Migdałowe muffinki z malinami i kruszoną

Kolorowa Kuchnia Magdy

Migdałowe muffinki z malinami i kruszoną

Migdałowe muffinki z malinami i kruszoną,czyli idealny deser letni.Uwielbiam maliny, na które właśnie trwa sezon. Dlatego polecam Wam Migdałowe muffinki z malinami i kruszonką. Ciasto migdałowe idealnie współgra ze smakiem malin i do tego chrupiąca kruszonka, czyli deser idealny. Polecam!Potrzebne składniki:Przepis na 12 sztuk50 g mielonych płatków migdałowych160 g mąki pszennej1 szklanka cukru120 g masła rozpuszczonego1/3 szklanki mleka3 jajka1 łyżeczka proszku do pieczenia1 łyżeczka aromatu migdałowegomalinyKruszona:30 g zimnego masła55 g mąki pszennej4 łyżeczki cukruNa początku, wymieszałam suche składniki to znaczy: mielone płatki migdałowe, mąkę pszenną, cukier oraz proszek do pieczenia. W innej misce roztrzepałam jajka, dodałam stopione masło i mleko, wszystkie składniki wymieszałam. Do suchych składników dodałam mokre i mieszałam, tak długo aż składniki się ze sobą połączyły. Dodałam aromat migdałowy i dokładnie wymieszałam. W małej miseczce wymieszałam ze sobą zimne masło w kawałkach, mąkę pszenną i cukru, kruszonka była gotowa gdy uzyskałam konsystencje mokrego piasku ze składników. Formę na muffinki wyłożyłam papilotkami i wypełniłam ciastem. Do każdej muffinki wciskałam 3 maliny ( można nawet 4 lub 5). Na wierzchu każdą muffinkę posypałam kruszonką. Muffinki piekłam 25 minut w piecu nagrzanym na 180 stopni. Smacznego!

Kokosowa owsianka z truskawkami

Kolorowa Kuchnia Magdy

Kokosowa owsianka z truskawkami

Kokosowa owsianka z truskawkami,czyli idealne śniadanie na upały.Kokosowa owsianka z truskawkami na zimno to idealna propozycja na upalne dni. Inspiracją do zrobienia tego pysznego śniadania był przepis z bloga Filozofia smaku. Polecam!Potrzebne składniki:Przepis na 1 porcję1/2 szklanki płatków owsianych górskich3/4 szklanki mleka2 łyżki wiórków kokosowych1 łyżka cukru pudrukilka truskawekjogurt naturalnyPo pieczonych owsiankach przyszedł czas na owsiankę z lodówki. Tą owsiankę robi się wieczorem. Na początku do słoika dałam płatki owsiane, wiórki kokosowe i cukier puder, wymieszałam. Dodałam mleko i wymieszałam dokładnie. Tak przygotowaną owsiankę włożyłam na całą noc do lodówki. Rano do owsianki dodałam  truskawki pokrojone w mniejsze kawałki oraz jogurt naturalny wg. uznania. Polecam wam wszystkim w ten sposób przygotowaną owsiankę, bo jest naprawdę pyszna i do tego zdrowa. Smacznego!

Sałatka z bobem, pieczarkami i kukurydzą

Kolorowa Kuchnia Magdy

Sałatka z bobem, pieczarkami i kukurydzą

Sałatka z bobem, pieczarkami i kukurydzą,czyli szybka i sezonowa sałatka.Sezon na bób jest dość krótki, dlatego warto go jeść póki jest. Dzisiaj polecam Wam Sałatkę z bobem, pieczarkami i kukurydzą. Polecam!Potrzebne składniki:Przepis na 1 porcję.200 g bobu10 małych pieczarek3 łyżki kukurydzy1 łyżeczka majonezu1 łyżka jogurtu naturalnego3 łyżki masłapieprzsólNa początku, umyty bób gotowałam w osolonej wodzie 20 minut. Następnie bób obrałam ze skóry. Pieczarki obrałam i pokropiłam wzdłuż na 3 części każdą. Następnie pieczarki dusiłam na maśle około 15 minut. Pieczarki doprawiłam solą i pieprzem jeszcze na patelni., pozostawiłam do ostygnięcia. Obrany bób, pieczarki i kukurydzę wymieszałam ze sobą i polałam sosem z jogurtu naturalnego i majonezu. Smacznego!

Zupa botwinka

Kolorowa Kuchnia Magdy

Zupa botwinka

Zupa botwinka,czyli smak dzieciństwa.Zupa botwinka zawsze była jedną z moich ulubionych zup w dzieciństwie, do tego to zupa kojarząca się z latem. Polecam!Potrzebne składniki:2 litry bulionu (włoszczyzna i skrzydełka)5 małych buraczków4 średnie ziemniaki1 pęczek botwinki (liście i łodygi)4 łyżki śmietany 18%Na początku gotowałam bulion na skrzydełkach. Kiedy bulion był gotowy przelałam go przez sito. Skrzydełka obrałam z mięsa i dodałam do bulionu, dodałam także obrane buraczki pokrojone w cienkie plasterki oraz ziemniaki obrane i pokrojone w dużą kostkę. Bulion z ziemniakami i buraczkami gotowałam 15 minut, dodałam liście i łodygi botwinki pokrojone w kostkę, gotowałam kolejne 10 minut. Na koniec doprawiłam zupę solą i pieprzem. W dwóch chochlach płynu z zupy rozmieszałam 4 łyżki śmietany i wlałam do zupy, wymieszałam i gotowe. Smacznego!

Kluseczki marchewkowe z masłem szałwiowym

Kolorowa Kuchnia Magdy

Kluseczki marchewkowe z masłem szałwiowym

Kluseczki marchewkowe z masłem szałwiowym,czyli fit i aromatyczny obiad.Kluseczki  marchewkowe z masłem szałwiowym to moja propozycja na dzisiejszy obiad. Kluseczki są lekko słodkie dzięki marchewce, a szałwia doskonale się z nimi komponuje. Inspiracja był dla mnie przepis z KUKBUK . Polecam!Potrzebne składniki:Przepis na 2 porcjeKluseczki marchwiowe: 300 g młodej marchewki150 g mąki pszennej1 małe jajko1 łyżeczka soku z cytryny pieprzsólMasło szałwiowe:50 g masła1 łyżka oliwy20 liści szałwii pieprzsólNa początku, marchewki obrałam i gotowałam około 30 minut, aż były miękkie. Następnie za pomocą blendera zrobiłam z nich puree, pozostawiłam do ostygnięcia. W misce umieściłam puree z marchewki, mąkę, jajko oraz pieprz i sól. Wszystkie składniki wymieszałam ze sobą ( jeśli ciasto się klei za bardzo należy dodać mąki). Na stolnicy posypanej mąką zrobiłam wałki z ciasta, które za pomocą ostrego noża pokroiłam na ukośnie na kluseczki. W dużym garnku zagotowałam wodę, kiedy wrzała, wrzuciłam kluseczki i od czasu jak wypłynęły na wierzch, gotowałam 3 minuty. Gotowe kluseczki umieściłam na talerzu i polałam je odrobiną oliwy, aby się nie sklejały. Na patelni rozgrzałam odrobinę oliwy, dodałam liście szałwii, doprawiłam solą i pieprzem. Kiedy masło się roztopiło, na patelnie dodałam ugotowane kluseczki marchewkowe i smażyłam je po 2 minuty z każdej strony. Kluseczki marchewkowe wyłożyłam na talerz, polałam masłem z szałwią. Polecam!

Tarta z botwinką, fetą i miodem

Kolorowa Kuchnia Magdy

Tarta z botwinką, fetą i miodem

Tarta z botwinką, fetą i miodem,czyli niezwykle pyszne połączenie smaków.Uwielbiam smak botwinki, ale w tym połączeniu z miodem i słonym serem feta tworzy danie idealne. Inspiracją dla mnie był przepis na Tartę z botwinką, fetą i miodem z bloga White Plate. Polecam!Potrzebne składniki:Przepis na 2 porcje2 buraczki z botwinką (z łodygami i liśćmi)2 łyżeczki miodu1 łyżka oliwy z oliwek1 opakowanie ciasta francuskiego1/3 opakowania sera fetaświeży tymianekświeże oreganoNa początku, buraczki botwinkę umyłam i osuszyłam ręcznikiem papierowym. Buraczki obrałam i pokroiłam na cienkie plastry, botwinkę, czyli łodygi i liście pokroiłam na 3-4 cm kawałki. Naczynie żaroodporne wyłożyłam papierem do pieczenia na którym poukładałam buraczki i botwinkę, polałam je miodem i oliwą z oliwek, wymieszałam. Tak przygotowane buraczki i botwinkę zapiekałam 10 minut w piec nagrzanym na 200 stopni. W między czasie ciasto francuskie o wymiarach 12 x 10 cm zawinęłam boki do środka tworząc ramkę około 2 cm, dno ponakuwałam widelcem.  Tak przygotowane ciasto francuskie przełożyłam na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na środek ciasta wyłożyłam buraczki z botwinką, posypałam kawałkami sera feta i posiekanymi ziołami, czyli tymiankiem i oregano. Tartę zapiekałam około 20 minut, aż boki się zarumieniły, w piecu nagrzanym na 200 stopni. Smacznego!

Kotlety z dorsza z sosem jogurtowo-ziołowym

Kolorowa Kuchnia Magdy

Kotlety z dorsza z sosem jogurtowo-ziołowym

Kotlety z dorsza z sosem jogurtowo-ziołowym,czyli dietetyczny i pyszny obiad.Kotlety z dorsza z sosem jogurtowo-ziołowymi to dzisiaj moja propozycja obiadu. Kotleciki są delikatne i aromatyczne, dzięki świeżym ziołom z mojego ogródka na balkonie :) Inspiracją do zrobienia tego dania był przepis z bloga gotowaniecieszy.blox.pl . Polecam!Potrzebne składniki:400 g świeżego filetu z dorsza bez skóry1 jajko3 łyżki bułki tartej1 łyżka posiekanego koperku1 łyżeczka posiekanego tymianku cytrynowego1 łyżeczka posiekanego rozmarynupieprzsólSos jogurtowo-ziołowy:2 łyżki jogurtu naturalnego1 łyżeczka majonezu1 łyżka posiekanego koperku1 łyżeczka posiekanego tymianku cytrynowegopieprzsólNa początku, filety z dorsza umyłam, wytarłam ręcznikami papierowymi i oczyściłam z ości. Następnie dorsza zmieliłam. Do zmielonego dorsza dodałam jajko, koperek, tymianek cytrynowy, rozmaryn oraz bułkę tartą. Całość wymieszałam i doprawiłam solą i pieprzem. Wilgotnymi dłońmi uformowałam cztery kotlety. Kotlety z dorsza smażyłam na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. W między, czasie zrobiłam sos jogurtowo-ziołowy, który powstał z wymieszania jogurtu, majonezu ziół i pieprzu oraz soli. Kotlety z dorsza z sosem jogurtowo-ziołowym podałam z młodymi ziemniakami. Smacznego!

Malinowy chłodnik z ogórkami małosolnymi

Kolorowa Kuchnia Magdy

Malinowy chłodnik z ogórkami małosolnymi

Malinowy chłodnik z ogórkami małosolnymi,czyli danie idealne na lato w pysznej odsłonie.Malinowy chłodnik z ogórkami małosolnymi jest zdecydowanie najlepszym jaki jadłam, słodycz malin i chrupkość ogórków czynią go wyjątkowo pyszny.. Inspiracją do zrobienia tego chłodnika był przepis z KUKBUK. Polecam! Potrzebne składniki:Przepis na 2-3 porcje2 średnie młode buraczki50 g malin5 rzodkiewek1/2 pęczka koperku150 g maślanki250 g jogurtu naturalnego2 łyżki octu jabłkowego2 łyżki płaskie cukrupieprzsólNa początku gotowałam umyte buraczki w wodzie z solą i cukrem, około godziny aż były miękkie. Następnie buraki zalałam zimną wodą i obrałam ze skóry. Buraki starłam na dużych oczkach na tarce i odstawiłam do ostygnięcia, jak już były zimne zalałam je octem jabłkowym i odstawiłam. Rzodkiewki i ogórki małosolne starłam na tarce na grubych oczkach. Koperek drobno posiekałam i dodałam do rzodkiewek i ogórków. Cukier rozpuściłam w 1/4 szklanki gorącej wody i gotowałam na patelni, aż woda odparowała i powstał syrop, dodałam maliny, całość gotowałam 3 minuty, w między czasie rozgniotłam maliny widelcem. Gotowe maliny przetarłam przez drobne sitko, aby pozbyć się pestek. Mus z malin dodałam do rzodkiewek, ogórów i kopru. Na koniec dodałam wcześnie przygotowane buraczki oraz maślankę i jogurt naturalny. Całość doprawiłam solą i pieprzem, odstawiłam do lodówki. Malinowy chłodnik z ogórkami małosolnymi podałam z koprem i malinami na wierzchu. Smacznego!

Krem z pieczonej papryki

Kolorowa Kuchnia Magdy

Krem z pieczonej papryki

Krem z pieczonej papryki,czyli dietetyczna i aromatyczna zupa. Zupa krem z pieczonej papryki jest nie tylko dietetyczna, ale też bardzo sycąca i do tego ma wyjątkowy smak. Polecam! Potrzebne składniki:Przepis na 1 porcję1 średnia czerwona papryka 1 pomidor malinowy1 średnia cebula1 ząbek czosnku3 gałązki tymianku2 łyżki natki pietruszki250 ml bulionupieprzsóljogurt naturalnyoliwa z oliwekNa początku, piec nagrzałam na 200-220 stopni C. Paprykę i cebulę oczyściłam i podzieliłam na 4 części. Pomidora nacięłam na krzyż. Tak przygotowane warzywa umieściłam w piekarniku  na 40 minut, aż skóra papryki będzie przypalona. Po tym czasie wyjęłam gotowe warzywa z pieca i paprykę po bieżącą zimną wodą obrałam ze skóry. Z pomidora też zdjęłam skórę, która sama odchodziła. W garnku rozgrzałam oliwę z oliwek dodałam czosnek, posiekaną natkę pietruszki oraz 2 gałązki tymianku też posiekane, dodałam pieczoną cebulę i czosnek. Smażyłam 3 minuty mieszając. Dodałam pomidora i pieczoną paprykę, smażyłam kolejne 3 minuty. Doprawiłam solą i pieprzem i zalałam bulionem. Zupę gotowałam 20 minut. Na koniec zupę zmiksowałam blenderem na gładki krem. Krem z pieczonej papryki podałam z jogurtem naturalnym i świeżym tymiankiem. Smacznego!

Clafoutis czereśniowe

Kolorowa Kuchnia Magdy

Clafoutis czereśniowe

Clafoutis czereśniowe,czyli klasyczny deser kuchni  francuskiej.  Sezon na czereśnie w pełni, dlatego dzisiaj prezentuję Wam przepis na klasyczny deser francuski Clafoutis czereśniowe, czyli czereśnie zapiekane w cieście. Polecam! Potrzebne składniki:350 g czereśni pozbawionych pestek100 ml mleka50 ml śmietanki 30%1 jajko40 g mąki pszennej30 g cukrusólmasło do wysmarowania formycukier puder2 łyżki płatków migdałówNa początku, za pomocą miksera wymieszała ze sobą mleko, śmietankę, jajko, mąkę, cukier i szczyptę soli. Masa ma mieć konsystencję jak ciasto na naleśniki. Formę o wymiarach 23x12 cm wysmarowałam masłem i przelałam do formy masę, dodałam na całej powierzchni czereśnie. Piekłam 45 minut w piecu nagrzanym na 180 stopni. W między czasie płatki migdałów uprażyłam na patelni. Po 45 minutach płatki migdałów posypałam na deserze i zapiekałam kolejne 5 minut. Clafoutis czereśniowe jest gotowe,  gdy ciasto zbrązowieje. Na koniec ciasto posypałam cukrem pudrem. Tak samo dobrze smakuje na ciepło jak i na zimno. Smacznego!

Kurczak z truskawkami w sosie balsamicznym

Kolorowa Kuchnia Magdy

Kurczak z truskawkami w sosie balsamicznym

Kurczak z truskawkami w sosie balsamicznym,czyli sezonowo i dietetycznie.Kurczak z truskawkami w sosie balsamicznym to pyszny, aromatyczne i dietetyczne danie. Przepis na ten pyszny obiad znam z bloga Kwestia Smaku. Polecam!Potrzebne składniki:Przepis na 1 porcję140 g filet z kurczaka1/3 łyżeczki chili1 łyżeczka skórki z limonki1 łyżeczka soku z limonki5 listków rozmarynu1/2 łyżeczki słodkiej papryki1 łyżka oliwy z oliwekpieprzsólSos balsamiczny z truskawkami:1/2 szklanki truskawek 2 łyżki octu balsamicznego1 łyżka miodu1 łyżeczka soku z limonki1 łyżka oliwy z oliwekpieprzsólSałatka :garść rukoli 1/2 mozzarelli1 łyżka oliwy z oliwek1 łyżeczka soku z limonki1 łyżeczka miodupieprzsólNa początku, kurczaka umyłam i oczyściłam z błonek. Kurczaka zamarynowałam w soku i skórce z limonki i oliwy z oliwek doprawionymi chili, papryką słodką, rozmarynem i solą oraz pieprzem. Kurczaka wstawiłam na 1 h do lodówki. W między czasie truskawki pokroiłam w pół. Sos balsamiczny zrobiłam z połączenia octu balsamicznego, miodu, soku z limonki i oliwy z oliwek, na koniec doprawiłam solą i pieprzem, dodałam truskawki, odstawiłam do lodówki. Po godzinie marynowania kurczaka smażyłam na patelni grillowej z obu stron po 4 minuty, aż uzyskałam charakterystyczne ciemne paski na kurczaku. Zmniejszyłam ogień do minimum i nakryłam kurczaka pokrywką i tak dusiłam kolejne 3 minuty. Kiedy kurczak był gotowy, zwiększyłam ogień i na patelnie dorzuciłam truskawki w sosie balsamicznym. Po 2 minutach wyjęłam kurczaka, a truskawki z sosem gotowałam, aż sos się lekko zredukował i zgęstniał około 3 minut. Kurczaka z truskawkami w sosie balsamicznym podałam z sałatką z rukoli i mozzarelli z sosem winegret, który powstał z wymieszania oliwy z oliwek z sokiem z limonki i miodu. Smacznego!P.S. Rukola jest z mojego ogródka :) Polecam, bo smakuje zupełnie inaczej niż ta ze sklepu.

Pieczony turbot w ziołach

Kolorowa Kuchnia Magdy

Pieczony turbot w ziołach

Pieczony turbot w ziołach,czyli pyszny, aromatyczny obiad.Turbot to mało znana u nas ryba, a przecież turbot pływa w naszym morzu Bałtyckim. To niezwykle delikatna ryba, wg. mnie najlepsza jaką można spotkać u nas. Dzisiaj proponuję Wam przepis na Pieczonego turbota w ziołach. Polecam!Potrzebne składniki:Porcja dla 2 osób2 filety z turbota ze skórą4 gałązki tymianku cytrynowego 2 gałązki  rozmarynupieprzsólchilioliwa z oliweksok z cytrynyNa początku ryby umyłam i wysuszyłam ręcznikiem papierowym. Blachę z pieca wyłożyłam papierem do pieczenia. Ułożyłam na papierze filety z turbota skórą do dołu. Filety z góry wysmarowałam oliwą za pomocą pędzelka. Turbota doprawiłam solą, pieprzem świeżo mielonym i szczyptą chili. Na koniec filety pokryłam tymiankiem i rozmarynem drobno posiekanymi i skropiłam sokiem z cytryny. Turboty piekłam 30 minut w piecu nagrzanym na 180 stopni. pieczonego turbota podałam z pieczonymi ziemniakami. Smacznego!

Risotto ze szparagami

Kolorowa Kuchnia Magdy

Risotto ze szparagami

Risotto ze szparagami,czyli klasyczne danie włoskie inaczej.Sezon na szparagi powoli będzie się kończył, dlatego koniecznie spróbujcie tego Risotto ze szparagami, bo to połączenie idealne. Polecam! Potrzebne składniki: Przepis na 1 porcję    75 g ryżu arborio    1 mała cebula    5 cienkich szparagów zielonych     4 cienkie szparagi białe     500 ml bulionu warzywnego    50 ml białego wina wytrawnego    50 g masła    2 łyżki parmezanu    2 łyżki oliwy z oliwek    pieprz     sól  Na początku, cebulę pokroiłam w drobną kostkę. Szparagi białe obrałam, a zielonym odcięłam twardą część łodygi. Szparagi umyłam i pokroiłam na 2 cm kawałki. Bulion zagotowałam. Następnie do bulionu wrzuciłam szparagi i gotowałam je 6 minut. Po tym czasie wyjęłam szparagi i podsmażyłam je 3 minuty na patelni z rozgrzanym 20 g masła i łyżką oliwy. W garnku rozgrzałam 20 g masła i łyżkę oliwy z oliwek, dodałam cebulę. Podsmażałam 3 minuty, aż cebula  się zeszkliła. Następnie dodałam ryż i smażyłam, aż stał się szklisty. Następnie dodałam białe wino wytrawne i gotowałam na dużym ogniu, aż wino znacznie odparowało. Następnie dodałam kolejno po jednej chochli bulionu, za każdym razem czekałam, aż ryż wchłonął bulion, często mieszałam. Ryż gotowałam pod przykryciem na małym ogniu kolejne 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie do ryżu dodałam podsmażone szparagi i 10 g masła. Całość doprawiłam solą i pieprzem, wymieszałam i gotowałam na małym ogniu jeszcze 5 minut. Na koniec wyłączyłam palnik i zostawiłam risotto po przykryciem na 3-4 minuty. Risotto ze szparagami podałam posypane parmezanem. Smacznego!

Dorsz z zielonymi szparagami

Kolorowa Kuchnia Magdy

Dorsz z zielonymi szparagami

Dorsz z zielonymi szparagami,czyli lekki i pyszny obiad.Dzisiaj na obiad polecam Wam szybki, a zarazem  dietetyczny obiad, Dorsz z zielonymi szparagami. Polecam! Potrzebne składniki:Przepis na 2 porcje2 płaty dorsza świeżego bez skóry500 g zielonych szparagów2 łyżki masła2 łyżki oliwy3 łyżki mąki pszennej  pieprzsólNa początku, dorsza umyłam osuszyłam i oczyściłam z ości. Dorsza doprawiłam solą i świeżo zmielonym pieprzem. Następnie każdy płat dorsza obtoczyłam w mące. Tak przygotowane płaty dorsza smażyłam rozgrzanej na oliwie z masłem. Płaty smażyłam z obu stron na rumiany kolor. Zielone szparagi umyłam i osuszyłam, następnie z każdego szparaga odcięłam twarde końcówki koło 3 cm z dołu. Szparagi gotowałam około 10 minut w wodzie z solą i cukrem. Dorsza podałam na zielonych szparagach z młodymi ziemniakami. Na koniec dorsza polałam tłuszczem na którym się smażyły. Smacznego!

Czekoladowa tarta z truskawkami

Kolorowa Kuchnia Magdy

Czekoladowa tarta z truskawkami

Czekoladowa tarta z truskawkami,czyli pyszny mocno czekoladowy deser.Przepis na tą pyszną czekoladową tartę z truskawkami znam z bloga Moje Wypieki. Połączenie czekoladowego spodu z kremem budyniowym czekoladowym i truskawkami to deser idealny. Polecam! Potrzebne składniki:Spód czekoladowy:160 g mąki pszennej100 g masła30 g kakao60 g cukru pudru1 jajkoszczypta soliKrem budyniowy czekoladowy:300 ml mleka20 g maki pszennej20 g mąki ziemniaczanej75 g cukru pudru3 żółtka 90 g gorzkiej czekoladyDodatkowo:700 g truskawek Na początku, zrobiłam ciasto z wymieszania mąki pszennej, cukru pudru, kakao oraz zimnego masła w kawałkach i jajka z szczyptą soli. Ciasto wyrabiałam tak długo aż wszystkie składniki się ze sobą połączyły. Ciasto zawinęłam w folię spożywczą i włożyłam do lodówki na godzinę . Po tym czasie formę prostokątną o wymiarach 35 cm na 11 cm wysmarowałam masłem. Ciasto wyjęłam z foli i umieściłam je miedzy dwoma płatami papieru do pieczenia i rozwałkowałam na prostokąt większy w wszystkich stron po około 2 cm niż forma. Ciasto umieściłam w formię, dociskając dobrze boki. Nadmiar ciasta ścięłam. Dno podziurkowałam widelcem i ciasto w formie włożyłam na 1/2 h do lodówki. W między czasie nagrzałam piekarnik na 190 stopni . Formę z ciastem wyłożyłam folią aluminiową i dno zasypałam fasolą. Ciasto piekłam 10 minut, następnie wyjęłam folię aluminiową z fasolą i piekłam ciasto kolejne 25 minut. Ciasto pozostawiłam do całkowitego wystudzenia. Następnie,  zrobiłam krem budyniowy. Zagotowałam mleko i odstawiłam z palnika. Żółtka utarłam z cukrem pudrem do białości za pomocą miksera z końcówką do ubijania białek. Do masy dodawałam małymi partiami mąki, cały czas miksując. Powstałą  pastę dodałam do zagotowanego mleka i postawiłam całość na palnik, cały czas mieszając drewnianą łyżką, aby nie było grudek. Kiedy masa zaczyna się gotować i zgęstniała zdjęłam z palnika i dodałam czekoladę w kawałkach. Mieszałam aż czekolada się rozpuściła i połączyła z masą. Jeszcze ciepłą masę budyniową wylałam na zimny spód tarty. Na kremie budyniowym ułożyłam truskawki, które wcześniej odszypułkowanych  i umyłam.Tartę włożyłam do lodówki. Smacznego!

Orientalny krem z marchewek

Kolorowa Kuchnia Magdy

Orientalny krem z marchewek

Orientalny krem z marchewek,czyli dietetycznie i aromatycznie.Inspiracją do zrobienia tej zupy-krem z marchwi był przepis Anni Lewandowskiej. W mojej wersji przepis na ten pyszny Orientalny krem z marchewek przedstawiam Wam poniżej. Smacznego! Potrzebne składniki:Przepis na 1 porcję150 g młodych marchewek1 papryczka chili1 cebula2 cm świeżego imbiru1/2 łyżeczki kminu rzymskiego1/2 łyżeczki kurkumy1/2 łyżeczki bazylii1/2 łyżeczki soliziarna z 1 kardamonu1 łyżka soku z cytryny2 łyżki pestek dyni 0,5 l bulionuoliwa z oliwek Na początku, cebulę, papryczkę chili, oraz imbir pokroiłam w drobną kostkę. Marchewki obrałam i pokroiłam w plastry 1 cm. W garnku rozgrzałam oliwę z oliwek i dodałam cebulę, papryczkę chili i imbir, podmazyłam około 3 minut. Do garnka dodałam zioła: kmin rzymski, kurkumę, sól, kardamon i bazylie. Mieszając smażyłam 2 minuty. Dodałam marchewki wymieszałam i całość smażyłam kolejne 3 minuty. Do garnka dodałam bulion i całość gotowałam około 25 minut, aż marchewki zmiękły. Na koniec zupę zmiksowałam blenderem otrzymując krem z marchwi. Do kremu dodałam sok z cytryny i wymieszałam. Orientalny krem z marchwi podałam z prażonymi pestkami dyni. Smacznego!

Chleb orkiszowy na drożdżach

Kolorowa Kuchnia Magdy

Chleb orkiszowy na drożdżach

Chleb orkiszowy na drożdżach,czyli pysznie i zdrowo.Dzisiaj prezentuję Wam trochę zmodyfikowany ten przepis na chleb na drożdżach. Chleb orkiszowy z sezamem, słonecznikiem i pestkami dyni to moja dzisiejsza propozycja pysznego chleba. Polecam!Potrzebne składniki:500 g mąki orkisz0,5 l przygotowanej letniej wody25 g drożdży1/2 łyżki soli1/2 szklanki otrębów żytnich1/4 szklanki sienia lnianego1/4 szklanki sezamu 2 łyżki pestek dyni2 łyżki słonecznikasezam do posypania Na początku, 250 g mąki wsypałam do miski, na środku rozgarnęłam i w to miejsce pokruszyłam drożdże. Następnie, drożdże trochę podlałam wodą i lekko wymieszałam z odrobiną mąki. Odstawiłam na 10 minut, aż drożdże się trochę "ruszyły". Następnie wszystko razem wymieszałam. Dodałam sól oraz resztę mąki i wodę. Wszystko razem wymieszałam i dodałam siemię lniane, otręby pszenne oraz pestki ze słonecznika i dyni oraz sezam. Ciasto dobrze wyrobiłam, aby wszystkie składniki się połączyły. Formę na keks wymiarowałam masłem i wyłożyłam papierem do pieczenia. W tak przygotowanej formie wyłożyłam ciasto na chleb. Posypałam na wierzchu sezamem. Odstawiłam ciasto na 1 h przykryte ścierką, aby wyrosło. Następnie piekłam 1 h w piekarniku nagrzanym na 200 stopni. Smacznego!

Gzik z młodymi ziemniakami

Kolorowa Kuchnia Magdy

Gzik z młodymi ziemniakami

Gzik z młodymi ziemniakami,czyli klasyk kuchni wielkopolskiej.Kiedy zamieszkałam w Poznaniu kilka lat temu i pierwszy raz spróbowałam byłam pod wrażeniem. Gzik z pyrami robi się szybko, a danie jest pyszne. Polecam!Potrzebne składniki:Przepis na 2 porcje250 g twarogu półtłustego1 cebula4 łyżki posiekanego szczypiorku5 łyżek jogurtu naturalnego*pieprzsólDodatkowo:młode ziemniaki * oryginalne daję się do gziku śmietanę, ale ja wolę wersje light z jogurtem:) Na początku młode ziemniaki gotowałam w osolonej wodzie do miękkości. W między czasie, w miseczce rozdrobniłam twaróg dodałam cebulę pokrojoną w kostkę, szczypiorek oraz jogurt naturalny. Gzik doprawiłam świeżo zmielonym pieprzem i solą. Całość wymieszałam. Do gzika można dodać też rzodkiewkę. Gzik podałam z młodymi ziemniakami. Smacznego!

Kopytka z białym serem na słodko

Kolorowa Kuchnia Magdy

Kopytka z białym serem na słodko

Kopytka z białym serem na słodko,czyli klasyk polskiej kuchni.Kopytka z białym serem na słodko to jedno z moich ulubionych dań z dzieciństwa. Polecam!Potrzebne składniki:Przepis na 2 porcje.300 g ziemniaków150 g sera białego półtłustego1 jajko1/2 szklanki mąki pszennejsólDodatkowo:masłocukiercynamon Na początku, ziemniaki obrałam i ugotowałam w osolonej wodzie. Kiedy były już miękkie, odcedziłam wodę i ubiłam je tłuczkiem do ziemniaków i zostawiłam do ostygnięcia. Do zimnych ziemniaków dodałam ser biały i ubiłam wszytko tłuczkiem do ziemniaków jeszcze raz, dodałam jajko, mąkę i szczyptę soli. Wszystkie składniki wymieszałam ze sobą, aż stworzyły ciasto ( jeśli ciasto klei się do palców, należy dodać mąki) . Ciasto podzieliłam na dwie części, z każdej ukształtowałam wałek ciasta na stolnicy posypanej mąką. Ostrym nożem pokroiłam walki ciasta po skosie tworząc kopytka. We wrzącej osolonej wodzie gotowałam kopytka 1 minute od czasu wypłynięcia. Gotowe kopytka posypałam cukrem i cynamonem oraz polałam roztopionym masłem. Smacznego!

Placki z kukurydzy

Kolorowa Kuchnia Magdy

Placki z kukurydzy

Placki z kukurydzy,czyli pyszny wegetariański obiad.Placki z kukurydzy są delikatne i lekko słodkie idealnie się komponują z sosem pomidorowym. Polecam!Potrzebne składniki:1 puszka kukurydzy5 łyżek mąki kukurydzianej3 łyżki sera topionego Gouda1/2 łyżeczki słodkiej papryki 1 jajkopieprzolej do smażenia Sos pomidorowy:1/2 puszki pomidorówbazyliaoreganopieprzsólNa początku, mąkę kukurydzianą wymieszałam z jajkiem i serkiem topionym oraz przyprawami, czyli słodką papryką i pieprzem. Dodałam odsączoną kukurydzę i wymieszałam. Na rozgrzany olej placki nakładałam łyżką, na średnim ogniu smażyłam z obu stron na lekko rumiany kolor. W miedzy czasie zrobiłam sos z wymieszania blenderem pomidorów z bazylią, oregano oraz pieprzem solą. Sos przed podaniem podgrzałam. Usmażone placki z kukurydzy odsączyłam z tłuszczu na ręcznikach kuchennych. Placki kukurydziane podałam z sosem pomidorowym. Smacznego!

Dietetyczna sałatka wiosenna

Kolorowa Kuchnia Magdy

Dietetyczna sałatka wiosenna

Dietetyczna sałatka wiosenna,czyli lekka i pyszna kolacja.Uwielbiam wiosnę za te wszystkie pyszne warzywa, które już są dostępne. I tak powstała moja dzisiejsza propozycja kolacji Dietetyczna sałatka wiosenna. Polecam!Potrzebne składniki:2 małe młode ziemniaki70 g piersi z kurczaka z rożna (lub gotowanej)1/2 pomidora2 rzodkiewki1 jajkoszczypiorekSos:2 łyżki jogurtu naturalnego1 łyżka posiekanego koperkupieprzsól Na początku, ziemniaki ugotowałam w osolonej wodzie. Jajko ugotowałam na twardo. Ziemniaki, kiedy ostygły pokroiłam w plastry. Pomidora i jajko oraz kurczaka pokroiłam w większą kostkę, a rzodkiewkę w plasterki. Wszystkie składniki ze sobą połączyłam, dodałam szczypiorek i polałam sosem zrobionym z jogurtu naturalnego, koperku i soli i pieprzu. Całość delikatnie wymieszałam i schłodziłam. Smacznego!

Kompot z rabarbaru

Kolorowa Kuchnia Magdy

Kompot z rabarbaru

Pancakes

Kolorowa Kuchnia Magdy

Pancakes

Pancakes,czyli amerykańskie śniadanie.Pancakes to moja dzisiaj propozycja na śniadanie. Polecam!Potrzebne składniki:Przepis na 2 osoby1 szklanka mąki pszennej2/3 szklanki mleka2 płaskie łyżki cukru 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia1 jajko 35 g masłaszczypta soliNa początku, stopiłam masło. Wszystkie suche składniki, czyli mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sól razem wymieszałam. Jajko roztrzepałam i połączyłam z roztopionym masłem. Suche składniki połączyłam z jajkiem z masłem i mlekiem. Za pomocą blendera wymieszałam na jednolitą masę. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Tak przygotowane ciasto odstawiłam na 15 minut. Pancakes smażyłam na suchej rozgrzanej teflonowej patelni, z obu stron na rumiany kolor. Pancakes polecam z syropem klonowym lub miodem i jak ktoś lubi z cynamonem. Smacznego!

Sałatka z ośmiornicą i młodymi ziemniakami

Kolorowa Kuchnia Magdy

Sałatka z ośmiornicą i młodymi ziemniakami

Sałatka z ośmiornicą i młodymi ziemniakami,czyli pyszna kolacja w portugalskim stylu.Sałatka z ośmiornicą i młodymi ziemniakami to szybka i aromatyczna pachnąca Portugalią. Polecam! Potrzebne składniki:100 g ośmiornicy w oleju 3 młode ziemniaki1 cebulka dymkaszczypioreknatka pietruszkiszczypta papryki słodkiejSos:2 łyżki oleju z puszki z ośmiornicami1 łyżeczka octu jabłkowego1 łyżeczka miodupieprzsól Na początku młode ziemniaki umyłam i gotowałam w mundurkach 30 minut. Następnie ziemniaki zalałam zimną wodą i obrałam ze skóry i pokroiłam w plastry. Na talerzu ułożyłam warstwę z plastrów ziemniaków, posoliłam lekko. Następnie warstwa z ośmiornic. Całość posypałam cebulą dymką pokrojoną  w cienkie plastry, natką pietruszki oraz szczypiorek. Sałatkę posypałam papryką słodką. Całość polałam sosem winegret, który powstał z wymieszania oleju, octu jabłkowego, miodu oraz pieprzu i soli. Smacznego!

Polędwica wołowa w sosie imbirowym

Kolorowa Kuchnia Magdy

Polędwica wołowa w sosie imbirowym

Tortilla z kalafiora

Kolorowa Kuchnia Magdy

Tortilla z kalafiora

Mini serniczki z malinami

Kolorowa Kuchnia Magdy

Mini serniczki z malinami

Ciasto serowe z suszonymi pomidorami i oliwkami

Kolorowa Kuchnia Magdy

Ciasto serowe z suszonymi pomidorami i oliwkami

Kurczak w cieście kokosowym z sosem słodko-kwaśnym

Kolorowa Kuchnia Magdy

Kurczak w cieście kokosowym z sosem słodko-kwaśnym

Mini pizza z ricottą i pomidorkami

Kolorowa Kuchnia Magdy

Mini pizza z ricottą i pomidorkami