Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Nalewka z żurawiny

Nalewka z żurawiny

Nalewka z żurawiny chodziła mi po głowie już od jakiegoś czasu. Owoce te są jednak dostępne przez stosunkowo krótki okres i dopiero w tym roku udało mi się je w końcu zdobyć! :)

Przygotowanie nalewki z żurawiny poprzedziłem dobrymi kilkoma godzinami czytania i sprawdzania wszelkich dostępnych przepisów. Dzięki temu udało mi się sporządzić bardzo dobrą recepturę, która pozwoli Ci uzyskać idealną żurawinówkę, a po pierwszych udanych próbach łatwiej będzie eksperymentować i szukać ciekawych dodatków czy modyfikacji przepisu.

Jaką żurawinę wybrać do nalewki?

Zdaniem doświadczonych nalewkarzy żurawina dzika – zbierana własnoręcznie – jest lepsza od kupnej hodowlanej. Jeżeli jednak nie chcesz późną jesienią przedzierać się przez leśne bagna i torfowiska, żurawina ze sklepu (świeża lub mrożona, która dostępna jest przez cały rok) sprawdzi się równie dobrze.

Przepis ten traktuj jako bazową recepturę. Jagody żurawiny bardzo dobrze oddają nalewce cały smak, zapach i piękny kolor. Dlatego szczególnie na początku swojej przygody z żurawinówką, nie warto psuć jej smaku dodatkowymi przyprawami czy aromatami.

Składniki nalewki z żurawiny

  • świeża dojrzała żurawina – ok. 0,5 kg
  • alkohol o mocy 65-70% – ok. 500 ml
  • 100 g cukru

Podane proporcje pozwolą uzyskać jedną butelkę nalewki. Jeżeli chcesz przygotować więcej, to pamiętaj o tym aby żurawiny i alkohol mieszać w stosunku 1:1.

Wykonanie żurawinówki

  1. Na początku przygotuj alkohol. Mieszankę o odpowiedniej mocy uzyskasz mieszając spirytus i wódkę w proporcjach 1:1, lub mieszając 300 ml spirytusu z 200 ml przegotowanej wody.

  2. Świeże jagody żurawiny mają twardą skórkę, dlatego najlepiej je lekko zmiażdżyć, co ułatwi macerację i wpłynie bardzo pozytywnie na kolor i smak gotowej nalewki.

    Nalewka z żurawiny

  3. Tak przygotowaną żurawinę wrzuć do słoja i zalej alkoholem tak, by wszystkie owoce były nim przykryte. Jeżeli na początku część wypłynie na powierzchnię (jak na zdjęciu poniżej), to nic nie szkodzi.

    Nalewka z żurawiny

  4. Słój szczelnie zamknij i odstaw w ciemne miejsce na minimum dwa tygodnie. Już po ok. tygodniu nalew powinien nabrać intensywnej czerwonej barwy.

  5. Po tym czasie zlej cały płyn do butelki, a do pozostałych w słoju owoców dodaj cukier.

  6. Cukier powinien w ciągu kilku dni zamienić się w gęsty syrop i wyciągnąć jeszcze sporo soku z owoców. Pamiętaj, żeby od czasu do czasu wstrząsnąć słojem, to przyspieszy tworzenie się syropu.

  7. Kiedy cały cukier się rozpuści, zlej syrop i dodaj go do nalewu, a pozostałości żurawin odciśnij mocno przez czysty kawałek materiału, tak by odzyskać każdą kroplę soku. Tak uzyskany sok dodaj do reszty płynu.

  8. Nalewkę zabutelkuj, zamknij szczelnie i schowaj w ciemne miejsce na minimum 2-3 miesiące, aby w spokoju dojrzewała. Im dłużej poleżakuje, tym jej smak będzie lepszy.

Czy żurawinę trzeba zamrozić?

Większość przepisów na nalewki żurawinowe, jakie znajdziesz w internecie, nakazuje przed użyciem zamrożenie świeżej żurawiny na 2-3. Jest to jednak tylko swego rodzaju „miejska legenda”. Żurawinie mróz nie szkodzi, ale też nie jest wymagany do tego by nalewka się udała. Po prostu najbardziej dojrzałe jagody z dawien dawna zbierało się po pierwszych przymrozkach, bo była to oznaka, że na pewno będą odpowiednio dojrzałe. :-)

tagi: ,

Ilość komentarzy: 27 - dołącz do dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

27 odpowiedzi na “Nalewka z żurawiny”

  1. Andrzej pisze:

    zrobiłem nalewkę wg. dostępnych receptur, moim zdaniem jest wyczuwalna gorycz, co można zrobić aby ją zniwelować, czy można to zrobić dodając wanilię?

  2. Bronisław pisze:

    albo coś wiecie albo nie zaśmiecajcie forum

  3. Paweł pisze:

    Witam. Ile procent będzie miała sama nalewka zastosujc proporcje 1:1 chodzi o spirytus i wódkę. Da nam to te około 65-70% alkoholu.
    Po zastosowaniu cukru przy tej dawce będzie to 400gram. Oraz 2kg owoców. Jaki będzie procent końcowy bo wiadomo cukier i owoce zmienia się w syrop o pojemności x co da nam gotowego produktu 2liyry plus x. Chciałbym opisać na etykiecie ile to wyjdzie procent ale niewiem jak to przeliczyć. Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Ps.
    Żurawiny mam w sezonie pod dostatkiem ponieważ mieszkam kilometr od naturalnego środowiska tegoż owocu:)

  4. Rafał pisze:

    Witam,
    Niedługo będę zasypywal żurawinę cukrem i zastanawia mnie czy 100g cukru na 1kg żurawiny stworzy nalewkę wytrawną czy juz bardziej w stronę słodkiej?
    Pozdrawiam

    • Tomek Lach pisze:

      Myślę że taka ilość jest w sam raz, w jednym nastawie dodałem 150 g cukru i nalewka wyszła już po prostu słodka, ale to też jest kwestia gustu i ważne, że łatwiej jest dosłodzić niż na odwrót ;)

  5. piotrr pisze:

    Witam
    zalałem zgodnie z przepisem i oczekuję na rezultaty. Przepis bardzo „wpada w ucho” – jest prosty do stosowania :-). Wprowadziłem jedną modyfikację – przemroziłem owoce przed realizacją nalewki. Nie sądzę, aby były to miejskie legendy – przy spadku temperatur owoce „bronią się” przed popękaniem wynikającym ze wzrostu objętości – zwiększając % cukru w swej zawartości. Roztwór zaś o większej zawartości cukru …..itd. itd….
    pozdrawiam Piotrr

  6. Alex pisze:

    Zamiast cukru, dodaję do nalewek miód- oczywiście z pewnego źródła. Po odlaniu frakcji płynnej owoce wykorzystuję bądź do herbaty, bądź jako dodatki do wypieków ( jak choćby wiśnie) . Ciekaw jestem opinii co do jakości nalewki na miodzie, po porównaniu ich smaku z tymi na cukrze

  7. Wojtek pisze:

    Witam,
    po jakim czasie żurawina opada na dno? Ewentualnie po jakim czasie (jeśli nie opadła) wiadomo, że coś jest nie tak i co wtedy zrobić?

    pozdrawiam

  8. doonna pisze:

    witam! mam pytanie czy owoce tarniny suszone z pestkami mozna uzyc na nalewke? w tym roku szybko uschly na krzaczkach i trudno odzielic pestki od owocu Dopiero zaczynam przygode z nalewkami

  9. mir pisze:

    czy ten przepis można zastosować do nalewki z …. dzikiej róży?

  10. Oldventer pisze:

    Po przemrożeniu w owocach wytrąca się cukier i owoce stają się słodkie dotyczy to również jarzębiny, tarniny itp pozdrawiam Oldventer

  11. Jacek pisze:

    2 pytania.
    1. Ktoś już o to pytał ale powtórzę. Jakiej mocy będzie powstały trunek?
    2. Posiadam suszoną żurawinę firmy makar. W składzie jest zaznaczone, że zawiera ona 37% cukru. Czy nadaje się ona do produkcji nalewki i czy należy ją dodatkowo posłodzić?

    • Tomek Lach pisze:

      Jacek, od końca: suszona słodzona żurawina się nie nadaje na nalewkę, tylko świeże albo mrożone owoce. Co do mocy nalewki to prosto to policzysz: Musisz mieć ilość i moc płynu, którym zalałeś owoce, a jak nalewka jest gotowa, to zmierz ilość ilość gotowej nalewki. Jeżeli alkohol miał 70% i użyłeś go 1 litr, a nalewki masz powiedzmy 1,3 litra, to policzysz to tak: 1000 ml po 70% + 300 ml po 0%, czyli mamy 700 ml alkoholu w 1300 nalewki. Dzielisz zatem 700/1300, wychodzi 53-54% :)

  12. Wiesław pisze:

    Wszystkie owoce przeznaczone na nalewki powinny być najpierw zmrożone. Mrożenie „rozsadza” strukturę dzięki czemu efekt maceracji jest dużo lepszy. W przypadku żurawiny (a także pigwy) nalewka z zamrożonych owoców nie będzie cierpka ani gorzka.
    Mrozić należy wszystkie owoce – nawet jabłka.

  13. Tomek pisze:
    5

    Mam pytanie odnośnie ilości cukru, którą podałeś w przepisie. Żurawina jest dość cierpka w smaku czy 100 gromów cukru wystarczy? Pozdrawiam serdecznie Tomek

  14. Pawel pisze:

    Żurawinę mrozi się po to by tzw dojrzała tzn powinna wtedy być najbardziej bogata w witaminy C. Prawidłowo żurawinę zbiera się po przymrozkach bo ma najwięcej witaminy C. Takie włożenie do zamrażarki ma niby ja o te Wit wzbogacić ale napewno ta zebrana po przymrozkach jest lepsza.

    • Tomek Lach pisze:

      No właśnie bardzo dużo na ten temat czytałem na różnych forach i mniej więcej po równo jest dwóch opinii, o tym że to babcine legendy i o tym że jednak coś to przemrożenie daje ;)

  15. KS pisze:

    Witam, czy wg tego przepisu można żurawinę zastąpić aronią? Jeśli nie to bardzo proszę o przepis. Bo nalewka wiśniowa i malinowa przepyszne.

  16. amator pisze:
    5

    skorzystałem z przepisu – dzięki:) kilka dni temu zacząłem proceder i nurtuje mnie kwestia mocy powstałego na koniec trunku – ile to będzie mniej więcej %? bo tego soku z żurawiny za wiele nie będzie a wlewa się przecież 65-70%… Dodam, że pokusiłem się na pogniecenie żurawiny trochę bardziej niż lekkie zmiażdżenie – mam nadzieję, że to nie ma negatywnego wpływu na efekt końcowy (chciełem juz na początku wydobyć sok). Się okaże:) podrawiam Łukasz.

  17. Zbych pisze:

    Witam — tylko 100 g cukru ?

  18. DoktorPolmos pisze:

    Alkohol mi nie pokrył całej zurawiny ponad stan jest ok 6 cm pod powierzchnie i ok 4 cm unosi od dna zurawina czy tak moze byc?

  19. ja pisze:
    5

    Czy wystarczy wódka 40%?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php