Zielony śledź w zalewie octowej

Zapach Domu

Zielony śledź w zalewie octowej

Pomysł na danie, które możemy mieć w lodówce na tzw. "czarną godzinę"? Na niezapowiedzianych gości i na apetyt na coś smacznego? Proszę bardzo!Śledź zielony w zalewie octowej z cebulką i ogórkiem konserwowym. Smakuje wspaniale. Basiu - dzięki za przepis :)Składniki:5 łyżek bułki tartej2 łyżki mąki pszennej1 łyżka kartoflankiprzpyprawa do ryb (u mnie: Kamis)olej do smażenia1 kg śledzia zielonego5 szkl. wody1 szkl. octu1/2 szkl. cukru1 szkl. oleju6 łyżek koncentratu pomidorowego6 łyżek ketchupu łagodnegoziele angielskiepieprz ziarnistysłoik ogórków konserwowych6 dużych cebulSposób przygotowania:Śledzie umyj i osusz. Posyp ulubioną przyprawą do ryby. Rybę panieruj w mieszance bułki tartej, mąki pszennej i kartoflanej i smaż na rozgrzanym oleju na złoty kolor.Z wody, octu, cukru, oleju, koncentratu, ketchupu i przypraw przygotuj zalewę. Zagotuj ją i pozostaw do wystygnięcia.Cebulę pokrój w grubą kostkę. Ogórki w drobniejszą.Śledzie przekładaj cebulą i ogórkami. Całość zalej zimną zalewą. Przechowuj w lodówce.

Zapach Domu

"Dobre życie. Dieta i rozwój z coachem zdrowia" Agnieszka Mielczarek

"Dobre życie" czekało cierpliwie na swoją kolej na mojej półce. Żałuję, że czekało tak długo. Agnieszka Mielczarek, coach, miesiąc po miesiącu prowadzi ku zmianie. Wyznaje zasadę, że ideą coachingu jest wywołanie chęci zmiany. Właściwie nieważne, na jakim etapie jest czytelnik. Czy chce schudnąć, czy zadbać o samopoczucie, a może chce zmienić nawyki żywieniowe... Ważne, by chęć wprowadzenia zmiany wyszła poza zamiary, a przeszła w czyny :) A docelowo, by uszczęśliwiła! Agnieszka Milczarek pisze, że szczęścia nie można się nauczyć. Droga do niego to droga przez siebie. To przekonanie również wynika z idei coachingu.Podróż tę uatrakcyjniają przepisy Pascala Brodnickiego dobrane optymalnie na każdy miesiąc. 

Zapach Domu

Konrad Gaca "Kuchnia fit"

"Droga do zdrowego życia prowadzi przez kuchnię" - w tę magiczną i smaczną podróż zaprasza nas Konrad Gaca, autor Gaca System - programu odchudzającego, z którego skorzystało już wiele osób. "Kuchnia fit" powstała właśnie z myślą o nich - to podręcznik dla osób, które uzyskały już idealną wagę i pragną ją utrzymać. Ponadto opisuje proponowane dania pod względem ich korzystnego wpływu na nasze zdrowie i kondycję.Konrad Gala serwuje nam śniadania, obiady, kolacje i desery, a także fit przepisy na święta. Przepisy charakteryzuje prostota przygotowania. Ilustrują je apetycznie prezentujące się zdjęcia. Mnie zaostrza się apetyt, a Wam? Wiem już, co przygotuję w najbliższy weekend ;)

Carving - sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach

Zapach Domu

Carving - sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach

We wrześniu miałam przyjemność wzięcia udziału w warsztatach "Carving-sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach" prowadzonych przez firmę Impresja Smaku z Koła.Warsztaty odbyły się w ramach Festiwalu Rzemiosła w Pleszewie.Wrażenia? Piękna sprawa. Rzeźba z dyni, cukinii, melona, arbuza ... Pokaz przygotowany przez Marię Krysiak to wspaniałe wrażenia dla oczu. Dzięki zdjęciom możecie troszkę nasycić oczy ;)W ramach warsztatów wyrzeźbiłam pierwszą cukinię. Wielka satysfakcja :)

Zapach Domu

Wesołych Świąt !!!

Na te Święta życzę Ci, abyś:- znalazł w sobie odwagę i gotowość, aby być w pełni sobą przy swoich bliskich,- umiał obficie dawać i brać bez żadnych oczekiwać i oceniania,- doceniał niedoskonałości swojej rodziny oraz przyjaciół i akceptował nawet te dziwne i niezrozumiałe zachowania,- odłożył w swojej głowie pracę i pęd do sukcesu na bok, skupiając całą swoją uwagę na odpoczynku, bliskości i cieszeniu się tym czasem,- był źródłem domowego ciepła, wzajemnej miłości i spontanicznej radości.WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

Śledzie korzenne z boczniaków

Zapach Domu

Śledzie korzenne z boczniaków

Propozycja dla osób, które nie jadają ryb. Śledzie z boczniaków są smaczną alternatywą. Jeśli macie wśród rodziny czy znajomych, a może sami jesteście zwolennikami diety bezrybnej, koniecznie musicie spróbować :)Składniki:500g boczniaków1/2 szkl. oleju rzepakowego5 cebul1 łyżeczka soli2-3 łyżki koncentratu pomidorowegogarść namoczonych rodzynek szczypta czarnego peiprzu2 łyżeczki przyprawy do piernikaSposób przygotowania:Duże boczniaki potnij na mniejsze podłużne kawałki. Podsmaż chwilę na patelni z niewielką ilością oleju.Cebulę obierz i pokrój w półplasterki. Podsmaż ją na łyżce oleju. Pod koniec posól, dodaj pieprz, przyprawy, koncentrat, rodzynki i resztę oleju. Wymieszaj dokładnie. Boczniaki wrzuć do powstałego sosu i wymieszaj. Włóż do słoika i wstaw do lodówki na co najmniej 12 godzin.

Boczniakowy śledzik

Zapach Domu

Boczniakowy śledzik

Grzyby a'la śledź? Brzmi zabawnie, ale warto spróbować :) Danie, którym zadowolą się i weganie, i mięsożercy. Danie na imieniny i na święta. Boczniak przemieniony w śledzia :) Do spróbowania zachęcam także sceptyków ;)Składniki:400g boczniaków1/3 szkl. oleju rzepakowego1/2 szkl. octu1/5 szkl. gorącej wody2 cebule4 liście laurowe5 ziaren ziela angielskiegoszczypta pieprzu1/2 łyżeczki soliSposób przygotowania:Duże boczniaki potnij na mniejsze podłużne kawałki. Podsmaż je chwilkę na patelni z niewielką ilością oleju. Cebulę obierz i pokrój w piórka. Zalej ją gorącą wodą, octem i olejem. Dodaj przyprawy i wymieszaj. Podsmażone boczniaki układaj w słoiku na przemian z cebulą w zalewie. Wstaw do lodówki na co najmniej 24 godziny.

Domek z piernika

Zapach Domu

Domek z piernika

Uwielbiamy ozdabiać pierniczki! Ale domek z piernika to było nie lada wyzwanie. Przyniosło nam jednak mnóstwo frajdy. Domek kupiłam w Ikea, przygotowałam lukier i za pomocą żelków i kolorowych posypek wyczarowałam dokładnie TO, co widzicie na zdjęciach :) Powodzenia!Przepis na lukier do sklejenia domku:Składniki:1 białko25 g cukru pudrukilka kropli octuSposób przygotowania:Białko ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawaj po troszeczku cukier puder. Wymieszaj w octem. Za pomocą rękawa cukierniczego nanoś lukier na piernik i sklejaj, dekoruj, baw się! :)

Zapach Domu

Książkowe inspiracje prezentowe

Ostatnio jest mnie na blogu mniej... Dlaczego? W moim życiu zaszło kilka znaczących zmian i nie zawsze znajduję czas na tworzenie postów... Myślę jednak o Was często, tym bardziej że okres przedświąteczny...Dziś chcę Wam zaproponować kilka inspiracji prezentowych. Nie wierzę, że nie zastanawiacie się nad listą gwiazdkowych prezentów ;)Dla miłośników zdrowego stylu życia polecam książkę "Zielone koktajle". To 365 przepisów na kolorowe, pożywne i smaczne napoje z owoców i warzyw. Proponowane przez autorów przepisy zawierają zarówno składniki tradycyjne (jak marchew, banany, jabłka), jak i te mniej znane (chia, spirulina czy młody jęczmień). Prowadzą nas przez koktajle śniadaniowe, odchudzające, oczyszczające, pobudzające czy orzeźwiające). Książkę można kupić TU - obecnie ze sporym rabatem!Dla tych, którzy do gotowania mają niekonwencjonalne podejście polecam "Cookentials" Pawła Lewińskiego. To kulinarne odkrycie polskiego Instagrama, "nowy przepis na przepis". Proste dania z różnych krajów, wyjątkowe składniki, swojskie elementy w wersji obrazkowej. Nawet skomplikowanie brzmiące dania to zaledwie kilka kroków. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami! Naprawdę warto!Cookentials kupisz np. TUMiłośnikom lokalnego, regionalnego, sezonowego warto podarować "W smak naturze" Małgorzaty Puzio. Zaprasza nas w podróż czerpania przyjemności z gotowania po swojemu, uważnego jedzenia w miłym towarzystwie, smakowania, wąchania i dotykania. Wraz z dietetyczką Alicją Kalińską odpowiada na pytanie, co dziś znaczy zdrowo jeść. Slow food, czyli jak? W zgodzie z naturą.Książkę kupisz np. TUSą wśród Waszych bliskich osoby ceniące żywność o wysokiej wartości odżywczej? Szukające sposobów leczenia za pomocą jedzenia, diety? Zainteresuje ich książka "Superfoods" Beaty i Patrycji Cieślowskich. Autorki prowadzą nas poprzez polskie superfoods - aronię, borówki, miody czy pomidory, przez te egzotyczne - algi, aloes czy tofu. Wszystkie prezentowane przez nie produkty cechuje wysoka zawartość związków biologicznie aktywnych - przeciwutleniaczy, związków fenolowych, błonnika, probiotyków, steroli, fitoestrogenów... Ponadto proponują wspaniałe przepisy z ich wykorzystaniem!"Supoerfoods" kupisz np. TU

Karin Knight, Tina Ruggiero, Najlepsze na świecie domowe jedzenie dla dzieci

Zapach Domu

Karin Knight, Tina Ruggiero, Najlepsze na świecie domowe jedzenie dla dzieci

Dania dla dzieci, których przygotowanie zajmie mniej niż 10 minut? Autorzy udowadniają, że to możliwe. Prezentują, jak szybko i łatwo można przygotować zdrowe i atrakcyjne dla najmłodszych posiłki. Książka stanowi olbrzymią bazę przepisów, z której na pewno skorzystają młodzi rodzice...Książka jest dość fajnie przemyślana - obok wskazówek dotyczących wyboru odpowiednich produktów oraz prócz przepisów pokazuje również główne zmiany następujące w rozwoju niemowląt. Od 7 do 24 miesiąca życia. Przejrzysta. Merytorycznie na wysokim poziomie. Poprzez różne propozycje metod gotowania dopasowana do różnych stylów życia rodziców. Warto zajrzeć :)

Ciepła przekąska imprezowa we francuskim cieście

Zapach Domu

Ciepła przekąska imprezowa we francuskim cieście

Potrzebujesz efektownego, szybkiego dania na wieczorne spotkanie towarzyskie? Najlepiej żeby to nie była sałatka, tylko coś na ciepło? Moja dzisiejsza propozycja to rozwiązanie idealne! Proste w przygotowaniu, przepyszne i zaspokajające głód naszych gości.Składniki:kiełbaski - frankfurterkiciasto francuskieketchupjajkogruboziarnista sólczarnuszkaSposób przygotowania:Przygotuj płat ciasta francuskiego. Potnij go na prostokąty o szerokości ok. 5-7 cm i długości ok. 15 cm. Każdy prostokąt posmaruj ketchupem. Na jednym prostokącie ułóż jedną kiełbaskę i zwiń w w rulon razem z ciastem. Wierzch rulonu posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp solą lub czarnuszką.Piecz ok. 20-25 minut  do zrumienienia w temp. 200-220 st.  

Marta Dymek, Jadłonomia

Zapach Domu

Marta Dymek, Jadłonomia

"Pierwsza książka autorki najpopularniejszego bloga o kuchni roślinnej", "100 przepisów nie tylko dla wegan" to książka dla każdego! Możecie być zatwardziałymi mięsożercami, a i tak przepisy proponowane przez Martę Dymek naprawdę zrobią na Was piorunujące wrażenie!Nim sięgnęłam po książkę "Jadłonomia", wydawało mi się, że całkiem nieźle wychodzą mi dania wegetariańskie. Myliłam się!"Jadłonomia" to swoista wyprawa. Wyprawa przez niezbędne w kuchni roślinożercy przyprawy i produkty. Składniki, które nie tyle zmieniają smak warzyw, ile go wzbogacają i wydobywają z nich wszystko, co najlepsze.W książce Marty Dymek przepisy podzielone są na rodzaje warzyw, z których przygotowujemy nasze dania. Jest to dość przejrzyste, choć mnie brakuje alfabetycznego spisu treści :)"Jadłonomia" to pozycja, którą naprawdę warto mieć na półce. A jeśli nie jesteście zwolennikami kupowania książek kucharskich, to choć raz po nią sięgnijcie w swojej bibliotece lub pożyczcie od znajomego!Dla mnie - bomba!

Leniwe z kaszy jaglanej

Zapach Domu

Leniwe z kaszy jaglanej

Kluski, kluseczki - pod każdą postacią - uwielbiamy! Od dłuższego już czasu staram się modyfikować przepisy, które znam i lubię, by były lżejsze, może zdrowsze, ale nadal smaczne. Leniwe z kaszy jaglanej to danie, które można podać i na słodko i na słono. Danie, które smakuje i dorosłym i dzieciom :)Składniki:200 g białego sera1,5 szkl. suchej kaszy jaglanej1 szkl. mąki ziemniaczanej1 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej3,5-4 szkl. wodyszczypta soliSposób przygotowania:Kaszę wsyp na sito i wypłucz pod ciepłą bieżącą wodą, aż woda będzie przezroczysta. Kaszę wrzuć do wrzącej wody i gotuj ok. 20 minut na bardzo małym ogniu. Kaszę wystudź.Do malaksera włóż kaszę,ser i sól  i zmiksuj na gładką masę. Dodaj obie mąki i szybko zagnieć. Masa musi dać się kształtować.Deskę do krojenia obsyp lekko mąką ziemniaczaną, oderwij kawałek ciasta i wałkuj dłońmi rulon. Nożem tnij kluski. Wrzucaj je na osolony wrzątek. Mieszaj delikatnie. Wyjmij po zagotowaniu się ponownym wody.Podawaj z masłem, cukrem i cynamonem lub śmietaną z wanilią lub masełkiem z cebulką... Tak jak lubisz :) U mnie z sosem z truskawek i cynamonem :)

Jasne ciasto marchewkowe

Zapach Domu

Jasne ciasto marchewkowe

Szukając przepisów na ciasto marchewkowe doszłam do wniosku, że "wszystkie" są z cynamonem lub przyprawą piernikową. Potrzebowałam czegoś nowego, innego smaku. Przepis, który wyszperałam w sieci, usatysfakcjonował mnie całkowicie! Spróbujcie!Składniki:4 jajka1 szkl. cukru 2 szkl. mąki (mieszanka mąki pszennej pełnoziarnistej i orkiszowej)1 szkl. oleju2 szkl. wytłoczyn z marchewki (ewentualnie startej na drobnych oczkach)1 łyżeczka proszku do pieczenia1 łyżeczka sody oczyszczonej1/2 szkl. rodzynek1/2 szkl. orzechów nerkowcaSposób przygotowania:Jajka utrzyj z cukrem na puszystą masę. Powoli dodaj olej, cały czas ucierając. Stopniowo dosypuj mąkę z proszkiem i sodą. Wymieszaj do uzyskania gładkiej masy. Dodaj marchewkę, sparzone rodzynki i posiekane orzechy. Wymieszaj do połączenia składników. Ciasto przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki. Piecz 30-40 minut ( do suchego patyczka) w temp. 180 st.

Zapach Domu

Marta Jas-Baran, U malucha na talerzu. Zdrowa dieta dla niemowląt

Mam dwoje dzieci. Cudowną sześciolatkę, która je wszystko, cokolwiek dla niej uszykuję. I wspaniałą roczną córcię, która już w tej chwili podejmuje decyzje, co chce jeść... Moim celem - zarówno w przypadku starszej, jak i młodszej - było, jest i będzie wpojenie zasad zdrowego odżywiania. Że woda jest zdrowsza od coli, że chipsy nie są potrzebne do szczęścia, a kasze i ziarna są smaczne. Po książkę "U malucha na talerzu" sięgnęłam, gdy młodsza pociecha niekoniecznie chciała jeść przygotowane przeze mnie dania obiadowe. Znalazłam w niej mnóstwo inspiracji i gotowych przepisów. Proponowane przez autorkę dania nie są czasochłonne. Są smaczne! - próbowałam! Największą zaletą książki jest podział na poszczególne miesiące życia dziecka i wprowadzanie produktów zgodnie z zaleceniami pediatrów. Przygotowane świetnie!A że graficznie - bardzo estetyczna, książkę szczerze Wam polecam! 

Kaczka z owocami

Zapach Domu

Kaczka z owocami

Świąteczny obiad? Kaczka! Efektowna, aromatyczna, smaczna. Nie ukrywam, trochę pracochłonna. Ale efekty warte są każdej minuty :)Składniki:1 kaczka - około 2 kg2-3 jabłka1 łyżka miodu1 łyżka soku z cytryny5 łyżek oleju1 łyżka wódki2 ząbki czosnku2-3 łyżki majeranku1 łyżka słodkiej papryki1,5 łyżeczki soli1 łyżeczka pieprzu1 kg ziemniakówSposób przygotowania:Kaczkę oczyść, umyj i osusz. Jabłka umyj, obierz i pokrój na ćwiartki. Wymieszaj składniki marynaty: miód, sok z cytryny, olej, wódkę, rozgnieciony czosnek, majeranek, słodką paprykę, sól i pieprz. Powstałą mieszanką natrzyj kaczkę wewnątrz i na zewnątrz. Nadziej pokrojonymi jabłkami, zasznuruj i zostaw na noc w lodówce.Następnego dnia wyjmij z lodówki 2-3 godziny przed pieczeniem.Ziemniaki obierz, umyj i osusz. Kaczkę ułóż w brytfannie i obłóż ją ziemniakami. Wlej 200 ml wody i przykryj naczynie. Piecz 45 minut w temp. 200 st. bez termoobiegu.Po upływie tego czasu zdejmij pokrywkę, włącz termoobieg i piecz w 185 st. przez 1 godzinę 15 minut. Od czasu do czasu polewaj kaczkę powstałym sosem. Po upływie tego czasu wyłącz piekarnik i odczekaj 10 minut przy uchylonym piekarniku.

Niekonwencjonalny kokosowy tort urodzinowy z mango

Zapach Domu

Niekonwencjonalny kokosowy tort urodzinowy z mango

Tort dla dziecka, które nie je białego cukru, mleka krowiego i białej mąki? Trudne, prawda? Ale wykonalne! Na szóste urodziny przygotowałyśmy wspólnie z córcią tort, który sama wybrała z książki La Veganista. Z niewielkimi modyfikacjami. Tort był niekonwencjonalny, ale... przepyszny!Składniki: 300 g mąki pszennej pełnoziarnistej2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia lub sodysóllaska wanilii260 ml mleka roślinnego125 g syropu klonowego lub miodu125 ml oleju roślinnego1 cytryna800 g mleka kokosowegożelatyna (na 2,5 litra)2 mango300 g malin100 g wiórków kokosowychSposób przygotowania:Piekarnik nagrzej do 200 st.Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Jedną laskę wanilii przekrój wzdłuż, wyjmij ze środka miąższ i wymieszaj z mlekiem roślinnym, syropem klonowym i olejem.Cytrynę sparz wrzątkiem, osusz i obierz cieniutko skórkę obieraczką do warzyw. Wyciśnij sok z cytryny i dodaj do mieszanki mleka z syropem. Mieszankę wlej do miski z mąką. Połącz składniki i wyrób łyżką na gładkie ciasto. Ciasto przełóż do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika i piecz 22-30 minut - do suchego patyczka. Wyjmij ciasto z tortownicy i ostudź. Do garnka wlej mleko kokosowe, dodaj przekrojoną wcześniej laskę wanilii i skórkę cytrynową. Całość zagotuj i dodaj żelatynę - zgodnie z przepisem na opakowaniu. Mango obierz, oddziel miąższ od pestki i pokrój w większą kostkę. Z garnka z mlekiem kokosowym usuń laskę wanilii, dodaj mango. Wszystko zmiksuj blenderem na gładką masę. Dopraw miodem lub syropem klonowym do smaku. Maliny przebierz, opłucz i osusz. Kilka owoców odłóż do dekoracji. Ciasto włóż ponownie do tortownicy. Posyp połową wiórków kokosowych i malinami. Na ciasto wylej masę kokosowo-owocową i wstaw na co najmniej 4 godziny do lodówki. Przed podaniem posyp wiórkami kokosowymi i malinami. 

Ewa Kozioł, Wyrzuć chemię z domu

Zapach Domu

Ewa Kozioł, Wyrzuć chemię z domu

"Skorzystaj z porad Ewy i zadbaj o dom i rodzinę! Przekonasz się, że życie bez chemii jest tanie i proste!" - tymi słowami książkę Ewy Kozioł poleca Julita Bator, autorka "Zamień chemię na jedzenie".A jak jest naprawdę? Nie da się ukryć, że środki chemiczne spotykamy dosłownie wszędzie. Wiele osób boryka się ze wzmożoną obecnością toksyn w organizmie, co powoduje obniżoną odporność, przewlekłe choroby, alergie czy nowotwory. Tak naprawdę nigdy nie mamy pewności, że dopadające nas bolączki nie są skutkiem chemii w otoczeniu. Nie możemy odpowiadać i zmieniać zachowań naszych sąsiadów, ale o własne cztery ściany możemy dbać ekologicznie. Można być bardzo zielonym i zakręconym na punkcie ekologii. Można też wprowadzać w życie niektóre elementy, które mogą je ulepszyć. Można zacząć stosować ocet, sodę oczyszczoną, szare mydło i inne produkty, które świetnie sprawdzały się w przeszłości. Może nie wyglądają, nie pachną tak, jak komercyjne, które znamy ze sklepowych półek i reklam telewizyjnych. Może musimy poświęcić trochę czasu na ich przygotowanie. Ale może my i nasze rodziny będą dzięki temu zdrowsze?Ewa Kozioł poleca też korzystać z ekologicznych środków do ochrony roślin ogrodowych - twierdzi, że pomidorowy aerozol na mszyce naprawdę działa!Książka "Wyrzuć chemię z domu" to swego rodzaju wycieczka - od kuchni, przez łazienkę, ogród... Wycieczka ekologiczna w kierunku minimalizmu... Też macie ochotę w nią wyruszyć ?:)

Zapach Domu

Małgorzata Kalemba-Dróżdż, Słodki sposób na alergię

"Jestem mamą dwójki dzieci. Mam córkę i 5 lat od niej młodszego syna. Pech chciał, że oboje mają alergię na mleko krowie i kurze jajka" - tak zaczyna się przedmowa. Szczerze? Nie zazdroszczę. Moja córka nie ma alergii. Ze względu na przedłużający się białkomocz (nie chcę nazywać go przewlekłym) zdecydowaliśmy się na wprowadzenie diety niskobiałkowej. Wymagało to od nas rewolucji w kuchni. Alergia rewolucjonizuje całe życie.Autorka z pozycji mamy, nie lekarza opisuje alergie i nietolerancje pokarmowe - skazę białkową i nietolerancję laktozy. Opisuje dietę eliminacyjną bezmleczną i bezjajeczną. Powiem jedno - da się! Pani Małgosi - gratuluję kreatywności i wytrwałości :)

Ziemniaczki pieczone w ziołach

Zapach Domu

Ziemniaczki pieczone w ziołach

Smak jesieni? Ziemniaki z ogniska! Nie zawsze jednak mamy miejsce, w którym możemy przygotować palenisko. Nie zawsze odpowiada nam też pogoda. Jako substytut polecam ziemniaki z piekarnika z ziołami. Najbardziej aromatyczne będą te świeże zioła - z ogrodu, doniczki... Ale suszone też się świetnie sprawdzą!Składniki:ziemniakiolejsólpieprztymianekrozmarynSposób przygotowania:Ziemniaki wyszoruj, osusz i pokrój na ćwiartki. Wrzuć na blachę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia. Posyp solą, pieprzem, posiekanymi ziołami. Obficie skrop olejem i wymieszaj tak, by ziemniaki były równomiernie nim pokryte.Piecz w 200 st. około 40 minut. Ziemniaki w zależności od odmiany i wielkości mogą wymagać nieco dłuższego czasu pieczenia.

Rolada z polędwicy ze szpinakiem i serem pleśniowym

Zapach Domu

Rolada z polędwicy ze szpinakiem i serem pleśniowym

Efektowne danie mięsne na rodzinny obiad lub uroczystą kolację? Koniecznie rolada! Tym razem polecam Wam roladę z polędwicy wieprzowej - wybierzcie jak najgrubsze egzemplarze, ze świeżym szpinakiem i serem pleśniowym (może to być lazur, brie lub po prostu feta). Wygląda pięknie, wspaniale smakuje - ideał :)Składniki:1 duża polędwiczka wieprzowa400 g świeżego szpinaku1 cebula2 ząbki czosnku50 g serasólpieprzmasło i olejSposób przygotowania:Liście szpinaku umyj i dokładnie osusz.Cebulę i czosnek posiekaj i podsmaż na oleju. Dodaj liście szpinaku, dopraw solą i pieprzem, przykryj i duś kilka minut. Jak szpinak zmieni kolor i zmięknie, dodaj odrobinę masła. Jeśli jest za dużo płynu, to odparuj go bez pokrywki.Zdejmij szpinak z patelni i odstaw do ostygnięcia.Polędwicę umyj, osusz, wytnij błony i tłuszcz. Natnij polędwicę wzdłuż w jednej trzeciej szerokości, ale tak, by nie przeciąć jej do końca. Przewróć na drugą stronę i znów natnij wzdłuż w jednej trzeciej szerokości, ale po przeciwnej stronie. Rozłóż powstały prostokątny płat mięsa na blacie, lekko rozbij go tłuczkiem. Posól i popieprz do smaku.Na mięsie ułóż szpinak (osączony z resztek płynu), posyp kostkami sera.Zwiń w rulon. Obwiąż roladkę sznurkiem, posyp znów solą i pieprzem. Powstałą roladę zawiń w folię aluminiową. Piecz w 180 st. przez około 30-40 minut.Po wyjęciu z piekarnika pozwól odpocząć roladzie przez 10 minut. Pokrój w plastry i podawaj.Smacznego!

Zapach Domu

Zielone koktajle dla zdrowia i urody siostry Marii

Siostra Maria to dyplomowany mistrz kucharstwa z 50-letnim doświadczeniem.Pod jej nazwiskiem pojawiło się już wiele pozycji: ciasta, przetwory, pieczywo, desery, dania i potrawy z ziemniaków...Nadszedł czas na koktajle. Sprawdzone przepisy na lubiane i łatwe do przygotowania napoje - koktajle, smoothie, soki z owoców i warzyw. W książce znajdziecie zarówno przepisy na "zielone koktajle" z sałatą, jarmużem, szpinakiem, jak i koktajle z wykorzystaniem płatków owsianych i chia.Książka ta jest skarbnicą przepisów i inspiracji. Każdy przepis zobrazowany wspaniałym zdjęciem. Sprawdźcie sami :)

Sernik oszukany

Zapach Domu

Sernik oszukany

Sernik bez sera? Dlaczego nie? Dzieliłam się już z Wami przepisem na styropian , w którym zamiast sera były jogurty. Dziś przepis na sernik na śmietanie!Składniki:3 szkl. mąki pszennej1/2 szkl. cukru5 żółtek2 łyżeczki proszku do pieczenia1 margarynapuszka brzoskwiń3 kwaśne śmietany 18% (330 g)5 białek1 szkl. cukru2 budynie śmietankowe bez cukruSposób przygotowania:Z mąki, 1/2 szkl. cukru, żółtek, margaryny i proszku do pieczenia zagnieć ciasto. 1/3 ciasta zamróź.Blaszkę do pieczenia wyłóż papierem. Wylep ją 2/3 ciasta. Ułóż na nim pokrojone brzoskwinie.Białka ubij z cukrem na sztywną pianę. Dodaj śmietanę i budyń. Delikatnie wymieszaj. Masę przełóż na brzoskwinie.Zamrożone ciasto zetrzyj na tarce na wierzch.Piecz 50 minut w 180 st. bez termoobiegu. Wystudź w uchylonym piekarniku.

Szarlotka według Pięciu Przemian

Zapach Domu

Szarlotka według Pięciu Przemian

Jedząc deser też możemy dbać o zdrowie. Nie trzeba za każdym razem dodawać cukru, białej mąki... Można spróbować inaczej, lepiej, zdrowiej... Ciasto przygotowane według Pięciu Przemian jest nie tylko smaczne, ale też pozytywnie wpływa na nasze zdrowie!Składniki:2,5 kg jabłek1/2 szkl. wrzącej wody4 łyżki miodu1 łyżeczka cynamonu3 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistejszczypta kurkumy1,5 szkl. mąki kukurydzianej30 dag masłaszczypta imbirukilka łyżek zimnej wodySposób przygotowania:Jabłka obierz, pokrój, usuń gniazda  nasienne. Włóż do rondla, zalej 1/2 szkl. gorącej wody, dodaj cynamon, 2 łyżki miodu i gotuj na wolnym ogniu około 30 minut.Mąkę razową wysyp na stolnicę, przypraw kurkumą. Dodaj mąkę kukurydzianą i schłodzone masło. Drobno posiekaj. Dodaj 2 łyżki miodu, imbir i zimną wodę. Wyrób ciasto, które powinno być dość zbite. Podziel je na pół.Połowę rozwałkuj i wyłóż na wysmarowaną tłuszczem blachę, oblepiając spód i boki formy. Ciasto nakłuj widelcem i wstaw do nagrzanego piekarnika na 10 minut. Gdy spód się podpiecze, wyłóż jabłka i przykryj drugą połową ciasta - możesz rozwałkować lub pokruszyć.Piecz 40 minut w 200 st. 

Weronika Madejska

Zapach Domu

Weronika Madejska "Bez glutenu. Bez wyrzeczeń"

Autorka bloga Natchniona.pl przygotowała zbiór "natchnionych przepisów dla bezglutenowców, wegetarian i całej reszty świata".Wzięłam książkę do ręki i mnie urzekła. Od pierwszej chwili. Nie jest przekombinowana. Przepisy z rozsądnych składników, zobrazowane cudnymi zdjęciami. Autorka od 12 roku życia jest na diecie bezglutenowej - dlatego też świetnie rozumie osoby, które dla lepszego samopoczucia i z troski o zdrowie decydują się na ten sposób odżywiania. Wie, że nie jest to łatwe w świecie ogarniętym manią glutenu. Ale udowadnia, że można. I to ze smakiem!Wprowadza nas w świat bezglutenowego chleba, podrzuca propozycje śniadań, obiadów, kolacji i deserów.Wszystko brzmi, wygląda i ... jest smaczne! Próbowałam! Pasta z fasoli do chleba, pikantna zupa z fasoli... przetestowałam kilka przepisów. Wszystkie są super!

Schab z bazylią na pomidorach

Zapach Domu

Schab z bazylią na pomidorach

Przyprawienie mięsa świeżymi ziołami rosnącymi w ogródku albo kupionymi w doniczce to świetny pomysł! Takie dania mają intensywny aromat, wyjątkowy smak, cudny wygląd... Schab nadziany bazyliowym pesto upieczony na pomidorach jest świetną propozycją na obiad rodzinny, świąteczny... Spróbujcie!Składniki:1,2 kg schabu bez kości4 ząbki czosnkuduży pęczek świeżej bazyliicebula1 łyżka masłaczerstwa kajzerka2 łyżki oleju4-5 pomidorówsólpieprzSposób przygotowania:Schab opłucz, osusz i natrzyj 2 posiekanymi ząbkami czosnku, solą i pieprzem. Wstaw na 4-8 godzin do lodówki.Bazylię opłucz, osusz i oberwij listki. Cebulę obierz, pokrój w kostkę, zeszklij na maśle. Pozostałe ząbki czosnku obierz i posiekaj. Zmiksuj z bazylią i pokruszonym miękiszem bułki. Wymieszaj z cebulą i dopraw.Wierzch schabu natnij wzdłuż w trzech miejscach. Nacięcia wypełnij farszem. Mięso obwiąż sznurkiem, by zachowało kształt. Pomidory sparz, obierz, pokrój w kostkę. Naczynie żaroodporne natłuść olejem, na dno wsyp pomidory, ułóż na nim schab. Skrop olejem, przykryj. Piecz ok. 75 minut w 200 st.

Najlepsze pesto z bazylii

Zapach Domu

Najlepsze pesto z bazylii

Pesto z bazylii ma smak rozgrzanych południowym słońcem Włoch. Pachnie latem. Wakacjami. Podróżą. Dość długo o nim nie pamiętałam. Bazylia wyrastała, a ja na nią patrzyłam i od czasu do czasu dodałam do pomidorów, ususzyłam... Od jakiegoś czasu nie marnuje się już nawet jeden listek. Pesto z bazylii jest stałym gościem na naszym stole :)Składniki:duży pęczek bazylii1/4 szkl. nasion słonecznika lub dyni1 łyżka soku z cytryny1 ząbek czosnkusólpieprz1 łyżka płatków drożdżowych (można ominąć, ale warto dodać - fantastycznie podbija smak)1/4 szkl. oliwy z oliwekSposób przygotowania:Bazylię umyj i dokładnie osusz. Wszystkie składniki umieść w naczyniu blendera i miksuj pulsacyjnie do momentu uzyskania równomiernie rozdrobnionej pasty.

Zapach Domu

Matthias Riedl, Przepisy dla diabetyków

 Czy możliwa jest kontrola cukru we krwi z zachowaniem przyjemności jedzenia? Czy zachowując właściwą dietę można wywierać wpływ na zdrowie i samopoczucie? Książka dr Matthiasa Riedla to przepisy na każdą okazję z zastosowaniem metody Low Carb. Bez zakazów, z wykorzystaniem najnowszych doświadczeń ekspertów. "Przepisy dla diabetyków" to nie tylko zbiór przepisów. To także aktualne zalecenia dotyczące leczenia cukrzycy, szczegółowa informacja o możliwych powikłaniach, o słodzikach, napojach i sporcie. O tym, jak podróżować i jeść poza domem... W przepisach jest mniej węglowodanów, a więcej białka. Wszystkie zilustrowane są pięknymi zdjęciami. Moje serce zdobył przepis na sushi bez ryżu!Gorąco polecam wszystkim diabetykom :)    

Ciasto marchewkowe

Zapach Domu

Ciasto marchewkowe

Marchewka jest już stałym gościem w naszym domu. Codziennie przerabiam 8-10 sztuk. Przede wszystkim "wkręcam" je w sok warzywno-owocowy. Jednak wykorzystanie wytłoczyn postawiłam sobie za punkt honoru. naprawdę żal mi je wyrzucać... Ciasto marchewkowe to chyba jedna z lepszych form ich przerobienia. Zainspirowana przepisem stąd, stworzyłam własną wersję - bez masła, cukru, na mące pełnoziarnistej ;)Składniki:250 g wytłoczyn z marchewki lub marchewki startej na tarce100 ml oleju4 łyżki mioduskórka z 1 pomarańczy125 ml mleka roślinnego2 jajka250 g mąki pszennej pełnoziarnistej1 łyżeczka proszku do pieczenia1 łyżeczka sody oczyszczonej1/2 łyżeczki cynamonu60 g orzechów lub nasion (u mnie: nerkowiec albo słonecznik)80 g ksylitoluszczypta soliSposób przygotowania:W misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia. sodę, ksylitol, cynamon, posiekane orzechy lub ziarna i sól. Dodaj składniki mokre i marchewkę. Dokładnie wymieszaj.Ciasto wyłóż do tortownicy lub keksówki. Piecz 45 minut w temp. 180 st. Jeśli lubisz - możesz polać lukrem (z cukru pudru lub ksylitolu), rozpuszczoną białą czekoladą lub posypać cukrem pudrem :)

Sałatka ekspresowa imieninowa z makaronem

Zapach Domu

Sałatka ekspresowa imieninowa z makaronem

Z sałatkami na spotkania towarzyskie jest tak, że mają być szybko, i mają być smaczne! Uwielbiam wszelkie wariacje makaronowe - makaron zawsze świetnie przyjmuje smak dodatków. Zwykle w czasie jego gotowania mam już pokrojone pozostałe składniki. Też lubicie?Składniki:250 g drobnego makaronu1 czerwona cebulka15 dag szynki konserwowej1 czerwona papryka1/2 słoiczka suszonych pomidorów wraz z zalewą1/2 słoiczka zielonych oliwek1 łyżka kaparówsólpieprzSposób przygotowania:Makaron ugotuj al dente w dużej ilości osolonej wody. Odcedź i przepłucz zimną wodą.Cebulkę posiekaj. Szynkę, pomidory i paprykę pokrój w kosteczkę. Oliwki pokrój w plasterki. Kapary drobno posiekaj.Z zalewy olejowej z pomidorów, kaparów i przypraw przygotuj sos. Wymieszaj z pokrojonymi składnikami i makaronem. Przed podaniem schłódź w lodówce.