Odpoczynek instant a #cieszmysiezmalychrzeczy

Zapach Domu

Odpoczynek instant a #cieszmysiezmalychrzeczy

Dawno mnie nie było... Wiele się jednak działo... Zwłaszcza w mojej głowie...Życie zawodowe i prywatne, domowe. Jedno i drugie postrzegane jako praca. Przecież czynności wykonywane w domu „nie mogą” przynosić przyjemności. To przykry obowiązek. Patrząc przez pryzmat „pracy” na wszystkie wykonywane czynności zapętlamy się.Wiele z nas próbuje wyznaczyć jakąś granicę. Szuka sposobów, by choć na chwilę odetchnąć od „pracy” - jednej i drugiej. Czasem jest to chwila na kawę, a innym razem szybka kąpiel. No właśnie. „Chwila”, „szybka”, „moment”… Niewiele z nas potrafi celebrować czas dla siebie. Czasami czujemy wyrzuty sumienia, że kuchnia nie posprzątana lub że dzieci siedzą znów przed telewizorem. Odpoczywamy więc w biegu. Zatrzymujemy się na chwilę - jedni zapalają papierosa, inni wlewają w siebie kawę. Jedni łykają rozdział książki, a inni 15-minutową drzemką na kanapie próbują zregenerować siły. To taki odpoczynek instant. Znacie to słowo, prawda? W wolnym tłumaczeniu znaczy szybki, doraźny, błyskawiczny, chwilowy. Instant są zupki chińskie i kawa rozpuszczalna. I jedno i drugie „świetnie” zastępuje prawdziwe. Mają jedną „zaletę” - są „już”. Ale czy są w pełni? Ugotowanie smacznej i zdrowej zupy, to tak naprawdę czas potrzebny na zakup składników, umycie, pokrojenie i wrzucenie do garnka. Czas oczekiwania możemy wykorzystać na cokolwiek tylko chcemy. Na zabawę z dzieckiem lub przeczytanie książki - to dla przyjemności. Na umycie podłóg czy przejrzenie prezentacji na jutro - to z obowiązku. Przygotowanie aromatycznej kawy, to tak naprawdę czas potrzebny na włożenie kapsułki do ekspresu lub wsypanie kawy do ekspresu przelewowego lub wsypanie kawy do kawiarki i zalanie wrzątkiem… Czas oczekiwania wykorzystuję na nacieszenie oczu widokiem za oknem, często budzącym się dniem… Zerkam też z radością w kierunku pełzającej w moją stronę córki. Niewiele - a cieszy. Z kolorowych gazet, portali internetowych bombardują nas nagłówki: „wystarczy 10 minut…”, „tylko 3 minuty, by…” Mnie to przestało wystarczać. Zapętliłam się. Szukam innej drogi - mam nadzieję, że lepszej. Innej drogi w życiu rodzinnym. Innej - w życiu zawodowym. Chcę nauczyć się siebie. I chcę się z Wami dzielić moimi poszukiwaniami. Od jakiegoś czasu zamieszczam na instagramie zdjęcia z tagiem #cieszmysiezmalychrzeczy . Pracuję nad sobą. Nad tym, by uchwycić jak najwięcej chwil sprawiających mi frajdę. Nieważne, czy będą to momenty czy dłuższe chwile. Wszystko, co robimy zasługuje na celebrację. Nasze życie składa się z drobnych momentów, które tworzą niesamowitą historię. Tylko od nas zależy, czy wchłoniemy ją całą, każdą komórką, czy je prześpimy lub przebiegniemy, goniąc nieokreślone. 

Daktylowe trufle z amarantusem

Zapach Domu

Daktylowe trufle z amarantusem

Daktyle są cudowny składnikiem. Wystarczy chwila, by wyczarować z nich przepyszną słodką przekąskę. Słodką zdrową alternatywę dla kupnych faszerowanych chemią i barwnikami  słodyczy. Na zdjęciach widoczne są daktylowe trufle w kształcie jajek - przygotowałam je na Wielkanoc, stąd kształt. Można je z powodzeniem wykorzystać np. do dekoracji mazurka :)Składniki:200g daktyli bez pestek2 łyżki gorzkiego kakao2 łyżki oleju kokosowego1 szkl. ekspandowanych ziaren amarantusaSposób przygotowania:Daktyle zalej gorącą wodą i odstaw na pół godzinki. Odcedź je, wrzuć do malaksera, dodaj kakao i olej. Zmiksuj na gładką masę. Do pasty wsyp amarantus, wymieszaj dokładnie i ulep trufle o dowolnych kształcie. Możesz obtoczyć je w amarantusie, wiórkach kokosowych lub posiekanych migdałach. Przed jedzeniem schłódź w lodówce.

Sernik londyński (London cheesecake)

Zapach Domu

Sernik londyński (London cheesecake)

Bosh... Wygląda bosko! Smakuje - rewelacyjnie! Sernik, który przygotowuje się w mgnieniu oka. Sernik, który równie szybko znika :) Składniki:150 g ciastek pełnoziarnistych70 g masła600 g półtłustego zmielonego białego sera150 g cukru3 jajka3 żółtka2 łyżki cukru waniliowego1,5 łyżki soku z cytryny150 ml kwaśnej śmietany 18%1 łyżka cukru pudruSposób przygotowania:Ciastka i masło wrzuć do malaksera i zmiksuj, aż otrzymasz "mokry piasek". Dno tortownicy o średnicy 20 cm wyłóż papierem do pieczenia. Na papier wysyp mokre ciasteczka i dokładnie wylep nimi dno formy. Wstaw na 30 minut do lodówki.Formę dwukrotnie owiń folią aluminiową z zewnątrz (sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej).Do misy włóż ser, cukier i cukier waniliowy, jajka i żółtka oraz sok z cytryny. Zmiksuj tylko do połączenia składników. Masę serową wylej na schłodzony spód. Formę wstaw do brytfanny lub naczynia żaroodpornego, do którego wlej wrzącą wodę do połowy wysokości formy z sernikiem. Formę w kąpieli wodnej wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. i piecz 60-70 minut. Po tym czasie na wierzchu rozsmaruj śmietanę wymieszaną z cukrem pudrem. Piecz kolejne 10 minut. Po tym czasie usuń kąpiel wodną i studź w lekko uchylonym piekarniku. Sernik schłódź przed podaniem w lodówce przez co najmniej 12 godzin.

Babeczki z kaszą kukurydzianą

Zapach Domu

Babeczki z kaszą kukurydzianą

Muffinki zdobyły polską kuchnię. Pewnie dlatego, że promowane są w mediach jako te, którym wystarczy wymieszanie łyżką. Stanowią rewelacyjną propozycję dla zabieganych pań domu. Tradycyjne polskie babeczki odeszły gdzieś do lamusa... Ale dlaczego nie mielibyśmy ich od czasu do czasu przypomnieć? Tym bardziej, że w ich przypadku również możemy modyfikować przepisy. Babeczki ostatnio przeze mnie upieczone mają dodatek kaszy kukurydzianej. Dzięki czemu są apetycznie żółciutkie.Składniki:1 szkl. kaszy kukurydzianej1 szkl. mąki pszennej1 szkl. cukru1 szkl. kwaśnej śmietany150 ml oleju3 jajka1 łyżeczka proszku do pieczeniaSposób przygotowania:Do miski wsyp mąkę, kaszę, cukier i proszek do pieczenia. Wymieszaj. Dodaj jajka, olej i śmietanę i krótko zmiksuj. Przełóż do foremek (w moim przypadku silikonowych, ale jeśli używasz zwykłych, pamiętaj by je natłuścić i wysypać mąką) i piecz ok. 25-30 minut w 180 st.

Babka na majonezie

Zapach Domu

Babka na majonezie

Babka. Ciasto na każdą okazję - ze szczególnym naciskiem na Wielkanoc. Ciasto łatwe w przygotowaniu i posiadające tak wiele wariacji, że nie tylko zawsze pasuje, ale i każdy znajdzie coś dla siebie. Babka na majonezie to przepis ze starego zeszytu mojej mamy. Strach pomyśleć, ile ma lat. Na szczęście ten przepis się nie starzeje :)Składniki:5 jajek3 łyżki majonezu1/2 szkl. mąki pszennej1/2 szkl. mąki ziemniaczanej1 szkl. cukruolejek śmietankowyszczypta solitłuszcz do wysmarowania formymąka do wysypania formySposób przygotowania:Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodawaj powoli cukier. Następnie na minimalnych obrotach wymieszaj z żółtkami i dodawaną po 1 łyżce mąką. Na sam koniec wmieszaj olejek i majonez. Piecz ok. 45-50 minut w 180 st.

Domowa biała kiełbasa

Zapach Domu

Domowa biała kiełbasa

Biała kiełbasa nieodłącznie związana jest z Wielkanocą. Nie ukrywam, że w naszym przypadku pierwsza próba też przypadła na okres przedświąteczny. Jej smak jest tak rewelacyjny, że będziemy ją przygotowywać znacznie częściej niż raz w roku. Spróbujecie - sami się przekonacie!Składniki:1,5 kg chudej wieprzowiny (np. szynka)1,5 kg tłustej wieprzowiny (np. karkówka)70g soli1 płaska łyżeczka mielonego czarnego pieprzu3 ząbki czosnku1,5 szkl. wody2 łyżki suszonego majerankujelita wieprzowe (25 m)Sposób przygotowania:Mięso umyj, osusz i zmiel w maszynce o dużych oczkach. Czosnek rozetrzyj z solą na gładką masę, a następnie dodaj niewielką ilość wody i dokładnie wymieszaj, aż uzyskasz jednolitą masę. Mięso przypraw czosnkiem, pieprzem i majerankiem. Dodaj resztę wody. Wymieszaj i odstaw na kilka godzin w chłodne miejsce.Jelita namocz w zimnej wodzie. Wychłodzonym mięsem nadziewaj (przy pomocy maszynki i odpowiedniej nakładki) jelita. Pamiętaj, by nie nadziewać kiełbasek zbyt ściśle, by nie pękły podczas parzenia. Poszczególne kiełbaski oddzielaj od siebie obracając je wokół własnej osi. Gotową białą kiełbasę włóż do wrzącej wody. Skręć gaz - woda nie może wrzeć, ale nadal ma pozostać bardzo gorąca. W tak przygotowanej kąpieli trzymaj kiełbaski przez 20 minut. Po tym czasie podaj, albo ostudź i zamróź. 

Muffinki marchewkowe

Zapach Domu

Muffinki marchewkowe

Wspominałam Wam już o książeczce z przepisami "Wesoła kuchnia". Wystarczył jeden dzień w domu bez przedszkola, a Judytka zagoniła babcię do pieczenia :) Przepis oczywiście wyszukała w "Wesołej kuchni"! Padło na muffinki marchewkowe. Były przepyszne :)Składniki:2 szkl. marchewki startej na tarce o dużych oczkach1,5 szkl. mąki pszennej1 łyżeczka proszku do pieczenia1/2 łyżeczki sody oczyszczonej1/2 łyżeczki soli1 łyżeczka domowej przyprawy do piernika3/4 szkl. oleju3 jajka3/4 szkl. cukruSposób przygotowania:Do miski wsyp mąkę, proszek do pieczenia, sodę, sól i przyprawę. Wymieszaj. W drugiej misce zmiksuj olej, jajka, cukier i marchewkę. Do masy dodaj suche składniki i dokładnie wymieszaj. Ciasto przełóż do papilotek i piecz ok. 25 minut w 180 st.

Knedel czeski wg Makłowicza

Zapach Domu

Knedel czeski wg Makłowicza

Knedla w Czechach jadłam bardzo dawno temu. Przypomniał mi o nim Robert Makłowicz w jednym ze swoich programów kulinarnych. Knedel wyglądał tak apetycznie na ekranie, że musiałam go spróbować. W rzeczywistości okazał się idealnym daniem obiadowym - razem z sosem i surówką. Koniecznie spróbujcie!Składniki:6 suchych pszennych bułek1,5 szkl. mleka2 łyżki margaryny2 jajkabułka tartasólmasło do smażeniaSposób przygotowania:Ściereczkę kuchenną rozłóż i natrzyj margaryną.Bułki pokrój w kostkę i zalej mlekiem. Jajka zmiksuj z margaryną. Dodaj bułkę odciśniętą z mleka i sól. Do masy dodaj tyle bułki tartej, by otrzymać dość twarda masę. Ręką wyrób ciasto i uformuj wałek na natłuszczonej ściereczce. Ciasto zawiń w ściereczkę, boki zawiń i zwiąż mocno nitką. Knedel w serwecie włóż do gorącej wody i gotuj pół godziny. Po ugotowaniu wyjmij z wody i ostudź. Pokrój na plastry i smaż krótko na rumiano na maśle.

Z czym to się je? - kasza jaglana

Zapach Domu

Z czym to się je? - kasza jaglana

Dzisiejszy wpis jest pierwszym z cyklu "Z czym to się je?" Są produkty, które czasem bierzemy z półki w sklepie, a na które nie mamy pomysłu. Bywają takie, których nie wiemy, jak przygotować. Cykl "Z czym to się je?" ma na celu zebranie informacji z różnych źródeł o produktach, z którymi ja również miałam (lub nadal mam problem). Dziś - KASZA JAGLANAKasza jaglana jest produktem zapomnianym, niedocenianym, a jest to jedna z najzdrowszych kasz. Przyrządzana jest z prosa, uprawianego już w epoce neolitu. Obfituje w witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B11, B5, B3), lecytynę, która poprawia pamięć i reguluje ilość cholesterolu.. Ma wysoki poziom białka i węglowodanów w złożonej postaci. Składniki te powoli uwalniają się do krwi podczas trawienia, dzięki czemu zapewniają mózgowi stały dopływ energii. Zawiera mało skrobi, jest lekkostrawna i nie powoduje wzdęć. Zawiera krzem, dzięki czemu poprawia wygląd włosów, skóry, zębów i paznokci. Ponadto wyróżnia się zawartością żelaza (1,5 raza więcej niż polędwica wołowa) i miedzi oraz witaminy E i K.Kaszę jaglaną mogą jeść osoby uczulone na gluten. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych. Ze względu na zawartość błonnika kasza jaglana wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz przyspiesza metabolizm. Dzięki zawartości antyoksydantów zapobiega powstawaniu raka.100g kaszy jaglanej to 350 kcal. Ma wysoki indeks glikemiczny (71 dla ugotowanej kaszy).Jak ugotować kaszę jaglaną?Proporcja: 1 szklanka kaszy jaglanej - 3 szklanki wodyOdmierzoną porcję kaszy przesyp na sito. Przepłucz kaszę pod bieżącą gorącą wodą. Płucz tak długo, aż woda będzie przezroczysta. Odsącz wodę. Kaszę wrzuć na lekko osolony wrzątek z łyżeczką masła (najlepiej klarowanego). Gotujemy na malutkim ogniu 10-12 minut. Po tym czasie wyłączamy gaz i pozostawiamy pod przykryciem kolejne 10 minut. Wspaniale smakuje zarówno w wersjach słodkich jak i wytrawnych. 

Zapach Domu

Smacznego jajka!

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam, by wszystkie tradycyjne potrawy i wypieki się udały, by te przyrządzane pierwszy raz cieszyły i Was i Wasze rodzinki, by uświetniały rodzinne świętowanie. Życzę Wam, byście ten czas spędzili w gronie tych, których kochacie, byście odnaleźli wiosnę w sercach i z oknem...Wesołego Alleluja!P.S. Jajko na zdjęciu to witraż przygotowany przez Judytkę w przedszkolu ;)

Szybkie jajka z majonezem

Zapach Domu

Szybkie jajka z majonezem

Niezapowiedziani goście na progu? Spokojnie, nic się nie dzieje :) Nim zdążą zdjąć płaszcze, przygotujesz to proste wielkanocne danie. Składniki na pewno masz w lodówce :)Składniki:jajkamajonezszczypiorek lub rzeżuchaSposób przygotowania:Jajka ugotuj na twardo (od zagotowania wody - co najmniej 5-7 minut w zależności od wielkości jajka). Odlej gorącą wodę i zalej zimną. Kilkakrotnie wymień wodę na lodowatą. Jajka osusz i obierz ze skorupki.Jajka przekrój na pół i ułóż na talerzu. Majonez przełóż do szprycy cukierniczej z ozdobną końcówką i ozdób nim jajka. Posyp posiekanym szczypiorkiem lub rzeżuchą.

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Zapach Domu

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Chrześcijański zwyczaj święcenia pokarmów narodził się w VIII wieku. W Polsce zaczęto go praktykować dopiero w XIV wieku. Początkowo święcone było wszystko, co docelowo trafiało na wielkanocny stół. Dlatego to księża chodzili od dworu do dworu, by błogosławić pokarmy.Dziś do wiklinowego koszyka, który zanosimy do kościoła w Wielką Sobotę, wkładamy symboliczne ilości pokarmów. Całość dekorujemy bukszpanem, baziami czy kwiatami i przykrywamy śnieżnobiałą serwetką.A co powinno znaleźć się w tradycyjnej święconce? To pytanie zadajemy sobie co roku w przede dniu Wielkiej Soboty. Dobór pokarmów nie może być przypadkowy. Każdy z nich ma znaczenie:- chleb - to pokarm podstawowy symbolizujący Ciało Chrystusa, gwarantujący dobrobyt i pomyślność,- jajko będące znakiem zwycięstwa nad śmiercią, odradzającego się życia i płodności,- wędlina, która zapewnia zdrowie, płodność i dostatek,- sól - oznaczająca prostotę życia, chroniąca przed zepsuciem i oczyszczająca,- chrzan - symbol Męki Pańskiej,- baranek - oznaczający pokorę i łagodność; ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego,- zmielony czarny pieprz - symbol gorzkich ziół,- ciasto - znak umiejętności i doskonałości. 

Soczysty schab

Zapach Domu

Soczysty schab

Większości moich znajomych schab kojarzy się z suchym mięsem, przyswajalnym jedynie w formie tradycyjnych kotletów w bułce tartej. Niedawno odkryłam przepis, który poza ciekawym smakiem daje również niesamowitą wilgotność mięsu. Trzeba go trochę popieścić, ale warto :)Składniki:1/3 szkl. octu jabłkowego2 łyżeczki soli1 łyżeczka ziół prowansalskich1 łyżeczka suszonego rozmarynu1 łyżeczka suszonego tymianku2 liście laurowe3 zairna ziela angielskiego5 ziarenek pieprzu czarnego3 łyżki oleju2 ząbki czosnku1 łyżeczka słodkiej paprykiSposób przygotowania:Liść laurowy, ziarna pieprzu i ziela angielskiego zmiażdż w moździerzu lub zmiel w młynku. Dodaj je do octu, ziół, soli i oleju. Mięso umyj, osusz i natrzyj dokładnie marynatą. Ostrzem patyczka do szaszłyka gęsto - miejsce koło miejsca - nakłuj schab z jednej i z drugiej strony. Potem masuj mięso przez 2-3 minuty, by wchłonęło marynatę. Wstaw do lodówki na 24 godziny. W połowie tego czasu obróć mięso w naczyniu. Piekarnik rozgrzej do 190 st. Mięso osącz z marynaty i włóż na dobrze rozgrzaną patelnię. Obsmaż z każdej strony. Przełóż do naczynia żaroodpornego, zalej resztą marynaty. Wierzch posyp posiekanym czosnkiem i słodką czerwoną papryką. Piecz pół godziny w 190 st., a kolejne 40 minut w 180 st. 

Gęś faszerowana owocami

Zapach Domu

Gęś faszerowana owocami

Kto się boi przygotować gęś? Ja też :) Gęś na zdjęciach jest dziełem mojej mamy. Przepis też :) "Po znajomości" kupiłyśmy gęś prawdziwie ekologiczną. Mięso było rewelacyjne. Jeśli macie możliwość zakupu właśnie takiej, nie wahajcie się :)Gęś była fantastyczna, dlatego nie czekajcie! Próbujcie! :)Składniki:1 sprawiona gęś (ok. 5 kg)100-150g suszonych owoców (namoczonych na noc lub np. z kompotu wigilijnego)2-3 łyżki majeranku3 jabłka2 cebulesólpieprzgałka muszkatołowacukier300g soku jabłkowego (najlepiej tłoczonego)2 łyżki mąki ziemniaczanej100g suszonej żurawinySposób przygotowania:Przygotuj farsz: Owoce odcedź i pokrój na kawałki. Jabłka umyj, wytnij gniazda nasienne i pokrój na kawałki. Cebule obierz i posiekaj. Wymieszaj owoce suszone z jabłkami, cebulą i majerankiem. Dopraw do smaku solą, pieprzem, gałką i cukrem.Piekarnij rozgrzej do 175 st. Gęś umyj i osusz. Natrzyj ją z wierzchu i w środku solą i pieprzem i napełnij farszem. Tuszkę zepnij wykałaczkami i obwiąż bawełnianą nitką. Zwiąż nóżki, skrzydełka zawiń pod spód i także zwiąż. Gęś ułóż na kratce postawionej w brytfannie - tak, by wytapiający się tłuszcz mógł swobodnie spływać. Piecz około 4,5 - 5 godzin. Około 45 minut przed końcem pieczenia wymieszaj 100ml wody z łyżką soli i co 10 minut smaruj gęś powstałą solanką na zmianę z tłuszczem z brytfanki.Gdy gęś się piecze, przygotuj sos. Sokiem jabłkowym zalej suszoną żurawinę i zagotuj. Przypraw solą i cukrem. Zagęść mąką ziemniaczaną rozmieszaną w 1/2 szkl. zimnej wody. Gotuj jeszcze 2-3 minuty, mieszając. Gęś wyjmij z piekarnika, podziel na porcje i podawaj z sosem. Możesz serwować z pyzami, kluskami śląskimi... Tak jak lubisz :)

Naleśniki z mąki gryczanej i ryżowej

Zapach Domu

Naleśniki z mąki gryczanej i ryżowej

Motywacja do przygotowania naleśników z innej mąki niż pszenna była dwojaka. Po pierwsze chęć przeprowadzenia eksperymentu. Po drugie - stworzenie zdrowszej wersji tego mącznego dania. Eksperyment okazał się udany, a naleśniki gryczano-ryżowe stały się częstym gościem na naszym stole.Składniki:3 jajka1/2 l mleka (krowiego lub roślinnego)200g mąki gryczanej100g mąki ryżowej1 łyżka ksylitolu lub cukruszczypta soli1/2 łyżeczki proszku do pieczeniaolej do smażeniaSposób przygotowania:Wymieszaj mąki z ksylitolem, solą i proszkiem do pieczenia. Dodaj żółtka i mleko. Zmiksuj. Dodaj pianę z białek i delikatnie wymieszaj.Rozgrzej patelnię i posmaruj ją olejem za pomocą pędzelka. Wylewając porcję ciasta na patelnię, dokładnie je zamieszaj (mąka osiada na dnie). Smaż z obu stron. 

Domowy makaron orkiszowy

Zapach Domu

Domowy makaron orkiszowy

Makaron domowy niesie ze sobą wspomnienie kuchni mojej babci. Każdej niedzieli do rosołu przygotowywała domowy makaron. Smakował wybornie. Żaden kupny nie może się z nim nawet porównywać. Kontynuatorką domowej produkcji makaronu jest w naszej rodzinie ciocia Irenka - szkoda tylko, że mieszka tak daleko ;)Razem z mamą i siostrą czasem (raczej rzadziej, niż częściej) mamy wenę i robimy duuuże zapasy. Ostatnio wybór padł na makaron orkiszowy, który może nie jest najpiękniejszy, ale ma wyjątkowy lekko orzechowy smak. Jest pyszny!Składniki: 330g mąki orkiszowej typ 7503 jajka1 łyżka olejuSposób przygotowania:Do miski wsyp mąkę, dodaj jajka i olej. Wymieszaj, aż składniki zaczną się sklejać. Następnie wyrób ręcznie (lub za pomocą haka), aż ciasto będzie zwarte, gładkie i jednolite. Uformuj kulę, zawiń w folię i umieść na godzinę w lodówce. Schłodzone ciasto podziel na 4-8 części. Każdą z nich cieniutko rozwałkuj, posyp obficie mąką i pokrój na dowolny kształt - mogą to być nitki, mogą wstążki, łazanki... Otrzymany makaron rozłóż na ściereczkach, obficie przesyp mąką i wysusz. Trwa to zwykle dzień lub dwa - w zależności od grubości makaronu.Przed gotowaniem usuń nadmiar mąki przesiewając makaron  na sicie. 

Kakaowe ciasteczka bezglutenowe i jak zrobić mąkę jaglaną?

Zapach Domu

Kakaowe ciasteczka bezglutenowe i jak zrobić mąkę jaglaną?

Przepis, który wymaga odrobinę zachodu. Ale obiecuję - warto! Przepyszne ciasteczka, któymi nie pogardzi zarówno glutenowiec, jak i bezglutenowiec. Zapożyczyłam go od facetikuchnia.com.pl - na marginesie: znajdziecie tam mnóstwo inspirujących przepisów!Składniki:150g mąki kasztanowej100g kaszy jaglanej1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia90g ciemnego kakao60g zimnego masła50g śmietany 18%zairenka z dwu lasek wanilii2 jajkaorzechy włoskiemąka bezglutenowa do podsypaniaSposób przygotowania:Kaszę jaglaną wsyp na duże drobne sitko i wypłucz pod kranem z gorącą wodą. Im cieplejsza, tym lepiej! Potrząsaj sitkiem, aż zacznie wypływać zupełnie przezroczysta woda. Czasami zajmuje to nawet 5 minut. Zagotuj wodę w czajniki i przepłukaną pod kranem kaszę przelej wrzątkiem i pozostaw do odcieknięcia.Dużą blachę do pieczenia wyłóż papierem, rozłóż kaszę równomiernie i wstaw do piekarnika nagrzanego do 100 st. z włączonym termoobiegiem. Zostaw delikatnie uchylone drzwiczki i susz około 50-60 minut. Mniej więcej co 10 minut mieszaj. Po wysuszeniu i przestygnięciu zmiel ją na mąkę (ja użyłam malaksera).Mąkę jaglaną i kasztanową przesiej przez sito razem z kakao i proszkiem do pieczenia. Wymieszaj. Dodaj posiekane masło o dokładnie dłońmi wymieszaj całość. Dodaj 2 żółtka i 1 białko i wymieszaj. Następnie dodaj śmietanę, wanilię i wyrób ciasto. Gotowe ciasto wstaw na 2 godziny do lodówki.Rozgrzej piekarnik do 220 st. Ciasto podziel na dwie części i każdą z nich rozwałkuj na grubość ok. 4 mm. Wytnij dowolne kształty i ułóż ciastka na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przy pomocy pędzelka posmaruj ciastka białkiem i lekko wciśnij w nie orzechy. Piecz na środkowym poziomie piekarnika przez ok. 4-5 minut. Zaczekaj, aż ciastka lekko przestygną i zdejmij je z blachy.

Zapach Domu

"Wesoła kuchnia. Wierszyki dla dzieci"

"Pierogowy taniec", "Morze Zielone", "Przysmak Hanki" czy "Kosz z warzywami"? To tylko niektóre z dań proponowanych przez autorów książeczki "Wesoła kuchnia". Książeczki, którą pokochają wszyscy mali amatorzy gotowania oraz wszystkie mamy "tadków-niejadków". Każde danie to wspaniały wierszyk. Każdy wierszyk wzbogacony o prosty przepis. Przepis, który możemy spokojnie wykonać razem z naszymi pociechami. A zapewne wiecie, że wszystko, co samodzielnie przygotowane, smakuje lepiej? Spróbujcie z tą książeczką! Nie pożałujecie! 

Zakwas z buraków

Zapach Domu

Zakwas z buraków

Powrót do natury... To już chyba trend... Ja też mu się dałam porwać. Od dłuższego już czasu chętniej przygotowuję dania od podstaw, rzadziej korzystam ze sklepowych półproduktów. Tak jest zdrowiej i smaczniej!Tym razem spróbowałam przygotować zakwas z buraków. Można wykorzystywać go dwojako - albo jako bazę dla barszczu (np. wigilijnego) albo jako samodzielny napój. Co kto lubi :)Zakwas taki jest kopalnią witamin i mikroelementów, podnosi odporność, a do tego jest przepyszny!Składniki:2 kg buraków6 ząbków czosnku3 listki laurowe5 ziaren ziela angielskiego4 litry przegotowanej ciepłej wody4 czubate łyżki solikromka prawdziwego dobrego chleba na zakwasieSposób przygotowania:Buraki umyj i cienko obierz. Pokrój w grube plastry. Poukładaj je w słoju lub kamionce na zmianę z przyprawami i czosnkiem. Na wierzch włóż kromkę chleba. Całość zalej ciepłą wodą wymieszaną z solą. Wszystkie buraki powinny być przykryte. Jeśli wypływają na powierzchnię, dociśnij je talerzykiem. Wierzch naczynia przykryj gazą i przewiąż sznurkiem. Odstaw w ciepłe miejsce na 5-7 dni - po 2 dniach wyjmij chleb i zbierz powstałą pianę. Ukiszony zakwas przecedź i przelej do czystych, szczelnie zamykanych słoików/butelek i przechowuj w lodówce.

Bezglutenowy bezcukrowy makowiec zawijany

Zapach Domu

Bezglutenowy bezcukrowy makowiec zawijany

Makowiec zawijany to tradycyjny wypiek świąteczny. Całkowicie niejadalny dla osób na diecie bezcukrowej czy bezglutenowej. W minione święta Bożego Narodzenia okazało się jednak, że istnieje jego inna wersja! Wersja bez cukru i bez glutenu! Nie wierzycie? Ja też nie wierzyłam, aż upiekłam i spróbowałam. Nie ukrywam, że bardzo się bałam finalnego efektu - rewelacyjne składniki (nierzadko drogie) mogły wylądować w koszu. Autorka tego przepisu również się tego obawiała, ale zarówno jej test, jak i mój wypadły pomyślnie. Rodzinka się zachwycała, a ja byłam szczęśliwa, że wszystkim równo mogą się uszy trząść - także córci na diecie :)Składniki:masa makowa500g suchego maku100g rodzyneksok z 1/2 pomarańczy3 łyżeczki ekstraktu migdałowego2 łyżki rumu1 łyżka oleju kokosowego1 łyżeczka cynamonu100g drobno posiekanych orzechów włoskich100g płatków migdałowychskórka pomarańczowa z 1 sparzonej pomarańczy100g pokrojonych suszonych śliwek 6 łyżek miodu3 łyżki mielonego siemienia lnianego1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanejciasto250g mąki migdałowej200g mąki gryczanej6 łyżek mielonego siemienia lnianego3 łyżki oleju kokosowego4 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia2 łyżeczki sody oczyszczonej2 łyżki octu winnego300g mleka roślinnegoziarenka z 1 laski waniliikilka kropel ekstraktu migdałowego1 łyżka mielonego cynamonu2 łyżki rumu2 łyżki soku pomarańczowego100g mioduSposób przygotowania:Mak zalej wrzącą wodą - tak, by go nią przykryć. Przykryj i zostaw na noc. Rano odlej nadmiar wody i zmiel dwukrotnie. Do powstałej masy dodaj pozostałe składniki. Kaszę jaglaną wymieszaj z 2 łyżkami masy makowej i zblenduj. Dodaj siemię lniane i pozostałą masę makową. Dokładnie wymieszaj. Możesz dosłodzić miodem.W misce wymieszaj mąki, siemię, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i cynamon. W drugiej rozpuszczony olej kokosowy, miód, sok, ekstrakt migdałowy, ocet, mleko i ziarenka wanilii.Do mokrych składników dodaj suche, wymieszaj i zagnieć ciasto. Przełóż je na stolnicę oprószoną mąką gryczaną i za pomocą wałka uformuj prostokąt o długości 40 cm i szerokości ok. 25 cm. Na ciasto wyłóż i rozprowadź masę makową zostawiając 2 cm od brzegu. Zwiń roladę, a końce mocno sklej. Przełóż makowca na papier do pieczenia i zawiń dwukrotnie pozostawiając ok. 1 cm luzu.Makowiec piecz w 160 st. z termoobiegiem ok. 60-70 minut. Po upieczeniu pozostaw do ostygnięcia. Najlepiej się kroi wychłodzony w lodówce.

Zapach Domu

Marta Grycan "Moja dolce vita"

Autorkę "Moja dolce vita" znamy jako celebrytkę. Niewielu z nas wie, że prywatnie uwielbia gotować :) A gotuje naprawdę mądrze. Nie jest zwolenniczką restrykcyjnych diet - woli świadome mądre wybory. I wyznaje zasadę, że życie ma sprawiać przyjemność.Takiej przyjemności upatruje właśnie w dobrym jedzeniu, umiejętnie dostosowanym do potrzeb własnego organizmu. Dzieli się z czytelnikami swoimi ulubionymi przepisami na śniadania, sałatki, posiłki do pracy, zupy czy desery. Korzysta zarówno ze składników powszechnie dostępnych, jak i takich, których nie kupimy w zwykłym sklepie osiedlowym. Ale od czego jest wyobraźnia? Marta Grycan zachęca przecież, byśmy dostosowywali przepisy do własnych potrzeb i możliwości :)

Sernik z miodem

Zapach Domu

Sernik z miodem

Sernik... Uwielbiam pod każdą postacią. I ten klasyczny, i wiedeński, i z rosą, i na zimno... W tradycyjnych przepisach nieodłącznym składnikiem jest cukier, a, jak już wspominałam, staramy się ostatnio go unikać. Moja mama wyszperała gdzieś przepis na sernik z miodem. Brzmi nieprawdopodobnie? To prawda :) Ale efekt jest zaskakująco dobry :)Składniki:2,5 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej3 łyżki kakao40 dag masła6 jajekszczypta soli2 szczypty imbiru2 łyżeczki proszku do pieczenia1/2 szkl. miodu1 kg białego sera na sernik (zmielonego)10 dag rodzynekSposób przygotowania:Mąkę wymieszaj z kakao, imbirem i proszkiem do pieczenia. Dodaj 20 dag schłodzonego masła i 1 jajko. Posiekaj, a następnie zagnieć półkruche ciasto. Z ciasta zrób kulę i schłódź w lodówce.20 dag miękkiego masła utrzyj z miodem i 5 żółtkami. Przypraw szczyptą imbiru i soli. Dodaj zmielony ser i utrzyj wszystko na puszystą masę. Dodaj namoczone rodzynki i 5 ubitych na sztywną pianę białek. Masę serową delikatnie wymieszaj.Schłodzone ciasto wyjmij z lodówki i podziel na pół. Pierwszą część skrusz na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę. Na pokruszone ciasto wylej masę serową, a wierzch posyp pokruszoną resztą ciasta. Piecz w temp. 200 st. przez 1 godzinę. 

Pierniczki z wzorem

Zapach Domu

Pierniczki z wzorem

Z wakacyjnego wyjazdu do Torunia przywiozłam sobie drewnianą foremkę do pierników. Z pięknym wzorem. Ale skąd wziąć idealny przepis, by wzór po upieczeniu pozostał widoczny?!Pierniczki zwykle mocno rosną podczas pieczenia i wzór znika. Z pomocą przyszła (jak często w kwestiach cukierniczych bywa) Dorota z mojewypieki.com :) Przepis na pierniczki ze wzorem okazał się strzalem w dziesiątkę. Pierniczki bez wzoru będą równie pyszne :) Spróbujcie :)Składniki:3 i 3/4 szklanki mąki pszennej1 łyżka kakao9 łyżeczek przyprawy korzennejpół łyżeczki sody oczyszczonejszczypta soli230 g masła3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków1 duże jajkopół szklanki mioduSposób przygotowania:W naczyniu wymieszaj suche składniki. Odłóż. W misie miksera umieść masło i cukier. Ucieraj przez kilka minut do powstania jasnej, puszystej masy. Dodaj jajko i ucieraj do połączenia składników. Dodaj miód i ponownie utrzyj. Wsyp wszystkie suche składniki i zmiksuj do połączenia. Ciasto wyjmij na oprószoną mąką pszenną stolnicę. Lekko spłaszcz. Owiń folią i schłódź w lodówce przez całą noc.Kolejnego dnia wyjmij na oprószoną mąką stolnicę i rozwałkuj zgodnie z grubością foremki. Wycinaj kawałki ciasta i wypełniaj nimi foremkę wysmarowaną delikatnie olejem. Usuń nadmiar ciasta. Pierniczki układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.  Piecz 7-15 minut w temp. 180 st. - ja swoje serca piekłam podobnie jak Dorota około 13 minut.

Gotowana kapusta pekińska z pomidorami i boczkiem

Zapach Domu

Gotowana kapusta pekińska z pomidorami i boczkiem

Białą kapustę w wersji gotowanej znamy chyba wszyscy, prawda? Różne są sposoby jej przygotowania i każdy ma swoją ulubioną :) Moim ostatnim odkryciem jest gotowana kapusta pekińska. Dotychczas jadłam ją w wersji surówkowej i raz czy dwa w gołąbkach. Koniecznie musicie spróbować ją w wersji na ciepło z aromatycznym boczkiem i słodkimi pomidorami :)Składniki:1 średnia kapusta pekińska10-15 dag boczku wędzonego4 pomidory1/2 łyżki masłakilka łyżek olejusólpieprzSposób przygotowania:Kapustę oczyść  poszatkuj. Pomidory sparz i obierz ze skórki. Boczek pokrój w kostkę i podsmaż go na oleju. Następnie dodaj poszatkowaną kapustę i masło. Duś do miękkości ok. 10-15 minut. Dodaj pokrojone w kostkę pomidory i dopraw do smaku sola oraz pieprzem.

Pasztet warzywny

Zapach Domu

Pasztet warzywny

Z czym jadacie kanapki? Z szynką? Z serem? Z pomidorem? A może tak jak ja lubicie wszelkiej maści pasty? Ostatnio zajadamy się również warzywnym pasztetem. Jego przygotowanie zabiera dłuższą chwilę, ale otrzymujemy dwie małe keksówki fantastycznego pasztetu, który w zależności od upodobań możemy jeść sam, z ogórkiem kiszonym, z pomidorem... W każdej z tych wersji smakuje rewelacyjnie :)Składniki:opakowanie mrożonych warzyw w paskachopakowanie mrożonej marchewki z groszkiem200 g migdałów6 jajek2 łyżeczki natki pietruszki2 czerwone cebulekilka łyżek olejusól2 małe keksówki (ja wybieram jednorazowe aluminiowe)Sposób przygotowania:Marchewkę z groszkiem i włoszczyznę ugotuj do miękkości w osolonej wodzie i odcedź. Następnie wrzuć na rozgrzaną patelnię i przesmaż z zeszkloną wcześniej cebulą. Całość przykryj i duś na małym ogniu przez 10 minut. Odstaw do ostygnięcia i zmiksuj.Na patelni upraż pokruszone migdały. Dodaj je do gotowej masy i wymieszaj razem z natką i jajkami. Foremki wypełnij przygotowaną masą i piecz w piekarniku nagrzanym do 170 st. przez ok. 30-40 minut.

Gryczane ciasto marchewkowe

Zapach Domu

Gryczane ciasto marchewkowe

Znowu piliśmy sok z marchewki... I znowu zostały nam wytłoczyny. Powstało więc ciasto marchewkowe powodujące ślinotok. Słodka marchew w połączeniu z aromatyczną domową przyprawą do piernika i suszonymi ananasami... Obłęd! Wykorzystałam tu mąkę gryczaną, która, jeśli jesteście pewni źródła, może być bezglutenowa. Dodałam również ksylitol zamiast cukru.Składniki:3 szkl. wytłoczyn z marchwi lub marchwi startej na drobnej tarce2 szkl. mąki gryczanej1 szkl. ksylitolu1 szkl. oleju5 jajek1 łyżeczka soli1 łyżeczka domowej przyprawy do piernika2 łyżeczki sody1,5 łyżeczki proszku do pieczeniagarść suszonego ananasagarść rodzynekSposób przygotowania:Suche składniki wymieszaj w jednej misce, a mokre w drugiej. Następnie mokre wlej do suchych i dokładnie wymieszaj. Przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz 50-60 minut (do suchego patyczka) w temp. 180 st.

Budyń jaglany kokosowo-daktylowy

Zapach Domu

Budyń jaglany kokosowo-daktylowy

"Budyń jaglany" polecałam Wam już przed Świętami jako zdrowe słodkie danie niezwierające ani glutenu, ani cukru, ani laktozy. Dziś wersja kokosowo-daktylowa... Moja ulubiona!  Składniki:1 szkl. kaszy jaglanej2 szkl. wodyszczypta soli3 łyżki miodu1 banan5 łyżek mleka kokosowegogarść posiekanych daktyliSposób przygotowania:Kaszę jaglaną wypłucz na sitku zimną wodą. Następnie zalej 2 szklankami wrzątku, dodaj szczyptę soli i gotuj 10 minut. Po tym czasie wyłącz ogień i pozostaw pod przykryciem na kolejne 10 minut. Dodaj banana, miód, mleko i daktyle. Wszystko zblenduj mikserem na gładką masę. Przełóż do salaterek. Podawaj na ciepło lub zimno.

Zapach Domu

"Święta bez chemii" Julita Bator

Ostatnie święta Bożego Narodzenia i przygotowania do nich wiązały się w naszym domu z poszukiwaniami przepisów bez pszenicy, bez cukru, bez laktozy... Nie wszystkie "bez" udało nam się przemycić, ale cukier zamieniliśmy na ksylitol brzozowy, mąkę pszenną na żytnią, gryczaną czy kukurydzianą. W niektórych ciastach udało nam się nie stosować jajek. Pierwszy raz na naszym stole zagościł jarski barszcz na zakwasie z grzybami. Pierwszy raz piekłyśmy pierniczki żytnie i orkiszowe. Pojawiła się też pewność, że suszone w domu owoce (niesiarkowane!) pozwalają ugotować dużo smaczniejszy kompot z suszu. Do domowych pierogów nikt nie musiał nas przekonywać :)A kto nas przekonywał? Julita Bator w swej książce "Święta bez chemii". W myśl własnych zasad prezentowanych w książce "Kuchnia bez chemii" podpowiada nam przepisy na Boże Narodzenie, Wielkanoc, na spotkania rodzinne czy z przyjaciółmi. Każda z tych okazji jest dobra, by zjeść coś pysznego i zdrowego.Przepisy prezentowane przez Julitę Bator wykorzystują ogólnie dostępne składniki, a ich przygotowanie jest dość proste i szybkie.Polecam :)

Pierniczki żytnie

Zapach Domu

Pierniczki żytnie

Proste, szybkie i bez pszenicy! A do tego przepyszne! Ciasteczka żytnie - u mnie dzięki przyprawie piernikowej stał się pierniczkami, można doprawić cynamonem lub wanilią i całkowicie zmienić ich smak :)Składniki:40 dag mąki żytniej200g masła4 łyżki ksylitolu lub cukru pudru2 łyżki cukru waniliowego lub ziarenka z 1/2 laski wanilii2 żółtka1,5 łyżeczki domowej przyprawy do piernika/cynamonu/ziarenka z waniliiSposób przygotowania:Mąkę wymieszaj z ksylitolem i przyprawą do piernika. Posiekaj je razem z masłem i żółtkami. Zagnieć na elastyczne ciasto. Odstaw do lodówki na godzinę.Ciasto wałkuj partiami na grubość 5 mm i foremkami wycinaj ciasteczka. Piecz w 180 st. przez 15 minut.

Pierniczki bezglutenowe

Zapach Domu

Pierniczki bezglutenowe

Czy można upiec pierniczki bez glutenu? Oczywiście :) Sprawdziłam we własnym piekarniku :) Mieszanka mąki kukurydzianej, ryżowej i gryczanej (wszystkie można kupić za jednym zamachem np. w Lidlu) rewelacyjnie zastępuje zwykle stosowaną do upieczenia pierników mąkę pszenną. Ciasteczka według tej receptury mogą jeść zarówno osoby z celiaklią, jak i te, które z różnych przyczyn starają się ograniczać gluten.Składniki:100g mąki kukurydzianej100g mąki gryczanej50g mąki ryżowej80g margaryny lub masła2 łyżeczki domowej przyprawy do piernika2 łyżeczki ciemnego kakao1/2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia100g miodu1 jajko3 łyżeczki ksylitoluSposób przygotowania:W misce wymieszaj mąki, kakao, przyprawę oraz proszek do pieczenia. Dodaj ksylitol, miód, tłuszcz i jajko i wymieszaj łyżką. Następnie wyłóż całość na stół podsypany mąką kukurydzianą i zagnieć gładkie elastyczne ciasto. Wałek oprósz mąką kukurydzianą i wałkuj ciasto partiami na grubość 4-5 mm.Wycinaj małe pierniczki i układaj je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w 180 st. ok. 6-8 minut.