Owocowe Mojito

Kucharskie przepisy Betty

Owocowe Mojito

Lazania

Kucharskie przepisy Betty

Lazania

Lody z mango

Kucharskie przepisy Betty

Lody z mango

Knedle z truskawkami

Kucharskie przepisy Betty

Knedle z truskawkami

Tosty francuskie

Kucharskie przepisy Betty

Tosty francuskie

Błyskawiczny chłodnik na botwince

Kucharskie przepisy Betty

Błyskawiczny chłodnik na botwince

Ciasto Siódme Niebo

Kucharskie przepisy Betty

Ciasto Siódme Niebo

Omlet z wątróbką

Kucharskie przepisy Betty

Omlet z wątróbką

Sałatka śledziowa z ziemniakami

Kucharskie przepisy Betty

Sałatka śledziowa z ziemniakami

Sałatka śledziowa z ziemniakami to jedna z moich ulubionych kiedy mam ochotę na zimny i pożywny obiad. Bazą sałaki są śledzie i ziemniaki więc właściwie można przyjąć, że w równym stopniu jest tak samo śledziowa jak i ziemniaczana. Dzięki temu sałatka może być daniem głównym bo jest odpowiednio sycąca, ale nic nie stoi na przeszkodzie by podać ja w ramach kolacji czy na imprezie ze znajomymi. Tym bardziej, że ma naprawdę fajny smak, jest umiarkowanie łagodna, ale cebulka czerwona dodaje jej odrobinę ostrości, zaś ogórek kiszony wieńczy smaki nadając wyrazu. Nie ma zbyt wielu składników dlatego z łatwością się ją przyrządza, a jeszcze szybciej zjada, i nic dziwnego - przecież jest pyszna. Polecam!Składniki:500 g śledzi solonych4 duże ziemniaki ugotowane w mundurkach5 jajek ugotowanych na twardo1 czerwona cebula3 duże ogórki kiszonepęczek dymki albo szczypiorku1/2 puszki groszku4 spore łyżki majonezu2 łyżki greckiego lub naturalnego jogurtupieprz i sól do smaku1 łyżka octu winnegoŚledzie zalać wodą i wymoczyć przez godzinę, po godzinie zmienić wodę i znów moczyć kolejną godzinę. Odsączyć, osuszyć skropić octem, pokroić na kawałki i przełożyć do salaterki.Ziemniaki obrać pokroić w większą kostkę i dodać do śledzi. Tak samo postąpić z jajkami. Cebule i ogórki pokroić w miarę drobno i również dodać do sałatki.Majonez wymieszać z jogurtem, oprószyć pieprzem, dodać do sałatki i wymieszać. Jeśli trzeba dosolić. Ja nie soliłam sałatki w ogóle bo nabrała wystarczająco soli od ogórków i śledzi. Wyrównać w miarę powierzchnię sałatki oprószyć groszkiem i drobno pociętym szczypiorkiem. Dodatkowo na środku umieściłam dwa plasterki papryki. Sałatkę odstawić na pół godziny do lodówki by smaki się przegryzły.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Naleśniki szpinakowe

Kucharskie przepisy Betty

Naleśniki szpinakowe

Naleśniki szpinakowe, jak sama nazwa mówi ze szpinakiem pięknie się prezentują ale i równie dobrze smakują. Przygotowuje je się w naprawdę bananie prosty sposób, a efekt jest po prostu znakomity. Bo kto by nie chciał przynajmniej spróbować takiego naleśnika w kolorze nadziei? A jak już przełamie pierwsze lody i spróbuje to już na pewno na jednym nie poprzestanie, bo są po prostu pyszne i to kolejny dowód na to, że szpinak odpowiednio przyrządzony może być bardzo smaczny. Polecam!Składniki na 12-14 naleśników na dużej patelni:300 g świeżego lub mrożonego szpinaku4 ząbki czosnku1 łyżka masła300 g mąki pszennej (lub dowolnej przez siebie ulubionej)2 jajka1/2 łyżeczka soli1 łyżeczka cukru300 ml mleka1/2 szklanki wody1 łyżka olejuPrzygotowanie:W szerokim rondelku rozpuścić mało, dodać posiekany czosnek i zeszklić go przez 2 minuty. Dodać szpinak i smażyć około 5 minut, aż licie się skurczą i powstanie prawie że papka. Zalać wszystko mlekiem, dzięki temu od razu przestygnie, przelać do blendera lub ręcznym blenderem zmiksować. Dodać jajka, sól, cukier, mąkę, wodę i ponownie zmiksować, na gładką masę. Równie dobrze po zmiksowaniu szpinaku, pozostałe składniki można wymieszać rózgą, jak kto woli. Mi tak było łatwiej.Odstawić na 30 minut by ciasto odpoczęło. Ciasto odpoczywając zawsze odrobinę gęstnieje, gdyby okazało się zbyt gęste należy dodać trochę wody.Rozgrzać patelnię i smażyć naleśniki. Ja smażę bez tłuszczu na patelni o średnicy 26 cm, zawsze przed pierwszym wlewam trochę oleju, potem już nie dodaję. Wszystko zależy od patelni.Naleśniki możecie podawać z mięsem, twarożkiem, nadzieniem z kaszy lub warzyw albo tylko z jogurtem lub śmietaną. Są wytrawne więc właściwie ze wszystkim na co przyjdzie wam ochota będą pyszne.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Pierogi z twarogiem i truskawkami

Kucharskie przepisy Betty

Pierogi z twarogiem i truskawkami

Pierogi z twarogiem i truskawkami to moja ulubiona kompozycja i najsmaczniejsze pierogi w sezonie truskawkowym. Można oczywiście zrobić tylko z serem lub tylko z truskawkami, ja jednak wolę mieszane, są po prostu wyśmienite. Z tego samego przepisu robię na święta uszka bo to najlepsze ciasto parzone, jest bardzo plastyczne i łatwo się z nim pracuje. A pierogi wychodzą mięciutkie i pyszne. Polecam!Składniki na pierogi:400 g mąki pszennej1 szklanka gorącej wody2 łyżki oleju1/2 łyżeczki solidodatkowo mąka do oprószenia stolnicyNa masę:300 g twarogu (użyłam półtłustego)200 g truskawek2 żółtka4 łyżeczki cukrucukier waniliowyTwaróg można przepuścić przez maszynkę, ja go rozgniotłam widelcem. Wymieszać dokładnie z żółtkami, cukrem, a na końcu z truskawkami pokrojonymi w kosteczkę.Ponadto trochę śmietany i kilka truskawek do dekoracjiPrzygotowanie:Mąkę wsypać do miski, dodać sól, olej i wodę. Wymieszać widelcem. Jak odrobinę wystygnie, przełożyć na stolnicę i zagnieść gładkie, plastyczne i jednolite ciasto.Przełożyć na stolnicę i wyrobić aż będzie mięciutkie i jednolite. Zakryć ścierką i zostawić na 15 minut by całkowicie wystygło.Rozwałkować w miarę cienko na oprószonej stolnicy. Szklanką powycinać kółka, resztki ciasta zostawić i przykryć ścierką na końcu zagnieść, rozwałkować i wykrawać kolejne krążki. na kółeczka nakładać po łyżeczce farszu, złożyć na pół i skleić brzegi.W szerokim garnku wstawić wodę z 1 łyżeczką soli. Pierogi gotować partiami ok. 2-3 minuty od wypłynięcia na średnim ogniu. Wyjmować łyżka cedzakową i układać na talerze. Podawać ze śmietaną lub jogurtem, truskawkami można także z masłem lub sosem owocowym.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Pstrąg pieczony w wersji obiadowej

Kucharskie przepisy Betty

Pstrąg pieczony w wersji obiadowej

Pstrąg pieczony w wersji obiadowej to świetne danie, przyrządzany z aromatyczną cytryną, a pieczony na jednej blasze z ziemniaczkami, cebulką i papryką. Gotowe danie na obiad z rybką w roli głównej - wystarczy wyjąć z piekarnika. Już nie może być prościej, a przy tym tak smacznie i zdrowo. I jaka oszczędność czasu, pracy i zmywania brudnych naczyń. :) Polecam!Składniki dla 4 osób:1 kg ziemniaków (już po obraniu, pokrojonych w plasterki)2 czerwone cebule, pokrojone w piórka2-3 papryki, oczyszczone i pokrojone w kawałki1 cytryna4 pstrągi1,5 łyżeczki soli1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu2 łyżki oliwy z oliwekDodatkowo sól i pieprz do przyprawienia ryby.Przygotowanie:Ryby oczyścić, opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem. Natrzeć solą i pierzem z zewnątrz i wewnątrz. Można dodatkowo koperkiem tym razem pozostałam przy podstawowych przyprawach. Na każdej rybie zrobić 3 cięcia pod lekkim skosem, dość głębokie, ale nie na tyle by uszkodzić rybę. Poczujecie wyczuwalny opór, dochodząc prawie do grzbietu i te kilka milimetrów w zupełności wystarczy.Cytrynę pokroić na plastry, każdy na pół. Cześć plasterków umieścić w nacięciach, a pozostałe powkładać do wnętrza do każdej ryby po dwie połówki.Ziemniaki skropić oliwą, dodać warzywa, przyprawy i wszystko dokładnie wymieszać.Wsypać na dużą blachę (28/44) i rozłożyć równomiernie.Wstawić do nagrzanego do 190°C piekarnika i piec 15 minut.Wyjąć blachę, przemieszać warzywa łyżką, porozkładać ryby cytrynkami do góry, zwiększyć temperaturę do 200°C i piec kolejne 20 minut.Podawać na gorąco od razu po upieczeniu.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Muffiny z truskawkami i kruszonką

Kucharskie przepisy Betty

Muffiny z truskawkami i kruszonką

Na blogu jest już wiele rożnych muffin i podobnych na nie przepisów, ale żeby nie było problemu z dobraniem składników zamieszczam kolejny przepis tym razem muffiny z truskawkami i kruszonką. Nie raz już wspominałam, że ciasto na muffiny jest chyba najwdzięczniejsze, proste i szybkie w przygotowaniu, a poza tym takie smaczne, że cho, cho :)Składniki:2 i 1/4 mąki pszennej2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia3/4 szklanki cukrucukier waniliowy lub ekstrakt wanilii2 jajka100 ml oleju230 ml maślanki lub jogurtu naturalnego12 truskawek12 papierowych papilotekPrzygotowanie:Olej połączyć z jajkami i maślanką, roztrzepać rózgą na gładką masę. Dodać cukier, przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Wszystko razem wymieszać. Papilotki włożyć do foremek i napełnić ciastem. Do każdej muffiny dodać truskawkę przekrojoną na 3-4 części. Zasypać kruszonką i wstawić do piekarnika nagrzanego na 190°C. Piec przez 25 minut lub do tzw. suchego patyczka.Kruszonka:3 łyżki masła4 łyżki mąki4 łyżki cukruMasło rozetrzeć w dłoni razem z cukrem i mąką, aż powstanie sypka kula, która z łatwością da się rozkruszyć na kruche grudki.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Toskańska zupa pomidorowa - krem

Kucharskie przepisy Betty

Toskańska zupa pomidorowa - krem

Toskańska zupa pomidorowa - krem jest po prostu pyszna, to jedna z najsmaczniejszych zup pomidorowych jakie w ogóle jadłam. Wprawdzie nie wiem czy dlatego jest taka smaczna, że ją troszkę spolszczyłam czy dlatego, że sugerowałam się włoską recepturą. W każdym razie nie wyobrażałam sobie pomidorowej bez dodatku włoszczyzny i to jest ta znacząca różnica, którą wprowadziłam. Zupa jest gęsta i kremowa zarazem, bardzo aromatyczna i pożywna. Włosi podają ta zupę z namoczonym w niej pieczywem. Wg mnie wystarczą grzanki albo np. pulpeciki z kaszy jaglanej i na pewno będzie równie pysznie. Polecam!Składniki:1 duża cebula, pokrojona w kostkę4 ząbki czosnku, pokrojone w miarę drobno2-3 marchewki pokrojone na kilka mniejszych kawałkówkawałek selera pokrojony na mniejsze części1/2 pora trochę rozdrobniona na liście1/2 papryki3 łyżki koncentratu pomidorowego2 puszki pomidorów w kawałkach albo 1kg świeżych, letnich, dojrzałych pomidorówgarść świeżych liści bazylii lub 1 łyżka suszonejsól do smakumaleńka szczypta ziaren chili, (chyba, że ktoś lubi bardzo pikantnie ale nie więcej niż 1/6 łyżeczki)1 serek topiony 100 g najlepiej Emmentaler albo Gouda4 łyżki oliwy z oliwekDodatkowo grzanki albo 2-3 dniowy chleb bez skórki pokrojony w kostkę oraz natka pietruszki drobno posiekanaPrzygotowanie:Cebulę podsmażyć wraz z czosnkiem na oliwie przez 2 minuty na końcu oprószyć solą i dodać ziarna chili. Dodać warzywa i razem smażyć przez kolejne 3 minuty, co jakiś czas mieszając. Zalać 1,5 l wody i gotować przez 15 minut. Dodać pomidory i gotować pod przykryciem na średnim ogniu przez kolejne 15 minut. Dodać bazylię i całość zblenderować na gładki krem.Do zupy dodać serek, (to kolejna moja zmiana, Włosi podają ją z serem Parmigiano-Reggiano posypanym już na końcu ) koncentrat pomidorowy i gotować kilka minut, aż się całkowicie rozpuści. Jeśli zupa wydaje się zbyt gęsta można ją rozrzedzić dodając jeszcze 1 szklankę wody i chwilę pogotować.Na końcu doprawiamy zupę sporą ilością soli i ewentualnie 1 łyżką cukru, jeśli jest zbyt kwaśna. (To zależy od pomidorów.)Rozlewamy do miseczek podajemy z grzankami lub pulpecikami i odrobiną natki pietruszki.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Sernik na zimno z truskawkami

Kucharskie przepisy Betty

Sernik na zimno z truskawkami

Pulpety z kaszy jaglanej

Kucharskie przepisy Betty

Pulpety z kaszy jaglanej

Pulpety z kaszy jaglanej przygotowałam całkowicie w wersji wegańskiej i bezglutenowej, oczywiście można je dowolnie modyfikować. Nie będę czarować, że jestem jakąś wielką miłośniczką kaszy jaglanej bo to nieprawda. Kasza jaglana ma specyficzny smak, który nie jest dla mnie zbyt przyjazny. Ale mam świadomość, że jest bardzo zdrowa, odżywcza, a nawet lecznicza dlatego polecam ją z czystym sumieniem, powinniśmy jeść jej jak najwięcej, ja sama włączyłam ją do rodzinnego menu.Póki co by się do niej bardziej przyzwyczaić mieszam ją z innymi składnikami, wówczas jest o wiele smaczniejsza i bardziej przyswajalna.Klopsiki z niej przygotowane są wręcz fantastyczne, małe zgrabne kuleczki przygotowane na bazie kaszy z niewielkim dodatkiem ziół, marchewki i pestek są smaczne bardzo lubię je w kremowej zupie lub pomidorowym sosie. Mogą stanowić samodzielne danie lub być jego uzupełnieniem. Polecam!  Składniki:1,5 szklanki kaszy jaglanej2-3 marchewki, starte na drobnej tarcepęczek natki pietruszki, drobno pokrojony  200 g pestek dyni, drobno zmielonych na proszek (można zastąpić słonecznikiem)3 łyżki olejusól i pieprz Przygotowanie:Kaszę należy porządnie przepłukać na drobnym sitku pod bieżąca wodą. W rondelku zagotować 3 szklanki wody z 1 łyżką soli.Do gotującej się wody wsypujemy kaszę i dodajemy 1 łyżkę oleju. Kilkakrotnie mieszamy łyżką i doprowadzamy do wrzenia. Od tego momentu gotujemy na średnim ogniu pod przykryciem 12 minut. Zestawiamy kaszę z kuchenki i zostawiamy na jakieś 20 minut nadal pod przykryciem by wchłonęła cały płyn.Do kaszy dodajemy marchewkę, zmielone pestki, 2 łyżki oleju i natkę. Mieszamy łyżką, a gdy nieco przestygnie wyrabiamy ręcznie masę. Oprószamy pieprzem, jeszcze raz całość mieszamy jeśli trzeba można jeszcze doprawić solą.Nagrzewamy piekarnik do 200°C. A w międzyczasie formujemy małe pulpeciki i układamy na blasze wyłożonej papierem.Pieczemy około 30-35 minut aż będę z zewnątrz delikatnie chrupiące i rumiane. Można je nawet przypiec troszkę bardziej jeśli ktoś lubi.Gotowe podajemy w zupie, z sosem, lub warzywami.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Cordon bleu czyli kotlet szwajcarski

Kucharskie przepisy Betty

Cordon bleu czyli kotlet szwajcarski

Cordon bleu czyli kotlet szwajcarski, tradycyjnie wykonany jest z cielęciny. Ja jednak postawiłam na drób, a dokładnie piersi z kurczaka. Łatwo poddają się je obróbce, dzięki czemu przygotowanie kotleta nie stwarza problemu. No i nie oszukujmy się, są również zdecydowanie tańsze, a zapewniam że równie pyszne. Kotlet szwajcarski przypomina nieco dewolaja z serem, choć jest płaski jak tradycyjny kotlet, to jego wnętrze wypełnia ser i dodatkowo szynka, cały jest panierowany i smażony. Szynkę najlepiej użyć szwarcwaldzką wówczas smakuje naprawdę doskonale, ale jeśli będzie inna wędzona to oczywiście nic się nie stanie. Codon bleu jest bardzo smaczny i pięknie się prezentuje, doskonale nadaje się na niecodzienny obiad. Polecam.Składniki dla 4 osób4 nieduże pojedyncze piersi z kurczaka8 plastrów żółtego sera, użyłam Edamskiego4 plastry szynki lub 2 -4 więcej, (zależy od wielkości, plaster szynki powinien pokryć powierzchnię kotleta)2 jajka1/2 szklanki mąki pszennejbułka tarta sól, pieprz, czerwona słodka paprykaolej do smażeniaPrzygotowanie:Metod przygotowania cordon bleu jest kilka i choć różnią się tylko nieznacznie, to często przygotowanie ma wpływ na późniejszy efekt końcowy kotleta. Moja metoda jest naprawdę prosta i przede wszystkim zapewnia, że mięso jest soczyste i absolutnie ser nie wypływa w trakcie pieczenia. Za to po przekrojeniu widzimy piękny efekt wnętrza kotleta i delikatnie wypływający ser.Zaczynamy od opłukania mięsa i osuszenia każdej piesi ręcznikiem papierowym.Od każdej piersi odcinam kawałek mięsa ten z boku, który jest dosyć cienki i przylega właściwie tylko błoną. Te kawałki zbieram i chowam do lodówki na kolejny obiad. Z jednej piersi nawet małej wychodzi naprawdę duży kotlet i ta dodatkowa cześć jest zupełnie zbędna.Kiedy mam już same grube kawałki, przekrawam pierś na pół, ale nie do końca i rozkładam na desce.Powstanie coś na kształt serca, przykrywam kawałkiem foli spożywczej i delikatnie rozbijam na cienki kotlet, uważając by nie zrobić dziur w mięsie.Rozbity kawałek mięsa oprószam solą, pieprzem i czerwoną papryką. Tylko wewnętrzną stronę, nie ruszając go z deski. Układam szynkę i dwa plastry sera. Należy zwrócić uwagę by dodatki rozłożone na mięsie nie zachodziły do samego końca. Brzeg około centymetra powinien być wolny. Tak przygotowany kotlet składam na pół, delikatnie ściskając brzeg surowego mięsa. Tą sama czynność powtarzam ze wszystkimi kawałkami piersi. Jeśli kotlet wydaje się zbyt gruby, można go jeszcze delikatnie stłuc, ale koniecznie przez folię.Przygotowuje panierkę. Do jednej miseczki wsypuje mąkę, do kolejnej bułkę tartą, a do ostatniej wbijam dwa jajka, dodaje 2 łyżki wody oprószam solą, pieprzem i roztrzepuje mocno widelcem. Każdy kotlet obtaczam najpierw w mące, następnie w jajku, a na końcu w bułce tartej.Gotowe smażę po dwa na raz na rozgrzanej dużej patelni wypełnionej około 3-4 mm olejem. Mniej więcej do 1/3 wysokości kotletów. Należy koniecznie pamiętać, że mięso wkładamy na patelnie dopiero kiedy olej będzie rozgrzany, a nie zimny. Smażę kotlety około 5-6 minut z każdej strony na średniej mocy palnika, żeby kotlety się nie spiekły i co najważniejsze, żeby w środku nie były surowe.Podaje natychmiast po przygotowaniu. Wówczas efekt jest najpiękniejszy, kiedy po przekrojeniu jeszcze ciepły ser delikatnie wypływa.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Sernik jogurtowy pieczony

Kucharskie przepisy Betty

Sernik jogurtowy pieczony

Sernik jogurtowy pieczony to jeden z najlepszych serników jakie jadłam w życiu. Przede wszystkim dlatego, że mimo iż jest całkowicie na bazie jogurtu to odzwierciedla smak tradycyjnego sernika, a przy tym jest tak bardzo delikatny i subtelny w smaku. Przygotowuje się go bardzo prosto wg mnie przygotowanie zajmuje znacznie mniej czasu, niż przygotowanie tradycyjnego sernika. Ponadto wypiek jest idealnie równy jak przysłowiowy "stół", piękny wyrośnięty. Nie sprawia żadnego problemu, a prezentuje się fantastycznie i cudnie smakuje. Dla uatrakcyjnienia ciasta dodatkowo powkładałam kilka ciasteczek Oreo, które doskonale smakują i komponują się z jasnym ciastem. Ale ten element można pominąć i absolutnie nie będzie to miało żadnego wpływu na jakość sernika.Składniki:jogurt naturalny 1000g (użyłam jogurtu z wiaderka nie odtłuszczonego)4 jajka3/4 szklanki cukru2 budynie waniliowe z cukrem1 łyżka mąki pszennej1 łyżka mąki ziemniaczanej1 łyżeczka ekstraktu z waniliiPonadto Do wyłożenia formy biszkopty lub herbatniki albo ciasteczka oreo wg uznania.  Ja zarówno na spodzie jak i na górze użyłam Oreo, łącznie 3 opakowania. (Oreo czarnych i złotych.)Cukier puder do oprószeniaPrzygotowanie:Tortownicę o średnicy 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a na jej dnie poukładać ciasteczka. Formę należy dokładnie owinąć dwukrotnie folią aluminiową. Sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej. Ewentualnie można postawić drugą blachę z gorącą wodą pod blachą z sernikiem.Do misy miksera wsypać cukier, wanilię i wbić jajka. Zmiksować razem dodać budynie, mąkę i znów dokładnie wymieszać. Na końcu dodać jogurt, wymieszać dokładnie, ale krótko mikserem by nie napowietrzać masy.Masę serową przelać do tortownicy, będzie dość rzadka ale to nic, taka ma być. Wyrównać nieco wierzch ciasta i powkładać pionowo kilka czarnych ciasteczek Oreo.Piekarnik nagrzać do 170°C i piec ciasto w kąpieli wodnej godzinę. Po godzinie zmniejszyć temperaturę na 160°C i piec jeszcze od 15 do 30 minut. Ja piekłam łącznie półtorej godziny. Po godzinie należy sprawdzać czy masa sernika na środku jest ścięta czy jeszcze galaretowata. Musi być ścięta, wówczas ciasto jest gotowe. Zostawiamy je jeszcze na 15 minut w piekarniku ale już przy uchylonych drzwiczkach. A po tym czasie gdy woda wokół ciasta wystygnie, wyciągamy z kąpieli wodnej i odstawiamy ciasto w tortownicy na kratkę do całkowitego wystygnięcia.Następnie schłodzić w lodówce przez kilka godzin lub całą noc. Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem.Smacznego!Uwaga:Wszystkie produkty do sernika muszą mieć temperaturę pokojową.Kąpiel wodna polega na tym że mniejszą blachę z ciastem umieszczamy w większej blasze, a pomiędzy do połowy wlewamy wrzącą wodę.Serniki mają to do siebie, że "dochodzą", pieką się jeszcze po wyjęciu z piekarnika. Dlatego powinny zawsze być pieczone dzień wcześniej.Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Kaszanka pieczona z ziemniakami

Kucharskie przepisy Betty

Kaszanka pieczona z ziemniakami

Kaszanka pieczona z ziemniakami i cebulką to doskonała propozycja na obiad, jest pyszna pachnąca z delikatnie spieczoną skórką, prawie jak kaszanka z grilla tyle, że o wiele zdrowsza. Grill jest super i zdrowy w warunkach domowych ale jak się okazuje ten na zewnątrz już niekoniecznie. Chyba że dokładnie zabezpieczymy żywność by ani smog z węgla drzewnego, ani skraplający się tłuszcz, który pod wpływem spalania wydziela związki rakotwórcze nie miał w żaden sposób styczności z jedzeniem. Przygotowanie kaszanki zajmuje dosłownie chwile, potem tylko pieczenie. Potrawę można podać do stołu nawet na blasze wygląda bardzo efektownie i zarówno domownicy jak i goście będą zachwyceni. Polecam!Składniki: można dowolnie zmniejszać wg uznania, podam jak ja przygotowałam1, 2 kg ziemniaków już po obraniu pokrojonych w plasterki2 cebule, obrane pokrojone w plasterki8 niezbyt dużych lasek kaszanki1,5 łyżeczki soli1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu2 łyżki oliwypikle ogórkowe do podania lub dowolne surówkiPrzygotowanie:Ziemniaki skraplam oliwą, solę, pieprzę, dodaje cebulę i dokładnie wszystko mieszam. Wysypuje wszystko na dużą blaszkę (28/44) i rozkładam równomiernie by w miarę płasko leżało.Wstawiam do nagrzanego do 190 stopni piekarnika i piekę 20 minut.Wyjmuję blachę z ziemniakami, drewnianą łyżką je trochę przemieszam, jeszcze niektóre przykleiły się do blaszki i rozkładam laski kaszanki na ziemniakach. Ponownie wsuwam blaszkę do piekarnika i piekę kolejne 10 minut. Przewracam kaszankę na drugą stronę i znowu zapiekam 10 minut. Jeśli za mało się spiecze podnoszę temp do 220 i piekę kolejne 10 minut lub zamiennie można włączyć na 5 minut grill w kuchence jeśli macie.Rozkładam pomiędzy pikle i podaje do stołu.Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Groszek z marchewką na gęsto

Kucharskie przepisy Betty

Groszek z marchewką na gęsto

Groszek z marchewką na gęsto to był mój ulubiony dodatek do obiadu gdy byłam dzieckiem, a potem z taką samą pasją pokochali go moi synowie. Marchewkę z groszkiem przygotowuje się w banalnie prosty sposób, a wierzcie mi nie ma dziecka, które oprze się im, my jadamy do dziś :) Warzywa są delikatnie słodkie, z wyczuwalną maślaną nutą i oblepione pysznym sosem idealne do drugiego dania. Polecam!Składniki:500 g marchewki1 szklanka groszku może być z puszki lub mrożony1 łyżka masła0,5-1 łyżka cukruszczypta soli1 łyżeczka mąki pszennej rozprowadzona w 1/3 szklanki zimnej wody (dokładnie żeby nie było grudek)Przygotowanie:Marchew obieram, opłukuje i kroję w kostkę, wrzucam do rondelka i oprószam szczyptą soli. Zalewam wodą, tyle żeby było jej równo z marchewką, nie więcej i gotuje pod przykryciem 25 minut. Dodaję groszek, cukier, masło i gotuję wszystko jeszcze chwilkę bez pokrywki aż marchewka i groszek będą miękkie, a woda nieco odparuje. Jeśli nieco wody odparowało to wystarczy kilkakrotnie przemieszać warzywa by wszystkie równo były miękkie.Na koniec wlewam zawiesinę z mąki i ciągle mieszając doprowadzam do wrzenia. Marchewka z groszkiem powinny być bardzo gęste. Tak przygotowane na ciepło podaje do obiadu.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Zupa parzycha

Kucharskie przepisy Betty

Zupa parzycha

Schab po warszawsku

Kucharskie przepisy Betty

Schab po warszawsku

Schab po warszawsku to pyszna mięsna kanapeczka, wypełniona po brzegi masą jajeczną, doprawioną chrzanem by wyostrzyć smak. Całość zalana galaretą. Schab tak podany wygląda i smakuje wspaniale idealnie nadaje się na uroczystości i święta, ale także na pewno z przyjemnością sięgniemy po niego w cieplejsze dni, kiedy chętnie zjadamy zimne potrawy. Polecam!Składniki:1,2 -1,5 schabu bez kości, nie więcej bo będzie bardzo dużo porcjisól, pieprz, 4 ząbki czosnku, 2 łyżki majeranku2-3 łyżki oleju2 l bulionu warzywnego, ugotowałam z włoszczyzny, dodałam jeszcze 2 marchewki i dość mocno doprawiłam, 2 saszetki żelatyny, każda na litr lub 1 saszetka na 2,5 l płynu2 łyżki octuMasa jajeczna:7 jajek ugotowanych na twardo2 łyżki chrzanu tartego (użyłam kupny)1-2 kopiaste łyżki majonezu1 pęczek dymki, drobno pokrojonejsól i pieprz do smakuJajka pokroić w kosteczkę wymieszać z chrzanem. Dodać połowę szczypiorku i majonez tylko nie za dużo by masa nie zrobiła się rzadka. Doprawić do smaku solą i pieprzem.Przygotowanie:Schab nacieram przyprawami i wraz z obranym czosnkiem wkładam do rękawa do pieczenia i odstawiam do lodówki na 2-3 godziny lub nawet na całą noc zależy o której zaczynam przygotowywać. Wygodnie jest odstawić na noc.Kiedy mięso przejdzie przyprawami, wyciągam je z woreczka i obsmażam dokładnie ze wszystkich stron na mocno rozgrzanym na patelni oleju.Jak odrobinę przestygnie wkładam je z powrotem do woreczka, zapinam zatyczkę i wstawiam do mocno nagrzanego piekarnika. Ja włożyłam mięso w rękawie do keksówki, tak było mi wygodniej  włożyć je do piekarnika. Piekę w temperaturze 200°C przez 1,20, a przy większym kawałku 1,30 minut.Upieczone mięso wyciągam i odstawiam na kratkę do całkowitego wystygnięcia.W międzyczasie można przygotować bulion. Marchewki zabieram do dekoracji i przelewam przez sitko żeby był czysty. Doprowadzam do wrzenia, zdejmuje z ognia i wsypuje żelatynę, mieszam chwilę by się rozpuściła, dodaje ocet by bulion miał bardziej wyrazisty smak. Odstawiam do całkowitego wystygnięcia.Zimny, podkreślam całkowicie zimny schab kroję na plastry. (Ciepły będzie się kruszył, można dodatkowo go schłodzić przed krojeniem w wdówce.) Wygląda to tak, ponieważ musi powstać kanapka więc najpierw kroję plaster o szerokości 0,5 cm i kroje do 3/4 grubości schabu, tak by całkowicie nie odkroić plastra od całości mięsa. Następne cięcie wykonuje 0,5 cm dalej tym razem przekrawam całkowicie mięso odcinając centymetrowy plaster schabu z kieszonką wewnątrz.Tak samo postępuję z kolejnymi plastrami mięsa, aż do skończenia.Napełniam wszystkie kawałki mięsa pastą aż do wyczerpania i układam kolejno kawałki w półmisku. Pozostałą dymkę wykorzystuje do ozdobienia wszystkich plastrów. Z marchewki wycinam różyczkę, dodatkowo układam z liści selera naciowego ozdoby i całość zalewam tężejącą galaretą. Odstawiam półmisek do lodówki do całkowitego stężenia.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Pleśniak z rabarbarem

Kucharskie przepisy Betty

Pleśniak z rabarbarem

Pleśniak z rabarbarem to jest ciasto do którego z całą pewnością będziecie chętnie wracać, bo to ciasto ma same zalety, no może poza jedną wadą, że znika tak szybko, że nie można się nim nasycić. Pleśniak jest po prostu cudowny! Wspaniałe kruche ciasto w dwóch kolorach z delikatną "pleśnią" w postaci słodkiej, puszystej pianki z bezy, który możemy przygotować jak ja z rabarbarem lub dowolnymi owocami sezonowymi. Szczerze polecam!Składniki:250 g masła5 jajek (osobno białka na bezę i żółtka do ciasta)3 szklanki mąki pszennej (szklanka = 250 ml)3 łyżki drobnego cukru do ciastaszczypta soli1 łyżka gęstej śmietany1,5 łyżeczki proszku do pieczenia2 łyżki kakao2 łodygi rabarbaru, dodałam jeszcze 6 truskawek (lub inne owoce albo dżem)3/4 szklanki cukru do bezy1 łyżka mąki ziemniaczanej do bezyPrzygotowanie:Ciasto można wykonać na dwa sposoby pierwszym jest oczywiście użycie malaksera, wówczas to zajmuje dosłownie kilka sekund, no i tradycyjny sposób zagniatamy ciasto ręcznie.By przygotować kruche ciasto wysypujemy na stolnicę mąkę, proszek do pieczenia, 3 łyżki cukru, odrobinę soli, żółtka, śmietanę i masło, wszystkie składniki siekamy nożem, mieszamy i znów siekamy aż powstaną małe grudki. Potem szybko zagniatamy ciasto dłońmi. Dzielimy na 3 w miarę równe części, do jednej z nich dodajemy kakao i zagniatamy by całe pokryło się kolorem i było gładkie. Każdą z kul zawijamy w folię spożywczą i chowamy na 20 minut do zamrażalnika by stwardniały.W międzyczasie tortownicę o średnicy 28 cm wykładamy papierem do pieczenia. Nastawiamy piekarnik na 180 °C. Białka ubijamy na sztywną pianę pod koniec ubijania dodajemy 3/4 szklanki cukru i łyżkę mąki.Jasną kulkę ścieramy na dno tortownicy, układamy rabarbar pokrojony w małe kawałki. Na owoce ścieramy kolejną kulę, tym razem ciemną, a na nie rozsmarowujemy pianę z białek.Na koniec ścieramy ostatni kawałek ciasta.Ciasto wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 50 minut. Gotowe odstawiamy na kratkę do całkowitego wystygnięcia. Wówczas najlepiej się kroi.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Pasta z awokado i jajek do kanapek

Kucharskie przepisy Betty

Pasta z awokado i jajek do kanapek

Pasta z awokado i jajek smakuje po prostu obłędnie, a przy tym jest niesamowicie zdrowa, bogata w naturalne tłuszcze. Pastę nakładam bezpośrednio na pieczywo pomijając smarowanie masłem, bo jest sycąca i smaczna, wspaniała na śniadanie, a nawet do pojemniczka np. do pracy. Dodatkowo kanapeczki można udekorować zieleniną lub jak ja dodać troszkę nowalijek i innych warzyw. Polecam.Składniki;1 dojrzałe awokado3 jajka ugotowane na twardo1,5 łyżki oliwy z oliwek Jak użyłam o smaku czosnku ale może być zwykła.sól i świeżo zmielony czarny pieprz1 łyżeczka soku z cytryny (opcjonalnie żeby nie ściemniało awokado)dodatkowe warzywa do kanapek (opcjonalnie wg uznania)Przygotowanie:By zrobić tą pastę można użyć ręcznego blendera lub zwyczajnie rozgnieść widelcem.Zaczynamy od obrania awokado. Każdy ma swój sposób na obieranie owoców, a jeśli jeszcze nie macie własnego polecam mój jest naprawdę prosty. Nacinam ostrym nożem awokado, głęboko aż do pestki zataczając koło wokół jej osi. Następnie przekręcam połówkami awokado w przeciwnych kierunkach i natychmiast polówki się rozdzielają. Biorę jedną połówkę i zahaczając skórkę o brzeg szklanki, kieruję dłoń z owocem w dół. Owoc oddziela się od skórki i wpada w całości do szklanki. Tak samo robię z drugą połówką. Usuwam pestkę, która się oddziela, owoc przekładam do miseczki by łatwiej było go rozgnieść.Jeżeli nie planujecie od razu zjeść pasty warto natychmiast dodać sok z cytryny wówczas awokado nie ściemnieje. Rozgniatamy owoc z cytryną na jednolitą masę dodajemy jajka i również je rozgniatamy, łącząc wszystko razem. Oprószamy solą, pieprzem, dodajemy oliwę i odstani raz dokładnie mieszamy by pasta była dobrze doprawiona.Pozostaje już tylko posmarować kanapki i można się delektować.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Okoń morski pieczony

Kucharskie przepisy Betty

Okoń morski pieczony

Okoń morski, pieczony z ziołami to wspaniała ryba idealna na obiad. Obiad, który praktycznie robi się sam w dodatku jest zdrowy, wygląda i smakuje wyjątkowo apetycznie. No kto takich potraw nie lubi? Wystarczy przygotować rybę, co zajmuje dosłownie chwile i do piekarnika. Liście szpinaku skropić oliwą, oprószyć przyprawami i gotowe. I mamy fantastyczne lekkie danie, które oczywiście możemy wedle uznania uzupełnić np. ziemniaczkami, bukietem surówek czy innymi dodatkami. Polecam!Składniki do 4 osób:4 okonie (najlepiej wypatroszone)2 łyżki drobno pokrojonej natki pietruszki2 łyżki drobno pokrojonego świeżego koperku2 łyżki masła2 łyżki oliwysól i pieprzPrzygotowanie:Ryby oczyścić, nożem zeskrobać z nich resztki łusek i pozostałe zanieczyszczenia, opłukać pod bieżąca wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem.W środku oprószyć ryby pieprzem i solą, a z zewnątrz wysmarować dokładnie oliwą.Masło wymieszać widelcem dokładnie z natką pietruszki, podzielić na 4 porcje i po jednej wsunąć do wnętrza każdej ryby.Okonie ułożyć na papierze do pieczenia z zewnątrz oprószyć solą, pieprzem i koperkiem. Razem z papierem przełożyć na blachę.Piekarnik dobrze nagrzać do temperatury 200°C, wsunąć blachę do piekarnika i piec ryby 20 minut. Rybę podawać od razu po upieczeniu.Szpinak przepłukać pod bieżącą wodą, odsączyć, oprószyć solą, pieprzem i skropić oliwą z oliwek, wedle uznania można jeszcze sokiem z cytryny.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Szparagi pieczone (najlepszy sposób na szybki obiad)

Kucharskie przepisy Betty

Szparagi pieczone (najlepszy sposób na szybki obiad)

Szparagi pieczone to najlepszy sposób na to pyszne sezonowe warzywo, które można podać z mnóstwem dodatków, choć wg mnie najlepiej komponują się z jajkami. A ponieważ, w sezonie szparagowym wszyscy chętnie jemy jajka sadzone z ziemniaczkami, to ja łącząc te składniki przygotowałam obiad. Jest to najlepszy sposób na szybki obiad, szparagi nie tracą koloru, zachowują jak najwięcej swojego naturalnego smaku, a przy tym oszczędzamy wiele czasu piekąc wszystko razem, w dodatku danie jest o wiele mniej kaloryczne, unikamy niezdrowego smażenia na patelni i jest niesamowicie pyszne. By je jeszcze bardziej uatrakcyjnić dodałam trochę chudego bekonu, dzięki niemu ziemniaczki stały się tak aromatyczne, że nikt nie mógł oprzeć się tej potrawie. Polecam!Składniki dla 4-5 osób:1,2 kg obranych ziemniaków pokrojonych w talarki2 pęczki szparagów zielonych (40 sztuk)8 jaj2 łyżki oliwy z oliwek300 g chudego bekonu pokrojonego w kostkę12 pomidorków koktajlowychsól i pieprz do smaku2 łyżki drobno pokrojonego koperkuPrzygotowanie:Ziemniaki skraplam oliwą, solę, pieprzę, dodaje bekon i dokładnie wszystko mieszam. Wysypuje wszystko na dużą blaszkę (28/44) i rozkładam równomiernie by w miarę płasko leżało.Wstawiam do nagrzanego do 190 stopni piekarnika i piekę 30 minut.W międzyczasie opłukuje szparagi, osuszam ręcznikiem i odłamuje końcówki.Wyjmuję blachę z ziemniakami, drewnianą łyżką je trochę przemieszam i rozkładam szparagi na ziemniakach, wbijam na nie jajka, oprószam je solą i pieprzem. Ponownie wsuwam blaszkę do piekarnika i piekę kolejne 10 minut.Posypuję pomidorkami, koperkiem i podaje do stołu.Smacznego!Rada:1. Ziemniaki można już sprawdzić po 20-25 minutach czy są dobre, bo tak naprawdę długość pieczenia zależy od gatunku ziemniaka i dobrze nagrzanego piekarnika2. Można tą potrawę przygotować całkowicie w wersji bezmięsnej, wystarczy pominąć bekon.Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Kotlety wieprzowe po tajsku

Kucharskie przepisy Betty

Kotlety wieprzowe po tajsku

Kotlety wieprzowe po tajsku są naprawdę rewelacyjne i proste w przygotowaniu do tego stopnia, że skoro zaskoczył nas nimi mój syn to każdy facet jest w stanie je zrobić. Przygotowuje je się bardzo szybko, a smak jest zaskakującą smaczny łączy w sobie standardowy schab ze wspaniałym smakiem kokosa i orzechów ziemnym. Mięso wieprzowe w sosie orzechowym smakuje tak obłędnie, że nawet dzieci je uwielbiają. Polecam!Składniki na 4 kotlety:4 łyżki mąki pszennej1 łyżeczka1 łyżeczka kuminu1/4 łyżeczki pieprzu cayenne1/2 łyżeczka soli2 łyżki oleju 4 kotlety schabowe bez kości o grubości 1 cmSos orzechowy75 ml bulionu z kurczaka lub z kostki125 ml mleka kokosowego2 łyżki masła orzechowego1 łyżka miodu1 łyżeczka mielonego imbiru1/4 łyżeczki soliPonadto:4 łyżki posiekanej dymki1 papryka pokrojona w paski4 łyżki orzeszków ziemnych (fistaszków) obranych i drobno posiekanychPrzygotowanie:Na talerzu wymieszać mąkę, kumin, sól i pieprz. Obtoczyć z obu stron kotlety i strzepnąć nadmiar mąki.Na dużej patelni rozgrzać olej i na średnim ogniu usmażyć kotlety, po 4 minuty z każdej strony.Wymieszać wszystkie składniki na sos, gotować na małym ogniu dwie minuty aż zgęstnieje.Ułożyć mięso na głębokim półmisku polać sosem i oprószyć dymką, papryką i orzechami. Podawać najlepiej z ryżem albo z tajskim makaronem ryżowym.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Kartacze

Kucharskie przepisy Betty

Kartacze

Kartacze to potrawa regionalna bardzo popularna w północno-wschodniej Polsce i przyznam się szczerze, że dopóki nie poznałam mojego drugiego męża o jej istnieniu nie miałam bladego pojęcia. A szkoda bo to naprawdę wyśmienita potrawa, prawdziwie domowa. Doskonale pamiętam swe zdziwienie na widok tak gigantycznej kluchy, wypełnionej mięsem, a wielkością przypominającej strusie jajo. Niektórzy robią kartacze w kształcie kuli, ale rodzina mego męża zawsze na kształt strusiego jaja zwą je również cepelinami. Kartacze w smaku przypominają nieco pyzy ale wg mnie są o wiele smaczniejsze i choć trochę z nimi pracy to naprawdę warto je przygotować, wszyscy zjadają je w oka mgnieniu. Najlepiej przygotować dużą porcję na dwa dni, bo na drugi dzień odsmażone są jeszcze smaczniejsze i mamy jeden dzień wolnego od gotowania. Polecam!Składniki na dużą porcje (12 naprawdę dużych kartaczy, można zrobić z połowy porcji)3 kg ziemniaków już po obraniu2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej1 kg surowego, mielonego mięsa1 cebula2 łyżki majeranku2 płaskie łyżeczki soli3/4 łyżeczki pieprzuDo okraszenia:cebula, trochę wędzonego boczku i dymka do oprószeniaPrzygotowanie:1/3 ziemniaków ugotowałam i jeszcze ciepłe zmieliłam.Cebulkę pokroiłam w drobną kosteczkę i wymieszałam z mięsem i przyprawami. Dodałam 4 łyżki zimnej wody by mięso nie było zbite i dokładnie wyrobiłam na gładką masę.W dużym, szerokim garze wstawiłam wodę z łyżką soli by zdążyła się zagotować. W międzyczasie maszynką do mielenia mięsa z przystawką do ziemniaków, starłam szybko pozostałe ziemniaki.Duże sito wstawiłam do miski wyłożyłam czystą lniana ścierką (najlepiej użyć gazy, albo tetrową pieluchę) i mocno odcisnęłam ziemniaki z soku.Ostrożnie zlewałam sok do zlewu bo na dnie osadziła się skrobia, którą zebrałam i z powrotem dodałam do ziemniaków. Odciśnięte ziemniaki wraz ze skrobią i mąką ziemniaczaną dodałam do ugotowanych i wyrobiłam gładkie jednolite ciasto.Nabierałam ciasto wielkości pomarańczy, rozpłaszczyłam sobie na dłoni, na środku umieściłam mięso i uformowałam kartacza wielkości strusiego jaja. Należy zwrócić uwagę by masa ziemniaczana dokładnie oblepiła mięso, w przeciwnym razie może się rozlecieć.Gdy woda zaczęła wrzeć kolejno włożyłam połowę klusek (6 sztuk). Kartaczy należy włożyć na raz tyle do garnka by mogły swobodnie pływać. Po wypłynięciu gotowałam je jeszcze na małym ogniu 12 minut.W międzyczasie pokroiłam boczek, cebulę i podsmażyłam na patelni. Ugotowane cepeliny wyjmowałam łyżką cedzakową i od razu okrasiłam boczkiem z cebulką i oprószyłam szczypiorkiem.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Bananowe ciasto

Kucharskie przepisy Betty

Bananowe ciasto

Bananowe ciasto prezentuje się fenomenalnie niczym słoneczko, a i smakuje doskonale. Przygotowanie ciasta nie stanowi żadnych trudności, ani nie zajmuje dużo czasu choć składa się z dwóch etapów. Pierwszy to przygotowanie syropu do bananów, które znajdują się na dnie tortownicy, a drugi to oczywiście pieczenie. Upieczone ciasto odwracam do góry nogami, wówczas widać to zjawiskowe słoneczko bananowe. W środku ciasto ma piękny kolor, jest wilgotne i puszyste zarazem, po prostu fantastyczne. Polecam!Składniki:100 g miękkiego masła w temp. pokojowej220 g drobnego cukru do wypieków4 jajka 1 łyżeczka syropu z wanilii155 g zwykłej pszennej mąki1 łyżeczka proszku do pieczeniaszczypta soliSyrop:50 g masła60 g brązowego cukru60 ml syropu klonowego, albo miodu lub golden syropu4-5 bananów w zależności od wielkości, przekrojonych w poprzekMasło rozpuścić, dodać syrop, cukier i podgrzewać około 10 minut, aż cukier się rozpuści i powstanie jednolity, gładki, płynny syrop karmelowy.Dodatkowoodrobina tłuszczu do wysmarowania formytortownica o średnicy 23 cmPrzygotowanie:Jak syrop trochę przestygnie, wlewam go do wysmarowanej tłuszczem tortownicy i układam banany cięciem do dna tortownicy.Piekarnik rozgrzewam do temperatury 180 stopni C.Miękkie masło miksuje z cukrem, aż będzie jasne i kremowe. Dodaje kolejno jajka cały czas miksując pomiędzy jednym, a drugim, po czym dodaje wanilię i szczyptę soli.Mąkę przesiewam wraz z proszkiem do pieczenia, najpierw wszystko mieszam łyżką, a potem dokładnie mikserem, tylko chwilkę by składniki się wymieszały.Łyżką przekładam ciasto na banany i wyrównuję powierzchnie.Wstawiam do nagrzanego piekarnika i piekę 35 minut, albo do tzw. suchego patyczka. Wyjmuję z piekarnika i pozostawiam na blacie na 5 minut by nieznacznie przestygło.Zdejmuję obręcz, ciasto przykrywam talerzem i jednym ruchem obracam do góry nogami.Ściągam spód tortownicy i piękne ciasto gotowe.Ciasto jest tak pyszne, że można zjeść je nawet na ciepło podając z lodami, Zarówno dzieci jak i dorośli będą zachwyceni.Smacznego!Źródło: Przepis pochodzi z książki Billa Grangera pt. :Bill cooks for kidsPrzepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Wiosenna sałatka jaglana

Kucharskie przepisy Betty

Wiosenna sałatka jaglana

Wiosenna sałatka jaglana to 100% zdrowa propozycja idealna na obiad, kolacje lub przystawkę. Sałatka bogata w witamy, produkty alkalizujące organizm, a przy tym szybciutka do zrobienia i mega smaczna. Od razu muszę zaznaczyć, że jest to także świetna potrawa dla wegan, wegetarian i sadzę, że mięsożercom tez zasmakuje. Polecam.Składniki na dużą porcję:2 szklanki kaszy jaglanejpęczek dymkipęczek rzodkiewekpęczek zielonych szparagówpęczek zielonego, młodego groszku w strąkach (około 100g)pęczek mini kukurydzy około (100g)5 pomidorków koktajlowych2 łyżki oleju1 łyżka oliwy z oliwek (użyłam o smaku czosnku)sól i pieprz do smakuPrzygotowanie:Kaszę jaglaną przepłukuje na drobnym sitku pod zimną wodą, następnie zlewam wrzątkiem. Do garnka wlewam 2,5 szklanki wody dodaje olej i 1 łyżeczkę soli. Gdy woda się zagotuje wsypuje kaszę i raz tylko przemieszam, a potem zmniejszam moc palnika i na małej mocy, ale pod przykryciem gotuję 13 minut.W międzyczasie szybciutko opłukuje warzywa. Odłamuję końcówki szparagów, odrzucam, pozostałe łamię je na mniejsze kawałki. Kukurydzę i groszek również kroję na mniejsze części.Po upływie wyznaczonego czasu wrzucam do garnka z kaszą przygotowane warzywa delikatnie tylko raz przemieszam tak by zanurzyły się w kaszy i pod przykryciem gotuje kolejne 5 minut.Następnie zestawiam z kuchenki, kasza powinna już wchłonąć całkowicie płyn jeśli coś zostało, wystarczy znowu raz przemieszać, zdjąć pokrywę i po chwili reszta odparuje, ale już nie gotować.Uwaga! Kaszy jaglanej nie można mieszać w czasie gotowania bo zrobi się z niej papka. By ziarna zachowały się nie sklejone, staramy się w trakcie obróbki termicznej kaszy nie ruszać, a potem szybko zdjąć z kuchenki i najlepiej po chwili przełożyć do zimnej salaterki.Dymkę drobno pokroiłam, rzodkiewki w plasterki, a pomidorki do ozdoby nakroiłam tylko, nie przecinając ich całkowicie.Gdy kasza lekko przestygła, pokrojone warzywa dodałam do kaszy skropiłam oliwą z oliwek, oprószyłam odrobinę solą, pieprzem i delikatnie przemieszałam. Na wierzchu ułożyłam pomidorki koktajlowe.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!