Mango z jogurtem i musli

Kucharskie przepisy Betty

Mango z jogurtem i musli

Sernik dyniowy

Kucharskie przepisy Betty

Sernik dyniowy

Babeczki dyniowe

Kucharskie przepisy Betty

Babeczki dyniowe

Tortilla z kurczakiem

Kucharskie przepisy Betty

Tortilla z kurczakiem

Najlepsza domowa tortilla

Kucharskie przepisy Betty

Najlepsza domowa tortilla

Sernik królewski

Kucharskie przepisy Betty

Sernik królewski

Łosoś pieczony z cytryną

Kucharskie przepisy Betty

Łosoś pieczony z cytryną

Surówka z kapusty pekińskiej i pora

Kucharskie przepisy Betty

Surówka z kapusty pekińskiej i pora

Surówka z kapusty pekińskiej w połączeniu z porem to pyszny dodatek do drugiego dnia, fantastycznie będzie smakować zarówno z mięsem jak i rybą. Surówka jest bardzo prosta i szybka w wykonaniu, a przy tym smaczna, soczysta i aromatyczna dzięki świeżemu koperkowi i dipowi z majonezu i jogurtu. Polecam!Składniki:1/2 główki kapusty pekińskiej1 por1 pęczek koperku (może być mrożony)2 łyżki majonezu2 łyżki greckiego jogurtusól i świeżo zmielony czarny pieprzPrzygotowanie:Kapustę pokroić w miarę drobno, odłożyć do salaterki. Pora ponacinać wzdłuż z 4 stron, tak by powstały długie paski i dokładnie opłukać pod bieżącą wodą (często w środku jest piasek). Następnie posiekać drobno cały por, dodać do kapusty. Koperek drobno posiekać, również dodaż do warzyw.Majonez wymieszać z jogurtem posolić doprawić pieprzem i wymieszać. Dodać do warzyw i dokładnie wymieszać surówkę by przeszła całym sosem. Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Udka kurczaka na słodko

Kucharskie przepisy Betty

Udka kurczaka na słodko

Surówka ze szpinaku z awokado

Kucharskie przepisy Betty

Surówka ze szpinaku z awokado

Maślane rogaliki (najsmaczniejsze)

Kucharskie przepisy Betty

Maślane rogaliki (najsmaczniejsze)

Ryba w sosie paprykowo-pomidorowym

Kucharskie przepisy Betty

Ryba w sosie paprykowo-pomidorowym

Czekoladowe babeczki z maślanym kremem orzechowym

Kucharskie przepisy Betty

Czekoladowe babeczki z maślanym kremem orzechowym

Pieczone udka w słodkiej glazurze

Kucharskie przepisy Betty

Pieczone udka w słodkiej glazurze

Pieczone udka w słodkiej glazurze to potrawa, która absolutnie nie wymaga wysiłku, ani czasu na przygotowanie. Wszystko jest minimalistyczne, jedyny czas zajmuje pieczenie, użytych przypraw jest niewiele, mimo to udka są pyszne, dobrze doprawione z delikatnie chrupiącą, słodką skórką, mięso bardzo soczyste, wręcz samo odchodzi od kości. Jest pieczone bez dodatku tłuszczu, absolutnie nic nie traci na smaku, a wręcz zyskuje bo jest o wiele zdrowsze. Piekę je godzinę, więc w międzyczasie można przygotować surówkę lub inne dodatki. Polecam bo udka smakują cudownie!Składniki dla 4 osób:10-12 udeksólpieprz czarny i cayenneczosnek w proszku3 łyżki  ciemnego sosu sojowego1/2 szkl mioduPrzygotowanie:Przygotować naczynie żaroodporne (ja wykładam je folią aluminiową bo wtedy łatwiej umyć naczynie) ułożyć w nim pałeczki, oprószyć solą pieprzem i czosnkiem. Wstawić do nagrzanego do 200 stopni C. piekarnika i piec 30 minut.W międzyczasie przygotować marynatę, wlać do szklanki miód i sos sojowy, podgrzać przez kilkanaście sekund w mikrofalówce. Podgrzewam miód po to by zrobił się bardzo rzadki, wówczas świetnie łączy się z sosem sojowym.Po 30 minutach polać połową marynaty mięso i piec kolejne 15 minut. Po pieczeniu obrócić pałeczki, polać resztą marynaty i podpiec kolejne 15 minut.  Po godzinie pałeczki są już gotowe można je podawać z dowolnie wybranymi dodatkami. Powstały sos można odrobinę zagęścić i użyć np. do ryżu lub ziemniaków wedle uznania.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Bitki schabowe z warzywami

Kucharskie przepisy Betty

Bitki schabowe z warzywami

Bitki schabowe, przyrządziłam z warzywami, ale oczywiście można je pominąć, a dalej stosować się do przepisu. Choć na pewno kompozycja z warzywami jest o wiele bogatsza w smaku i można pominąć surówkę. Zaś mięso, jest pyszne, delikatne i kruche zanurzone w aksamitnym, brązowym sosie. Podałam wszystko z kaszą jęczmienną i smakowało znakomicie. Bitki są świetną alternatywą dla schabowych, przygotowuje się je w mgnieniu oka, a wg mnie są o wiele smaczniejsze i co najważniejsze można podać je na wiele sposobów. Nigdy się nie znudzą, dla mnie to wyśmienity obiad - polecam!Składniki dla 4 osób:Schab; ilośćc kotletów zależy od ilości osób ja przygotowałam po dwie bitki na osobę bo moi mężczyźni wiecznie są głodni, ale jedna powinna wystarczyć.Olej do smażeniaPrzyprawy: sól, pieprz, majeranek, 2 ząbki czosnku1 łyżka mąki ziemniaczanej do zagęszczenia sosuDodatkowo:2 cebule3 pomidory3-4 cukinie (15-18 cm każda)Przygotowanie:Schab podziel na plastry, tak jak na kotlety. Każdy kotlet rozbij cienko, najlepiej przez folię spożywczą. Następnie oprósz mięso solą, pieprzem i majerankiem. Obsmaż bitki z każdej strony na rozgrzanym oleju. Przełóż je do większego garnka. Cebule obierz i pokrój w piórka lub drobniej. Cukinie umyj i pokrój w grubą kostkę. Pomidory sparz wrzątkiem, obierz ze skórki i pokrój na kawałki. Na tłuszczu po mięsie  zeszklij cebulę, dodaj cukinie, obsmaż, a na końcu dodaj pomidory. Zalej 400 ml zimnej wody i całość zagotuj. Przełóż do bitek i duś pod przykryciem 20 minut. Mąkę rozprowadź w 1/3 szklanki zimnej wody i dodaj do mięsa. Dokładnie wymieszaj i razem duś 3 minuty. Jeśli trzeba dopraw sos solą i pieprzem.Podawaj na ciepło z kaszą, ziemniakami, makaronem a nawet z pieczywem.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Surówka ze szpinaku

Kucharskie przepisy Betty

Surówka ze szpinaku

Trudno było mi się przekonać do szpinaku. Mówiąc szczerze od dziecka nie darzyłam go sympatią, to była moja zmora i żadne argumenty przemawiąjące na jego korzyść zupełnie do mnie nie trafiały. Być może dlatego, że papka jaką podawała mi mama była zwyczajnie nie do przełknięcia, a być może dlatego, że do pewnych rzeczy trzeba zwyczajnie dorosnąć.Dziś wiem, że szpinak jest wprost wyśmienity o ile jest dobrze przyrządzony. Dlatego najlepiej podawać go w formie surowej właśnie w surówkach, wówczas zachowuje świeżość, piękny wygląd i wspaniały smak, a przy tym całe mnóstwo witamin i minerałów.Surówka ze szpinaku, która przyrządziłam jest niesamowicie prosta i szybka w przygotowaniu, ale również jest bardzo smaczna i mega zdrowa. Polecam!Składniki:2-3 garście liści szpinaku 80 g orzechów włoskich1 kulka sera mozzarella3 łyżki oliwysok z 1/2 pomarańczy1 łyżka octu jabłkowego lub soku z cytrynysól i świeżo zmielony czarny pieprzPrzygotowanie:Szpinak zamoczyć w misce z zimną wodą by pozbyć się nieczystości, a potem odcedzić i wysypać na ręcznik papierowy by obsechł. Przełożyć do miski. ( Jeśli łodygi są grube należy je obciąć i wyrzucić).Z oliwy, soku i octu przygotować dresing i polać nim szpinak. Oprószyć solą i pieprzem.Ser pokroić na plastry i jeszcze na połówki, dodać do sałatki wraz z orzechami. Całość delikatnie, ale dokładnie wymieszać.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Jagodzianki

Kucharskie przepisy Betty

Jagodzianki

Od dwóch dni chodzi za mną coś słodkiego, trzeba by coś upiec. No i pomyślałam, że jeszcze nie publikowałam przepisu na pyszne jagodzianki. Już nie raz wspominałam, że uwielbiam ciasto drożdżowe, można wyczarować z niego mnóstwo smakowitych dań. A jagodzianki to taki klasyk, fantastycznie smakują o każdej porze dnia i do wszystkiego. Przepis na te pyszne drożdżóweczki zaczerpnęłam z niezawodnej piekarnii Tatter i mimo, iż musiałam zastapić jagody borówką amerykańską to drożdżówki wyszły po prostu znakomite - polecam!Składniki na 16 jagodzianek:500 g maki pszennej1,5 łyżeczki drożdży instant (7g) lub 14 g świeżychszczypta soli1 szklanka mleka1 jajko1/4 szklanki oleju1/2 szklanki cukru2 łyżki cukru waniliowegoDodatkowo:1 jajko i łyżka mleka do smarowaniaNadzienie:300 g jagód3 łyżki cukru1 łyżka mąki ziemniaczanejWszystkie składniki na nadzienie wymieszać.Lukier:1 szklanka cukru pudrukilka łyżek gorącej wodySkładniki połączyć by lukier był w miarę rzadki i przy użyciu pędzelka smarować każdą, jeszcze ciepłą jagodziankę.Przygotowanie:Z drożdży przygotować rozczyn. Mąkę połączyć z drożdżami, dodać sól, mleko, jajko i dokładnie wymieszać. Na końcu dodać olej i resztę składników. Zagnieść miękkie i plastyczne ciasto. Przykryć miskę ściereczką i odstawić na minimum godzinę do wyrośnięcia, by podwoiło swoją objętość.Następnie by ciasto odgazować ponownie krótko wyrobić i podzielić na 16 części. (Można zwinąć w rulon i jak kopytka pokroić na kawałki.) Każdą część uformować w kulę i odstawić na kolejne 15 minut.Z każdej kulki zrobić placek (można rozwałkować, ja to robię dłonią), a na środku umieścić kopiastą łyżkę jagodowego nadzienia. Zlepić placki jak pierogi, dokładnie docisnąć i złączeniem położyć na blacie stołu.  Delikatnie, lecz zdecydowanie rolować każdą bułeczkę, nadając im owalny kształt.Gotowe umieścić na naoliwionej blaszce i zostawić na 45 minut do wyrośnięcia. Wyrośnięte jagodzianki posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i wstawić do nagrzanego do 220 stopni C. piekarnika. Piec około 15 minut.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Kotlety w cieście naleśnikowym

Kucharskie przepisy Betty

Kotlety w cieście naleśnikowym

Kotlety w cieście naleśnikowym przygotowuje się z piersi kurczaka. Od tradycyjnych drobiowych kotletów różni je wygląd, bardziej przypominają placuszki. I także jak placuszki są delikatne, otulone ciastem niczym pierzynką. Dodatkową zaletą ciasta jest jego smak, który całkowicie zależy od naszej fantazji. Jeśli do ciasta naleśnikowego dodamy orientalnych przypraw to takie będą kotlety, jeśli ziół - będą ziołowe i tak można za każdym razem przygotować zupełnie inna potrawę. Polecam!Składniki:około 500 g piersi z kurczaka2 jajka 1 szklanka mąki pszennej3/4 szklanki mleka2 łyżki olejuPrzyprawy, które użyłam to: sól, curry, imbir, majeranek, pieprz czarny, papryka słodka i ostra, kolendra. Każdej z przypraw dałam po około 1/2 łyżeczki poza pieprzem i ostrą papryką. W dwóch ostatnich przypadkach tylko 1/4 łyżeczki.Dodatkowo - Olej do smażeniaPrzygotowanie:Piersi kroimy na kawałki i rozbijamy przez folię, nie muszą być duże. Nieco mniejsze łatwiej namoczyć w cieście, a potem smażyć.Z podanych składników przygotowujemy ciasto naleśnikowe. Ciasto musi być bardzo gęste jak gęsta śmietana. Jeśli jest zbyt rzadkie dodajemy jeszcze odrobinę mąki, a jeśli zbyt gęste to odrobinę wody. Kawałki rozbitego mięsa obtaczamy dokładnie z jednej i drugiej strony i smażymy po obu stronach  na patelni z rozgrzanym olejem. Kotlety najlepiej smażyć na średniej mocy palnika by były piękne złociste i aby mięso w środku nie było surowe.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Zupa warzywna z cukinią

Kucharskie przepisy Betty

Zupa warzywna z cukinią

Zupa z cukinią to pomysł na pełnowartościowy i pyszny i sycący obiad dla całej rodziny. Dodatkową zaletą tej zupy jest fakt, że możemy przygotować ją na dwa sposoby tzn. w wersji wegetariańskiej lub z dodatkiem pysznych kąsków z kurczaka. Zupa w każdym przypadku jest bardzo smaczna i szybka w przygotowaniu - polecam!Składniki dla 4 osób:2 cukinie około 20 cm każda2 paprykiseler naciowy1 por1 cebula3 ząbki czosnku2 pomidorymała miseczka fasolki szparagowejprzyprawy: sól, pieprz, 1 łyżeczka słodkiej papryki, szczypta ostrej papryki, 1 łyżeczka imbiru, 1 łyżeczka kolendry1/2 l bulionu może być z kostki olej do smażeniaTo wszystko w wersji wegetariańskiej.Dla mięsożerców dodatkowo1 podwójna pierś z kurczaka bez skóry2-3 łyżki sosu sojowegoPrzygotowanie:Warzywa poza czosnkiem i cebulą należy oczyścić, umyć i pokroić w grubszą kostkę. Normalnie nie obieram cukinii, ale ta niestety miała brzydką skórkę więc się jej pozbyłam. Pomidora sparzyć i obrać ze skórki.Warzywa zalać bulionem, a potem uzupełnić wodą, tyle by całkowicie były nią przykryte. Gotować 15 minut pod przykryciem, jeśli zupa jest za gęsta dolać jeszcze trochę wody i doprawić. W wersji bezmięsnej zeszklić cebulkę, pokrojoną w kostkę i przesmażyć ją chwilę z drobno posiekanym czosnkiem, dodać do zupy i gotować jeszcze 10 minut by fasolka była miękka - zupka gotowa.W wersji z kurczakiem:Tak samo jak w pierwszym przypadku postępujemy z warzywami. Gotujemy je 15 minut. W międzyczasie myjemy mięso i kroimy w kostkę. Cebulkę pokrojoną w kosteczkę wraz z drobno posiekanym czosnkiem przesmażamy na łyżce oleju. Dodajemy mięso, skrapiamy obficie sosem sojowym i smażymy chwilę by straciło całkowicie swój surowy kolor. Usmażone przekładamy do garnka z zupą. Wszystko razem doprawiamy i gotujemy jeszcze 10 -15 minut by fasolka była miękkaSmacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Crêpes Suzette - naleśniki w syropie pomarańczowym

Kucharskie przepisy Betty

Crêpes Suzette - naleśniki w syropie pomarańczowym

Crêpes Suzette - czyli naleśniki w sosie pomarańczowym to klasyk kuchni francuskiej. Przyznam, że nie jestem jakąś specjalną zwolenniczką tej kuchni, ale na pewno jestem zwolenniczką tych naleśników. Gdy zrobiłam je po raz pierwszy nie mogłam uwierzyć, że naleśniki mogą być tak pyszne. Dla mnie były zjawiskowe, niezwykle cienkie, delikatne wprost rozpływające się w ustach. A do tego przesiąknięte karmelizowanym syropem pomarańczowym, płonące na wierzchu, to dopiero robi wrażenie. Wyglądają tak kusząco, że nie trzeba nikogo namawiać do spróbowania, a już pierwszy kęs sprawia ucztę dla podniebienia. Polecam.Składniki dla 4 osób:Naleśniki:1 szklanka mąki pszennej (170g)szczypta soli4 jajka2 kubki mleka1/3 kubka rozpuszczonego masłaOdrobina masła do smażeniaSos:9 łyżek Brandy(w oryginale powinien być likier pomarańczowy np. Cointreau albo Grand Marnier, ja zastąpiłam Brandy i wyszło rewelacyjnie)6 łyżek cukruutarta skórka z 1 pomarańczysok z 1 pomarańczy ( nie mniej niż 1/2 szkl, może być więcej)sok z 1 cytryny1/3 kubka masła w kawałkuDodatki:2 pomarańcze obrane z białych błonek i rozdrobnione na mniejsze cząstkisyrop czekoladowy z 50 ml mleka i 50 g ciemnej czekoladyPrzygotowanie:Wszystkie składniki na naleśniki umieścić w misie i wymieszać przy pomocy rózgi lub miksera. Przygotowane ciasto, przykryte ręczniczkiem, odstawić na 45 minut by odpoczęło.W międzyczasie można obrać pomarańcze i przygotować sos.Na suchą patelnię wsypać cukier, nie mieszać, poczekać aż zrobi się brązowy karmel. Zdjąć patelnię z palnika dodać skórkę, masło, sok z pomarańczy i cytryny i ponownie postawić na palniku, ale na niewielkiej mocy. Od czasu do czasu mieszać by karmel się rozpuścił. Zdjąć z kuchenki dodać alkohol, wymieszać i odstawić.Wracamy do ciasta.Na patelni rozgrzać odrobinę masła i smażyć cieniutkie naleśniki. Ciasto będzie przypominać rozrzedzony jogurt bo jest bardzo rzadkie - ale właśnie takie ma być. Każdy naleśnik smażyć po obu stronach na średniej mocy palnika, na blado złoty kolor. Naleśniki zawierają sporo masła, dlatego ja posmarowałam patelnię tylko przed pierwszym naleśnikiem, potem smażyłam już na suchej patelni.Usmażone naleśniki złożyć w trójkąciki. Naleśnik na pół, a potem na 3 części tak by powstał wąski trójkącik.Wszystkie naleśniki układamy w patelni z sosem. By wszystkie się pomieściły, drugi powinien nachodzić trochę na pierwszy, trzeci na drugi itd...Poruszać patelnią na wszystkie strony by naleśniki zatopiły się w sosie, podgrzać je na gorąco i od razu zestawić z kuchenki.Naleśniki gotowe - możemy podać je na dwa sposoby. Ponakładać każdemu na talerze, skropić z wierzchu brandy, podpalić, podawać płonące. Albo rozpuścić czekoladę w 50 ml gorącego mleka, ponakładać porcję naleśników na talerze, oprószyć kawałkami pomarańczy i polać sosem czekoladowym.W każdym wydaniu są znakomite.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Kotlety ryżowe z kurczakiem

Kucharskie przepisy Betty

Kotlety ryżowe z kurczakiem

W ostatnim czasie nie wiadomo z jakiego powodu coś mnie naszło i przygotowuje różne wariacje kotletów. W dzisiejszej odsłonie kotlety ryżowe z kurczakiem. Jak na gospodynie przystało staram się zużyć niewykorzystane produkty z poprzedniego dnia. Tak się złożyło, że ugotowałam za dużo ryżu i zaowocował on właśnie tym oto przepisem. A jakie wyszły kotlety?Kotlety, są o wiele bardziej delikatne od tradycyjnych z mięsa mielonego, chrupiace z zewnatrz, mięciutki i soczyste w środku, ładnie rumiane i smakowite. Fantastycznie komponują z zieleniną i różnymi sosami. W moim obiedzie wystąpiły w towarzystwie makaronu z cukinii i świeżych koktajlowych pomidorków. Polecam!Składniki na 8 kotletów:150 g ryżupierś z kurczaka 300 g1 cebulapęczek posiekanej natki pietruszki3 łyżki mąki pszennej2 łyżki mąki ziemniaczanejmąka do obtaczaniaolej do smażeniasól, pieprz, czosnek w proszkuPrzygotowanie:Ryż ugotować w tradycyjny sposób w osolonej wodzie, odsączyć i wystudzić.Mięso umyć, osuszyć i pokroić w drobną kosteczkę wraz z cebulą. Do naczynia wsypać ryż, mięso, natkę, wbić jajka , oprószyć solą, pieprzem i czosnkiem. Dodać mąki, wyrobić masę, formować kotlety i obtaczać w mące.Smażyć na złoty kolor, na średniej mocy palnika żeby się nie przypaliły.Smacznego!Uwaga:Stosunek ryżu do kurczaka można zmienić. Ja akurat miałam tylko tyle ryżu z poprzedniego dnia. Można użyć znacznie więcej ryżu w razie potrzeby. Mąka ma za zadanie utrzymanie kształtu kotletów. Dlatego przy wiekszej ilości produktów, zanim dosypiemy więcej mąki trzeba sprawdzić czy kotlety się dobrze formuje, jeśli tak nie trzeba jej więcej dodawać.Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Bigos z cukinii

Kucharskie przepisy Betty

Bigos z cukinii

Uwielbiam cukinie i różne wariacje z jej udziałem. W trakcie trwania sezonu gości ona w moim menu niemalże każdego dnia. Raz jest dodatkiem, raz daniem głównym, a innym razem odgrywa rolę przystawki, jest wiele powodów dlaczego tak chętnie po nią sięgam. Przede wszystkim jest bardzo zdrowa, a kto nie chciałby jadać zdrowo i smacznie? Poza tym jest tania i niskokaloryczna, w diecie waight watchers nie zawiera żadnych punktów, więc można zjadać jej nieograniczone ilości. Potrawy z jej udziałem są naprawdę smaczne, różnorodne i zazwyczaj błyskawiczne w przygotowaniu.Bigos z cukinii również jest taką potrawą. Oczywiście z tradycyjnym bigosem nie ma nic wspólnego, raczej można by rzec, że to letnia odmiana. Konsystencją przypomina nieco leczo, bo ugotowane pomidory puszczą sporo soku, smakiem się różni ale jakiś akcent węgierskiego kociołka pozostaje. Choć ostatnio wyczytałam, że połączenie pomidorów z cukinią to wyraz bardziej meksykańskich niż węgierskich smaków. W każdym razie nie ma co mówić bigos z cukinii jest rewelacyjny, okraszony chudym boczkiem z cebulką, aromatyczny z nutą czosnku i sycący. Z reszta spróbujcie - sami zobaczycie!Składniki:1-1,3 cukinii w tych granicach cukinii350 g chudego boczku albo bekonu5 średniej wielkości pomidorów10 średniej wielkości pieczarek2 duże cebule4 ząbki czosnku3 łyżki oleju do smażeniasól i pieprz do smaku oraz 1 łyżeczka wędzonej papryki w proszkuPrzygotowanie:Boczek pokroić w kosteczkę, cebule obrać pokroić na ćwiartki i na paseczki, grzyby umyć osuszyć i pokroić w paseczki. Pomidory włożyć do głębokiej miseczki, zalać wrzątkiem by się zaparzyły, odstawić na 5 minut, jak skórka zacznie pękać, wyjąć i obrać, a potem pokroić na ćwiartki, a każdą ćwiartkę w poprzek na połówki. Cukinie umyć pod bieżącą wodą, osuszyć, odciąć obie końcówki, pokroić na ćwiartki, a potem w grube półtoracentymetrowe paseczki. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę.Na rozgrzanej patelni lub w garnku z olejem obsmażyć boczek, dodać cebulę i dalej smażyć aż cebula się zeszkli. Dodać pieczarki i smażyć około 5 minut. Dwie minuty przed końcem smażenia dodać czosnek.Dodać pozostałe warzywa; cukinie i pomidory. Oprószyć solą, pieprzem, papryką, garnek przykryć pokrywką i dusić około 15 - 20 minut, (co jakiś czas przemieszać potrawę). Tak by warzywa były miękkie. Posmakować czy nie trzeba jeszcze doprawić i podawac do stołu, najlepiej z pieczywem. Smacznego!Uwaga:Młode cukinie nie musimy obierać ze skórki. Natomiast te dobrze wyrośnięte powyżej 20 cm, obieramy nie tylko ze skórki, ale także pozbywamy się nasion ze środka.Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Drożdżówka w kształcie gwiazdy z kajmakiem lub z nutellą

Kucharskie przepisy Betty

Drożdżówka w kształcie gwiazdy z kajmakiem lub z nutellą

Od czasu do czasu w poszukiwaniu inspiracji zaglądam na amerykańskie strony. Właśnie tam znalazłam przepis na pleciony chleb z nutellą. Chleb - bo tak nazwała ten wypiek jego autorka. Ponieważ ciasto zdecydowanie przypomina w smaku pyszną, puszystą i słodką drożdżówkę, zmieniłam mu nazwę. W oryginale drożdżówka przygotowana była z nutellą, ja sporządziłam ją z masą kajmakową o smaku kakaowym i wierzcie mi, to znakomite połączenie. Drożdżówka może sprawiać wrażenie skomplikowanej, ale to złudne wrażenie. Ciasto jest nie tylko pyszne, ale naprawdę łatwe w wykonaniu, poza tym jest niesamowicie aromatyczne i naprawdę zjawiskowe. Wiem, zachwycam się jakbym nie wiadomo co odkryła. Ale jak spróbujecie, to sami zobaczycie, że smak i wygląd tego ciasta robi niesamowite wrażenie. Polecam!Składniki:3 i 2/3 szklanki mąki pszennej1 opakowanie suchych drożdży 2 i 1/4 łyżeczki /7g1/3 szklanki cukru + 2 łyżeczki1/2 łyżeczki soli2 łyżki roztopionego masła lub margaryny1 i 1/4 szklanki ciepłego mleka2 żółtka jajbiałka pozostaną do posmarowania ciasta1 łyżka oleju roślinnego 1 puszka masy kajmakowej lub nutelliPrzygotowanie:Przygotuj rozczyn z połowy mleka, drożdży i 2 łyżeczek cukru. Odstaw na 10 minut by drożdże wyrosły.W dużej misce umieść wszystkie składniki (poza białkiem, olejem i kajmakiem), dodaj wyrośnięty rozczyn i zagnieć gładkie ciasto. Można również je wyrobić by użyciu malaksera. Gdy ciasto będzie gładkie i samo będzie odchodziło od ręki, umieść je w misce wysmarowanej olejem. Przykryj miskę folią spożywcza, na to połóż ręcznik i odstaw w ciepłe miejsce, do czasu aż podwoi swoją objętość. (około1,5 -2 h)Na stolnicy rozsyp mąkę, połóż wyrośnięte ciasto i podziel na 4 równe części.Kajmak lub nutellę wyłóż na miseczkę i wstaw na minutę do mikrofalówki by się trochę rozpuścił i był łatwy do smarowania.Każdy z czterech kawałków ciasta rozwałkuj na okrągły placek, wielkości talerza obiadowego.Umieść pierwszy placek na papierze do pieczenia, łatwiej będzie gotowe ciasto przenieść na blachę. Posmaruj cały placek kajmakiem w miarę cienką warstwą. Przykryj go drugim plackiem. Kolejny placek posmaruj masą i przykryj trzecim plackiem. Zwróć uwagę by placki równo się pokrywały. Trzeci placek również posmaruj i przykryj ostatnim.Jeżeli pozostawały jakieś nierówności możesz na placek położyć talerz i dookoła obkroić wystające ciasto ostrym nożem. Skrawki można uformować w jedno ciastko i upiec osobno.Na środku placków umieść wąską szklankę, kieliszek lub coś niewielkiego co zachowa nietknięty środek.Zaczynamy krojenie ciasta. Musisz użyć koniecznie ostrego nożna. Najpierw kroimy ciasto od środka tzn. od brzegów naczynia na 4 ćwiartki. Potem każdą ćwiartkę na pół, powstanie 8 kawałków i znów każdy kawałkek na dwie części, aż powstanie 16 pasków.Dwie sąsiadujące ze sobą części przekręć na raz dwukrotnie w przeciwnym do siebie kierunku (prawy kawałek dwukrotnie w prawą stronę, a lewy kawałek dwukrotnie w lewą stronę), a następnie sklej końce razem powstanie kształt stożka.Powtórz tą czynność na wszystkich 16 kawałkach. Na koniec powstanie 8 pięknych części przypominających płatki kwiatów lub gwiazdę jak kto woli. Posmaruj ciasto roztrzepanym białkiem.Przenieś ciasto na blachę i odstaw na 20 minut by odpoczęło.Piec w nagrzanym do 180 stopni C. piekarniku przez 25 minut lub do momentu, aż będzie złociste i gotowe.Gotową drożdżówkę odstaw na 10 minut by odrobinę wystygła i możesz się częstować.Smacznego!ŹródłoPrzepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Wegetariańskie kotlety z pieczarek i jajek

Kucharskie przepisy Betty

Wegetariańskie kotlety z pieczarek i jajek

Wegetariańskie kotlety z pieczarek są prawdziwym rarytasem dla kogoś kto lubi aromat i smak smażonych pieczarek. Ja uwielbiam! Jeszcze do niedawna nie miałam pojęcia o istnieniu takiej wersji kotletów, gdyby nie Ania, jedna z moich czytelniczek i członkini Facebookowej ekipy. To ona podała przepis na kotlety z jajek, a ja go trochę zmodyfikowałam, w taki oto sposób powstała wersja nieco bardziej pieczarkowa ale również z jajkami. Kotlety mają same zalety; są fantastyczną alternatywą dla mięsa, a przy tym proste w wykonaniu, bardzo tanie i smaczne. Co tu dużo mówić w tych kotletach są tylko pieczarki jajka i oczywiście odrobina przypraw. Polecam!Składniki:6 jajek ugotowanych na twardo2 jajka surowe40 dag pieczarek1 cebulapeczęk natki pietruszki1 szklanka bułki tartej1 kajzerka (namoczona)sól i pieprzolej do smażeniaPrzygotowanie:Jajka ugotować na twardo, wystudzić i obrać. Cebulkę obrać i pokroić w drobna kostkę. Grzyby umyć osuszyć i również pokroić w drobną kosteczkę albo zetrzeć na tarce o grubych oczkach (jarzynowej). Można również skorzystać z robota do siekania warzyw, ja tak zrobiłam.Na patelni rozgrzać łyżkę oleju i zeszklić cebulę, dodać posiekane pieczarki i smażyć aż cały sok z nich odparuje. Mi to zajęło 8 minut. Odstawić pieczarki by wystygły.W między czasie jajka utrzeć na tarce, posiekać lub rozdrobnić je za pomocą robota tak jak grzyby (ja tak zrobiłam).Przełożyć posiekane jajka do większej miseczki, dodać mocno odciśniętą kajzerkę, 4 łyżki bułki tartej, pęczek natki pietruszki drobno posiekanej, 2 surowe jajka oraz przesmażone grzyby. Doprawić do smaku solą i pieprzem i dokładnie wyrobić masę na kotlety. Z masy formować w dłoniach kotleciki, obtaczać w bułce tartej i smażyć na rozgrzanym oleju, po obu stronach na rumiano.Smacznego!Uwaga: z tych proporcji wyszło mi 11 dosyć sporych kotletów. Jeżeli planujesz mniejszą porcję, możesz użyć mniejszej ilości pieczarek np o 20 dag. Pozostałe proporcje składników pozostaw niezmienne.Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Ciasteczka maślane z czekoladą

Kucharskie przepisy Betty

Ciasteczka maślane z czekoladą

Te ciasteczka maślane z czekoladą, są bez wątpienia najlepszymi ciasteczkami jakie dotychczas zrobiłam i jadłam.Wypiekałam różne małe maślane ciasteczka, ale te są inne od wszystkich. Z zewnątrz delikatnie chrupiące, zaś w środku miękkie. Smak masła połączony ze smakiem białej i ciemnej czekolady to fenomenalny duet. W dodatku robi się je tak szybko i łatwo, że można przygotować je w każdej chwili. Będą świetnym dodatkiem do kawy, dla dziecka do herbatki lub do szkoły. Spróbujcie sami!Składniki:2,5 szkl. mąki pszennej1 kostka miękkiego masła3/4 szkl. cukru1 jajko i 1 żółtko3 łyżki ciemnego kakao1,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej1 łyżeczka proszku do pieczenia100 g chipsów czekoladowych z ciemnej czekolady100 g chipsów czekoladowych z białej czekoladyPrzygotowanie:Z mąki odsypujemy 3 łyżki, a do pozostałej dodajemy masło, cukier, jajko, żółtko, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia. Z wymienionych składników wyrobić ciasto, najprościej przy użyciu miksera. Ciasto podzielić na dwie części do jednej dodać kakao, a do drugiej pozostałą mąkę i ponownie wyrobić ciasto.Wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Do białej kuli ciasto dodać ciemne chipsy, a do ciemnej białe. Wgnieść je w ciasto ręką. Rwać z ciasta kawałki, formować w dłoniach kulki, spłaszczyć i układać na blasze w odstępach. Piec w nagrzanym do 170 stopni C. piekarniku przez 15-20 minut. Ja piekłam 15, po czym odstawiłam na kratkę by wystygły. Gotowe przyozdobiłam paseczkami z lukru.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Sałatka z tuńczykiem

Kucharskie przepisy Betty

Sałatka z tuńczykiem

Sałatka z tuńczykiem jest bardzo smaczna, może posłużyć jako przystawka lub kolacja, a nawet lekki obiad. Można przygotować ją o każdej porze roku i na pewno sprawdzi się jeśli planujemy dzień bez mięsa, a także jeśli liczymy kalorie. To dietetyczny, zdrowy i smaczny posiłek - polecam.Składniki:sałatapuszka tuńczyka w sosie własnym (w kawałkach)4 jajka10 pomidorków koktajlowych1 cebulaSos francuski:sok z połowy cytryny1 łyżeczka francuskiej musztardysól i pieprz do smaku4 łyżki oliwy z oliwekWszystkie składniki kolejno wymieszać ze sobą do połączenia i uzyskania jednolitej konsystencji.Sałatę umyć i osuszyć. Liście porwać na strzępy. Jajka ugotować na twardo, wystudzić i każde pokroić na 4 plastry. Wszystkie pomidory pokroić na połówki, a cebulkę w piórka.Sałatę wyłożyć na półmisek, poukładać na niej pomidory i cebulę. Tuńczyka odsączyć i również wyłożyć w kawałkach na półmisek, polać sałatkę sosem, poukładać jajka, dodatkowo oprószyć sałatkę odrobiną soli i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Tort czekoladowy whiskey

Kucharskie przepisy Betty

Tort czekoladowy whiskey

Ten wypiek nie tylko wyróżnia dekoracja przypominająca etykietę whisky, także ciasto jest niezwykłe w smaku, nasączone ponczem whisky. Torcik przygotowałam na 25 urodziny syna; składa się z mocno czekoladowego, wilgotnego ciasta przeciętego na trzy blaty, przełożonego czekoladowym kremem (ganache) z wyczuwalną nutą alkoholu. Całość obłożona cieniowaną masą cukrową z czarnym wierzchem pomalowanym królewskim lukrem. To ciasto z pewnością zachwyci wiele osób zarówno wyglądem jak i smakiem. PolecamSkładniki na ciasto:250 g miękkiego masła150 g brązowego cukru150 g białego cukru5 jajek200 g mąki tortowej2 łyżeczki proszku do pieczenia3 tabliczki ciemnej czekolady (po 100 g każda)kwadratowa forma 20cm/20cmtłuszcz do wysmarowania formyPrzygotowanie:Piekarnik nagrzać do 160 stopni C.Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i odstawić by wystygła. Masło utrzeć na gładką masę z cukrem. Następnie dodać jajko - utrzeć, trochę mąki i znów utrzeć i tak aż do wyczerpania maki i jajek. Następnie dodać proszek do pieczenia, wymieszać mikserem i cały czas miksując dodać czekoladę i dokładnie wymieszać.Wysmarować formę tłuszczem, wlać w nią ciasto, wyrównać wierzch i włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec około 45 minut, sprawdzić patyczkiem, w razie potrzeby odrobinę dłużej. Po upieczeniu odstawić na kratkę by wystygło.Poncz do ciasta:100 ml osłodzonej czarnej herbaty50 ml whiskyWhisky dodać do ciepłej ale nie gorącej herbaty i wymieszać.Czekoladowe ganache300 g ciemnej czekolady 400 ml śmietanki (kremówki)2 spore łyżki miodu75 ml whiskyCzekoladę pokruszyć na kosteczki. Śmietankę podgrzać by była gorąca, ale nie gotować jej. Natychmiast zdjąć z palnika. Dodać pokruszoną czekoladę, nie mieszać odstawić na 5 minut.Po tym czasie wymieszać dokładnie rózgą do uzyskania pożądanej konsystencji. Dodać miód, łyżka po łyżce, po każdej łyżce starannie wymieszać. Tak samo z alkoholem. Dodać łyżkę whiskey wymieszać i kolejną aż do wyczerpania. Jeśli alkohol jest za mało wyczuwalny, można dodać odrobinę więcej. Ganache do przełożenia powinno być gęste, jeśli jest zbyt rzadkie można je schłodzić przez 20 minut w lodówce i odrobinę zmiksować. Ale dosłownie chwilę by od razu nie zrobiło się sztywne pod wpływem miksowania.Lukier królewski1 białko1 łyżka soku z cytryny(+/-) 3/4 szkl. cukru pudruUbić białko na sztywną pianę, pod koniec dosypywać strużką cukier i miksować, aż powstanie lukier. Na końcu dodać sok i ponownie zmiksować. Do malowania lukier powinien być nieco rzadszy niż do dekoracji by było łatwiej malować.Dekoracja:500 g białego lukru plastycznego250 g czekoladowego lukru plastycznego250 g czarnego lukru plastycznegoUżyłam kupnych dr OetkeraCiasto wyjąć z tortownicy i podzielić na 3 blaty. Każdy blat ułożyć najlepiej na płaskim talerzu lub deseczce i nasączyć 1/3 ponczu. Zostawić na minimum godzinę by ciasto wpiło cały płyn.Blat z dna tortownicy ułożyć jako pierwszy na paterze i posmarować go czekoladowym kremem (kremu musi wystarczyć na przełożenia tortu i posmarowanie go dookoła i na wierzchu). Następnie ułożyć kolejny blat i znów warstwa kremu, a na nią ostatni blat ciasta. Ciasto odrobine docisnąć, na pewno wypłynie trochę kremu po bokach, ale to dobrze.Resztą kremu wysmarować tort z wierzchu i po bokach. Kremu już nie będzie wiele, ale wystarczy by obłożyć tort cienką warstwą. Natychmiast po obłożeniu wyrównać nożem lub specjalną packą wszystkie niedociągnięcia.W dłoniach ugnieść (tak samo jak ciasto) lukier biały i brązowy, aż powstanie jedna cieniowana masa. Rozwałkować ją cienką, musi być większa niż tort by pokryła go w całości. pokryć lukrem tort, wyrównać i wygładzić, a nadmiar masy odciąć najlepiej nożem do pizzy.Czarny lukier zagnieść, rozwałkować i przyciąć równy prostokąt, który pokryje 3/4 centralnej części tortu. Zostaną tylko brązowe brzegi. Położyć czarny lukier na torcie, delikatnie unieść by pod nim posmarować tort odrobiną wody. Najlepiej to zrobić przy użyciu pędzla silikonowego. Wówczas czarna warstwa lukru dobrze się przyklei. Wygładzić wierzch i można zabrać się za malowanie.Gotowe dzieło najlepiej wstawić do lodówki by się schłodziło i zachowało swój kształt.Uwagi:Tort można pomalować na dwa sposoby. Pierwszy oczywiście wg własnej fantazji.Ja natomiast użyłam niewielkiej pomocy. Wydrukowałam sobie etykietę whiskey na papierze i kiedy czarny lukier był już na wierzchu tortu, położyłam na nim kartkę i ołówkiem rysowałam po napisach. Delikatnie. Napisy odcisnęły się na czarnej warstwie, wystarczyło pokryć je tylko lukrem. Dodatkowe ślaczki robiłam już od ręki.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Papryki faszerowane ryżem

Kucharskie przepisy Betty

Papryki faszerowane ryżem

Papryki faszerowane ryżem mogą stanowić gotowy posiłek lub być dodatkiem np. do mięsa lub ryby. Ja podałam je z mini roladkami z mięsa mielonego w boczku. Ryż jest gotowany z curry dzięki, której nabiera żółtego koloru i zyskuje orientalny smak. Dodatkowo wzbogacam ryż porem i serem, fantastycznie się komponuje z tymi składnikami. Zapieczony ser jest po prostu pyszny, a por podobnie jak cebula dodaje potrawie bardziej intensywnego smaku i aromatu. Napełnione po brzegi papryczki są zapieczone i podane na gorąco. Polecam!Składniki:4 dowolnego koloru papryki1 szkl. ryżu1 łyżeczka curry1 łyżeczka soli2 łyżki oliwy lub masła2 szkl wody1 nieduży por3/4 szkl. żółtego startego seraPrzygotowanie:W garnku podgrzewamy tłuszcz z przyprawami i ryżem, dokładnie mieszając przez 1-2 minuty, drewnianą łyżką, aż całość nabierze intensywnego koloru. Dolewamy wodę, możemy uzyć zimnej z kranu, ja tak robię. Ale należy mieszać co chwilę do momentu zagotowania. Od tego czasu na bardzo małej mocy palnika gotować ryż pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie, odstawić z kuchenki ryż, nie ściągać pokrywki, wręcz przeciwnie nakryć jeszcze czystą ściereczką i zostawić go na 15 minut by pochłonął całą wodę.Por oczyścić i drobno posiekać dodać do ryżu, wymieszać. Papryki umyć, oczyścić z nasion, przeciąć wzdłuż na połówki i napełnić ryżem po same brzegi, a nawet jeśli wystarczy to z górką. Oprószyć żółtym serem i ułożyć w żaroodpornym naczyniu lub na blaszce. Piec 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.Smacznego!Uwaga:Jeżeli pieczemy papryki same jak w tym przypadku tylko z ryżem, dobrze jest je już na samym początku podlać 1szklanką wody wymieszaną z 1 kostką rosołową. To sprawi, że nie będą przypiekać się od spodu i skróci się czas pieczenia. Zaś będą miękkie i soczyste.Ja piekłam papryki z mini roladkami, które puściły sporo tłuszczu, dzieki któremu papryki również szybko doszły, a nie spiekły się.Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Zopf - szwajcarskie pieczywo

Kucharskie przepisy Betty

Zopf - szwajcarskie pieczywo

Zopf to rodzaj szwajcarskiego jak również austriackiego chleba, wykonanego z białej mąki, mleka, jaj, masła i drożdży. Znany jest również jako Hefezopf i różni się od tradycyjnego tym, że jest słodszy. Nazwa "Zopf" pochodzi od kształtu chleba i dosłownie oznacza "oplot". Ciasto jest plecione w warkocz i tradycyjnie spożywane w niedzielne poranki. Jest tak pyszne, że można podawać je do każdego posiłku. Dodając troszkę więcej cukru do złudzenia przypomina naszą chałkę, jednakże w tradycyjnej formie nie słodkie. Smakuje cudownie z samym masłem, ale także z serem czy dżemem. Polecam!Składniki:1,5 szkl ciepłego mleka3 łyżki rozpuszczonego masła1 opakowanie suchych drożdży (7g)4 szkl. mąki1 łyżeczka soli1 łyżeczka cukru (jak ma mieć odrobinę słodkiego posmaku to 1,5 łyżki)1 jajko i 1 żółtobiałko jaja do posmarowania ciastaPrzygotowanie:Przygotować rozczyn z 1/2 szklanki mleka, cukru, drożdży i 1 łyżeczki mąki, odstawić na 10 minut do wyrośnięcia.W dużej misce połączyć rozczyn z pozostałymi składnikami poza białkiem do smarowania. Ciasto dobrze wyrobić albo robotem albo dłonią, do momentu aż będzie samo odchodzić od dłoni. Ciasta wystarczy na 3 małe warkocze lub jeden duży chleb.Przygotowałam jeden duży z 6 splotów, ale najłatwiejszy splot jest tradycyjny z 3 części i taką polecam.Wyrobione ciasto podzielić na 3 w miarę równe porcje. Każdą uformować w wałek i zapleść warkocz. Końcówki ciasta zawinąć pod spód. Zopf najlepiej piec w keksówce lub w jakiejkolwiek innej wąskiej formie, ponieważ ma tendencje w trakcie rośnięcia do rozpłaszczania się na boki. Ciasta wystarczy na dwie tradycyjne keksówki.Zaplecione ciasto przełożyć do wyłożonej papierem formy, posmarować roztrzepanym białkiem, przykryć czystą ściereczką i odstawić na godzinę aż podwoi swoją obietość.Wyrośnięte ponownie posmarować białkiem i piec w piekarniku nagrzanym do 190 stopni C przez 20-25 minut, aż będzie złociste.Upieczone odstawić na 10 minut i można jeść już na ciepło.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

Makaron z pieczarkami i boczkiem w kremowym sosie śmietanowym

Kucharskie przepisy Betty

Makaron z pieczarkami i boczkiem w kremowym sosie śmietanowym

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, a masz ochotę na coś naprawdę pysznego to makaron z pieczarkami i boczkiem w kremowym sosie śmietanowym zaspokoi twój apetyt. To danie może nie jest w żaden sposób wyrafinowane, ale prostota w tym wypadku zadziwia dobrym smakiem i niezłym aromatem dzięki połączeniu grzybów z boczkiem. Zadziorności potrawie dodaje czosnek, zaś śmietana dodaje je subtelności. Polecam!Składniki dla 3-4 osób:500 g makaronu paseczki (tagliatelle)12 plasterków chudego boczku (bekonu)1 cebula4 ząbki czosnku400 g pieczarek300 ml gęstej śmietany 18%1 łyżka parmezanusól i pieprz do smaku1-2 łyżki oleju do smażeniaPrzygotowanie:Makaron ugotować wg. przepisu na opakowaniu.Boczek i cebulę pokroić w kosteczkę, a pieczarki w paseczki. Czosnek droniutko posiekać lub przecisnąć przez praskę.Na niewielkiej ilości oleju przyrumienić boczek i zeszklić cebulę, dodać pieczarki i smażyć tak długo, aż odparuje z nich nadmiar soku. Dopiero wówczas dodać czosnek, będzie bardziej aromatyczny w potrawie. Oprószyć solą pieprzem i przesmażyć minutę. Zmniejszyć na niewielką moc palnika, dodać śmietanę, całość wymieszać by powstał kremowy sos. Wyłączyć i jeśli trzeba doprawić solą i pieprzem. Do gorącego sosu wsypać makaron i dokładnie wymieszać. Od razu nakładać na talerze, podawać oprószone parmezanem.Smacznego!Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!