Kasza jaglana w aromatycznym sosie pomidorowym

Kuchnia nastrojowa

Kasza jaglana w aromatycznym sosie pomidorowym

Bułeczki serowe z żurawiną i migdałami

Kuchnia nastrojowa

Bułeczki serowe z żurawiną i migdałami

Sernik z ricottą i krówkami (bez pieczenia)

Kuchnia nastrojowa

Sernik z ricottą i krówkami (bez pieczenia)

Kuchnia nastrojowa

Pieczony pstrąg z cytrynowo-tymiankowym kuskusem

W tym daniu pstrąg i kaszka kuskus mają ten sam tymiankowo-cytrynowy posmak, dlatego idealnie się komponują. Jest to bardzo dobry pomysł na piątkowy zdrowy obiad. Na jego przygotowanie potrzebujemy dosłownie kilku minut, dowolnej ryby i garści ziół z parapetu. Polecam.Inspiracja: G. Ramsay, "Zdrowa kuchnia".Dla 2 osób2 pstrągi (każdy o wadze 500 g)pół filiżanki oliwy (75 ml) + 3 łyżki3 ząbki czosnkukilka gałązek tymianku + 2 łyżki listków tymiankukilka listków świeżej mięty1 cytryna1 szklanka kaszki kuskussól i pieprzfolia aluminiowaPiekarnik nagrzej do temperatury 200°C.Czosnek obierz i pokrój w plasterki. Gałązki tymianku potnij na krótsze, dwu centymetrowe części. Cytrynę wyszoruj i sparz wrzątkiem. Zetrzyj skórkę, połowę cytryny pokrój na kawałki, drugą część zostaw do kaszki.Pstrągi umyj, osusz ręcznikiem papierowym i ułóż na blaszce do pieczenia. Zrób w skórze głębokie nacięcia, po 4-5 z każdej strony. W każde nacięcie włóż plasterek czosnku razem z kilkoma kawałkami gałązek tymianku zawiniętymi w liść mięty. Wnętrze ryby natrzyj solą i pieprzem i włóż kawałki cytryny. Całość posyp obficie solą i pieprzem, polej oliwą i przykryj szczelnie folią. Wstaw do piekarnika na 20 minut.Na 5 minut przed końcem pieczenia ryby przyrządź kuskus. Kaszkę wsyp do miski i przygotuj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Dodaj oliwę, sok z połowy cytryny razem ze skórką, listki tymianku i sól do smaku. Dokładnie wymieszaj widelcem. Ryby przełóż na talerze, kuskus podawaj w osobnych miseczkach.Smacznego!

Barszcz ukraiński

Kuchnia nastrojowa

Barszcz ukraiński

Chlebek marchwiowo-dyniowy z żurawiną (bezglutenowy)

Kuchnia nastrojowa

Chlebek marchwiowo-dyniowy z żurawiną (bezglutenowy)

Danie z patelni chipsami ryżowymi i sosem jogurtowo-ziołowym

Kuchnia nastrojowa

Danie z patelni chipsami ryżowymi i sosem jogurtowo-ziołowym

Gryczane pierogi z dyniowym farszem  (bezglutenowe)

Kuchnia nastrojowa

Gryczane pierogi z dyniowym farszem (bezglutenowe)

Sernik tradycyjny (nie)idealny

Kuchnia nastrojowa

Sernik tradycyjny (nie)idealny

Pieczone ziemniaki pachnące ogniskiem z tapenadą i jajkiem

Kuchnia nastrojowa

Pieczone ziemniaki pachnące ogniskiem z tapenadą i jajkiem

Warzywne spaghetti z sosem z gorgonzoli i łososiem

Kuchnia nastrojowa

Warzywne spaghetti z sosem z gorgonzoli i łososiem

Bułeczki cynamonowe

Kuchnia nastrojowa

Bułeczki cynamonowe

Kuchnia nastrojowa

Quinoa (komosa ryżowa) z kurkami i wędzonym pstrągiem

Przyznam się szczerze, że komosę jadłam i gotowałam po raz pierwszy w życiu. Kształtem przypomina kaszkę kuskus, jednak smak ma dużo bardziej zdecydowany i wyrazisty. Mi posmakowała i na pewno będzie dodatkiem w mojej kuchni do wielu dań. Można ją używać zamiennie z ryżem czy kaszą lub zmielić aby uzyskać z niej mąkę. Jest bardzo zdrowa - bogata w białko, żelazo, magnez, potas, fosfor, witaminy z grupy B. Ponadto nie zawiera glutenu i ma niski indeks glikemiczny, czyli po jej spożyciu nie podnosi się poziomu cukru we krwi.Pomyślałam, ze przygotuję ją w prosty sposób z dodatkiem kurek (w końcu sezon na grzyby trwa) i wędzonego pstrąga zwięczając całość jajkiem w koszulce. Wyszła pyszna sałatka obiadowa, jej wykonanie nie zajęło mi dłużej niż pół godziny.porcja dla 3 osób250 g komosy ryżowej200 g kurek1 pstrąg wędzonypół pęczka szczypiorku3 jajka1 łyżka octu1 łyżka masła2 łyżki oliwysól i pieprz do smakuKomosę opłucz pod bieżącą wodą i ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zagotuj 2 litry wrzątku z łyżką soli i obgotuj w niej oczyszczone kurki przez 5-7 minut. Odcedź kurki i w tym samym garnku obsmaż je na maśle przez kilka minut na średnim ogniu, zdejmij z ognia i posól do smaku. Pstrąga obierz ze skóry, usuń ości i podziel na mniejsze części. Przygotuj jajka w koszulce - zagotuj 2 litry wrzątku z łyżką octu. Każde jajko wbij osobno do filiżanek. Trzymając filiżankę tuż przy wrzątku wlewaj pojedynczo jajka. Gotuj przez 3 minuty, aby zachować płynne żółtko. Możesz tez ugotować tradycyjnie jajko na twardo będzie równie pysznie.Na talerzach układaj komosę, części pstrąga, kurki, a na wierzchu jajko. Całość posyp szczypiorkiem, solą i pieprzem oraz polej ulubioną oliwą. Smacznego!

Kuchnia nastrojowa

Tarta z leśnymi grzybami i konfiturą cebulową

Mocno grzybowa tarta, użyłam podgrzybki pokrojone w bardzo grube kawałki. Do tego domowa konfitura z cebuli, 2 rodzaje sera, sos beszamelowy a całość posypana świeżym tymiankiem. Tarta wychodzi całkiem spora, składniki prawie wylewają się z formy. Jest bardzo dobra i bardzo sycąca. Polecam.Forma na tartę o średnicy 23 cm (najlepiej z wyjmowanym dnem)Kruchy spód:1 szklanka mąki100 g zimnego masła pokrojonego w kosteczkę 2 żółtka1 płaska łyżeczka solidodatkowo: fasola do obciążenia ciasta i arkusz papieru do pieczeniaSos beszamelowy:300 ml mleka50 g masła2 łyżki mąki1 płaska łyżeczka soli1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej1/2 łyżeczki pieprzuNadzienie tarty:400 g leśnych grzybów, oczyszczonych i pokrojonych (2 szklanki)1 łyżka soli (do gotowania grzybów)5-6 łyżek domowej konfitury cebulowej250 g mozzarelli3 łyżki startego parmezanuKruche ciasto: Piekarnik nagrzej do 180°C. Mąkę przesiej, dodaj masło, żółtka i sól. Szybko zagnieć, uformuj kulę i wstaw do lodówki na pół godziny. Po tym czasie ciasto rozwałkuj i wyłóż nią formę do tarty. Przykryj papierem do pieczenia i wsyp fasolę (sprawi, że ciasto nie urośnie). Wstaw do pieca na 10 minut. Po wyjęciu z pieca usuń papier wraz z fasolą.Grzyby: Zagotuj w garnku 2 litry wody z łyżką soli. Pokrój grzyby na grube kawałki, a mniejsze pozostaw w całości. Wrzuć do wrzątku i gotuj przez 10 minut. Po tym czasie dokładnie odcedź.Sos beszamelowy: W rondelku roztop masło, dodaj mąkę i energicznie mieszaj do momentu aż mąka się zrumieni. Zalej mlekiem i gotuj na dużym ogniu cały czas mieszając. Dodaj przyprawy i zdejmij z ognia. Przykryj sos do momentu aż będzie potrzebny.Wykonanie tarty: Na podpieczonym spodzie ułóż grzyby, mozzarellę i konfiturę cebulową (nie rozcieraj jej, tylko układaj małymi porcjami). Zalej sosem beszamelowym i posyp startym parmezanem. Piecz w temperaturze 180°C przez  około pół godziny. Jeżeli wierzch zbyt mocno się zrumieni przykryj go folią aluminiową. Przed podaniem posyp ulubionymi świeżymi ziołami, u mnie tymianek.Drobna uwaga: Zawsze gdy jem taką tartę brakuje mi dodatku świeżych warzyw, np. sałaty zielonej z czosnkiem, dymką i oliwą. Smacznego!

Kuchnia nastrojowa

Krem dyniowy z musem szpinakowym i smażonymi maślakami

Pyszny pikantny krem z pieczonej dyni na domowym rosole. Na jego wierzchu robię kleksy z musu szpinakowego i wrzucam garść smażonych maślaków. Idealne danie w sezonie dyniowo - grzybowym :)Porcja dla 4 osóbKrem z pieczonej dyni:1,5 szklanki pieczonej dyni (sprawdź tutaj jak upiec dynię)750 ml gorącego bulionu drobiowego1 marchewka z rosołu (lub pieczona w folii aluminiowej razem z dynią)2 szalotki1 łyżka masła (najlepiej klarowanego)1 płaska łyżeczka soli1/2 łyżeczki ostrej papryki1/2 łyżeczki pieprzuMus szpinakowy:150 g szpinaku3 ząbki czosnku1/3 łyżeczki soli5 łyżek bulionu drobiowegoSmażone maślaki:1 szklanka oczyszczonych maślaków1 łyżka masła (najlepiej klarowanego)sól do smakuKrem z pieczonej dyni: W garnku rozpuść masło i zrumień na nim pokrojone drobno szalotki. Po 2 minutach dodaj dynię wydrążoną łyżką ze skorupy oraz pokrojoną w plasterki marchewkę. Smaż kolejne 2 minuty mieszając łyżką. Wlej gorący bulion, dopraw solą, papryką i pieprzem. Gotuj bez przykrycia przez 5 minut. Po przestygnięciu zmiksuj blenderem na krem.Usmaż maślaki na patelni z dodatkiem masła na rumiany kolor. Posól do smaku. Przełóż maślaki do miseczki, a patelnię wykorzystaj do smażenia szpinaku.Mus szpinakowy: Na rozgrzaną patelnię z masłem wrzuć posiekany czosnek, a po kilku sekundach dodaj szpinak. Gdy szpinak zwiędnie odstaw patelnię z ognia i posól. Przełóż szpinak do wysokiego naczynia dolej bulion i dokładnie zmiksuj.Wlej do głębokiego talerza krem, zrób kilka kleksów z musu szpinakowego i wrzuć garść smażonych maślakówSmacznego!

Pieczone udka i skrzydełka z kurczaka z dodatkiem puree ziemniaczano-dyniowego

Kuchnia nastrojowa

Pieczone udka i skrzydełka z kurczaka z dodatkiem puree ziemniaczano-dyniowego

Obiad idealny to chyba taki, którego przygotowanie zajmuje mało czasu, a smak jest wyśmienity. Uwielbiam takie obiady :) Polecam przygotowanie kurczaka marynowanego w maślance, pieczonego z dodatkiem czerwonej pasty curry. Pasta curry spowoduje, że mięso będzie idealnie doprawione, marynata z maślanki zapewni mu soczystość. Idealnym dodatkiem będzie puree ziemniaczano-dyniowe.  Cały obiad piecze się w piekarniku w jednym czasie na wspólnej blaszce.porcja dla 2-3 osóbMarynata do kurczaka:500 ml maślanki lub kefiruKurczak:4 podudzia z kurczaka4 skrzydełka z kurczaka2 łyżeczki czerwonej pasty curry6 łyżek oliwypłaska łyżeczka soliPuree ziemniaczano-dyniowe:3 ziemniaki600-800 g dyni w skorupie pociętej na kawałki1-2 łyżki masłasól do smakuUdka i skrzydełka umyj, ułóż w misce i zalej maślanką - tak aby przykryła kurczaka. Przykryj folią i odstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny lub całą noc.Rozgrzej piekarnik do 250°C. Na 15-20 minut przed pieczeniem wyjmij kurczaka i osusz z maślanki ręcznikiem papierowym (nie myj). W miseczce wymieszaj pastę curry z oliwą i solą. Powstałą mieszanką dokładnie natrzyj wszystkie części kurczaka.Ziemniaki dokładnie umyj i każdego z osobna w łupinie owiń szczelnie folią aluminiową. Na dużej blaszce ułóż udka, ziemniaki i kawałki dyni. Wstaw do piekarnika na najniższy poziom i zmniejsz temperaturę do 180°C. Po pół godzinie pieczenia wyjmij ziemniaki, a na ich miejsce ułóż skrzydełka, udka obróć na drugą stronę. Piecz przez kolejne  pół godziny. Po tym czasie wyjmij dynię i ustaw funkcję grill. Piecz kolejne pół godziny obracając mięso 2-3 krotnie aby ładnie się zrumieniło. W tym czasie przygotuj puree. Dynię wydrąż ze skorupy i razem z obranymi ziemniakami przeciśnij przez praskę do ziemniaków. Dodaj masło i sól, wymieszaj. Na talerzu ułóż puree oraz części kurczaka. Polej łyżką sosu, który powstał w czasie pieczenia, udekoruj listkiem natki pietruszki.Smacznego!

Kuchnia nastrojowa

Pieczona polędwiczka wieprzowa

Uwielbiam polędwiczkę wieprzową za jej delikatny smak i za to, że nie wymaga od nas specjalnych zabiegów aby była pyszna. W wersji pieczonej jest wyborna-bardzo krucha i soczysta. Można ją podawać z ulubionymi dodatkami na obiad, ze wszystkim komponuje się wyśmienicie. Polecam ją też schować do lodówki i na drugi dzień użyć zamiast wędliny do kanapki. porcja dla 2-3 osóbmarynata:4 łyżki oliwy4 łyżki sosu sojowego1 łyżka czosnku niedźwiedziego1 łyżka nasion kopru włoskiego1 polędwiczka wieprzowa (u mnie o wadze 550 g)4 łyżki oliwy lub oleju do smażeniaPolędwiczkę umyj, osusz ręcznikiem papierowym i usuń z niej błonę. Wymieszaj składniki marynaty i dokładnie posmaruj nią mięso. Zawiń w folię i wstaw do lodówki na pół godziny lub na całą noc. Wyjmij na 15 minut przed pieczeniem i usuń ręcznikiem papierowym marynatę. Możesz pominąć etap marynowania, wtedy polędwiczkę dopraw solą i pieprzem i odstaw na 15 minut (nie chowaj do lodówki). Rozgrzej piekarnik do 180°C. Wlej oliwę na patelnię i dobrze rozgrzej na dużym ogniu. Ułóż na patelni polędwiczkę i od razu zmniejsz ogień (Uwaga, może pryskać gorący tłuszcz, warto zaopatrzyć się w rękawice kuchenne, fartuch i specjalną przykrywkę siatkową). Smaż z każdej strony po około minucie, aż polędwiczka uzyska ładny rumiany kolor. Przełóż polędwiczkę do brytfanny i polej ją tłuszczem ze smażenia. Wstaw do nagrzanego pieca. Czas pieczenia polędwiczki - podziel jej wagę na pół i uzyskasz maksymalny czas jaki powinna spędzić w piecu, u mnie 20-25 minut. Przed krojeniem i podaniem mięsa na stół odczekaj 5-7 minut.Smacznego!Ps. Na moim zdjęciu prezentuję polędwiczkę wyciągniętą z lodówki z dodatkiem konfitury cebulowej.

Kuchnia nastrojowa

Konfitura z cebuli

Doskonały dodatek do pieczonych mięs, wędlin, serów, chleba... i do wszystkiego, co tylko kulinarna wyobraźnia podpowiada. Uwielbiam jej smak, a także to, że można ją przygotować na wiele sposobów. Ja konfiturę cebulową zawsze doprawiam "na oko" i taką też wersję Wam proponuję. Niech przepis będzie tylko punktem wyjścia. Miłej zabawy :)2 średnie słoiczki800 g czerwonej cebuli250-300 ml wody3 łyżki oliwy1 łyżeczka soli2 łyżki cukru demerara1 łyżka cukru muscovado2 łyżki octu balsamicznegopół filiżanki czerwonego winaObrane i umyte cebule przekrój na pół, a następnie pokrój w pióra. Oliwę podgrzej w większym garnku, wrzuć cebulę i podsmaż 2-3 minuty. Dolej 100 ml wody, dodaj cukier i sól, przykryj przykrywką. Duś pod przykryciem na małym ogniu aż cebula zacznie się rozpadać i całość będzie miała konsystencję konfitury. Mi zajęło to 2 godziny. W tym czasie dolewaj stopniowo wodę i od czasu do czasu mieszaj kontrolując konfiturę aby się nie przypaliła. Na 15 minut przed końcem gotowania wlej wino i ocet balsamiczny, zamieszaj. Gorącą konfiturę przekładaj do słoiczków. Po ostudzeniu przechowuj w  lodówce. Szczelnie zamknięte słoiki możesz przechowywać nawet 2 miesiące.Smacznego!

Placki z pieczonej dyni (bezglutenowe)

Kuchnia nastrojowa

Placki z pieczonej dyni (bezglutenowe)

Kuchnia nastrojowa

Sałatka z kurczakiem, boczkiem i granatem

Prosta i pyszna sałatka. Jest w stanie zaspokoić głód, a to przede wszystkim zasługa sera feta, boczku i smażonego kurczaka. Smak dopełniają soczyste pestki granatu, a całość ułożona jest na liściach kruchej sałaty lodowej. Można do niej dodać dowolny sos lub tylko skropić oliwą i cytryną. Ja polecam sos winegret, który idealnie łączy wszystkie smaki sałatki.Porcja dla 2 osóbSałatka:1 pierś z kurczaka200 g boczku wędzonego ze skórką90 g sera feta1 granat4-5 dużych liści sałaty lodowej1/3 łyżeczki soli1/3 łyżeczki pieprzuSos winegret:1 łyżeczka musztardypół filiżanki oliwysok z połowy cytrynyćwierć łyżeczki soliRozgrzej suchą patelnię. Usuń z boczku skórę, boczek pokrój w drobną kostkę i razem ze skórą umieść na patelni. Pozwól aby z boczku wytopił się tłuszcz, smaż na średnim ogniu aż się zrumieni. Potrząśnij kilka razy patelnią podczas smażenia i obróć na drugą stronę.Pierś z kurczaka umyj, osusz ręcznikiem papierowym i pokrój w kostkę o grubości 2 cm. Dopraw solą i pieprzem Gdy boczek będzie chrupiący i rumiany wyciągnij go łyżką cedzakową i odłóż do ostygnięcia na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Na tej samej patelni z tłuszczem umieść pokrojoną pierś z kurczaka. Smaż po około 1,5 minuty z każdej strony. Kurczaka nie powinno smażyć się za długo aby nie stał się twardy i gumowaty. Krótkie smażenie zapewni jego soczystość i kruchość. Przełóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Sałatę umyj, osusz ręcznikiem papierowym i poszarp rękoma na mniejsze części. Granat przetnij na pół i wydobądź z niego pestki.W misce umieść sałatę, kurczaka, boczek i pestki granatu, delikatnie wymieszaj. Fetę pokrusz w dłoniach i wymieszaj z resztą składników.Sos winegret: musztardę umieść w małej miseczce dodawaj wolnym strumieniem oliwę i cały czas mieszaj. Gdy otrzymasz jednolitą konsystencję dodaj sok z cytryny i sól dalej mieszając.Gotową sałatę polej obficie sosem. Idealnym dodatkiem do dania będą grzanki zrumienione na patelni.Smacznego!

Kuchnia nastrojowa

Tort kajmakowy

Na świecie jest kilka osób, dla których przygotowanie tortu urodzinowego uważam za swój obowiązek :) Zauroczona domowym kajmakiem od razu wiedziałam jaki będzie ten obowiązkowy tort. Reszta smaków tortu nasuwała się sama - czekoladowy spód nasączony kawą i likierem amaretto oraz świeże owoce, na które sezon za chwilę się skończy. Biszkopt jest cięższy od klasycznego jasnego, dlatego obfite nasączenie go ponczem i przełożenie ciepłym kremem sprawi, że będzie wilgotny i rozpływający się w ustach. Świeże owoce przełamują słodycz i wprowadzają dodatkowy smak, który pysznie komponuje się z kajmakiem. Ostateczny efekt jest genialny.Na tortownicę o średnicy 24 cmBiszkopt:2/3 szklanki cukru2/3 szklanki mąki1/4 szklanki mąki ziemniaczanej5 jajek5 łyżek surowego kakaoNasączenie tortu:2-3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej1/3 szklanki likieru amaretto1 łyżka miodu2/3 szklanki wrzątkuMasa kajmakowa:500 ml mleka500 ml śmietanki kremówki 36%100 g cukru200 g masła1 laska wanilii3 łyżki likieru amarettoDekoracja tortu:6 fig250 g borówki amerykańskiejUpiecz biszkopt zgodnie z przepisem na biszkopt rzucany. Jedyną modyfikacją jest stopniowe dodawanie kakao razem z mąką. W dalszej części postępuj zgodnie z przepisem. Biszkopt możesz przygotować dzień wcześniej. Przygotuj masę kajmakową z przepisu na domowy kajmak. W ostatnim etapie dodaj 3 łyżki likieru amaretto i dokładnie wymieszaj. Potrzebna jest podwójna porcja kajmaku, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Jego wykonanie może zająć ponad godzinę czasu. Do tortu potrzebny jest ciepły, rozpływający się kajmak. Możesz go przygotować dzień wcześniej i przechować w lodówce. Przed podaniem podgrzej go w kąpieli wodnej. Przygotuj poncz do nasączenia tortu. Kawę rozpuszczalną zalej gorącą wodą do 2/3 objętości szklanki i pozostaw do ostygnięcia. Dodaj łyżkę miodu i dolej amaretto. Całość wymieszaj.Wykonanie tortu: Biszkopt przetnij na 3 blaty ostrym szerokim nożem. Blat, który stanowił wierzch biszkoptu połóż na spód patery. Nasącz go obficie ponczem i wlej część masy kajmakowej. Kajmak i poncz podziel tak aby wystarczyły na polanie wszystkich 3 blatów. Powtórz czynność z drugim i trzecim krążkiem dociskając je do tortu po nałożeniu. Boków tortu nie smaruj dodatkowym kajmakiem, pozwól aby spływał z wierzchu tortu. Udekoruj świeżymi figami i borówkami, możesz też użyć laski wanilii wykorzystanej do gotowania kajmaku. Oblepiona słodką masą pięknie komponuje się z tortem. Wstaw do lodówki na około 3 godziny.Smacznego!

Kuchnia nastrojowa

Zupa dyniowo-pomidorowa z soczewicą

Taka jesienna zupa z dynią w roli głównej. Tym razem nie miksujemy warzyw na krem, dzięki temu każdy smak jest wyraźnie wyczuwalny. Zupa jest bardzo gęsta, a jeśli dorzucimy łyżkę soczewicy więcej zastąpi nam dwudaniowy obiad.Porcja dla 2 osób 1 kg dyni1 puszka pomidorów350 ml bulionu warzywnego2-3 łyżki oliwy2 szalotki2 ząbki czosnku1/3 łyżeczki ostrej papryki w proszku4 łyżki soczewicy2 łyżki lubczyku suszonego2 łyżki przecieru pomidorowego1-2 łyżki tartego parmezanusół i pieprz do smakudo dekoracji: świeże zioła, śmietana, płatki parmezanuDynię pokrój na kawałki i piecz przez godzinę razem ze skorupą w piekarniku nagrzanym do 180°C. W tym czasie zrób pomidorową bazę. W garnku podgrzej oliwę, wrzuć drobno posiekane szalotki, a po minucie posiekany czosnek i ostrą paprykę.Gdy całość się zrumieni dodaj pomidory razem z zalewą i smaż około pół godziny. Dolewaj stopniowo bulion aby nie przypalić pomidorów.Upieczoną dynię wydrąż łyżką i dodaj do zupy. Podsmaż całość około 2 minuty, pozwalając aby większe kawałki dyni podzieliły się na mniejsze. Dodaj przecier, lubczyk, parmezan i resztę bulionu (jeżeli został). Przypraw solą i pieprzem. Całość dokładnie zamieszaj i duś 2 minuty pod przykryciem. Wsyp soczewicę, gotuj pod przykryciem przez 15 minut (do momentu aż soczewica zmięknie). Gorącą zupę wlewaj na talerze. Podawaj ze świeżymi ziołami, kwaśną śmietaną lub płatkami parmezanu.Smacznego!

Kuchnia nastrojowa

Domowy kajmak (pyszny)

Przeglądając różne blogi kulinarne naczytałam się sporo o domowym kajmaku. Zamarzyłam aby taki zrobić i zamieścić u siebie. Oto i jest - słodki, gęsty, wspaniały, trudno się od niego oderwać. Zrobiłam wersję podstawową z wanilią, ale można dodać do niego dowolne dodatki - kakao, kawę, karmel...250 ml mleka250 ml śmietany kremówki 36%40-50 g cukru100 g masła w temperaturze pokojowej1 laska waniliiLaskę wanilii przetnij wzdłuż i nożem wydostań ziarenka. Wlej do garnka mleko i śmietankę, dodaj cukier, ziarenka i laskę wanilii, gotuj na średnim ogniu aż masa zgęstnieje. Mieszaj od czasu do czasu łyżką aby kajmak się nie przypalił. Gdy konsystencja będzie przypominała gęstą śmietanę dodaj masło i mieszaj do momentu aż uzyskasz jednolitą masę. Wyjmij laskę wanilii.Gotowym kajmakiem przekładaj ciasta, mazurki, piszingera. Kajmak szybko gęstnieje, jeżeli musisz przełożyć większą ilość ciasta włóż garnek z kajmakiem do większego naczynia z gorącą wodą.Przepis: Kuchnia PolskaSmacznego!

Kuchnia nastrojowa

Klopsiki (pulpeciki) w sosie pomidorowo-koperkowym

Aromatycznie, prosto, tradycyjnie czyli moja propozycja na obiad w środku tygodnia. Aby podkreślić smak dodałam czosnek niedźwiedzi do mięsa i pikantną pastę ajwar do sosu. Z podanej ilości składników wychodzi 20-25 sztukKlopsiki:250 g zmielonego mięsa wołowego250 g zmielonego mięsa wieprzowego1 jajko2 łyżki bułki tartej1 szalotka drobno posiekana2 łyżki suszonego czosnku niedźwiedziego1 płaska łyżka soli1/2 łyżeczki mielonego pieprzuSos pomidorowo-koperkowy:1 puszka pomidorów150 ml bulionu warzywnego 1 mała drobno pokrojona cebula2 ząbki posiekanego czosnku2 łyżki pasty ajwar (lub 2 łyżki przecieru pomidorowego i 1/3 łyżeczki ostrej papryki)1 pęczek koperku2-3 łyżki oliwysól i pieprz do smakuKlopsiki: Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj w dużej misce, odstaw do lodówki na około pół godziny aby smaki mogły się połączyć. W tym czasie możesz przygotować sos.Sos pomidorowo- koperkowy: W dużym garnku lub na patelni (którą można przykryć przykrywką) rozgrzej oliwę. Wrzuć  cebulę, a po minucie czosnek. Smaż kolejna minutę i dodaj pomidory razem z zalewą oraz pastę ajwar. Smaż pomidory na średnim ogniu bez przykrycia. Gdy płyn odparuje dodawaj stopniowo bulion. Smaż około pół godziny aż sos zrobi się gęsty. Mieszaj od czasu do czasu aby go nie przypalić.Klopsiki: W czasie gdy pomidory się smażą uformuj klopsiki. Wybieraj łyżką mięso i w dłoniach zrób kulki trochę większe niż orzech włoski, układaj na talerzu.Do gotowego sosu wrzuć klopsiki i przykryj przykrywką. Po 5 minutach delikatnie obróć je na drugą stronę i pozostaw pod przykryciem na kolejne 5 minut. Zdejmij z ognia, dodaj posiekany koperek (posiekaj razem z łodyżkami) i delikatnie zamieszaj łyżką. Możesz wykładać na talerze. Podawaj z tłuczonymi ziemniakami lub innymi dodatkami. Smacznego!

Kuchnia nastrojowa

Ciasto na maślance z jeżynami i malinami

Pyszne ciasto na rozpoczęcie tygodnia. Nie jest czasochłonne, a na pewno zdrowsze od tradycyjnych wypieków. Doskonały pomysł na słodkie drugie śniadanie, które możesz zabrać do pracy.Na tortownicę o średnicy 26 cm2 dojrzałe banany300 g mąki gryczanej 280 ml maślanki200 g malin i jeżyn (świeżych lub mrożonych)5-6 łyżek oliwy1 jajko100 g cukru demerara1 łyżka cukru muscovado1 łyżeczka proszku do pieczenia1 łyżeczka sody oczyszczonejarkusz papieru do pieczeniaRozgrzej piekarnik do 180°C. Banany rozgnieć widelcem na talerzu. W dużej misce umieść wszystkie składniki suche i dokładnie je wymieszaj. Dodaj banany, wbij jajko, wlej maślankę i oliwę. Ponownie zamieszaj do połączenia się składników. Jeżeli używasz owoców mrożonych rozmroź je przed pieczeniem. Dodaj owoce i łyżką ostrożnie wmieszaj je w ciasto.  Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia, boków niczym nie smaruj. Ciasto przelej do tortownicy, wstaw do piekarnika i piecz około 35-40 minut, do czasu aż wykałaczka wbita w środek będzie sucha. Po upieczeniu wyjmij od razu z pieca i studź na kratce. Gdy ciasto przestygnie zdejmij obręcz. Smacznego!Inspiracja: Gordon Ramsay "Zdrowa kuchnia".

Kaczka faszerowana jabłkami i żurawiną (tradycyjna)

Kuchnia nastrojowa

Kaczka faszerowana jabłkami i żurawiną (tradycyjna)

Kaczka idealna, miękka i soczysta w środku z chrupiącą złocistą skórką na zewnątrz. Najbardziej ją lubię w towarzystwie klusek śląskich i buraczków na ciepło. Propozycja na niedzielny rodzinny obiad.Porcja dla 4 osóbKaczka:kaczka (u mnie 2kg)2 jabłka (twarde i kwaśne)garść suszonej żurawiny4 łyżki masła klarowanego roztopionego2 łyżki suszonego majerankupieprz i sól do smakuKluski śląskie:800g - 1kg ziemniaków (średniej wielkości)mąka ziemniaczana (około 3/4 szklanki)2 jajka 1 łyżeczka solimasło do wysmarowania formyBuraczki na ciepło:1 kg buraków (małych)2 łyżki masła1-2 łyżki mąki1 łyżeczka solisok z połowy cytrynypół łyżeczki cukruDodatkowo:rękaw do pieczeniafolia aluminiowa do owinięcia ziemniaków i burakówPiekarnik nagrzej do 180°C. Umyte buraki i ziemniaki owiń pojedynczo w folię aluminiową (pozostaw w mundurkach, nie obieraj). Wstaw do piekarnika. Po 20 minutach wyciągnij ziemniaki, odpakuj z folii i pozostaw do ostygnięcia. Buraki piecz jeszcze na 40 minut. W tym czasie przygotuj kaczkę.Kaczkę umyj i osusz, usuń z niej włoski. W przypadku kaczki mrożonej najlepiej dzień przed pieczeniem rozmrozić ją w lodówce. Jabłka pokrój na ósemki, usuń gniazda nasienne a skórkę pozostaw. Do wnętrza kaczki włóż ciasno jabłka wraz z żurawiną. Aby farsz nie wyleciał możesz kaczkę spiąć wykałaczkami, ja związuje jej tylko nóżki. Natrzyj ją przyprawami, włóż do rękawa do pieczenia i polej całym stopionym masłem. Zamknij rękaw i zrób w nim kilka dziurek widelcem. Przełóż do brytfanny. Po wyjęciu buraków zwiększ temperaturę w piekarniku do 230°C. Wstaw kaczkę na najniższą półkę w piekarniku. Kaczkę pieczemy tyle czasu ile waży, u mnie 2 godziny. Po 15 minutach zmniejsz temperaturę do 180°C. Na pół godziny przed końcem pieczenia ustaw funkcję grill w piekarniku. Rozetnij nożyczkami rękaw i rozsuń go, jest to moment, w którym skórka powinna się zrumienić. W tym czasie obróć kaczkę 2-3 razy, tak aby opiec ją z każdej strony i aby dokładnie obtoczyć ją w powstałym sosie. Upieczoną kaczkę wyjmij z piekarnika, przełóż na półmisek i pozwól jej odpocząć przez 10 minut. Polej ją częścią powstałego sosu. Resztę możesz schować do lodówki i zużyć do podgrzewania kaczki (pod warunkiem, że będzie co podgrzewać). W czasie pieczenia kaczki przygotuj kluski i buraczki. Kluski śląskie: Zagotuj wodę w garnku z łyżką soli. Ziemniaki przepuść przez praskę, włóż do miski i uklep je łyżką. Podziel na 4 części, wyjmij jedną z nich i na to miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną, tak aby objętościowo zajęła tyle samo miejsca co ziemniaki. Dodaj część ziemniaków, które zostały wcześniej wyciągnięte. Wbij 2 jaja i posól. Całość wyrób ręką i uformuj w kulę, ciasto powinno ładnie odchodzić od ręki, w razie konieczności podsyp mąką. Łyżeczką od herbaty nakładaj niewielką ilość ciasta, formuj kulki, delikatnie spłaszcz i zrób palcem dziurkę. Gotuj partiami w osolonym wrzątku. Po wypłynięciu klusek na wierzch wyjmuj łyżką cedzakową po 1-2 minutach. Przełóż do naczynia obficie wysmarowanego masłem.Buraki obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dopraw solą, cukrem i sokiem z cytryny. Na patelni rozpuść masło i wsyp mąkę. Mieszaj do momentu aż mąka się zrumieni. Włóż buraki i podsmażaj na średnim ogniu przez 2-3 minuty.Wykładaj na talerze jabłka z żurawiną, na nich ułóż porcję kaczki. Podawaj z kluskami obtoczonymi w maśle i ciepłymi buraczkami.Smacznego!

Kuchnia nastrojowa

Polędwica z dorsza pieczona z warzywami

Lekki obiad, idealny do przygotowania w piątkowe popołudnie po pracy. Polędwicę z dorsza możesz zastąpić dowolną ulubioną rybą, będzie równie pysznie.Porcja dla 2 osób1 polędwica z dorsza (u mnie 350 g)2 małe marchewki1/2 małej cukinii1 pomidor obrany ze skórki1/2 żółtej paprykikawałek białej kapusty (odpowiadający wielkością cukinii)1 szalotka4 łyżki oliwyskórka z cytrynyświeże zioła (koperek, oregano)sól i pieprz do smakufolia aluminiowaPiekarnik nagrzej do 180°C.Marchewki, cukinię i paprykę pokrój w słupki mniej więcej tej samej wielkości. Szalotkę pokrój w pióra, a kapustę w paski. Pomidora pokrój na ćwiartki, wydrąż nasiona (nie będę potrzebne) i pokrój w kostkę.Podgrzej patelnię z dwiema łyżkami oliwy i wrzuć warzywa, smaż na dużym ogniu przez 2 minuty, potrząśnij kilka razy patelnią. Pilnuj aby warzywa nie zmiękły. Zdejmij patelnię z ognia, dodaj sól i pieprz, całość zamieszaj.Przygotuj 2 arkusze folii aluminiowej. Podziel arkusz na pół. Na jednej połowie ułóż porcję warzyw a na niej połowę dorsza. Posyp świeżymi ziołami i skórką z cytryny, przypraw solą, pieprzem i polej łyżką oliwy. Złóż folię, a brzegi zawiń 2-3 krotnie do środka, tak aby otrzymać zamkniętą paczuszkę (tak jak na zdjęciu poniżej). Zrób to samo z drugą częścią dorsza.Piecz w temperaturze 180°C przez 12-15 minut. Wyjmuj od razu z pieca na talerze, rozetnij paczuszkę i zsuń całą zawartość na talerz. Z pomidora i oliwy zrobi się pyszny sos, który również wlej na talerz. Zdejmij zioła i zastąp je świeżymi. Możesz od razu podawać.Smacznego!.

Kuchnia nastrojowa

Smażone brukselki z bułką tartą i parmezanem

Brukselka jest warzywem, które nie było do końca przeze mnie doceniane i lubiane. Dzisiaj uważam ją za idealny dodatek do dań głównych, np. do pieczonego mięsa czy ryby. W kompozycji z masłem, cytryną i bułką tartą uzyskujemy wspaniały smak.Porcja dla 2-3 osób400 g brukselki1 cytryna (skórka, sok)2-3 łyżki startego parmezanu 3 łyżki bułki tartej20-30 g masłaUgotuj brukselki w osolonym wrzątku z dodatkiem soku z całej cytryny przez 20 minut. Następnie przerzuć je na sito i przelej zimną wodą. Pozostaw do odsączenia wody.Cytrynę wyszoruj pod bieżącą wodą i sparz wrzątkiem. Zmieszaj ze sobą w miseczce bułkę tartą, parmezan i skórkę otartą z cytryny.Na średnim ogniu stop masło i wrzuć brukselkę, podsmaż 3 minuty, aż brukselka się zrumieni. Dodaj mieszankę bułki z parmezanem i skórką cytrynową. Zdejmij z ognia, pozostaw na gorącej patelni przez 2 minuty mieszając całość łyżką.Podawaj jako dodatek do dań głównych, np. z pieczona rybą lub mięsem.Smacznego! 

Kuchnia nastrojowa

Zapiekanka z ziemniakami, dynią, cukinią i kiełbasą

Uwielbiam takie zapiekanki. Za każdym razem wychodzą wyśmienicie, a przygotowuje się je z tego, co akurat mamy w lodówce. W tym wypadku proponuję wersję jesienną z dodatkiem dyni i cukinii. Składniki i ilości podaję właściwie dla porządku na blogu, można ją przyrządzić praktycznie ze wszystkiego.Porcja dla 2 osób400 g małych ziemniaków200 g dyni (obranej ze skorupy)1 cukinia (300 g)1 średnia cebula1 kiełbasa (200 g)1 główka czosnku1 gałązka rozmarynupół filiżanki oliwysól do smaku (płaska łyżeczka)Umyte ziemniaki ugotuj w mundurkach w osolonej wodzie. Wszystkie składniki pokrój tak jak lubisz, byle nie za cienko. Ja to robię tak: dynię kroję w 2 centymetrową kostkę, cukinię w plastry, a następnie w półksiężyce, cebulę kroję w pióra, kiełbasę w plastry. Ziemniaki rozkrój na pół, a te mniejsze pozostaw w całości, czosnek przekrój w poprzek na 2 części.Piekarnik rozgrzej do temperatury 190°C i ustaw funkcję grill.Rozgrzej 2 -3 łyżki oliwy na patelni i wrzuć gałązkę rozmarynu. Podsmaż po kolei osobno cebulę, kiełbasę, cukinię i dynię. Smaż na większym ogniu każdą partię maksymalnie 2 minuty aby brzegi zrobiły się złociste a warzywa w środku nie zmiękły.Wszystkie składniki zapiekanki przełóż do naczynia żaroodpornego razem z czosnkiem i rozmarynem, wlej resztę oliwy, posól i wymieszaj łyżką.Zapiekaj bez przykrycia przez 35-40 minut. Zapiekankę podawaj razem z połówką czosnku, upieczone miękkie ząbki wydobywaj nożem i mieszaj razem z całością.Smacznego!

Kuchnia nastrojowa

Tort owocowo-czekoladowy

Tort był prezentem urodzinowym dla kolegi Mateusza. Solenizant obdarzył mnie zaufaniem i  pozwolił na całkowitą swobodę :) Postawiłam na klasykę - czyli kremówkę, świeże owoce i czekoladę...Składniki na tortownicę 26 cm (20 porcji)Arkusz papieru do pieczeniaWstążka materiałowa o długości około 1,5 mBiszkopt:1 pełna szklanka cukru (250 ml)1 pełna szklanka mąki tortowej (250 ml)1/3 szklanki mąki ziemniaczanej7 jajek (rozmiar L)Przełożenie tortu i dekoracja:1/2 l zimnej śmietany kremówki (30%)500 g zimnego serka mascarpone4 łyżki cukru pudru500 g świeżych truskawek500 g świeżych malin500 g świeżych borówek amerykańskich2 figi100 g czekolady mlecznej100 g czekolady białej20 kafelków czekoladowych o wymiarach 11 cm x 4 cm (10 sztuk białej czekolady, 10 sztuk mlecznej czekolady)300 ml świeżo wyciskanego soku z pomarańczysok wyciśnięty z 1 cytrynyBiszkopt*: Piekarnik nagrzej do temperatury 160°C. Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę. Stopniowo dodawaj cukier, cały czas ubijając. Dodawaj żółtka i dalej ubijaj. Przesiej przez sito mąki i powoli dodawaj do masy zmniejszając obroty miksera do minimalnych. Gdy otrzymasz gładką masę przelej ją do tortownicy uprzednio wyłożonej (tylko na spodzie) papierem do pieczenia. Piecz przez około 35 minut - do momentu aż wykałaczka wbita w środek będzie sucha. Wyjmij biszkopt i zrzuć go na podłogę z wysokości Twoich kolan. Po wystudzeniu biszkoptu (poza piekarnikiem) odkrój go nożem od formy i zdejmij obręcz. Przekrój ostrym szerokim nożem na 3 blaty.Przełożenie tortu i dekoracja:  Borówki, maliny i truskawki umyj, osusz ręcznikiem papierowym, część z nich odłóż do dekoracji tortu (około 1/4). Truskawki podziel na pół, a większe na 4 części. Umyte figi podziel na 4 części i pozostaw do dekoracji. Czekolady zetrzyj na tarce lub obieraczką do jarzyn. 2/3 ilości pozostaw  do dekoracji tortu i przełożenia blatów, 1/3 roztop w kąpieli wodnej i obtocz w niej część owoców przeznaczonych do dekoracji. Owoce obtoczone w czekoladzie odkładaj na talerzyk. Po całkowitym ostygnięciu czekolady ściągaj je delikatnie podważając nożem. Zmieszaj ze sobą sok pomarańczowy z sokiem z cytrynyOsobno ubij śmietanę i mascarpone, do każdego kremu dodaj po 2 łyżki cukru. Uważaj aby nie zważyć mas i aby nie ubić kremówki na masło. Do mascarpone dodawaj stopniowo ubitą kremówkę i mieszaj delikatnie łyżką. Przekładając tort kremem rozłóż jego ilość tak, aby na wierzch i boki pozostało około 1/3.Wykonanie: Blat, który był wierzchem biszkoptu przełóż na spód. Nasącz go 1/3 ilości soku. Nałóż warstwę kremu, rozłóż owoce i posyp startą czekoladą. Ułóż równo kolejny blat i delikatnie go dociśnij, powtórz wszystkie czynności w identycznej kolejności. Nałóż ostatni blat, nasącz go pozostałym sokiem, dokładnie pokryj wierzch i boki kremem. Teraz przyszła kolej na kafelki czekoladowe. Układaj je naprzemiennie dociskając do tortu. Zwiąż wstążką, zabezpieczy ona tabliczki przed ewentualnym odpadnięciem (usuniesz ją tuż przed podaniem). Udekoruj wierzch tortu świeżymi owocami, owocami w czekoladzie i reszta startej czekolady. Rozpocznij od ułożenia na środku przekrojonej figi, układaj najpierw większe owoce, a w ostatniej kolejności mniejsze.Smacznego!* Od dawna korzystam z przepisu na biszkopt z bloga mojewypieki.com. Nigdy nie opada, pięknie rośnie i wychodzi całkowicie płaski.Źródło: http://www.mojewypieki.com/przepis/biszkopt-przepis-ii