Czekoladowo-malinowy mus z awokado

FOOD COOK LOVE

Czekoladowo-malinowy mus z awokado

Zielony ryż z krewetkami

FOOD COOK LOVE

Zielony ryż z krewetkami

Udon z kurczakiem w słodkim sosie sojowym

FOOD COOK LOVE

Udon z kurczakiem w słodkim sosie sojowym

FOOD COOK LOVE

Szaszłyki z kurczaka z chili

Ostry smak zawsze do nas powraca :) Tym razem pod postacią szaszłyków z kurczaka pieczonych w piekarniku, zamarynowanych w mieszance papryki mielonej słodkiej i ostrej, pieprzu cayenne oraz świeżej papryczki chili. Bardzo pikantne! Tylko dla tych, którzy naprawdę lubią chili:)   Szaszłyki z kurczaka z chili Składniki: (na 3 szaszłyki): 1 filet z kurczaka pół żółtej papryki 2 czerwone cebule   Marynata z chili: 3 łyżki oleju rzepakowego 1,5 łyżeczki papryki słodkiej mielonej 1 łyżeczka papryki ostrej mielonej pół łyżeczki pieprzu cayenne 1 świeża papryczka chili pokrojona w cienkie krążki 3/4 łyżeczki soli   Wykonanie: Przygotowujemy marynatę łącząc ze sobą wszystkie składniki, następnie kroimy pierś z kurczaka  w drobne kostki i umieszczamy w marynacie. Dokładnie mieszamy mięsne kawałki, by każdy z nich był dokładnie obtoczony w marynacie. Odstawiamy na 20 minut. W międzyczasie kroimy czerwoną cebulę na na ćwiartki, paprykę w duże kostki. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni, funkcja góra dół. Na patyki do szaszłyków nakładamy po kolei paprykę, cebulę, kurczaka itd. Szaszłyki układamy w naczyniu żaroodpornym, przykrywamy folią aluminiową i pieczemy 20-25 minut. Pamiętajmy, że strona błyszcząca folii do wewnątrz, matowa na zewnątrz :) W ten sposób uzyskamy soczystego kurczaka :) The post Szaszłyki z kurczaka z chili appeared first on Food Cook Love.

Sok turbo spalający tłuszcz – pomelo

FOOD COOK LOVE

Sok turbo spalający tłuszcz – pomelo

Roladki z kurczaka ze śliwką i boczkiem

FOOD COOK LOVE

Roladki z kurczaka ze śliwką i boczkiem

Bomba witaminowa na zimę

FOOD COOK LOVE

Bomba witaminowa na zimę

FOOD COOK LOVE

Makiełki, czyli kluski dobrobytu

Był już barszcz z jagodami, wiśniami i jabłkiem, były łatwe paszteciki z grzybami, pyszny i dietetyczny łosoś w galaretce cytrynowej, smażony karp w zalewie octowej, makowiec w wersji luksusowej, a także śledzie w dwóch wersjach: jogurtowo-musztardowy oraz z bazylią, co zostało do zrobienia? Oczywiście MAKIEŁKI :) Nie wyobrażam sobie Wigilii bez tych cudnych klusek oblepionych makiem z dużą ilością bakalii i miodu. W naszym domu makiełki kulane są już od 3 pokoleń, ich kształt nigdy się nie zmienia i zawsze sami je przygotowujemy: wyrabiamy ciasto na kluski, odrywamy po małym kawałeczku i kulamy na kształt kłosków pszenicy. Jest to tradycja, bez której święta w naszym domu byłyby nieważne. Każdego roku, w Wigilię makiełki przygotowuję z mamą, a od niedawna z moją chrześniaczką Polunią. :) Jak wiadomo, mak jest symbolem płodności i urodzaju. Jego obecność na wigilijnym stole ma przynieść życie w dobrobycie, szczęściu i dostatku. Zatem teraz już wiecie, dlaczego tak ważne jest, by makiełki w każdym domu na wigilijnym stole się znalazły :)   Makiełki, czyli kluski dobrobytu Składniki: Ciasto na kluski: 1kg mąki pszennej 2 żółtka 3 łyżki oleju 1 łyżeczka soli 2 szklanki ciepłej wody   Masa makowa: 250g maku 2 szklanki mleka 60g masła 1/2 szklanki miodu 70g cukru garść orzechów laskowych garść orzechów włoskich garść rodzynek garść kandyzowanej skórki pomarańczowej garść migdałów 1 paczka cukru z prawdziwą wanilią   Wykonanie: Najpierw przygotowujemy masę makową: Umyty mak wsypujemy do wrzącego mleka i gotujemy na małym ogniu około 30 minut, aż zwiększy swoją objętość wchłaniając mleko. Co jakiś czas mieszamy, by nie przywarł do garnka. Osączamy mak na sitku i mielimy dwukrotnie, a najlepiej trzykrotnie. Orzechy i rodzynki drobno kroimy, bądź rozdrabniamy w blenderze. Skórkę pomarańczową również kroimy na mniejsze kawałki. W dużym rondlu roztapiamy masło z dodatkiem miodu i cukru waniliowego, następnie dodajemy bakalie i zmielony mak. Mieszamy całość i dusimy na małym ogniu jeszcze 15 minut, cały czas mieszając. Kluski makiełki: Łączymy ze sobą mąkę, żółtka, oleju i sól, dolewamy wodę dodając po pół szklanki. Wyrabiamy ciasto rękoma do momentu, aż stanie się elastyczne i sprężyste. Wysypujemy stolnicę mąką, odrywamy z ciasta po kawałku i kulamy obiema rękoma kluskę na kształt kłoska pszenicy. Kluski odkładamy na patery wysypane mąką. Do gotującej się i osolonej wody wrzucamy kluski i gotujemy, aż wypłyną na powierzchnię i staną się miękkie. Jeszcze gorące łączymy z masą makową oraz odrobiną mleka i miodu. Mieszamy makiełki, aż całkowicie oblepią się masą makową. Mają być słodkie, makowe i z dużą ilością bakalii. Makiełki serwujemy na ciepło.   The post Makiełki, czyli kluski dobrobytu appeared first on Food Cook Love.

Karp w zalewie octowej

FOOD COOK LOVE

Karp w zalewie octowej

FOOD COOK LOVE

Świąteczny sernik kajmakowy

Niezwykły świąteczny sernik kajmakowy na korzennym spodzie, który zachwyci niejednego łasucha! Sernik pieczony jest w kąpieli wodnej, dzięki czemu jest delikatny, kremowy i rozpływający się w ustach. Dodatkowo, podczas jedzenia natrafiamy na płynny kajmak, który w połączeniu z delikatnym sernikiem daje fantastyczny efekt smakowy :) Dodatkowym atutem jest wygląd sernika, który przypomina różę :)   Świąteczny sernik kajmakowy na korzennym spodzie Składniki: Spód:  200g ciasteczek maślanych (petit beurre) 100g masła 3 łyżeczki przyprawy korzennej Masa serowa: (UWAGA! wszystkie składniki w temperaturze pokojowej) 1kg serka waniliowego do serników na zimno (President) 250g serka typu Philadelphia 3 płaski łyżki mąki ziemniaczanej 6 jajek M 3/5 szklanki cukru 1 łyżka ekstraktu waniliowego Dodatkowo:  puszka kajmaku Wykonanie:  Spód: Masło rozpuszczamy na małym ogniu, ciastka maślane kruszymy w blenderze na mąkę. Do masła dodajemy pokruszone ciastka i przyprawę korzenną – mieszamy całość i wykładamy na dno tortownicy. (niczym nie smarujemy tortownicy ani nie wykładamy papierem). Umieszczamy w lodówce na min. pół godziny. Kajmak przekładamy do garnuszka i podgrzewamy chwilę, by się rozrzedził. Odstawiamy, by masa kajmakowa ostygła. Nagrzewamy piekarnik do 175 stopni C, funkcja góra dół. Masa serowa:  (Pamiętajmy, by masy serowej nie miksować długo, wystarczy tylko do połączenia składników i obowiązkowo na najmniejszych obrotach). Serek miksujemy na małych obrotach z serkiem Philadelphia i stopniowo dodajemy cukier. Miksujemy 3-4 minuty – by cukier się rozpuścił. Następnie, dodajemy po jednym jajku, po każdym robimy krótką przerwę, by zdążyło się zmiksować z masą serową. Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną i ekstrakt waniliowy. Miksujemy chwilę – tylko do połączenia składników. Przekładamy masę serową na ciasteczkowy spód i za pomocą łyżki nakładamy masę kajmakową zaczynając od zewnątrz do środka sernika, tworząc koła na kształt ślimaka :) Dno i boki tortownicy owijamy folią aluminiową w kilku warstwach – tak, by woda nie zmoczyła sernika. Tortownicę umieszczamy w głębokiej blasze, do której wlewamy 2l wrzątku i wstawiamy do piekarnika na 15 minut. Następnie, zmniejszamy temperaturę do 120 stopni C i pieczemy jeszcze 60 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy w nim sernik, nie uchylając drzwi. Po 10 minutach, delikatnie uchylamy drzwi, a po 15 kolejnych minutach możemy wyjąć sernik i pozostawić na kratce do całkowitego wystudzenia. Wystudzony sernik umieszczamy w lodówce minimum na 5 godzin, najlepiej na całą noc. The post Świąteczny sernik kajmakowy appeared first on Food Cook Love.

Wigilijny barszcz z jagodami, wiśniami i jabłkiem

FOOD COOK LOVE

Wigilijny barszcz z jagodami, wiśniami i jabłkiem

Łatwe paszteciki wigilijne z grzybami

FOOD COOK LOVE

Łatwe paszteciki wigilijne z grzybami

FOOD COOK LOVE

Świąteczny łosoś w galaretce cytrynowej

Kolejna świąteczna propozycja, tym razem dietetyczny cytrynowy łosoś w galaretce cytrynowej. Polecam łososia w takiej wersji gdyż jest soczysty, pyszny i po prostu rozpływa się w ustach, a dodatek galaretki cytrynowej jest przysłowiową kropką nad i, bowiem idealnie komponuje się z łososiem, który już sam w sobie jest cytrynowy :) Święta mogą być również lekkie, a zarazem przepyszne :)   Świąteczny łosoś w galaretce cytrynowej Składniki (na jedną porcję): 2 duże filety z łososia 2 cytryny – 4 plasterki cytryny na jeden kawałek łososia natka pietruszki sól  Dodatkowo: 2 galaretku cytrynowe szczytpta soli   Wykonanie: Galaretkę rozpuszczamyw ilości wody mniejszej o pół szklanki niż na opakowaniu. Dodajemy szczyptę soli i studzimy. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C, funkcja góra dół. Filety z łososia myjemy i osuszamy, a następnie przecinamy na kilka kawałków. Nacinamy  je w poprzek, w  kilku miejscach uważając jednocześnie, by nie przeciąć do końca. Natkę pietruszki drobno kroimy, cytrynę w cienkie półksiężyce. W kieszonkach łososia umieszczamy plasterki cytryny i dużo natki, całość posypujemy solą. Przekładamy rybę do naczynia żaroodpornego i przykrywamy folią aluminiową. Pieczemy 20 minut, po czym zdejmujemy folię i pieczemy jeszcze 5 minut. Studzimy łososia, a następnie układamy w półmiskach i stopniowo zalewamy galaretką, co jakiś czas umieszczając półmiski w lodówce, by galaretka stężała. Tak przygotowany dietetyczny cytrynowy łosoś jest soczysty i dosłownie rozpływa się w ustach :) The post Świąteczny łosoś w galaretce cytrynowej appeared first on Food Cook Love.

Tort makowy z kremem ajerkoniakowym

FOOD COOK LOVE

Tort makowy z kremem ajerkoniakowym

Rozgrzewające leczo z chili

FOOD COOK LOVE

Rozgrzewające leczo z chili

Brownies w słoiku na prezent

FOOD COOK LOVE

Brownies w słoiku na prezent