Śledziowe inspiracje na wigilię

Śledź, to obok karpia jedna z tych ryb, które nieodłącznie kojarzą się z wigilią. Nie bez przyczyny przedświąteczne spotkania określa się mianem "śledzika" ;-) Śledzia można przyrządzać na tysiące sposobów, dzięki czemu nie ma prawa się on znudzić. Jeszcze kilka lat temu nie przepadałam za śledziem, ale dziś nie wyobrażam sobie bez niego świąt ani domowych imprez, szczególnie w okresie karnawału. Zebrałam dla was 15 śledziowych inspiracji od najlepszych kulinarnych blogerów. Zapraszam do lektury!

Podziel się:

śledzie po sułtańsku

Śledzie po sułtańsku są delikatne i słodkie w smaku. A to wszystko dzięki dodaniu rodzynek i łagodnego keczupu.

"Śledzie świetnie się nadają na wigilijny stół, ale także na wszelkie uroczystości rodzinne i bez okazji.

Ich ogromną zaletą jest możliwość przyrządzenia kilka dni przed podaniem. Docenicie to zwłaszcza w okresie świątecznych, wzmożonych przygotowań" - pisze Bernadetta.

śledzie w curry

Kolejna propozycja to orientalne śledzie w curry z ananasem, rodzynkami i orzechami.

"Ich sekretem jest połączenie słodyczy ananasa i rodzynek ze słonym smakiem śledzi oraz wyrazistym aromatem curry. Do tego obowiązkowo trochę orzechów, które zmieniają strukturę dania i wprowadzają tak pożądany chrupki element" - przekonuje blogerka.

śledzie w zalewie octowej

Mimo, iż śledzie w occie możemy bez problemu kupić, warto zadać sobie nieco trudu i przyrządzić je samemu. Wtedy możemy dodać ulubione przyprawy.

"Najlepsze do tego są surowe, duże i mięsiste śledzie. Można też użyć mniejszych, sprzedawanych w płatach, ale także surowych a nie z solanki.

Przeważnie po prostu takie śledzie smażę, ale czasami także marynuję, a później podaję z ziemniakami w mundurkach, bo w takim zestawieniu smakują nam najbardziej" - radzi Iza.

śledzie z rodzynkami

Śledzie na słodko należą do moich ulubionych.

Ilka, autorka bloga Uwielbiam gotować poleca świąteczną wersję śledzi w pomidorowo-miodowym sosie z rodzynkami.

"Potrawa przypomina smakiem śledzie po kaszubsku. Przygotowane według tej receptury śledzie można przechowywać w zamkniętym naczyniu w lodówce przez kilka dni" - pisze blogerka.

rolmopsy z papryką i ogórkiem

Ozdobą każdego stołu, nie tylko wigilijnego, będą rolmopsy z papryką marynowaną i konserwowymi ogórkami.

Jak je zrobić?

"Z płatów śledziowych należy zdjąć skórkę i posmarować musztardą. Na jednym końcu płatów ułożyć kawałek ogórka, papryki, cebulę i zwinąć rolmopsy. Przekłuć wykałaczką żeby się nie rozwijały" - pisze Ala.

śledzie po litewsku

Śledzie możesz przyrządzić na wiele sposobów – to produkt, który szybko się nie znudzi. Co powiecie na śledzie po litewsku?

"Śledzie po litewsku to śledzie z dodatkiem suszonych grzybów, koncentratu pomidorowego, kiszonych ogórków z aromatem wędzonych szprotek" - wyjaśnia Ola z Zajadam.pl.

Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy

śledzie po cygańsku

Śledzie po cygańsku są pyszne, słodko-kwaśne i lekko pikantne. W zalewie znajdziemy m.in. cebulę, suszone śliwki i żurawinę, keczup, koncentrat pomidorowy oraz ostry sos chili.

"Idealnie się nadają na różne okazje, w tym karnawałowe spotkania i prywatki" - poleca Bernadeta.

śledzie ze śliwkami

Śledzie ze śliwkami to bardzo smaczna przystawka o lekko słodkawym posmaku.

"Przepis jest bardzo prosty, a lista potrzebnych składników niedługa. Dodatkową zaletą jest to, że śledzie są błyskawiczne w wykonaniu, co jest niezwykle ważne w gorącym przedświątecznym czasie.

Warto wziąć pod uwagę ten przepis przygotowując menu świąteczne, zwłaszcza że śledź przykryty majonezem w towarzystwie śliwek w zalewie octowej smakuje wyśmienicie" - przekonuje Ola.

śledzie z musztardą, miodem i koperkiem

Wiele osób, uważa, że samodzielne przyrządzenie smacznych śledzi jest zbyt pracochłonne, dlatego wolą kupować gotowe.

Mam dla was przepis na ekspresowe śledzie w zalewie musztardowo-miodowej z koperkiem. Ich przygotowanie nie zajmuje zbyt wile czasu. Może zrobicie je na święta?

tatar ze śledzia

Tatar ze śledzia to oryginalny sposób na podanie tej ryby. Z oliwkami (które można zastąpić marynowanymi grzybkami), ogórkiem konserwowym i jabłkiem bardzo efektownie się prezentuje.

To świetny pomysł na zbliżającą się wigilię oraz inne uroczystości. Polecam!

szuba — sałatka śledziowa z burakami

Świetne połączenie smaków - ziemniaki, śledź, cebula, ogórki kiszone, buraki, jajko i majonez.

Ta warstwowa sałatka będzie idealna na święta. Jest nie tylko efektowna, smaczna, ale także szybka i łatwa w przygotowaniu.

"Jeśli zamienimy gotowane buraki na marynowane zdecydowanie zyska na smaku" - radzi Bernadeta.

śledzie z korzennymi przyprawami

Kolejna śledziowa propozycja.

"Tym razem coś dla wielbicieli pierniczków i śledzi. A dokładnie śledzie z korzennymi przyprawami. Takie śledzie przygotowuje się bardzo szybko, a ich smak jest fantastyczny.

A taka propozycja to kolejny dowód na to, że śledzie są doskonałe na tysiące sposobów. Warto przygotować je choć dwa dni przed podaniem by nabrały odpowiedniego aromatu" - radzi Dorota, autorka bloga Kuchenne szaleństwa.

śledzie po kaszubsku

To tradycyjna przekąska nie wymaga wielkich przygotowań i przyrządza się ją niezwykle szybko.

W lodówce śledzie po kaszubsku, które zanurzone są w wyśmienitej, słodko-kwaśnej marynacie, można przechowywać nawet 2–3 tygodnie, dlatego zachęcam was, by przygotować je już teraz.

Ilka zwinęła kawałki śledzia i spięła je wykałaczkami, dzięki temu powstały pyszne koreczki po kaszubsku, które z pewnością przypadną do gustu waszym gościom.

śledzie w śmietanie

Śledzie w śmietanie to klasyka gatunku. Ja nie wyobrażam sobie bez nich świątecznego stołu. Co roku jednak testuję inny przepis. Tym razem zamierzam wypróbować pomysł Bernadety, która do śmietanowej zalewy dodała marynowane grzybki oraz… kawior.

"Wyszło świetne połączenie, a dodatkowo kawior wzbogacił je o morski, lekko słonawy smak. Dlatego te śledzie w tym roku zagoszczą na moim świątecznym stole" - przekonuje autorka bloga Mój kulinarny pamiętnik.

śledź w cytrynowej zalewie

"Śledzie w zalewie cytrynowej z czerwoną cebulą i kolorowym pieprzem są lekko pikantne, z charakterystyczną nutą orzeźwiającej cytryny – smakują świetnie.

Ich przygotowanie jest bardzo proste, a potem wystarczy dać im dwa dni aby nabrały wszystkich aromatów, i tym sposobem mamy wspaniałą przystawkę" - czytamy na blogu Talerzpokus.tv.

Także w kategorii Kulinarne inspiracje:

Na świętego Marcina dobra gęsina Co Włosi dodają do rosołu? Zloty food trucków Niezwykłe dżemy Porzeczkowy zawrót głowy Domowy syrop - nie tylko na kaszel Co zawiera karob? Risotto na piwie - przepis Dobroczynne właściwości kiwi Najnowsze trendy w sztuce nakrywania stołu Najzdrowsza herbata na świecie Sylwestrowy bufet - pomysły na przekąski i nie tylko