Kruszonek z serem i jabłkami.

Kuchenne zapiski M.

Kruszonek z serem i jabłkami.

Dżem truskawkowy z pomarańczami.

Kuchenne zapiski M.

Dżem truskawkowy z pomarańczami.

Francuska zupa cebulowa. Tanio i szybko:)

Kuchenne zapiski M.

Francuska zupa cebulowa. Tanio i szybko:)

Trójkolorowy sernik na zimno

Kuchenne zapiski M.

Trójkolorowy sernik na zimno

Kuchenne zapiski M.

Truskawkowy obiad na słodko.

Przez ostatnie parę dni mój obiad nie był zbytnio urozmaicony. Ryż, jogurt lub serek i truskawki:) Nie mogę się nimi najeść, bo czy można mieć ich dość?:) Ich zalet nie można nie docenić. Masa witamin i innych bogactw których nie chce wypisywać bo musiałabym skopiować z wikipedii ;) ale wit C mają więcej od cytryny!  Więc na zdrowie:)Składniki: (na 2 osoby) 2 woreczki ryżu paraboiled, 20 dag truskawek, 1 mały jogurt naturalny (lub śmietana lub serek śmietankowy), 1 łyżeczka miodu, kilka kropel cytrynyWykonanie: Ryż gotujemy ok 15 min w posolonej wodzie, odcedzamy. Truskawki myjemy, odrywamy szypułki. Wrzucamy do wysokiej miski (bo może pryskać). Dodajemy jogurt, miód, sok z cytryny. Miksujemy aż wszystkie składniki się połączą. Wylewamy na ryż, jeśli jest mało słodkie, posypujemy całość cukrem.

Zupa z kapusty włoskiej i białej kiełbasy.

Kuchenne zapiski M.

Zupa z kapusty włoskiej i białej kiełbasy.

Kuchenne zapiski M.

Prosty torcik truskawkowy z domowym budyniem.

  Sezon na truskawki się rozkręca więc nie mogło ich u mnie zabraknąć:) Prosty torcik z masą truskawkową i domowym budyniem. Lekki i delikatnie słodki.        W tle zdjęć truskawka mojego synka:)Składniki: Biszkopt: 4 jajka, pół szkl mąki ziemniaczanej, pół szklanki mąki pszennej, pół szkl cukru, 3 łyżki zimnej wody, 1 łyżeczka proszku do pieczeniaMasa: 3 żółtka, 3 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 4 łyżki cukru (może być waniliowy), 2 szkl mleka, 1 kostka margaryny, 4 zmiksowane truskawkiDodatkowo: ok 70 dag truskawek, galaretka truskawkowaWykonanie: Biszkopt: Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną masę. Wsypujemy cukier i miksujemy aż się rozpuści. Stopniowo dodajemy żółtka i jeszcze chwilę miksujemy aż masa będzie kremowa i puszysta. Mąki przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Mieszamy razem łyżką aż znikną grudki. Wylewamy na natłuszczoną tortownicę. Pieczemy ok 30 min w temp 180 stopni. Pamiętajmy aby nie otwierać piekarnika podczas pieczenia. Gdy brzegi biszkopta odchodzą od formy to jest gotowy. Po wyłączeniu piekarnika zostawiamy go jeszcze tam na chwilę, potem zostawiamy do ostygnięcia na kratce.Masa: Do jednej szklanki mleka wsypujemy mąkę pszenną, ziemniaczaną, cukier i żółtka. Dobrze mieszamy żeby nie było grudek. Drugą szklankę mleka zagotowujemy w rondelu, gdy się zagotuje wlewamy zawartość szklanki i energicznie mieszamy aż powstanie gęsty krem. Odstawiamy do ostygnięcia. Co jakiś czas mieszamy żeby nie powstał kożuch. Gdy ostygnie miksujemy margarynę i stopniowo dodajemy budyń. Gdy powstanie gładki krem dodajemy sos z  truskawek. (Ważne żeby nie dać go zbyt dużo bo masa może nam się zważyć).Biszkopt kroimy na pół, jeden z nich wkładamy do tortownicy. Smarujemy połową masy i przekładamy drugim biszkoptem. Kładziemy resztę masy.Truskawki kroimy na pół i  wykładamy blisko siebie.Rozpuszczamy galaretkę w 1,5 szkl wody.Ostudzoną galaretkę wylewamy na truskawki cienkim strumieniem. Pozostawiamy całość do schłodzenia na ok 2 h. 

Krem z marchewki

Kuchenne zapiski M.

Krem z marchewki

Jarzynowe muffiny z ciasta francuskiego

Kuchenne zapiski M.

Jarzynowe muffiny z ciasta francuskiego

Kremowe puree z selera

Kuchenne zapiski M.

Kremowe puree z selera

Kuchenne zapiski M.

Lane ciasto na rosole w dwóch wersjach.

 Tradycyjny rosół nie musi być nudny dlatego często robię lane ciasto. Jego wykonanie zajmuje tyle co ugotowanie makaronu:) ******Składniki: ( na ok 5 osób) Rosół: 1 porcja rosołowa lub 1 udko z kurczaka, 30 dag mięsa wołowego, 1 marchew, 1 pietruszka, ćwiartka selera, 1 cebula, 2 gałązki lubczyku, 4 gałązki natki pietruszki, 1 liść laurowy, 3 ziela angielskie, sól, pieprz, przyprawa Maggi,               Lane ciasto: 1 jajko, 2 żółtka, ok 3/4 szkl mąki pszennej, pół łyżeczki Maggi Wykonanie: Mięso dobrze opłukać, zalać zimną wodą i nastawić na mały ogień. ( średni garnek) Zebrać powstałą na powierzchni wody szumowinę. Obrać jarzyny, pokroić na ćwiartki dodać do wywaru mięsnego. Cebulę obrać i opalić na palniku, dodać do rosołu. Dodać gałązki lubczyku i natki, liść laurowy i ziele ang. Gotować wywar na małym ogniu ok 1,5 - 2 h. Przyprawić solą, pieprzem i Maggą. Z gotowego rosołu wyciągnąć wszystkie składniki łyżką ( nie polecam przelewania przez sito). Przygotowujemy lane ciasto: jajka i żółtka wbijamy do garnuszka i zasypujemy mąką, trzepaczką mieszamy tak długo aż powstanie jednolita konsystencja gęstej śmietany. Podana ilość mąki jest orientacyjna ponieważ zawsze dodaję mąkę ,, na oko". Mieszamy tak długo aż nie zostanie ani jedna grudka. Dodajemy Maggi. Rosół nastawiamy na palnik i czekamy aż lekko zabulgocze, w miejsce bulgotania rosołu delikatnym strumieniem wlewamy nasze ciasto. Ciasta zrobi się nam dość dużo dlatego dobrze jest łyżką odsuwać sobie delikatnie powstałe nitki żeby robić miejsce kolejnym. I tak do wyczerpania ciasta. Pozostawiamy na ogniu jeszcze 2 minutki i gotowe:) Posypujemy pokrojona natka pietruszki.Jeśli chcemy wersję pomidorową, dodajemy do rosołu 3 łyżki koncentratu pomidorowego. Podbijamy 1 łyżką śmietany wymieszanej z łyżką mąki i 5 łyżkami zimnej wody. 

Szybkie półfrancuskie bułeczki z ciasta serowego

Kuchenne zapiski M.

Szybkie półfrancuskie bułeczki z ciasta serowego

Kuchenne zapiski M.

Cebulowa focaccia z Maggi, tymiankiem i oliwą

Swoją pierwszą focaccie jadłam gdy siostra przywiozła ją z Włoch. Jej smak był naprawdę niepowtarzalny:) Od tej pory często ją robię, nie ma się co oszukiwać- nie jest tak idealna jak ta prawdziwa ale bardzo ale to bardzo do niej zbliżona. Jest pyszna:) Dużą rolę odgrywa dobrej jakości oliwa z oliwek. Ważne żeby była to oliwa która klasyfikuje się jako extravergine. Jeśli taka nie jest - nie kupujcie. Świeża ma zawsze zielony lub żółty kolor, oczywiście mogą być lekkie odchylenia w stronę bardziej zielonego lub żółtego. Prze nigdy nie kupujcie takiej która ma już odcień pomarańczowy lub czerwony - utleniła się i nie nadaje już do spożycia. Tak więc nie szczędźmy dobrej oliwy do naszej focacci a wynagrodzi nam to smakiem:)Składniki:  Ciasto:  650 g mąki pszennej, niecałe pół litra ciepłej wody, 5 dag świeżych drożdży (lub 7 g suchych), 4 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka Maggi, 1 łyżeczka soli, pół łyżeczki cukru (do świeżych drożdży), 110 ml mleka Wierzch: 2 średnie cebule białe, 3 cebule czerwone, 0,5 szkl oliwy z oliwek, 2 łyżki tymianku, 1 łyżka MaggiWykonanie: Drożdże rozetrzeć z cukrem i rozpuścić z ciepłym (nie gorącym!) mlekiem. Odstawić na 15 min do lekkiego wyrośnięcia. Mąkę przesiać do miski. Wlać ciepłą wodę, drożdże, oliwę, Maggę, sól. Wyrobić ciasto ręką i pozostawić do wyrośnięcia na ok 1 h. W tym czasie pokroić cebule na plasterki i wymieszać z oliwą i tymiankiem. Odstawić żeby się przegryzło. Gdy ciasto podwoi swoją objętość wyłożyć je na natłuszczoną lub wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Posypać zamarynowaną cebulą, pozostałą z niej oliwę również wylewamy na focaccię.  Piekarnik nagrzewamy na 200 i pieczemy 30 min.

Drobiowy gulasz z pomidorami i czerwoną soczewicą.

Kuchenne zapiski M.

Drobiowy gulasz z pomidorami i czerwoną soczewicą.

Tęczowe mini serniczki

Kuchenne zapiski M.

Tęczowe mini serniczki