Strona główna » Wiosenna sałatka

Wiosenna sałatka

Wiosna to idealny czas, by rozpocząć walkę ze zbędnymi kilogramami. W końcu coraz cieplejsze dni wpływają na ilość energii i sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu, zwiększa się dostępność świeżych warzyw i owoców, a nasza motywacja rośnie wraz ze zbliżającym się sezonem letnim. Przedstawiamy przepis na pyszną sałatkę wiosenną, którą można niemal dowolnie modyfikować!

Zielona baza sałatki

Zacznij od wybrania swojej bazy do sałatki. Możesz zdecydować się na zwykłą sałatkę, jak i wykorzystać roszponkę, rukolę, a nawet liście szpinaku czy jarmużu. Zielone warzywa liściaste to wspaniałe źródło żelazu, witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, który jest niezwykle ważny w przypadku diety kobiet ciężarnych. W zielonych warzywach liściastych znajduje się także duża ilość potasu, który wpływa na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi, a także witamina C odpowiadająca za odporność organizmu i witamina E, która pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji skóry.

Ulubione warzywa

Do sałatki wybierz swoje ulubione świeże warzywa. Pomidor, ogórek, rzodkiewka, czerwona i żółta papryka oraz cebula to podstawowe składniki. Możesz również zdecydować się na dodanie kiszonych lub konserwowych warzyw (np. papryki, korniszonów), a także warzyw wymagających wcześniejszego zgrillowania (np. bakłażana, cukinii). To świetny sposób na pozbycie się resztek warzyw z lodówki!

Białkowa wkładka

Aby nasza sałatka była w pełni wartościowa i bardziej sycąca, należy do niej dodać nieco produktów białkowych. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju sery (w szczególności ser feta, mozzarella w drobnych kulkach lub dobrej jakości ser żółty – wszystkie wyjątkowo bogate w łatwo przyswajalny wapń) lub lekko podsmażona w ziołach pierś z kurczaka lub indyka. Alternatywą mogą być także krewetki lub ugotowane na twardo jajka.

Nie zapomnij o zdrowych tłuszczach

Zdrowe tłuszcze są niezwykle ważne w codziennej diecie. Wpływają na funkcjonowanie mózgu, umożliwiają wchłanianie się niektórych witamin i stanowią nieodłączny element dbania o układ hormonalny. Do sałatki możesz dodać odrobinę nasion słonecznika lub dyni, które zawierają dużą ilość witamin i minerałów. Do zrobienia sosu sałatkowego wykorzystaj świeże zioła i przyprawy, które wcześniej dokładnie wymieszasz z dobrej jakości olejem (np. rzepakowym, lnianym, arachidowym czy konopnym) lub z oliwą z oliwek. Staraj się nie doprawiać sałatki octem, cukrem lub dużą ilością soli – szkodliwymi składnikami, które mogą mieć zły wpływ na zdrowie.