Łosoś na parze z dyniowym puree

Kulinarny blog

Łosoś na parze z dyniowym puree

Sezon na dynię w pełni, więc nie mogło jej zabraknąć także w moich przepisach – na naszym stole zagości zdrowy łosoś na parze z dyniowy puree. Ostatnio dynia była jednym ze składników leczo (przepis jest TUTAJ), a dzisiaj podamy ją w trochę innej formie – w postaci puree. Dynia wbrew pozorom to warzywo, które ma wiele właściwości zdrowotnych (przeczytacie o tym TUTAJ), jednak nie często pojawia się ono na naszych stołach. Nie będę wspominał o właściwościach zdrowotnych łososia, bo już niejednokrotnie o tym pisałem, najważniejszą jego cechą jest bardzo duża zawartość kwasów omega-3. Łosoś na parze z dyniowym puree – składniki filet z łososia sól szczypta słodkiej papryki 800g dyni 2 cm imbiru szczypta ostrej papryki szczypta pieprzu cayenne 4 łyżki oliwy z oliwek Łosoś na parze z dyniowym puree – przepis Łososia myjemy i przyprawiamy do smaku solą oraz słodką papryką. Odstawiamy na chwilę aby przeszedł smakiem przypraw. Następnie gotujemy go na parze… najlepiej jest wykorzystać do tego celu urządzenie do gotowania na parze (ja używam multicookera), ale możecie również upiec go w piekarniku. Dynię obieramy, kroimy w dużą kostkę, układamy na blaszce do pieczenia i wkładamy do nagrzanego do 200 st. C piekarnika na 20 minut. Następnie przekładamy dynię do blendera, dodajemy obrany korzeń imbiru, oliwę, pieprz cayenne (ale dosłownie szczypta, bo ostrości nada już imbir) oraz szczyptę ostrej papryki. Całość blendujemy. Upieczonego łososia podajemy z dyniowym puree. Smacznego! Post Łosoś na parze z dyniowym puree pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Bananowe pancakes’y z karmelem

Kulinarny blog

Bananowe pancakes’y z karmelem

Idealny pomysł na pyszne, oryginalne śniadanie. Bananowe pancakes’y robi się szybko, prosto i wbrew pozorom nie musimy do ich przygotowania wykorzystywać miksera… wystarczy łyżka i widelec. Bananowe pancakes’y – składniki 1 szklanka mąki 1 duży banan 1 łyżka masła 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1/2 szklanki kefiru jajko 1 łyżka cukru karmel – przepis znajdziecie TUTAJ Bananowe pancakes’y – przepis Masło roztapiamy. Wszystkie składniki dodajemy do miski i widelcem rozdrabniamy banana. Wszystko dokładnie mieszamy tak aby było jak najmniej grudek i smażymy na rozgrzanej patelni na odrobinie oleju na rumiany kolor. Niestety metodą prób i błędów musicie dopasować grubość placuszka… tylko pamiętajcie nie może być zbyt gruby bo w środku będzie nieusmażony. Tak przygotowane pancakes’y możemy podać z syropem klonowym, albo z domowym karmelem. Smacznego! Post Bananowe pancakes’y z karmelem pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Jak zrobić karmel

Kulinarny blog

Jak zrobić karmel

Karmel to sama słodycz, bo jest przygotowywany praktycznie z samego cukru. Świetnie się sprawdza jako dodatek do wszelkiego rodzaju deserów, ale nie tylko…. w innym wpisie pokażę Wam, jak wykorzystać go do przygotowania pysznego śniadania … na słodko. Karmel – składniki 1 szklanka cukru 1 łyżka masła 1/2 szklanki śmietany 30% ewentualnie 1/2 łyżeczki soli (ale o tym przeczytacie na końcu wpisu). Karmel – przygotowanie: Cukier roztapiamy w rondelku mieszając go co chwila. Uważamy aby zbytnio nie rozprowadzać go po ściankach rondelka. Jak cukier się rozpuści i zmieni barwę na ciemno brązową, to wtedy dodajemy masło i energicznie mieszamy. Następnie dodajemy śmietanę i całość gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 1 minutę. Tak przygotowany karmel pozostawiamy do przestygnięcia.   Karmel bardzo fajnie jest przełamać odrobiną soli (widziałem to ostatnio w programie Top Chef) i faktycznie słony karmel ma wyjątkowy smak. Spróbujcie do przygotowanego wyżej karmelu,  dodać właśnie odrobinę soli, od razu poczujcie różnicę w smaku i słony karmel stanie się Waszym ulubionym dodatkiem do deserów i nie tylko :) Post Jak zrobić karmel pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Makaron z tuńczykiem i suszonymi pomidorami

Kulinarny blog

Makaron z tuńczykiem i suszonymi pomidorami

Chyba ten przepis będzie bez zbędnego wstępu :) Szukaliśmy pomysłu na szybki lunch do pracy i w taki właśnie sposób powstał makaron z tuńczykiem i suszonymi pomidorami z serem feta. Przepis na 2 porcje. Makaron z tuńczykiem i suszonymi pomidorami – składniki: 2 szklanki dowolnego makaronu ( my wykorzystaliśmy makaron kokardki) 1 puszka tuńczyka 8 suszonych pomidorów 1/2 kostki sera feta Makaron z tuńczykiem i suszonymi pomidorami – przepis: Makaron gotujemy al dente. Na patelni przesmażamy pokrojone w mniejsze kawałki suszone pomidory. Pomidory możemy podlać 2-3 łyżeczkami oliwy z pomidorów. Następnie dodajemy tuńczyka odsączonego z zalewy i całość smażymy przez ok. 2 minuty. Dodajemy na patelnię ugotowany makaron, pokrojony w kostkę ser feta i całość mieszamy. Przekładamy na talerze i podajemy. Smacznego! Post Makaron z tuńczykiem i suszonymi pomidorami pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Makaron z kurczakiem i cukinią

Kulinarny blog

Makaron z kurczakiem i cukinią

Makarony to chyba jedne z najprostszych, najszybszych i najsmaczniejszych dań do przygotowania. Smakiem z całą pewnością będą odpowiadać nie tylko smakoszom kuchni włoskiej, ale przygotowując makaron możemy łączyć z nim praktycznie każde składniki. U nas tym razem powstał pyszny makaron z kurczakiem i cukinią :) Poniżej znajdziecie przepis. Przepis dla 2 osób. Makaron z kurczakiem i cukinią – składniki: 2 szklanki dowolnego makaronu (np. kokardki) 1 cukinia 1 filet z kurczaka 1 cebula 1/2 szklanki jogurtu naturalnego oliwa z oliwek orzechowe pesto – przepis na pesto znajdziecie TUTAJ sól pieprz Makaron z kurczakiem i cukinią – przepis: Makaron gotujemy al dente. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę i podsmażamy na oliwie aż zrobi się szklista. Dodajemy pokrojonego w kostkę kurczaka. Całość podsmażamy. Następnie dodajemy pokrojoną w półplasterki cukinię i przesmażamy jeszcze przez ok. 5 minut. Dodajemy jogurt naturalny, doprawiamy do smaku solą i pieprzem i dusimy całość razem ok. 3 minut. Na patelnię z sosem dodajemy makaron i całość razem mieszamy. Po wyłożeniu na talerze, na wierzchu dodajemy odrobinę orzechowego pesto. Post Makaron z kurczakiem i cukinią pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Omlet idealny :)

Kulinarny blog

Omlet idealny :)

Zainspirowany konkurencją w dogrywce Masterchef’a postanowiłem na śniadanie stworzyć swój omlet idealny. Tak naprawdę, omlet możemy przygotować z tego co w danym momencie mamy w lodówce :) Mój omlet będzie z szynką szwarcwaldzką, suszonymi pomidorami oraz parmezanem. Omlet idealny – składniki 3 jajka 5-6 plasterków szynki szwarcwaldzkiej 6 pomidorów suszonych 20g parmezanu sól pieprz Omlet idealny – przepis Jajka wbijamy do miseczki, dodajemy szczyptę soli i pieprzu. Energicznie roztrzepujemy. Możecie do tego celu użyć miksera, ale uważajcie, abyście za długo ich nie miksowali bo masa będzie zbyt napowietrzona. Masę jajeczną przelewamy na natłuszczoną patelnię i smażymy z jednej strony (z drugiej strony jajka zetną się pod wpływem temperatury). Uważajcie aby omlet nie był zbyt gruby bo będzie surowy w środku. Szynkę i pomidory kroimy w kosteczkę, podsmażamy na patelni. Składniki przekładamy na prawie usmażony omlet, składamy go na pół i smażymy go jeszcze dosłownie chwilę. Omlet przekładamy na talerz i posypujemy startym parmezanem. Smacznego! Post Omlet idealny :) pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Dyniowe leczo

Kulinarny blog

Dyniowe leczo

Obecnie praktycznie na każdym blogu kulinarnym znajdziemy przepisy z dynią, no cóż- taki okres :) Nie jestem, a właściwie powinienem powiedzieć, nie byłem zwolennikiem potraw z tego warzywa, jednak dyniowe leczo przekonało mnie do tego, że warto jeść dynię :) Swoją drogą oprócz oryginalnego smaku, dynia ma też wiele właściwości zdrowotnych – ale o tym możecie przeczytać TUTAJ. Dyniowe leczo – składniki 800g dyni (waga razem ze skórką) 1 czerwona papryka 1 cebula 3-4 cm imbiru 1 łyżeczka kolendry 1 łyżeczka kurkumy 1 cukinia 1 puszka pomidorów krojonych 300ml mleczka kokosowego 200ml bulionu sól pieprz 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne 1/2 łyżeczki ostrej papryki 1 łyżeczka słodkiej papryki Dyniowe leczo – przepis: W moździerzu rozcieramy – pieprz cayenne, ostrą paprykę, słodką paprykę, kolendrę, kurkumę, sól, pieprz, starty na tarce imbir i drobno posiekaną cebulę. Tak przygotowaną pastę przesmażamy przez chwilę na odrobinie oleju. Dynię obieramy ze skóry, wydrążamy pestki, a miąższ kroimy w kostkę. Paprykę kroimy w kosteczkę, a cukinię w półplasterki. Pokrojone warzywa dodajemy do podsmażonej pasty i całość przesmażamy przez ok. 5 minut. Dodajemy bulion i mleczko kokosowe. Całość dusimy przez ok. 20 minut. Następnie dodajemy pomidory z puszki i dusimy razem jeszcze przez ok. 10 minut.   Dyniowe leczo możemy podać ze świeżym pieczywem, albo ryżem. Smacznego! Post Dyniowe leczo pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Sałatka makaronowa z szynką

Kulinarny blog

Sałatka makaronowa z szynką

Sałatki to świetny pomysł na ciekawe danie, sprawdzają się praktycznie w każdej sytuacji. Idealnie będą pasować na spotkanie ze znajomymi, jako lunch do pracy czy pyszną kolację. Robiąc sałatkę nic nas nie ogranicza, może za wyjątkiem naszej wyobraźni :) Dziś przepis na pyszną sałatkę makaronową z szynką, zapraszam do lektury :) Sałatka makaronowa z szynką – składniki 2,5 szklanki makaronu (użyliśmy makaronu „kokardki”) puszka kukurydzy 200g szynki 1 czerwona papryka 150g sera żółtego 1/2 pora sól pieprz 4-5 łyżek majonezu Sałatka makaronowa z szynką – przepis: Makaron gotujemy al dente i pozostawiamy do ostygnięcia. Paprykę i szynkę kroimy w kostkę. Pora kroimy w cienkie półplasterki. Ser ścieramy na tarce na grubych oczkach. Wszystkie składniki razem z odcedzoną kukurydzą mieszamy w misce z majonezem. Sałatkę makaronową doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Przepis szybki, prosty i przede wszystkim bardzo smaczny :) Polecam. Post Sałatka makaronowa z szynką pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Gdzie szukać żywności ekologicznej?

Kulinarny blog

Gdzie szukać żywności ekologicznej?

W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania szeroko pojętym zdrowym trybem życia. Objawia się to na wiele różnych sposobów – między innymi poprzez stale rosnącą popularność żywności ekologicznej. Warto jednak zauważyć, że wielu z nas w pogoni za swego rodzaju modą na takie rzeczy daje się skusić zwykłym hasłom reklamowym. Nie każda żywność reklamowana jako ekologiczna faktycznie taka jest, a nawet nie każda żywność rzeczywiście ekologiczna musi być lepsza dla naszego zdrowia, niż ta zwyczajna. Jeśli ktoś chce odżywiać się faktycznie zdrowo, to powinien zatem poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z tym tematem i nauczenie się, w jaki sposób można wybierać rzeczywiście zdrowe produkty spożywcze. Zdecydowanie warto, bowiem dzięki temu będziemy mogli znacznie skuteczniej dbać o swoje zdrowie. Obecnie w sklepach można spotkać się z produktami spożywczymi oznaczanymi właśnie jako „ekologiczne”. Warto jednak pamiętać, że takie oznaczenie wcale nie daje nam żadnej gwarancji – trzeba zwracać uwagę jedynie na te znaki, które są wystawiane przez renomowane instytucje. Aby producent mógł oznaczać swoje produkty rzeczywiście sprawdzonym znakiem, musi spełnić szereg stawianych przed nim wymagań. Warzywa i owoce muszą przede wszystkim pochodzić z gospodarstw stosujących ekologiczne metody uprawy, położonych w regionach niezagrożonych zanieczyszczeniem powietrza. W uprawie takich produktów surowo zakazuje się też stosowania sztucznych nawozów i pestycydów. W przypadku mięsa, zwierzęta muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia – wystarczająca ilość ruchu na świeżym powietrzu czy naturalna pasza to tutaj podstawa. Zakazane są również wszelkie modyfikacje genetyczne takiej żywności. Ściśle ogranicza się również metody przetwarzania żywności, jakie są tutaj dopuszczone – wszystko po to, aby produkty te zachowywały jak najwyższą wartość odżywczą. Jeśli produkty spożywcze posiadają rzeczywiście renomowane certyfikaty, to oznacza to, że faktycznie pochodzą z ekologicznych gospodarstw. Możemy mieć wówczas pewność co do tego, że są zdrowe. Otrzymanie takiego certyfikatu wcale nie jest proste, a ponadto instytucje które je przyznają stale kontrolują te gospodarstwa, które je otrzymały. Nie ma zatem mowy o nagłej zmianie metod produkcji na tańsze po otrzymaniu certyfikatu. Przedsiębiorcy mają obowiązek odpowiedniego oznakowania oferowanych przez siebie produktów przed dopuszczeniem go do sprzedaży, tym bardziej jeśli prowadzą sklep ekologiczny. Na opakowaniu musi znaleźć się przede wszystkim data produkcji oraz oznaczenia jednostki wystawiającej certyfikat. W przypadku produktów sprzedawanych na wagę mamy prawo do zażądania od sprzedawcy okazania stosownego dokumentu potwierdzającego, że kupowane przez nas rzeczy faktycznie pochodzą z certyfikowanego gospodarstwa. Jeśli ktoś chce kupować wyłącznie żywność ekologiczną, to niestety musi być przygotowany na nieco wyższe ceny – takie produkty są droższe, niż te standardowe. Powody takiego stanu rzeczy są jednak dość oczywiste. Stosowanie się do wszystkich tych standardów – a często są one dość wysokie – wymusza na przedsiębiorstwach najwyższą dbałość o jakość oferowanych przez siebie produktów. To z kolei sprawia, że sam proces produkcji jest bardziej skomplikowany i dość kosztowny. Nie ma tu mowy o jakichkolwiek masowych metodach stosowanych przez zwykłych producentów, których jedynym celem jest maksymalne zmniejszenie kosztów produkcji i zwiększenie jej wyników. Mimo wszystko jednak żywność ekologiczna jest jak najbardziej warta swojej ceny. Decydując się na nią mamy pewność co do tego, że odżywiamy się w rzeczywiście zdrowy sposób. Żywność produkowana metodami masowymi, która dominuje obecnie w sklepach bardzo często zawiera znacznie więcej substancji chemicznych i szkodliwych składników, niż wielu z nas podejrzewa. Sprawia to, że dłuższe odżywianie się wyłącznie takimi produktami może być nawet bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Decydując się na żywność ekologiczną możemy zatem unikać wielu chorób i niebezpieczeństw. Post Gdzie szukać żywności ekologicznej? pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Orzechowe pesto

Kulinarny blog

Orzechowe pesto

Do tej pory myślałem, że przygotowanie pesto to coś bardzo skomplikowanego i wymagającego odrobiny czasu… nic bardziej mylnego :) Przekonałem się o tym przygotowując orzechowe pesto. Doskonale będzie pasować do włoskich makaronów. Orzechowe pesto – składniki garść włoskich orzechów 1 ząbek czosnku sól pieprz 1-2 łyżki płatków migdałów 6 łyżek oliwy Orzechowe pesto – przepis Tak naprawdę cała filozofia polega na dodaniu wszystkich składników do blendera i zmiksowaniu wszystkiego. Zobaczcie, że wiele czasu Wam to nie zajmie a smakuje wyśmienicie. Post Orzechowe pesto pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Właściwości zdrowotne dyni

Kulinarny blog

Właściwości zdrowotne dyni

Dynia przeważnie kojarzy się nam z przygotowywaniem Halloween. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile ma właściwości zdrowotnych i odżywczych. Jest też dobra wiadomość dla osób, które dbają o linię – dynia to warzywo niskokaloryczne. Naukowcy dowiedli, że ekstrakt z dyni może być pomocny w profilaktyce osób, u których występuje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Dynia może także w znacznym stopniu ograniczać zapotrzebowanie na insulinę u osób, które już chorują na cukrzycę. Warto pamiętać, że sama dynia nie jest wskazana w cukrzycy. Korzystne właściwości ma za to substancja znajdująca się w ekstrakcie z miąższu dyni figolistnej. Dynia jest także bogata w beta-karoten, który jest antyoksydantem. Częste jedzenie dyni zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory: piersi, żołądka, jelita grubego i płuc. Beta-karoten obniża także poziom złego cholesterolu, co w praktyce chroni przed chorobami serca i układu krążenia tj.: miażdżyca, zawał czy udar mózgu. Dynia to ponadto warzywo, które odpowiada za regulowanie ciśnienia tętniczego. Zawarty w dyni beta-karoten wpływa również na prawidłowe widzenie, w szczególności po zmroku. Zostaje bowiem przekształcany w witaminę A, która z kolei wchodzi w skład barwnika wzrokowego. Występujący w siatkówce oka barwnik wpływa na widzenie po zmroku. Beta-karoten zapobiega także utracie wzroku przez osoby starsze i zespołowi suchego oka. Miąższ z dyni działa przeciwwymiotnie, co z kolei ucieszy kobiety w ciąży i osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną. Post Właściwości zdrowotne dyni pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Domowe batoniki Bounty

Kulinarny blog

Domowe batoniki Bounty

Kto z nas choć raz nie jadł batonika kokosowego Bounty? Chyba ciężko znaleźć taką osobę :) Osobiście bardzo lubię te batoniki, jednak tym razem postanowiłem przygotować ich domową wersję – to wcale nie jest takie trudne i przygotujemy domowy batonik Bounty :) Oprócz pysznego smaku, tak przygotowane batoniki są bardzo zdrowe :) Domowe batoniki Bounty – składniki 1 szklanka wiórek kokosowych 1,5 łyżki miodu 100 ml mleczka kokosowego tabliczka gorzkiej czekolady Domowe batoniki Bounty – przepis W misce mieszamy wiórki kokosowe, miód, mleczko kokosowe. Mleczko kokosowe dolewamy partiami sprawdzając czy całe zostaje pochłonięte przez wiórki kokosowe. Z przygotowanej masy lepimy domowe batoniki w dowolnych kształtach. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i polewamy nią batoniki. Batoniki Bounty wstawiamy na 3-4 godziny do lodówki.   Post Domowe batoniki Bounty pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Polędwiczka w cieście francuskim

Kulinarny blog

Polędwiczka w cieście francuskim

Polędwiczka w cieście francuskim to danie, które idealnie będzie się nadawało do podania zarówno na ciepło jak i na zimno np. jako przystawka. Tak przygotowaną polędwiczkę możemy podać na uroczysty obiad, oprócz fantastycznego smaku, po całym pokoju rozniesie się zapach wędzonego boczku i żurawiny. Polędwiczka w cieście francuskim – składniki ok. 450g polędwiczki wieprzowej ciasto francuskie 8 plastrów surowego boczku cebula 3 łyżki żurawiny 1 łyżka musztardy delikatesowej majeranku sól pieprz żółtko Polędwiczka w cieście francuskim – przepis Cebulę kroimy w drobną kosteczkę i szklimy na odrobinie oleju, przyprawiamy solą, szczyptą majeranku. Dodajemy żurawinę i całość podsmażamy, aż cebula całkowicie zmięknie. Dodajemy musztardę, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Odstawiamy do ostygnięcia. Polędwiczkę myjemy, osuszamy i przyprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Mięso przesmażamy na rozgrzanym oleju przez ok. 4 minuty z każdej strony. Odstawiamy do ostygnięcia na ok. 5 minut. Polędwiczkę układamy na rozłożonych plastrach boczku, na górze wykładamy sos musztardowy i zawijamy w plasterki boczku. Następnie przekładamy ją na rozwinięty płat ciasta francuskiego i zwijamy tak, aby powstała rolada. Ciasto możemy ozdobnie naciąć u góry i wierzch smarujemy roztrzepanym żółtkiem jajka. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i pieczemy przez ok. 35-40 minut. Po upieczeniu odstawiamy polędwiczkę na ok. 6 minut, aby mięso chwilę „odpoczęło”. Smacznego! Post Polędwiczka w cieście francuskim pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Polędwiczki z pieczonymi pomidorkami

Kulinarny blog

Polędwiczki z pieczonymi pomidorkami

Polędwiczki uważane są za danie, które możemy zjeść tylko w dobrych restauracjach… nic bardziej mylnego, możemy je przygotować w domu – szybko i prosto. Pokażę Wam w jaki sposób przygotować polędwiczki z pieczonymi pomidorkami. Do przygotowania tego dania potrzebujemy zaledwie 4 składników :) Zobaczcie jakie to proste. Przepis na 4-5 osób. Polędwiczki z pieczonymi pomidorami – składniki 1kg polędwiczki wieprzowej 300g pomidorków koktajlowych 1 słoiczek czarnych oliwek 12 plastrów szynki szwarcwaldzkiej Polędwiczki z pieczonymi pomidorami – przepis Polędwiczki wieprzowe kroimy w plastry ok. 1-1,5 cm. Plastry szynki szwarcwaldzkiej kroimy wzdłuż, a następnie zawijamy w nią polędwiczki, spinając je u góry wykałaczką. Podsmażamy ja na rozgrzanym oleju z każdej strony ok. 2 minuty, a następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego. Oliwki, pomidorki kroimy na połówki i posypujemy nimi polędwiczki. Całość pieczemy w temperaturze 160 st. C przez ok. 30 minut. Tak przygotowany obiad możemy podać z pyszną sałatką z roszponką – przepis znajdziecie TUTAJ (ale bez dodatku kurczaka). Smacznego! Post Polędwiczki z pieczonymi pomidorkami pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Zapiekany makaron z sosem bolońskim

Kulinarny blog

Zapiekany makaron z sosem bolońskim

Sobota to dzień zwykle bardzo zabiegany, dlatego często nie mamy zbyt dużo czasu do przygotowania obiadu. Jednak zapiekany makron z sosem bolońskim nie zabierze Wam zbyt dużo czasu i będzie doskonałym pomysłem na obiad. Z całą pewnością danie to pokochają także Wasze małe pociechy :)   Zapiekany makaron z sosem bolońskim – składniki 500 g makaronu np. rurki 300 ml passaty pomidorowej 500g mięsa mielonego 50g parmezanu szczypta oregano szczypta tymianku 2 ząbki czosnku 1 cebula Zapiekany makaron z sosem bolońskim – przepis Makaron gotujemy al dente wg. przepisu na opakowaniu. Cebulę drobno kroimy w kosteczkę, czosnek drobno siekamy i szklimy na odrobinie oleju. Dodajemy mięso mielone (jak już będzie się podsmażało dzielimy je na mniejsze kawałki). Jak mięso będzie już podsmażone, dodajemy passatę pomidorową, przyprawy i całość jeszcze przez chwilę dusimy. Połowę makaronu układamy na dnie naczynia żaroodpornego, polewamy sosem bolońskim, posypujemy połową startego parmezanu i przykrywamy drugą częścią makaronu i posypujemy resztą parmezanu. Pieczemy przez ok. 20 minut w temperaturze 170 st. C. Smacznego!   Post Zapiekany makaron z sosem bolońskim pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Szybkie i łatwe ciasto czekoladowe

Kulinarny blog

Szybkie i łatwe ciasto czekoladowe

Czasem miewam ochotę na odrobinę słodkości w weekend to mogę liczyć na swoją Madzię, zawsze przygotuje mi pyszny słodki deserek. Tym razem poniżej znajdziecie przepis na ciasto czekoladowe. Przepis jest szybki, prosty w wykonaniu i z całą pewnością nie wyjdzie Wam zakalec :) Ciasto czekoladowe – składniki (na dużą keksówkę): 0,5 l mleka 1 kostka margaryny (250g) 2 szklanki cukru 2 jajka 2 szklanki mąki pszennej 2 łyżeczki sody oczyszczonej 2 łyżeczki cynamonu (możecie też dać np. odrobinę przyprawy do piernika) 4 łyżki kakao dżem porzeczkowy (6 łyżek) Ciasto czekoladowe – przepis: Margarynę roztapiamy w garnku i odstawiamy do ostygnięcia. W misce mieszamy przesianą mąkę pszenną, sodę, cynamon, cukier, kakao. Następnie dodajemy jajko, mleko, dżem, wlewamy margarynę i całość dokładnie mieszamy. Nie musicie wykorzystywać do mieszania miksera, ale z całą pewnością tak będzie łatwiej i nie pozostaną grudki. Ciasto pieczemy ok. 1,5 godziny w temperaturze 180 st. C. Ostudzone ciasto możemy posypać cukrem pudrem, albo zrobić czekoladowy lukier. Post Szybkie i łatwe ciasto czekoladowe pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Wino im starsze tym lepsze – mit

Kulinarny blog

Wino im starsze tym lepsze – mit

Powszechnie zwykło się mawiać, że im wino jest starsze, tym lepsze. Czy to jednak prawda? Otóż nic bardziej mylnego. Na większość win upływający czas nie ma korzystnego wpływu. Większości win białych nie powinniśmy przechowywać dłużej niż dwa lata. Natomiast wina czerwone, pod warunkiem, że są właściwie zabutelkowane i przechowywane, będą dobre przez kilka następnych lat. Należy powiedzieć, że długowieczne wina należą do wyjątków, a nie do reguł. Wina nadające się do przechowywania przez kilkadziesiąt lat stanowią jedynie 2-3% całej produkcji win na świecie. Tego typu wina wytwarzane są z winogron szczepów Nebbiolo lub Cabernet Sauvignon. To jednak nie wszystkie wymagania. Wina takie wytwarzane są w specjalny sposób – przedłużona maceracja oraz długie wychowywanie w niekoniecznie nowych beczkach, które z kolei przechowywane są w szczególnie stworzonych warunkach. Mitem jest również to, że wino powinno przez wiele lat leżakować w beczkach. Nawet, jeśli zostanie umieszczone w butelkach, korki należy wymieniać co 20-25 lat. Dobre serwisy oferujące wielkie wina gwarantują taki serwis. Nawet, jeśli zostaną spełnione powyższe warunki, wina przeważnie nie mają więcej niż 50 lat. Post Wino im starsze tym lepsze – mit pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Podgrzewanie, rozmrażanie i gotowanie w kuchence mikrofalowej – wszystko, co musisz wiedzieć

Kulinarny blog

Podgrzewanie, rozmrażanie i gotowanie w kuchence mikrofalowej – wszystko, co musisz wiedzieć

Potrawy przygotowywane w kuchenkach mikrofalowych są zdrowe i smaczne. Kuchenki tego rodzaju sprawdzają się jednak nie tylko w szybkim podgrzewaniu czy rozmrażaniu jedzenia, ale również można gotować w nich rozmaite potrawy. Mikrofalówki to wszechstronne urządzenia, które potrafią zastąpić kuchnię, piekarnik i grilla. Dzięki nim można przyrządzać rozmaite dania, między innymi warzywa, mięsa, grzanki, a nawet ciasta. Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakie funkcje została wyposażona kuchenka mikrofalowa, ale większość dostępnych modeli pozwala na podgrzewanie, rozmrażanie i gotowanie dań. Podgrzewanie w kuchence mikrofalowej To bardzo wygodny sposób na podgrzewanie potraw – nie trzeba wtedy brudzić garnków, ponieważ danie może być odgrzane bezpośrednio w pojemniku albo na talerzu (ważne, aby nie miał metalicznych zdobień). Jedzenie warto przykryć, na przykład specjalnymi plastikowymi pokrywkami do mikrofalówek – wtedy jedzenie będzie podgrzane równomiernie i nie straci wilgotności. Gdy podgrzewa się mięso, można polać je sosem lub nasmarować olejem, aby było smaczniejsze i nie wyschło. Rozmrażanie w kuchence mikrofalowej Produkty najlepiej rozmrażać w oryginalnych opakowaniach, na przykład w woreczkach, pojemnikach z tworzywa, w których zostały przechowane. Można też ustawić je na talerzu. Gdy chcesz rozmrozić mięso, w takim przypadku warto umieścić je na ruszcie lub w sitku, a wtedy rozmrożona woda będzie swobodnie ściekała z produktu i będzie zapobiegać to jego ugotowaniu się. Gotowanie w kuchence mikrofalowej W kuchence można także przygotowywać potrawy – energooszczędna mikrofalówka może być znacznie tańsza niż korzystanie z innych urządzeń kuchennych. W kuchence można ugotować warzywa na parze – można kupić do tego celu specjalne pojemniki, można też przygotowywać zapiekanki, mięsa oraz ryby, a nawet upiec ciasto – zarówno szybkie ciasto w kubku, jak i większe, na przykład z owocami. W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na dania wprost z mikrofalówki – warto je spróbować! Post Podgrzewanie, rozmrażanie i gotowanie w kuchence mikrofalowej – wszystko, co musisz wiedzieć pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Zielone szparagi z szynką parmeńską

Kulinarny blog

Zielone szparagi z szynką parmeńską

Szparagi to wielka skarbnica witamin i składników mineralnych potrzebnych naszemu organizmowi. Są szczególnie polecane kobietom w ciąży, bowiem odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu, a także wspomagają karmienie piersią. Wyróżniamy 3 rodzaje szparagów: białe, zielone, fioletowe. Zielona odmiana szparagów jest najbardziej delikatna. Zielone szparagi z szynką parmeńską - składniki: pęczek zielonych szparagów (ok. 12-15 szparagów) szynka parmeńska (tyle plasterków ile mamy szparagów) łyżka masła sól Zielone szparagi z szynką parmeńską - przepis: Zielonych szparagów nie obieramy, tylko myjemy pod bieżącą wodą. Następnie obcinamy zdrewniałe końcówki i wkładamy je do osolonej, gotującej się wody. Najlepiej ustawić je pionowo, tak aby końcówki były ugotowane na parze. Nic się jednak nie stanie jak ugotujemy je na leżąco. Szparagi gotujemy przez 10 minut. Ugotowanie, osuszone szparagi zawijamy w plasterki szynki parmeńskiej i podsmażamy na maśle. Smażymy je ok. 3 minut z każdej strony. Tak podane zielone szparagi z szynką parmeńską, mogą być świetnym pomysłem na romantyczne śniadanie, nie napisałem tego na początku, ale szparagi to świetne afrodyzjaki :) Post Zielone szparagi z szynką parmeńską pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Sernik Snickers

Kulinarny blog

Sernik Snickers

Kulinarny blog

Ryż z jabłkami i cynamonem

Przygotowując ryż z jabłkami i cynamonem aromat przyprawy będzie się roznosił po całej kuchni... wprawiając nas w wyśmienity nastrój. Wcale nie musimy być mistrzami w kuchni aby przygotować to wyśmienite danie, a co ważniejsze nie pochłonie nam ono zbyt dużo czasu :) Ryż z jabłkami i cynamonem - składniki: 1 torebka ryżu 4 jabłka odrobina cukru cynamon śmietana albo jogurt naturalny Ryż z jabłkami i cynamonem - przepis: Ryż gotujemy według przepisu na opakowaniu. A następnie układamy połowę w żaroodpornym naczyniu. Na ryżu układamy połowę startych wcześniej jabłek (ja ścierałem razem ze skórką, wcześniej umyte). Następnie układamy pozostały ryż i jabłka. Całość posypujemy odrobiną cukru (wszystko zależy czy macie słodkie jabłka) i posypujemy sporą ilością cynamonu. Całość wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160 st. C na ok. 35 minut. Zapiekany ryż z jabłkami najlepiej podać ze śmietaną, albo (dla tych dbających o linię :) ) z jogurtem naturalnym :) Smacznego! Post Ryż z jabłkami i cynamonem pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Strogonow

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że strogonow w domowym wykonaniu może być tak smaczny :) To danie jest niezwykle syte i rozgrzewające, więc świetnie będzie się nadawało na zimowe obiady :) Niestety należy też wspomnieć o pewnych minusach, jest ono dość czasochłonne w przygotowaniu :( No ale nic... poniżej znajdziecie przepis... Strogonow - składniki: 1 kg piersi z kurczaka 4 marchewki 1 pietruszka 1 czerwona papryka 1/2 pora 1/2 małego selera 3 cebule 1/2 kg pieczarek słoiczek koncentratu pomidorowego 2 łyżki mąki pszennej 1 łyżeczka ostrej papryki 2 łyżeczki czerwonej słodkiej papryki sól olej pieprz Strogonow - przepis: Mięso myjemy i wkładamy do garnka - zalewamy 3 litrami wody, dodajemy marchew, pietruszkę, selera, pora i całość gotujemy ok. 60 minut, aż mięso stanie się miękkie. W międzyczasie doprawiamy solą i pieprzem. Mięso wyjmujemy i kroimy w mniejsze kawałki. Marchewkę z wywaru kroimy w plasterki. Cebulę obieramy i kroimy w cienkie półplasterki. Następnie szklimy na odrobinie oleju. Obrane i pokrojone w ćwiartki pieczarki dodajemy do cebuli o dusimy do momentu aż woda z pieczarek odparuje. Całość doprawiamy solą i pieprzem. Pod koniec duszenia pieczarek dodajemy paprykę pokrojoną w paseczki oraz pokrojone mięso. Bulion odcedzamy, dodajemy nasze składniki z patelni, koncentrat pomidorowy, marchewkę, dolewamy wody (tak aby łącznie było ok. 3 l strogonowa) i gotujemy na wolnym ogniu przez kolejne 30 minut. Całość doprawiamy do smaku 2 łyżkami czerwonej słodkiej papryki oraz 1 łyżeczką ostrej papryki. Zupę zagęszczamy mąką - do 1/2 objętości kubka wlewamy wodę i dodajemy 2 łyżki mąki. Całość dokładnie mieszamy. Smacznego! Post Strogonow pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Domowy rosołek

Pyszny domowy rosołek nie tylko na niedzielny obiad :) Wiele osób ma w pamięci te pyszne domowe rosołki przygotowywane przez nasze babcie w każdą niedzielę na obiad. W większości przypadków były robione także domowe kluseczki :) Dzisiaj niestety większość osób nie może sobie pozwolić z uwagi na brak czasu na taki domowy makaron :( Domowy rosołek - składniki: 1/2 kg skrzydełek 1/2 żołądków 3 marchewki 1 pietruszka 1 cebula 2 liście laurowe sól pieprz 3 ziela angielskie Domowy rosołek - przepis: Skrzydełka i żołądki dokładnie myjemy i wkładamy do gotującej się wody. Gotujemy ok. 1 godziny w międzyczasie zdejmując szum z wywaru. Po ok. 30 minutach gotowania dodajemy marchew, pietruszkę, cebulę, liść laurowy i kilka ziarenek ziela angielskiego. Całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Domowy rosołek podajemy z drobnym makaronem. Smacznego! Post Domowy rosołek pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Pancakes

To miało być romantyczne śniadanie we dwoje i takie też było :) Miało być coś oryginalnego i dlatego powstał pomysł na pyszne pancakes :) Te amerykańskie puszyste placuszki możemy zjeść dosłownie ze wszystkim - syropem klonowym, dżemem, cukrem pudrem albo miodem. To na co w danej chwili macie po prostu ochotę. Pancakes - składniki: 320 g mąki 300 ml mleka 2 jajka 75g roztopionego masła szczypta soli 3 łyżeczki cukru syrop klonowy, dżem, miód Pancakes - przepis: W misce mieszamy suche składniki. Następnie dodajemy mokre składniki i wszystko dokładnie mieszamy. Na suchej (najlepiej teflonowej) patelni smażymy małe placuszki. Smażymy ok. 1,5 minuty z każdej strony aż będą rumiane. Inne ciekawe pomysły na pyszne śniadania: Tosty na śniadanie Błyskawiczne omlety z szynką Płatki owsiane Post Pancakes pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Sałatka z ryżem i tuńczykiem

Kulinarny blog

Sałatka z ryżem i tuńczykiem

Szybka, prosta i przede wszystkim smaczna sałatka z ryżem i tuńczykiem. Zaletą tej sałatki jest niewielka ilość majonezu, którą wykorzystamy do jej przygotowania. Majonez będzie nam potrzebny tylko do tego, aby związać ze sobą wszystkie składniki. Polecam wykorzystać do przygotowania sałatki, tuńczyka w sosie własnym aniżeli tuńczyka w oleju, bowiem sałatka będzie mniej tłusta. Sałatka z ryżem i tuńczykiem - składniki: 1 torebka ryżu 3 jajka 2 duże ogórki konserwowe 1/2 pęczku szczypiorku 1 czerwona papryka 2 łyżki majonezu 1 puszka tuńczyka w sosie własnym Sałatka z ryżem i tuńczykiem - przepis: Ryż gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu i odstawiamy do ostygnięcia. Jajka gotujemy na twardo, odstawiamy do ostygnięcia i kroimy w drobną kosteczkę. Paprykę myjemy, pozbawiamy gniazda nasiennego i kroimy w kosteczkę. Ogórki konserwowe kroimy w kosteczkę i odsączamy na sitku. Szczypiorek drobno siekamy. Kukurydzę odsączamy z zalewy. Wszystkie składniki przekładamy do miski i mieszamy z 2 łyżkami majonezu. Prawda, że prosto i szybko ?:) A czy Wy macie jakieś swoje przepisy na sałatki z tuńczykiem? Dajcie znać, chętnie spróbuję Waszych przepisów. Sprawdźcie także inne przepisy na sałatki z tuńczykiem: Sałatka warstwowa z tuńczykiem Błyskawiczna sałatka z tuńczykiem Post Sałatka z ryżem i tuńczykiem pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Jajka faszerowane szynką

Kulinarny blog

Jajka faszerowane szynką

Jajka faszerowane szynką to bardzo prosta, szybka, a przede wszystkim smaczna przystawka. Doskonale sprawdzi się na każdą okazję, możemy ją przygotować na urodziny, imieniny, święta Bożego Narodzenie, Święta Wielkanocne czy spotkanie w gronie dobrych znajomych. Przystawka z jajek świetnie również będzie się prezentowała na Wielkanocnym stole. Święta Wielkanocne to przecież święta jajeczne i na stołach to właśnie jajka powinny odgrywać główną rolę :) Jajka faszerowane szynką to doskonałe połączenie szynki z żółtym serem i szczypiorkiem. Myślę, że taka propozycja przystawki zachwyci każdego, zwłaszcza jeśli ładnie ją podamy :) W internecie i książkach kucharskich znajdziemy wiele przepisów na jajka faszerowane, jednak ta propozycja jest wyśmienita :) Nie wspomniałem tego na początku wpisu, ale ta przystawka była przygotowana przez Madzię i jestem pewny, że na naszym Wielkanocnym stole również zagości :) Jajka faszerowane szynką - składniki: 6 jajek pęczek szczypiorku ok. 50g sera żółtego 250g szynki 2 łyżki majonezu 2 łyżki jogurtu naturalnego sól pieprz koperek do dekoracji Jajka faszerowane szynką - przepis: Jajka gotujemy na twardo, a następnie odstawiamy je do przestygnięcia. Po przestudzeniu przekrawamy je na pół i delikatnie wydrążamy ze środka żółtko. Przekładamy je do miseczki i rozgniatamy widelcem. Pęczek szczypiorku myjemy, a następnie bardzo drobno siekamy. Szynkę kroimy w bardzo drobną kosteczkę. Ser żółty ścieramy na tarce na małych oczkach. Najlepiej jest użyć twardego sera aby łatwiej się nam ścierał. Wszystkie składniki przekładamy do miski i mieszamy z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i 2 łyżkami majonezu. Całość doprawiamy odrobiną soli i pieprzu. Jajka faszerujemy przygotowanym nadzieniem, a następnie dla dekoracji posypujemy drobno posiekanym koperkiem. Jajka faszerowane szynką po przygotowaniu warto wstawić na chwilę do lodówki np. na 15-20 minut. Prawda, że taka przystawka pięknie wygląda? Ale abyście mogli poznać jej smak, to musicie sami ją przygotować i spróbować :) Szczerze- bardzo ją polecam :) Zbliżają się Święta Wielkanocne, więc jestem ciekaw czy Wy macie jakieś swoje sprawdzone przepisy na smaczne przystawki z jajek. Mam nadzieję, że podzielicie się swoimi przepisami. Na blogu znajdziecie także inne pomysły na potrawy Wielkanocne - babka Wielkanocna, sałatka z wędzonym kurczakiem i ananasem, żurek Wielkanocny. Post Jajka faszerowane szynką pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Ciasteczka owsiane z żurawiną

Ostatnio podałem Wam podstawowy przepis na ciasteczka owsiane, tym razem przygotujemy pyszne ciasteczka owsiane z żurawiną. Uwielbiam te ciasteczka jako dodatek do kawy w pracy, albo zdrowa przekąska wieczorem do kubka gorącej herbaty z cytryną. Ciasteczka owsiane - składniki: 2 szklanka płatków owsianych 2 jajka 1/2 szklanki cukru 100g masła 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 1,5 szklanki mąki 2 łyżki pestek dyni 2 łyżki żurawiny Ciasteczka owsiane - przepis: Masło roztapiamy w rondelku. Wszystkie składniki razem z masłem mieszamy w misce. Jeśli ciasto będzie zbyt gęste możemy dodać odrobinę wody. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia wykładamy ciasto formując ciasteczka. Nie muszą być idealnie, bo w tym ich cały urok :) Ciasteczka owsiane z żurawiną wkładamy do piekarnika i pieczemy w temperaturze 160 st. C przez ok. 20 minut. Smacznego! Post Ciasteczka owsiane z żurawiną pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Szybkie śniadanie – omlet z suszonymi pomidorami

Jeśli brakuje Wam inspiracji do przygotowania śniadania, to polecam omlet z suszonymi pomidorami :) Śniadanie przygotujecie dosłownie w 10 minut - będzie pyszne i bardzo pożywne. Doda Wam energii na cały dzień. Do jego przygotowania potrzebujecie tylko dwóch składników i odrobinę przypraw :) Omlet z suszonymi pomidorami - składniki: 8 suszonych pomidorów 3 jajka szczypta soli szczypta ziół prowansalskich Omlet z suszonymi pomidorami - przygotowanie: Do miseczki wbijamy jajka, dodajemy pokrojone w niewielką kosteczkę suszone pomidory, doprawiamy szczyptą soli, ziołami prowansalskimi i całość roztrzepujemy widelcem. Na rozgrzaną patelnią z odrobiną oliwy z suszonych pomidorów wlewamy masę jajeczną i na małym ogniu smażymy na rumiany kolor (ok. 3-4 minuty), przekładamy na drugą stronę i tutaj smażymy już krócej (ok. 2 minut). Tak przygotowany omlet przekładamy na talerz i możemy go podać z odrobiną zdrowej roszponki. Smacznego! Post Szybkie śniadanie – omlet z suszonymi pomidorami pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Przystawka – jajka z szynką

Pyszna i bardzo szybka przystawka - jajka z szynką, z całą pewnością urozmaici nasze potrawy na każdym stole. Goście będą zachwyceni, jeśli będą mogli skosztować czegoś innego aniżeli zwykłych jajek z majonezem. Jajka z szynką to przystawka nie tylko na Wielkanocny stół, ale na każde przyjęcie, na każdą uroczystość. Jajka z szynką - składniki: 8-10 jajek 350g szynki 2 łyżki szczypiorku 4 łyżki majonezu 3 łyżeczki chrzanu 4 łyżki majonezu kiełki np. rzodkiewki sól pieprz Jajka z szynką - przepis: Jajka gotujemy na twardo, odstawiamy do ostygnięcia. Kroimy na pół, wydrążamy żółtka, przekładamy do miski i rozgniatamy widelcem. Szynkę kroimy w drobną kosteczkę. Szczypiorek drobno siekamy. Wszystkie składniki mieszamy (za wyjątkiem kiełek) i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Białka nadziewamy przygotowanym farszem. Jajka dekorujemy kiełkami i wstawiamy na 2 godziny do lodówki. Smacznego! Zobacz inne pomysły na szybkie przystawki: Przystawki na przyjęcie Tortilla z papryką Kurczak na przystawkę Post Przystawka – jajka z szynką pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.

Kulinarny blog

Makaron z krewetkami

Tym razem potrawa z gatunku tych wykwintnych... makaron z krewetkami. Wbrew pozorom jest on niezwykle prosty do przygotowania i nie wymaga od nas zbyt wiele czasu. Użyjemy w tym przepisie mrożonych krewetek, więc nie będziemy musieli ich obierać z pancerzy ani czyścić. Swój niezwykły aromat zawdzięcza krewetkom smażonym na odrobinie masła :) Makaron z krewetkami - składniki: 250g krewetek (mogą być mrożone) ok. 200g makarony spaghetti 1 cebula 1 puszka pomidorów krojonych 2 ząbki czosnku 100 ml czerwonego wytrawnego wina sól pieprz natka pietruszki Makaron z krewetkami - przepis: Makaron gotujemy w osolonej wodzie al dente. Następnie odcedzamy i przelewamy zimną wodą, aby się nie posklejał. Jeśli nabierzemy wprawę, możemy robić kilka rzeczy na raz i od razu z gotującej się wody przełożyć makaron do sosu. Krewetki rozmrażamy w chłodnej wodzie. Ząbki czosnku kroimy w cienkie plasterki, a następnie na maśle z czosnkiem podsmażamy krewetki z dwóch stron (ok. 4-5 min na każdej ze stron). Przekładamy do miseczki razem z masełkiem. Na drugiej patelni na odrobinie oleju szklimy cebulę, a następnie dodajemy pomidory z puszki. Całość doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy 4-5 łyżek wody z gotowania makaronu i redukujemy płyn. Na patelnię wlewamy wino i czekamy aż się zagotuje. Dodajemy do sosu. Do sosu dodajemy krewetki, makaron i całość mieszamy. Makaron z krewetkami wykładamy na talerze posypując posiekaną natką pietruszki. Smacznego! Przepisy na makarony: Makaron z tuńczykiem i suszonymi pomidorami Makaron ze szpinakiem Makaron z boczkiem i parówką Post Makaron z krewetkami pojawił się poraz pierwszy w Kulinarny Blog - wiesz jak gotować!.