Zapiekany chlebek z warzywami

Niezły młynek

Zapiekany chlebek z warzywami

Taka wersja zapiekanego chlebka na pewno spodoba się Tobie. Możesz ją przygotować na śniadanie czy kolację, a nawet zabrać po kawałku do pracy. No i ma w sobie dzienną porcję warzyw, same plusy :)Składniki: 200 g chleba razowego 100 g cukinii100 g czerwonej papryki100 g świeżego brokułu250 g sera feta4 jajka200 ml mleka lub śmietany 18%2 łyżki mąkisól i pieprz do smakuCiekawe rozwiązania znajdziecie tutaj Przygotowanie:chleb kroimy w kostkę ok 2 cm, podobnie jak cukinię, paprykę i brokuł. Wszystko wrzucamy do miski, dodajemy pokrojony w kostkę ser. W osobnej miseczce ubijamy jajka z mlekiem lub śmietaną, doprawiamy do smaku i zalewamy naszą mieszankę warzyw i chleba. Wszystko delikatnie ze sobą mieszamy i przerzucamy do keksówki wyłożonej papierem pergaminowym. Wierzch też przykrywamy papierem i pieczemy 40 minut w rozgrzanym piekarniku na 180 C, po tym czasie ściągamy papier z wierzchu i pieczemy jeszcze 10 minut, aby góra się zarumieniła. Smacznego!

Wytrawne ptysie z serkiem łososiowym

Niezły młynek

Wytrawne ptysie z serkiem łososiowym

Nie wiem jak Ty ale ja zawsze jadałam ptysie na słodko. Dzisiaj jednak mam wersję wytrawną. Ten przepis świetnie sprawdził się na urodzinach mojego brata zamiast kanapek. Goście byli zachwyceni taką formą podania ptysia. 20 porcji Składniki: ciasto250 ml wody200 g mąki60 g masłaszczypta soli4 jajkafarsz150 g wędzonego łososia250 g pułtłustego twarogupęczek szczypiorkusól i pieprz do smakuCiekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie: w garnuszku zagotować wodę z masłem i solą, następnie dodajemy mąkę i mieszamy energicznym ruchem, drewnianą łyżką, aż z ciasta powstanie gęsta kluska. Ciasto przekładamy do miski i trochę ostudzamy. Następnie ucierając ciasto dodajemy po jednym jajku. Gotowym ciastem napełniamy szprycę i firmujemy 20 ptysi na blasze wyłożonej papierem pergaminowym. Pieczemy ok 20 minut w rozgrzanym piekarniku na 220 C, aż ptysie lekko się zarumienią.Jeszcze ciepłe ptysie przecinamy na pół i ostudzamy.W naczyniu miksującym umieszczamy łososia, twaróg, szczypiorek, sól i pieprz. Wszystko miksujmy na gładką masę. Farszem łososiowym napełniamy ptysie. Smacznego!

Sernik na zimno z niespodzianką

Niezły młynek

Sernik na zimno z niespodzianką

Cebulak na obiad

Niezły młynek

Cebulak na obiad

Ostatnio objadałam się mini cebulakami, dlatego postanowiłam przygotować w domu wersję obiadową. Co prawda różniącą się od tych sklepowych cebulaków praktycznie wszystkim: wyglądem, ilością farszu i najważniejsze smakiem. Moja wersja na pewno przypadnie Tobie do smaku :) Mam nadzieję, że sięgniesz po tem przepis jeszcze nie raz.Porcja na 6 osób  - blacha duża z piekarnika Składniki:  300 g mąki125 ml mleka20 g świeżych drożdży80 g masłaszczypta solifarsz1,5 kg cebuli pociętej w piórka100 g wędzonego boczku200 ml śmietany 18%4 jajkasól i pieprz do smakuCiekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie:W małej miseczce robimy rozczyn - drożdże, cukier i 3 łyżki ciepłego mleka, odstawiamy na 15 minut.Dodajemy mąkę, szczyptę soli, pozostałe ciepłe mleko i rozpuszczone masło. Ciasto zagniatamy i pozostawiamy pod przykryciem aby powiększyło swoją objętość.W tym czasie przygotowujemy farsz: boczek kroimy w małą kostkę i podsmażamy na patelni, dodajemy cebulę aby delikatnie ją zeszklić. Blachę wykładamy papierem pergaminowym i rozwałkowujemy ciasto, wykładając nim spód i boki blachy. Na ciasto rozkładamy równomiernie cebulę z boczkiem. Wszystko zalewamy mieszanką jajek ze śmietaną, solą i pieprzem.Całość pieczemy ok 30 minut w rozgrzanym piekarniku na 200C. Smacznego!

Ciasto kajmakowe z kremem budyniowym

Niezły młynek

Ciasto kajmakowe z kremem budyniowym

Burger z pieczonych batatów idealny na śniadanie

Niezły młynek

Burger z pieczonych batatów idealny na śniadanie

Drożdże do picia

Niezły młynek

Drożdże do picia

Na pewno w większości domów babcie przygotowywały podpiwek czy kawas chlebowy. W moim domu babcia przygotowywała właśnie drożdże do picia. U niejadków pobudzały apetyt i właśnie ja byłam taką małą osóbką, nigdy nie miałam czasu jeść bo spieszyłam się na podwórko. A w wieku młodzieńczym drożdże do picia miały zapobiegać trądzikowi. Tak mówiła moja babcia. I wiesz co? Chyba miała rację. Dzisiaj  możesz przeczytać dużo artykułów na temat drożdży i zastosowania ich w naszej diecie. Jednak mimo wszystkich za i przeciw co do picia drożdży, ja wspominam je z uśmiechem na twarzy. Może i Tobie posmakują :)Składniki: 1,5 l wody zagotowanej letniej10 g drożdży świeżych3 łyżki cukrugarść rodzynekCiekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie: W dzbanku wsyp drożdże i rozpuść je z cukrem, następnie zalej ciepłą wodą i wsyp rodzynki. Dzbanek przykryj ściereczką na 2 h żeby drożdże zaczęły pracować.  Po tym czasie możesz śmiało je pić jako napój lekko gazowany.Smacznego!

Owsiankowe zaskoczenie deserowe

Niezły młynek

Owsiankowe zaskoczenie deserowe

Sezon na owsiankę trwa cały czas i przygotowujemy różne pyszności właśnie na bazie owsianki. Dzisiaj mam deser własnie dla Ciebie, delikatny, trochę wystrzałowy i nie za słodki. 4 porcjeSkładniki: 600 ml mleka migdałowego8 łyżek płatków owsianych2 duże banany50 g pokrojonych na drobno migdałów100 g czekolady deserowej + do posypaniaok 20 słomek ptysiowych Brześć 50 ml burbony - po dwie łyżki na porcjebita śmietana do dekoracji (może być kokosowa)Ciekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie: Przygotuj 4 szklanki, do których ułóż na spód po 5 słomek ptysiowych, nasącz je burbonem. Zagotuj w garnku mleko i wrzuć płatki owsiane, które gotuj ok 3 minut. Następnie dodaj banany i czekoladę, wszystko zblenduj na gładką masę. Dodaj migdały i wymieszaj, ostudź i napełnij szklanki.Do dekoracji bita śmietana ze startą czekoladą Smacznego!

Butter Chicken

Niezły młynek

Butter Chicken

Torcik serowy

Niezły młynek

Torcik serowy

Drożdżowe paluchy do piwa

Niezły młynek

Drożdżowe paluchy do piwa

Faszerowana cebula w piwie

Niezły młynek

Faszerowana cebula w piwie

Jogurtowe babeczki Wielkanocne

Niezły młynek

Jogurtowe babeczki Wielkanocne

W waszym koszyku Wielkanocnym jest babka? To jest bardzo fajna propozycja do Święconki. Zróbcie takie babeczki i zabierzcie z sobą :)porcja na 10 babeczek Składniki: 4 jajka100 g cukru450 g mąki pszennej1,5 łyżeczki proszku do pieczenia250 ml jogurtu naturalnego200 ml olejucukier puder do oprószeniaCiekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie:białka ubijamy na sztywną pianę, żółtka ucieramy z cukrem i dodajemy białka. Cały czas mieszając dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, jogurt i olej. Wyrobionym ciastem wypełniamy foremki silikonowe (jeżeli macie formę metalową wysmarujcie ją masłem i oprószcie mąką lub bułką tartą). Babeczki pieczemy w rozgrzanym piekarniku na 190 C przez 18-23 minuty. Babeczki możecie oprószyć cukrem pudrem lub polać lukrem. Smacznego jajka! 

Rożki z rukoli z serkiem łososiowym

Niezły młynek

Rożki z rukoli z serkiem łososiowym

Wielkanocna Baba drożdżowa Pawła Małeckiego - Wielkanocne wypieki z Mistrzem Cukiernictwa

Niezły młynek

Wielkanocna Baba drożdżowa Pawła Małeckiego - Wielkanocne wypieki z Mistrzem Cukiernictwa

Ostatnio miałam możliwość uczestniczyć w warsztatach cukierniczych zorganizowanych przez Lidl Polska. Całe warsztaty prowadził Paweł Małecki i powiem Wam, że było bardzo słodko. Przez kilka godzin wypiekaliśmy baby, mazurki i tarty oraz przygotowaliśmy Paschę. Całą fotorelację z cukierniczych warsztatów możecie zobaczyć niżej :)Jednak wcześniej chcę się podzielić super przepisem na Babę drożdżową według przepisu Mistrza Cukiernictwa. Baba jest przygotowana z mieszanki ciasta drożdżowego i parzonego, dzięki czemu zachowuje swą świeżość dłużej i doskonale nadaje się na Święta Wielkanocne.Składniki:ciasto 50 g drożdży110 ml mleka lekko podgrzanego375 g mąki pszennej60 g cukru4 żółtka2 jajka1 laska wanilii125 g masłaotarta skorka z połowy cytrynyotarta skórka z połowy pomarańczy25 g namoczonych rodzynek (może być burbon)25 g suszonych moreli posiekanych w kostkęszczypta solilukier 75 g cukru pudruskórka otarta z połowy pomarańczykilka łyżek soku z cytrynyCiekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie: ciasto: Z podanych składników odważyć 75 g mąki, 50 g masła i 50 ml mleka. Mleko zagotować z masłem i dodać mąkę, energicznie mieszając przygotować ciasto parzone.Mąkę przesiewamy do miski. Mleko w rondelku podgrzewamy  z nasionami z laski wanilii do uzyskania letniej temperatury. Drożdże ucieramy z 2 łyżeczkami cukru. Następnie do rozpuszczonych drożdży dodajemy letnie mleko. W mące robimy dołek i drożdże wraz z mlekiem wlewamy do środka. Tak przygotowany rozczyn delikatnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 15  minut.Masło delikatnie rozpuszczamy w rondelku (nie gotować). Rondelek z masłem odstawiamy na bok. Żółtka i jajka ubijamy z resztą cukru. Wyrośnięty rozczyn mieszamy z ubitymi żółtkami i jajkami  oraz szczyptą soli. Delikatnie zagniatamy ciasto. Do ciasta dodajemy roztopione masło, ciasto parzone wcześniej przygotowane i dalej wyrabiamy. Do wyrobionego ciasta wrzucamy rodzynki odsączone, morele oraz skórkę z cytryny i pomarańczy.  Całość mieszamy do uzyskania luźnej konsystencji, do momentu, aż ciasto zacznie odklejać się od rąk. Wyrobione ciasto oprószamy mąką i przykrywamy ściereczką, odstawiamy do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. Wyrośnięte ciasto ponownie zagniatamy i przekładamy do dużej formy do baby wysmarowanej masłem i oprószonej mąką. Ciasto w formie odstawiamy na 15-20 minut do wyrośnięcia. Następnie pieczemy w rozgrzanym piekarniku na 180 C przez 55-60 minut. Gorącą babę wyciągamy z formy i odstawiamy do ostygnięcia.lukier: do przesianego cukru pudru powoli dodajemy sok z cytryny i mieszamy do momentu, aż uzyskamy odpowiednią konsystencję. Na koniec dodajemy skórkę z pomarańczy i mieszamy. Gotowym lukrem polewamy babę  Zapraszam to obejrzenia fotorelacji z warsztatów: 

Wielkanocne babeczki z Paschą

Niezły młynek

Wielkanocne babeczki z Paschą

Kolejna słodka propozycja na Wielkanoc, tym razem zamiast tradycyjnego sernika czy Paschy, takie małe babeczki. Są pyszne :)Porcja 25 babeczek Składniki: ciasto 100 g masła70 g cukru3 żółtka210 g mąki + do podsypania nadzienie Pascha275 g twarogu półtłustego/tłustego zmielonego50 g masła miękkiego50 g cukru2 żółtka1 cukier mały wanilinowy50 g posiekanych orzeszków ziemnych niesolonych50 g skórki kandyzowanej pomarańczy30 g suszonych moreliCiekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie: składniki na ciasto zagniatamy, rozwałkowujemy na grubość 0,3 mm. Wykładamy ciastem metalowe foremki i pieczemy ok 10-15 minut w 190 C, aż ciasto się zarumieni na złoty kolor (foremki nie muszą być niczym natłuszczone ani wysypane, ciasto jest dość tłuste by po upieczeniu ładnie odeszło od formy). Upieczone spody odstawiamy do ostygnięcia.nadzienie PaschaŻółtka ucieramy z cukrem i masłem. Dodajemy twaróg i cukier wanilinowy wszystko mieszamy na jednolitą masę i dodajemy orzechy, morele oraz skórkę kandyzowaną.  Gotowym nadzieniem nadziewamy spody babeczek. Dekorujemy wisienką kandyzowaną lub migdałami.Babeczki mogą spokojnie stać w lodówce dwa dni i spody będą cały czas kruche :)Smacznego!

Czekoladowy mazurek

Niezły młynek

Czekoladowy mazurek

Wielkanocna sałatka z ravioli, brokułem i jajkiem

Niezły młynek

Wielkanocna sałatka z ravioli, brokułem i jajkiem

Niezły młynek

"Gotuj z E.Wedel", czyli słodkie warsztaty z Maestro Czekolady Joanną i Januszem Profus

W ubiegłym tygodniu miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach cukierniczych zorganizowanych przez E.Wedel. Było bardzo czekoladowo, słodko i wytrawnie.Zostaliśmy podzielenie na dwie grupy aby przygotować kakaową bezę z kremem chałwowym i w tej grupie własnie byłam. Beza smakowała obłędnie i na pewno poznacie przepis na tą pyszność.Druga grupa przygotowała niesamowite VEGE burgery z buraka i kaszy jaglanej. Przepis na bułkę powalił mnie smakiem. Przepis na kakaową bezę z kremem chałwowymSkładniki:Kakaowa beza 180 g białek jaj (6 białek) 150 g drobnego cukru 150 g prażonych orzechów laskowych 20 g Kakao Ekstra Ciemnego z Ghany E.Wedel 150 g cukru pudru papier do pieczenia Królewski krem chałwowy 300 ml śmietanki 30-36% 250 g chałwy waniliowej E.Wedel 250 g serka mascarponeDo smaku: świeże owoce: truskawki, maliny, borówki amerykańskie mięta Przygotowanie: BezaBiałka o temperaturze pokojowej ubijamy na pianę, stopniowo dodając drobny cukier i ubijamy dalej w mikserze. Cukier puder i kakao przesiewamy przez sito, by nie było grudek, następnie dodajemy rozgniecione prażone orzechy laskowe. Całość mieszamy z ubitą na sztywno pianą. Mieszanie piany z białek i pozostałych sypkich składników zrobić najlepiej ręcznie łopatką. Na dwóch blachach wyłożonych papierem do pieczenia formujemy z bezy dwa krążki o śr. około 26 cm. Pieczemy w nagrzanym piekarniku o temperaturze 150 stopni C przez ok. 60 minut.Upieczone okrągłe bezy studzimy. Przechowujemy w suchym miejscu.Królewski krem chałwowyŚmietanę wlać do małego garnuszka, zagotować i odstawić z kuchenki. Do gorącej śmietanki dodać pokrojoną na małe kawałki chałwę waniliową, mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia się chałwy i otrzymania masy o gładkiej konsystencji. Masę wystudzić, przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez minimum 12 godzin (najlepiej przez całą noc).Śmietankę z chałwą przełożyć do miski. Dodać schłodzony serek mascarpone i krótko ubijać w mikserze na delikatny gęsty krem. Na jeden krążek bezowy nakładamy cały krem chałwowy,  dekorujemy świeżymi owocami i przykrywamy drugim krążkiem, delikatnie dociskamy. Górny krążek bezowy posypujemy startą gorzką czekoladą Wedel. pozostawiamy w chłodnym miejscu na godzinę lub dwie. Zapraszam Was na krótką fotorelację z tego wydarzenia :)

Czekoladowe wegańskie serniczki

Niezły młynek

Czekoladowe wegańskie serniczki

Ostatnio byłam na bardzo wegańskiej imprezie, gdzie jadłam bardzo podobne serniczki. Mogę śmiało powiedzieć, że smakują rewelacyjnie. Jako spód do tych serniczków świetnie nadają się batony energetyczne  i tutaj możecie trochę poeksperymentować.4 porcjeSkładniki:spód0,5 szklanki suszonych daktyli2/3 szklanki orzechów pekan 1,5 łyżeczki kakaoszczypta solimasa sernikowa 3/2 szklanki orzechów nerkowca (moczone w zimnej wodzie przez noc) 2 łyżki syropu klonowegosok z połowy cytryny2 łyżki oleju kokosowego3/2 szklanki mleka kokosowego120 g gorzkiej czekoladybita śmietana kokosowa do dekoracji świeże owoceCiekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie: spód: daktyle blendujemy na gładką masę, orzechy blebdujemy na  mąkę orzechową, dodajemy kakao, sól i wszystko ugniatamy tak, aż powstanie jednolite ciasto. Dzielimy na cztery części i wykładamy spód kokilek wyłożonych papierem pergaminowym, mocno dociskając. masa sernikowaCzekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Orzechy osusz i wrzuć z pozostałymi składnikami do naczynia miksującego. Wszystko zmiksuj na gładką masę następnie dodaj  rozpuszczoną czekoladę i wymieszaj, aż ładnie się połączy. Masą zalej spód w kokilkach i wstaw do lodówki na 2h. Wyciągnij serniczki z kokilek i udekoruj bitą śmietaną oraz owocami, użyłam truskawek i mrożonych jagód.Smacznego!

A’la flaczki drobiowe z warzywną nutą

Niezły młynek

A’la flaczki drobiowe z warzywną nutą

Flaczki takie są świetną alternatywą dla ludzi którzy nie lubią tradycyjnych wołowych flaczków. Są bardzo proste i szybkie w przygotowaniu, a smakiem zainteresują każdego. Bardzo dobry pomysł na zupę dla dzieci poprzez połączenie kurczaka i warzyw. Gotując je w domu unosi się cudowny aromat :)Składniki:1kg udek, pałek z kurczaka lub po prostu cały kurczakseler5 marchewek4 pietruszkiduża cebulapól poranatka świeżej pietruszki4 łyżki majeranku2 łyżki lubczyku suszonegołyżeczka papryki słodkiejpól łyżeczki papryki ostrejsól i pieprz do smakuCiekawe rozwiązania znajdziecie tutaj Przygotowanie :Na początek wstawiamy bulion naszą bazę do zupy. Do garnka wlewamy 2 litry wody dodajemy warzywa obrane ale nie krojone oraz kurczaka. Gotujemy całość, aż mięso będzie miękkie po czym wyjmujemy warzywa i kurczaka, możemy dla klarowności odcedzić bulion. Mięso z kurczaka oddzielamy od kości a selera, marchew i pietruszkę kroimy w drobną kostkę po czym całość umieszczamy w naszym bulionie. Gotujemy na małym ogniu dodając majeranek, lubczyk, paprykę słodką i ostrą oraz sól i pieprz do smaku. Gotujemy tak przez 15 min po czym dodajemy posiekaną pietruszkę. Smacznego!

Lekka sałatka z siekaną wołowiną

Niezły młynek

Lekka sałatka z siekaną wołowiną

Miodowe cukierki

Niezły młynek

Miodowe cukierki

Zapiekanka kalafiorowa w sosie serowym

Niezły młynek

Zapiekanka kalafiorowa w sosie serowym

Dzisiaj na obiad polecam zapiekankę z kalafiora. Jak zapytałam się znajomych co najczęściej robią na obiad z kalafiora to padły tylko dwie odpowiedzi- pierwsza: na parze, druga: gotowany kalafior z bułką tartą.Trochę się zdziwiłam i postanowiłam to zmienić. Składniki:1 duży kalafiorok 200 g chleba ( do wyboru, użyłam pszennego)1 łyżeczka nasion kminu1 łyżeczka prażonego sezamu100 g startego sera cheddarsól i pieprz do smakusos serowy 70 g masła50 g mąki pszennej800 ml mlekaszczypta gałki muszkatołowejsól i pieprz do smaku200 g startego sera cheddarCiekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie:Kalafior umyj i podziel na mniejsze różyczki, gotuj na parze 10 minut. Ugotowanego kalafiora przeżuć do naczynia przeznaczonego do zapiekania wymieszaj z kminem, sezamem, serem oraz chlebem pokrojonym w kostkę ok 1 cm x 1 cm, lekko dopraw. sos serowy:w rondlu rozpuść masło i wsyp mąkę, mieszaj energicznym ruchem, aż powstanie gęsta zasmażka. Następnie stopniowo dodaj mleko, cały czas mieszając dopraw solą i pieprzem odra dodaj gałkę muszkatołową. Sos zdejmij z palnika i dodaj ser, energicznie mieszając, aż powstanie jednolita masa. Wszystko zalej sosem serowym i piecz przez 20-25 minut w 180 C, aż ładnie się zarumieni.Smacznego!

Sernik gotowany z czekoladowymi herbatnikami

Niezły młynek

Sernik gotowany z czekoladowymi herbatnikami

Ten sernik jest stary ale jary. Przepis i wykonanie mojej mamy. Pamiętam jak byłam mała i w zimne, ponure wieczory mama przygotowywała jakieś słodkości między innymi właśnie to ciacho. Dzisiaj to ciasto przygotowuje moja młodsza siostra i serducho mi się cieszy, bo przyznam szczerze ja uciekam od "przepisów" od dechy do dechy, zazwyczaj sama coś urozmaicam i zapominam, o Starych dobrych przepisach, w których nie wolno wprowadzać żadnych udziwnień. To jest własnie taki przepis, którego nie wolno udziwniać - to ma smakować zawsze tak samo :)  Składniki: 3 jajka1  kg sera tłustego60 g masłaok 1 szklanki cukru1 cukier wanilinowy1 budyń śmietankowy lub waniliowyherbatniki zwykłe i czekoladowe  ok 2 opakować Ciekawe rozwiązania znajdziecie tutaj Przygotowanie: Ser przepuszczamy przez maszynkę, dodajemy margarynę, cukier, cukier wanilinowy, jajka i wszystko przerzucamy do garnka, mieszamy i gotujemy na małym ogniu, cały czas mieszając. Kiedy masa stanie się rzadsza dodajemy stopniowo budyń, cały czas mieszając. Jak masa zgęstnieje i zaczną pojawiać się pęcherzyki ściągamy z ognia i przekładamy do formy wyłożonej herbatnikami. Masę dzielimy na 2 części. Teraz wykładamy pierwszą, następnie przykrywamy masę herbatnikami i wykładamy pozostałą. Jeżeli chcemy ułożyć zwykłe herbatniki na wierzch układamy od razu. Natomiast jak chcemy użyć herbatników czekoladowych jak ja, to musimy trochę poczekać inaczej od ciepłej masy czekolada nam się stopi. Ostudzone ciasto wkładamy do lodówki na 3h.  Przygotowałam ciasto w blasze prostokątnej 25 x 39 cm Smacznego!

Kotleciki jajeczne z komosą ryżową

Niezły młynek

Kotleciki jajeczne z komosą ryżową

Jak byłam mała, kotlety jajeczne kojarzyły mi się ze stołówka szkolną. W moim domu, mama ich nigdy nie przygotowywała. Tak naprawdę, zdarzyło mi się zjeść takiego kotleta może trzy razy w życiu i nie przypadł mi do gustu. Może dlatego nigdy nie próbowałam ich zrobić sama. Dzisiaj zrobiłam wyjątek na życzenie mojego męża przygotowałam kotleciki z komosą ryżową. Takie proste, bardziej zmodyfikowane, lepiej doprawione i proszę zakochałam się w ich smaku. Mam nadzieję, że Wam też posmakują :) Porcja ok 10 sztukSkładniki:4 ugotowane jajka na twardo0,5 szklanki ugotowanej komosy ryżowej (instrukcja na opakowaniu)pęczek świeżej pietruszki2 łyżki prażonego sezamu2 łyżki lnu1 jajko1 łyżka bułki tartejsól i pieprz do smakudo smażenia olej kokosowy lub klarowane masłoCiekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie: W misce łączymy: posiekane jajka, ugotowaną i ostudzoną kaszę, posiekaną pietruszkę, sezam, len, bułkę tartą i jajko. Wszystko mieszamy i doprawiamy.Formujemy ręcznie kotleciki i smażymy na rozgrzanej patelni z olejem kokosowym na złocisty kolor z obu stron. Smacznego!

Blog Roku 2015

Niezły młynek

Blog Roku 2015

Kochani jesteście moim natchnieniem do gotowania. Mam nadzieję, że Ja jestem Waszym.Proszę o wsparcie w konkursie Blog Roku 2015 Wyślijcie SMS treści A11124 na numer 7124Koszt jednego sms'a to 1,23 zł, który w całości zostanie przekazany na Fundację Dziecięcą Fantazja Liczę na Was i Dziękuję!Dziękuję Emotikon kiss

Serowa tarta z figami

Niezły młynek

Serowa tarta z figami

Ciasto Bezikowe

Niezły młynek

Ciasto Bezikowe

Ooo dzisiaj coś co podbiło moje serce. Ciasto bezikowe, proste, słodkie ale bez przesady i do kawy idealne. A jak weźmiecie do ust pierwszy kęs to poczujecie jego chrupkość, mmm jak o nim pisze to ślinka mi cieknie. Składniki: beza4 białka0,5 szklanki cukru pudru1 łyżeczka mąki ziemniaczanej1 łyżka kawy rozpuszczalnej1 łyżeczka kakaoszczypta solibiszkopt 10 jajek2 szklanki cukru2 szklanki mąki1 łyżeczka proszku do pieczenia2 łyżeczki wódkiszczypta soli600 ml śmietany 30%50 g cukru pudruCiekawe rozwiązania znajdziecie tutajPrzygotowanie: beza: białka ze szczyptą soli ubijamy na sztywna pianę, powoli dodajemy cukier puder, cały czas ubijając dodajemy kakao, kawę i mąkę ziemniaczaną. Masę bezową rozkładamy na płaski placek, najlepiej na dużą blachę piekarnikową wyłożoną papierem pergaminowy. Im większa powierzchnia tym beza szybciej wyschnie. Suszymy w rozgrzanym piekarniku w 100 C termoobieg ok 2h. ( Im grubszy placek tym beza wymaga dłuższego suszenia).Bezę dobrze wysuszoną tłuczemy drewnianym tłuczkiem na kawałki ok 1 cm x 1 cm ( tak żeby była pokruszona ale nie na miał).biszkopt blacha wymiary 39,5 cm x 23,5 : białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę, powoli dodajemy po jednym żółtku, pamiętając żeby cały czas ubijać. Następnie po trochu dodajemy cukier, mąkę, proszek do pieczenia, wódkę. Ubijemy jeszcze trochę, tak żeby biszkopt był dobrze napowietrzony. Gotową masę przelewamy do blachy wyłożonej papierem pergaminowym i pieczemy w rozgrzanym piekarniku na 160 C przez ok 30-40 minut. Sprawdźcie wykałaczką czy ciasto nie przywiera, wtedy będzie upieczone i nie będzie zakalca :)masa:    śmietanę ubijamy na sztywną pianę, powoli dodając cukier puder, aż powstanie idealna bita śmietana. Dodajemy pokruszoną bezę i mieszamy drewnianą łyżką, bardzo delikatnie. Biszkopt przecinamy na pół, na dolny placek wykładamy połowę masy, układamy górny placek i wygładzamy drugą połową masy. Ciasto wkładamy do lodówki na 1h aby masa zgęstniała. Smacznego!

Suszona Wołowina

Niezły młynek

Suszona Wołowina

Takie chipsy z wołowiny sprawdzą się na Waszej imprezie. Szczególnie Panom posmakują, do tego piwo i macie idealne połączenie. Składniki: 1 kg polędwicy wołowej50 ml sosu Teriyaki 50 ml sosu sojowego1 łyżka pasty chilli1 łyżka wasabiCiekawe rozwiązania znajdziecie tutaj Przygotowanie: polędwicę oczyścić i osuszyć następnie wyłożyć do zamrażarki na 1 h aby lekko się przymroziła (będzie lepiej się ja kroiło). W większym pojemniku wymieszaj wszystkie składniki marynaty: sos sojowy, Teriyaki, pastę chilli i wasabi. Polędwicę kroimy w cienkie plastry i wkładamy do pojemnika, dobrze wymieszaj z marynatą. Wstaw do lodówki na 2h. Następnie plastry mięsa wyłóż do suszarki (takiej jak suszymy owoce) i suszymy ok 6h co jakiś czas przekręcając. Jeżeli nie macie suszarki wyłóżcie mięso na kratkę z piekarnika wyłożoną papierem pergaminowym i pieczemy w 70 C termoobieg ok 5-7 h. Sprawdźcie jak będą dobrze wysuszone to znaczy, że koniec suszenia :)  Smacznego!