Ivka w kuchni

Gołąbki siekane (bez zawijania)

Przyznaję, że tradycyjne gołąbki owinięte liściem kapusty w ogóle mnie nie kręcą... Te siekane, zwane także hiszpańskimi lub leniwymi,  to zupełnie coś innego  :)  Najpierw zarumienione na złoto na patelni, a potem podduszone w sosie pomidorowym, są dużo szybsze w wykonaniu od tych zawijanych i smaczniejsze - uwielbiam ten smak! Gołąbki siekane2 szklanki ryżu1 kg kapusty600 g mięsa mielonego4 jajka2 małe cebulebułka tartaolejsól, pieprzsos pomidorowyok. 0,5-1 litr bulionu  (w zależności od tego czy lubimy dużo sosu) słoiczek koncentratu pomidorowego (ok. 150-200 g)   Ryż ugotować na sypko. Kapustę drobno poszatkować, posolić, wymieszać i odstawić na około godzinę aby puściła sok. Cebulę drobno posiekać i podsmażyć na oleju. Z kapusty odcisnąć sok, dodać mięso mielone, ryż, cebulę i jajka. Doprawić solą i pieprzem. Z powstałej masy formować kotlety i obtaczać w bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym oleju na rumiano. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Bulion wymieszać z koncentratem pomidorowym, doprawić solą i pieprzem i przelać do dużego naczynia żaroodpornego lub głębokiej blachy od piekarnika. Gołąbki ułożyć w naczyniu, przykryć (w przypadku blachy folią aluminiową) i dusić przez około 30 minut, aż kapusta będzie miękka. Smacznego :) 

Ivka w kuchni

Sałatka z serem pleśniowym, winogronami i suszonymi pomidorami

Zanim rozpoczniemy bożonarodzeniowe szaleństwo przy stołach zaproponuję Wam coś lekkiego i zdrowego.Słodko-kwaśną sałatkę z miodowym dressingiem.Uwielbiam ją i jestem przekonana, że i Wy ją polubicie :) Sałatka z serem pleśniowym, winogronami i suszonymi pomidorami 150 g różnego rodzaju sałatkiść białych winogron100 sera pleśniowego Lazur10 suszonych pomidorówMiodowy sos winegret1 łyżeczka miodu3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju1 łyżka octu winnegosól, pieprzW małej miseczce wymieszać składniki sosu. Doprawić solą i pieprzem.Sałaty umyć, osuszyć i ewentualnie porwać na kawałki. Winogrona umyć, pokroić na połówki i usunąć pestki. Ser pleśniowy pokroić w kostkę, a pomidory suszone w poprzek, w paseczki.  Składniki sałatki delikatnie wymieszać.Przed podaniem polać miodowym sosem winegret.

Sernik czekoladowy

Ivka w kuchni

Sernik czekoladowy

Ivka w kuchni

Bigos staropolski

Bigos miał być gotowy na 17 listopada, na facebookową akcję.I był, ale niestety, nie udało mi przygotować wpisu w terminie.Bigos staropolski na blogu pojawia się dopiero dziś, z "delikatnym opóźnieniem" :)Zawsze gotuję ogromny gar bigosu. Oczywiście, jeśli macie ochotę, ilość składników możecie proporcjonalnie zmniejszyć. Jednak naprawdę polecam ugotowanie większej ilości. Nadmiar można zamrozić i macie kilka gotowych obiadów. Wystarczy tylko odmrozić i pogrzać - wielka wygoda :) Bigos staropolski  4 kg kapusty kiszonejróżne rodzaje mięs, najlepiej aby mięsa było tyle samo co kapusty, u mnie:        - 700 g pręgi wołowej       - 250 g boczku       - 1400 g łopatki wieprzowej       - 500 g kiełbasy jałowcowej       - 800 g karczku20 śliwek suszonych ½ szklanki czerwonego wytrawnego wina 4 małe cebule kilka suszonych grzybów2-3 liście laurowe kilka ziaren ziela angielskiegokilka ziaren jałowca koncentrat pomidorowy (opcjonalnie) sól, pieprz i ewentualnie cukier Kapustę kiszoną odcisnąć z kwasu i dokładnie przepłukać zimną wodą. Część kwasu z kapusty odlać do szklanki i zostawić na wszelki wypadek, gdyby pod koniec gotowania okazało się, że bigos jest za mało kwaśny. Kapustę poszatkować niezbyt drobno, przełożyć do garnka z grubym dnem, podlać wodą i gotować na wolnym ogniu. W tym czasie możemy zająć się pozostałymi składnikami. W rondelku grzyby zalać ½ szklanki wody i gotować na wolnym ogniu. Wołowinę i wieprzowinę pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać olej i przesmażyć mięso partiami na złoty kolor, a następnie dodać do gotującej się kapusty. Kiełbasę i boczek również pokroić w kostkę i osobno przesmażyć. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na oleju. Boczek, kiełbasę, cebulę oraz przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie i jałowiec dodać do kapusty.Z rondelka wyjąć grzyby, pokroić w paseczki i razem z wywarem z gotowania dodać do kapusty.Śliwki pokroić w paseczki, dodać do kapusty i gotować wszystko razem, przez kilka godzin, co jakiś czas mieszając.Pod koniec gotowania dolać wino, doprawić solą, pieprzem, ewentualnie cukrem i gotować jeszcze 30 minut. Jeśli lubicie można dodać również koncentrat pomidorowy. Bigos najsmaczniejszy jest po paru dniach gotowania, kiedy trochę odstoi i wszystkie smaki się przegryzą.Swój bigos gotuję jeszcze przez trzy kolejne dni, po około 30 minut. Po gotowaniu odstawiam w chłodne miejsce (nie na mróz!). Nadmiar bigosu można przełożyć do pojemników i zamrozić, najsmaczniejszy jest właśnie taki, po odmrożeniu! Smacznego :)

Piersi z kaczki w sosie pomarańczowo-anyżowym

Ivka w kuchni

Piersi z kaczki w sosie pomarańczowo-anyżowym

Chleb z chrupiącą skórką (bez wyrabiania ciasta)

Ivka w kuchni

Chleb z chrupiącą skórką (bez wyrabiania ciasta)

Ivka w kuchni

Pierogi z mięsem i kapustą kiszoną

Pierogów chyba nikomu nie trzeba zachwalać, a każdy ma swoje ulubione.Moje są właśnie takie, z mięsem mielonym i kapustą kiszoną.Coś wspaniałego :)Pierogi z mięsem i kapustą kiszoną Ciasto500 g mąki pszennej 1 jajko 1 szklanka gorącej wodyFarsz500 g gotowanego mięsa wieprzowego tłustego (łopatka, karczek), można też wykorzystać różnego rodzaju mięso z rosołu - kurczaka, wieprzowinę, wołowinę. 400 g kapusty kiszonej2 małe cebulesól, pieprz Mięso ugotować do miękkości w lekko osolonej wodzie. Jeśli mamy ugotowane od razu przystępujemy do mielenia. Mięso zmielić w maszynce do mielenia mięsa (sitko o średnich oczkach). Cebulę drobno posiekać i usmażyć na oliwie bądź oleju. Kapustę gotować do miękkości, Drobno posiekać lub zmielić w maszynce (sitko o dużych oczkach). Składniki farszu wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem. Na stolnicę przesiać mąkę. W środku kopczyka zrobić dołek i wbić jajko. Wymieszać zagarniając widelcem mąkę do środka. Do mąki stopniowo wlewać gorącą wodę mieszając, a następnie wyrobić dłońmi elastyczne i gładkie ciasto. Połowę ciasta włożyć do miski i przykryć folią albuminową (zachowa elastyczność i miękkość) a drugą połowę rozwałkować na cienki placek, o grubości około 1,5-2 mm, podsypując w razie potrzeby stolnicę mąką. Szklanką bądź okrągła foremką wykrawać krążki. Na środek każdego nakładać łyżeczkę farszu, po czym skleić brzegi pieroga. Jeśli ciasto słabo się klei, można posmarować brzegi wodą. Pierogi gotować we wrzącej, osolonej wodzie, przez około 3 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Podawać okraszone podsmażoną posiekaną cebulką lub skwarkami z boczku.Pyszne są też usmażone na patelni po ugotowaniu.

Zupa dyniowa z mleczkiem kokosowym i krewetkami

Ivka w kuchni

Zupa dyniowa z mleczkiem kokosowym i krewetkami

Tort czekoladowo-wiśniowy

Ivka w kuchni

Tort czekoladowo-wiśniowy

Mini ptysie z kremem z bitej śmietany

Ivka w kuchni

Mini ptysie z kremem z bitej śmietany

Suflet cytrynowy

Ivka w kuchni

Suflet cytrynowy

Tarta z gruszkami i gorgonzolą

Ivka w kuchni

Tarta z gruszkami i gorgonzolą

Tarta ze śliwkami i bezą

Ivka w kuchni

Tarta ze śliwkami i bezą

Jeśli miałabym wybrać najlepsze ciasto, które upiekłam w ostatnim czasie, to byłaby to właśnie ta tarta.Połączenie kruchego ciasta, kwaśnych śliwek i słodkiej bezy to jest coś, co łakomczuchy lubią najbardziej :)Sezon na śliwki wciąż trwa, więc zachęcam do pieczenia!Tarta ze śliwkami i beząCiasto200 g mąki 100 g masła 50 g cukru pudru 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 1 jajkoNadzienie 600 g śliwek 1 łyżka słodkiego kakao (np. Puchatek)Beza 3 białka 160 drobnego cukru do wypieków 2 łyżeczki mąki ziemniaczanejMąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy masło i siekamy na małe kawałeczki. Dodajemy jajko i cukier puder, wyrabiamy ciasto. Owijamy je folią spożywczą i wkładamy do lodówki, aby się odrobinę schłodziło. W tym czasie śliwki myjemy, usuwamy pestki i kroimy na ćwiartki lub jeśli są większe na ósemki.Formę na tartę smarujemy masłem, wykładamy schłodzonym ciastem.Na tartę wykładamy śliwki i posypujemy słodkim kakao.Tartę pieczemy w 180 ºC przez 20 minut.W czasie pieczenia ciasta ubijamy na sztywno pianę z białek, pod koniec ubijania dodajemy cukier po jednej łyżce (cały czas ubijając), a następnie mąkę ziemniaczaną i ubijamy białka jeszcze przez 2 - 3 minuty. Wykładamy białka na podpieczonej tarcie i pieczemy jeszcze około 25 minut, aż beza lekko się zarumieni.Kroimy po całkowitym przestudzeniu.Smacznego :)

Tort tęczowy

Ivka w kuchni

Tort tęczowy

Ivka w kuchni

Sałatka z burakami, rukolą i kozim serem

Przyznaję, że nieczęsto używam buraków w mojej kuchni.Wiem, wiem, moja strata :) Buraki są przecież takie smaczne, pożywne i w dodatku nasze - polskie.Obiecuję poprawę. Na dowód tego, dziś w moim menu sałatka przyrządzona z buraków. Razem z kozim serem i orzechami włoskich tworzą apetyczne i wykwintne połączenie. Sałatka z burakami, rukolą i kozim seremSkładniki4 niewielkie buraki50 g sera koziego  garść orzechów włoskichspora garść rukoli (może być też roszponka lub mix sałat)Dressing3 łyżki oliwy z oliwek1 łyżka octu winnego1 łyżeczka miodusól, pieprzBuraki myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Owijamy w folię aluminiową. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez około godzinę, aż buraki będą miękkie (sprawdzamy miękkość wbijając widelec). Buraki studzimy, obieramy i kroimy na pól plasterki.Mieszamy dokładnie składniki dressingu. Na talerz wykładamy rukolę, buraki i orzechy. Sałatkę polewamy dressingiem.Wierzch posypujemy skruszonym serem kozim. Smacznego!

Sernik z herbatą matcha

Ivka w kuchni

Sernik z herbatą matcha

Uwielbiam serniki! Myślę, że nigdy mi się nie znudzą, bo wciąż testuje ich nowe wersje :)Dziś sernik w kolorze zielonym. Swój kolor zawdzięcza herbacie matcha. Tę najzdrowszą z zielonych herbat możecie zakupić w Internecie (np.na allegro) bądź poszukać w sklepach z herbatami na wagę.Smak herbaty w serniku jest ledwo wyczuwalny, więc zachwyci on zarówno zwolenników jak i przeciwników zielonej herbaty.Sernik z herbatą matchaSpód200 g kruchych czekoladowych ciasteczek (użyłam takich)50 g masłaMasa serowa1 kg sera w wiaderku (użyłam sera z firmy Piątnica) 5 jajek2 łyżki herbaty matcha3 łyżki mąki ziemniaczanej300 g drobnego cukru do wypieków1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub pasty z ziaren wanilii100 ml śmietany kremówki 30% lub 36%Polewa250 g gęstej śmietany 18%3 łyżki cukru2 łyżki herbaty matcha rozpuszczone w 2 łyżkach wodyWszystkie składniki na sernik powinny być w temperaturze pokojowej. Tortownicę z odpinaną obręczą o średnicy 25 cm smarujemy masłem, dno wykładamy papierem do pieczenia, zapinamy obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Odcinamy nadmiar papieru.Masło roztapiamy i zostawiamy do przestudzenia. Ciastka dokładnie rozdrabniamy tłuczkiem lub w malakserze. Dodajemy roztopione masło i wszystko dokładnie mieszamy. Masą wykładamy dno tortownicy, dokładnie uklepujemy i wstawiamy do lodówki. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C . Aby uniknąć pęknięć sernika, na najniższy poziom piekarnika kładziemy naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Herbatę matcha dokładnie mieszamy ze śmietaną, tak aby nie było grudek.  Do dużej miski wkładamy ser, cukier, mąkę i zmiksujemy mikserem na małych obrotach, do połączenia się składników. Dodajemy ekstrakt z wanilii i herbatę matcha ze śmietaną i dalej miksujemy. Następnie dodajemy po jednym jajku, za każdym razem miksując tylko do połączenia się składników, na najmniejszych obrotach miksera. Masę wylewamy na dno tortownicy. Wyrównujemy powierzchnię.Sernik pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 15 minut, a następnie przez 90 minut w temperaturze 120 stopni. Wyjmujemy z piekarnika, polewamy przygotowaną śmietaną z cukrem, Na wierzchu robimy plamki z rozpuszczonej herbaty matcha a następnie patyczkiem do szaszłyków lub wykałaczką robimy "esy-floresy" tworząc abstrakcyjne wzorki.Sernik wstawiamy z powrotem na 15 minut do piekarnika. Wystudzony sernik schładzamy całą noc w lodówce.Smacznego :)

Tarta ze śliwkami i  kruszonką

Ivka w kuchni

Tarta ze śliwkami i kruszonką

Domowe mini hamburgery

Ivka w kuchni

Domowe mini hamburgery

Ivka w kuchni

Pizza z oscypkiem, żurawiną i pieczarkami

Kolejna odsłona mojej ulubionej potrawy - pizzy, tym razem po góralsku - z oscypkiem, żurawiną i pieczarkami.Przygotowałam także konkurs z nagrodą książkową dla moich Czytelniczek i Czytelników.Z każdym dniem jest Was coraz więcej, co mnie niezmiernie cieszy !!! O konkursie możecie poczytać na końcu postu.Pizza z oscypkiem, żurawiną i pieczarkamiCiasto na pizzę(wg. Jamiego Olivera)Z podany proporcji wychodzą cztery wielkie blaty na pizzę. Można zagnieść ciasto z kilograma mąki i część ciasta, przed wyrośnięciem, zamrozić. Wcześniej należy oprószyć obficie mąką zarówno ciasto jak i pojemnik, w którym będziemy je mrozić.1 kg mąki pszennej2 saszetki drożdży suszonych po 7 g1 płaska łyżka drobnoziarnistej soli1 łyżka cukru pudruok. 650 ml letniej wody1 łyżka oliwy z oliwekDodatkiskładniki podane na jeden blat pizzy100-150 g pieczarekśredniej wielkości oscypekdżem z żurawiny do mięs oreganoNa stolnicę wysypać mąkę z solą, zrobić w niej zagłębienie. Drożdże i cukier wymieszać widelcem z letnią wodą i odstawić na 5 minut. Następnie dodać oliwę i mieszaninę wlewać po trochu do zagłębienia w mące. Widelcem okrężnymi ruchami stopniowo zagarniać mąkę z wnętrza zagłębienia i mieszać z drożdżami. Kiedy składniki się połączą, oprószyć dłonie mąką i wyrabiać, aż ciasto stanie się gładkie i sprężyste.Wyrobione ciasto oprószyć mąką, przykryć folią spożywczą i odstawić na 15 minut, aby odpoczęło w temperaturze pokojowej. Kiedy ciasto odpocznie rozwałkowujemy je na tyle spodów, ile nam potrzeba. Ja wałkuję ciasto bezpośrednio na blasze wysmarowanej oliwą, mały wałeczkiem. Pieczarki myjemy i kroimy na plasterki. Oscypek kroimy na plastry grubości ok 0.5 cm. Na rozwałkowane blaty kładziemy pieczarki, oscypek i żurawinę. Posypujemy oregano. Pieczemy piekarniku nagrzanym do 250 stopni przez 8-10 minut. Konkurs, konkurs :) Mam dla Was najnowszą książkę Agaty Królak "Z działki z lasu i takie tam".Ta urocza książeczka zawiera 73 przepisy na przetwory. Ręczne pismo, zabawne rysunki i stare fotografie rodzinne tworzą sentymentalny i niezwykły album kulinarny. W książce znajdziemy przepisy na powidła, dżemy, konfitury, pasty, marynaty, soki, nalewki i inne napoje. Więcej o książce można poczytać na stronie wydawnictwa Dwie Siostry.A jakie jest zadanie konkursowe? Bardzo proste. Chodzi o to, żeby napisać jaka była Wasza największa czy najśmieszniejsza wpadka kulinarna. Każdy z nas na pewno taką ma :) Gotowanie i pieczenie to nie tylko pasmo sukcesów kulinarnych, ale także mniejsze lub większe potknięcia. Sama niejednokrotnie w tajemnicy przez domownikami upychałam do kosza niewyrośnięty placek bądź zważony krem :)  Chodzi o to, żeby było śmiesznie :) Odpowiedzi wpisujcie w komentarzu bądź wysyłajcie na mojego maila do dnia 31 sierpnia.Zwycięzce wyłonię drogą losowania.  To może ja zacznę :)Swój  pierwszy tort przygotowywałam na urodziny córki. Pięknie wyrośnięty czekoladowy biszkopt miałam przełożyć kremem z bitej śmietany. Świeżo upieczone ciasto przekroiłam na trzy krążki i przełożyłam kremem ubitym na puszystą masę. Wszystko wyglądało pięknie! Tyle, że to piękno trwało to zaledwie kilka minut :) Biszkopt był jeszcze ciepły i rozpuścił masę śmietanową, która zaczęła wypływać z pomiędzy krążków.  Obraz nędzy i rozpaczy. Usunęłam co wyciekło i z miną pokerzysty podałam tort domownikom :)