Strona główna » Komosa ryżowa z wędzonym dorszem

Komosa ryżowa z wędzonym dorszem

Quinoa, zwana również ryżem peruwiańskim, ma konsystencję jak dobrze znane u nas kasza czy ryż. Sposób jej przyrządzania również jest bardzo podobny. Nasiona tej rośliny są bogate w skrobię, jednak nie jest ona klasyfikowana do gatunku zbóż. Komosa przywędrowała do Europy z Ameryki Południowej i może z powodzeniem zastępować występujące u nas od wieków popularne ryże czy kasze. W Ameryce Południowej stosowana jest, jako jeden z głównych składników diety, u nas wciąż dopiero przebija się wśród bardziej znanych kuzynów. Komosa popularna jest wśród osób, które prowadzą zdrowy tryb życia, a ich jadłospis jest bogaty oraz zróżnicowany.

Właściwości zdrowotne komosy

Czy warto jeść kasze i inne cenne pełnowartościowe pokarmy? Sprawdźmy to na przykładzie ryżu peruwiańskiego. Quinoa to niesamowite źródło białka, o którym wiedzieli już starożytni Inkowie. Kolorowe ziarenka są cennym źródłem przeciwutleniaczy, działających hamująco na procesy starzenia naszego organizmu. Flawonoidy działają też na komórki nowotworowe, powodując  zatrzymanie ich rozwoju, Dla osób na diecie wegetariańskiej komosa przyniesie korzyść w postaci ogromnej ilości białka, Jest również źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu nasze serce oraz układ krwionośny odczują ulgę w postaci mniejszej ilości cholesterolu, Komosa, zalecana jest do spożycia również wszystkim na diecie bezglutenowej oraz cukrzykom. Dzieje się tak za sprawą wysokiej ilości węglowodanów złożonych oraz niewielkiej ilości cukrów prostych, Quinoa ma dużą zawartość błonnika naturalnego więc zbawiennie działa na nasz układ pokarmowy.

Zdrowe dania z komosy

Połączenie ryby i ryżu peruwiańskiego to jedno z najzdrowszych rozwiązań kulinarnych, jakie możemy sobie wyobrazić. Naszą rodzimą zdrową rybą jest dorsz, zatem danie to powinno posmakować każdemu koneserowi zdrowego żywienia. Wędzonego dorsza kupić można już coraz częściej poza ścisłym sezonem i nie tylko nad morzem. Na początek oczyszczamy dorsza i pozbawiamy go ości. Kolejno siekamy na małe kawałeczki. Następnie gotujemy nasze ziarenka zdrowia. Dodajemy sok z cytryny, ząbek czosnku sól i pieprz do smaku. Kiedy wszystko będzie gotowe, łączymy składniki na patelni. Podsmażamy delikatnie na oliwie.

Komosa to ziarenka, którym warto dać szanse nie tylko z dorszem. Dobrze będzie smakować przyrządzona zarówno jako zupa, jak i kaszotto. Nawet jeśli nie jesteśmy przekonani do smaku, odpowiednia ilość przypraw powinna załatwić sprawę. Ważne jest to, że ryż peruwiański nadaje się również dla osób chorych na celiakię. Mogą one spokojnie dodać więc do swojej diety kolejną potrawę, która pozwoli urozmaicić ich jadłospis.