Kuba Pichci

Szarlotka

Tym razem nie będzie to przepis na ciasto z jabłkami, jak być może ktoś się spodziewał. Przepisy takie znajdziecie tutaj:Szarlotka na kruchym cieścieSzarlotka szwajcarskaSzarlotka z bananamiSzarlotka z dużą ilością jabłekBędzie to przepis na jeden z najprostszych drinków przygotowywany na zasadzie „dodaj i wymieszaj”. Ale można pobawić się w kombinację z przyprawami. Osobiście polecam szczyptę cynamonu, ale można też użyć np. mieszanki do grzańca. Osobiście bardzo lubię ten drink, bo lubię niezwykle sok jabłkowy, a Żubrówka doskonale się z tym sokiem komponuje.przepis na szarlotkęskładniki:50 ml Żubrówki150 ml soku jabłkowego (polecam użycie mętnego soku tłoczonego z jabłek – jest o niebo smaczniejszy niż zwykły)szczypta cynamoculódlistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='Szarlotka na kruchym cieścieSzarlotka szwajcarskaSzarlotka z bananamiSzarlotka z dużą ilością jabłek50 ml Żubrówki150 ml soku jabłkowego (polecam użycie mętnego soku tłoczonego z jabłek – jest o niebo smaczniejszy niż zwykły)szczypta cynamoculód'; document.write(" "); przygotowanie:Do szklanki wkładamy lód.Wlewamy wódkę, sok i dodajemy cynamon.Mieszamy.Smacznego!Post Szarlotka pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Czerwona cebula karmelizowana z miodem i winem

Będąc dzieckiem nieszczególnie przepadałem za cebulą – kojarzyła mi się z ostrym smakiem i płaczem przy jej krojeniu. Gdybym jednak dostawał czerwoną cebulę karmelizowaną z miodem, stałbym się jej miłośnikiem od pierwszego kęsa. Cebula karmelizowana stanowi doskonały dodatek to różnych dań i przekąsek jak np. sery, ale równie dobrze smakuje po prostu podana z kawałkiem świeżego pieczywa.przepis na cebulę karmelizowaną z miodem i winemskładniki:750 g czerwonej cebuliszklanka czerwonego wytrawnego wina2 łyżki miodu2 łyżki cukru1 łyżka octu balsamicznego1 łyżka ziół prowansalskicholejlistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='750 g czerwonej cebuliszklanka czerwonego wytrawnego wina2 łyżki miodu2 łyżki cukru1 łyżka octu balsamicznego1 łyżka ziół prowansalskicholej'; document.write(" "); przygotowanie:Cebulę kroimy w cienkie półplasterki i szklimy chwilę na odrobinie tłuszczu.Następnie dodajemy pozostałe składniki i dusimy 45-60 minut, aż wino się zredukuje.Cebulę przechowywać należy w lodówce, można też zawekować.Smacznego!Post Czerwona cebula karmelizowana z miodem i winem pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Makaron z duszoną marchewką i oliwkami

Wiele osób zajada pewnie makaron z sosem pomidorowym i innej wersji sobie nie wyobrażają. Ja jednak lubię kombinować i ostatnio postanowiłem podać spaghetti z duszoną marchewką i oliwkami. Wyszło bardzo smaczne danie, którego przygotowanie zajęło nie więcej jak 15 minut (plus kilka minut na zagotowanie wody).przepis na makaron z duszoną marchewką i oliwkamiskładniki:200 g makaronu spaghetti3 duże marchewki1 duża cebulagarść oliwekolejlistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='200 g makaronu spaghetti3 duże marchewki1 duża cebulagarść oliwekolej'; document.write(" "); przygotowanie:Zaczynamy od wstawienia wody na makaron.W czasie gdy woda się grzeje, obieramy cebulę, siekamy w kostkę i szklimy na odrobinie oleju.Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach.Marchewkę dodajemy do zeszklonej cebuli, krótko przesmażamy i dodajemy 100 ml wody.Dodajemy oliwki pokrojone w plasterki lub połówki.Przykrywamy i dusimy na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu.Makaron gotujemy zgodnie z zaleceniem producenta, odcedzamy i podajemy z marchewką.Smacznego!Post Makaron z duszoną marchewką i oliwkami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Krążki z cebuli w cieście naleśnikowym

Krążki z cebuli w cieście naleśnikowym to fajny pomysł na szybką przekąskę, która równie dobrze stanowić może składnik normalnego obiadu. Polecam użyć cebulę cukrową lub czosnkową, które są nieco delikatniejsze w smaku niż zwykła cebula żółta.przepis na krążki z cebuli w cieście naleśnikowymskładniki:1 szklanka mąki2/3 szklanki mleka2/3 szklanki wody3 jajka¼ łyżeczki soli3 łyżki rozpuszczonego masła3 cebulelistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='1 szklanka mąki2/3 szklanki mleka2/3 szklanki wody3 jajka¼ łyżeczki soli3 łyżki rozpuszczonego masła3 cebule'; document.write(" "); przygotowanie:Wszystkie składniki (oprócz cebuli oczywiście) miksujemy ze sobą. Można zrobić to ręcznie, choćby łyżką lub widelcem, ale lepiej użyć miksera, wtedy ciasto będzie lepiej napowietrzne.Cebulę obieramy i kroimy w grube krążki.Obtaczamy ją w cieście i smażymy około minutę z każdej strony na lekko natłuszczonej patelni.Smacznego!Post Krążki z cebuli w cieście naleśnikowym pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Kasza gryczana z pieczarkami i cebulą duszonymi w piwie

Moją ulubioną kaszą jest właśnie kasza gryczana. Lubię inne kasze, ale to właśnie gryczana smakuje mi najbardziej i gości na mym stole dosyć często. Zazwyczaj stanowi dodatek, jednak bywa także królową posiłku, jak w tym wypadku.przepis na kaszę gryczaną z pieczarkami i cebulą duszonymi w piwieskładniki200 g kaszy200 g pieczarek1 duża cebula250 ml piwa (zwykłe jasne będzie ok)szczypiorekolejlistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='200 g kaszy200 g pieczarek1 duża cebula250 ml piwa (zwykłe jasne będzie ok)szczypiorekolej'; document.write(" "); przygotowanie:Kaszę gotujemy zgodnie ze wskazówkami, które jakiś czas temu publikowałem na blogu. Znajdziecie je TUTAJ.Cebulę siekamy drobno i szklimy na odrobinie tłuszczu.Pieczarki obieramy i kroimy w kawałki. Dodajemy do cebuli i przesmażamy razem kilka minut.Po kilku minutach podlewamy warzywa 1/3 piwa.Dusimy je na wolnym ogniu, a gdy piwo odparuje, dolewamy kolejną 1/3 i powtarzamy, aż nie zostanie nam już nic.Warzywa mieszamy z kaszą i podajemy posypane drobno posiekanym szczypiorkiem.Smacznego!Post Kasza gryczana z pieczarkami i cebulą duszonymi w piwie pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Kotlety ziemniaczane

Zapraszam dziś na kotlety. Nietypowe bo nie mięsne, ale warzywne. A konkretnie z ziemniaków. To bardzo proste danie, stanowiące bardzo smaczną alternatywę dla schabu czy karkówki w panierce. Można je podawać ot tak po prostu z surówką lub z jakimś sosem. Jestem przekonany, że zasmakują one Wam równie bardzo jak mnie. Ich atutem jest to, że można je doprawić zgodnie z własnym upodobaniem, dzięki czemu łatwo dopasujecie je pod każdy gust.przepis na kotlety ziemniaczaneskładniki:6 ziemniaków1 cebula2 ząbki czosnkunatka pietruszkijajkomąka pszennej (kilka łyżek)bułka tartalistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='6 ziemniaków1 cebula2 ząbki czosnkunatka pietruszkijajkomąka pszennej (kilka łyżek)bułka tarta'; document.write(" "); przygotowanie:Ziemniaki szorujemy i gotujemy w mundurkach. Następnie studzimy i obieramy.Obrane ziemniaki przeciskamy przez praskę, ewentualnie rozgniatamy.Cebulę siekamy drobno i szklimy na odrobinie tłuszczu. Dodajemy do niej rozgnieciony czosnek.Natkę pietruszki (ilość wg. uznania) siekamy drobno.Cebulę z czosnkiem oraz natkę dodajemy do ziemniaków. Wbijamy jajko i mieszamy. Jeśli masa jest zbyt rzadka dodajemy nieco mąki.Z masy wyrabiamy kotlety, które obtaczamy w bułce tartej.Smażymy je kilka minut z każdej strony do czasu, aż uzyskamy złotą skórkę.Smacznego!Post Kotlety ziemniaczane pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Krem z dyni i śliwek

Jak pewnie wiecie dość często eksperymentuję w kuchni, używając przy tym standardowych składników. Czasami widzę na blacie dwie rzeczy z różnych bajek i postanawiam je połączyć i sprawdzić jak zagrają. Tak było ostatnio, kiedy zastanawiałem się jak wykorzystać kawałek dyni, który pozostał mi po przygotowaniu placków. Rzuciły mi się wówczas w oczy śliwki, które powoli zaczynają mi się przejadać w formie czystego owocu. Postanowiłem przygotować krem z dyni i śliwek, co okazało się pomysłem trafionym w dziesiątkę.przepis na krem z dyni i śliwekskładniki:500 g obranej dyni2 ziemniaki10 śliwek1 l bulionu warzywnegocynamonlistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='500 g obranej dyni2 ziemniaki10 śliwek1 l bulionu warzywnegocynamon'; document.write(" "); przygotowanie:Zaczynamy od przygotowania bulionu.Gdy mamy już bulion, zostawiamy marchewki, a resztę warzyw wyjmujemy.Dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i dynię oraz wydrylowane śliwki.Gotujemy do czasu, aż ziemniaki i dynia będą gotowe.Doprawiamy łyżką cynamonu i miksujemy blenderem na gładki krem.Doprawiamy do smaku.Przed podaniem posypujemy ziarnami słonecznika uprażonymi na patelni.Podajemy ze śmietaną.Smacznego!Post Krem z dyni i śliwek pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Światowy dzień wegetarianizmu: Wielki Rodzinny Wege Targ, Bieg Wegański i wykład „Mięsna Planeta”

Światowy Dzień Wegetarianizmu przypada 1 października, ale w tym roku obchody święta rozpoczną się już 27 września. W najbliższą sobotę w Warszawie Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt oraz zespół Run Vegan organizują targ produktów wegańskich oraz bieg uliczny na dystansie 10 km. Cztery dni później odbędzie się wykład na temat wpływu przemysłowej hodowli zwierząt na środowisko.Tegoroczne imprezy Światowego Dnia Wegetarianizmu mają ma na celu popularyzację zdrowych nawyków żywieniowych i aktywnego trybu życia, a także zwrócenie uwagi na wpływ wyborów żywieniowych na naszą planetę.W sobotę 27 września zapraszamy do Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego na II Wielki Rodzinny Wege Targ. Od 10.00 do 18.00 na 45 stoiskach będzie można zakupić wegańskie smakołyki, m.in. wegańskie żółte sery i kiełbasy, roślinne burgery, pasztety, pasty i inne ciepłe dania, bezjajeczne słodkie wypieki, bezmleczne białe i czarne czekolady, ekologiczne owoce i warzywa, wegańskie kosmetyki, książki kucharskie oraz książki o zdrowej diecie, sporcie i etyce oraz koszulki i torby z wegańskimi hasłami. Imprezie towarzyszyć będzie wiele atrakcji, m.in. konkursy wiedzy o weganizmie i warsztaty malowania dla dzieci.Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/727115600695680/742230739184166/?notif_t=plan_mall_activityRównolegle do Targu odbędzie się Pierwszy Bieg Wegański organizowany przez grupę Run Vegan. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi biegaczy, którzy są weganami, wegetarianami, „vegan friendly” lub po prostu interesują się etycznym lub „pro-zdrowotnym” aspektem weganizmu. Przebiegną dystans 10 km przez Park Fosa i Stoki Cytadeli. W Biegu wezmą udział m.in. Paulina Holtz, Natalia i Paulina Przybysz oraz Beata Sadowska. Po Biegu, w gimnazjum nr 55, przy al. Wojska Polskiego 1A, odbędą się wykłady na temat zdrowotnych aspektów diety roślinnej.Więcej informacji: http://biegweganski.pl/Kolejną atrakcją obchodów Światowego Dnia Wegetarianizmu będzie wykład „Mięsna planeta – jak hodowla 60 miliardów zwierząt na mięso wpływa na Ziemię”, który odbędzie się o 19.00 w Pałacu Kultury i Nauki, w barze Studio. Każdego roku na mięso i jadalne części ciał zabijamy około 60 miliardów zwierząt lądowych. Tak wielki apetyt świata wywiera również wielki wpływ na naszą planetę – wykorzystujemy coraz więcej ziemi na pastwiska i produkcję zbóż na pasze. Jednocześnie w gospodarkach wschodzących co najmniej 3 mld ludzi stopniowo zmienia nawyki w kierunku tradycyjnej zachodniej diety, co będzie dodatkowo obciążać nadwyrężone już zasoby.Czy zdążymy w porę dostrzec konsekwencje wyborów, które kształtują obecną i przyszłą rzeczywistość? Jednego możemy być pewni – transformacje zachodzące w systemie żywnościowym niemal niezauważalnie, powoli, dzień po dniu, zmieniają nasz świat.Wykład poprowadzi Monika Kuźniewska, doktorantka w Katedrze Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego, naukowo zajmuje się środowiskowym i społecznym kosztem chowu przemysłowego zwierząt.Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/546348988824978/źródło: Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!Post Światowy dzień wegetarianizmu: Wielki Rodzinny Wege Targ, Bieg Wegański i wykład „Mięsna Planeta” pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Placki z dyni

Właśnie skończyłem jeść wegańskie placki z dyni i spieszę, by podzielić się z Wami przepisem na to danie. Smakują one idealnie z sosem czosnkowym, ale to chyba taka por roku, że mi wszystko z tym sosem doskonale smakuje :-) Możecie tez je zjeść z ketchupem albo innym sosem.Sezon na dynie w pełni, tak więc bez problemu znajdziecie piękne pomarańczowe kule na każdym straganie. Ja kupiłem taką średnią, trzykilogramową, z której nie tylko dziś miałem placki, ale też jutro ugotuję krem. przepis na placki dynioweskładniki:500 g dyni1 duży ziemniak1 duża cebula2 ząbki czosnkugarść posiekanej natki pietruszki2 łyżki mąki pszennej1 łyżeczka słodkiej paprykiszczypta pieprzu kajeńskiegolistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='500 g dyni1 duży ziemniak1 duża cebula2 ząbki czosnkugarść posiekanej natki pietruszki2 łyżki mąki pszennej1 łyżeczka słodkiej paprykiszczypta pieprzu kajeńskiego'; document.write(" "); przygotowanie:Dynię kroimy w kawałki, obieramy i wycinamy gniazdo nasienne. Pokrojone kawałki ścieramy na tarce o małych oczkach.Na tej samej tarce ścieramy również obranego ziemniaka, cebulę i czosnek.Do startych warzyw dodajemy natkę, mąkę i doprawiamy.Smażymy na mocno rozgrzanym oleju do zarumienienia.Smacznego!Post Placki z dyni pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Placki z cukinii z mozzarellą

Bardzo prosty przepis na niezwykle smaczne placki. Cukinia świetnie nadaje się do obsmażania. Kiedyś już dzieliłem się z Wami przepisem na panierowaną cukinię, dziś coś bardziej w stylu placków ziemniaczanych.Placki z cukinii z mozzarellą doskonale smakują np. z sosem tzatzyki.przepis na placki z cukinii z mozzarelląskładniki:1 cukinia2 ząbki czosnkujajkomąkamozzarellalistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='1 cukinia2 ząbki czosnkujajkomąkamozzarella'; document.write(" "); przygotowanie:Cukinię obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach.Dodajemy do niej przeciśnięty przez praskę czosnek.Do warzyw dodajemy jajko i mieszamy i doprawiamy do smaku. Ja akurat użyłem przywiezionej z Gruzji swańskiej soli, ale oczywiście można doprawić według własnego upodobania.Po kilku minutach warzywa puszczą sok, dodajemy wówczas mąkę. Nie za dużo – tyle, żeby masa nie była zbyt rzadka.Smażymy niewielkie placki do zarumienienia.Na plackach układamy po plasterku sera i wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do 200 st. C do czasu rozpuszczenia się sera.Smacznego!Post Placki z cukinii z mozzarellą pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Syrop z czosnku, miodu i cytryny

Niestety zaczął się sezon jesiennych przeziębień, który zainaugurowałem wyjątkowo wcześnie. Jakieś paskudztwo i mnie dopadło, tym razem jednak postanowiłem zwalczyć je bez użycia chemii. Na tę okoliczność przygotowałem syrop z czosnku, miodu i cytryny, który warto zażywać nie tylko w trakcie choroby, ale również profilaktycznie w czasie obniżonej odporności.W razie choroby zalecana jest jedna łyżka co 4 godziny, profilaktycznie zaś jedna łyżka dziennie.przepis na syrop z czosnku, miodu i cytrynyskładniki:1 szklanka wyciśniętego soku z cytryn1 szklanka miodu10 ząbków czosnkulistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='1 szklanka wyciśniętego soku z cytryn1 szklanka miodu10 ząbków czosnku'; document.write(" "); przygotowanie:Czosnek przeciskamy przez praskę, ewentualnie siekamy drobno nożem lub blenderem.Dodajemy sok z cytryny i miód.Można całość jeszcze raz zmiksować, dzięki czemu czosnek jeszcze bardziej się rozdrobni, a całość dobrze połączy.Można pić od razu, choć zalecane jest odstawienie go na 3 dni do lodówki, by nabrał mocy.Zdrówka!Post Syrop z czosnku, miodu i cytryny pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Pizza z ziemniakami i rozmarynem

Szczerze muszę przyznać, że sam nie wpadłbym chyba na pomysł, by na pizzy położyć surowe ziemniaki. Natchnęła mnie do tego opisywana niedawno pizzeria Pomodoro, która serwuje rewelacyjną pizzę Patate. Z tą różnicą, że oni podają do niej jeszcze pancettę, a ja za to przygotowałem czosnkowy podkład. Pizza z ziemniakami zaskoczy Was wyjątkowym smakiem i mam nadzieję, że polubicie ją równie bardzo jak ja.przepis na pizzę z ziemniakami i rozmarynemskładniki:spód do pizzy (cienki lub gruby)twarożek (typu Bieluch etc)ząbek czosnku3 ziemniakirozmarynprzygotowanie:Przygotowujemy ciasto na pizzę.Ziemniaki obieramy i myjemy, a następnie kroimy w cienkie (możliwie jak najcieńsze) plasterki.Ząbek czosnku przeciskamy przez praskę i mieszamy z serkiem.Z ciasta formujemy placek, który następnie smarujemy serkiem.Na wierzchu układamy ziemniaki, a całość posypujemy solą i rozmarynem.Pieczemy w 220 st. C, aż się zarumieni.Smacznego!Post Pizza z ziemniakami i rozmarynem pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Chleb baltonowski

Bardzo dawno nie wstawiałem tu żadnego chleba, ale to wcale nie oznacza, że przestałem je wypiekać. Wręcz przeciwnie – chleby piekę dość regularnie, ale sęk w tym, że tak mi zasmakował jeden, że od od kilku lat właściwie nie piekę innych. Mam na myśli TPM Sourdough, czyli firmowy chleb Piekarni po godzinach. Czasami próbowałem piec z innych przepisów, ale nie wypiekłem niczego, co by mnie na kolana rzuciło. Ostatnio jednak byłem na zakupach i w oczy wpadła mi mieszanka na chleb baltonowski Gdańskich Młynów. Postanowiłem ją wypróbować i powiem, Wam że efekt końcowy wyszedł rewelacyjny. Chleb jest bardzo smaczny i długo pozostaje świeży. Nie przepadam za „gotowcami”, ale tę mieszankę polecam z czystym sumieniem.przepis na chleb baltonowskiskładniki:500 g mieszanki chlebowej5 g suszonych drożdży300 ml letniej wodyprzygotowanie:Składniki dodajemy do siebie.Wyrabiamy ręcznie lub robotem (4 minuty na niskich, 4 minuty w wyższych obrotach).Przekładamy do natłuszczonej formy lub koszyczka i odstawiamy na godzinę by ciasto wyrosło.Pieczemy około 45 minut w temp. ok 220 st. C.Smacznego! Post Chleb baltonowski pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Knedle ze śliwkami

Sezon na śliwki w pełni, zapraszam więc dziś do przygotowania knedli ze śliwkami. Przepis pochodzi z Kuchni Polskiej. Czasami gdy nie chce nam się bawić z ziemniakami używamy gotowego puree z torebki, dzięki czemu można zaoszczędzić dużo czasu i sprzątania :-)przepis na knedle ze śliwkamiskładniki:700 g ziemniaków250 g mąki pszennej1 jajko500 g śliwekcukiercynamon50 g masła25 g bułki tartejlistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='700 g ziemniaków250 g mąki pszennej1 jajko500 g śliwekcukiercynamon50 g masła25 g bułki tartej'; document.write(" "); przygotowanie:Śliwki dokładnie umyć i osuszyć. Ponacinać tak, żeby można było usunąć pestki, ale żeby się nie rozpadały na pół.Kilka łyżek cukru mieszamy z cynamonem (według uznania).Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie. Przepuścić przez maszynkę (ewentualnie dokładnie ugnieść tłuczkiem).Nastawić wodę w dużym garnku by się zagotowała.Do ostudzonych ziemniaków dodać mąkę, szczyptę soli, jajko i szybko zagnieść ciasto.Z ciasta uformować wałek o średnicy 3 cm, z którego wycinamy kawałki grubości  3 cm.Z wyciętych kawałków formujemy placek, w który wkładamy śliwkę. Do środka śliwki wsypujemy po łyżeczce cukru z cynamonem.Zlepiamy dokładnie brzegi knedla i nadajemy mu kształt kuli.Gotowe knedle wrzucamy do wrzątku i gotujemy kilka minut do czasu, aż wypłyną na powierzchnię.Wyjmujemy łyżką cedzakową nakładamy.Przed podaniem polewamy masłem z zarumienioną bułką tartą.Smacznego! Post Knedle ze śliwkami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Spaghetti z zieloną fasolką, pieczarkami i pomidorami

Parę dni temu dotarła do mnie miła niespodzianka od firmy z jaką współpracuję – Blomedia. Znalazłem w niej koszyk wypełniony włoskimi produktami firm Cirio (passaty i pulpa pomidorowe), Misura (makaron) oraz Carapelli (oliwa extra vergine). Dziś naszła nas ochota na zieloną fasolkę szparagową, którą zazwyczaj jadamy z zasmażaną bułką tartą. Dziś postanowiliśmy wykorzystać ją do nieco bardziej złożonego dania – spaghetti z zieloną fasolką. Efekt był więcej niż pyszny. Oryginalne włoskie produkty, po raz potwierdziły dlaczego tamtejsza kuchnia jest taka wyjątkowa.przepis na spaghetti z zieloną fasolką, pieczarkami i pomidoramiskładniki:opakowanie spaghetti1 cebula1 kartonik (500 g) passaty pomidorowej1 puszka (400 g) pomidorów w puszce4 ząbki czosnku300 g pieczarek500 g zielonej fasolkigarść posypanej natki pietruszki lub bazyliilistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='opakowanie spaghetti1 cebula1 kartonik (500 g) passaty pomidorowej1 puszka (400 g) pomidorów w puszce4 ząbki czosnku300 g pieczarek500 g zielonej fasolkigarść posypanej natki pietruszki lub bazylii'; document.write(" "); przygotowanie:Fasolkę obieramy. Odcinamy końcówki i w razie potrzeby usuwamy łyka.Cebulę drobno siekamy i razem z rozdrobnionym czosnkiem szklimy na niezbyt mocno rozgrzanej oliwie (w niskiej temperaturze).Pieczarki obieramy i kroimy w plasterki lub kostkę. Dodajemy do cebuli i przesmażamy razem kilka minut.W międzyczasie zagotowujemy garnek wrzątku. Solimy i wkładamy fasolkę oraz makaron. Można je gotować razem, ja przynajmniej nie odczułem jakichś negatywnych skutków.Do warzyw dodajemy pomidory i passatę. Mieszamy i doprawiamy do smaku. Warto dodać łyżeczkę cukru, która podkreśla smak pomidorów.Gdy makaron i fasolka będą gotowe, odcedzamy je i mieszamy z sosem.Posypujemy posiekaną pietruszką lub bazylią.Smacznego!Post Spaghetti z zieloną fasolką, pieczarkami i pomidorami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Wrapy z bobem, kukurydzą i ziemniakami

Bobu już co prawda coraz mniej w sklepach, ale można go jeszcze dostać. My zwykle jadamy go tak po prostu ugotowanego wprost z durszlaka, ale jest wiele ciekawych pomysłów na jego wykorzystanie. Jednym z nich są wrapy z bobem, kukurydzą i ziemniakami. Można do nich dodać cokolwiek innego przyjdzie Wam do głowy – np. pomidory. Zapraszam :-)przepis na wrapy z bobem, kukurydzą i ziemniakamiskładniki:4 tortille1 szklanka ugotowanego i obranego bobu1 szklanka kukurydzy z puszki4 ziemniakisałata lodowadowolny sos – np. majonez, sos czosnkowy lub ich odpowiedniki wegańskielistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='4 tortille1 szklanka ugotowanego i obranego bobu1 szklanka kukurydzy z puszki4 ziemniakisałata lodowadowolny sos - np. majonez, sos czosnkowy lub ich odpowiedniki wegańskie'; document.write(" "); przygotowanie:Ziemniaki obieramy i kroimy ko kostkę (1 cm).Na patelni rozgrzewamy nieco oleju do smażenia i przesmażamy na niej pokrojone ziemniaki do czasu, aż się zarumienią. Zdejmujemy je i odkładamy na ręcznik papierowy.Sałatę siekamy.Placki podgrzewamy według zaleceń producenta, a następnie smarujemy je sosem i posypujemy sałatą.Wykładamy na nie bób, kukurydzę i ziemniaki.Zawijamy i podajemy.Smacznego!Post Wrapy z bobem, kukurydzą i ziemniakami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Tarta z malinami

Do kawy, którą zapewne wielu z Was będzie piło dziś koło południa serdecznie doskonale pasować będzie tarta z malinami. Maliny jeszcze są, warto więc udać się do pobliskiego warzywniaka i zakupić jedną kobiałkę tych owoców. Tym bardziej, że przepis jest bardzo prosty.przepis na tartę z malinamiskładniki:kruche ciasto na tartęopakowanie malin250 g mascarpone250 ml skondensowanego mleka słodzonego2 jajkalistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='kruche ciasto na tartęopakowanie malin250 g mascarpone250 ml skondensowanego mleka słodzonego2 jajka'; document.write(" "); przygotowanie:Ciasto na tartę i samą tartę przygotowujemy według bardzo prostego przepisu, który znajdziecie TUTAJ.W czasie gdy piecze się spód, przygotowujemy krem.Mascarpone miksujemy z mlekiem oraz jajkami. Ja dodałem jeszcze odrobinę malin, żeby masa złapała kolor.Masę wylewamy na upieczony spód tarty i pieczemy około 15 minut.Następnie wyjmujemy z piekarnika i układamy resztę malin.Odstawiamy do ostygnięcia.Smacznego!Post Tarta z malinami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Pomodoro Pizza

W miniony weekend odwiedziliśmy jedną z naszych ulubionych łódzkich restauracji – pizzerię Pomodoro. Już parę razy przymierzałem się do napisania krótkiej recenzji tego miejsca i wygląda na to, że tym razem się uda.Pizzeria Pomodoro powstała w październiku 2012 roku i wpisała się już w łódzki pejzaż gastronomiczny. Założona została przez polsko-włoskie małżeństwo, które zawsze z uśmiechem wita gości.Pizzeria jest niezbyt duża – składa się z dwóch sal z czego jedna jest czymś w rodzaju poczekalni, natomiast na drugiej usiąść możemy przy około 6 czy 8 stolikach. W centralnym punkcie drugiej sali znajduje się stanowisko z piecem przy którym w pośpiechu uwijają się kucharze. Mała liczba stolików powoduje, że zazwyczaj trzeba chwilę poczekać, jednak nie zdarzyło mi się by zajęło to więcej jak 10-15 minut. W tym czasie można sobie przysiąść na stołku barowym, zamówić coś do picia i pooglądać albumy ze zdjęciami z Włoch.Pizza PatateW karcie znajdziemy przede wszystkim pizzę, poza tym także makarony oraz włoskie przystawki i desery. Pizza jest nietypowa jak na Polskę, ponieważ pieczona jest na bardzo cienkim i chrupiącym placku. To prawdziwy neapolitański przepis, wprost z rodzinnych stron Antonio – właściciela. Szczerze powiedziawszy brakuje mi słów by oddać jak ona wspaniale smakuje – włoskie składniki, doskonały przepis na ciasto, niezwykle ciekawe kompozycje smakowe – to wszystko składa się na idealną pizzę. Moim faworytem jest patate (25 zł) czyli pizza z tartymi ziemniakami i pancettą, chociaż od czasu gdy nie jem mięsa zajadam się marinarą (12 zł, wbrew nazwie, bez owoców morza). Gorąco polecam również calzone fritto (25 zł) – smażony pieróg calzone.Lazanie z cukiniąOferta makaronowa jest zmienna i chyba w każdym miesiącu podawane jest inne danie, ale je również polecam, bo podobnie jak pizza, dania przygotowywane są według oryginalnych receptur, na prawdziwych włoskich składnikach.Pizza MarinaraJako uzupełnienie  dodać należy doskonałe kanapki oraz przystawki z wędlin i sera (chociaż akurat ilość sera jest niewspółmierna do ceny).Półmisek włoskich serów Misto formaggiNa deser polecam zuppa inglese (13 zł) oraz tradycyjne tiramisu (13 zł).Calzone FrittoWidzicie sami, że jestem zachwycony tą restauracją. Odnajduję tam nie tylko autentyczne smaki, ale również wspaniałą wręcz domową atmosferę. Często można tam spotkać włochów zajadających ze smakiem pizzę, co jest najlepszym dowodem jakości.Zuppa Inglesejedzenie 5/5 wystrój 4,5/5 obsługa 5/5 jakość / ceny 5/5data odwiedzin: 16.08.2014Pomodoro Pizza Łódź, ul. Rewolucji 1905 r. 4 http://www.pomodoropizza.pl/ https://www.facebook.com/pomodoropizzaPost Pomodoro Pizza pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Pasta z białej fasoli z czosnkiem i natką pietruszki

Kolejna smaczna i zdrowa pasta do kanapek na bazie białej fasoli. Wydaje mi się, że to doskonałą propozycja na przeziębienia, ponieważ zawiera czosnek i natkę pietruszki, które są bogate z witainy i działają przeciwzapalnie. Jednak pamiętajcie proszę, że przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutom, bo pasta niewłaściwie stosowana zagrażać może życiu lub zdrowiu :-)))przepis na pastę z białej fasoli z czosnkiem i natką pietruszkiskładniki:puszka białej fasoli1/2 pęczka natki pietruszki2 ząbki czosnkuszczypta ziół prowansalskichgarść ziaren słonecznikaoliwalistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='puszka białej fasoli1/2 pęczka natki pietruszki2 ząbki czosnkuszczypta ziół prowansalskichgarść ziaren słonecznikaoliwa'; document.write(" "); przygotowanie:Fasolę odcedzamy i przepłukujemy świeżą wodą, a następnie przekładamy do miski.Dodajemy natkę oraz obrany czosnek.Miksujemy blenderem.Ziarna słonecznika prażymy na suchej patelni i dodajemy do pasty.Doprawiamy ziołami, solą i pieprzem.Jeśli jest zbyt gęsta dodajemy nieco oliwy.Najlepiej smakuje po kilku godzinach w chłodnym miejscu.Smacznego!Post Pasta z białej fasoli z czosnkiem i natką pietruszki pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Pijany arbuz

Wprawdzie największe upały mamy już chyba za sobą, ale przed nami jeszcze dwa tygodnie wakacji, a letnie pikniki i grille potrwają jeszcze dłużej. Warto poczęstować gości czymś innym niż zwykłe piwo czy wódka z sokiem pomarańczowym. Proponuję uraczyć ich arbuzem z alkoholową niespodzianką.przepis na pijanego arbuzaskładniki:arbuzbutelka alkoholu (wódka, wermut, wino musujące – co kto lubi)listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='arbuzbutelka alkoholu (wódka, wermut, wino musujące – co kto lubi)'; document.write(" "); sposób 1Arbuza kupujemy w całości.Kupujemy w aptece możliwie największą strzykawkę i igłę.Do strzykawki nabieramy alkohol, który następnie wstrzykujemy w kilku punktach arbuza.Wstrząsamy owocem, by alkohol się równo się rozprowadził.Odstawiamy na jakiś czas do lodówki.sposób 2Możemy użyć kawałka owocu.Łyżką wykrawamy kulki z miąższu, któe przekłądamy do miski lub do wydrążonej połówki arbuza.Zalewamy całość alkoholem (w tym wypadku raczej słabszym niż wódka, bo nie wymiesza się ona tak dobrze z sokiem).Odstawiamy na minimum godzinę w chłodne miejsce, by kulku wchłonęły możliwie najwięcej płynu.Smacznego!Post Pijany arbuz pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Hummus

Hummus (nie mylić z humusem!) to pochodząca z bliskiego wschodu (o jej wymyślenie walczy Liban z Izraelem, ot kolejne podłoże konfliktu…) pasta z ciecierzycy. Jak to bywa z tak popularnymi potrawami, jej wariantów jest kilka, a sposobów przygotowania jeszcze więcej. W sieci znaleźć można mnóstwo „jedynych i prawdziwych” przepisów, ja dzielę się z Wami najprostszym.przepis na hummusskładniki:1 szklanka ciecierzycy1 szklanka pasty tahini2 ząbki czosnku (więcej lub mniej – według uznania)1/2 cytryny1/3 szklanki zimnej wodyewentualnie zatar, natka pietruszki idtlistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='1 szklanka ciecierzycy1 szklanka pasty tahini2 ząbki czosnku (więcej lub mniej - według uznania)1/2 cytryny1/3 szklanki zimnej wodyewentualnie zatar, natka pietruszki idt'; document.write(" "); przygotowanie:Ciecierzycę namaczamy z dodatkiem łyżeczki sody przynajmniej 12 godzin przed gotowaniem.Odcedzamy i zalewamy świeżą wodą.Gotujemy, aż się rozgotuje (około 45 minut).Odcedzamy i dodajemy tahini, czosnek i sok z cytryny.Miksujemy blenderem do uzyskania gładkiej i jednolitej konsystencji.Dodajemy powoli wodę i cały czas miksujemy.Doprawiamy do smaku.Smacznego!Post Hummus pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Sałatka z bobem i ziemniakami

Zazwyczaj bób jadam solo, ale ostatnio bawię się nim w kuchni wykorzystując np. w sałatkach. Dziś zapraszam na pyszną sałatkę z ziemniakami i pomidorami.przepis na sałatkę z bobem i ziemniakamiskładniki:1 szklanka ugotowanego bobu2 duże pomidory3 ziemniakikilka liści sałaty1 łyżka musztardy dijon4 łyżki oliwy2 łyżki octu z białego winaolej do smażeniaprzygotowanie:Bób po ostudzeniu obieramy ze skórek.Pomidory kroimy w ósemki.Ziemniaki obieramy, następnie kroimy w grubą kostkę.Rozgrzewamy olej i smażymy na nim ziemniaki kilka minut, aż będą gotowe.Sałatę płuczemy i osuszamy. Rwiemy na kawałki.Musztardę, oliwę i ocet mieszamy energicznie (najlepiej w shakerze lub po prostu w słoiku) do uzyskania jednolitej konsystencji. W razie jeśli będzie za gęsta dodajemy nieco wody. Doprawiamy solą i pieprzem.Wszystkie składniki delikatnie mieszamy ze sobą i odstawiamy do lodówki na minimum 30 minut.Smacznego! Post Sałatka z bobem i ziemniakami pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Ice tea – mrożona herbata

Latem, kiedy wysoka temperatura doskwiera najmocniej otrzymuję co jakiś czas prośby o przepis na ice tea, czyli swojską mrożoną herbatę. Podzielę się dziś z Wami najprostszym przepisem, według którego przygotowuję herbatę, którą popijam sobie całe dnie.przepis na mrożoną herbatę ice teaskładniki:3 łyżki ulubionej herbaty (polecam zieloną z dodatkiem owoców)1 litr wody o temperaturze pokojowejewentualnie cukierlódlistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='3 łyżki ulubionej herbaty (polecam zieloną z dodatkiem owoców)1 litr wody o temperaturze pokojowejewentualnie cukierlód'; document.write(" "); przygotowanie:Herbatę wsypujemy do dzbanka lub innego naczynia.Zalewamy wodą i mieszamy.Wstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny.Odcedzamy i ewentualnie dosładzamy.Podajemy z lodem.Smacznego! Post Ice tea – mrożona herbata pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Pasta fasolowo-czosnkowa

Pasta fasolowo-czosnkowa to niezwykle smaczny dodatek do kanapek. Wczoraj zrobiliśmy ją z myślą, że starczy nam na dzisiejsze śniadanie, ale zjedliśmy całą na kolację tak nam przypadła do gustu. przepis na pastę fasolowo-czosnkowąskładniki:puszka czerwonej fasoliząbek czosnkutrzy łyżki oliwyłyżka słodkiej paprykiszczypta ostrej paprykiszczypta oraganolistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='puszka czerwonej fasoliząbek czosnkutrzy łyżki oliwyłyżka słodkiej paprykiszczypta ostrej paprykiszczypta oragano'; document.write(" "); przygotowanie:Fasolę odcedzamy i opłukujemy zimną wodą.Przekładamy do naczynia i dodajemy czosnek oraz przyprawy.Miksujemy blenderem do uzyskania pożądanej konsystencji.Doprawiamy solą i pieprzem.Odstawiamy na pół godziny do przegryzienia się.Smacznego!Post Pasta fasolowo-czosnkowa pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Sałatka arbuzowa

Sałatka autorstwa mojej Siostry, która doskonale nadaje się na lekki posiłek w ten wszechobecny upał.przepis na sałatkę arbuzowąskładniki:2 kg arbuzaopakowanie (250 g) sera feta1 czerwona cebulakilka liści bazyliilistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='2 kg arbuzaopakowanie (250 g) sera feta1 czerwona cebulakilka liści bazylii'; document.write(" "); przygotowanie:Arbuza pozbawiamy pestek, a następnie kroimy w kostkę.Fetę również kroimy w kostkę.Cebulę kroimy cienko w pióra.Bazylię drobno siekamy.Mieszamy delikatnie ze sobą składniki i odstawiamy na godzinę do lodówki.Smacznego!Post Sałatka arbuzowa pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Masło orzechowe

Przygotowanie domowego masła orzechowego jest tak proste, że trudno sobie wyobrazić łatwiejsze zadanie. Nie ważne czy odmierzacie szklankami, gramami, łyżkami i czy funtami – składnik jest tylko jeden więc nie da się pomylić :-) Domowe maso orzechowe smakuje wybornie, a co najważniejsze sami je robicie, macie więc pewność, że żadnych świństw Wam w nim nie ukryto.przepis na domowe masło orzechoweskładniki:2 szklanki orzechów ziemnych (mogą być solone, mogą być z łupinek)ewentualnie sólprzygotowanie:Orzechy prażymy kilka minut na suchej patelni, a następnie przekładamy do naczynia, możecie użyć blendera ręcznego lub melaksera.Jeśli używacie orzeszków z łupin, zdejmijcie z nich skórki.Miksujemy je cierpliwie 10, a nawet 15 minut.Z początku wydawać Wam się będzie, że macie złe orzechy, albo że zapomniałem wspomnieć w przepisie o oleju, ale wszystko w porządku – tak ma być. Po kilku minutach zobaczycie efekt.Masło doprawiamy do smaku i przekładamy do słoiczka.Przechowujemy w lodówce.Smacznego!Post Masło orzechowe pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Guacamole

Dziś proponuję pyszną guacamole – meksykańską salsę z awokado, która doskonale spisuje się w roli pasty do kanapek. Ja podaję przepis na wersję podstawową, choć istnieją jej przeróżne odmiany z dodatkiem chilli, cebuli, kolendry itd. Mnie najbardziej urzeka jej wspaniała i żywa zieleń oraz połączenie ostrego czosnku z delikatną strukturą awokado.przepis na guacamoleskładniki:dojrzałe awokadołyżka soku z limonki (ewentualnie cytryny)ząbek czosnku2 łyżki oliwysóllistonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='dojrzałe awokadołyżka soku z limonki (ewentualnie cytryny)ząbek czosnku2 łyżki oliwysól'; document.write(" "); przygotowanie:Awokado obieramy ze skórki i skrapiamy sokiem z limonki.Dodajemy drobno posiekany czosnek i oliwę.Całość rozgniatamy widelcem do czasu uzyskania jednolitej masy.Wstawiamy do lodówki na godzinę.Smacznego!Post Guacamole pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Frittata z groszkiem i kukurydzą

Frittata to danie pomiędzy omletem a quiche, które tanowi doskonały sposób na skonsumowanie resztek z lodówki :-) Można tu dodać właściwie czego sobie zażyczycie, bo ogranicza Was tylko wyobraźnia (no i kubki smakowe). Dziś na śniadanie na naszym stole pojawiła się frittata z groszkiem i kukurydzą, która nie tylko jest bardzo smaczna, ale też daje zapas energii na wiele godzin.przepis na frittatę z groszkiem i kukurydząskładniki:1/2 szklanki zielonego groszku (może być rozmrożony, może być z puszki)1/2 szklanki kukurydzygarść oliwek2 średnie pomidory1/2 pęczka szczypiorku1/2 pęczka natki pietruszki4 jajkaser żółty (ilość według uznania)listonic_type='fooddrink';listonic_theme='addToShoppingList8';listonic_content='1/2 szklanki zielonego groszku (może być rozmrożony, może być z puszki)1/2 szklanki kukurydzygarść oliwek2 średnie pomidory1/2 pęczka szczypiorku1/2 pęczka natki pietruszki4 jajkaser żółty (ilość według uznania)'; document.write(" "); przygotowanie:Oliwki kroimy w plasterki, dodajemy do groszku i kukurydzy.Z pomidorów usuwamy gniazda nasienne, po czym kroimy je w kostkę i dodajemy do pozostałych warzyw.Szczypiorek i natkę drobno siekamy i dodajemy do warzyw.Jajka wbijamy do warzyw, doprawiamy do smaku i dokładnie mieszamy.Na patelni rozgrzewamy niego tłuszczy, następnie wylewamy całą masę i rozprowadzamy równo po dnie.Wiersz posypujemy tartym erem, lub układamy jego plastry.Smażymy na niewielkim ogniu do całkowitego ścięcia się masy (można przykryć pokrywką).Smacznego!Post Frittata z groszkiem i kukurydzą pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Boczniaki w cieście naleśnikowym

Bardzo lubię boczniaki i tak naprawdę oprócz pieczarek to jedyne grzyby, których jedzenie sprawiło mi dotąd większą przyjemność. Zazwyczaj obtaczam je w jajku i bułce tartej, jednak od czasu do czasu smażę boczniaki w cieście naleśnikowym. To bardzo proste i smaczne danie, które serdecznie polecam.przepis a boczniaki w cieście naleśnikowymskładniki:opakowanie boczniakówszklanka mąki2/3 szklanki mleka2/3 szklanki wody gazowanej2 jajkaszczypta soliprzygotowanie:Zaczynamy od opłukania grzybów.  Osuszamy je następnie na ręczniku papierowym.Pozostałe składniki mieszamy ze sobą do otrzymania jednolitego ciasta.Boczniaki maczamy w cieście i układamy na rozgrzanej patelni.Smażymy z obu stron do zarumienienia.Smacznego!Post Boczniaki w cieście naleśnikowym pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.

Kuba Pichci

Sos tatarski

Sos tatarski stanowi doskonały dodatek do wielu dań, szczególnie pieczonych i grillowanych. Jest jego wiele wersji, także te sklepowe potrafią różnić się od siebie dość znacznie. Poniżej dzielę się z Wami moim ulubionym przepisem, który możecie sobie dowolnie modyfikować. składniki:2 korniszony2 marynowane pieczarki (lub inne grzyby)½ marynowanej papryki1 łyżka kaparów½ małej cebuli1 łyżeczka tartego chrzanu1 łyżeczka musztardy (Dijon)3 łyżki śmietany3 łyżki majonezuprzygotowanie:Składniki siekamy w drobną kostkę i wkładamy do miseczki.Dodajemy musztardę, chrzan, majonez i śmietanę.Mieszamy całość i odstawiamy na godzinę do lodówki.Smacznego!Post Sos tatarski pojawił się poraz pierwszy w Kuba Pichci.