeje wykładamy mus ananasowy i ponownie chłodzimy.

Beata Pawlikowska

AGA W KUCHNI

Beata Pawlikowska "Szczęśliwe garnki extra"

W książce "Szczęśliwe garnki extra" Beaty Pawlikowskiej wydawnictwa Edipresse Książki znajdziemy przepisy na cztery pory roku, Wielkanoc, Boże Narodzenia, zdrowe ciastka i pyszne chleby.Książka podzielona jest na kilka rozdziałów- na początku znajdziemy przepisy w kategorii czterech pór roku. Wiosna- to przepisy przede wszystkim z nowalijkami, dominują młode ziemniaczki, świeży bób, cukinia, kalafior oraz groszek. Lato- tutaj szczególną rolę odgrywa pomidor, papryka, fasolka i brokuł. Jesień- jest to pora idealna na jesienną dynię w wielu odsłonach. Zima- tutaj znajdziemy dania bogate w ziarna soczewicy, kaszy, fasoli w połączeniu z warzywami oraz cynamonem, imbirem, pomarańczą.Kolejne rozdziały są poświęcone daniom związanymi z Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą. W książce nie brakuje prostych i zdrowych przepisów na pyszne chleby i ciastka. Różne kombinacje chlebów na zakwasie z suszonymi owocami i ziarnami. Autorka zapewnia Nas, że jej ulubiony to gryczano-jaglano z suszonymi śliwkami i orzechami włoskimi.

Ciasto Jamajka

AGA W KUCHNI

Ciasto Jamajka

Jeśli lubicie banany to na pewno pokochacie to ciasto :) Jest przepyszne, choć trochę czasochłonne, ale można sobie podzielić i robić je partiami- najlepiej zrobić dzień wcześniej, by galaretka i masa śmietanowa dobrze się schłodziły.Składniki:biszkopt:4 jajka, 1/2 szklanki mąki pszennej,1/2 szklanki cukru,2 łyżki kakao,1 budyń czekoladowy b/c,1 łyżeczka proszku do pieczenia,szczypta soli. krem straciatella: 200 ml śmietanki 30%,1 łyżka cukru pudru,1 śmietan fix,50 g posiekanej gorzkiej czekolady. do nasączenia biszkoptu:ok. 10 łyżek rozcieńczonego syropu lub soku wiśniowy,,dodatkowo:4-5 bananów,1 galaretka cytrynowa,1 galaretka pomarańczowa,do posmarowania bananów sok z cytryny lub syrop z pigwy,do dekoracji starta gorzka czekolada.  Przygotowanie: Biszkopt: Białka oddzielamy od żółtek. Ubijamy białka na sztywną pianę ze szczyptą soli. Dodajemy cukier i pojedynczo żółtka. Następnie dosypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia. Na samym końcu dosypujemy kakao i budyń czekoladowy (w proszku). Mieszamy tylko do połączenia się składników. Przelewamy ciasto na blaszkę o wymiarach 18x28 cm i pieczemy ok. 30 minut.Galaretkę cytrynową i pomarańczową rozpuszczamy w 700 ml gorącej wody i odstawiamy (jak ostygnie to wkładamy do lodówki).  Gdy biszkopt ostygnie, przecinamy go na pół. Jedną część wkładamy do blaszki, w której go piekliśmy i polewamy połową rozcieńczonego syropu (1:2) lub soku wiśniowego.  Ubijamy schłodzoną śmietankę z cukrem pudrem i śmietan fixem na sztywną pianę. Dodajemy posiekaną drobno gorzką czekoladę i mieszamy. Połowę kremu wykładamy na biszkopt i schładzamy.Gdy galaretka zacznie tężeć, układamy banany przekrojone na pół na cieście i smarujemy je sokiem z cytryny lub syropem z pigwy (aby banany nie ściemniały). Zalewamy tężejącą galaretką i ponownie schładzamy. Układamy drugi biszkopt dopiero jak galaretka ładnie stężeje i polewamy go sokiem wiśniowym. Wykładamy pozostałą część śmietanki i posypujemy startą czekoladą.Przepis pochodzi ze strony tutaj z moimi małymi zmianami :)

Różowe jajka faszerowane żółtym serem

AGA W KUCHNI

Różowe jajka faszerowane żółtym serem

Efektowne i bardzo smaczne jajka zabarwione koncentratem buraczanym i nafaszerowane żółtym serem, żółtkiem, majonezem i szczypiorkiem.Składniki:4 jajka,300 ml koncentratu z buraków,1 łyżka posiekanego szczypiorku,1 łyżka majonezu,2 łyżki startego żółtego sera,sól,pieprz,do dekoracji: rzeżucha, płatki migdałów i czerwony pieprz. Przygotowanie: Jajka gotujemy na twardo, studzimy i obieramy. Zalewamy koncentratem z buraków i moczymy co najmniej godzinę. Im dłużej będziemy moczyć, tym kolor będzie ciemniejszy. Następnie jajka wyjmujemy na papier ręcznikowy i wycieramy. Każde jajka przekrawamy na pół. Wyjmujemy żółtka z jajek i przekładamy do miseczki. Dodajemy do nich starty żółty ser, majonez oraz sól i pieprz. Zagniatamy farsz widelcem. Na końcu dodajemy posiekany szczypiorek. Farszem wypełniamy białka jaj. Całość posypujemy rzeżuchą, szczypiorkiem, płatkami migdałów oraz ziarenkami czerwonego pieprzu.

AGA W KUCHNI

Jak zrobić efekt popękanych jajek?

To już chyba ostatni wpis wielkanocny jaki dla Was przygotowałam, bo na święta wyjeżdżamy :) Chcę Wam pokazać w jaki fajny sposób można podać jajka z efektem popękania. Potrzebujemy tylko sok aroniowy, który zabarwi nam jajka. Kiedyś robiłam takie jajka, barwiąc "popękania" herbatą- możecie zobaczyć tutaj jak mi wyszły. Samo przygotowanie jest bardzo proste, tylko przy obieraniu trzeba być bardzo ostrożnym, bo zabarwienia jest na błonce jajka pod skorupką i gdy ją zerwiecie to jajko nie będzie miało tego efektu :) Dlatego lepiej ugotować więcej jajek, mi jak widać na 3 jajka wyszły 2 :) Ale to trzecie też ma jakiś swój urok z  wielką plamą:)Składniki:3 jajka,300 ml soku aroniowego.Przygotowanie:    Jajka gotujemy na twardo ok. 5 minut. Następnie wyjmujemy jajka, przepłukujemy zimną wodą i rozbijamy skorupkę. Możemy oderwać niektóre kawałki, wtedy będziemy mieć taki efekt jak na jajkach barwionych herbatą- tutaj. Jajka zalewamy sokiem aroniowym i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie delikatnie zdejmujemy skorupkę z jajek, musimy uważać by nie uszkodzić osłonki pod skorupką, bo to na niej powstaje nam wzorek.

AGA W KUCHNI

Babka krówkowa

Jeśli lubicie cukierki krówki to na pewno ta babka przypadnie Wam do gustu :) Sama masa krówkowa jest dosyć słodka, więc do dekoracji zrobiłam polewę z gorzkiej czekolady.Składniki:1 puszka masy krówkowej (400g),1 szklanka mąki pszennej,0,5 szklanki mąki ziemniaczanej,4 jajka,3/4 szklanki oleju,2 łyżeczki proszku do pieczenia.Przygotowanie: Jajka ubijamy z cukrem na jasną, puszystą masę. Dodajemy masę krówkową i miksujemy dalej. Następnie dodajemy wymieszane obie mąki z proszkiem do pieczenia. Na samym końcu dolewamy stopniowo olej. Ciasto przelewamy do formy wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą. Pieczemy ok. 50 minut w 180 stopniach.Przepis zaczerpnęłam ze strony Ala piecze i gotuje

Drobiowa galaretka

AGA W KUCHNI

Drobiowa galaretka

Lubię takie galaretki, pełne mięsa (drobiowego) i warzyw. W czasie Świąt Wielkanocnych takie galaretki pięknie zdobią stół, a można do nich dodać ulubione dodatki. Ja osobiście najbardziej lubię z jajkiem, marchewką, groszkiem, kukurydzą i obowiązkowo natką pietruszki.Składniki:1 podwójna pierś kurczaka,3 jajka,3/4 puszki kukurydzy,3/4 puszki groszku,włoszczyzna,1 pęczek natki pietruszki, 2 liście laurowe,3-4 ziela angielskie,5-6 ziarenek pieprzu czarnego,sól,pieprz, żelatyna w listkach (6 listków- 10g) Dr.Oetker.Przygotowanie: W garnku gotujemy pierś kurczaka. W momencie gdy woda się zagotuje zmniejszamy ogień na minimum. Ściągamy łyżką powstałe szumowiny i dodajemy pieprz, liście laurowe, ziele angielski oraz obraną włoszczyznę. Gotujemy ok. 1,5 godziny. Przyprawiamy solą i pieprzem. Następnie wyciągamy z rosołu mięso i warzywa, a rosół odcedzamy przez gazę.Jajka gotujemy na twardo i obieramy. Żelatynę w listkach moczymy ok. 6 minut w zimnej wodzie. Wyciskamy i rozpuszczamy w 500 ml gorącego rosołu.. W miseczkach lub foremkach układamy ćwiartki jajek. Pokrojoną marchewkę (tą z rosołu), kukurydzę, pokrojoną pierś kurczaka, posiekaną natkę pietruszki i groszek. Zostawiamy ok. 2 cm od góry wolnego miejsca. Zalewamy gorącym bulionem i odstawiamy do ostudzenia. Gdy ostygną wkładamy do lodówki- najlepiej na całą noc.Przed podaniem polewamy octem lub skraplamy cytryną.

AGA W KUCHNI

Ciastka jajka wielkanocne

Urocze ciasteczka zrobione z ciasta kruchego, a przełożone cudownym, cytrynowym kremem (miskę po tym kremie wylizałam do czysta :)) Sekret koloru kremu tkwi w żółtkach jaj wiejskich. Z tych sklepowych mało prawdopodobne, że uzyskacie taki ładny kolor, ale nie zaprzeczam- możliwe, że traficie na takie jajka :) Ja jednak zawsze widzę różnicę w kolorze i smaku żółtka :) Jeśli jednak nie uda Wam się kupić takich ładnych jaj z prawie pomarańczowymi żółtkami to możecie dodać kropelkę barwnika spożywczego w żółtym kolorze.Składniki:ciasto kruche:40 g masła,1 jajko,100 g mąki pszennej,50 g cukru,szczypta soli. krem:2 żółtka z jaj wiejskich,30 g cukru pudru,30 g soku z cytryny,50 g masła.Przygotowanie: Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy zimne masło i siekamy nożem. Następnie wbijamy jajko, dosypujemy cukier i szczyptę soli. Ciasto zagniatamy. Następnie owijamy w folię i wkładamy na 20 minut do zamrażarki. Po tym czasie rozwałkowujemy i wycinamy jajka foremką do ciastek o takim kształcie. Z połowy wyciętych ciastek kieliszkiem wycinamy dziurkę na środku. Ciastka pieczemy 12 minut w 180 stopniach.W rondelku podgrzewamy wymieszany soku z cytryny z cukrem i żółtkami. Cały czas mieszamy na małym ogniu. Dodajemy masło i mieszamy do rozpuszczenia. Ściągamy z ognia w momencie, gdy sos zgęstnieje. Odstawiamy do ostudzenia.Ciasteczka przekładamy kremem i przykrywamy ciasteczkiem z dziurką.

Drożdżowe zajączki wielkanocne

AGA W KUCHNI

Drożdżowe zajączki wielkanocne

Gdy w tamtym roku zobaczyłam w internecie te zajączki... wiedziałam już, że muszę je zrobić :) Z ciastem drożdżowym bardzo dobrze się pracuje, nic się nie klei, więc zrobienie takich zajączków to sama przyjemność :) A do tego w smaku są pyszne :) Wyszło mi 10 takich zajączków.Składniki:250 ml mleka,600 g mąki pszennej,1 opakowanie drożdży instant Dr. Oetker (7g),80 g margaryny,100 g cukru,2 jajka,szczypta soli,do posmarowanie: 1 jajko,do dekoracji: biały i czerwony pisak cukrowy, perełki kolorowe Dr.Oetker.Przygotowanie:W jednym rondelku podgrzewamy mleko, tak by było letnie. W drugim rondelku rozpuszczamy margarynę i studzimy. Do miski wsypujemy mąkę, drożdże suche (jeśli używacie drożdży świeżych to musicie 25 g drożdży rozpuścić w mleku, z łyżeczką cukru i mąki i poczekać, aż zaczyn wyrośnie), cukier, szczyptę soli, wlewamy mleko i margarynę oraz wbijamy jajka. Zagniatamy ciasto, tak długo aż zacznie odchodzić ładnie od rąk. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.Z wyrośniętego ciasta formujemy 10 większych kulek na tułów, 10 kulek głowę, 10 małych kuleczek na ogon i 1 wałek. Na blaszce wyłożonej papierem układamy obok siebie: głowę, tułów i ogonek. Z wałka tniemy pod ukosem kawałki ciasta (na uszy). Z lewej strony odcięty kawałek ciasta powinien być lekko zawinięty i ta część ucha powinna być do góry (tak jak na zdjęciu niżej).. Przyklejamy uszy. Zajączki smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy ok. 20-25 minut w 180 stopniach. Po ostudzeniu przyklejamy perełki na oczy na wcześniej wyciśnięty pisak cukrowy. Z czerwonego pisaka robimy noski, a z białego wąsy.Zdjęcia z przygotowania: Przepis znalazłam na stronie Dr. Oetker

Ciasto Princessa kokosowa

AGA W KUCHNI

Ciasto Princessa kokosowa

Dzisiaj jest Dzień Kobiet, więc z tej okazji mam dla Was przepis na pyszne ciasto- Princessa kokosowa. Ciasto z kokosowym biszkoptem i pysznym kokosowym kremem, a do tego w kremie znajdziecie kokosowe wafelki. Każdy fanatyk smaków kokosowych je pokocha :)Składniki:biszkopt:3 jajka,3 łyżki mąki pszennej (tak, tylko 3 łyżki ;)),3 łyżki cukru,3 łyżki wiórków kokosowych,1 łyżeczka proszku do pieczenia.krem:300 ml śmietanki 30%,100 g serka mascarpone, 1 śmietan fix (lub żelatyna- ilość wg info na opakowaniu), 2 wafelki princessa kokosowa,4 łyżki wiórków kokosowych,2 łyżki cukru pudru.Przygotowanie: Biszkopt: Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę. Dodajemy pojedynczo żółtka. Następnie dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Na końcu dosypujemy wiórki kokosowe i mieszamy łyżką. Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 18 cm. Pieczemy do suchego patyczka w 180 stopniach przez ok. 20-25minut.Krem: Schłodzoną śmietankę ubijamy cukrem na sztywną pianę. Serek mascarpone miksujemy i dodajemy go do śmietanki. Dodajemy śmietan fix lub rozpuszczoną żelatynę. Przy użyciu żelatyny polecam żelatynę typową do deserów lub w listkach. Następnie dodajemy posiekane wafelki i wiórki kokosowe. Mieszamy.Biszkopt przekrawamy na pół i przekładamy kremem. Ciasto udekorowałam chipsami kokosowymi i kawałki princessy kokosowej.

AGA W KUCHNI

Konkurs z Dr.Oetker

Zasady konkursu                                                                                                        Konkurs polega na zrobieniu deseru/wypieku o tematyce wielkanocnej (przepis+zdjęcie), który trzeba wysłać w komentarzu pod postem konkursowym na fanpagu mojego bloga Aga wkuchni. Do zrobienia deseru/wypieku trzeba użyć Drożdże instant i/lub dekoracje Dr. Oetkera (mile widziane użyte produkty na zdjęciu-  szczególnie w przypadku drożdży). Termin konkursu: 07.03. - 20.03 2016 r. Nagrody: 3 zestawy produktów Dr. Oetkera składających się z: Drożdży instant, Lukru klasycznego, Perełek błyszczących, Barwników spożywczych (czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego), Motylków cukrowych, Pisaków cukrowych, Lukru plastycznego (biały, zielony, czerwony), Żelatyny w listkach, Babeczek cytrynowych oraz fartuszka.Regulamin konkursu1. Organizatorem konkursu jest autorka bloga Aga w kuchni czyli ja.2. Sponsorem nagród w konkursie, jest firma Dr. Oetker.3. Odpowiedź konkursową należy zamieszczać w komentarzu pod tym wpisem o konkursie. W konkursie można brać udział dowolną ilość razy, z tym że każda odpowiedź musi być zawarta w odrębnym komentarzu pod tym postem konkursowym.4. O wyborze zwycięzców zadecyduje autorka bloga, która wybierze 3 najciekawsze wypowiedzi.5. Jeden uczestnik może wygrać tylko 1 nagrodę.6. Konkurs trwa w okresie 07.03. - 20.03 2016 r.7. Ogłoszenie wyników nastąpi do 22.03. 2016 r. na blogu Aga w kuchni w tym samym wpisie, co ogłoszenie konkursu.8. Nagrodzone zostaną 3 najciekawsze desery/wypieki. Laureaci są zobowiązani do przesłania mi swoich danych teleadresowych na maila: agn.trzcinska@gmail.com w ciągu 3 dni od ogłoszenia wyników.9. Nagrody zostaną wysłane przez fundatora nagród w formie wysyłki pocztą w ciągu 2 dni od otrzymania danych teleadresowych do wysyłki nagród. 10. Uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach związanych z przeprowadzeniem Konkursu zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101 poz. 926 ze zm.). Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z przeprowadzeniem Konkursu jest dobrowolne, przy czym stanowi warunek udziału w Konkursie. 

Drożdżowy koszyczek wielkanocny

AGA W KUCHNI

Drożdżowy koszyczek wielkanocny

Już dawno planowałam upiec taki koszyczek i tak z roku na rok przekładałam, mówiąc sobie: za rok na pewno upiekę :) No i nadszedł ten dzień, jak go upiekłam :) Choć z pozoru wydaje się to bardzo trudne to muszę Was zapewnić, że całkiem to łatwe- mi w robieniu tego koszyczka pomagała dwuletnia córka, która dzielnie rolowała wałeczki z ciasta drożdżowego, a z pozostałego ciasta co nam zostało wykroiła sobie foremką misia i też go upiekłyśmy :) Radość dziecka- bezcenna.  Zainspirowałam się przepisem z bloga Śladami Słodkiej BabeczkiSkładniki:4 szklanki mąki,1 opakowanie drożdży instant Dr. Oetker,1/4 szklanki cukru,1 jajko,1 szklanka soli,4 łyżki oleju,szczypta soli.do posmarowania: 1 jajko,miska aluminiowa lub foremka do babki o średnicy 18 cm. Przygotowania: Mleko podgrzewamy na małym ogniu, tak by było letnie. Do miski wsypujemy przesianą mąkę, drożdże, cukier, szczyptę soli. Wbijamy jajko i wlewamy letnie mleko. Ciasto zagniatamy, po chwili dodajemy olej i zagniatamy tak długo, żeby ładnie odchodziło od rąk. Ciasto przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia (powinno podwoić masę).Miskę aluminiową owijamy z zewnątrz folią aluminiową i smarujemy folię margaryną lub lekko przecieramy olejem. Z ciasta rolujemy wałeczki, które układamy na misce odwróconej do góry dnem.Kolejne wałeczki z ciasta przekładamy poziomo- raz pod jednym paskiem z ciasta, a raz na górze i tak na zmianę. Drugą warstwę robimy odwrotnie, czyli jak zaczynaliśmy przekładać pod spodem, to kolejny wałek z ciasta przekładamy od góry.Na drugiej misce takiej samej wielkości (też obłożonej folią aluminiową i posmarowaną tłuszczem) układamy warkocz zrobiony z trzech wałeczków z ciasta- to będzie rączka koszyczka. Jeśli nie macie drugiej metalowej miski to możecie użyć blaszki do babki lub miski żaroodpornej, ewentualnie upiec drugi raz na tej samej misce.Koszyczek smarujemy roztrzepanym jajkiem i pieczemy ok. 20-25 minut w 180 stopniach.

Kotlety z jajek

AGA W KUCHNI

Kotlety z jajek

Robiliście kotlety jajeczne? Jak nie, to koniecznie musicie spróbować. Pokochają je dzieci, jak i dorośli. Robi je się podobnie jak kotlety mielone, tylko mięso zastępujemy ugotowanymi jajkami, a cebulkę- szczypiorkiem.Składniki:8 ugotowanych jajek,1 jajko surowe,1 pęczek szczypiorku,2-3 łyżki bułki tartej_ do obtoczenia,sól,pieprz,podałam z kaszą owsianą Cenos. Przygotowanie: Ugotowane jajka obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy do nich posiekany szczypiorek, wbijamy surowe jajko, wsypujemy bułkę tartą. Doprawiamy solą i pierzem. Mieszamy i formujemy kotleciki. Obtaczamy je w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron.

Beata Pawlikowska

AGA W KUCHNI

Beata Pawlikowska "Soki i koktajle świata"

Dzisiaj przedstawię Wam książkę znanej wszystkim podróżniczki- Beaty Pawlikowskiej "Soki i koktajle świata" wydawnictwa Edipresse. W książce znajdziemy ponad 70 przepisów na soki i koktajle. Na początku trochę bałam się, że w znajdę tam same przepisy z wykorzystaniem egzotycznych owoców, które mogą być u nas ciężko dostępne lub drogie. Po przejrzeniu książki zostałam mile zaskoczona, gdyż przepisy są proste do zrobienia i z dostępnych owoców i warzyw w każdym warzywniaku.Książka jest napisana bardzo fajnym językiem, a najbardziej mnie w niej zaciekawiło to, że oprócz fajnych przepisów zawiera fajne anegdotki z życia autorki. Książkę praktycznie przeczytałam jednym tchem, będąc jednocześnie myślami w dalekich krajach z autorką. Największą moją uwagę przykuł aztecki napój z czekolady, który na pewno zrobię :)Beata Pawlikowska wydała już kilka książek kulinarnych- z przepisami na każdą porę roku, z przepisami na ciasta czy święta. Nie ukrywam, że powoli planuję zakup następnej książki Beaty Pawlikowskiej ;)

Babki

AGA W KUCHNI

Babki

Ciasta bez pieczenia

AGA W KUCHNI

Ciasta bez pieczenia

Ciasto kinder cuntry. Ciasto bez pieczenia.

AGA W KUCHNI

Ciasto kinder cuntry. Ciasto bez pieczenia.

Ostatnio preferuję ciasta o smaku moich ulubionych batoników i dlatego postanowiłam zrobić ciasto kinder cuntry- uwielbiam te batoniki. Ciasto robi się błyskawicznie szybko i nie wymaga pieczenia. A do tego ten smak- coś pysznego. Na moim blogu znajdziecie już ciasta mleczna kanapka,  kinder pingui oraz wafelki knoppersy.Składniki: 200 ml śmietanki 30 %,100 g białej czekolady, 2 łyżki mleka, 1 szklanka pszenicy w miodzie (u mnie płatki śniadaniowe Kangus),30 herbatników,polewa: 100 g gorzkiej czekolady i 2 łyżki mleka.Przygotowanie: Blaszkę 20x25 cm wykładamy papierem do pieczenia. Układamy jedną warstwę z herbatników. Czekoladę białą rozpuszczamy z 2 łyżkami mleka. Śmietankę ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy ostudzoną, ale jeszcze płynną czekoladę do śmietany. Na koniec dodajemy pszenicę i mieszamy. Taką masę wykładamy na herbatniki. Układamy drugą warstwę z herbatników. Ciasto schładzamy w lodówce ok. 15 minut. W tym czasie rozpuszczamy gorzką czekoladę z mlekiem i studzimy. Polewę wylewamy na ciasto i dekorujemy pszenicą. Ponownie schładzamy kilka godzin.

Ciasto Marysieńka

AGA W KUCHNI

Ciasto Marysieńka

Ciasto Marysieńka- czekoladowy biszkopt, pyszny placek orzechowy, a do tego smaczny kremem budyniowym. Kto nie jadł, ten koniecznie musi spróbować :) Przepis zaczerpnęłam z książki ciasta Siostry Anastazji. W oryginalnym przepisie z żółtek jaj (które zostaną z placka orzechowego) robi się budyń, ja jednak poszłam trochę na łatwiznę i użyłam gotowego budyniu w proszku,a 4 żółtka  które mi zostały- wykorzystałam do zrobienia  kruchych ciasteczek.  Przepis na blaszkę 20x25 cm. Składniki:biszkopt:5 jajek, 90 g cukru,2-3 łyżki kakao,80 g mąki pszennej,1,5 łyżeczki proszku do pieczenia.krem:500 ml mleka,2 budynie waniliowe b/c,200 g masła,5 łyżek cukru.  placek orzechowy:180 g startych orzechów włoskich,4 białka jaj,150 g cukru,1 łyżka miodu, 1 łyżka mąki ziemniaczanej,1 łyżka mąki pszennej. polewa:100 g gorzkiej czekolady,2 łyżki mleka.Przygotowanie: biszkopt: Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy stopniowo cukier, aż do uzyskania błyszczącej piany. Następnie dodajemy pojedynczo żółtka. Pozostałe suche składniki mieszamy razem i wsypujemy powoli do białek, mieszając łyżką do połączenia. Ciasto przelewamy na blaszkę 20x25xm. Pieczemy ok. 30 minut w 180 stopniach.placek orzechowy: Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy stopniowo cukier do uzyskania błyszczącej piany. Następnie wsypujemy obie mąki i starte orzechy. Na końcu dodajemy łyżkę płynnego miodu. Mieszamy. Placek przelewamy na blaszkę o tych samych wymiarach co biszkopt, czyli 20x25cm i pieczemy 30 minut w 180 stopniach. Biszkopt i placek piekłam jednocześnie w piekarniku na włączonym termoobiegu, jeśli nie macie takich samych blaszek to można upiec jedno po drugim.krem: 350 ml mleka gotujemy. W pozostałym mleku rozpuszczamy budynie i cukier. Wlewamy do gotującego się mleka i mieszamy na małym ogniu do zgęstnienia. Gdy budyń ostygnie dodajemy masło i ucieramy do uzyskania kremu. Krem można spróbować i można dosłodzić w razie potrzeby.Ostudzony biszkopt przecinamy wzdłuż na 2 części. Wykładamy pół kremu budyniowego, układamy placek orzechowy, znowu pół kremu i przykrywamy drugim biszkoptem. Polewamy roztopioną czekoladą z mlekiem. Posypujemy do dekoracji orzechami startymi.

AGA W KUCHNI

Pieczony schab faszerowany szpinakiem

Pieczony schab do kanapek pieczony jest w co drugim domu, zazwyczaj sam lub nafaszerowany śliwką czy morelami. Dzisiaj mam dla Was trochę inną wersję, a mianowicie schab faszerowany szpinakiem.Składniki:700 g schabu bez kości,3 łyżki majeranku,1/2 łyżeczki pieprzu,1/3 łyżeczki soli,1 łyżeczka słodkiej papryki,2 łyżki oliwy,farsz 300 g szpinaku (u mnie mrożony w brykietach),2 ząbki czosnku,1 łyżka masła.Przygotowanie:Schab myjemy i osuszamy ręcznikami papierowymi. Robimy od góry 3 nacięcia. Nacieramy schab marynatą przygotowaną z oliwy, majeranku, słodkiej papryki, soli i pieprzu. Odstawiamy na co najmniej godzinę do lodówki. W tym czasie podsmażamy szpinak z masłem i rozgniecionymi ząbkami czosnku. Przyprawiamy odrobiną soli i pieprzu. W nacięcia schabu wkładamy farsz szpinakowy. Schab pieczemy w rękawie do pieczenia ok. 45 minut w 180 stopniach.

AGA W KUCHNI

Deser czekoladowy. Budyń czekoladowy.

Ten deser smakiem przypomina budyń czekoladowy, choć jest sto razy lepszy ;) Po ugotowaniu posypałam desery startą gorzką czekoladą, która od razu się rozpuściła, posypałam posypką i podałam z pysznymi paluszkami z otrębami i miodem. Najlepiej smakuje na ciepło, od razu po przygotowaniu... choć również można zjeść na zimno :) Paluszki są produktem ekologiczny, posiadają certyfikat BIO z dodatkiem miodu i otrąb. Stanowią idealną przekąskę dla osób dbających o dietę i zdrowie. Osobiście jestem wielką fanką paluszków na słodko, ale jeśli preferujecie paluszki wytrawne to również znajdziecie duży ich wybór tutajSkładniki:500 ml mleka,70 g gorzkiej czekolady,1 jajko, 25 g cukru,20 g mąki kukurydzianej,do ozdoby :starta czekolada gorzka, białe serduszka, paluszki z otrębami i miodem Przygotowanie: Połowę mleka podgrzewamy z kawałkami gorzkiej czekolady, aż do jej rozpuszczenia. W misce mieszamy jajko, z cukrem, mąką kukurydzianą i pozostałym mlekiem. Gdy mleko z czekoladą będzie gorące dolewamy mleko z pozostałymi składnikami i gotujemy do zgęstnienia, ciągle mieszając. Przelewamy do pucharków, posypujemy startą czekoladą, posypką i podajemy z paluszkami.

Rogaliki budyniowe

AGA W KUCHNI

Rogaliki budyniowe

Rogaliki budyniowe - kruche, rozpływające się w ustach. Gdy zasmakuje Wam taka wersja rogalików to możecie pokombinować dodając np. budyń toffi lub czekoladowy zamiast budyniu waniliowego.Składniki:200 g mąki pszennej Młynomag,100 g cukru,120 g masła,1 opakowanie budyniu waniliowego,1-2 kropelki olejku waniliowego, 2 żółtka,1 łyżka kwaśnej śmietany.Przygotowanie: Do miski wsypujemy sypkie składniki i dodajemy śmietanę, olejek, żółtka i masła. Zagniatamy, im krócej tym rogaliki będą bardziej kruche. Ciasto schładzamy ok. 15-20 minut w lodówce. Następnie formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego, rolujemy między dłońmi i nadajemy kształt rogalika. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 12 minut w 180 stopniach. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.

Kotlety siekane z piersią kurczaka, brokułami i żółtym serem

AGA W KUCHNI

Kotlety siekane z piersią kurczaka, brokułami i żółtym serem

Czasem zrobiłoby się na obiad coś nowego, ale nie ma się pomysłu. Często na stole goszczą te same dania: schabowy, mielone, spaghetti, rosół itp.... Może zrobicie siekane kotlety z piersi kurczaka? Proste, szybkie do zrobienia, a zawsze jakaś nowa forma obiadu :)Składniki:1 podwójna pierś kurczaka,200 g brokuła,2 garście startego żółtego sera, kawałek kiełbasy z orzechami Tradycyjne Jadło, 1 jajko,1 łyżka majonezu,1 łyżeczka musztardy, 1 łyżka mąki ziemniaczanej,sól,pieprz.Przygotowanie: Brokuł gotujemy ok. 10 minut. Następnie kroimy go w małe różyczki. Dodajemy pokrojoną w kostkę pierś kurczaka i kiełbaskę. Dosypujemy starty żółty ser. Dodajemy jajko, mąkę ziemniaczaną, majonez, musztardę. Przyprawiamy solą i pieprzem. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Na rozgrzany olej nakładamy łyżką  na patelnię, nadając kształt kotleta. Smażymy z obu stron.

Czekoladki kokosowe z wafelkami zbożowymi

AGA W KUCHNI

Czekoladki kokosowe z wafelkami zbożowymi

Szybkie do zrobienia czekoladki kokosowe z wafelkami ryżowymi, a dodam, że są pyszne :) Potrzebujecie tylko 3 minuty na ich zrobienia i kilka minut na schłodzenie.Składniki:200 g gorzkiej czekolady,2 łyżki mleka, 5 łyżek wiórek kokosowych,50 g piramidek zbożowych Popcrop.Przygotowanie: Do rondelka wlewamy mleko i wsypujemy połamaną czekoladę. Podgrzewamy na małym ogniu, aż do rozpuszczenia się czekolady. Dodajemy wiórki kokosowe i pokruszone wafelki zbożowe. Całość mieszamy. Łyżką nakładamy na papier do pieczenia małe czekoladki. Odstawiamy do zastygnięcia- możemy proces ten przyspieszyć schładzając w lodówce czekoladki.

Pączki (racuchy) z twarogu. Pączki serowe.

AGA W KUCHNI

Pączki (racuchy) z twarogu. Pączki serowe.

Najlepsze pączki (jeśli można je nazwać pączki, bo to bardziej racuchy:)) jakie kiedykolwiek jadłam. Jak dla mnie dużo lepsze od zwykłych pączków. Mój mąż przygarnął sobie ich miseczkę i powiedział, że jak też będę je jadła to mam sobie iść usmażyć ;) Chrupiące z zewnątrz, a mięciutkie w środku- pychota :DSkładniki:250 g twarogu półtłustego,1 łyżka cukru waniliowego,5 łyżek cukru,1 jajko,1 szklanka mąki,1 łyżka spirytusu lub wódki, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia Dr Oetker,1/2 łyżeczki sody Dr Oetker,olej rzepakowy do smażenia. Przygotowanie: Do miski wkładamy ser biały, cukier, cukier waniliowy i wbijamy jajko. Ucieramy mikserem do uzyskania jednolitej masy. Następnie dolewamy spirytus i wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia i sodę. Ciasto zagniatamy ręcznie. Olej rozgrzewamy w garnku lub wysokiej patelni na ok. 5 cm wysokości. Na rozgrzany olej wkładamy kuleczki z ciasta - wielkości orzecha włoskiego. Pączki powinny same się obracać. Po usmażeniu wyciągamy metalową łyżką cedzakową (nie plastikową!) na papier ręcznikowy. Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.W celu sprawdzenia czy olej jest już wystarczająco rozgrzany należy wrzucamy kawałek ciasta, który powinien odbić się od dna garnka i syczeć, tworząc wokół siebie bąbelki :)

Pączki (racuchy) z bananów

AGA W KUCHNI

Pączki (racuchy) z bananów

Martwicie się, że nie zdążycie usmażyć pączków na jutro? Mam dla Was alternatywną wersję- pączki z bananów. Wiadomo nie smakują tak jak prawdziwe pączki, ale robi je się bardzo błyskawicznie, bez wyrastania i są bardzo bananowe :)Składniki:2 dojrzałe banany,1 łyżeczka cukru waniliowego,1 łyżka cukru. 1 szklanka mąki,1 jajko, 1 łyżka spirytusu lub wódki,1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,1/2 łyżeczki sody,olej rzepakowy do smażenia. Przygotowanie: Banany obieramy ze skórki i miksujemy blenderem. Dodajemy cukry, jajko i mieszamy łyżką. Następnie dodajemy spirytus oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i sodą. Mieszamy do połączenia się składników. Olej rozgrzewamy w garnku lub wysokiej patelni na ok. 5 cm wysokości. Na rozgrzany olej wkładamy łyżką ciasto (łyżkę przed nałożeniem ciasta maczamy w rozgrzanym oleju, by ciasto łatwiej się odklejało- podczas smażenia 3 razy zmieniałam łyżki na czyste, by łatwiej ciasto się odklejało :)) Pączki powinny same się obracać. Po usmażeniu wyciągamy metalową łyżką cedzakową (nie plastikową!) na papier ręcznikowy. Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.W celu sprawdzenia cz olej jest już wystarczająco rozgrzany należy wrzucić kawałek ciasta, który powinien odbić się od dna garnka i syczeć, tworząc wokół siebie bąbelki :)

Żurek z ziemniakami i kiełbasą

AGA W KUCHNI

Żurek z ziemniakami i kiełbasą

Dla jednych ta zupa to zalewajka, dla innych to żur... jedni gotują ziemniaki osobno, inni w zupie... co dom to inna nazwa i propozycja podania :) U mnie to jest żurek i już :) Świeże mięso do tej zupki zamówiłam sobie z internetowego sklepu mięsnego Befsztyk. Mają tam szeroki wybór wędlin, kiełbas oraz mięsa. Zamówiony towar jest dostarczany w 24h, a wszystko zapakowane hermetycznie w styropianowym pudełku z wkładem chłodzącym. Produkty wysokiej jakości i świeże.Składniki:600 g kiełbasy Befsztyk,250 g boczku surowego wędzonego Befsztyk,4-5 dużych ziemniaków,2 duże cebule,150-200 ml zakwasu na żurek,2 listki laurowe,3 ziarenka ziela angielskiego, 2 ząbki czosnku, sól,pieprz.Przygotowanie: Do garnka wlewamy ok. 3 litrów wody. Do zagotowanej wody wrzucamy pokrojoną kiełbaskę w kostkę lub półplasterki. Dodajemy ziele, listki laurowe oraz ząbki czosnku. W osobnym garnku gotujemy pokrojone w kostkę ziemniaki w osolonej wodzie. Na patelni podsmażamy pokrojony w kostkę boczek z cebulką. Skórę z boczku również podsmażamy, ale nie kroimy jej - tak, żeby tylko dodała smaku i żeby można było ją łatwiej wyjąć. Przekładamy boczek do zupy. Wlewamy zakwas- jego ilość zależy od tego jaki lubimy kwaśny żurek. Na koniec żurek przyprawiamy solą i pieprzem. Możemy również dodać majeranek.