Kuba Pichci

Pasta soczewicowa z marchewką i groszkiem

Bardzo lubię marchewkę z groszkiem i dość często gości ona na naszym stole jako dodatek. Po ostatnim obiedzie zostało jej jednak nieco i postanowiłem przygotować z niej pastę do kanapek. Taka pasta soczewicowa jest doskonała nie tylko do kanapek, ale również jako np. farsz do naleśników.przepis na pastę soczewicową z marchewką i groszkiemskładniki2 szklanki ugotowanej marchewki z groszkiem1 szklanka ugotowanej czerwonej soczewicy1 łyżka słodkiej papryki1 łyżeczka ostrej papryki1 łyżeczka zatarulistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='2 szklanki ugotowanej marchewki z groszkiem1 szklanka ugotowanej czerwonej soczewicy1 łyżka słodkiej papryki1 łyżeczka ostrej papryki1 łyżeczka zataru'; document.write(" "); przygotowanie:Marchewkę z groszkiem przekładamy do naczynia.Dodajemy soczewicę i przyprawy.Całość ubijamy tłuczkiem do ziemniaków albo miksujemy blenderem.Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.Smacznego!Post Pasta soczewicowa z marchewką i groszkiem pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Wegańska fasolka po bretońsku

Naszła mnie ostatnio ochotna na fasolkę po bretońsku, którą dość często gościła na naszym stole. Przepisu na samą fasolkę nigdy jak się okazuje nie publikowałem, ale TUTAJ znajdziecie przepis na bardzo podobne danie, gdzie fasolę zstąpiłem ciecierzycą. Wegańska fasolka po bretońsku w niczym nie ustępuje swojej mięsnej odpowiedniczce i również jest bardzo smaczna.przepis na wegańską fasolkę po bretońskuskładniki:opakowanie fasoli 250 g suchej2 puszki pomidorówzioła prowansalskie3 cebule3 ząbki czosnku3 liście laurowelistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='opakowanie fasoli 250 g suchej2 puszki pomidorówzioła prowansalskie3 cebule3 ząbki czosnku3 liście laurowe'; document.write(" "); przygotowanie:Fasolę namaczamy około 12 godzin, a następnie gotujemy w osolonej wodzie około 30 minut, do czasu aż będzie miękka. można ewentualnie użyć fasoli z puszki.Cebulę pokrojoną w kostkę przesmażamy nieco wraz z posiekanym drobno czosnkiem na odrobinie oleju.Dodajemy pomidory, łyżkę ziół prowansalskich oraz liście laurowe.Dusimy razem kilka minut, a następnie dodajemy odcedzoną fasolę.Dusimy wszystko około 10-15 minut, a na koniec doprawiamy do smaku.Smacznego!Post Wegańska fasolka po bretońsku pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Sałatka coleslaw

Sałatka coleslaw to niezwykle smaczna, a zarazem jedna z najpopularniejszych sałatek jakie spotykamy na naszych stołach. Dodatek sosu sprawia, że nabiera ona delikatnej, nieco aksamitnej konsystencji. Doskonale pasuje do wielu dań, szczególnie do grilla.Wielu osobom kłopot sprawia kwestia wymowy nazwy. Spotkałem już wiele wersji, jednak poprawna jest tylko jedna – „kolsloł” :-)przepis na sałatkę coleslawskładniki:1/2 główki kapusty1 duża marchew1 mała cebulagarść natki pietruszki4 łyżki majonezu (polecam zastąpić go majonezem wegańskim)3 łyżki mleka (w wersji wegańskiej można użyć mleka roślinnego, ewentualnie odrobinę wody, ale tylko jeśli sos sam w sobie będzie zbyt gęsty)1 łyżka cukru pudru1 łyżka octu z białego wina1 łyżka soku z cytrynylistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='1/2 główki kapusty1 duża marchew1 mała cebulagarść natki pietruszki4 łyżki majonezu (polecam zastąpić go majonezem wegańskim)3 łyżki mleka (w wersji wegańskiej można użyć mleka roślinnego, ewentualnie odrobinę wody, ale tylko jeśli sos sam w sobie będzie zbyt gęsty)1 łyżka cukru pudru1 łyżka octu z białego wina1 łyżka soku z cytryny'; document.write(" "); przygotowanie:Kapustę obieramy z zewnętrznych liści i drobno szatkujemy.Marchewkę i cebulę ucieramy na tarce.Natkę pietruszki również drobno siekamy i dodajemy do reszty warzyw.Z pozostałych składników przygotowujemy sos, mieszając wszystko razem aż do połączenia się składników.Mieszamy warzywa z sosem i odstawiamy w chłodne miejsce na godzinę.Smacznego!Post Sałatka coleslaw pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Kotlety z kaszy jaglanej z ziemniakami

Zapraszam do przygotowania wegańskich kotletów, które można podać po prostu jak zwykłe kotlety, jak również włożyć do bułki co da nam pysznego burgera wegańskiego. Kotlety z kaszy jaglanej z ziemniakami są naprawdę bardzo smaczne i jestem przekonany, że zagustują w nich również mięsożercy. Inne fajnie wegańskie burgery znajdziecie tutaj: Wegańskie burgery z kaszy jaglanej. przepis na kotlety z kaszy jaglanej z ziemniakamiskładniki:1 i 1/2 szklanki ugotowanej kaszy1 szklanka prażonych nasion słonecznika1 i 1/2 szklanki tartych ziemniaków2 ząbki czosnku1 spora cebula1/2 szklanki bułki tartej1/4 szklanki oleju3 łyżki mąki3 łyżeczki ziół prowansalskich1 łyżeczka suszonego imbiru1/2 łyżeczki ostrej paprykilistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='1 i 1/2 szklanki ugotowanej kaszy1 szklanka prażonych nasion słonecznika1 i 1/2 szklanki tartych ziemniaków2 ząbki czosnku1 spora cebula1/2 szklanki bułki tartej1/4 szklanki oleju3 łyżki mąki3 łyżeczki ziół prowansalskich1 łyżeczka suszonego imbiru1/2 łyżeczki ostrej papryki'; document.write(" ");  przygotowanie:Wszystkie składniki na kotlety mieszamy ze sobą, tak żeby dokładnie się połączyły.Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.Formujemy kotlety (około 8 sztuk).Kotlety można upiec w piekarniku by podać je od razu lub mieć przygotowane do szybkiego podgrzania na grillu lub od razu pieczemy je na grillu, ale uprzedzam, że zajmie to więcej czasu.Jeśli pieczemy w piekarniku układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.Pieczemy około 20 minut w 200 st. C, następnie odwracamy i dopiekamy jeszcze 10 minut.Podajemy jako zwykłe kotlety lub też w bułkach hamburgerowych.Smacznego!Post Kotlety z kaszy jaglanej z ziemniakami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Pasta czosnkowo-pietruszkowa

Kolejna bardzo smaczna pasta jaką można sobie smarować pieczywo. To gratka dla miłośników czosnku, który należy pamiętać, że najzdrowszy jest jedzony surowy. Jak dodamy do tego solidną porcję natki pietruszki, to mamy super danie na przeziębienie i inne choróbska (tak mi się przynajmniej wydaje – przed użyciem skonsultujcie to z lekarzem lub farmaceutą).przepis na pastę czosnkowo-pietruszkowąskładniki:250 g suchej fasoli3-4 ząbki czosnku1/2 pęczka natki pietruszki1/2 szklanki nasion słonecznikałyżeczka rozmarynuprzygotowanie:Fasolę namaczamy 12  godzin, a następnie gotujemy do miękkości.Słonecznika prażymy na patelni.Do ugotowanej i odcedzonej fasoli dodajemy drobno posiekany czosnek i podobnie potraktowaną natkę pietruszki.Ubijamy je tłuczkiem do ziemniaków.Na koniec dodajemy uprażone ziarna słonecznika, rozmaryn oraz doprawiamy do smaku.Smacznego!Post Pasta czosnkowo-pietruszkowa pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Galaretki piwne

Zapraszam dziś do przygotowania galaretek, które wyglądem pięknie imitują złocisty trunek. Zapewniam, że jeśli chcecie zrobić komuś żart, to na 100% uda się go nabrać, bo naprawdę taka szklanka wygląda jakby była wypełniona piwem.Autorką tego pomysłu jest Gosia „Pinkcake”, autorka bloga Trochę inna cukiernia.przepis na galaretki piwneskładniki:1 galaretka pomarańczowa400 ml wodylistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='1 galaretka pomarańczowa400 ml wody'; document.write(" "); przygotowanie:Galaretkę przygotowujemy zgodnie z przepisem, tj. zalewamy wrzątkiem i mieszamy do rozpuszczenia.Po zalaniu wrzątkiem, można wrzucić na kilka minut torebkę herbaty, by galaretka nabrała bardziej naturalnego koloru.Rozlewamy ją po równo do trzech szklanek i odstawiamy do ostygnięcia.Gdy osiągną temperaturę pokojową dwie szklanki wstawiamy do lodówki by szybciej stężały.Gdy dwie będą już całkiem zastygnięte, trzecią, która dopiero zaczyna tężeć miksujemy na najwyższych obrotach tak by powstała piana.Jeśli galaretka na pianę już za mocno stężała, można ją na moment wstawić do naczynia z ciepłą wodą.Uzyskaną pianę nakładamy do pozostałych dwóch szklanek.Odstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia.Smacznego!Post Galaretki piwne pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Chłodnik grecki z pistacjami

Zaczyna się wreszcie robić ciepło i zapewne niektórzy już szukają okazji by się nieco ochłodzić. Ja osobiście bardzo lubię wszelkiego rodzaju chodniki i dziś zamierzam właśnie podzielić się przepisem na jeden z nich. Chłodnik grecki doskonale gasi pragnienia jak również chłodzi, a dodatek mięty daje ożywcze poczucie świeżości.przepis na chłodnik grecki z pistacjamiskładniki:2-3 zielone ogórkiząbek czosnku100 g sera typu feta250 ml kefirugarść świeżej miętygarść pistacji obranych ze skorupeklistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='2-3 zielone ogórkiząbek czosnku100 g sera typu feta250 ml kefirugarść świeżej miętygarść pistacji obranych ze skorupek'; document.write(" "); przygotowanie:Ogórki obieramy, usuwamy pestki (nie pojedynczo tylko z miąższem :-) ).Pistacje prażymy chwilę na patelni.Pokrojone ogórki wkładamy do naczynia, dodajemy pozostałe składniki (zostawiając połowę pistacji) i miksujemy blenderem.Gotowy chłodnik odstawiamy do lodówki na minimum 30 minut.Pozostałe pistacje rozdrabniamy nożem lub w moździerzu.Przed podaniem chłodnik posypujemy pistacjami.Smacznego!Post Chłodnik grecki z pistacjami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Sos tzatziki

Przepis na sos tzatziki to jeden z tych przepisów, który każdy zna w innej wersji, a każda z nich jest jedyna i prawdziwa. Mój przepis przywiózł ze swojej jednej z licznych podróży po Grecji bliski przyjaciel i tak nam zasmakował, że prosimy go o jego przygotowanie ilekroć tylko jest ku temu okazja. A takowa nadarzyła się ostatnio, kiedy to zajadaliśmy placki ziemniaczane – ten sos doskonale do nich pasował. Podobno tajną recepturę zdradziła mu tajemnicza Maria z Koryntu, ale dalej już wolałem nie brnąć :-)przepis na sos tzatzykiskładniki:opakowanie jogurtu greckiego (400 g)ząbek czosnkuogórek zielonyłyżeczka octu z białego wina (ewentualnie soku z cytryny)łyżeczka oreganoprzygotowanie:Ogórek zielony obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Można go też drobno posiekać nożem, pokroić w kostkę – jak kto lubi. Następne lekko odciskamy zawartą w nim wodę.Dodajemy do ogórka jogurt oraz posiekany drobno lub przeciśnięty przez praskę czosnek.Doprawiamy octem i oregano, a także solą i pieprzem w miarę potrzeby.Można również dodać nieco oliwy z oliwek, a także innych ziół – jak już wspomniałem – ilu kucharzy tyle wersji na idealny sos tzatzyki.Smacznego!Post Sos tzatziki pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Ciasto z brzoskwiniami

Dziś wypada  Światowy Dzień Pieczenia, z okazji którego na całym świecie wszyscy pieką coś. Pojęcia zielonego nie mam ani kto to wymyślił, ani po co, skoro upiec sobie coś można codziennie, bez specjalnego święta. Ale co tam – i ja się przyłączę do tej zabawy.Dziś zapraszam na ciasto z brzoskwiniami, do którego użyłem ubiegłorocznych owoców ze słoika.przepis na ciasto z brzoskwiniamiskładniki:125 g masła100 g cukru150 g mąki3 jajka1½ łyżeczki proszku do pieczeniaokoło 400 g brzoskwińcukier brązowy do posypaniaszczypta solilistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='125 g masła100 g cukru150 g mąki3 jajka1½ łyżeczki proszku do pieczeniaokoło 400 g brzoskwińcukier brązowy do posypaniaszczypta soli'; document.write(" "); przygotowanie:Masło ucieramy z cukrem i szczyptą soli, aż otrzymamy puszystą masę.Dodajemy jajka i miksujemy do połączenia się składników.Następnie dodajemy mąkę i proszek do pieczenia.Ciasto przelewamy do formy i układamy na nim pokrojone owoce.Wierzch ciasta posypujemy brązowym cukrem.Pieczemy w temp. 180 st. C około 40 minut.Smacznego!Post Ciasto z brzoskwiniami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Ślimaki z ciasta francuskiego z serem

Ślimaki z ciasta francuskiego z serem do świetny pomysł na bardzo szybkie i smaczne danie. Można je przygotować na imprezę czy zajadać zamiast pieczywa do kolacji. Co więcej, można je sobie dowolnie doprawić, więc jeśli ktoś lub ziołowe, czy ostre smaki – proszę bardzo – wystarczy nieco posypać ciasto przed zawinięciem.przepis na ślimaki z ciasta francuskiego z seremskładniki:opakowanie ciasta francuskiegokilka plasterków żółtego seraulubione przyprawylistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='opakowanie ciasta francuskiegokilka plasterków żółtego seraulubione przyprawy'; document.write(" "); przygotowanie:Ciasto rozwijamy na blacie.Posypujemy je ulubionymi przyprawami.Układamy plastry sera.Zawijamy dosyć ciasno, a następnie kroimy w kawałki grubości około 2 cm.Układamy je na blasze lub w naczyniu do zapiekania.Pieczemy w 180 st. C, aż ciasto się zarumieni.Smacznego!Post Ślimaki z ciasta francuskiego z serem pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Pasta z czerwonej fasoli

Pasta z czerwonej fasoli to kolejna smaczna pasta do smarowania chleba. Niezwykle prosta, można ją bez problemy przyrządzić dosłownie w kilka minut bez gotowania, jeśli użyjecie fasoli z puszki. No i niezwykle elastyczna – można spokojnie bawić się dodatkami, tak by otrzymać swój ulubiony smak.przepis na pastę z czerwonej fasoliskładniki:puszka czerwonej fasolitrzy łyżki oliwyłyżka słodkiej paprykiszczypta ostrej paprykiszczypta ziół prowansalskichlistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='puszka czerwonej fasolitrzy łyżki oliwyłyżka słodkiej paprykiszczypta ostrej paprykiszczypta ziół prowansalskich'; document.write(" "); przygotowanie:Zaczynamy od namoczenia i ugotowania fasoli, jeśli używamy zwykłej. Oczywiście pomijamy ten krok, jeśli ułatwiliśmy sobie zadanie i mamy fasolę z puszki.Fasolę odcedzamy i opłukujemy zimną wodą.Przekładamy do naczynia i dodajemy przyprawy.Miksujemy blenderem do uzyskania pożądanej konsystencji (ja wolę, kiedy nie jest taka do końca jednolita). Można ewentualnie użyć tłuczka do ziemniaków, a nawet widelca do rozgniecenia fasoli.Doprawiamy solą i pieprzem.Smacznego! Post Pasta z czerwonej fasoli pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Pizza z botwinką i jajkiem

Zapraszam do przygotowania nietypowej pizzy. Pizza z botwinką zaciekawiła mnie gdy przeglądałem blog Menu na weekend i stamtąd zaczerpnąłem inspirację. Pizza jest nietypowa, bo większość z nas przyzwyczajona jest raczej do pomidorowego podkładu i serowego wierzchu, a tych dwóch elementów tu nie znajdziecie.Ja swoją pizzę jak zawsze piekłem na kamieniu do pieczenia, do korzystania z którego gorąco Was zachęcam. Tak upieczony placek smakuje zupełnie inaczej niż przygotowywany w zwykłej formie.przepis na pizzę z botwinką i jajkiemskładniki:focaccia (przepis znajdziecie TUTAJ)botwina (dwa średnie buraki oraz liście)2 jajka5 łyżek śmietanyząbek czosnkulistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='focaccia (przepis znajdziecie TUTAJ)botwina (dwa średnie buraki oraz liście)2 jajka5 łyżek śmietanyząbek czosnku'; document.write(" "); przygotowanie:Zaczynamy od przygotowania ciasta na spód pizzy czyli focaccię. Postępujcie zgodnie z instrukcją opisana TUTAJ.W czasie gdy ciasto wyrasta płuczemy dokładnie botwinę. Następnie buraki kroimy w plasterki, a liście szatkujemy.Pokrojoną botwinę wrzucamy na minutę do wrzątku, a następnie odcedzamy i odkładamy na durszlak.Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę do śmietany. Doprawiamy solą i pieprzem.Z wyrośniętego ciasta formujemy placek, który pieczemy (bez dodatków!) kilka minut w temp. 210 st. C aż się zarumieni.Wyjmujemy je z pieca, nakładamy sos i botwinę. Na środek wbijamy dwa jajka.Wkładamy z powrotem do piekarnika i zapiekamy, aż jajka się odpowiednio zetną.Smacznego! Post Pizza z botwinką i jajkiem pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Bajaderki

Każdemu zapewne zdarza się, że jakiś wypiek się nie uda – a to pojawi się zakalec, a to coś nie wyrośnie jakbyśmy chcieli, innym razem efekt końcowy wcale nie zachęca do podania go gościom Jestem przeciwnikiem marnowania i wyrzucania jedzenia i jestem przekonany, że prawie zawsze można tego uniknąć. W przypadku wypieków z łątwością można porażkę obrócić w wielki triumf przygotowując bajaderki.Bajaderki to zgodnie z definicją Wikipedii „kuliste (rzadziej prostokątne) ciastko wytwarzane na bazie odpadów cukierniczych”. Brzmi nieciekawie, ale każdy kto próbował wie, że smakuje o niebo lepiej. Oczywiście bajaderki nie koniecznie muszą być efektem naszej kuchennej wpadki, można je przygotować ze specjalnie na tę okazję kupionych lub przygotowanych składników.przepis na bajaderkiskładniki:500 g ciast, ciastek, muffinów i innych wypieków (bez kremów, owoców, galaretek)garść dowolnych bakalii200 g gęstego dżemu, marmolady lub powideł50 g czekolady połamanej w kawałki100 ml mleka3 łyżki kakao75 g masła50 ml rumucukierwiórki kokosowe (ewentualnie posiekane orzechy lub polewa czekoladowa)listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='500 g ciast, ciastek, muffinów i innych wypieków (bez kremów, owoców, galaretek)garść dowolnych bakalii200 g gęstego dżemu, marmolady lub powideł50 g czekolady połamanej w kawałki100 ml mleka3 łyżki kakao75 g masła50 ml rumucukierwiórki kokosowe (ewentualnie posiekane orzechy lub polewa czekoladowa)'; document.write(" "); przygotowanie:Rodzynki jeśli mamy zamiar je dodać, namaczamy nieco wcześniej w rumie.Ciasta kruszymy na kawałki (można je zmiksować blenderem).W mleku rozpuszczamy masło i kakao.Do mleka dodajemy pokruszone ciasta, bakalie (także namoczone rodzynki razem z rumem), czekoladę i dżem (lub inne smarowidło, którego używamy).Jeśli nie chcemy dodawać alkoholu można ewentualnie użyć aromatu.Dokładnie mieszamy i dosładzamy w miarę potrzeby.Z asy formujemy kulki, które następnie obtaczamy w wiórkach kokosowych, posiekanych orzechach lub zanurzamy w polewie.Odstawiamy na parę godzin do lodówki.Smacznego!Post Bajaderki pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

[z]Pasta z groszku zielonego i rukoli

Co tydzień staram się przygotowywać jakąś nową pastę do kanapek i chyba zaraz uzbiera się ich tyle, że utworzą nowy dział. Kolejną moją propozycją jest pasta z groszku z rukolą. Sam groszek byłby nieco nudny, jednak rukola nadaje mu świeżości, a prażone ziarna słonecznika głębi (brzmi wyniośle, ale taka prawda).przepis na pastę z groszku zielonego i rukoliskładniki:200 g zielonego groszku (mrożonego, ewentualnie konserwowego)porządna garść rukoli1/2 szklanki prażonych nasion słonecznikaolejprzygotowanie:Groszek, jeśli używamy mrożnego lub świeżego, gotujemy.Rukolę dokładnie płuczemy i osuszamy.Składniki przekładamy do jednego naczynia i miksujemy blenderem.W miarę potrzeby dodajemy nieco oleju.Doprawiamy do smaku.Smacznego!Post [z]Pasta z groszku zielonego i rukoli pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Zapiekanka z kaszą gryczaną, twarogiem i pieczarkami

Ta zapiekanka z kaszą gryczaną stanowi efekt niedawnego sprzątania zapasów z lodówki :-) Zupełnie przypadkowo wyszło mi z tego bardzo smaczne danie, które z pewnością na stałe wejdzie do mojego menu. Jest to typowa „śmieciówka”, można więc dodać do niej w zasadzie co się tylko ma pod ręką, byleby było jadalne i w miarę komponowało się z pozostałymi składnikami.przepis na zapiekankę z kaszą gryczaną, twarogiem i pieczarkamiskładniki:200 g kaszy gryczanej150 g twarogu6-8 średnich pieczarek1/2 szklanki uprażonych ziaren słonecznika1 i 1/2 łyżki przyprawy garam masalaprzygotowanie:Kaszę gryczaną gotujemy z niewielkim dodatkiem soli.Pieczarki obieramy, kroimy w kawałki i przesmażamy lekko na odrobinie tłuszczu.Ugotowaną kaszę mieszamy z pozostałymi składnikami i przyprawą garam masala.Doprawiamy do smaku solą i pieprzem i przekładamy do naczynia żarooodpornego.Zapiekamy około 20-30 minut w temp. 175 st. C.Podajemy posypaną posiekaną natką pietruszki.Smacznego!Post Zapiekanka z kaszą gryczaną, twarogiem i pieczarkami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Keks angielski

Keks to jedno z moich ulubionych ciast. Mam swój sprawdzony przepis, który znajdziecie TUTAJ, ale tym razem postanowiłem spróbować czegoś nowego. Przepis na niniejszy keks pochodzi z bloga Moje wypieki. Poddałem go pewnym modyfikacjom, głównie zmieniając skład wkładu owocowego. Dodałem sporo wiśni, które pozostały mi po przygotowaniu nalewki. Wyszedł bardzo smaczny – dodatek alkoholu bardzo fajnie pogłębił jego smak.przepis na keks angielskiskładniki:100 g rodzynek100 g wiśni (dałem takie z nalewki)70 g suszonych śliwek70 g kandyzowanej skórki pomarańczowej150 ml rumu210 g masła150 g drobnego cukru do wypieków4 jajka300 g mąki pszennej15 g proszku do pieczenia (odrobinę mniej niż 1 łyżka)przygotowanie:Rodzynki kilka godzin wcześniej zalewamy rumem (może być też inny alkohol).Masło ucieramy z cukrem, a gdy otrzymamy puszystą masę dodajemy po jajku, cały czas mieszając.Gdy uzyskamy już jednolitą masę, dodajemy mąkę i proszek do pieczenia i znów mieszamy.Do gotowego ciasta dodajemy bakalie (razem z alkoholem) i mieszamy.Ciasto przelewamy do keksówki nasmarowanej tłuszczem i oprószonej bułką tartą.Pieczemy 20 minut w 160 st. C, a następnie zwiększamy temperaturę do 175 st. C i pieczemy jeszcze ok 30-40 minut (do czasu uzyskania suchego patyczka).Smacznego!Post Keks angielski pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Wegańskie burgery z kaszy jaglanej

Postanowiłem ostatnio przygotować wegetariańskie burgery, ponieważ hamburgery właśnie to jedno z dań, którego najbardziej brakuje mi po rezygnacji z mięsa. Poszperałem nieco w sieci, aż trafiłem na Jadłonomię. To świetny blog, z którego często korzystam szukając inspiracji. Marta, autorka bloga zachwalała, że są to najlepsze burgery wege jakie jadła i coś w tym musi być, bo naprawdę były rewelacyjne. Nieco dopasowałem przepis do swoich potrzeb, a oryginał znajdziecie TUTAJ.Nawet jeśli jecie mięso, musicie ich spróbować – są po prostu rewelacyjne. Oczywiście można je jadać osobno, nie koniecznie w bułce. Ale jak już jecie jak ja, to koniecznie z domowymi frytkami. Rewelacja!przepis na wegańskie burgery z kaszy jaglanejskładniki na burgery:2 szklanki startej marchewki1 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej1/2 szklanki prażonego słonecznika1/2 szklanki prażonego siemienia lnianego1 cebula1/2 szklanki bułki tartej1/4 szklanki oleju3 łyżki mąki2 łyżki sosu sojowego3 łyżeczki ziół prowansalskichłyżeczka suszonego imbiru albo 3 cm świeżego korzenia startego drobno na tarce1/2 łyżeczki chiliponadto:bułki hamburgerowepomidorogórekcebulasałatakeczupmusztardaprzygotowanie:Wszystkie składniki na burgery łączymy ze sobą, najlepiej rękoma, tak żeby dokładnie się wymieszały.Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.Formujemy kotlety (około 8 sztuk), które układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.Pieczemy około 20 minut w 200 st. C, następnie odwracamy i dopiekamy jeszcze 10 minut.Bułki podgrzewamy chwilę w piekarniku.Smarujemy keczupem i musztardą, następnie układamy sałatę, kotleta, pomidora, cebulę i ogórka. Dodatki oczywiście można dowolnie modyfikować według upodobania.Przykrywamy drugą połówką bułki.Smacznego!Post Wegańskie burgery z kaszy jaglanej pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Ciasto czekoladowo-porterowe z mikrofali

Rzutem na taśmę postanowiłem przyłączyć się do durszlakowej akcji i zrobić jakieś ciasto, do przygotowania którego wykorzystuje się mikrofalówkę. Ciasto czekoladowo-porterowe z mikrofali okazało się być strzałem w dziesiątkę. Przyznam szczerze, że nigdy czegoś podobnego nie robiłem i jestem kompletnie zaskoczony tym, jakie smaczne ciasto można wyczarować dosłownie w kilka minut.Do jego przygotowania użyłem porteru, który pogłębił czekoladowy smak. Serdecznie polecam ten „wypiek” – nie wiem czy mikrofale faktycznie są szkodliwe czy nie (używam kuchenki bardzo rzadko) to raz na jakiś czas z pewnością nie zaszkodzą.przepis na ciasto czekoladowo-porterowe z mikrofaliskładniki (na dwie porcje):4 łyżki mąki5 łyżek cukru1/2 łyżeczki proszku do pieczenia2 i 1/2 łyżki kakao1 jajko3 i 1/2 łyżki mleka3 i 1/2 łyżki oleju5 i 1/2 łyżki piwa typu porterprzygotowanie:Wszystkie składniki łączymy ze sobą do czasu uzyskania gładkiej konsystencji.Ciasto przekładamy do naczyń w których będziemy je zapiekać (kubeczków, filiżanek czy kokilek). Pieczemy około 90 sekund w mikrofali.Smacznego! Post Ciasto czekoladowo-porterowe z mikrofali pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Mazurek z masą kajmakową

przepis na mazurek z masą kajmakowąI tu cytuję za Polkąskładniki:Ciasto:200 g maki pszennej150 g zimnego masła1 łyżka stołowa cukru pudru2 żółtka1/2 łyżki zimnej wody1/2 łyżki ekstraktu z waniliisłoik dżemu lub powideł (ja użyłem dżemu z pomarańczy i kiwi)Masa:1 puszka słodzonego mleka skondensowanegodo przybrania siekane orzechy i kandyzowane skorki (użyłem jeszcze wiórków kokosowych i płatków migdałów)przygotowanie:W garnku zagotowujemy wodę i zmniejszamy moc palnika do minimum (tak by woda lekko ‚pyrkała’). Wkładamy puszkę mleka, garnek przykrywamy pokrywka i gotujemy ok 2,5 godziny.Mąkę mieszamy z cukrem, dodajemy zimne masło i siekamy do powstania maleńkich grudek. Dodajemy żółtka, wodę i ekstrakt z wanilii. Ciasto szybko zagniatamy, owijamy folia i chłodzimy w lodowce przez 30 minut.Piekarnik nagrzewamy do 180 st.C. Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy formę na tartę. Chłodzimy kolejne 30 minut w lodowe. Wyjmujemy, przykrywamy papierem do pieczenia, obciążamy grochem ceramicznym (lub zwykłym) i pieczemy 10 minut. Po tym czasie zdejmujemy papier z grochem i pieczemy kolejne 10 minut. Studzimy.Na spód wykładamy dżem lub powidła. Puszkę mleka studzimy, otwieramy, masę mieszamy i wykładamy na dżem.Ozdabiamy wedle życzenia :)Smacznego!Dzięki Pola za świetne przepisy! Pozdrawiam!Post Mazurek z masą kajmakową pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Babka wielkanocna

przepis na babkę wielkanocną Polkiprzepis cytuję za Polką wprowadzając swoje drobne zmianyskładniki:200 g mąki pszennej150 g mąki ziemniaczanej½ łyżeczki soli3 łyżeczki proszku do pieczenia300 g masła (użyłem 100 g masła i 200 g oleju z pestek winogron)300 g cukru pudru4 duże jaja30 ml wytrawnego sherry (użyłem 25 ml calvadosu)sok z połowy cytrynyskórka otarta z jednej pomarańczy2 krople esencji migdałowej1 łyżeczka mielonego imbiru (użyłem 1 cm startego świeżego imbiru)3-4 łyżki mleka2 duże dojrzałe banany40 g mieszanych bakaliiForma na babkę o średnicy 25 cm z kominem20 g masła do formy20 g tartej bułkiprzygotowanie:Białka oddzielić od żółtek.Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia i solą.Masło utrzeć na pulchną masę z cukrem i kolejno dodawać po jednym żółtku, dokładnie ucierając. Następnie dodać olej i wymieszać do połączenia składników.Do masy dodać sherry (calvados), sok z cytryny, esencję migdałową, imbir, skórkę otartą z pomarańczy oraz mleko.Banany rozgnieść widelcem i dodać je do masy.Wszystko dokładnie utrzeć i dodać bakalie i migdały.Białka ubić na sztywną pianę i dodać do masy jajecznej. Przesypać partiami mąką i delikatnie wymieszać.Ciasto wyłożyć do formy na babkę i piec w temp. 180st przez 30-40 minut.Ostudzić chwilę w formie, a później na kratce do pieczywa.Smacznego!Post Babka wielkanocna pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Masło klarowane

Masło klarowane zawsze kojarzy mi się z serialem Przystanek Alaska – dr Joel Fleischman miał przygotować jakieś danie, do którego miał użyć sklarowanego masła. Uznał to za zbyteczne działanie, wychodząc z założenia, że nikt nie zauważy różnicy. Jak się możecie domyślić, jego lenistwo zostało momentalnie wykryte przez zaproszonych gości :-)Może to lekka przesada, bo ja chyba tak bym się od razu nie zorientował, że użyto masła zwykłego zamiast klarowanego, ale fakt jest taki, że masło oczyszczone jest produktem o zupełnie innych właściwościach niż jego zwykły odpowiednik. Posiada wiele cennych zalet, które czynią go niezastąpionym w kuchni.Przede wszystkim charakteryzuje się znacznie wyższą temperaturą dymienia, dzięki czemu doskonale nadaje się do smażenia. Po drugie proces oczyszczania usuwa z niego także alergeny, które zawarte są w zwykłym maśle. Po trzecie nadaje potrawom wyrazisty smak. Po czwarte, można je przechowywać nawet kilka miesięcy, dlatego warto od razu zrobić większą jego ilość – z 1 kg masła zwykłego otrzymamy około 700 g masła klarowanego.Przygotowanie takiego masła jest bardzo proste i nie wymaga żadnych narzędzi czy specjalistycznej wiedzy.przygotowanie masła klarowanegoskładnikimasło zwykłe (82% tłuszczu)przygotowanie:Masło umieszczamy w garnku o grubym dnie.Topimy je na wolnym ogniu.Gdy ulegnie stopnieniu podgrzewamy je tak długo, aż przestanie skwierczeć (około 15-20 minut). Będzie to oznaka, że cała zawarta w nim woda odparowała.Zdejmujemy zebraną na powierzchni pianę.Płynne masło delikatnie odlewamy do naczynia, uważając by pozostały na dnie osad nie spłynął razem z tłuszczem.Studzimy.Smacznego!Post Masło klarowane pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Focaccia – przepis podstawowy

Focaccia to rodzaj włoskiego pieczywa, który stanowi podstawę do pizzy. Przybiera ona różnorodne formy w zależności od tego, czego potrzebujemy – może to być cienki placek, mogą to być bułki, może to być większy bochenek. Ja najczęściej przygotowuję placki z różnymi dodatkami, lub same, które po przekrojeniu można wypełnić jakimś farszem.Gorąco polecam wypiekanie focacci na kamieniu do pieczenia pizzy – osiągniemy wówczas doskonały rezultat.przepis podstawowy na focaccięskładniki:300 g mąkiopakowanie suszonych drożdży lub 25 g świeżych150 ml ciepłej wodyoliwa z oliweksólprzygotowanie:Jeżeli używamy świeżych drożdży przygotować musimy zaczyn. W tym celu drożdże rozkruszamy do wody i dodajemy łyżeczkę cukru. Odstawiamy na 10-15 minut w ciepłe miejsce, do czasu aż zaczyn zacznie wyraźnie pracować.Do mąki dodajemy suszone drożdże i wodę lub gotowy zaczyn ze świeżych drożdży. Dodajemy 1-2 łyżki oliwy, szczyptę soli i wyrabiamy około 10-15 minut.Wyrobione ciasto wkładamy do czystej miski, przykrywamy i odstawiamy do czasu, aż podwoi swą objętość.Z wyrośniętego ciasta formujemy placek.Pieczemy około 25 minut w temp 200 st. C. (krócej – około 15 minut w temp. jeśli pieczemy na kamieniu do pizzy).Smacznego!Post Focaccia – przepis podstawowy pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Sałatka z rukolą, gruszką i orzechami

Przepis na bardzo łatwą i naprawdę smaczną sałatkę. Połączenie lekko pikantnej rukoli ze słodką gruszką doskonale współgra z sosem worcester.przepis na sałatkę z rukolą, gruszką i orzechamiskładniki:opakowanie rukoli1 gruszkagarść orzechów włoskichsos worcesterzredukowany ocet balsamicznyprzygotowanie:Rukolę dokładnie płuczemy i osuszamy (najlepiej w wirówce do sałaty).Gruszkę obieramy, kroimy w ćwiartki, a następnie w cienkie plasterki.Orzechy włoskie prażymy chwilę na patelni.Składniki łączymy ze sobą i doprawiamy do smaku sosem worcester (około 1-2 łyżki) i dokładnie mieszamy.Przed podaniem  dekorujemy kremem balsamicznym.Smacznego!Post Sałatka z rukolą, gruszką i orzechami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Słodko-słone batony orzechowe

12 kwietnia obchodzimy podobno Dzień Czekolady. Nie wiem za bardzo kto ten dzień ustanowił, ale podoba mi się, bo uwielbiam czekoladę i jak dla mnie każdy dzień może być jej świętem.Z tej okazji postanowiłam sięgnąć po przepis Nigelli z książki kuchnia – przepisy z serca domu, który już jakiś czas temu chciałem wypróbować. Serdecznie polecam – słodka czekolada i słone orzeszki wspaniale się komponują.przepis na słodko-słone batony orzechoweskładniki:200 g czekolady mlecznej100 g czekolady gorzkiej125 g masła250 g solonych orzeszków ziemnych4 batony Mars Carmel (oryginalnie były Crunchie)przygotowanie:Masło i połamaną na kawałki czekoladę topimy w garnku o grubym dnie (lub w kąpieli wodnej).Batony kroimy w kostkę i mieszamy z orzeszkami.Lekko przestudzoną masę czekoladową mieszamy z orzechami i wykładamy do foremki.Studzimy i wstawiamy do lodówki na około 4 godziny.Smacznego!!!Post Słodko-słone batony orzechowe pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Lazania z cukinii

Uwielbiam wszelkiego rodzaju zapiekanki, a dziś pragnę podzielić się z Wami przepisem na lazanię z cukinii, która z racji warstw przypomina nieco lazanie, gdzie makaron zastąpiony został cukinią. Nie wypada może zachwycać się zbytnio własnymi daniami, ale to była naprawdę przepyszna zapiekanka – zjadłem olbrzymią porcję i miałem ochotę na jeszcze.przepis na lazanię z cukiniiskładniki:5 średnich ziemniaków1 kg pieczarek2 cebule3 ząbki czosnku2 papryki5 średnich marchewek3-4 średnie cukinie5 łyżek masła + 2 łyżki do szklenia cebuli i duszenia marchewki5 łyżek mąki500 ml mlekaprzygotowanie:Ziemniaki pieczemy lub gotujemy (najlepiej w mundurkach), a następnie ostudzone i obrane kroimy w kostkę.Cebulę siekamy i szklimy na odrobinie tłuszczu razem z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Pieczarki obieramy, kroimy w grubą kostkę i dodajemy do cebuli.Dusimy razem około 15 minut, a następnie dodajemy ziemniaki i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.Paprykę pieczemy lub opalamy, aby obrać łatwo ze skórki. Następnie usuwamy gniazda nasienne i kroimy.Marchewki po obraniu ścieramy na tarce o grubych oczkach.W garnku topimy łyżkę masła i dodajemy startą marchewkę i paprykę. Dusimy do miękkości, w międzyczasie dodając nieco wody, jeśli zajdzie taka potrzeba. Doprawiamy do smaku.Cukinie obieramy lub porządnie szorujemy, a następnie kroimy wzdłuż na plastry grubości około 5 mm.W naczyniu do zapiekania układamy warstwę cukinii, na którą wykładamy pieczarki z ziemniakami. Przykrywamy je warstwą cukinii i marchewką. Na wierzch układamy ostatnią warstwę cukinii. Każdą warstwę cukinii warto nieco osolić.Przygotowujemy sos beszamelowy zgodnie z przepisem, który znajdziecie TUTAJ.Wierzch zapiekanki polewamy sosem i pieczemy w temperaturze 180 s. C około 20-30 minut (do czasu aż wierzch się ładnie zarumieni).Smacznego!Post Lazania z cukinii pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Pasta kanapkowa z soczewicy

Jeśli chodzi o jedzenie mięsa na śniadania, to i tak w ostatnim czasie za dużo go nie jadaliśmy, bo spożycie wędlin ograniczyliśmy już dawno. Jadaliśmy za to dużo nabiału w formie przeróżnych serów, który również postanowiliśmy nieco ograniczyć (ale na pewno nie jesteśmy jeszcze gotowi, by z niego zrezygnować). Przejście na wegetarianizm otworzyło nam oczy na niedoceniany dotychczas świat past warzywnych, które doskonale spisują się jako smarowidła kanapkowe. Jadamy je niemal codziennie.Ponieważ nie warto robić porcji na jeden dzień (zwykle pasty przygotowane wg moich przepisów i lis składników starczają na około 5-7 dni) to po ich przygotowaniu pakuję je w woreczki i mrożę. Dzięki temu codziennie jemy coś innego unikając monotonii.przepis na pastę kanapkową z soczewicyskładniki:1 szklanka zielonej soczewicy 1 duża cebula 1 łyżeczka ziaren kolendry 1 łyżeczka curry 1 łyżeczka słodkiej paprykiprzygotowanie:Soczewicę dokładnie płuczemy i zalewamy 3 szklankami zimnej wody.Gotujemy aż zmięknie (około 30 minut), a następnie odcedzamy.Cebulę kroimy w kostkę i szklimy na odrobinie tłuszczu.Do soczewicy dodajemy cebulę i mieszamy, a następnie połowę miksujemy blenderem.Przyprawy ucieramy razem w moździerzu.Łączymy ze sobą soczewicę miksowaną i niemiksowaną, dodajemy przyprawy i solimy do smaku.Mieszamy dokładnie składniki.Smacznego!Post Pasta kanapkowa z soczewicy pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Koktajle owocowo-warzywne

Zacząłem ostatnio popijać niezwykle zdrowe i smaczne zielone koktajle przygotowywane z warzyw i owoców. Postanowiłem w tym wpisie dodawać kolejne wypróbowane przeze mnie kompozycje składników.

Kuba Pichci

Pasta paprykowa do kanapek

Zapraszam Was do przygotowania bardzo prostej, a niezwykle smacznej pasty kanapkowej. Pasta paprykowa Jest po prostu pyszna i zajadałem się nią przez kilka kolejnych dni i wcale mi się nie znudziła. Czasem dodatkowo doprawiałem kanapkę płatkami chili, żeby podkręcić smak. Nie wiem, jak mogłem tyle lat napychać się wędliną na śniadanie, która tak naprawdę nigdy specjalnie mi nie smakowała, podczas gdy bez najmniejszego trudu można przygotować coś tak smacznego.przepis na paprykową pastę kanapkowąskładniki:2 papryki1 cebula2 ząbki czosnku1 szklanka ciecierzycy (suchej)1 łyżka nasion słonecznika1 łyżka słodkiej papryki1 łyżeczka ostrej paprykisólprzygotowanie:Ja papryki, cebulę i czosnek upiekłem w garnku rzymskim (około 30 minut), ale ponieważ wiele osób nie dysponuje takowym naczyniem (serdecznie polecam) proponuję paprykę opalić by łatwo można było zdjąć skórkę, a cebulę zeszklić z dodatkiem czosnku.Ciecierzycę moczymy 8-10 godzin, a następnie gotujemy do miękkości.Przygotowanie warzywa miksujemy z ciecierzycą oraz przyprawami za pomocą blendera.Doprawiamy do smaku solą.Smacznego!Post Pasta paprykowa do kanapek pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Koktajle owocowo-warzywne

Zacząłem ostatnio popijać niezwykle zdrowe i smaczne zielone koktajle przygotowywane z warzyw i owoców. Postanowiłem w tym wpisie dodawać kolejne wypróbowane przeze mnie kompozycje składników.Gorąco zachęcam do ich picia, ponieważ stanowią niezwykle bogate źródło zdrowia, a także doskonale wpływają na samopoczucie.ogólny przepis na zielony koktajlprzygotowanie:Składniki wymienione poniżej za wyjątkiem płynu, lub jego niewielką ilością wkładamy do blendera. Jabłka można obrać, ja jednak zostawiam skórkę, w której podobno kryje się mnóstwo wartości odżywczych. Wszystko miksujemy razem około minutę, a następnie dodajemy płyn według uznania i znów miksujemy.koktajl nr 5 (11.03.2014)1 banan1 jabłko1 kiwi2 łyżki amarantusamleko owsianekoktajl nr 4 (07.03.2014)1 banan1 jabłko1 pomarańcza2 łyżki musli1 łyżka siemienia lnianegogarść natki pietruszkiwodakoktajl nr 3 (23.02.2014)150 g szpinaku1 banan1 jabłko1 kiwi1/2 pęczka natki pietruszki4 łyżki muslimleko z wiórków kokosowychkoktajl nr 2 (13.02.2014)150 g szpinaku (użyłem mrożonego)1 banan1 jabłko1 kiwi4 łyżki muslimleko krowiekoktajl nr 1 (12.02.2014)150 g szpinaku (użyłem mrożonego)1 banan1 jabłko2 łyżki ziaren słonecznikamleko krowieSmacznego!Post Koktajle owocowo-warzywne pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Mleko owsiane

Niedawno publikowałem na blogu przepis na mleko kokosowe, ale nie takie, które wypływa w orzecha po jego rozłupaniu, ale uzyskane z namaczania i miksowania wiórków. Dziś pragnę pokazać Wam jak przygotować mleko owsiane.Z tego, co wyczytałem w sieci mleko takie można uzyskać na zimno (zalewając płatki na kilka godzin – metoda dłuższa) lub na ciepło (gotując najpierw płatki – metoda szybsza). Ja wypróbowałem właśnie tę drugą metodę i muszę Wam przyznać, że o ile mleko kokosowe było ciekawe, ale generalnie szału nie było, jeśli chodzi o jego spożywanie, jako samodzielnego napoju, to mleko owsiane jest naprawdę smaczne, szczególnie, jeśli doprawimy je ulubionymi dodatkami.Ja od razu wykorzystałem część do przygotowania koktajlu owocowego. Który dzięki temu mleku uzyskał bardzo przyjemną, aksamitną konsystencję.przepis na mleko owsianeskładniki:0,5 szklanki płatków owsianych (używałem szklanki do odmierzania, stąd taka jednostka miary)3 szklanki wodyprzygotowanie:Płatki gotujemy w około 1,5 szklanki wody, do czasu aż wchłoną cały płyn.Ugotowane płatki przekładamy do blendera i dodajemy resztę wody.Miksujemy na najwyższych obrotach, aż uzyskamy maksymalnie jednolitą konsystencję.Następnie można mleko odcedzić z reszek po płatkach. Ja odradzam, bo tracimy zawarte z nich cenne składniki, ale jeśli ktoś ma życzenie, o polecam użyć o tego np. gazy.Smacznego!Post Mleko owsiane pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.