Sałatka meksykańska z nachos

Kucharskie przepisy Betty

Sałatka meksykańska z nachos

Sałatka meksykańska z nachos jest po prostu rewelacyjna, nie można jej absolutnie nic zarzucić. Jest kolorowa, warzywna, ale zawiera również mięso w postaci pysznego wędzonego boczku, doprawiona meksykańską salsą i sosem majonezowym. Jest również kaloryczna, to niestety prawda, ale wierzcie mi, że jej smak wart jest grzechu, goście będą nią zachwyceni. Sałatka meksykańska z nachos to idealna propozycja na imprezę lub na kolację. Polecam!Składniki: 450 g wędzonego boczku + 1 łyżka oleju do smażenia500 ml pomidorowej, meksykańskiej salasy 1 mała główka lodowej sałaty1,5 - 2 opakowania nachos (użyłam dwa różne smaki)300 g pieczarek + 1 łyżka oleju do smażenia1 pęczek dymki8 ogórków konserwowych200 g startego żółtego serasól, pieprz do smakuSos:6 łyżek majonezu3 kopiaste łyżki pikantnego ketchupuOba składniki wymieszać i doprawić solą i odrobiną pieprzu.Przygotowanie:Boczek roimy w kosteczkę, pieczarki myjemy i kroimy w plasterki.Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju i smażymy boczek by się ładnie zrumienił, zsuwamy go na talerzyk. Do patelni po boczku dodajemy kolejną łyżkę oliwy i smażymy pieczarki do momentu aż sok z nich odparuje, doprawiamy solą i pieprzem i odstawiamy by przestygły.Sałatę myjemy, rwiemy na strzępy i wrzucamy dla salaterki. Na sałacie rozlewamy całość salsy, a na niej 1/3 nachosów (kruszymy je na drobniejsze kawałki).Kolejna warstwę układamy z boczku i pieczarek, po czym przykrywamy je startym seremDymkę kroimy drobno na plasterki, tak samo ogórki i układamy jako kolejną warstwę.Całość polewamy sosem. Na nim układamy pozostałe nachosy tym razem już ich nie kruszymy.Uwaga:1. Sałatka jest najsmaczniejsza 30 minut po przygotowaniu, ale nic się nie stanie jeśli zostanie przygotowana trochę wcześniej.2. Salsę meksykańska można przygotowywać sameu z podanych składników: 4-5 pomidorów, 1/2 czerwonej cebuli, 12 łyżki kolendry, ewentualnie natki pietruszki, sok z 1 limonki, sól, pieprz i oraz chili. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pozbyć się nasion i drobno pokroić, doprawić pozostałymi składnikami.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Zupa jarzynowa

Kucharskie przepisy Betty

Zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa jest najsmaczniejsza w czerwcu, kiedy są już młode warzywa wyrośnięte w naturalny sposób na słońcu, pachną i smakują cudownie. Ale ponieważ zupy jadamy przez cały rok zjadamy też stare warzywa lub mrożonki. W zależności jaką mieszankę wykorzystamy smak się nieco zmieni ale i tak zupa będzie bardzo smaczna. Najbardziej lubię zupę z dodatkiem zielonych warzyw i na taką Was zapraszam jest wyśmienita w wersji wegetariańskiej.Składniki:3 marchewki1 pietruszka4 ziemniaki3 łodygi selera naciowego pormały brokuł30 dag brukselki1/2 pęczka natki pietruszki1/2 pęczka koperku4 łyżki oliwy1,5 łyżeczka cukrusól i magi w płynie do smaku125 ml śmietany 18% (niekoniecznie)Można dodać jeszcze trochę fasolki szparagowej albo groszku.Przygotowanie:Warzywa obrać, opłukać pokroić w kostkę, brukselkę wystarczy na połówki, a brokuł na różyczki. Wszystkie warzywa umieścić w garnku zalać 1,5 litra wody, dodać 1,5 łyżeczki soli i cukru, gotować około 30 minut do miękkości warzyw. Gdy warzywa się ugotują dodać natkę pietruszki i koperek, doprawić do smaku magi lub jeszcze solą, nie gotować. Zupę jarzynową podajemy zabieloną śmietaną lub czystą.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Surówka z brukwi

Kucharskie przepisy Betty

Surówka z brukwi

Charlotte malinowa

Kucharskie przepisy Betty

Charlotte malinowa

Sałatka w galarecie

Kucharskie przepisy Betty

Sałatka w galarecie

Sałatka w galarecie, właściwie powinnam napisać sałatka w szynce w galarecie, ale to było takie strasznie długie. Mam nadzieję, że wybaczycie mi ten skrót. Cóż mogę o niej powiedzieć... A wiec jest to jarzynowa sałatka, (chyba wszyscy ją kochają, ja wprost uwielbiam), zawinięta i zalana bulionem z żelatyną. Te małe paczuszki w galarecie nie tylko smakują wyśmienicie, ale i również piękne wyglądają. Wspaniale nadają się na uroczyste kolacje czy święta, każdy będzie zachwycony taką przystawką. Polecam.Składniki:8 długich plastrów szynki konserwowejsałatka jarzynowa około 70 dag6 łyżeczek żelatyny na 1 litr wywaru (lub 1 saszetka na litr, można już kupić takie gotowe porcje)1 l  warzywnego bulionu (Przygotowałam z włoszczyzny + 2 marchewki, ale można wykorzystać rosół jeśli nam zostanie, ewentualnie przygotować z kostki.)do dekoracji natka pietruszki i marchewka z bulionuPonadto do klarowania bulionu 1 łyżka octu i 1 białoPrzygotowaniePrzygotować tradycyjną sałatkę jarzynową wg tego przepisu, tylko w mniejszej ilości.Ugotować wywar warzywny, doprawić do smaku dosyć mocno bo galareta łagodzi smak i wystudzić.Do zimnego wywaru dodać ocet i roztrzepane białko, może być nawet w proszku.Na niewielkim mocy palnika podgrzewać bulion cały czas mieszając, aż do wrzenia. Zdjąć z kuchenki na powierzchni bulionu będzie biała, gruba piana, a pod nią klarowny bulion.Całość należy przecedzić do czystego, suchego naczynia, najlepiej sito wyłożyć gazą albo cienkim płótnem.Do 1 litra klarownego bulionu wsypać żelatynę i wymieszać, aż do rozpuszczenia.Do głębokiego półmiska wlać 2-3 milimetry bulionu i wstawić do lodówki by galareta stężała.Porcję sałatki ułożyć na plastrze szynki i zawinąć by powstał rulon wypełniony sałatką. Delikatnie spłaszczyć. Powtarzać tę czynność do wyczerpania składników.Ułożyć paczuszki z szynką w półmisku na stężałej galarecie i odstawić do lodówki.Gdy wywar zacznie tężeć i będzie miał konsystencje ciasta naleśnikowego (musi być płynny ale zawiesisty) polać sałatkę, ale tylko do wysokości szynki.Ułożyć dekorację polać po każdej porcji 1 łyżką galarety i odstawić na chwilę do lodówki by stężała.Następnie wlać pozostałą galaretkę i ponownie wstawić do lodówki do całkowitego stężenia.Podać można w półmisku lub pokroić na porcje i płożyć na dekoracyjnym talerzu.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Klasyczny kotlet de volaille (dewolaj)

Kucharskie przepisy Betty

Klasyczny kotlet de volaille (dewolaj)

Klasyczny kotlet de volaille (dewolaj) to oczywiście białe mięso z piersi kurczaka w pysznej chrupiącej panierce przypominające kształtem roladkę alb wrzeciono. Sekretem prawidłowo wysmażonego kotleta de volaille jest nadzienie, masło z natką pietruszki albo koperku, które po nacięciu wypływa z mięsa. (Polecam również inne warianty de volaille) Należy zwrócić szczególną uwagę podczas zawijania mięsa, od tego zależy czy masło pozostanie płynne w środku, czy będzie wypływać w trakcie smażenia. Może to się wydawać nieco trudne, ale w rzeczywistości takie nie jest, zaś warte jest zachodu bo mięso jest wyśmienite.Składniki:1 pojedyncza mała pierś to jeden dewolaj (ja odcinam jeszcze boczny pasek miękkiego mięsa i zostawiam do innej potrawy bo i tak kotlet wyjdzie duży.)30 g masła na jeden kotletsól i pieprznatka pietruszki (na 5 kotletów zużyłam cały pęczek)mąka do panierowaniabułka tarta do panierowania2 jajka na 5 kotletów + 2 łyżki mlekaolej do smażeniaPrzygotowanie:Piersi myję i osuszam ręcznikiem papierowym. Następnie każdą pierś okrywam folią i delikatnie rozbijam na cienki kotlet. Oprószam solą i pieprzem. Do kotletów kupuję słone masło, można oczywiście wymieszać masło z solą, uformować wałeczki i odstawić do lodówki by ponownie stwardniało. Ja kupuję słone i kroje na paseczki, tak mi wygodniej.Na każdy kotlet układam 30 g masła i oprószam sporą ilością pokrojonej natki pietruszki. Zawijam kotlet zwracając szczególną uwagę by nigdzie się mięso nie przerwało, ściskam trochę końcówki by się zasklepiły i obtaczam w mące.Jajka wbijam do miseczki, dodaję mleko i widelcem energicznie "rozkłócam". Następnie panieruję kotlety w jajku i bułce tartej. Niektórzy dla bezpieczeństwa powtarzają tą czynność, ja tego nie robię, lubię czuć mięso, a nie grubą panierkę.Na patelni z grubym dnem rozgrzewam szklankę oleju (tj. mniej więcej do połowy grubości kotletów) i gdy olej jest mocno rozgrzany, smażę kotlety.  Ważne by mięso wkładać na rozgrzany olej, wówczas błyskawicznie zamykają się pory i mięso nie pije oleju. Następnie zmniejszyć moc palnika na średnią temperaturę i smażyć około 10 minut każdy. Ważne by kotlety co kilka centymetrów obracać, by obsmażyły się równomiernie, nie spiekły na zewnątrz i nie były surowe we wewnątrz. Niektórzy smażą dewolaje w głębokim oleju jak pączki, ja od lat stosuję tą metodę i jestem zadowolona. Jak widać na zdjęciach mięso jest piękne rumiane, w środku białe i po przekrojeniu wypływa z niego masełko. Smakuje obłędnie pyszne z ziemniaczkami i bukietem surówek.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Naleśniki kokosowe

Kucharskie przepisy Betty

Naleśniki kokosowe

Naleśniki kokosowe piękne, złociste niczym letnie słońce, niezbyt słodkie za to bardzo delikatne. Mleczko kokosowe sprawia, że naleśniki mają intensywny smak, dodatkowo wzbogacony przez wiórki kokosowe. W zależności z czym je podamy mogą stanowić pyszne śniadanie, obiad lub podwieczorek. Naleśniki podałam na obiad z dużą ilością posłodzonego twarogu doprawionego wanilią. Polecam również z owocami, np. z ananasem i odrobiną syropu będą wspaniałe o smaku pinacolady wprost idealne na deser. Polecam.Składniki :1 puszka mleczka kokosowego 400g3 jajka3 łyżki cukru pudru200 g mąki pszennej3/4 szklanki wiórków kokosowych2 łyżki rozpuszczonego masła1/3 szklanki wody1/4 łyżeczki soliPonadto użyłam:1 łyżeczka oleju do spryskania patelni, 1/2 kg półtłustego twarogu, 3 łyżki cukru, cukier waniliowy, 4 łyżki gęstej śmietany i prażone migdały.Przygotowanie:Mleko, masło i jajka dokładnie roztrzepać rózgą. Dodać cukier, sól, mąkę, wiórki i wszystko wymieszać do powstania ciasta. Na końcu stopniowo dodawać wodę, ciasto powinno być gęste ale lejące jak śmietana. Naleśniki smażyć na rozgrzanej patelni z obu stron na delikatnie rumiany kolor.Przed usmażeniem pierwszego naleśnika spryskać patelnie olejem lub masłem. Następne smażyć na suchej patelni.Podawać z dowolnymi dodatkami takimi jak: twaróg, owoce, dżem, konfitura.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Sernik gotowany - najlepszy

Kucharskie przepisy Betty

Sernik gotowany - najlepszy

Pewnie jesteście ciekawi dlaczego ten sernik gotowany jest najlepszy. Już wyjaśniam. Otóż po pierwsze robi się go bardzo szybko, niemalże błyskawicznie. Po drugie możemy użyć dowolnego twarogu np. z wiaderka, absolutnie wcale nie musi być świeżo mielony, a i tak sernik się uda.Poza tym zagotowane ciasto wylewamy na dowolnie wybrane przez siebie biszkopty albo herbatniki nie trzeba się bawić z pieczeniem. Oszczędzamy dużo czasu, a sernik będzie wprost fantastyczny, równy jak tafla lodu, zwarty jak sernik pieczony, delikatny i aksamitny w smaku, dokładnie taki jak sernik powinien być. To idealna propozycja dla zabieganych, która wierzcie mi zachwyci niejednego smakosza serników.Składniki:1 kg twarogu z wiaderka lub mielonego1 szklanka cukru100 g kandyzowanej skórki cytryny albo pomarańczy (jak ktoś lubi może dodać jeszcze rodzynki)1 kostka masła (200 g)1 aromat waniliowy2 budynie waniliowe1/2 szklanki mleka4 jajkabiszkopty lub herbatniki do wyłożenia tortownicyPonadto:tortownica 25 cm100 g ciemnej czekolady30 ml śmietankiPrzygotowanie:Twaróg wymieszać mikserem razem z jajkami, aromatem i skórką pomarańczową. W mleku rozpuścić proszek budyniowy.W dużym garnku rozpuścić masło wraz z cukrem dodać zmiksowaną masę serową i cały czas mieszając doprowadzić do wrzenia. Od razu wlać dokładnie rozprowadzony w mleku budyń, mieszać i gotować chwilę aż do zgęstnienia.Ciasto wlać do wyłożonej ciastkami tortownicy, wyrównać i odstawić do wystygnięcia. Gdy przestygnie wstawić na 12 godzin do lodówki.Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej wraz ze śmietanką, wymieszać na jednolitą polewę i gdy przestygnie wlać ją na gotowy sernik. Po kolejnej godzinie, kiedy czekolada na serniku zastygnie można wyjąć gotowy sernik z tortownicy. Dobrze jest przed odpięciem klamry "przejechać" dookoła nożem by oddzielić ciasto od boków tortownicy i gotowe. :)Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Mazurek z kajmakiem

Kucharskie przepisy Betty

Mazurek z kajmakiem

Mazurek z kajmakiem jest moim pierwszym jaki upiekłam. Przepis pochodzi z mojej starej książeczki "Domowe ciasta i desery" Janiny Dmochowskiej Górskiej. Wprawdzie przepis był na same ciasto, ale wystarczyła odrobina własnej inicjatywny by mazurek był pyszny i pełen pysznej masy krówkowej w iście wielkanocnym wydaniu. Ciasto jest proste w przygotowaniu, a za to wyśmienite w smaku. Moja rodzina była zachwycona, dlatego polecam.Składniki:500 g mąki pszennej3 żółtka 1 całe jajko1 szklanka słodkiej śmietanki250 g cukru250 g masłaskórka otarta z cytrynyPonadto:1 puszka masy krówkowejodrobina lukru do dekoracjiforemka w kształcie zajączka2 słodkie cukierki, jajeczka do dekoracji4 łyżki cukru pudru wymieszać z odrobiną wody by powstał dość gęsty lukier. Przełożyć do woreczka odciąć maleńki rożek i ozdabiać ciasto.Przygotowanie:Żółtka i jajko zmiksować na masę, dodać cukier, śmietankę i razem zmiksować. W osobnym naczyniu utrzeć masło dodając stopniowo masę jajeczną oraz mąkę. Po starannym utarciu wmieszać skórkę z cytryny.Użyłam formy o rozmiarach 25 /21, wysmarowałam tłuszczem i wyłożyłam 3/4 ciasta, wyrównałam. Pozostałe ciasto rozwałkowałam wykroiłam 4 zajączki, a z reszty uformowałam dłońmi wałeczki, skręcałam je jak sprężynki i ułożyłam po bokach.Piekłam w temperaturze 170 stopni C przez około 30 minut, do tzw. suchego patyczka.Wyjęłam z pieca wystudziłam na kratce, a potem wyjęłam na talerz.Masę kajmakową wyjęłam z puszki do miseczki, podgrzałam odrobinę w mikrofalówce by można było wymieszać ją na gładką masę. Wyłożyłam na ciasto omijając zajączki i boki. Gdy zastygła lukrem pomalowałam zajączki i ozdobiłam ciasto.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Roladki z łososia nadziewane sałatką

Kucharskie przepisy Betty

Roladki z łososia nadziewane sałatką

Roladki z łososia nadziewane sałatką to przepyszna kompozycja. Sałatka jest odrobinę słodka dzięki kukurydzy, ale przełamana ogórkiem, świetnie łączy się ze smakiem wędzonego łososia. Całość wyostrza połączenie niewielkiej ilości chrzanu z majonezem. Roladki przygotowuje się szybko i prosto, z pewnością nikomu nie sprawią trudności, a zachwycą smakiem. Świetnie nadają się na świąteczny stół lub kolację ze znajomymi.Składniki:200 g wędzonego łososia w plasterkach4 jajka ugotowane na twardopęczek posiekanego szczypiorku lub drobno posiekana biała część pory1 puszka kukurydzy3 ogórki konserwowe3 łyżki majonezu i 1 łyżka chrzanusól i pieprz do smakudo dekoracji limonka i natka pietruszkiPrzygotowanie:Łososia rozkładamy na deseczce.Do miski wsypujemy odsączoną kukurydzę, pokrojone w kostkę jajka, ogórki oraz szczypior. Majonez łączymy z chrzanem i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji, dodajemy do sałatki.Całość dokładnie mieszamy, doprawiamy do smaku solą i pieprzem.Rozkładamy sałatkę na plastry łososia i zwijamy w rulonik formując roladki.Ozdabiamy plasterkami limonki natką pietruszki. Roladki smakują najlepiej na zimno, dlatego warto je schłodzić przed podaniem w lodówce.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Smażony ryz z porem i imbirem

Kucharskie przepisy Betty

Smażony ryz z porem i imbirem

Od czasu do czasu gdy jestem zabiegana zdarza mi się kupić jakiś gotowy produkt ze sklepu, tylko do podgrzania. Jednym z takich produktów jest ryż po chińsku. Można go kupić w rożnych wersjach z rodzynkami, z krewetkami, na słodko, na ostro z imbirem, z jajkiem i w wielu innych smakach. Troszkę podpatrzyłam angielskie przepisy i przygotowałam tym razem samodzielnie taki ryż. Jest on naprawdę wspaniały w smaku, trudno go do porównać do czegoś konkretnego, najlepiej po prostu spróbować. Ziarna ryżu są sypkie ale nie suche, jednakże nie tworzą żadnej zbitej konsystencji, do tego są bardzo aromatyczne, przesiąknięte przyprawami i bardzo sycące. W oryginalnym przepisie ryż był wzbogacony jajkami usmażonymi jak jajecznica, które na samym końcu były z nim wymieszane w postaci drobnych okruszków. Zrezygnowałam z takiej wersji jajek i postawiłam na jajka sadzone. Smakowało świetnie i wszyscy się najedli mimo, że nie było mięsa. Polecam!Na 4 osoby:4 szklanki już ugotowanego wg przepisu na opakowaniu na sypko ryżu 600 g (najlepiej basmati 300 g surowego)2 całe pory drobno pokrojone 2 łyżki oleju słonecznikowego3 łyżki oleju sezamowego2 cm świeżego imbiru drobno pokrojony4 ząbki czosnku drobno posiekane80 ml ciemnego sosu sojowegosól i pieprz do smakuodrobina natki pietruszki Ponadto: jajka ilość zależna od preferencji osobyPrzygotowanie: W woku rozgrzać olej słonecznikowy, dodać por i przesmażyć około 5 minut aż dokładnie się zeszkli. Następnie dodać imbir wraz z czosnkiem i smażyć kolejne 2 maksymalnie 3 minuty by czosnek się nie przypalił bo będzie gorzki.Do patelni wlać olej sezamowy, podgrzać, wrzucić ugotowany ryż (może być nawet z poprzedniego dnia), całość smażyć  4-5 minut, cały czas mieszając aż ryż zrobi się gorący. W połowie smażenia wlać sos sojowy, a na sam koniec doprawić solą i pieprzem.Podawać od razu po przygotowaniu w głębokim talerzu, udekorowane natką pietruszki. (Jajka sadzone usmażyłam na osobnej patelni).Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Babka czekoladowa

Kucharskie przepisy Betty

Babka czekoladowa

Sałatka z łososia na kanapki albo do kanapki

Kucharskie przepisy Betty

Sałatka z łososia na kanapki albo do kanapki

Sałatka z wędzonego łososia jest po prostu wyśmienita i składa się z 3 zasadniczych składników. Szybka w przygotowaniu świetnie nadaje się na kanapeczki, albo do pojemnika np. do pracy. Poza tym jest bardzo delikatna i dietetyczna, a przy tym bogata w białko. Jak widzicie same zalety i samo zdrowie nie można jej nie lubić. Polecam!Składniki:200 g wędzonego łososia5 jajek ugotowanych na twardo2 duże kiszone ogórkiodrobina koperku i natki pietruszkisól i pieprz do smaku2 kopiaste łyżki naturalnego jogurtuPrzygotowanie:Jajka i ogórki kroje w drobną kostkę. Dodaje przyprawy, jogurt, zioła i dokładnie mieszam. Na koniec kroje łososia (bez skóry) w nieco grubsze kawałki co najmniej centymetrowe, tak żeby przebijał jego smak. Dodaje do sałatki i delikatnie mieszam, żeby się nie rozpaćkał. Podaje na pieczywie razowym albo do pieczywa jak kto woli.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Owsianka z bananem

Kucharskie przepisy Betty

Owsianka z bananem

Grunt to pożywne śniadanie, które nas rozbudzi i doda energii na cały dzień. Taka właśnie jest owsianka na tyle sycąca byśmy mieli dość siły ruszyć do działania i na tyle lekka byśmy nie byli ospali. Przygotowałam ją w wersji dietetycznej tzw. fit, mimo to jest bardzo smaczna, jedyną słodycz czerpie z banana, a dla uatrakcyjnienia dodałam kilka orzechów nerkowca. Polecam.Składniki:1 szklanka odtłuszczonego mleka4 łyżki płatków owsianychszczypta soli1 dojrzały banan, takie są słodkie5 orzechów nerkowcado smaku można dodać 1/2 łyżeczki cynamonu ale nie jest to koniecznePrzygotowanie:Na dno rondelka wlewam 3 łyżki wody i wstawiam na kuchenkę, gdy woda zacznie wrzeć dodaje mleko i szczyptę soli. Do gotującego się mleka dodaje płatki, zmniejszam moc palnika i gotuję płatki około 4-5 minut, aż zgęstnieją i zrobią się miękkie.Przelewam gotową owsiankę do miseczki dodaje pokrojonego w plasterki banana i orzechy. Gotowe!Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Pączki  (drugi przepis)

Kucharskie przepisy Betty

Pączki (drugi przepis)

Podobno najlepsze przepisy przechodzą z rąk do rąk i taka również jest historia tego przepisu. Mąż dał mi go, a jemu jakiś znajmy piekarz i tym sposobem wreszcie moje pączki są zachwycające. Wspaniałe, delikatne i puszyste, a co najważniejsze są piękne, duże dobrze wyrośnięte i nieziemsko smaczne, a w dodatku wyrabia je się znacznie szybciej niż np. paczki staropolskie. Tamte również są smaczne, ale wg mnie wykonanie ich bardziej czasochłonne i więcej produktów jest potrzebnych. Macie okazje porównajcie sami, polecam.Składniki:600 g mąki pszennej + do podsypania stolnicy2 jajka + 1 żółtko50 g drożdży świeżych lub 14 g suszonych2 cukry waniliowe50 g zwykłego cukru50 g rozpuszczonego masła250 ml ciepłego mlekaDodatkowo:tłuszcz do smażenia 1 l oleju lub 1kg smalcudowolne nadzienie u mnie dżemNa lukier: 1 szklanka cukru pudru + 3 łyżki wrzącej wody i odrobinę soku z cytryny by uzyskać odpowiednią konsystencje lukru.Przygotowanie:Bez względu na to czy to drożdże świeże czy suche, mieszam je przy użyciu łyżeczki z mlekiem w misce od miksera. Dosypuje odrobię mąki, tyle żeby po wymieszaniu uzyskać konsystencje gęstej śmietany. Z wierzchu odrobinę oprószam mąką i tak nakrywam miseczkę czystą ściereczką i zostawiam na 20 minut.W tym czasie ciasto wyrośnie. Dodaję pozostałe składniki i mikserem z końcówką do ciasta drożdżowego mieszam do uzyskania gładkiego ciasta (jednolitej konsystencji). Ponownie nakrywam miskę ściereczką i zostawiam na kolejne 20 minut. Ciasto delikatnie podrośnie.Wyciągam ciasto na oprószoną mąką stolnicę i dzielę na w miarę równe porcje. Mi wyszło 17 dużych sztuk jak w sklepie, każdy kawałek miał 60 g. Dużą blachę wykładam czystą ściereczką i oprószam ją mąką by paczki się nie przykleiły.Wszystkie fragmenty ciasta kulam na stolnicy formując kuleczki i odstawiam w odstępach na blachę. Nakrywam z góry kolejnym ręcznikiem i odstawiam na 10 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie kładę na pączki deskę do krojenia i dociskam by je spłaszczyć, można także zrobić to ręcznie. Znowu nakrywam je ręcznikiem i odstawiam, tym razem na 30 minut by ładnie się napuszyły i wyrosły. Im ciasto lżejsze tym pączki piękniejsze.Rozgrzałam smalec na gorący, a potem smażyłam pączki na niemalże najmniejszej mocy palnika by się nie spiekły. Temperatura nie powinna przekroczyć 180 stopni C. Jeśli potrzeba szybko obniżyć temperaturę proponuję wrzucić czystego ziemniaka, ja tak robię.Pączki smaży się po obu stronach, najpierw z jednej a kiedy będzie rumiany z drugiej. Pączek musi swobodnie pływać w tłuszczu, prawie się na nim unosić i nie może dotykać dna. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że ciasto będzie z zewnątrz spieczone, nieładne a w środku surowe.Wierze, że również zrobicie wyśmienite.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Serowe oponki i mini pączki

Kucharskie przepisy Betty

Serowe oponki i mini pączki

Serowe oponki i mini pączki, tak jeden przepis, a dwa kształty :). O serowych ciasteczkach można na pewno powiedzieć, że wykonuje je się błyskawicznie. Mi przygotowanie ich wraz z upieczeniem zajęło raptem 20 minut. Poza tym smażone są na oleju więc jak najbardziej nadają się na tłusty czwartek lub inną okazję kiedy spodziewamy się gromadki gości. Nie są zbyt słodkie ale na tyle, że nie trzeba ich dodatkowo lukrować, można tylko oprószyć cukrem, a i nawet to nie jest konieczne. Oczywiście wielbiciele bardzo słodkich wypieków mogą ozdobić je nawet czekoladą wedle uznania. Polecam!Składniki:1 opakowanie serka mascarpone 250 g jajka 280 g mąki pszennej1 łyżeczka sody5 łyżek cukru lub cukier puder (dowolnie)1 cukier waniliowy1 łyżeczka octuDodatkowo:olej do smażeniacukier puder do oprószeniamąka do prószenia stolnicyPrzygotowanie:Wszystkie składniki na ciasto rozmieszałam w misce drewniana łyżką.  A potem ręcznie zagniotłam na gładkie ciasto.Wstawiłam olej w bardzo szerokim rondlu by zaczął się grzać.Ciasto wyłożyłam na wysypaną mąką stolnicę. Rozwałkowałam na grubość około 0,5-1 cm.Szklanką wycinałam krążki, a potem kieliszkiem do wódki środki.Z pozostałego ciasta wycięłam tylko małe krążki kieliszkiem do wódki. Ciasto mocno rośnie.Wyszło mi 12 dużych oponek i 20 kuleczek.Oponki smażyłam z obu stron na rozgrzanym oleju, na rumiany kolor. Usmażone wykładałam na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym by pozbyły się nadmiaru tłuszczu.Wyjątkowo pyszne są od razu po usmażeniu lekkie, puszyste, cudne, jak lekko przestygły oprószyłam je cukrem i gotowe.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Gołąbki bez zawijania

Kucharskie przepisy Betty

Gołąbki bez zawijania

Gołąbki bez zawijania robi się na kilka sposobów. W każdym przypadku jest to zdecydowanie prostsza i szybsza wersja klasycznych gołąbków. Różnica polega na tym, że zamiast bawić się i zawijać mięso w kapustę, to drobno ją szatkujemy i przygotowujemy masę mięsną wraz z nią. By wszystko trwało znacznie krócej użyłam kapusty włoskiej, jest delikatniejsza, szybciej się gotuje i wg mnie gołąbki są smaczniejsze. Podane  w tradycyjny sposób w sosie pomidorowym. Zawsze gdy robię gołąbki, obojętnie czy klasyczne czy takie przygotowuje ich znacznie więcej, a potem zamrażam, tym sposobem mam drugi gotowy obiad na zabiegany dzień. Polecam!Składniki:500 g mięsa mielonego wieprzowego (ja zmieliłam łopatkę)mała główka włoskiej kapusty (jeśli biała to 300-400g)200 g ryżu (2 woreczki)3 jajka 1/2 szklanki kaszki manny1 cebulapieprz i sól do smakuPonadto:bułka tarta do obtoczenia kotletów i olej do smażeniaDo sosu:1 kostka bulionowa3 - 4 łyżki koncentratu pomidorowego2 łyżki mąki1 łyżka cukru (by sos nie był bardzo kwaśny), sól i odrobina chiliPrzygotowanie:Ryż ugotować wg przepisu na opakowaniu i wystudzić.Cebulę obrać i drobno pokroić. Kapustę drobno poszatkować, oprószyć 1 łyżeczką soli i odstawić do czasu aż ryż wystygnie. (Ja dla ułatwienia i by było jeszcze szybciej, wszystko szatkuje malakserem, chwila i gotowe. Jeśli posiadacie to zachęcam do spróbowania.)Mięso wymieszać z kapustą, ryżem, kaszą manną i jajkami. Doprawić do smaku solą i pieprzem.Uformować kotlety, obtoczyć w bułce tartej i usmażyć na rumiany kolor.Usmażone gołąbki przełożyć do garnka zalać 1 litrem wody i doprowadzić do wrzenia.Gdy woda się zagotuje dodać kostkę i koncentrat pomidorowy. Gotować na małym ogniu 30 minut pod przykryciem.Po tym czasie rozprowadzić mąkę w 1/2 szklanki wody, wymieszać dokładnie by nie było grudek. Zwiększyć moc palnika i wlać mąkę by zagęścić sos. Od razu mieszać by nie powstały grudki. Dla ułatwienia, można wyjąć z garnka mięso, wówczas łatwiej się miesza. Zagotować i doprawić do smaku. Potem z powrotem włożyć mięso by przeszło smakiem sosu. Podawać z ziemniaczkami - jest pyszne.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Zupa koperkowa

Kucharskie przepisy Betty

Zupa koperkowa

Zupa koperkowa jest najsmaczniejsza na resztkach niedzielnego rosołku. Ale również pyszną można przygotować na kostkach bulionowych. Gdy byłam dzieckiem mama zawsze przygotowywała zupkę z lanymi kluskami. Chyba wszystkie dzieci kochają ten smak. Ja robię ją na dwa sposoby, albo z samymi lanymi kluskami albo dodatkowo do ciasta na kluski wrzucam drobniutko pokrojoną pierś z kurczaka. Ugotuje się razem z kluskami i jest pysznie. Kluseczki są z dodatkiem mięsa, zupa jest bardziej treściwa, ale także lekkostrawna, nie musisz obawiać się o żołądek,  moja rodzina ją uwielbia. Między innymi dlatego lubię mieć zamrożone świeże zioła, na zimę jak znalazł. Polecam!Składniki:Pęczek koperku, drobno posiekany1,5 l bulionu warzywnego albo "niedzielny rosół"1 łyżka mąki pszennej1 łyżka masła100 ml śmietanki 18% sól do smakuLane kluseczki:1 jajko4-5 łyżek mąki pszennej1/4 łyżeczki soli100 ml wodyPonadto: 1 pierś pokrojona w kosteczkę - niekoniecznie (ale zachęcam)Wszystkie składniki na kluski, mieszamy w kubeczku by powstała gładka i lejąca masa bez grudek. Ciasto powinno być dosyć gęste. Kluseczki nabieramy łyżką i wlewamy bezpośrednio do gotującej się zupy.W wersji z mięsem, do ciasta na kluski dodajemy mięso, mieszamy dokładnie by oblepiło się ciastem i łyżką wlewamy do gotującej się zupy. Jeśli preferujemy bardzo gęste zupy, można dorobić ciasta na kluski.Przygotowanie zupy:W garnku w którym będzie gotować się zupa podsmażmy na maśle mąkę, chwile smażymy, dodajemy połowę koperku, wówczas jest bardziej aromatyczny, zalewamy bulionem. Doprowadzamy do wrzenia, gotujemy chwile na średnim ogniu i wlewamy kluseczki co jakiś czas mieszając. w trakcie wlewania klusek zupa musi wrzeć.Kiedy wszystkie kluseczki wypłyną dodajemy słodką śmietanę. Już nie gotujemy, doprawiamy do smaku, dodajemy pozostały koperek i odstawiamy na 15 minut do lekkiego wystudzenia. Po tym czasie nalewamy na talerze.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Sałatka z buraczków

Kucharskie przepisy Betty

Sałatka z buraczków

Sałatka z buraczków przygotowana przez Małgorzatę Woszczak. Małgosia twierdzi, że jest pyszna jako samodzielnie danie dokładnie tak samo jak sałatka jarzynowa.Składniki:4 ugotowane buraki4 jajka ugotowane na twardo6 ogórków kiszonych1 czerwona cebulajogurt naturalny, sól, pieprz do smakuPrzygotowanie:Wystarczy wszystko pokroić w kostkę wymieszać i doprawić do smaku. Gotowe!Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Szwedzkie bułeczki cynamonowe

Kucharskie przepisy Betty

Szwedzkie bułeczki cynamonowe

Szwedzkie bułeczki cynamonowe przygotowane przez Lucy Schramm są idealne na śniadanie. Również gdy wyprawiasz urodziny dziecka będą pyszne na słodki poczęstunek, możesz wziąć je do szkoły lub pacy...Składniki na 20 sztuk:Ciasto:75 g masła250 ml mleka25 g świeżych drożdży50 g cukru1/4 łyżeczki soli1/2 łyżeczki mielonego kardamonu500 g mąkiMasa:3 duże łyżki miękkiego masła3 łyżki brązowego cukru1 łyżka mielonego cynamonuPonadto:1 rozbełtane jajko do posmarowania ciastagruby cukier do posypaniaPrzygotowanie:Masło rozpuścić w rondelku, dodać mleko i cukier. Gdy będzie miało temperaturę ciała dodać rozkruszone drożdże. (Ja wkładam palec jak mnie grzeje zdejmuje z pieca).Mąkę wymieszać z solą i kardamonem. Na mąkę wlać rozczyn  zagnieść ciasto. (Mieszam je najpierw drewniana łyżką, aż się składniki połączą, a potem krótko wyrabiam ręką). Odstawić do wyrośnięcia na pół godziny w ciepłe miejsce.Przygotować masę; masło utrzeć z cukrem i cynamonem. Ale nie za długo żeby się nie rozpuściło.Ciasto rozwałkować na prostokąt na grubość około 1 centymetra. Posmarować masą, zawinąć ciasno wzdłuż długiego boku. Pokroić na około 2 cm. Włożyć w papierowe papilotki. Posmarować rozbełtanym jajkiem i posypać grubym cukrem. Zostawić znowu do wyrośnięcia na 30 minut. W tym czasie nagrzać piekarnik do 200 stopni C.Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 15-20 minut.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Sałatka z burczków

Kucharskie przepisy Betty

Sałatka z burczków

Sałatka z buraczków przygotowana przez Małgorzatę Woszczak. Małgosia twierdzi, że jest pyszna jako samodzielnie danie dokładnie tak samo jak sałatka jarzynowa.Składniki:4 ugotowane buraki4 jajka ugotowane na twardo6 ogórków kiszonych1 czerwona cebulajogurt naturalny, sól, pieprz do smakuPrzygotowanie:Wystarczy wszystko pokroić w kostkę wymieszać i doprawić do smaku. Gotowe!Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Zupa - krem z czosnku wg Betty

Kucharskie przepisy Betty

Zupa - krem z czosnku wg Betty

Zupa - krem z czosnku, jest szybka w przygotowaniu, ale co najważniejsze jest bardzo smaczna, rozgrzewająca i sycąca. To jedna z najlepszych zup na zimę. Nie należy obawiać się zapachu czosnku, mimo że jest go bardzo dużo, to jest zneutralizowany przez inne warzywa i dodatek słodkiej śmietanki. Szczerze polecam tą zupkę, jest nie tylko pyszna, ale jak powszechnie wiadomo czosnek od zarania dziejów stosowany był w chorobach górnych dróg oddechowych, bowiem hamuje rozwój bakterii i grzybów.Składniki;5 marchewek2 duże cebule1 por (cały)4 ziemniaki14 ząbków czosnku2 kostki do przygotowania bulionu3 łyżki oliwy1/4 łyżeczki ziarenek chili, sól do smaku100 ml słodkiej śmietanki 18% Ponadto: grzanki i natka pietruszki do podania.Przygotowanie:Wszystkie warzywa obrać, umyć i pokroić. Nie trzeba zwracać uwagi w czasie krojenia by była to jakaś ładna kostka bo i tak wszystko będzie zblendowane, więc tylko pokroić na mniejsze kawałki, bez znaczenia jak.Rozgrzać oliwę, wrzucić wszystkie warzywa poza ziemniakami i czosnkiem, smażyć co jakiś czas mieszając tak długo, aż cebula się zeszkli.Dodać czosnek, ziarenka chili i ziemniaki, smażyć kolejne 3 minuty. Przełożyć całość do garnka, zalać wszystko 1,5 l wody i dodać kostki. Gotować 30 minut do miękkości warzyw.Całość zmiksować na gładki krem. Jeśli zupa okaże się zbyt gęsta można dodać troszkę przegotowanej wody i zagotować, dodać śmietanę i doprawić do smaku solą, już nie gotować.Nalać do miseczek oprószyć natką pietruszki, podawać z grzankami.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Drożdżowy wieniec serowy

Kucharskie przepisy Betty

Drożdżowy wieniec serowy

Drożdżowy wieniec serowy, to świetna propozycja, gdy spodziewamy się gości, ale sprawdzi się również przy śniadaniu czy kolacji. Przygotowany na bazie ciasta, które najczęściej stosuje do pizzy, z tą różnicą, że ciasto doprawione jest ziołami. To sprawia, że po upieczeni jest pyszne i tworzy zgrany duet z serem, cebulką i ketchupem. Gotowy wieniec, kroje jak ciasto na 2-3 cm kawałki, które w smaku można porównać do mini pizzy lub bułeczek z serem. Polecam!Składniki:1/2 kg mąki pszennej4 dag świeżych drożdży1/4 szkl oleju1 szklanka ciepłej wody1/2 łyżeczki soli1 łyżeczka oregano1 łyżeczka bazylii1/2 łyżeczki sproszkowanej cebuli1/2 łyżeczki sproszkowanego czosnkuPonadto:20 dag startego żółtego sera3-4 łyżki ketchupu1 czerwona lub biała cebula, zeszklona wcześniej na 1 łyżce oleju (niekoniecznie)Z podanych składników zagniatam ciasto stopniowo dodając mąkę, aż ciasto swobodnie będzie odchodzić od dłoni. Formuje kule, wkładam do miski, przykrywam naczynie czystą ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia.Wyrośnięte ciasto rozwałkowuje na kształt okrągłego placka i na wałku przenoszę do formy o średnicy 33 cm. Na środku nożem do pizzy lub innym robię 4 nacięcia, przecinające się przez środek, na kształt gwiazdy.Zostawiam 1-1,5 czystego brzegu ciasta i środek z nacięciem, pozostałą cześć okręgu smaruje ketchupem. Na ketchupie rozkładam cebulkę i gruba warstwę sera.Ze środkowych nacięć powstały trójkąty, każdym trójkątem przykrywam warstwę sera, chowając czubek trójkąta pod ciasto.Wstawiam formę do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i piekę około 20 minut, aż ser się rozpuści a ciasto delikatnie zarumieni.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Nietłuste pączki pieczone

Kucharskie przepisy Betty

Nietłuste pączki pieczone

Jeśli kochacie pączki, a stronicie od nich z uwagi na zawarty tłuszcz - to te pączki są właśnie dla Was. Pieczone w piekarniku, więc w ogóle nietłuste. Oczywiście nie smakują identycznie jak nasze polskie pączki, ale są równie pyszne, a do tego puszyste i można zjeść ich więcej, bo przecież nie są tłuste :) Polecam!Składniki:1/2 szklanki mleka2 łyżki octu jabłkowego1 łyżeczka szybko rosnących drożdży lub drożdży instant, ewentualnie 8,5 g świeżych drożdży1 łyżka masła rozpuszczonego i przestudzonego (15 g)1/3 szklanki cukru1 duże jajko, lekko roztrzepane1/2 ekstraktu z wanilii1 cukier waniliowy2,5 szklanki mąki pszennej +  do podsypania stolnicy 1/2 łyżeczki soliDodatkowo 1 łyżeczka masła do wysmarowania miskiSłodka, kolorowa posypka do dekoracjiLukier:200 g cukru pudru2 łyżki gorącej wody1 łyżka soku z cytrynyPrzygotowanie:W małej miseczce wymieszać mleko z octem i odstawić w ciepłe miejsce na 5-10 minut by powstała maślanka. Następnie odrobinę ją podgrzać do temperatury 38 -40 st. C. Dodać wanilię, cukier, drożdże i wymieszać najlepiej używając miksera z hakiem lub rózgą.Dodać masło, jajko, mąkę i sól , włączyć mikser i zagnieść ciasto miksując przez 2-3 minuty. Ciasto będzie jeszcze kleiste, kontynuuj miksowanie przez kolejne 2-3 minuty.Po tym czasie powinno z łatwością odrywać się od boków naczynia. Jeśli nadal będzie zbyt mokre dodajemy odrobinę mąki, a jeśli zbyt suche łyżkę mleka.Wyjąć ciasto z misy miksera uformować kulę i umieścić w misce wysmarowanej masłem. Zakryć miskę szczelnie folią i odstawić na 1-2 godziny by wyrosło i podwoiło swoją objętość.Wyrośnięte ciasto zagnieć jeszcze raz ręcznie, ale krótko. Odłóż ponownie do miski, przykryj folią i daj mu 5 minut odpocząć.Stolnicę oprósz mąką i rozwałkuj ciasto na grubość około 1 centymetra, podsypując ciasto mąką również z góry by nie przykleiło się do wałka. Szklanką lub okrągłą foremką wycinaj kółka, w każdym wytnij dziurkę, ja robiłam ją tylką od szprycy, ale teraz wiem, że lepszy byłby kieliszek, albo literatka, bo w trakcie pieczenia dziurka się znacznie zwęża.Wcięte ciasteczka (krążki i środki) ułóż na blasze wyłożonej pergaminem. Przykryj folią aby nie wyschły i pozostaw do napuszenia by znów podwoiły swoją objętość.Piecz w nagrzanym do 180 stopni C. piekarniku przez około 8-9 minut, aż będą rumiane.Studź na kratce. Po 2-3 minutach je lukrowałam i prószyłam posypką. W ten sposób lukier błyskawicznie zastygł.Smacznego!Z przepisu TraciPrzepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Śledź w śmietanie

Kucharskie przepisy Betty

Śledź w śmietanie

Śledź w śmietanie to potrawa, która zawsze gościła w moim domu rodzinnym podczas Wigilii, ale to nie oznacza, że jest przypisana tylko do tej uroczystej kolacji. Śledzie w śmietanie są wyśmienite i doskonale nadają się na obiad z ziemniaczkami albo na kolacje. Przygotowanie ich na pewno nikomu nie sprawi problemu za to zachwycą swoim smakiem połączonym z ogórkiem, jabłkiem i cebulką. Polecam!Składniki:6 płatów śledzi1 jabłko1 cebula2 duże kiszone ogórki lub 4 mniejsze1/2 szklanki śmietany1/2 szklanki greckiego jogurtu1 łyżeczka cukru1/2 łyżeczki pieprzukoperek niekoniecznienatka pietruszki do dekoracjiPrzygotowanie:Śledzie wkładamy do miski, zalewamy wodą i odstawiamy na godzinę. Po godzinie zmieniamy wodę na świeżą i moczymy kolejną godzinę.W międzyczasie można przygotować pozostałe składniki:Jabłko obieramy, usuwamy gniazdo nasienne i kroimy w drobną kosteczkę. Tak samo drobno kroimy cebule i ogórki (ogórków nie obieramy ze skórki).Śmietanę mieszamy z jogurtem.Wymoczone śledzie kroimy w 1,5 cm paseczki, oprószamy pieprzem, dodajemy pokrojone składniki i zalewamy śmietaną z jogurtem. Całość dokładnie mieszamy. Możemy do smaku dodać troszkę koperku, ale nie jest to konieczne.Śledziki możemy podać w salaterce lub każdemu nałożyć porcje na talerzyki wg własnego uznania.Samczego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Wianuszki, gniazda, albo pączki hiszpańskie

Kucharskie przepisy Betty

Wianuszki, gniazda, albo pączki hiszpańskie

Wianuszki, gniazda, albo pączki hiszpańskie - trzy nazwy, a te same ciasteczka. Dla mnie od dziecka były to wianuszki i pewnie takie już pozostaną, ale można spotkać się również z pozostałymi nazwami. Ciasteczka są wyśmienite, obłędnie pyszne i wspaniale nadają się na karnawał. Przygotowuje je się z parzonego ciasta tak jak ziemniaczki dauphine, czy ptysie, ale w odróżnieniu od pozostałych smaży się je w głębokim oleju. Samo przygotowanie trwa dosłownie chwilę, więcej czasu wymaga smażenie. Ale warto ja 30 sztuk zdążyłam usmażyć w trakcie przygotowania obiadu więc nie jest tak źle, powiedziałabym że wręcz przeciwnie :). Polecam!Składniki:100 g masła250 ml wody (szklanka)200 g pszennej mąki (1 szklanka z górką)4 jajka szczypta soliolej do smażeniaDodatkowo na lukier:200 g cukru pudru3 łyżki wrzącej wody1 łyżka soku z cytrynyWszystkie składniki wymieszać do powstania gładkiej glazuryPrzygotowanie:W rondelku wstawiamy wodę z masłem, szczyptą soli i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy moc palnika i mieszamy by masło się rozpuściło. Wsypujemy mąkę (na raz całość) i energicznie mieszamy, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek garnka. Od razu ścigamy z kuchenki. Odstawiamy na na pół godziny by przestygło.Cały czas miksując wbijamy kolejno jajka. Po przygotowaniu napełniamy szprycę z dużą gwiazdą.Rozwijamy na stole pergamin i smarujemy go olejem.Na papier wyciskamy ciastka na kształt koła o średnicy około 6 cm, w niewielkich odstępach od siebie. Rozgrzewamy w szerokim garnku olej albo we frytkownicy w temp 190 stopni C. (ja tak smażyłam), wycinamy z papieru kilka ciastek i wkładamy na rozgrzany olej, papierem do góry. Jeśli kółka na papierze będą blisko siebie nie trzeba ich rozdzielać. Można włożyć do garnka po dwa ciastka na jednym papierku.Smażyć po 4-5 minut z każdej strony, aż będą delikatnie rumiane. Przed przewróceniem na drugą stronę usunąć papier. Odchodzi z łatwością. Wystarczy patyczkiem np. od szaszłyków przytrzymać wianuszka by nie obracał się w oleju, a jakimiś szczypcami zdjąć papierek.Usmażone wianuszki odkładać na ręcznik papierowy by odsączyć je z oleju i od razu lukrować.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Francuskie świderki z szynką i serem

Kucharskie przepisy Betty

Francuskie świderki z szynką i serem

Francuskie świderki z szynką i serem to prosta przekąska z trzech składników, szybka w przygotowaniu i bardzo smaczna. Świetnie smakują zarówno na ciepło jak i na zimno. Świderki wyglądają bardzo apetycznie, dlatego polecam na spotkania z przyjaciółmi czy biesiadę przy piwku :)Proporcje podaje przybliżone bo to od Was zależy jak dużą ilość szynki czy sera chcecie mieć w środku.Ja zużyłam na 20 świderków:2 blaty ciasta francuskiego20 dag szynki czy jakiejkolwiek wędliny pokrojonej w cienkie plastry  20 dag startego, żółtego seraCzasami dodaje do środka ketchup wg uznania :)Przygotowanie:Rozwijam ciasto, plasterki szynki kroje na pół by nie były takie szerokie i układam z nich długie paski po skosie ciasta. Każdy pasek w odstępach około 4 cm. Pomiędzy paskami szynki sypie ser, następnie nożem do pizzy kroje ciasto na paski, każdy około 2-3 cm. Zwijam każdy pasek jak spiralę, w trakcie zwijania może trochę wypadać ser, trzeba go na bieżąco wsuwać.Z jednego ciasta uzyskałam 10 świderków.Razem z papierem świderki układamy na blasze do pieczenia i pieczemy około 15 - 20 minut aż będą rumiane w temperaturze 200 stopni C.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Roladki schabowe z kaszą i kapustą

Kucharskie przepisy Betty

Roladki schabowe z kaszą i kapustą

Roladki schabowe z kaszą i kapustą powstały dzięki temu, że została mi od wcześniejszego obiadu kasza jęczmienna i odrobina kapusty zasmażanej. To wyśmienite połączenie, w dodatku jeśli mamy przygotowane składniki to roladki przygotowuje się błyskawicznie. Można także skorzystać tylko z jednego nadzienia np. samej kaszy, albo samej kapusty. Każdy z wariantów będzie smaczny, ale najlepsze będą z kaszą i kapustąJedząc tak przygotowane schabowe przekonacie się, że potrawy ze schabu wcale nie muszą być nudne, a mięso ze schabu jest kruche, soczyste i obłędnie smaczne.Składniki na 4 roladki:4 plastry schabu25 dag kapusty kiszonej zasmażanej przygotowanej wg tego przepisu1 cebulaPrzyprawy: sól, pieprz, cukier, vegeta1 woreczek (100 g) ugotowanej kaszy jęczmiennejolej do smażeniamąka do obtoczeniaPrzygotowanie:Schabowe rozbić tłuczkiem na cienko kotlety. Na każdy kawałek rozłożyć kapustę, następnie kaszę i ciasno zwinąć w roladki. Będą dosyć spore. Obtoczyć w mące i układać na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju, łączeniem do spodu. Usmażyć je na mocno rumiany kolor.Podlać je około 1/2 szklanki wody i podusić kilka minut pod przykryciem by ładnie zbrązowiały.Po kilku minutach podlać kolejną szklanką wody i dusić około 30 minut na małym ogniu pod przykryciem.Powstały sos w razie potrzeby można zagęścić 1 łyżeczką mąki ziemniaczanej rozpuszczonej 1/3 szklanki zimnej wody, doprawić do smaku solą i pierzem.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Zupa pomidorowa

Kucharskie przepisy Betty

Zupa pomidorowa

Zupa pomidorowa, królowa polskich zup zaraz po rosole:) Tradycyjna jest po prostu wyśmienita niezbyt kwaśna, latem pachnąca świeżymi pomidorami, ale możliwa do przygotowania o każdej porze roku z koncentratu pomidorowego. Najczęściej podawana z ryżem albo z makaronem i śmietaną. Polecam!Polacy, najczęściej pomidorową przygotowują na niedzielnym rosole, albo na porcji rosołowej. Można również przygotować ją bez mięsa na kostce rosołowej, ja gotuję na chudym kawałku mięsaSkładniki:1 podwójna pierś kurczaka lub 500 g chudej łopatkiWłoszczyzna: 3 duże marchwie, kawałek korzenia selera, korzeń pietruszki i natka, kawałek pora około 10 cm i 1 cebula1 słoiczek 190 g koncentratu pomidorowego 30%1/3 szklanki śmietany12 % , albo śmietanki 30% jeśli ma być nieco słodsza Przyprawy: 2 liście laurowe, 5 kulek ziela angielskiego, sól do smaku, 1 łyżeczka cukru, odrobina koperkuPrzygotowanie:Całą włoszczyznę poza natką pietruszki i cebulą, obrać, opłukać i zalać dwoma litrami wody. Z cebuli zdjąć tylko jedną, brudną warstwę, przekroić na pół i dodać do garnka z warzywami.Mięso, oczyścić, umyć i dodać do warzyw. Wstawić na ogień, dodać łyżeczkę soli i doprowadzić do wrzenia.Zmniejszyć moc palnika, zebrać szumowiny i dodać liście laurowe i ziele angielskie. Gotować na niewielkiej mocy palnika pod przykryciem przez godzinę.Przelać zupę przez sitko albo wyjąć ugotowane warzywa i mięso łyżką cedzakową.Do wywaru dodać koncentrat i chwile pogotować. Doprawić do smaku cukrem i jeśli trzeba jeszcze solą. Marchewkę i mięso pokroić na mniejsze kawałki i dodać do zupy.Śmietanę zahartować odrobiną zupy i wlać do garnka, już nie gotować.Dodać natkę, koperek i nalewać na talerze.Smacznego!Podawać z osobno ugotowanym makaronem, ja ugotowałam muszelki.Jeśli gotujecie na kostce rosołowej postępujecie dokładnie tak samo, tylko nie dodawajcie soli, ewentualnie na końcu doprawicie smakiem. Kostki zawierają dużo soli w swoim składzie.Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Sałatka hawajska z kurczakiem

Kucharskie przepisy Betty

Sałatka hawajska z kurczakiem

Sałatka hawajska z kurczakiem to wspaniała propozycja na imprezę, ale także na danie główne lub kolację. Podstawą sałatki jest ryż i rumiane kawałeczki kurczaka dzięki nim sałatka jest bardzo sycąca. Ananas i rodzynki gwarantują odpowiednią dawkę słodyczy, to pyszne połączenie mięsa z owocami. Jeśli lubicie takie połączenia to będziecie zachwyceni tą sałatką, którą możecie podać na wiele sosobów. Polecam!Składniki:300 g ugotowanego ryżuduża podwójna pierś kurczaka około 700 gpuszka ananasapuszka kukurydzy1 duży por120 g rodzynek1 mały majonez 300 g1 łyżka oleju do smażeniapapryka, sól i pieprz do smakuponadto mały kawałeczek papryki i kilka listków pietruszki do dekoracjiPrzygotowanie:Kurczaka pokroić w kostkę około 2/2, oprószyć solą, pieprzem i papryką. Rozgrzać patelnię z olejem i usmażyć mięso na rumiano. Rodzynki zalać wrzątkiem. Por ponacinać po całej długości wpół centymetrowych odstępach i przepłukać pod bieżącą wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem i drobno pokroić.Kukurydzę odsączyć i wsypać do dużej salaterki, dodać ryż.Ananasa odcedzić z zalewy, zostawić jeden plaster do dekoracji, pozostałe plastry pokroić na małe kawałeczki, dodać do sałatki. Rodzynki odcedzić na sitku i również dodać do sałatki.Dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku, wymieszać i udekorować.Odstawić na pół godziny do lodówki by smaki się trochę przegryzły.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!